NlOZ-wadvogelunit ook voor derden beschikbaar Toeristengemeenten wisselen ervaring uit Reünisten uit oorlogsjaar haalden herinneringen op i#f TEXELSE^" couRANT Balans economie en natuur: fat ik zeggen wou... Texel verder met Nationaal Park Ook proef met stemcomputer in buitendorpen De nieuwe Ferrever, verder dan ooit? Provincie bekijkt Waalder nieuwbouw volgende maand Film over 60 jaar Vliegveld Texel Texelse video voor logiesverstrekkers «IHIHI Ir Klif 12 m Aquajoggen DE KRIM DINSDAG 27 MEI 1997 vijl hij op de vingers wordt gekeken door technicus Fen Schilling en wetenschapper Theunis Piersma (rechts) knipt NlOZ-voorzitter JLtdr Koen Verhoef het lint door. (Foto Harry oo Graan e experimentele „unit" die recentelijk op het terrein van It Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee in 't jcmtje is gerealiseerd, biedt unieke faciliteiten voor bdvogelonderzoek. Voor zover bekend bestaat nergens ter treld iets vergelijkbaars. Iderzoekers van elders hebben Blaten blijken er ook gebruik van jwillen maken. Ze zijn te zijner tijd ||kom, want het biedt interes- exploitatiemogelijkheden. I nu uitgebrachte videofilm die llzien welke mogelijkheden de Idvogelunit biedt, zal daarom [kin een Engelstalige versie wor- ki uitgebracht. irlopig is het gebouw, waarin on- Tieer wordt bestudeerd welke in- len vogels hebben op het wad- jen (en omgekeerd) het domein dr Theunis Piersma en zijn me ekers. |entalvan genodigden hadden vrij- een feestelijke middag, want de rogelunit werd officieel in gebruik Si Dat gebeurde door prof dr enVerhoefvoorzitter van de zelf- nJige stichting NIOZ, die het lint ifengang van het gebouw ver- ■rt» mocht doorknippen. Subsidie :perimentele wadvogelumt is in i instantie een 5-jarig project liet NIOZ en de Rijksuniversiteit unngen gezamenlijk. Daarbij is «uk gemaakt van een bijzondere geldstroom die voor wetenschappe lijke projecten van voldoende belang beschikbaar is, de zogenaamde Pioniersubsidie. Een van de onder- De raad wii de onderhandelingen met het rijk over de instelling van een Nationaal Park (NP) weer oppakken. De gesprekken ston den op een laag pitje, omdat mi nister Van Aartsen (LNV) zich voorbehield het zwaardere re gime van de Natuurbeschermingswet op de duinen toe te passen. Nu hij heeft toegezegd dat een goed beheers en inrichtingsplan voor de dui nen dit wellicht onnodig maakt, wil de politiek verder praten. 8 en w denken in het algemeen positief over plan om van de duinen een NP te maken, mits daar niet de NB-wet overheen komt ,,Het is één van tweeën", schreef het college 19 februari aan Van Aartsen. ,,Een zorgvuldig beheers- en inrichtings plan biedt zodanige bescherming voor de aanwezige natuurwaarden, dat de NB-wet daaraan niets toe voegt." De toezegging van de minister de NB-status pas aan de orde te stel len, nadat hij het beheers- en inrichtingsplan heeft beoordeeld, geeft het college voldoende ver trouwen verder te gaan met het NP. „Het is niet de bedoeling dat dit inrichtingsplan een vertaling is van de Natuurbeschermingswet", waar schuwde Jan Koolhof (CDA), die ook vreesde dat „geknoei" met oppervlaktewater in de duinen grote problemen voor agrariërs in achter liggende gebieden kan hebben. Erna Eelman (VVD) vond de toe zegging van Van Aartsen veel te vaag „Meer zit er momenteel echt niet in", verzekerde wethouder Schilling. Hij kreeg steun van de overige fracties om verder te gaan met het NP. zoeken die hier gestalte krijgt betreft de „genetische wapenwedloop" tus sen kanoetstrandlopers en hun belangrijkste prooi, het in de wad bodem levende nonnetje. Dit schel pdier ontwikkelt door natuurlijke se lectie eigenschappen om aan de kanoeten te ontsnappen. Alle facto ren die daarbij een rol spelen worden in de wadvogelunit bekeken onder geconditioneerde omstandigheden. Vogels worden daar voor elk gewenst probleem gesteld en moeten dat op lossen. „Tegenstrevers worden hier met elkaar in de ring gebracht", aldus legde Piersma vrijdag