,,Het is moeilijk iets uit handen te geven" finish gg Droevig einde aan Hoornder sprookje Estafetteteam sneller in Knippenberg-loop QD BAKKER bl Trouw bestuur bij jubilerend SV De Koog TEXELSE couRANT Festiviteiten SV De Koog ZDH bedwongen door sterk DWOW Collecte epilepsie Gedeputeerde over duurzaam toerisme Jeugdtriathlon trekt toppers Greenmaaiers voor golfbaan Golf-voorzieninj minder validen Golfers streden om pinksterbokaal ijzerhandel DONDERDAG 22 MEI 1997 Het tafereel zal weinig verbazing wekken bij de voetballiefhebber die enigszins bekend is met SV De Koog. Gevraagd naar enige voor vallen uit de voorbije historie van de 50-jarige vereniging neemt pen ningmeester Aad „Post'' Eelman (28 jaar in het bestuur) het woord. Wanneer hij niet zeker is van een jaartal klinkt het luidkeels: „Van Beek!waarna secretaris Jan van Beek (27 jaar bestuurslid) begint te bladeren in oude foto- en jaarboe ken. Elders achter de bestuursta fel luistert voorzitter Klaas van Tatenhove mee, voornamelijk zwij gend. Sinds wanneer maakt hij ei genlijk deel uit van het bestuur? Hij glimlacht: „Nog niet zo lang. Een jaar of tien." De heren zelf vinden het niet zo bij zonder. Ze raakten min of meer bij toeval in het bestuur, omdat de animo bij andere leden gering was. Vervol gens zijn ze er nooit meer uitgestapt. „Iedereen heeft naast zijn werk een bepaalde hobby'zegt Eelman, van beroep monteur bij garage Grisnigt „Tuinieren?" Hij gromt. „Beunha zen? Ook niks voor mij. Wat moet je dan?" Van Beek knikt. „Ik ben gek van het spelletje. En ik wil er veel voor doen om ook anderen te laten voetbal len Eelman onderbreekt „Zal ik het eens voor je zeggen, Van Beek?" Hij wendt zich naar de verslaggever „Van Beek is niet alleen secretaris, hij zit ook in de kantinecommissie, in het jeugdbestuur, hij verzorgt de donateurkaarten. Het punt met hem is dat hij niks los kan laten. Ja Van Beek, zo zit het." Na deze woordenstroom leunt Eelman tevreden achterover. Jan van Beek kijkt wat bedremmeld, doet een schuchtere poging zich te verdedi gen, maar wordt dan weer door de penningmeester terecht gewezen. „Lui niet. Zo zit het wel!" Waarna het aarzelend uit de mond van de secre taris klinkt. „Tsja, het gaat nu goed En je moet zoveel uitleggen als je iets van je taak wil overdragen Aad Eelman - blijkbaar uit hetzelfde hout gesneden - lacht hard en besluit' .Weet je wat het met ons is? Wij den ken steeds: Zou een ander dal wel kunnen?' Goede tijden... In hun lange loopbaan als bestuurder hebben beide heren de nodige hoogte- en dieptepunten meege maakt. Het klinkt als een cliché. En dat is het eigenlijk ook „Wij zijn net zo'n club als de andere kleine vere nigingen op Texel. Soms gaat het goed. soms ook wat minder", meent Eelman Hij begint te verhalen: „Op zeker Het seizoen 1986/*87 werd besloten met promotie naar de tweede klasse. De feestvarkens maakten op een kar een rondrit door het dorp. Hel eerste elttal van SV De Koog In hel seizoen 1973F74. Op de achterste rij. tweede van rechts. Aad Eelman. Onderaan, met baardje en aan voerdersband. Jan van Beek. Beiden waren toen al enkele aren actief als bestuurslid. iruo aiaiw tcuvsv counmi moment (Van Beek: „1976") was De Koog op sterven na dood. We hadden moeite steeds elf man op de been te brengen. Toen kwamen we in contact met Henk Hermes. bijgenaamd Barry. Hij wilde wel training geven Toen begon het. Want na een paar weken vraagt hij. Waarom trainen jullie ei genlijk maar éen keer per week Ik wil twee keer trainen. Dal gebeurt bij andere clubs ook. Nog wat later zegt hij: /Ac wil