Uitstapje met buttons, vuziek en jutter(tje)s Weergoden genadig voor Pinksterevenement OTMV csrmoon W mam Schilling geen bekwaam bestuurder TEXELSE^ COURANT Lucratief Rommelmarkt De Boer stimuleert rotonde Akenbuurt NOU MUN SUB6IDIE P0T3E BUNR LEEG .COLLtGR VERBURG. NOU MRG 01) DONK DE.Co/l^A DE BOER,ZOU DIE URN GROEN LlNK4> OOK GElD MEENENfW Het Gouden Boltje Kledingactie voor Mensen in Nood grs- hotel De Lindeboom Klif 12 M. DEKRIM oordhollands gedeputeerde Hen Boer en zijn gevolg werkten vrij- een vol doch luchtig pro- pirima at. Hier een boompje pian- daar een lintje doorknippen, uitje fietsen, kraanmachinistje telen en een speech afsteken. En zijn tijd natuurlijk n hapje en sokje. De Boer toonde zich een inkbare gast, want hij kwam be ult! niet met lege handen. sir hoe fraai het gemeentelijk draai- tek ook in elkaar stak, spontane ge- tuitemssen stalen de show Hoog- junl van de dag was de loerfietser nietsvermoedend door de feest- ttl over het Limiet-fietspad reed, si toen weihouder Schilling er een DONDERDAG 22 MEI 1997 gloedvol betoog hield. Hilariteit ontstond ook om de aanleg van hel tietspad langs de Vuurtoren- weg De Boeren Schilling verkeerden in de veronderstelling dat zij hel start sein hadden gegeven door met een kraan een beetje grond te verplaat sen. Toen de bus mei genodigden de bocht om ging bleek echter dat vrij wel hel hele trace al was afgegraven en een sloot compleet was verlegd ,,De aannemer zou alvast een klem begin maken", sputterde Schilling nog. De gedeputeerde, die officieel pas vrijdag met zeven ton subsidie over de brug kwam. kon er de humor wel van inzien. Het werkbezoek van De Boer begon op de boot met een ontvangst door drie wethouders en een inten/iew voor TV Texel. Bij Den Burg voegden raadsleden zich bij het gezelschap, herkenbaar aan groen-zwarte but tons Ceremoniemeester Rom van Schaik zorgde, bijgestaan door Alex Bijma en Jan Frederici, dal het tijd schema niet al teveel werd los gela ten. Aan boord van de Texeltours-bus bleken zij echter niet de enige met een mobiele telefoon... Alsof de be stuurdersambtenaren en pers met het vele gerinkel wilden aantonen dat zij een druk en verantwoordelijk be staan leiden. Gewichtig was het bezoek echter al lerminst en dat was mede te danken aan de informele houding van de ge deputeerde. die al vaker op Texel te gast was. De provincie-ambtenaren die het eiland nog niet kenden, loon den zich onder indruk van de Texelse gemoedelijkheid die in het pro gramma was verweven Zo stond in De Koog de fleurig aangeklede SOS- band klaar, speelde het gitaarduo Jaap en Marije bij het Limietpad de sterren van de hemel en zorgden de juttende broers Erik en Maarten Boon aan de Vuurtorenweg voor een vro lijk onthaal. Met een broodje Dorps straat en een juttertje kwamen de gasten helemaal in opperbeste stem ming. Na alle leut kreeg het uitstapje dan toch nog een gortdroog slot met een uitleg over collectief vraag afhankelijk vervoer" in het Eiertandsche Huis Dit tol verbazing van enkele bewoners van de Vuurtorenweg die voor de bijeen komst waren uitgenodigd. Moppe rend: ..Moeten we ons haasten om hierop tijd aanwezig te zijn. komen ze een half uur te laai en krijg je zó'n verhaal '£T Boer begon zijn werkbezoek met kijkje bij het oude benzinestation ie Pontweg, dat thans eigendom an ondernemer Hielke Bruming gemeente heeft de provincie, ei- laar van de Pontweg, schriftelijk ■aagd of deze