A/el of niet wonen op jedrijventerreinen? hond, de ruzie ;n de verzoening... „Lading explosieven voortaan gehalveerd" Vü/ Oefening De Mok geeft overlast I! II ■TEXELSE J COURANT" een vergunning oor windmolens R Ja ffev JtÉÈÊZ^i Wat ik zeggen wou... Incident X 40 jaar getrouwd Hoera "Pexelaartjes HKMElDEfi Kroon- zegels sparen voor fantastische prijzen lonen op bedrijfs- of industrieterreinen is een omstreden aak. De sluiting van de voormalige noodslachting aan de aricoweg, mede na klachten uit de buurt, ligt nog vers in et geheugen. Verder wordt met een schuin oogje gekeken aarde aantrekkelijke grondprijs en de soms royale bouw- I. Op bestaande terreinen zijn de regels niet meer aan te ssen, maar voor nieuwe lokaties kan het beleid wèl wor- en gewijzigd. Het college verschilt er over van mening, venals de politiek. Raadsleden mogen hun advies geven dens de commissie ROH komende dinsdag. VRIJDAG 16 MEI 1997 lager zijn dan die van dichtbevolkte woonwi|ken Bedrijfseenheden Wonen op bedrijventerreinen kan aantrekkelijk zijn voor mensen die een vrijstaand huis willen, waarvoor de bouwmogelijkheden momenteel beperkt, zo met onmogelijk zijn. Architect Ronno Honingh constateert dat het accent van bedrijventerreinen steeds meer op wonen komt te lig gen. .Of dat al of niet gewenst is, is meer een politieke vraag. Maar wel licht is het een suggestie om net als bij agrarische bedrijven, het al of met bouwen van een woonhuis te laten afhangen van het aantal standaard bedri|fseenheden TVO. gisteravond in vergadering bij een, vond het vooruitlopend op de raadsleden nog te vroeg om nu al een standpunt naar buiten te brengen Oefeningen bij de Joost Dour- leinkazerne op De Mok hebben deze week hinder Veroorzaakt. In 't Horntje en in de omgeving van Den Hoorn was het gebruik van explo sieven te horen. De afdeling milieu van de gemeente heeft rapport jnvan het probleem zijn de bouw- iogeli|kheden. zowel voor huizen als jorbedrijven. Het huidige bedrijven- irem in Oudeschild is nagenoeg uit geven De gemeente onderhandelt =l aangrenzende eigenaars over de inkoop van nieuwe bouwgrond, al nog met duidelijk waar het nieuwe dustrieterrem precies komt Het llege wil het produceren van een istemmingsplan voor dit gebied uit- ssteden Momenteel is de ge rente bezig hiervoor een opdracht formuleren. Moet kunnen ethouder Poster vindt dat wonen op idrijventerreinen mogelijk moet blij- „Ondernemers moeten de vrij- id hebben om bij hun bedrijf te men, ook starters. Het is met aan om te beoordelen, wie dat niet agen wie wel De tijd zal wel leren (ibedrijf het redt en welk niet Elke idernemer moet een kans hebben 's Schilling en Eelman vinden inwege de schaarste aan toekom- gmdustrie- en bedrijventerrein te- ghoudend beleid gewenst Ze vin- ndat woningen niet thuishoren op ioorbeeld het nieuwe bedrijven- «n bij Oudeschild Ze verwachten als dit wèl wordt toegestaan, er veel vraag naar bouwgrond zal zijn, itdit binnen de kortste keren weer lis. Komn Burgemeester Van Rappard kan zich met dit standpunt deels verenigen Hij vindt woningen aan de randen van de bedrijventerreinen, naast een aan te leggen groensmgel, landschappelijk wèl inpasbaar Géén luxe buitenplaats „Een bedrijventerrein moet geen luxe buitenplaats worden waar men kan wonen", vindt Peter Bakker (GroenLinks). Huizen helemaal van bedrijventerreinen weren vindt hij bij beperkte ruimte zoals bijvoorbeeld in De Koog noodzakelijk, maar op het ruimere terrein in Oudeschild niet. „Het moet echter niet voor elke twee- deurs garage mogelijk zijn er een woonhuis aan te bouwen. Erbij wo nen moet alleen