wel eens wat informatie kwijt. Waarom hebben jullie geen club krant? Later heeft Jan van Beek het overgenomen, maar de eerste paar nummers maakte Hermes zelf." De goedmoedige trainer uit Den Hel der. die tevens een forse steen bij droeg aan de bouw van de kantine, was beroemd om de grote binding met zijn spelers „Van Gaal heeft het tegenwoordig over teambuilding. Barry deed het toen al. Hij kreeg zó veel voetballers enthousiast, dat we een tweede team konden starten." SV De Koog zou nog jaren profiteren van aile inspanningen van Hermes Eelman „Het ging ons zó voor de wind. dat je het aantal toeschouwers iedere week drastisch zag vermeer deren. Tenslotte wilde SV Texel niet meer op dezelfde zondag haar thuis wedstrijden spelen." Indruk Een onuitwisbare indruk liet ook Nico Erwich achter. Onder leiding van trai ner Ruud van de Kerkhof was SV De Koog in 1987 gepromoveerd, als win naar van de nacompetitie. Het verblijf in de tweede klasse duurde slechts een jaar, waarna het de verdienste van Erwich was dat hij zijn mannen motiveerde om opnieuw te vlammen „Als marinier trok hij de touwtjes erg stevig aan. Oh wee als je één minuut te laat op de training verscheen. De wedstrijd erop stond je wissel Of |e hoefde helemaal niet te voetballen... Erwich slaagde erin kampioen te worden, zonder één nederlaag te lij den. In hetzelfde jaar (Van Beek: „1989") werd ook Texel kampioen. Er gingen stemmen op om om de Texelse superbokaal te spelen. Moet je nagaan, Texel speelde notabene vier klassen hoger. Uiteindelijk verlo ren we met 3-2..." De band tussen De Koog en Erwich bleef. Dat bleek ook vorig jaar, toen de marinier - inmiddels druk als ex ploitant van de sporthal op 't Stappeland - welwillend tijd vrij maakte om voor een aantal maanden de trainingen waar te nemen, als ver vanger van de zieke Hans van der Park Slechte tijden- Ondanks de successen nam het aan tal leden aan het eind van de jaren '80 af De terugval nam dermate ernstige vormen aan, dat het steeds moeilijker werd om uit de eigen gelederen een representatief eerste elftal samen te stellen Op initiatief van trainer Lieuwma werden daarom (oud-)spe- lers van Watervogels uit Den Helder geworven om voor De Koog te spe len Eelman. „Bij de eerste wedstrijd werd ik staande gehouden door een paar trouwe supporters Wie zijn dat allemaal?, luidde hun vraag. Buiten die twee is er niemand die ik ken Ik keek naar het veld en moest toege ven dat ik ook bijna alleen nieuwe gezichten zag. Het jaar erop was bijna iedereen weer weg." Het is met een periode waaraan met veel plezier wordt teruggedacht. „Het was het behoud van de vereniging, dat wel. Maar achteraf was het toch niet zo leuk." Een gebrek aan enthousiaste vrijwil ligers - een euvel waarmee méér ver enigingen te kampen hebben - zorgde met enige regelmaat voor Het 50-jarig jubileum van SV De Koog wordt op uitbundige wijze gevierd. Hoewel de vereniging vo rige maand (23 april) al verjaarde, staat het hoogtepunt voor het ko mend weekend gepland. De festiviteiten beginnen vrijdag, wanneer iedere belangstellende tus sen 18.00 en 20 00 uur welkom is op de receptie. Deze wordt gehouden in de grote feesttent, op het parkeerter rein aan de Boodtlaan. Vervolgens is er een reünie voor leden en oud-le den. Bij het ophalen van herinnerin gen krijgen zij een steuntje in de rug door de ter plekke ingerichte exposi tie van oude foto s. De band „Sur prise" zal er de stemming in brengen. Ook wordt opgetreden door een ar tiest Zaterdag begint om 9.15 uur het tweedaagse ,,Texeler"-toernooi. Naast twee elflallen van De