het terrein wil aan- en. Wellicht kan dan het fietspad irworden rechtgetrokken. De Boer boot echter af. jeKoog begaf het gezelschap zich ralgegaan door de SOS-band het dorpsplein Daar schroefden Boer. wethouder Gerbrand Pos voorzitter Harry Wuis van De jg Badplaats en voorzitter Frits nvan de Koger dorpscommissie straatnaambordje „Dorpsplein" Je gevel van het oudé huisje naast IH kerk. Ook werd een jonge iep 'ant gedeputeerde toonde zich ver- gdover de samenwerking tussen field en bedrijfsleven, waardoor Texelse badplaats een facelift heeft gekregen. „De straat lag er ver waarloosd bij. Nu hij is opgeknapt wordt het ook tijd dat de ondernemers hun gevels aanpassen Honderd miljoen Wuis zorgde voor een weerwoord. „Ondernemers hebben hier de afge lopen tien jaar voor meer dan hon derd miljoen geïnvesteerd. Er is dus al heel veel gebeurd ten behoeve van de kritische en verwende gast." Wuis noemde De Koog weer een bad plaats waarmee Texel naar buiten kan treden Er staan echter nog een aantal wensen op het lijstje. Sier bestrating van de Badweg tot aan camping Kogerstrand zou de vol gende stap kunnen zijn. Oplevering van de Dorpsstraat vindt overigens pas volgende maand plaats. De gemeente zal dan met de aannemer de hele straat doorlopen. Verschillende ondernemers zijn met helemaal tevreden Volgens Wuis mag dat echter geen reden zijn om niet mee te betalen Aan degenen die hun bijdrage nog niet hebben voldaan is een herinneringsnota verstuurd. Namens de dorpscommissie van De Cocksdorp toonde voorzitter Cees Klaassen zich blij met het fietspad langs de Vuurtorenweg. „We hebben er lang op gewacht. Er was veel geld mee gemoeid, dus was het een zaak van lange adem De Boer maakte vervolgens officieel bekend dat de provincie een subsidie van 700 000,- verstrekt. Uit een an der potje komt daar nog 20% bij, zo dat er totaal 980 000,- wordt bijge dragen De gemeente neemt de resterende ƒ420.000,- voor rekening. In en om de schuur van Axel Lap aan de Witteweg van Den Hoorn wordt op zaterdag 24 mei weer een rommelt|esmarkt gehouden. Tussen 09 00 en 14.00 uur worden de kra men voortdurend aangevuld met nieuwe ouwe spullen, zodat er ook voor de laatkomers leuke koopjes zijn te halen Er wordt met koffie, cake en oliebollen ook aan de inwendige mens gedacht. De opbrengst is voor het restaureren van het Hoornder kerkje. Volgens gedeputeerde Hen de Boer heeft de provincie de ge meente niet verplicht om ook op de kruising Pontweg-Akenbuurt een verkeersplein aan te leggen. „De provincie vindt wel dat een rotonde daar de beste oplossing is. Als de verkeerslichten moeten worden vervangen zullen wij alleen mee betalen als voor een rotonde wordt gekozen. Maar de Texelse gemeen teraad is vrij om te beslissen," De Boer liet doorschemeren dat bij een eventuele rotonde Akenbuurt de provinciale bijdrage hoger zou kun nen uitvallen dan 25%. Als eigenaar van de Pontweg ten zuiden van de stoplichten hoeft de provincie met meer dan een kwart op te hoesten „Maar", zo zei de gedeputeerde, „fi nancieel valt er wel een mouw aan te passen". Bij de rotonde Hoornderweg betaalt de provincie de helft én neemt de kosten van onderhoud en beheer W/0'E Vpum i£ Vaak is gesuggereerd dat de forse bijdrage uit Haarlem voor b en w re den was om de rotonde „erdoor te drukken". Wethouder Schilling greep vrijdag de gelegenheid aan om zich daar in het openbaar over uit te spre ken. „De enige drijfveer