kunnen als het echt noodzakelijk is, bijvoorbeeld als 's nachts machines draaien Bakker vindt dat bewoners een tolerante hou ding moeten aannemen ten opzichte van de bedrijvigheid De vraag is ech ter of dit in regels is te vatten Cees Hin (CDA) vindt dat voor bouw grond die voor woningen wordt ge bruikt een hogere prijs in rekening moet worden gebracht, vergelijkbaar met die in woonbuurten „Bijvoor beeld f200- per vierkante meter" Platte9r0nd van Oudeschild en omgeving De gearceerde gebieden zijn de terreinen waarover de gemeente <n onderhandeling is met de Mnmonlool hotalon nnHD eigenaars. Het langgerekte stuk langs de Laagwaalderweg (Koning) is inmiddels eigendom van de gemeente. De stukken ten noorden iviumerueei Deiaien ondernemers van de Schilderweg zijn aangekocht als toekomstig bedri/venterrein. Waar dat precies komt te liggen is nog niet bekend. Het gearceerde circa 50,- per meter. Feit is dat de terrein ten westen van het Mieland dient als ruilgrond en houdt een agrarische bestemming. Het gebied In het Mieland is deels bebouwd ontwikkelingskosten voor bedrijven- met woningen. Een ander deel in dit gebied is al eigendom van de gemeente, maar heeft nog geen bestemming. terreinen, door de ruimere indeling, opgemaakt, maar ziet nog geen reden om stappen te ondernemen. Overste H. den Doop, commandant van het oefenkamp, laat desge vraagd weten dat met zwaardere explosieven is geoefend dan tot dusver gebruikelijk. Dat was ech ter niet de bedoeling. „Om versto ring in de toekomst te vermijden zullen we de ladingen voortaan hal veren." De overlast deed zich voor op dins dag Die dag werd van 10.00 tot 16.00 uur geoefend door kikvorsmannen in opleiding uit Den Helder, die op Texel een week stage kregen. Zij maakten dinsdag niet gebruik van de amfibische gevechtsbaan op het kazerneterrein, maar oefenden bij de Stuifdijk richting De Hors. Volgens commandant Den Doop verklaart dat wellicht waarom er in 't Horntje sprake was van geluidhinder „Bij deze oefeningen gaan de kikvorsmannen uit zee aan land. Ze komen daarbij obstakels tegen die ze moeten ruimen. Gedurende de hele dag werden explosieven gebruikt", aldus Den Doop In eerste instantie verklaarde hij dat springstof met „ladinkjes" van 100 a 150 gram werden gebruikt Op De Mok is 250 gram het maximum. Na vraag bij de leiding van de kikvors mannen leerde Den Doop echter dat er ook nieuwe explosieven met een lading van 500 gram waren ingezet „Dat is niet volgens de oude af spraak. Bij toekomstige oefeningen gaan we weer uit van maximaal 250 gram." Dinsdagmiddag omstreeks 14.20 uur was een hevige klap te horen, die doordreunde tot in Den Burg Het is onduidelijk of die ook afkomstig was van De Mok Den Doop „Het kan zijn dat een aantal objecten met een 'slagsnoer' tegelijk tot ontploffing is gebracht Dat heefl misschien een ander effect gegeven. De atmosferi sche omstandigheden kunnen er ook toe hebben bijgedragen. Deze oefe ningen komen vaker voor, maar dan zijn er geen klachten." Volgens een woordvoerder van marinekazerne Erfprins in Den Helder vonden daar dinsdagmiddag geen oefeningen plaats. Op het schiet- terrein Botgat tussen Petten en Callantsoog hield de landmacht dins dag wel een artillerie-oefening. RTL 4 Den Doop ontkent dat het aantal oefeningen bij de Dourleinkazerne flink is toegenomen .We houden ons aan een jaarprogramma Dat vertoont ten opzichte van voorgaande jaren geen noemenswaardige toename. Wel kunnen er in een bepaalde pe riode van het jaar meer activiteiten plaatsvinden. Toevallig is dat deze maanden zo. Onlangs was hier bij voorbeeld een filmploeg