uit in het NIOZ- auditorium. Dit en aanverwant onder zoek zal gegevens opleveren die van belang zijn voor het op natuurbehoud gericht beheren van de Waddenzee Teamwerk Het ontwerpen van de wadvogelunit met de daarbij behorende gecompli ceerde apparatuur is een voorbeeld van vruchtbaar en enthousiast sa menwerken van wetenschappers en technici Als coördinerende technicus was Fen Schilling nauw bij het project betrokken. Ook hij gaf uitleg, waarna de videofilm „Wapenwedloop op het wad" werd getoond, die ook voor le ken begrijpelijk maakt wat er in de unit gebeurt De wadvogelunit is overigens al sinds november in gebruik. De genodigden konden met eigen ogen de op het wad gevangen kanoetstrandlopers zien die hier in verschillende vertrek ken worden geobserveerd Klimaat Wat nu in gebruik is genomen betreft overigens nog maar de eerste fase van het project. De unit zal in de tweede en derde fase van techniek worden voorzien waarmee in de ver- biijfsruimten van de vogels elk ge wenst klimaat kan worden geïmi teerd: van droge vrieskou tot vochtige tropische hitte. De wadvogelunit veroorzaakt ook werkgelegenheid. Zo'n 15 weten schappers en anderen zijn er in be zig, wat neerkomt op ongeveer zes volle arbeidsplaatsen De nu in gebruik genomen eerste fase heeft ongeveer een miljoen gul den gekost en werd voor een belang rijk deel tot stand gebracht door Texelse bedrijven. Drijver Bouw, Verenigde Electro Monteurs (VEM) en installatiebedrijf De Wit Die had- Burgemeester Willem van Rappard wil in september met een Texelse delegatie naar de Oostenrijkse wintersportplaats Lech om met andere Europese gemeenten te discussiëren over „duurzaam toe risme". Uitwisseling van ervarin gen en presentatie van nieuwe ideeën staan daarbij voorop. Een bijeenkomst op De Krim vormde hiervan vrijdag een voorproefje. Toerisme is Texels belangrijkste bron van inkomsten, maar hoe zorgen we ervoor dat landschap, natuur en cultuur er met teveel door worden aangetast? Steeds meer toeristenoorden worstelen met deze vraag. Reden om grondig met elkaar van gedachten te wisselen, vindt dr. Willi Sieber van het Oostenrijkse Ecologie Instituut. Hij tracht sinds 1994 verbetering te brengen in de situatie in Lech. Voor een tegenval lend aantal belangstellenden was Sieber vrijdag één der sprekers „Ik heb geleerd dat het makkelijker is een concept voor duurzaam toeris me te bedenken, dan het in de Er lijkt zich in de gemeenteraad een meerderheid af te tekenen voor de aanschaf van stem computers. Verscheidene raads fracties zijn overtuigd door de la gere aanschafkosten en geslaagde proef in verzorgingshuis Gollards, zo bleek gisteravond. Wel werd erop aangedrongen dat vóór de verkiezingen van 1998 ook de in woners van de buitendorpen met electronisch stemmen kennisma ken. De investering valt aanzienlijk lager uit, nu op initiatief van Texel sprake is van een gezamenlijke bestelling door diverse Noordhollandse ge meenten. Bij afname van minimaal 75 exemplaren zou de leverancier een forse korting geven. Gisteravond deelde ambtenaar Marit de Porto mee dat inmiddels al 80 computers zullen worden besteld. „Het zou sneu zijn als Texel als initiatiefnemer uitein delijk toch afhaakt", pleitte ze Dat ziet er niet naar uit. Fracties die de invoering eerst niet zagen zitten, bleken nu voorstander. Alleen Paul Kikkert verklaarde dat Texels Belang nog verdeeld is. Hij vreesde dat een deel van de ouderen zich toch zal la ten afschrikken „Als het doorgaat, zorg dan dat de apparatuur in de dorpshuizen komt te staan, zodat de mensen er alvast mee kunnen stoeien", aldus Kikkert. Erna Eelman (VVD) en Peter Bakker (GroenLinks) vielen hem bij. evenals burgemees ter Van Rappard. den aan het NIOZ geen makkelijke opdrachtgever want het werk moest aan zeer hoge kwaliteitseisen vol doen. Niet altijd was er tevredenheid, zodat menige bouwvergadering hectisch verliep. „Ook voor ons was het een uniek gebouw", aldus Toon van Beek van de VEM, die als geza