voor het col lege was het dienen van de verkeersveiligheid." De rotonde Hoornderweg heeft de Pinksterdrukte overigens uitstekend doorstaan. Bootladingen auto's stroomden probleemloos door. Som mige automobilisten waren zo vrien delijk wachtende fietsers voorrang te verlenen, zodat die de drukke weg konden oversteken Jaarlijks worden op Texel kleding stukken ingezameld voor Mensen in Nood. Dinsdag is het weer zover, terwijl in Den Hoorn op maandag èn dinsdag kan worden ingeleverd. De organisatie Mensen in Nood stuurt de goederen bij oorlogen en rampen rechtstreeks naar de ge bieden die deze hulp goed kunnen gebruiken. Vorig jaar werden spul len gestuurd naar Hongarije voor vluchtelingen uit het voormalige Joegoslavië, Liberia en Angola. 'tkuders Schilling heeft zijn imago van behendig be urder zat erdag flink beschadigd. In z'n jonge jaren be ide hij namelijk met trekker en al in de sloot, zo vertelde geuren en kleuren tijdens de opening van het Pink- evenement van de Oude Trekker- en Motoren- niging. Het evenement trok zaterdag en zondag een k 6.000 bezoekers. Tevreden gezichten dus bij de or- satie, zeker omdat nog geen vijf minuten na afloop de m met bakken uit de lucht plensde. ling verrichtte de opening met tiaar genoegen Hij was in de rnng gekomen tijdens zijn tocht tel terrein in een fraaie oldtimer. Iprogramma had hij gelezen dat «tenement pas een uur na zijn «ngsspeech officieel zou begin- ,,lk moet dus een uur vullen, maken jullie je borst maar nat..." ethouder bracht de aanwezigen ket lachen met zijn smakelijke alen Hij richtte zich tevens tot de goden, al besefte hij dat vragen een regen bij boeren overkwam oeken in de kerk. Kennelijk staat oven in een goed blaadje, want Ie weergoden hielden zich stipt het programma! Nostalgisch alerdag stond geheel in het te- van de nostalgische landbouw- motorentechniek. Liefhebbers, meuten en gepensioneerde land- *ers wisselden wetens- irdigheden uit rond de 150 oude kets- en motoren op het terrein, 'hen de helft afkomstig was van Vastewal. Eén van hen was met exemplaren en een oude com pel trekker en aanhanger hele- t! uit het Brabantse Wintelre naar eikomen tuffen. ïjlepunt voor de overkanters was en strandritje dat maandag gen op het programma stond. :ge badgasten vergaapten zich dekolonne die nu en dan tot de minde golven verdween. Ook de Mvan zaterdagavond over Texel "eel bekijks. een geïmproviseerde vijver en liet de modelvliegclub hun toestellen door de lucht cirkelen En daarnaast waren er natuurlijk de fraaie trekkers, waar de kinderen op konden plaatsnemen „We hebben bewust wat extra's voor hengeboden Als kinderen zich gaan vervelen, vindt moeders het ook niet meer leuk en dat werkt door op pa. Dat moet je niet hebben", aldus OTMV-voorzitter Simon Stark. De trekkertrekbaan werd aangereden met de fraaie oude wals van het Waterschap. Tussen de bedrijven door werd heel wat afgesleuteld en gepoetst Dure grap? motorvermogen van de klassie kers werd op het terrein getest met een waterrem die door Frans Stolk beschikbaar was gesteld. Dat de oude vehikels, deels nog afkomstig van de Marschallhulp kort na de oor log, het moeilijk hadden bewezen de inktzwarte rookwolken uit de knalpijp. Het geluid van de oude machines deed enkele liefhebbers wegdromen. „Daar kan zo'n nieuwe echt niet te genop", aldus een oudere agrariër. Veel oude trekkerbezitters en -lief hebbers hadden vrouw en kinderen meegenomen