Rosenmöller wil eind aan overlast Defensie Snelle en gevarieerde uitvoering muziekschool Agenda E Collecte Buurt belazerd Beleggingsavond trekt volle zaal teso Rommelmarkten in Oosterend COURANT GroenLinks-voorman doceert jeugd OSG Gerard Joling bij Ronde om Texel GGD houdt spreekuur sexuele aandoeningen Schilderen op stoep Posthuys Geslaagden typediploma Vervolg van pagina 1 is, waarom is het nieuwe plan dan niet aan ons doorgegeven? Je gaat er vanuit dat op zo'n voorlichtmns- avond juiste informatie wordt g ven. Had ons er dan op gewezen dat we de zaak moesten blijven volgen. We zijn allemaal maar leken op dit gebied. Overbuurman Klaas Smidt gaat nog een stapje verder: „Ti|dens die avond werd gezegd dat wat besproken werd de tekeningen waren waar het om ging Nu wordt beweerd dat dat slechts een praat stuk was. We zijn bewust weerhou den van alertheid. Je reinste verlakkerij." Lullige zaak Jan Commijs van de gemeente vertelt dat op de voorlichtingsavond inderdaad een tekening aanwezig was, waarop de nieuwe situatie handmatig was ingetekend.Daaruit kon worden afgeleid dat de rooilijn afweek We hebben voor de artikel 19 procedure aan de architect gevraagd om de officiële kadastrale situatie in te tekenen en zo is de kaart ter inzage gelegdCommijs wijst erop dat een voorlichtingsavond geen plicht voor de gemeente is en dat burgers een eigen verantwoorde lijkheid hebben in het bestuderen van bouwplannen. „Er wordt nu gebouwd conform het officiële bouw- Veel ondernemers gaan bij de af wikkeling van hun zaken zeer plan matig te werk. Er worden bereke ningen gemaakt om het perspectief van hun bedrijf vast te Stellen. Maar in de privesfeer ont breekt vaak elke lange termijnvisie. Overtollig geld wordt geparkeerd op rekeningen die nauwelijks rente opbrengen. Ook het spaargeld van veel Texelaars in loondienst heeft te weinig rendement in de visie van ABN AMR O. Wellicht gaat dat ver anderen. De beleggingsavond die de bank donderdag in Question Plaza hield trok bijna 170 belang stellenden. De grote animo voor beleggen in aan delen -investeren in bedrijven- is goed verklaarbaar. De rente is laag en aandelen gaven de laatste twee jaar een uitstekend rendement. Nu de overheid zich verder terugtrekt als financier van sociale zekerheid, groeit het besef dat men zelf een groter deel van het pensioen moet ophoesten. Datzelfde geldt voor het financieren van studiekosten van kinderen, waar voor een reserve kan worden opge bouwd En wellicht kan via een goede belegging nog eens een lang gekoesterde droom in vervulling gaan. Verder zijn er fiscale motieven. plan. De oude rooilijn aan de kant van de Kogerstraat wordt met een meter overschreden en daar zit 'm het knelpunt. Maar daar is nu niets meer aan te doen." Commijs ontkent met klem dat is geprobeerd om de buurt op het verkeerde been te zetten .Wijzijner ibsoluut niet op uit om iemand te besodemieteren. Dit is een opeen stapeling van misverstanden Echt een lullige situatie." Volgens Commijs heeft de onduidelijkheid ook betrek king op de term „rooilijn". „De Winter wilde dat de lijn van zijn gevel werd doorgetrokken, maar verderop in dat rijtje staat het huis van Bosma ook een eind naar voren. Dat kan ie ook als de rooilijn beschouwen." Doodschamen De Winter liet het er niet bij zitten en toog gisteren naar wethouder Schilling Die was nog met van de affaire op de hoogte „Het is uiteraard niet onze bedoeling om burgers verkeerd voor te lichten. Ik zou me.doodschamen als dat wel zo was. Kennelijk is het anders overge komen dan de werkelijkheid." Ook