van RTL 4. die spektakel wilde. De opnamen moesten diverse keren overnieuw. In het programma 'Ooggetuige' waren de beelden deze week dinsdag te zien Lepelaars Bij de gemeentelijke afdeling milieu kwam dinsdag één klacht (uit 't Horntje) binnen over de oefening. Een ambtenaar nam contact op met de kazerne en ging zelf op onderzoek in de omgeving van Den Hoorn. Op de Mokweg waren explosies te horen, maar volgens de ambtenaar „was er geen reden om dekking te zoeken". Met het oog op de nabijgelegen lepe laarskolonie werd Staatsbosbeheer verzocht om een reactie. De betref fende bewaker hield echter verderop in het terrein een excursie. Hij hoorde een vijftal harde klappen, maar wist met of de lepelaars waren verstoord. Para breekt enkel Een Engelse parachutist die dinsdagavond te hard naar beneden kwam, moest met een enkelbreuk naar het ziekenhuis wor den afgevoerd hond of ander dier kan een zó «deerde huisgenoot zijn dat dood een tragedie betekent de eigenaars. Johan Wouda en zijn vrouw namen woens- op Texel afscheid van hun luzer. De bijna 12-jarige hond erdoor kanker zo ernstig aan dal het spuitje van dierenarts van de Werken een uitkomst Gistermiddag werd het dier in lagerbrug gecremeerd. De as vanuit een boot in zee worden ipreid. in het Friese Grouw wonende i's hebben wat met Texel. Dat ook voor hun hond. Het beest elk jaar mee op de voor- en larsvakanties en vermaakte zich kostelijk „Als je het woord Texel sprong hij op van vreugde", ver- Wouda, die zeer onlangs ver- tgd uittrad als gezagvoerder bij dlloyd na veie jaren de wereld en te hebben bevaren. Het meen- tnvan een hond op zulke reizen net toegestaan, maar als Wouda tijn vrije tijd met zijn kottertje ging servaren, was de hond steevast boord Wouda schiet vol als hij telt dat hij een bijzondere ver- ndhouding had met het dier. „Hij i mijn eerste stuurman". Veelzijdigheid trekt eten en Groningers gaan meestal ,hun" eilanden als ze op de Men weekend of vakantie willen «brengen De familie Wouda trok wankelijk naar Ameland, maar *en ging de voorkeur blijvend uit e'Texel „Texel is het meest veel- 'O Je hebt hier met alleen duinen strand, maar ook een flink stuk arisch gebied zoals we dat ook in tsland kennen. Wat we heel be- S'i|k vinden is dat we er vlot met auto heen kunnen op elk moment "Jedag. Je hoeft met te bespre- en lang wachten is er met bij. 'endien zitten we in dit huisje aan "oyslaan fantastisch. We hebben lavolging van het besluit van Ge beerde Staten geen medewer- laan de windmolens van Boersen naming te verlenen, heeft de ge- lnle besloten geen vergunning af even. De twee agrariërs gaan de !lss|ng van GS, die de molens niet el Texelse landschap vinden pas- aanvechten bij de bestuurs ter 2e vinden de beslissing van s,'i|dig met het meerderheids- Mpuntvan Provinciale Staten, deputeerde Friso de Zeeuw (ener- s|ak tijdens de Statenvergadering "'aak met de kritiek van D66'er ,a"t Le Belle. ,,U heeft het ver- n» van een kroket", doelde De auw op de bestuurlijke kennis van de duinen voor de deur, maar de win kels van De Koog zijn óók vlakbij" Goed gevoel Het echtpaar zit nu zonder hond in de zomerwoning achter huize Noordzee aan de Ruyslaan in De Koog. Toch is de stemming allerminst verdrietig. „We hebben een goed gevoel", zegt mevrouw Wouda „De hond is op dit eiland gelukkig geweest en is hier vredig gestorven toen het echt niet langer meer kon. De kanker had le ver en andere organen aangetast, waardoor het beest vele liters water per dag dronk Toen ook zijn centrale zenuwstelsel defect raakte waardoor het zijn bewegingen met meer onder controle had, wilden