Cjroen c2wartrjexels in het harL, Buurt voelt zich belazerd over bouwplan De Reede Politiek wil betere controle nachtleven „Zand in de ogen gestrooid" Dorpswacht ook in Den Burg? Wadvogelunit uniek 5 Dam Eierland overtreft alle verwachtingen 6 Pluim voor Waddengroep 6 Sport: Texel derde op Waddentoernooi 7 •fr Stankprobleem voorbij? 9 VERDER AT IN DIT l\ummer GL-voorman wil Vliehors- overlast aanpakken 2 Oorlogsreünisten 5 Texelaar bekent brandstichting hk eenden nemen de Telekom-taxl... Cultuurtoerisme noordkop geen bedreiging Texel' Gevallen Raad wikt over winkelopening op de zondag Politie zoekt naar veroorzaker van ongeluk Meisjes gewond na brommerongeval Marike deed alleen examen DINSDAG 27 MEI 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv jrkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. jONNEMENTSPRIJS 55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS f1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Tessa van Daalen, Pater Witteplein 3, Den Burg, tel. 31 56 39 B.g.g. 06 - 52 78 43 20, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 53 16 86 57 n behoeve van de bouw zijn containers geplaatst. Voor de verleidingen werd een gat gespit, onder andere dwars door de wortels «de bijzondere Kaukasische Vleugelnotenboom. De buurt, toch al niet blij met de nieuwbouw, ziet het met lede ogen aan ,,Er kwamen hele iepen speciaal naar deze boom kijken. Hoe groot de schade aan de Pels is, is niet te zeggen. Maar hij is knap scheef, dus de kans bestaat t hij er bij de eerstvolgende storm is geweest", aldus mevrouw De 'nier Wethouder Schilling hoorde gisteren voor het eerst van de itelbeschadiging.Vervelend natuurlijk, maar eerlijk gezegd zit ik méér over de mensen in de buurt dan over een boom. Ijens mevrouw De Winter brengt ook de bronbemaling, die wegens de ipe bouwput wordt toegepast, veel schade toe aan het omringende ten „Ik heb een taxus in de tuin en die wordt bovenaan al helemaal lFoto Tessa van Daalenl naar het raadhuis gestapt om na de voorlichtingsbijeenkomst nogmaals naar de tekening te kijken. ,,Wij krijgen een gevel van acht meter hoog en een toren van elf meter pal voor ons huis. Daar zijn we niet blij mee", aldus Tme Vlas-van der Vlis. Ze werd van het kastje naar de muur gestuurd en toen ze uiteindelijk het ontwerp zag kon ze er niet uit opmaken dat de oude rooilijn werd overschreden. „Het plantsoen bleef bestaan en het Esperantomonu- ment Dat zag er in onze ogen goed uit. Het ging ons eigenlijk om de hoogte van het nieuwe gebouw. Maar we hadden niet zo'n zin in al dat gedoe van een procedure. Ja, nu hebben we spijt dat we het niet hebben doorgezet." Het bevreemdt de buurt in hoge mate dat er in november een tekening ter tafel kwam en dat een maand later, bij de ter visie legging, sprake was van een andere tekening. De Winter: „Het wil er bij mij met in dat ze toen met ons werd gepraat, met al wisten van die wijzigingen En als dat al zo Lees verder pagina 2 Een 41-jarige Texelaar heeft tegen over de politie bekend op zaterdag 10 mei een geparkeerde mercedes in de brand te hebben gestoken De auto die geparkeerd stond aan de Vaar geul, was eigendom van een man uit Onderdijk De wagen raakte zwaar beschadigd. Over de motieven van de dader is niets bekend. We zijn in slaap gesust. Een ernstig geval van verlakkerij." ewonenden van De Texelse Reede op de hoek van de jgerstraat en De Zes, waar momenteel nieuwbouw plaats- idt, zijn woedend. Tijdens een voorlichtingsbijeenkomst november werd het bouwplan met hen doorgenomen, le- ieen was enthousiast en verdiepte zich dus niet verder de materie. Tot onlangs bleek dat de uitvoering er anders Iziet dan wat hen op die avond duidelijk is geworden... Mureel klopt het allemaal wel. hoe deze zaak is gelopen, dat Ier niet opTheun de Winter is »an de buurtbewoners die zich "dt over de kwestie. Hij en zijn der hebben er het