Schilling kan niet anders dan concluderen dat de procedure cor rect is afgewikkeld „Ik vind het besodemieterd, echt héél vervelend. Kennelijk is nog geprobeerd met het bouwplan te schuiven, maar dan vererger je het probleem op een andere plek Ik heb me laten informeren en begrepen dat op de bewuste avond een praatprent is ABN AMRO omschrijft beleggen als „doelgerichte vermogensopbouw" Investeerders (in spé) keken in af wachting van de gouden tip met be gerige ogen naar „beleggings goeroe" P C. van der Slikke uit Haarlem Dat je als belegger „dicht bij het vuur" moet zitten, is volgens hem een groot misverstand „Want de mensen die ik adviseer, hebben met hun beleggingen meer verdiend dan ik zelf Als het anders was, stond ik hier niet." De mate van risico die de startende belegger wil nemen speelt volgens hem een belangrijke rol. Sommige ondernemers die in hun zaak enorme risico's liepen, durven niet in multina tionals te beleggen, die véél meer zekerheid bieden Soms verdienen ze met beleggen meer dan ze als onder nemer ooit deden." Beleggen is mogelijk in vele vormen. Gewoon op rente zetten, in obligaties (staatsleningen), onroerend goed (een vakantiehuisje op Texel of og- fondsen) of aandelen Voor speculan ten is er de mogelijkheid van opties (koop- over verkooprecht van aande len) of futures, waarbij de transactie naar de toekomst is verschoven Het rendement blijft koffiedik kijken. Maar of het even hoog zal zijn als het Teso- aandeel waarvan menig Texelaar ooit voor vijf gulden eigenaar werd, is twij felachtig. achter de NH kerk van De Koog. Meestal kunnen met-autobezitters meerijden met anderen. In Cinema Texel draait om 19.00 en om 21 30 uur „The Saint". Vrijdag 30 mei De Texelse Ezelvereniging houdt de algemene ledenvergadering op het terrein van VV Texel '94. aan vang 18.30 uur. In Cinema Texel draait om 19.00 en om 21.30 uur „The Saint". De bewoners van Oosterend en wijde omgeving kunnen zich in dorpshuis De Bijenkorf uitspreken over Oosterend Present '98. Te vens vertoning van videofilm Aan vang 20.00 uur. Zaterdag 31 mei Op het voetbalveld van ZDH in Den Hoorn wordt dit weekend een toernooi gehouden. Vandaag de hele dag voor ZDH 2 en gast- teams, morgen ontvangt ZDH 1 een aantal ploegen van de over kant Vandaag is de eerste dag van het jaarlijkse Tevoko buitentoernooi op de speelweide bij de Ploeg- elanderweg in de Dennen. Om 14.00 uur wordt op het vlieg veld de nieuwe hangar van de zweefvliegclub officieel geopend. Vanaf 15.00 uur zijn belangstellen den welkom om een kijkje te ne men. Liefhebbers die interesse hebben in de zweefvliegsport mo gen (indien mogelijk) mee in één van de drie clubtoestellen. Van 10.00 tot 12.00 uur wordt van uit EcoMare een strandexcursie gehouden Deelname kost 7,50, opgave bij EcoMare, tel. 317741. Van 10.00 tot 16.00 uur wordt r Den Burg de jaarlijkse meiman van de Vrije School gehouden Op het circuit aan de Haffelderws in Den Burg houdt Wielerve eniging Texel de clubkampioe, schappen. Om 15,00 uurslanj jeugd, om 16.15 uur de senioren In Cinema Texel draait om 14» uur „101 Echte Dalmatiërs"enci- 19.00 en om 21.30 uur „ft, Saint". De afdeling muziek van de Texefe Muziek- en Dansschool heeft eè- grote uitvoering in de Burgemeej ter De Koninghal Halfuursdienst Teso maakt ext, afvaarten op vrijdag 30 mei vj 9.35 uur (afvaart Texel) tol en uk 16.05 uur (afvaart Den Held» Ook op zondag 1 juni van 13| uur (afvaart Texel) tot en met206 uur (afvaart Den Helder Vervoer gevaarlijke stoffen: Der vaarten op vrijdag 30 mei vs 10.05 uur van Den Helder en 133 uur van Texel zijn uitsluitend te stemd voor het vervoer van 5 vaarlijke stoffen. Wachttijden: Worden niet verwadi Hoogwater te Oudeschild Di. 27 12.35 en 00.40 u Wo. 28 13.14u Do. 29 1.34 en 1415u. Vr. 30 2.40 en 15.20 u. Za. 31 4.00 en 16.25 u. Zo. 1 5.10 en 17.35u. Ma. 2 6.30 en 18.44 u. Di. 3 7.37 en 19.45 u Aan het strand is het ongeveer eeiiin eerder hoogwater De zon komt 31 ma op om 05.25 uur en gaat onder o-d 21.48 uur. 29 Mei laatste kwartier. 