Koog en een team van ZDH doen negen clubs van de overkant mee. In twee poules strijden zij om de wisselbeker, die wordt verdedigd door Gieten De wedstrijden duren twee keer een kwartier, 's Avonds is er een geza menlijke nasi-maaltijd in de grote tent, waarna opnieuw kan worden ge swingd op de muziek van Surprise. Het feest zal tijdelijk worden onder broken door de trekking van de grote verloting. Om 0.30 uur gaat een ieder zijns weegs. Zondag wordt het toernooi om 9.45 uur hen/at. Om 15.45 uur staat de fi nale op het programma. Om 17.00 uur is de prijsuitreiking van het toer nooi en wordt de winnaar van de fairplay-cup bekend gemaakt Op zondag 1 juni beleven de D- en E- pupillen hun eigen feestje, wanneer ze de eredivisiewedstrijd AZ-Twente bezoeken. In juni wordt ook voor de F-pupillen iets op touw gezet. andere dieptepunten. Grinniken innert Eelman zich de commotie de oude kantine, die halverwej jaren tachtig op de nominatie worden vervangen „Maar hoek mensen zo ver dat ze helper nieuwe te bouwen?" Het ent» kwam toen de gemeente hel V; len gebouwtje zó onveilig vonsB de tapvergunning werd inget J „Triomfantelijk zijn we als naar de leden gestapt. Zo I; geen nieuwe kantine is. mogei geen bier verkopen. Je raadt onder supervisie van Theo werden de schouders eronder en binnen de kortste keren ki| Stamhui worden geopend. Kampii Tegenwoordig gaat het de dii| hoorlijk goed. De tweedaagse nooien - een jaarlijks terugkeren nomeen sinds het 40-jarig jubil de crosslopen en de bingo's dn I bij tot een degelijke financièleo- grond. En sportief kunnen oa nodige succesjes worden be; Dat gebeurt met (gemiddeld] pupillenteams, twee seniorenel en een recreantenteam. Ook verschillende zaalvoetbalcomfu I zijn Koger equipes actiel I vlaggenschip handhaaft zich ster I in de hoofdklasse De jeugd op het veld was hetai: pen jaar extreem succesvol. Zosi D- als de E-pupillen werden pioen. Het F-team pakte de t»i plaats. „En het eerste seniorei doet elk jaar wel mee in de strijd een periodetitel. De laatste paan ging het steeds mis door een vefl van één punt of zelfs maar éént I punt." Grote wensen hebben ze bij Sn Koog met voor de nabije toekom I Natuurlijk, het kan altijd beter hopen komend seizoen weer een juniorenteam in te kunnen: ven. Het mankeert eigenlijk sk aan begeleiders. Zolang die op Texel spelen, willen ouders mee naar wedstrijden Maaralsi- 12-, 13-jarige leeftijd naar de ove moeten, wordt de animo mindei Voor het overige zijn de bestu» den tevreden. „Bij ons staat ta het vaandel om het dorp De ft waar 's winters mets te doen is.e week een wedstrijd aan te bei Daarom spelen het eerste tweede elftal bij toerbeurt thus! willen we graag zo houden." Joop Ron I Vervuld van smart, maar met opge heven hoofden heeft ZDH afscheid genomen van het voetbalseizoen 1996/ 97. De Hoornders slaagden er maandag in een meeslepend ge vecht nèt niet in het sterke DWOW te kloppen: 0-0. De gastheren plaatsten zich dankzij een beter doelsaldo voor de twee finale wedstrijden om promotie. Nadat ConZelo vorige week met 1-0 was verslagen, groeide het opti misme bij de Zwaluwen met de dag. Hoopvol werd de verwachting uitge sproken dat ConZelo zich op pink sterzaterdag zou revancheren tegen DWOW, waarna ZDH twee dagen later in Wiermgerwerf rustig op een gelijkspel kon aansturen om in de race te blijven voor promotie. Een delegatie Hoornders zag in Waarland echter een heel ander scenario wer kelijkheid worden. DWOW jongleerde achteloos met de elf van ConZelo (0- 6), waarna ZDH zich plotsklaps voor een veel moeilijker opgave