meeste last daar hun woning direct grenst de nieuwbouw. Die wordt een er dichter naar de Kogerstraat talst waardoor lichtinval van de I "wordt weggenomen. lees De Winter waren alle «wenden in november bij een fear moet ik deze piepdoos «gitten?" vroeg Telekom- whauffeur Bob Hoogeraad 'fagmorgen. Hij leverde bij wMare twee eidereendkuikens die een dag eerder door een wrouw moederloos waren ihgetroflen bij paal 28. Ze had "jeen tijd om de dieren weg te ehgen. dus besloot ze de Met/es in een taxi te zetten. locht verliep voorspoedig en e"t door de kuikens uitstekend ®rslaan. Volgens dierenver- IJer Henk Brugge dartelt het total al vrolijk door de ren en !n ze zich tegoed aan ■ciaal opfokvoer. „We heb- 1 er een jong eendje bij gezet, "I ze moesten nog wel even e" dat ze ook uit een bakje ""en eten. Ze volgden het iibeeld snel, dus ze overleven EcoMare-personeel vroeg '«nog wel af of de kuikens f6,- 1 doos of per dier hadden Wen neertellen voor hun Dorpswachten moeten niet alleen 's zomers in De Koog surveilleren, maar ook tijdens de wintermaan den in Den Burg. Dit voorstel deed Peter Bakker (GroenLinks) gister avond tijdens een commissie vergadering. Bakker vindt dat de vernielzucht door het Texelse uitgaanspubliek in Den Burg de spuigaten uitloopt. De andere frac ties vroegen eveneens om méér controle; de meesten vonden dat echter meer een taak van de poli tie. Bakker pleitte voor overleg met de horeca-ondernemers uit Den Burg. In De Koog worden de dorpswachten ook door gemeente en horeca samen bekostigd. „Wij zijn zó ontevreden over de huidige situatie, dat we over wegen om de café's eerder te slui ten", sprak Bakker dreigend. Hij haastte zich echter te zeggen dat Gezondheidstoerisme, seizoen- verlenging en kwaliteitsverbetering vergroten de toeristische aantrek kingskracht. Dat schrijft het Neder lands Bureau voorToerisme (NBT) in het actieplan „Zee van Cultuur" Ge zien de inspanningen die op Texel worden verricht, doet het eiland het zo slecht nog niet, concludeert het college van b en w. Ontwikkelingen in de regio, zoals Fort Kijkduin, Bloementuin Anna Paulowna, etc. hoeven niet nadelig voor Texel te zijn. Indien de zaken goed worden aange pakt, kunnen maatarrangementen de toeristische mogelijkheden verster ken, aldus b en w Onderdeel van het actieplan is een bijeenkomst van het NBT, die te zijner tijd op het eiland wordt gehouden. Een 15-jarige Belgische fietser reed gistermorgen tegen een paaltje in de Gasthuisstraat. Hij viel en liep daardoor letsel aan zijn gezicht op. GroenLinks de huidige 1 -2-3 regeling van harte steunt. „Maar het is nodig om een stok achter de deur te heb ben De andere fracties bleken het niet helemaal met hem eens. Erna Eelman (VVD) vond het aanpakken van overlast in eerste instantie de taak van de politie. Hans Roeper (PvdA) verwachtte méér effect van politie-optreden jegens Texelaars, omdat die de dorpswachten al gauw kennen en er dan een andere verhou ding ontstaat. Pieter de Groot (D66) onderschreef het belang van een rus tig Den Burg, maar wilde niet dreigen met vervroeging van de sluitingstij den. Buitendorpen Namens Texels Belang riep Paul Kikkert op de overige dorpen niet te vergeten. „Nu is alles teveel op De Koog geënt Maar bijvoorbeeld ook Den Hoorn begint last te krijgen in het seizoen", aldus Kikkert, die overigens vraagtekens plaatste bij het functio neren van de dorpswacht. „In De Koog zijn ze er helemaal met zo gek van." Of winkels vaker en langer op zon dag open mogen, is nog niet dui delijk. Gisteravond tijdens een commissievergadering bleken de raadsfracties verdeeld. Bij de bespreking van het agendapunt gaf evangelist Jan Brouwer een toe lichting op de brief die hij over dit on derwerp aan de gemeenteraad heeft geschreven. Volgens Brouwer bete kent verruiming een ongewenste in breuk op zondagsrust. „Die is niet alleen belangrijk voor het christelijk