3! mei doodtij. Liefhebbers van rommelmarktenk nen deze zomer hun hart ophaler, de zaterdagen 5 juli, 19 juli, 2 au; tus en 16 augustus zijn markl» Oosterend, waaraan ook doon DINSDAG 27 MEI 1997 TEXELSE^ Lindeboom, duidde wel op grote po litieke ambitie. toegelicht De uiteindelijke tekening lag er wel, maar heeft niet de ronde gedaan De wethouder, die duidelijk laat merken met de situatie in zijn maag te zitten, denkt niet dat de gemeente nog actie onderneemt in de richting van de buurtbewoners. „Iets doen? Ik zou niet wéten wat." Bedreigingen Jan van Andel, directeur van de Woningstichting, benadrukt dat er niets onwettigs gebeurt De bewus te hoek valt in de praktijk iets anders uit. Zulke kleine verschuivingen kunnen zich voordoen. We blijven binnen de regels van het bestem mingsplan." Volgens Van Andel is tijdens de voorlichtingsavond abso luut geen ander plan ter tafel gekomen dan dat nu wordt gehan teerd. „Alleen pakt de inmeting van de kadastrale gegevens een beetje anders uit. We hebben geprobeerd de overlast te beperken. Deze uitvoering is een middenweg Ook architect Jan Visser begrijpt met waarom zo'n commotie is ontstaan „Het nieuwe gebouw is nou eenmaal groter dan het oude. Dat staat op tekening aangegeven Visser zegt De Ronde om Texel wordt op 14 juni gehouden. In de week en/oor staat het strand van Paal 17 al bol van aktiviteiten Op donderdagavond 12 juni is het podium van de reusachtige tent op het strand gereserveerd voor "Rondepop '97" De avond start met een drive-in show. gevolgd door een modeshow georganiseerd door zeilmakerij Texel. Het hoogtepunt van de avond is het optreden van Gerard Joling, die al meer dan 25 gouden en platina platen verzamel de. Hij won onder andere een Zilveren Harp, de Veronica Award, de Diamond Award en de Story Award Daarnaast kreeg hij nog het predikaat "Best Selling Dutch Artist" toebedeeld, ledereen is welkom op deze bruisende avond. Kaarten a 15,- zijn te verkrijgen bij alle Mantje schoenen- en sportwinkels, zowel in Den Burg als in De Koog. De Gewestelijke Gezondheidsdienst Kop van Noordholland start in het gemeentehuis van Den Helder (Drs Bijlweg) met een spreekuur voor sexueel overdraagbare aandoenin gen. Men kan daar terecht met vra gen, maar zich tevens laten onder zoeken. Dat gebeurt gratis en anoniem Ook is het mogelijk tegen betaling van f35,- een aids-test te ondergaan. Het spreekuur is elke dinsdag van 15 30 tot 17.00 uur en op donderdag van 9 00 tot 12.00 uur Dinsdag 27 mei De Overkoepeling van Texelse Vrouwenorganisaties houdt een ontmoetingsdag voor alle leden van de aangesloten verenigingen. Aanvang 10.00 uur op camping Kogerstrand, 12.30 lunch in het Koger dorpshuis De Hof, waar vanaf 14 00 uur Aaf Geense ver halen vertelt in het Westfries. Leerlingen van de muziekschool treden op in de voorspeelruimte van d'Ouwe Ulo in Den Burg, aan vang 19.15 uur. Om 19 30 uur heeft de raads commissie voor financieel, econo misch en technisch beleid een openbare vergadering in het raad huis Onder andere wordt gespro ken over de vervanging van de uit