naar het evenement. Met name voor de jeugd werd veel vermaak geboden. Zo was er een draaimolen, voeren modelbootjes in In de pijp en hel gas erop De entreeprijs van 10,- (voor kinde ren ƒ5,-) deed menig belangstellende terugschrikken. Stark: „Kennelijk is een tientje toch een soort psycholo gische barrière. Maar de vorige keer was het 7,50 en dat gaf zoveel rekenwerk. Bovendien kon iedereen gratis parkeren En waar vind je nog zoveel vermaak voor die prijs? Aan de overkant lap je zó 25,- voor een beetje evenement." Ingraven Hoewel het steeds druk bleef tussen de oude trekkers, trok het merendeel van het publiek toch naar de sensa tionele trekwedstrijden. Niet alleen de paardekrachten maakten daar het verschil uit, het kwam ook aan op de vakmanschap van een chauffeur. „Sommige trekkers kunnen rijdend schakelen, maar anderen met. Daar bij moet je dus de juiste versnelling kiezen", aldus een deskundige toe schouwer, die wees op een met hoge snelheid vertrekkende Texelaar, die zich al na zestig meter hopeloos ingroef in de zandbaan. Aan menig conventionele trekker was behoorlijk gesleuteld om goed voor de dag te komen. De banden spanning en het brandstofmengsel was aangepast. Het loskomen van de voorwielen werd door de kenners toe-- gejuicht. Toch lukte dat slechts een enkeling. Daarbij bewogen de chauf feurs zich slingerend over de baan, want sturen diende in dat geval te gebeuren door per achterwiel bij te remmen. Trekkerchauffeur Jan Stroo uit Eierland mag zich met z'n John Deere 4250 de sterkste van Texel noemen. In de boerenklasse van de trekker- trekwedstrijden sleepte hij een ge wicht van acht ton als snelste over het land Daarmee troefde hij uitdager Nico Roeper af. Kort daarvoor sleepte Edwin Barendrecht met de Fendt van Roeper de titel in de 5,7 tons klasse in de wacht Damél Bonne sleepte met de Case 955 van Van der Star de 4,5 ton het snelste vooruit. De 3,5 ton was een prooi voor de Case 695 van Ard Saai. Pechprijs De pechprijs was voor Fulps Dumker, die voor hilariteit zorgde. Zijn opge voerde Ford 9600, praktisch een museumstuk, kampte met technische problemen. Duinker gaf zich niet zo maar gewonnen. Al rijdende pro beerde de technicus het lek in een brandstofleiding met de hand te dich ten. Het mocht niet baten, maar de pret was er niet mïnder om Snelheden tot 60 km/uur bereikten de specials, zelfgebouwde trekkers met vermogens tot 1500 paarden krachten. Ze stoven, gehuld in enorme rookwolken, naar het eind van de baan. Ook hier sloeg het pech- duiveltje toe. Leon de Bruin uit Neer- kerk kon wel janken toen hij de V8 tankmotor van z'n 1100 pk „Yellow Bull" voor de ogen van de rijen toe schouwers opblies Voor het eerst aan de start met de machine, vergat hijvan de zenuwen de koeling aan te zetten, met als gevolg dat na tiental len meter de rook uit z'n machine sloeg Sympathie Het incident droeg bij aan het spec taculaire beeld van het krachtvertoon, dat met hels kabaal gepaard ging. Hoewel het motorgeronk tot in de verre omgeving was te horen, kwa men er bij de organisatie geen klach ten binnen „Een teken dat het eve nement veel sympathie heeft", aldus Simon Stark. Dat en het uitstekende weer, droeg bij aan de tevredenheid onder de organisatie en de vijftig be trokken vrijwilligers. „Want voor zo'n groot evenement komt wel wat meer kijken dan alleen een paar ouwe trekkers op het land parkeren Om een geschikt parcours te krijgen