gesteld wist: winnen van DWOW (=Door Wilskracht Overwinnen Wij). Vlijt Een flinke schare meegereisde sup porters zag de Hoornders voortva rend aan hun klus beginnen. Vlijt en concentratie vormden het parool. Door direct de middenvelders van DWOW aan te pakken, sneden Erik Wuis, Etienne van Bennekom en Pascal Riemens de aanvoerlijnen naar de gevaarlijke spitsen af. Voorin bezorgden Jelte van der Kooi en de aan zijn knie geblesseerde Stefan Bousma hun opponenten het nodige werk. Die inspanningen leken zich in de twintigste minuut uit te betalen, toen Van der Kooi ZDH na een prima aanval op voorsprong kon zetten De Hoornder spits was - evenals vorige week - echter weinig gelukkig in de afronding Vervolgens braken moeilijke momen ten aan voor de achterhoede van de blauwwitten. Kleine schietkansjes waren echter met besteed aan de aanvallers van DWOW. Een kwartier voor rust schoot de scheidsrechter hen te hulp, door na een ongelukkige botsing tussen ZDH-keeper Christiaan Stolk en een DWOW'er tot een strafschop te besluiten. De ont steltenis was groot bij de Hoornders, maar tot hun opluchting zagen ze Stolk naar de goede hoek duiken en de bal weg ranselen. Slachtoffer In de rust bleef de zich steeds moei lijker voortbewegende Stefan Bousma in de kleedkamer achter. Jan de Wit nam zijn plaats in en spielmacher Robert Jalving schoof door naar de spitspositie. In deze opstelling kon ZDH slechts tien minu ten spelen, want Jalving werd slacht offer van de felle strijd en de druk kende warmte en moest met krampverschijnselen afhaken. Bart Oosterhof verving hem. Eveneens hardwerkend - dat zeker -, maar naar mate de tweede helft vorderde werd het de Hoornders steeds duidelijker dat het combineren van inzet en raf finement niet eenvoudig is. Trainer Hans van der Park bracht ook Joop Rommets nog in als extra spits. Hoe wel de strijd zich in de slotfase hoofd zakelijk op de helft van DWOW af speelde. werden echter geen reële doelkansen meer gecreëerd. Terwijl de verre trappen van achteruit een dankbare prooi vormden voor de af weer van het team uit Wieringerwerf. moest ZDH steeds bedacht blijven op lepe tegenstoten Toen de scheidsrechter na negentig minuten affloot, was het seizoen voor ZDH voorbij. Een seizoen dat met de begeerde promotie bracht, maar dat met een gedeelte tweede plaats in de competitie, plaatsing voor de nacompetitie en vier spectaculaire wedstrijden in de bekerstrijd succes vol kan worden genoemd. Collectanten van het Nationaal Epilepsiefonds gaan volgende week de deur langs. Epilepsie is een ver zamelnaam voor aanvallen die het gevolg zijn van tijdelijke storingen in de hersenen Het geld wordt besteed aan onderzoek, voorlichting, speciale voorzieningen en aangepaste vakan ties. Ter nagedachtenis van de in '95 overleden Jan Knippenberg wordt jaarlijks een Memorial-ultraloop gehouden langs de Nederlandse kust. Hoewel de estafette als offi ciële rubriek is afgeschaft, mag OSG De Hogeberg nog wel mee doen met meerdere lopers. „Knip" was tenslotte docent aan deze school. De OSG-ploeg was met een tijd van 12 uur en 22 minuten een uur sneller dan vorig jaar. De OSG ging op pad met een groep van vijftien lopers, samengesteld uit de rector, twee docenten, één ouder en elf leerlingen. Onder hen enkele minder geoefende lopers en leerlin gen die midden in hun examen periode zaten, maar ze wilden de kans om een saluut aan hun voorma lige leraar geschiedenis te brengén niet missen. Vijf begeleiders zorgden voor het team. Albert Hoven viel de eer te beurt om namens het OSG-team als eerste te mogen