menlijk geschenk van de bedrijven een kwikbarometer overhandigde, verwijzend naar de weersomstandig heden die bij het onderzoek een belangrijke factor vormen. Schilling reageerde blij: „Nu zijn we weer vriendjes" tal het gekrakeel tussen politici en tX)ogschutters met in hun kielzog pistoolschutters, wordt makkelijk gelen waar het in feite om gaat. dil moment sporten verenigingen Se stokoude Ferrever-zaal aan de unalaan. De zaal is af een onge- vloer, een provisorisch veran- Js muur die de kleedruimte van de »S scheidt en een kachel waarbij «tere winter ons hart vasthouden ij niet uitvalt. Bij dit laatste kun je activiteiten als judoclub wel op je (schrijven. Helijk is dat echte investeringen in kwaliteit al geruime tijd niet meer gedaan. Bij mijn aantreden in het tuur van judovereniging Shima in '2 was de situatie bijna hetzelfde; ■en die muur was nog niet proviso- verankerd. tnd het ronduit een schande dat laar werken achter de schermen "de sportraad onder de -ondanks tegenslagen- bezielende leiding Albeit Hoven, de resultaten nog 'ds nihil zijn. Dat betekent in ons al dat onze beginnende judoka's "et sporttechnisch en hygiënisch erantwoorde ruimte moeten spor- Ditdankzij het gebrul en onspor- '_ag van boog- en pistool- fiers, die het eigenbelang boven a'gemeen belang stellen en zo de geuldig opgebouwde plannen van I knallen. mes en heren politici, denk waar vooral om gaat: jonge sporters die eerste stappen zetten in hun "en die niet zo'n grote mond wil- durven en kunnen opzetten als al schutters" Luister naar de on- allende bestuurders van de an- sportverenigingen, die politiek 'ect, constructief en geduldig wil- e zomer treed ik af als voorzitter budoveremging Shima. Als doel 'k mijzelf gesteld om Shima een We accommodatie aan te bieden. °°P niet dat ik dat met lege hart moet doen. Op persoonlijke titel, Dick Schermer, voorzitter Shima. De reünisten waren zo geanimeerd met elkaar in gesprek dat het veel moeite kostte om ze naar buiten te krijgen om op de kiek gezet te worden praktijk te brengen", liet Sieber weten dat er nog een lange weg te gaan is. Voor ondernemers en organisaties uit de toeristische branche in Lech heeft hij een dik handboek vervaardigd met tal van milieutips. „Helaas maken nog te weinig er gebruik van", aldus de Oostenrijker. Plannen zijn o.a. verbetering van voorlichting en informatie, natuur- en cultuurarrangementen, aanleg fiets paden, verbetering openbaar ver voer. afhaal- en wegbrengservice van hotels en promotie van regionale produkten. Sieber wees erop dat de kritische gast gevoelig is voor de totale uitstraling van een gebied. „Men komt zolang de omgeving intact is en de kwaliteit goed." Eén produkt Sieber haakte aan bij de woorden van burgemeester Van Rappard, die het belang van samenwerking bena drukte „Kwaliteitsverbetering gaat te vaak om individuele accommoda ties. De samenhang ontbreekt. Je moet samen willen, Texel als éen produkt zien. De uitstraling wordt bepaald door de zwakste schakel." Van Rappard daagde de Texelse politieke partijen uit om er in hun verkiezingsprogramma een passage aan te wijden. Hij riep op tot „creatief en vernieuwend denken" Ondernemer Adri Mantje heeft de gemeente een brief gestuurd met het verzoek om haast te maken met de plannen voor woningbouw in De Waal. Mantje zou het voorma lige graanpakhuis van Keyser Co nog liever vandaag dan morgen willen slopen om met de bouw te beginnen. Wellicht komt er schot in de zaak. want binnenkort buigt de provincie zich over het schets ontwerp. Volgens Mantje heeft hij sinds de bekendmaking van de plannen tij dens het jubileum van dorpshuis De Wielewaal mets meer van de ge meente vernomen. Afgelopen week heeft hij een brief gestuurd waarin hij een datum stelt „Als het lang duurt, stijgen de sloop- kosten en zit ik met een onveilig ge bouw Niet voor mets heb ik er bor den bevestigd met de tekst 'levensgevaarlijk'. Laatst waren er al een paar kinderen binnengedrongen. Stel