we het niet lan ger aanzien. Die dierenarts was heel aardig toen hij de hond kwam halen voor het spuitje, begripsvol maar niet overdreven sentimenteel. We kregen de hond terug, mooi liggend in zijn mand Zo hebben we hem naar het crematorium gebracht". Incident Het etentje dat de Wouda's woensdagavond zouden hebben met bevriende paracentrum-directeur Boyen Rienks en zijn vrouw in Het Cafeetje in Oosterend. ging niet door omdat memands hoofd ernaar stond. Maar vandaag, vrijdag, wordt er wel gezellig gegeten in paviljoen Vliezicht van Gerard Zoetelief bij paal 33 En dat ondanks een nare aanvaring die de familie Wouda de afgelopen zater dag met diezelfde Gerard heeft ge had. De nu dode hond speelde daar bij een centrale rol. Op zijn eigen wijze (voor insiders zegt dat wat) zei Zoetelief er wat van toen Wouda en zijn vrouw in het paviljoen met hun waterdrinkende hond bezig waren. De zaak escaleerde zodanig dat de Wouda's, tot op dat moment regelma tige en gewaardeerde bezoekers van het paviljoen, van eten afzagen en boos vertrokken met het vaste voor nemen om niet meer terug te keren. Ingezonden stuk Daar bleef het met bij. Op advies van een Texelse relatie die vond dat Zoetelief zich geen goed gastheer had betoond terwijl vooral hij als VVV- voorman anders zou moeten hande len, schreef Wouda een ingezonden stuk voor de Texelse Courant. Omdat het nogal eens voorkomt dat in zulke stukken één zijde van het conflict wordt belicht, stuurde de redactie een kopie aan Zoetelief en bood hem ge legenheid om weerwoord of aanvul lend commentaar te leveren. Dat was nauwelijks nodig, want de paviljoen- eigenaar vocht de geschetste gang van zaken niet aan, maakte zijn ex cuses en lichtte toe waarom hij geen drinkende honden in zijn zaak wil. Dit werd in een naschrift bij het ingezon den stuk vermeld om een eindeloos metes-welles te voorkomen en om stoom van de ketel te halen Intussen zocht Zoetelief contact met de familie Wouda en bood ook daar bij zijn excuses aan Dat had een verzoening tot gevolg, waarna Wouda de redactie belde met het verzoek het ingezonden stuk met te plaatsen. Het stuk was echter al ver werkt, van naschrift voorzien en ingepland in de krant. Bovendien werd opname nuttig gevonden, ge zien de actualiteit van de kwestie die aan de orde werd gesteld. De nood zaak om goed gastheerschap te be trachten als effectief en goedkoop middel om Texel aantrekkelijk te hou den voor toeristen, is volop in discus sie De familie Wouda had daar alle begrip voor. Zoetelief met. maar de redactie hield voet bij stuk. Het stuk staat dus elders in dit nummer De familie Wouda vindt het prima zo. Alle gevoelens en standpunten zijn nu duidelijk, alle onvrede is afgerea geerd en wat hen betreft is er geen vuiltje meer aan de lucht. Wat hen betreft wordt het vanavond gezellig in Vlie(g)zicht en heffen ze met Gerard Zoetelief het glas. m Johan Wouda en zijn vrouw op het terras van hun zomerwoning: de duinen voor de deur. (Fold Harry do Graaf) Na tien jaar vakantie (twee keer per jaar, voor- en naseizoen, verblijf ge middeld een week), ten volle naar onze zin, overkwam en overviel ons zaterdag 10 mei een onnodige en vervelende gebeurtenis. Het was de bedoeling 's middags - als voorheen - een drankje te drinken en te eten in restaurant Vlie(g)zicht/Paal 33. Onze hond (ziek, waarschijnlijk laatste vakantie op Texel) drinkt, met korte tussenpozen, 4 tot 5 liter water per dag. Op mijn verzoek een bakje drinkwater mee naar binnen te ne men. reageerde de serveerster (na uitleg van hoe en waarom) positief. Toen ik het bakje in de WC wilde