kijktoren op de Fontemsnol, de huisnummering op het terrein Sluftervallei, aanschaf van een container voor de destructie, ver vanging van een grote vrachtwa gen en de laarrekening en het jaar verslag van De Bolder. Aanvang 19.30 uur Om 20 00 uur komt in d'Ouwe Ulo de afdeling dialect van de Histori sche Vereniging bijeen. Woensdag 28 mei De raadscommissie voor welzijns beleid komt om 19.30 uur bijeen in het raadhuis. Op de agenda staat o.a vernieuwing in het HVO-VWO onderwijs, jaarverslag De Bolder en het beleidsplan '98-2001 Donderdag 29 mei Historische route en kerkentocht onder leiding van een gids Vertrek om 14.00 uur vanaf De Schuilhut dat getracht is rekening te houden met alle wensen „We zijn wat aan het draaien geweest, maar dan krijg je aan de andere kant een pro bleem." Hij zegt niet in te zien waarom hij door de buurt als schuldige wordt 'aangewezen. „Ik word uitgemaakt voor een boef, iemand die zich nergens aan houdt Maar na de voorlichtingsavond is de tekening nooit veranderd. De proce dure is democratisch gevoerd. Ik snap al die drukte met", aldus de architect, die naar zijn zeggen door Klaas Smidt zelfs met de dood is bedreigd Deze ontkent dat. „Ik heb hem weliswaar geen huwelijksaan zoek gedaan, maar zó kras was het nou ook weer niet Dat hij zich zo bedreigd voelt zegt veel over hem Advocaat De buurt is nog niet van plan het erbij te laten zitten. Overwogen wordt om een advocaat, die is gespecialiseerd in bestuursrecht, in de arm te nemen. Smidt- „In'de Witte Kruislaan is de bouw een jaar stilgelegd wegens overschrijding van de rooilijn. Hoe wel in deze zaak de procedures zijn afgerond, zie ik nog juridische handvaten." Ook Theun de Winter is er nog met klaar mee, ondanks verontschuldigende woorden van gemeentewege. „IkzoudeTexelaars willen meegeven: als u ergens over wordt voorgelicht, wees dan vervol gens extra alert." Terwijl liefhebbers binnen zijn schil derijen bewonderen, werkt Chris Duinmeijer op de stoep van Art Gallery Het Posthuys aan z'n nieuw ste werk. Het zonnige tafereel was zondag onderdeel van de onthulling van het bronzen naambord aan de muur door mevrouw Wuis, ter gele genheid van het vijfjarig beslaan van de Koger galerie. Conform de tijd geest van het uit de twintiger jaren stammende Posthuys,. voerde maker Wigle Engelsma het opschrift uit in Jugendstiel. In hel vijfjarige bestaan heeft de ga lerie z'n bestaansrecht bewezen, constateerde initiatiefnemer Harry Wuis. Met als doelgroep exposanten die niet zelden van landelijke of Eu ropese allure zijn. beschouwt hij het museum als een waardevolle toevoe ging voor het culturele aanbod op het eiland Het kleurige werk van autodidact Duinmeijer uit Alkmaar straalt een kinderlijke spontaniteit en vrolijkheid uit Hij laat z'n fantasie graag de vrije loop. Ik probeer het schilderij een eigen werkelijkheid te geven Dus nooit zomaar een afbeelding van het door ons gekende.De ga lerie toont verder keramische wer ken van Christel Möhring- Bartholomei. (Foto Gerard Timmerman) De AVO is een vereniging die zich inzet voor gelijke behandeling en ge lijke rechten voor gehandicapten. Volgende week wordt op Texel gecollecteerd voor de AVO. Met de opbrengst wordt individuele financiële hulpverlening geboden, evenals aan gepaste vakantieonderkomens of speciale rolstoelen die bij attracties ter beschikking worden gesteld. verenigingen uit het dorp wordts genomen. Commerciële hands verboden, al mogen de winkels» dorp wel een stand innemen, semi-professionele vlooienre handelaren worden geweerd. De volgende cursisten