je voor dat iemand in zo'n diep stortgat valt Ik wil daarvoor niet aansprakelijk zijn", aldus Mantje Hij wil daarom snel duidelijkheid. Woordvoerder Jan Commijs van de gemeente zegt dat er de laatste tijd inderdaad geen rechtstreeks overleg is geweest met Mantje. maar wel met andere betrokkenen, zoals architect Jan Visser en directeur Jan van Andel van de Woningstichting. „De intentie is nog steeds slopen en daarna nieuwbouw. Dat staat recht overeind, maar het lijntje mag niet breken. Daarom doen we voorzichtig." Inmiddels zijn schetsen gemaakt voor de woningen en bedrijfspanden die op de plaats van de oude silo zullen komen. Bedoeling is deze op 5 juni bij de provincie te bespreken. Commijs: „Als deze opzet haalbaar is, zullen we het plan officieel indienen en kan de procedure beginnen." In restaurant „In de bloeiende heide" werd zaterdagmiddag een massale reünie gehouden. Maar liefst 85 oud-leerlingen van de openbare lagere school van Den Burg kwamen daar bijeen. Het wa ren leerlingen van alle zes klassen tijdens het schooljaar 1944-1945. Dat was een bijzonder jaar. waarin door de oorlogsomstandigheden met zoveel van het onderwijs terecht kwam Tragisch dieptepunt van deze periode was de opstand van de Georgièrs, die op 6 april 1945 leidde tot de beschieting van Den Burg De school werd daarbij verwoest. Om verder te kunnen leren werden de leerlingen nadien verdeeld over het oude schoolgebouw dat als gevolg van de afschermende werking van de N H. kerk in tact was gebleven en het Sint Janshuis in de Molenstraat Speuren Van de ca 120 leerlingen van toen hadden de organisatoren (Jacques Dijt, Klaas Uitgeest, Nida Zegel-Wuis en Tine Vlas-van der Vlies) er 84 naar de reünie kunnen krijgen Die hoge score was vooral te danken aan Klaas Uitgeest die aan de hand van bewaard gebleven leerlingenlijsten het nodige speurwerk had verricht. Op de bijeenkomsten waren 46 oud leerlingen die nog steeds op Texel wonen. 38 waren afkomstig van het vasteland waaronder zes van het buitenland Van slechts vijf oud leerlingen had men het adres met kunnen achterhalen en achttien ble ken er te zijn overleden. Ook vijf onderwijskrachten van toen waren op de reünie present, evenals mevrouw Van der Kolk, echtgenote van het toenmalige schoolhoofd Zij haalde zaterdag aangrijpende herinneringen op aan de aprildagen van 1945 De stemming tijdens deze reünie was overigens opperbest Er werd geani meerd bijgepraat, mensen die elkaar in geen tientallen jaren hadden ge zien, waren al spoedig verwikkeld in opwindende gesprekken en lieten zich het eten goed smaken Ge spreksstof werd ook geleverd door oude foto's die door verschillende reünisten waren meegebracht Tussendoor werd het woord gevoerd door oud-leerling Dick Bruin, die ver telde welke bijzondere betekenis meester Klein voor hem heeft gehad. Harry de Graaf las enkele verhalen voor. die grotendeels te maken had den met zijn heel andere lagere school-tijd Hij krijgt het batig saldo van de reünie voor zijn Papoeafonds Ben Bakker bracht aan het slot van de middag dank aan de organisatoren, onderstreept door Annie Bays die lekkernijen overhandigde die in de oorlog heel zeldzaam waren doosjes chocolade bonbons De Oostenrijker dr. Willi Sieber toont zijn werkboek met tips voor duurzaam toerisme. (Foto Frans Hopman) Gedeputeerde Bob Verburg zat op dezelfde lijn „Duurzaamheid bereik je alleen als iedereen meewerkt. Als het effect van de ene sector door de andere teniet wordt gedaan, schiet je er niets mee op", aldus de provincie bestuurder, die Texel „een ideale proeftuin" noemde. De aanwezigen, afkomstig uit diver se toeristische branches op Texel, gingen vrijdag aan de slag in vier werkgroepen. Zij bespraken diverse „verbeter-opties", waardoor de druk op natuur en milieu kleiner wordt zonder dat de economie daarvan te lijden heeft (of waardoor besparing mogelijk is). De ideeën werden aan het eind van de middag gepresen teerd aan de overige deelnemers. De conclusies