Aangroei dam overtreft stoutste verwachtingen Vlieland wil stenen museum terug Herinnering aan Onrust Wat ik Waddengroep krijgt van minister pluim l WOU... „Beleefde suggestie" Texel Rock in negen kroegen Basketball Drenten winnen jubileumtoernooj Visstroper gepakt ^yat ik zeggen wou... Reünie SV De Koog TEXELSE couRANT De Eierlandse strekdam vangt'' veel meer zand dan Rijkswater staat had verwacht. Sinds de vol tooiing is er al 1,3 miljoen kubieke meter zand tegen de 800 meter lange stenenrij gespoeld. Ir. I.J. de Boer, directeur hoofd van de afde ling Water van RWS, maakte dit vrijdag bekend in EcoMare, bij de opening van de expositie „Kust in beweging." ..Een onverwacht succes", consta teerde De Boer. die vooral verrast was dat zich ook aan de noordkant van de pier zandbanken vormen. RWS hield er rekening mee dat het langsstromende water ten noorden van de dam zand zou wegzuigen, waardoor een diepe geul zou ont staan Uit berekeningen blijkt echter dat in plaats daarvan er een half mil joen kuub is aangespoeld. Ten zui den van de pier is er ongeveer 800.000 kubieke meter zand bijgeko men. Deze hoeveelheden zijn exclu sief de kleine suppletie die vooraf gaand aan de aanleg van de pier is aangebracht Bodemprofiel Volgens Roland Bisschop, hoofd van de dienstkrmg Texel, heeft onderzoek nog niet aangetoond dat de dam daadwerkelijk invloed heeft op het bodemprofiel in het Eierlandse Gat Toch lijkt dat wel het geval te zijn. Reddingbootschipper Jaap Groen, die regelmatig in dit gebied vaart, constateert dat de zuidwestkant van de Vliehors sinds de aanleg van de strekdam een flink stuk kleiner is ge worden. Verder heeft zich een nieuwe geul gevormd. RWS gaat nog onder- Zaterdagavond wordt in De Koog voor het tweede jaar de Texel Rock Night" gehouden. Vanaf 22.00 uur treden er negen Texelse bands op in evenzovele zalen De toegang tot het festival is gratis. Meer informatie volgt in de Texelse Courant van vrijdag De junioren van De Mareis kunnen vanaf vanavond met de senioren meetrainen. Dit omdat de animo on der te jeugd te gering is om er een aparte training op na te houden. De trainingen beginnen om 19 30 uur. Wegens de eindexamens gebeurt dit ook de twee komende keren nog in de sportzaal van OSG De Hogeberg. zoek doen naar de invloed van de strekdam. De schurende werking van het zee water aan het eind van de strekdam is groter dan verwacht. Om de voor komen dat de kop van de dam in het 18 meter diepe stroomgat glijdt, gaat RWS de bodem binnenkort bekleden met zinkstukken. Vogels Bisschop rekent voor dat natuurlijke zandwinning door de dam RWS op termijn een aardige besparing ople vert. „Elke kubieke meter zandsuppletie kost ongeveer ƒ8,- De winst van de strekdam is niet al leen in geld uit te drukken. Recreanten kunnen bij laag water een eind in westelijke richting wande len. Bovendien ontwikkelt de zand plaat rond de dam zich tot een voor naam voedselgebied voor vogels. Afgelopen winter toen de Wadden zee was dichtgevroren, fourageerde volgens Mart Zijm van RWS zo'n beetje de hele populatie aan ijs eenden in het stroomgat vóór de strekdam Ook andere vogelsoorten worden er regelmatig gesignaleerd. Onbetrouwbaar Het ontstaan van de zandbank ten noordoosten van de vuurtoren, waarop rijksvaartuig RV 40 donder dag vastliep moet volgens reddingbootschipper Jaap Groen niet aan de strekdam worden toegeschre ven. „Die zandbank ligt er al zeker zes jaar. De betonning laat op die plek te wensen over. Het Eierlandse Gat blijft onbetrouwbaar, zeker als je er niet bekend bentReddingboot Beursplein 5 heeft de RV 40 vrijdag middag weer vlotgetrokken Het Kogerstrand en het Hoornderslag worden dit jaar met één miljoen ku bieke meter zand verhoogd. De suppletie tussen paal 19 en 21 is zon dag afgerond De aannemers combinatie, die slechts enkele dagen met slecht weer te kampen had. klaarde de klus in drie weken. Rond half juni wordt gestart met het opspui ten van het strand ten noorden van paal 9 De Texelse westkust blijft een aan houdende bron van zorg Niet voor niets spendeert RWS jaarlijks 20 miljoen, een derde van het hele bud get voor kustzorg, aan het behoud van de Texelse westkant De strekdam en de suppletie zijn en kele van de activiteiten van RWS die op de expositie in EcoMare worden belicht. Vooreen realistisch beeld van Na een spannende finale heeftCi het tweedaags toernooi van SV| Koog gewonnen. Het team Emmercompascuum was hete ste elftal van de organiser» vereniging