volksdeel, maar voor iedereen Door de huidige winkeltijden is sprake van een bepaalde orde. Laten we die in stand houden Evenals de minderheid van het col lege onderschreef Peter Bakker (GroenLinks) het standpunt van Brou wer, zij het vanuit een andere invals hoek. Hij verweerde zich tegen „de 24-uurs economie die zeven dagen Eerder tijdens de vergadering uitte Kikkert dezelfde kritiek. Toen aan het adres van de politiemensen Rob Out en Willem van Vemde van het district Den Helder/Texel Tijdens de bespre king van het jaarverslag 1996 noemde Kikkert het scheef dat be paalde bedrijven zelf voor bewaking moeten zorgen, omdat de politie 's nachts zelden in de buurt is Als voor beeld noemde Kikkert vakantie centrum De Krim „De politie wordt ingezet daar waar zij het meest nodig is", antwoordde burgemeester Van Rappard. Out vulde aan dat alleen de extra surveil lances toegespitst zijn op De Koog. De normale politiedienst richt zich op het hele eiland. Pieter de Groot brak een lans voor De Koog als gezellig uitgaanscentrum. „Dat is beslist geen Sodom en Gomorra. zeker niet als je gaat ver gelijken met andere plaatsen in Ne derland." Out bevestigde dat de over last in de badplaats meevalt. „We zijn nu telkens opvallend aanwezig, dat scheelt." per week moet doorrazen". „Ook al zijn we een toeristische gemeente, we hoeven er niet aan mee te werken. We kunnen de zondag als rustdag juist versterken door bijvoorbeeld 's middags kerkepad-activiteiten en orgelconcerten te organiseren", op perde hij. Wel ging Bakker akkoord met de bevoegdheid van het college om maximaal twaalf zondagen aan te wijzen in de periode 1 november tot 1 maart waarop winkels wél open mogen B en w zijn van plan terug houdend van deze mogelijkheid ge bruik te maken. PvdA-raadlid Hans Roeper schaarde zich aan de zijde van Bakker. Volgens hem heeft de middenstand van Den Burg te weinig te bieden om „funshoppen" leuk te maken Ook wees hij op het resultaat van een enquete onder het Texelse winkel publiek. waaruit weinig behoefte aan zondagopenstelling blijkt. De fracties van D66, Texels Belang en VVD schaarden zich wel achter verruiming van de huidige regeling. CDA'er Jan Koolhof ontbrak gister avond bespreking over de bouwplannen in de oude Reede. „Daar werd een praatje gehouden door architect Jan Visser, Jan Commijs was er van de gemeente en Jan van Andel namens de Woningstichting Er werd een tekening besproken die uitging van het oude gebouw. En er stond een schets op van een berging. Van een kelder was nog geen sprake." De Winter erkent dat er meerdere tekeningen lagen op de bewuste avond, maar die bleven ongemoeid. „Er schijnt een kleine schets bij te zijn geweest van de situatie in de buurt, waarop met rode stift het nieuwe gebouw was ingetekend Ik heb inderdaad wel iets roods zien liggen, maar daar werd verder met over gepraat, dus hoe weet ik als leek op bouwgebied dan dat dat juist heel belangrijk is?" Misverstand? Toen de eerste bouwers zich aandienden en De Winter het gat dat ze groeven wel èrg groot vond, ging hij poolshoogte nemen. „Ik sprak mannen van het architectenbureau. Die deden vreselijk moeilijk, want de gegevens van het kadaster klopten met, dus nu konden ze het gebouw met uitzetten. Dat was namelijk te groot. Het zat hem niet lekker, dus hij beet zich vast in de zaak „Al snel werd me duidelijk dat de nieuwbouw een meter verder naar voren zou komen dan ons aanvankelijk was voorgespiegeld. Bovendien was er ineens sprake van een kelder." Geschrokken wendde De Winter zich tot de gemeente en architect Visser, maar ving bot. „Er bleek een artikel 19 procedure te zijn gevoerd, dus procedureel zat alles waterdicht in elkaar. Ik had daar maar bezwaar tegen moeten maken Maar dat heb ik niet gedaan, omdat door die voorlichtingsbijeenkomst bij mij de indruk was gewekt dat er niets aan de hand was. Daar is gezegd dat ze de lijn van