slaagden» hun type-diploma: Judith Zijm, D Burg; Mariska Witte, Oudesrf Janneke Schellingen Oudesrf Frans de Jonge. Den Burg; te Koorn, Den Burg; Saskia Rijk, 0 Burg; Marlou Zuidema, Den B» Jolanda Breman, Den Burg; Bartü ker, Den Hoorn; Fons Huisman,5 Burg; Roel de Boer, Den 6, Brenda Houwing, De Koog, Terwey, Den Burg; Wouter Dog Den Burg; Mark Roeper. DenB: Natalja Witte, Den Burg; Domini Kooiman, De Koog; Pieter Dogg Den Burg, Jerry Smidt, Den Bi Simone de Wit, Den Burg; te Zi|m, Den Burg, Marianne Dum Costerend, Suzanne Wiern Oosterend; William Blom. Oosten lanet van den Bent, De Cocksi: Robert Jan Postma, De Cocksi Nelleke Saai, De Cocksdorp;Jo Westdorp, De Cocksdorp; Arm van Hattem, Den Burg. Zij werden allen opgeleid dooi Scheidegger Instituut OSG Met de directie van de OSG sprak Rosenmöller over de invoering van de omstreden vernieuwing van de tweede fase in het voortgezet onder wijs. Leerlingen leren hierdoor zelf standiger werken, maar worden in hun keuze voor vakkenpakketten „Als straaljagers zich buiten de vliegroutes begeven, raakt dat de betrouwbaarheid van de overheid. Zoiets vraagt om actie." Aldus rea geerde Paul Rosenmöller op de overlast in de noordkop door de vliegoefeningen boven de Vliehors. De fractievoorzitter van GroenLinks in de Tweede Kamer beloofde ook navraag te doen naar de uitbreidingsplannen van Defen sie met amfibisch oefenkamp De Mok. Hartstikke tof. Aldus kwalificeerde een leerlinge van de Muziekschool de grote uitvoering zaterdag en zondag in theater De Kiekedief op vakantiecentrum De Krim. Tijdens een vlotte en gevarieerde uitvoe ring traden op twee podia zo 'n 180 muzikanten voor het voetlicht. De afsluiting was voor de Texelse Big Band. die het festijn met latijns amerikaans klanken een swingend einde bezorgde. ze zich bevonden. De jeugd sloeg zich echter dapper door de haperin gen heen. Zingend als een lijster wis ten ze zich na elk lied verzekerd van een daverend applaus. Blazers Blaasinstrumenten waren rijk verte genwoordigd Zoals het bugelkwartet, dat met pop en jazz bewees dat dit instrument niet zomaar een toeter is. Het klarinettrio van Hendrik Jan Trooster trad met ..Take Five" van Dave Brubacker naar buiten. Indruk wekkend was de bijdrage van het saxofoon kwartet, een afsplitsing van het sextet dat vorig jaar furore maakte. De accordeongroep, be staande uit zestien spelers, speelde herkenbare melodieën. Overdonde rend was het optreden van de slagwerkgroep Andere bijdragen kwamen van de fluitgroep, het mix orkest. leerorkest 1 en 2 en de werk groep lichte muziek. Geef me tien jaar de tijd en ik een wereldband van jullie". lUitU commentaar van Jan Kühne. van de Texelse Big Band. dief de animo voorlopig nog even w kan Funky, latijns-amerikaanssi ziek lijkt de liefhebbers op helhj schreven. Op Texelse overkantse) festivals zullen df zers regelmatig van zich latente Texelaars die in aanmerking komen voor een plaatsje op ziekschool, wordt gevraagd zul mogelijk te reageren. De aanhang op de tribune van het theater hoefde zich tijdens de uitvoe ring geen moment te vervelen. Tenvijl de ene muziekgroep op het grote podium musiceerde, bereidde de vol gende groep zich op het kleine plat form voorop het volgende onderdeel. Hoofdrol was weggelegd voor Betty Bakker. Niet alleen praatte ze de ver schillende optredens aan elkaar, nog nauwelijks uitgesproken blies ze met de trompet of bugel haar partijtjes al weer mee. De kwaliteit van de optredens vari eerde met de vorderingen van de muzikanten. Handicap waren de va kantiedagen die