zullen op papier worden gezet en nader worden uitgewerkt onder leiding van profes sor Han Brezet, die op Texel een vakantiehuisje heeft en verbonden is aan het Instituut voor Toegepaste Milieu-Economie (TME) in Den Haag. Het Texelse vliegveld bestaat zestig jaar Ter gelegenheid daarvan is een twintig minuten durende film ge maakt. Er zijn beelden van de jubileumfilm van tien jaar geleden gebruikt, maar deze zijn aangevuld met recent werk. De laatste vliegshow wordt belicht en havenmeester Ed de Bruijn maakte actuele video-opna men. De productie, die voor een aan tal jaren representatief moet zijn. is te zien in het Luchtvaartmuseum. Videolux tekende voor het vervaardi gen en de beelden zijn op deskundige wijze van commentaar voorzien door producer/sportvlieger en oud DJ Leo van der Goot. Behalve hij sponsorden Texel Airport. Schreiner Airways, De Nederlandse Luchtvaart Pool. Video- lux, Renault Garage Dros, Fa. Van der Linden en Sprengers Oilfield Ser vices. Roland Visser en John Smit maken Texel Info Video. (Foto Gerard Timmerman) Gasten van de familie Pijlman van Heidehof bij Den Hoorn krijgen bij hun afscheid een gratis videoband mee over het eiland, met daarop de hartelijke groeten van de logies verstrekkers. De vakantieboerderij geldt als voorbeeld voor het initia tief „Texel Info Video" van re clame-man Ronald Winter en filmer John Smit. Beide werken samen als „De Texelse Ambassadeur". De ondernemers zien de infor- matieveTexel-video als een betaal baar relatiegeschenk, waarmee de kleine logiesverstrekkers zich kunnen profileren „Wat is er mooier om aan het eind van je vakantie een gratis video mee naar huis te krijgen, waar van je thuis op je gemak nog eens kan nagenieten", aldus het tweetal. Ze verwachten dat een wervende ef fect van de band uitgaat „Vergelijk het met een vakantiealbum dat thuis met kennissen wordt doorgebladerd Smit heeft inmiddels een begin ge maakt met de opnames, die na de zomer worden gemonteerd. Vooraf gaand aan de twintig minuten du rende informatieve beelden over het eiland, is ruimte voor een bedrijfs presentatie Bijvoorbeeld een tekst of een wat uitgebreider bedrijfoverzicht. Dit voorfilmpje kan in lengte variëren van anderhalf tot tien minuten, die elke logiesverstrekkers naar eigen inzicht mag invullen, uiteraard gere gisseerd en gefilmd door Smit Ook de omslag van de video is voorzien van de bedrijfsgegevens. Gezien de kosten per band (ƒ9,95 per band, excl. BTW en eenmalige kosten van de bedrijfspresentatie), beschouwen de makers de video als een promo tie die is toegesneden op de kleine logiesverstrekkers. De komende tijd gaan ze ermee de boer op. BIOSCOOP Cinema Texel Gravenstraat 33 Den Burg s 31 20 27 MICROCOSMOS: Allemaal kleine beestjes op het witte doek. Laatste „Cinema Para- diso - film di. 27 mei en wo. 28 mei 20.30 u. THE SAINTmet Val Kilmer en Elisebeth Shue don 29 mei t/m wo. 4 juni 19.00 uur 21.30 u. 101 ECHTE DALMATIERS: Nederlands ondertiteld. woe./za./zo. en woe 14.00 u. zie ook texeitext pag 433!! Questions Elke :atcrdag in juni: jaren '70 '80 discoparty Toegang: gratis De Lindeboom Zondag 1 juni: Koffieconcert vocaal a'capella „Het Weiland ensemble" Aanvang 11.00 uur Toegang: gratis THEATER RESTAURANT Klif 12 Den Hoorn s 31 96 33 Zwemparadijs Calluna gaat deze zo mer door met de populaire lessen aquajoggen De lessen vinden woensdag- en donderdagochtend plaats onder leiding van Colinda Vla ming en Michel Gomez. Binnen een aantal groepen is er nog een plekje over Voor informatie kan men bellen met Calluna. tel. 31 78 88. De lessen (FotoHart)-oe Graan beginnen op woensdag 4 juni. Diner-Cabaret Wo. 28 mei (19.00 uur) Vr. 30 mei (uitverkocht) Za 31 mei (20.15 uur) Zo. 1 juni (19.00 uur) Wo. 4 juni (19.00 uur) Vr. 6 juni (20.15 uur) Za. 7 juni (uitverkocht) Zo. 8 juni (19.00 uur) Zie Texeltxt 706 VAKANTIECENTRUM DE KRIM TEXEL Roggeslootweg 6 De Cocksdorp 39 01 11

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5