de oude gevel aan de kant van de Kogerstraat zouden volgen Zijn woorden worden bevestigd door het echtpaar Timmer „Mijn man is bouwkundige en heeft nog gevraagd aan die Visser hoe het zat met de rooilijn. Dat was een hele duidelijke vraag, waar geen misverstand over mogelijk was. Het antwoord was dat er niets zou veranderen. Ook dat is door meerdere mensen gehoord", aldus mevrouw Timmer. Het echtpaar Vlas is als enige wél De zwaar beschadigde auto wordt op de wal getrokken. Een Opel stationcar werd vrijdag ochtend onherstelbaar bescha digd toen deze in de sloot van de Zaandammerdijk reed. De bestu rende 34-jarige Duitse vrouw en haar drie kinderen van vijf, drie en één jaar liepen schaafwonden en blauwe plekken op en moesten zich onder doktersbehandeling stellen. De vrouw kwam uit de richting De Cocksdorp en zette ter hoogte van (Foto Harry Oo Graaf) hoeve Ora et Labora de rechterbocht in. Volgens haar werd zij op dat mo ment tegemoet gereden door een andere auto die op de verkeerde weghelft zat Ze moest daarom abrupt uitwijken, verloor daarbij de macht over het stuur en belandde in de linkerbermsloot De wagen ramde daarbij een in de slootkant staande boom en werd daardoor aan de voor zijde In elkaar gedrukt. Dat het per soonlijk letsel meeviel, was zeker te danken aan het feit dat de kinderen in kinderzitjes zaten De politie hoopt dat er getuigen zijn die kunnen hel pen bij het opsporen van de veroorzaker van het ongeluk. Ge zocht wordt naar een witte auto, waarschijnlijk een combimodel Twee meisjes uit Oudeschild zijn in de nacht van zaterdag op zondag gewond geraakt bij een ongeval op het fietspad langs de Schilderweg. Met hoofd- en armletsel werden ze naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder overgebracht. De meisjes reden op één brommer over het fietspad. Omstreeks 03.00 uur botsten zij in de bocht ter hoogte van de voormalige zuivelfabriek ach terop twee fietsers en kwamen lelijk ten val. De bestuurster van de brom mer, een 17-jarig meisje, had een hersenschudding. Haar passagiere raakte gewond aan een arm, maar kon na behandeling in het ziekenhuis weer naar huis De fietsers, een 18- jarlge inwoonster van Oudeschild en een 19-jarige jongen uit Den Burg, kwamen met de schrik vrij. VWO-leerlinge Marike Jansen schreef vrijdag geschiedenis. Moederziel alleen in de grote Burg. de Koninghal legde ze examen afin het vak kunstgeschiedenis. Een primeur voor OSC De Hogeberg, want zoiets kwam niet eerder voor op deze middelbare school. Om te controleren of ze niet spiekte, werd ze volgens voorschriftopde vingers gekeken door twee surveillanten, Gerben vanderFeenenGerardKuip, die bereidwillig poseerden voorde foto. Marikes examen voor tekenen en kunstgeschiedenis bestond uit twee delen Eerdertijdensdeweekdeedze de praktijk-opdracht, het maken van een tekening. Vrijdag volgdehettheo- retischegedeelte: kunstgeschiedenis. Manke was één van de tweehonderd OSG-leerlingen die dit jaar examen hebben gedaan. Over het algemeen werden de vragen niet als erg moeilijk ervaren. In een aantal gevallen zelfs als ronduit makkelijk, bijvoorbeeld de stofvoorwiskundevoormavoen VBO Een groep VBO-leerlmgen, waarvan de lessen al een week of zes geleden zijn beëindigd, moet nog even geduld hebben voor het examen. Zij mogen pasop3junundeKoninghalaanschui- ven. Een datum die van hogerhand is opgelegd, maardie volgendjaarwordt vervroegd. Op 10 juni zal blijken of de OSG opnieuw een slagings percentage heeft dat hoger dan 90 procent uitvalt. Deherexamenszijnop 17juni. Nieuw is dat leerlingen die met tevredenzijn. tenminsteinéénvakher- examen mogen doen. De diploma- uitreiking is op 26 juni Op haar vingers gekeken door surveillanten Gerben van der Feen en Gerard Kuip, legt Marike Janssen in haar eentje het examen kunst geschiedenis af. 'Fo,° Gorard Timmarmtn)

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1