voor de trekwedstrijden, zorgde Piet Prins op een wals van Waterschap Hollands Kroon en shovelchauffeur Marcel Bakker voor een vlak parcours. Voor de bestuur ders van de trekkers kwam het aan op een ideale balans van hun ma chine, een sterke motor en een opti male bandenspanning. Feestvierders Ondanks alle moderne techniek in de trekwedstrijd bleef de dorsmachine, aangedreven door een stoomma chine uit Groningen, de blikvanger. Temidden van het motorische geweld zetten leden van Hondenclub Texel met hun viervoeters met wisselend succes hun beste beentje voor bij een demonstratie De Texelse honden clubs hoefden bij de bewaking van het terrein 's nachts niet in actie te komen De ordebewakers konden volstaan het doorsturen van enkele uit De Koog terugkerende en aange schoten feestvierders naar het kam peerterrein Ze hadden zich niet naar De Koog hoeven begeven, want beide dagen verzorgde de OTMV een feestavond in de tent, waarbij Marco van Sambeek en Kees Geense de muzi kale omlijsting voor hun rekening na men. Of het evenement over twee jaar wordt herhaald, staat nog te bezien. De geplande datum valt samen met het lustrum van de landelijke OTMV- vereniging. Waarschijnlijk wordt het Texelse evenement daarom verscho ven tot Pinksteren in het jaar 2000 Alle soorten goede, nog draagbare kleding, schoeisel, dekens, lakens, gordijnen en tafelkleden zijn bruik baar. Niet welkom is textielafval, afgetrapt schoeisel, vaste vloerbe dekking, oude matrassen, speel goed of huisraad. In afgesloten plastic zakken kunnen de spullen worden ingeleverd bij Den Hoorn familie Zwanenburg, Naalrand 9 (ma en di hele dag). De Cocksdorp 10 00 tot 12.00 uur naast NH kerk, Eierland: Bethel van 10.00 tot 12.00 uur. De Koog: Schuil hut van 13.30 tot 15.30 uur. De Waal Dorpshuis De Wielewaal van 13.30 tot 14.30 uur, Oudeschild: hele dag achter het huis van familie Wester- laken, Oosterend Slotskolk 34 van 10.00 tot 12.00 uur en van 14.00 tot 16.00 uur, Den Burg Rode Kruis- gebouw. Jonkerstraat 13 van 09.00 tot 20.00 uur. Bestuurslid. Wethouder Poster is conform de voordracht herbenoemd tot lid van de Raad van Bestuur van de NV Luchtvaartterrein Texel (Advertentie) Met een stoot op de stoomfluit gat wethouder Schilling het signaal voor het OTMV-weekend. dat zeer geslaagd zou uitpakken. (Foto's Tessa van Da alen) i BIOSCOOP „ju Cinema Texel pU Gravenstraat 33 Den Burg s 31 20 27 PROGRAMMA T/M 28 MEI DANTE'S PEAK: vulkaan uitbarsting met Pierce Brosnan (James Bond). t/m ma. 26 mei dagelijks om 19.00 uur 21.30 u 101 ECHTE DALMATIERS: Nederlands ondertiteld. woe./za./zo./woe. om 14.00 u. MICROCOSMOS: laatste film van dit „Cinema Paradiso- seizoenü! di 27 mei en wo. 28 mei om 20.30 u itHSt Gmcneplnur. 14 LWILW !\-n Burs H 20 41 „Questions" Zaterdag 24 mei Jaren '80-discoparty Toegang: gratis THEATER RESTAURANT Klif 12 Den Hoorn s 31 96 33 Diner-Cabaret Wo. 21 mei (19.00 uur) Vr 23 mei (20.15 uur) Za. 24 mei (uitverkocht) Zo. 25 mei (17.30 - 20.30 uur speciale prijs ƒ59,50) Wo. 28 mei (19.00 uur) Vr. 30 mei (uitverkocht) Za 31 mei (20.15 uur) Zo. 1 juni (19.00 uur) VAKANTIECENTRUM DEKRIM TEXEL Roggcslooweg 6 Dc Cocksdorp 3? 39 01 II IN THEATER DE KIEKENDIEF: Zaterdag 24 mei, aanvang 19.30 uur Zondag 25 mei, aanvang 14.00 uur GROTE EINDUITVOERING MUZIEK- EN DANSSCHOOL TEXEL. Meer informatie bi) dc Muziek- Dansschool, tel. 313493.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5