starten om 22 00 uur bij Fort Kijkduin, temidden van de ultralopers. Ervaring van vorig jaar leerde dat groepjes van vijf lopers, waarvan één in actie en de rest in de begeleidende jeep op het strand, het best functio neert De overigen werden door chauffeur Marcel Verbeek van strand- slag naar strandslag vervoerd. Het strand-begeleidings team werd gevormd door André van der Vliet en Piet Postma. die met Het OSG-team van de Knippenberg-memorial bestond uit de lopers Harmke van Aken. Freek-Jan Buijsman. Nienke Eilander. Harm Elzinga. Albert Hoven. José Huisman. Ronnie Keljzer. Kim Kooger, Jaap Knipscheer, Ramon Noorlander. Seastian Ran. Björn Verduijn, Renê Verduijn, Henk de Vries en Petra Witte (.namen In willekeurige volgorde) Uiterst rechts op de foto is nog net ultra-loper Ron Teunisse te zien. krachtig optreden („met lullen, maar lopen") de zaak in beweging hielden. Hoven wist bij Callantsoog al een kleine voorsprong op de ultralopers te nemen. Zijn aflossers hadden daar meer moeite mee, maar ter hoogte van de Hondsbossche Zeewering werd een echt gat geslagen en vanaf Petten restte de OSG-ers een ge vecht met zichzelf en de elementen. De omstandigeheden waren, net als vorig jaar, afwisselend. Bij hoogwater en de zandsuppletie van Egmond werd het even erg zwaar, maar bij eb of na een regenbuitje viel het mee. Op sleeptouw De onervaren René Verduijn maakte zich minder populair bij zijn team genoten door nog geen minuut nadat hij was gestart uitgebreid gebruik te maken van een verzorgingspost van de ultra's. De begeleiding had enige moeite om de uitgebreid koffie drinkende Verduijn weer in beweging te krijgen Vanaf Wijk aan Zee namen leden van een plaatselijke atletiekvereniging de lopers op sleeptouw Dat gebeurde ook in Scheveningen. De laatste drie honderd meter in Hoek van Holland werden rond 10.15 uur door het vol tallige team afgelegd, waarna in de recordtijd van 12 uur en 22 minuten de finish werd gepas seerd onder luid applaus. In de mid dag volgden de felicitaties van Bob Knippenberg namens de organisatie en een bloemetje en beker uit handen van superloper Ron Teunisse en Hanna Knippenberg Wim Bart Knol, die op Texel uitstapte tijdens de 60 van Texel, revancheerde zich door de Knippen berg Memorial op zijn naam te schrij ven. Hij deed 13 uur en 45 minuten over de 100 Engelse mijlen en brak daarmee het record van Teunisse. Anke Drescher, ook winnares op Texel, was de eerste en enige vrouw. Ze. bereikte de finish in ruim 19 uur, nadat ze aanvankelijk dacht mee te doen aan een loop over 100 kilome ter in plaats van 100 mijl. De ene gedeputeerde is nog met weg, of de volgende zet voet op Texelse bodem Morgenochtend opent gedeputeerde Verburg op De Krim een workshop over duurzaam toerisme, ledereen die op het eiland met toerisme heeft te maken, heeft voor deze bijeenkomst een uitnodi ging ontvangen. Sprekers tijdens de workshop zijn burgemeester Van Rappard over de Texelse kant van de zaak, Dr. W. Sieber uit Oostenrijk over de interna tionale visie op duurzaam toerisme en professor J.C. Brezet, die een „milieuprofiel" van Texel geeft en verbeteringen aanvoert. Daarna gaan de deelnemers onderwerpen bediscussiëren, waaruit op het eind van de dag conclusies en vervolg activiteiten moeten voortkomen Naar verwachting tachtig getalent eerde triatleten doen zaterdag op Texel mee aan de eerste wedstrijd uit het zogeheten Born Sportscare jeugd/junioren-circuit. Dit is een serie van zes triathlons, waarin de sterkste Nederlandse jeugd- triatleten elkaar bekampen. Vorig jaar mengden Texelaars