omspoelen en vullen, werd ik bena derd door een bebaard persoon die mij tamelijk agressief en arrogant „aanviel" (verbaal) dat a. er een buitenkraan aanwezig was en b. lie ver/beter niet door huisdieren in het restaurant gedronken mocht worden. Mijn excuses aangeboden voor het over het hoofd zien van de buiten kraan en uitgelegd de reden waarom en de toestemming van de ser veerster. Dit werd niet geaccepteerd en, op dezelfde manier als eerder, werd mij nogmaals zijn standpunt verteld. Ik heb gezegd dat wc het drankje zouden nuttigen, maar het nog met bestelde eten zouden over slaan en zouden vertrekken Het ant woord luidde: „Als u het zo wilt spe len. Rustig uitgelegd dat van mijn kant geen sprake was van „spelen" De persoon verdween hierna (met gezwinde pas) in de keuken De ser veerster en persoons echtgenote ver ontschuldigden zich voor zijn gedrag, het drankje was vrij en als excuus werd aangehaald, „een koppige Texelaar", te druk in de keuken om het zelf te bepraten. Helaas, en als het nodig is, ben ik dan een „koppige Fries" en we zijn opgestapt, na de serveerster en de persoon zijn echt genote te hebben gezegd dat zij hier volledig buiten staan/stonden. Ik was eventueel gaarne bereid geweest een en ander in de keuken uit te pra ten, zo men dat had gevraagd He laas zijn (hopelijk althans voorlopig) onze toekomstige bezoeken aan Paal 33 ten einde gekomen. Een geheel andere benadering on dervonden we in het restaurant op het vliegveld, waar een bedienend perso neelslid ons vroeg of de hond mis schien een bakje water wilde H.Tj Wouda Grouw NASCHRIFT De „bebaarde persoon" was paviljoeneigenaar Gerard Zoetelief Hij bevestigt de geschetste gang van zaken en biedt excuses aan voor zijn wijze van optreden. Maar hij vraagt er ook begrip voor dat hij liever geen etende en drinkende honden in zijn bedrijf heeft De dieren dragen met bij aan rust en hygiëne zodat andere gasten er zich aan storen. Daarom zijn buitenshuis wat voorzieningen gemaakt, zoals de genoemde kraan en een plek waar honden kunnen eten Zoetelief betreurt het wegblijven van de familie Wouda. na zoveei ja ren van trouw bezoek zonder proble men. Wat zou zij blij geweest zijn met het mooie afscheid in haar zo vertrouwde kerkje. Met de lieve woorden van Bert, Arnold, Machteld en dominee Kmpscheer. Met de prachtige bloemen. Maar vooral ook met Uw warme aanwezigheid. Uw brieven, telefoontjes en kaarten Door al Uw medeleven na het overlijden van onze moeder en oma NEELTJE WITTE-EELMAN zijn wij oprecht ontroerd en heel dankbaar. Uit aller naam. Geertje Daudey-Witte Kees Witte Heiloo, mei 1997 Getrouwd zijn is nog leuker dan wc dachten Vanaf het begin was onze trouwdag eenfeest. Ook u heeft daaraan bijgedragen door uw belangstelling aanwezigheid en attenties. y>u Hartelijk dank voor alles! Menno Corina Schuijl Wij willen graag iedereen heel hartelijk bedanken, die onze 50-jarige trouwdag tot een onvergetelijk feest heeft gemaakt. Ook onze dank voor de vele gelukwensen, kaarten, attenties en enveloppen, t.g.v. de Hartstichting en Kankerbestrijding, die wij mochten ontvangen. Peet en Jinke Bosma van der Kuip Schoolstraat 156, 9251 ED Bergum Dolblij zijn wij met de geboorte van onze dochter Sonja 15 mei 1997 Manueia en Anron Bakker Westerweg 88 1797 RH Den Hoom s 3I9702 Tijdelijk verblijf. Gemmi ziekenhuis Wij zijn blij met de geboorte van onze dochter en zusje tmke Geboren op 12 mei 1997 Ellen Agnes. Jacob en Sanne Boekei Juursemakluft 5 9843 CC Grijpskerk Hartelijk gefeliciteerd lieve opa en oma van Exel Judith en Lucie Geboren: Ingmar 15 mei 1997 Zoon van: Erwin en