ongelukkigerwijs vlak voor de presentatie vielen. Zo kon het gebeuren dat de zangertjes in het kinderkoor elkaar nu en dan vragend aankeken, bij welke passage Om de invloed van Defensie in ogen schouw te nemen hadden Rosenmöllers Texelse partijgenoten een vlucht boven het eiland geregeld. Om tegemoet te komen aan de mi lieu-doelstelling van zijn partij stond op het vliegveld een zweefvliegtuigje klaar, dat werd bestuurd door Louis Uriot In zijn kielzog vloog een Texelse GL-delegatie in toestellen die door het Paracentrum beschikbaar waren gesteld. „Ze krijgen me met zomaar stil, maar nu is het toch gelukt", stamelde de parlementariër nog wat bleekjes om de neus weer aan de grond. Het weerhield hem er niet van aandach tig naar het betoog van Cees Klaas- sen te luisteren, die namens de Cocksdorpers zijn beklag deed over de herrie „Elke ondernemer op Texel is bereid mee te werken aan geluids beperking, Het is toch te gek dat als je bij de bordjes .stiltegebied' moet schreeuwen om elkaar te verstaan. Klaassen tipte dat de vergunning voor Defensie aan het eind van het jaar moet worden vernieuwd. De Mok „Ik wil uw bondgenoot zijn bij uw po gingen de vergunning aan te scher pen'beloofde Rosenmöller druk uit te oefenen op het ministerie. Hele maal uitbannen wilde hij de Defensie oefeningen met. „Want we moeten onze bijdrage kunnen leveren aan internationale vredesoperaties OSG-leerlingen luisteren in de klas aandachtig naar GroenLInks-kopstuk Paul Rosenmöller. {Foto iierara i tmmermanj Adriaan Dijksen maakte de politicus deelgenoot van zijn angst voor uit breidingsplannen voor De Mok Daar naast legde luchthavenmeester Ed de Bruijn in het Vliegveldrestaurant uit dat er momenteel onvoldoende wet telijke mogelijkheden zijn om de geluidsproductie van de meest stille toestellen omlaag te krijgen De GL- politicus zal zich er in verdiepen. Debat met scholieren Rosenmöller was aangenaam verrast door de aandacht van leerlingen van de bovenbouw van OSG De Hoge- berg, waarmee hij eerder die dag zo'n anderhalf uur in discussie ging Hij kreeg vragen over studie financiering en de OV-jaarkaart, maar ook maatscnappelijke onderwerpen als de hoge snelheidslijn, volkshuis vesting, Europees monetair beleid en minderheden-beleid. De aandacht van de leerlingen logenstrafte de op vatting dat op Texel de interesse van de jeugd voor de landelijke politiek tanende is. Opvallend was dat geen van de leerlingen gerichte vragen over specifiek Texelse zaken op Rosenmöller afvuurde. De politicus stelde realistisch vast dat zijn partij gezien de omvang geen grote kanshebber is voor een plaats in het kabinet. Het „gepeperde' verkiezingsprogramma en de bevlogenheid waarmee de lijsttrekker redevoerde, ook s avonds in De enigszins beperkt. Texel werkt er wel naar toe. maar verwacht toch proble men. Onder andere omdat de uitge vers niet tijdig lesmateriaal klaar kun nen krijgen en omdat de bijscholing van leerkrachten en het geld daar voor problemen kan geven. De school zelf zal in het najaar een be sluit nemen. „Scholen die er niet aan toe zijn, moeten er met toe worden gedwongen", pleitte Rosenmöller. De OSG is er niet gerust op dat de school in de toekomst in z'n huidige zelfstandige vorm kan blijven be staan. Rosenmöller- „Het is geen goede zaak als je leerlingen op hun veertiende, vijftiende naar de vaste- wal moet sturen. Als daarover ooit problemen komen, zullen wij de school steunen." Het kinderkoor van de Muziekschool eenstemmig in actie. (Foto Gcttfd Wj

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 2