zich voor het eerst in de strijd. Met succes, want Robert Bakker en Kim Kooger lieten met respectievelijk een tiende en een achtste plaats zien met de besten mee te kunnen. Met klasse ringen in de middenmoot hielden ook de anderen zich prima staande in dit landelijk geweld. Dit jaar zullen Robert en Erik Bakker, Kim Kooger, Jeroen Huizinga, Sebastiaan Ran, Jan Dankers en Coen Zoon de Texelse eer hoog hou- De 9-holes golfbaan De Texelse, die op 13 juni officieel wordt geopend, heeft sinds kort de beschikking over een tweetal ..greenmaaiers". Deze maaimachines van het merk Jacobsen zijn speciaal ontworpen voor het kortwieken van het gras rond de holes, waar het balletje perfect den. Zij beginnen om 12.00 uur in Molenkoog aan het eerste onderdeel, 750 meter zwemmen. Vervolgens wordt 20 kilometer gefietst, waarna nog 5 zware kilometers hardlopen in het gebied rond de Hogeberg op het programma staan. De finishlijn ligt op het parkeerterrein bij de OSG aan de Emmalaan. Daar wordt ook van on derdeel gewisseld. De wedstrijd is voor de Texelse triatleten extra interessant omdat zij met de deelnemers uit Noordholland, Utrecht en Flevoland tevens strijden om het afdelingskampioenschap West 1 In verband met de jeugdtriathlon kunnen bezoekers van zwembad Molenkoog pas vanaf 13.00 uur zwemmen. Toeschouwers zijn wel al om 12.00 uur welkom moet rollen Volgens Frans Stolk mechanisatie BV 6 van de twee machines uitgerust een zg. ..groomer". een systm voor een nog perfecter maad zorgt. De greenmaaiers werden: Stolk overhandigd aan R de Gr manager van de golfbaan, ent?, keeper Hans Witte (zie foto). Onder stralende weersomstandig heden werd tweede pinksterdag bij de Texelse Golfclub gestreden om de Pinksterbokaal. Voor het eerst werd gespeeld volgens de spel- soort „foursomeHierbij bepaalt een team van vier personen na ie dere slag welke bal het beste ligt om verder te spelen. Dan slaat ie dere speler de bal vanaf die plek, waarna de situatie zich herhaalt. Deze voor de meeste leden nieuwe wedstrijdvorm zorgde - samen met de prachtige baan - voor veel enthou siasme bij de deelnemers. Drie flights (teams) eindigden met een gelijk aan tal punten Na de moeilijkheidsgraad van de in holes te hebben laten mee tellen, wees de wedstrijdcommissie de flight met Wil Homan, Willem Speelman, Fleur van Duyl, Ruud Hamer en Jan van Wijk als winnaar aan. Het zilver was voor Jan Winnubst, Manty Wijsman, Henk van Wijk en Bob Coutinho. Peter Boorsma, Aja Coutinho, Paul Kuip en Stephan van Maldegem eindigden als derde. De longest drive bij de heren was voor Wil Homan en bij de dames voor Reina Speelman. De neary bij de heren was voor Hans Wendrich, de dames sloegen met zover. Sinds kort beschikt de Texelsei club over een zgn „handicart". G1 een electrisch aangedreven wagentje dat door de Sm Handicart ter beschikking wont I steld aan aangesloten I verenigingen in Nederland M' I valide golfers mogen hiervan K I een laag tarief (ƒ5,- per ronder? holes) gebruik maken Bij corrr ciële verhuur wordt hier ƒ45. gevraagd. De Stichting Handica" staat 10 jaar en beschikt over electrocarts die bij 100 verenigd in het hele land geplaatst zijn. M« valide golfers die een gebruikerskaart hebben, kunnen bij andere verenigingen mei handicart terecht De onkosten' de stichting worden volledig f donaties van andere golfers en' sponsors gedekt Momenteel 12000 donateurs. (Advertentie) Voor klerewerk naar Bakker Bakker heeft een ruim assortiment werkkleding en werkschoenen. Spmbaan 20, Den Burg

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 6