Jeannette Kleinveld-Bouwman Grote Stern 215 3181 SH Rozenburg Z.H Nona, Jochem en Marijn hebben er een broertje bij! Op 13 mei 1997 is geboren Axel René en Helena Eelman Ankerstraat 16 1794 BJ Oosterend Tripp Trapp: de kinder stoel van Stokke. Verkrijg baar bij Artima. De Witte Engel gaat ver huizen naar de Binnen- burg. Wij zijn dagelijks open van 9 tot 9 en op zondag van 15.00-17.00 uur Nauta CD. INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woens dag vóór 17.00 uur. KOSTEN: ƒ8,00 tot en met 3 regels. Per regel meer: ƒ2,65 (incl. btw). FOTO-TEXEL AARTJE: plaatsing foto ƒ15,- excl. tekst, alleen voor particu lieren die iets te koop aan bieden. Voor bedrijven: 1M-TEXEL AARTJE op aanvraag. Voor creatievelingen is het adres van De Witte Engel nu nog: Warmoesstraat 50 Dinsdag 20 mei: klaver- jasdrive in „d'Ouwe Ulo", aanvang 20 00 uur Zaterdag Pinksterbava- roisevlaai van 20,25 voor ƒ1625! Banketbakkerij Ofrein, Weverstraat 12, tel. 312060 Tripp Trapp: de kinder stoel van Stokke. Verkrijg baar bij Artima. De Witte Engel gaat ver huizen naar de Binnen- Bloemen- en planten- markt in de Waalderstraat. Honda scooters én brom fietsen nu met schitterende voorjaarsactie, zolang de voorraad strekt Bij Duinker Motorservice, Oudeschild. tel. 313831 Bloemen- en planten- markt in de Waalderstraat Voor creatievelingen is het adres van De Witte Engel nu nog: Warmoesstraat 50. Dinsdag 20 mei: klaver- jasdrive in „d'Ouwe Ulo", aanvang 20.00 uur. Zaterdag Pinksterbava- roisevlaai van ƒ20,25 voor ƒ1625! Banketbakkerij Ofrein, Weverstraat 12, tel.312060. (IM TEXELAARTJE) burg. Welder Shop Texel: sier- hekwerk poorten, op maat gemaakt en volbad verzinkt geeft als enige op Texel 3 jaar garantie op roestvorming. Roestvrij- staal hang- en sluitwerk. Te koop gevraagd. VGA kleurenmonitor. Tel. 313003. Zondag a s koffieconcert in „De Lindeboom" met vocaal ensemble „a'Capa- bel". Timmerbedrijf Piet Laan voor al uw nieuwbouw, verbouw en onderhoud. Tel. 322100. Voor alles waar een snoer aan zit. SCT, 311 777 Met spoed woonruimte gezocht per 1 juni Evelien de Jong, tel. 313234/ 316207. Je hoeft van Hans van der Klrft geen massief eiken tafeltje van ƒ45,- te kopen Je mag er gerust een nemen van 325,-. Mij hoor je niet. T.k.: Opel Kadett 1.3 S, '83, APK juni '97, voor loop, sloop of autocross, ƒ350,- Tel. 310880 Terras- en hangpotten. Rentenaar, O'end. 318000. Wij repareren alle merken ktv, video, radio, CD, sa telliet, computer, camera, etc Service Center Texel, 311 777. Koffieconcert, a s. zondag in „De Lindeboom". Welder Shop Texel: ver koop van oerdegelijk sier- hekwerk (niet Russisch), maar maatwerk van Texel Honda-aktie in bos- maaiers van 730,- voor 495,-. Duinker Motorser vice, Oudeschild. Zondag a.s., koffieconcert in „De Lindeboom", luxe pinksterbrunch vooraf mogelijk. Reserveren, tel. 312041. A.s. zaterdag en 2e pink sterdag: perkgoed, 12 stuks voor ƒ5,- Tuin centrum v.d. Werve. Honda gazonmaaiers, topkwaliteit. Div. modellen in prijs verlaagd. Keuze uit 39 modellen vanaf ƒ385,-. Duinker Motorservice, Oudeschild. Honda b.b.-motoren, 4- takt. zuinig, snel, duur zaam, stil, enz. Dit jaar sterk in prijs verlaagd. Duinker Motorservice, Oudeschild. Reparatie en verkoop van wasautomaten en drogers. Service Center Texel, 311 777 Sieme Wuis brengt de aardappels (Bildstar, Agria, Irene en nieuwe!) bij u thuis. Tel. 318885. Verzamelaar zoekt t.k constructiespeelgoed, Mobaco hout/hardkarton meccano (metaal) etc. Carel Tieman, tel. 318760. Bloemen- en planten- markt in de Waalderstraat

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 3