pas na verlenging een serie strafschoppen detis Derde werd GDC uit het Brabant Meeuwen. Zowel aan de noord- als de zuidzijde van de strekdam zijn zandbanken gevormd. de zandopspuiting werd vijf ton staal, in de vorm van buizen, het gebouw in gesjouwd en 500 kilo stenen. Naast foto- en kaartmateriaal staan er twee vraagbaakcomputers waarop de kustverdediging wordt belicht. EcoMare heeft er een flinke ruimte voor uitgetrokken. De tentoonstelling biedt een fraai overzicht van de acti viteiten van RWS. dat in haar werk steeds meer rekening houdt met de natuur. (Foto Gorard Timmerman Een 76-jarige inwoner van Eierland is zondagavond in het Hogezandskil door jachtopzieners betrapt op het stropen van vis Hij had een fuik vol paling bij zich De politie stelt een onderzoek in naar de herkomst van de fuiken die bij de man thuis werden aangetroffen. De strijd om de steen. Het klinkt als een historisch spel, maar het speelt in de tegenwoordige tijd. Inzet zijn de oude stenen die in het dijkje bij het Maritiem en Juttersmuseum zijn gemetseld. Het juridische eigendom ligt bij het museum, maar Vlieland werpt zich op als plaats van herkomst. Het buureiland wil de stenen terug, mede om het 400-jarig bestaan van het eiland luister bij te zetten. Tijdens werkzaamheden aan de dijk bij het gemaal Dijkmanshuizen kwa men in het seizoen '75/'76 steen fragmenten boven. Uit de inscripties (o a het jaartal 1565 en een afbeel ding van een leeuw) kon worden af geleid dat het om een historische vondst ging. Vertegenwoordigers van Rijkswaterstaat, Waterschap Texel en Cor Ellen besloten dat deze moes ten worden geplaatst in de dijk tussen Dijkmanshuizen en Nieuweschild die dan als „museumdijk" dienst kon Hoewel hij het eigenlijk veel te druk had wist minister van Aartsen vorige week even tijd vrij te maken om naar Schiermonnikoog te wippen. De manier waarop de internationale waddengemeenten daar met elkaar tot overeenstemming probeerden te komen over gezamenlijk beleid sprak hem aan. Maar hij was er ook voor de uitreiking van de Wadden- pluim. die naar de Stichting Wadden- groep ging. Eén van de initiatiefne mers van deze stichting is Donatus Professor Jan Douwe van der Ploeg van de landbouwuniversiteit Wageningen is voorzitter van de raad van toezicht van de Stichting Waddengroep. Hij nam de pluim in ontvangst, onder toeziend oog van Henk Pilat en Marc van Rijsselberghe van het uitvoerende orgaan Naast een Makkumer bord is met de prijs een geldbedrag van f2000,- ge moeid ,,Dat gaat in onze pot voor hulp aan startende bedrijven", aldus Van Rijsselberghe. Tijdens de internationale wadden conferentie. waarvoor burgemees ters en wethouders van de Deense. Duitse en Nederlandse eilanden waren afgereisd naar Schiermonnik oog. was het voltallige Texelse college vertegenwoordigd Wethou der Poster hield een betoog over het Texelse convenantoverleg Het werd door de overige eilanden gezien als een positieve manier om met veranderingen om te gaan. Er zijn verschillende verklaringen opgesteld naar aanleiding van het overleg Op Texets verzoek is de nadruk gelegd op een sterkere eigen inbreng van de eilanden bij totstand koming van landelijke en internatio nale regels De eilandbewoners hebben niet alleen historisch gewor telde rechten, ze zijn zich ook uiterst bewust van de belangrijke natuurlijke waarden van hun woongebied en gaan daar zorgvuldig mee om doen. Dit is echter nooit gebeurd. De stenen doken op in Harlingen en werden naar Vlieland overgebracht, omdat het vermoeden bestond dat ze af komstig waren van het door overstro ming verwoeste West Vlieland. In ja nuari 1989 kwamen de fragmenten, na herhaaldelijke verzoeken van de gemeente, terug naar Texel, waarna ze in het depot van het Waterschap werden gelegd. Met instemming van beide gemeenten zijn ze in januari 1990 in het dijktalud van het Oude- schilder museum gemetseld Overstromingen Het 400-jarig jubileum van Oost Vlieland wordt gevierd. Daarnaast wil het buureiland meer cultuur-histori sche elementen tentoonstellen. Van daar dat men de stenen graag wil hebben Er zijn al enkele oriënterende bezoeken geweest. Museumdirec teur Benno van Tilburg maakt zich geen zorgen „Welnee, waarom' Er is zeven jaar geleden overeengeko men dat wij die dingen kregen, dus wij geven ze niet zomaar weg. Tenzij er nieuwe aanwijzingen zijn dat ze echt van Vlieland komen, maar naar mijn idee is dat nog lang niet zeker Zijn woorden worden gestaafd door enkele deskundigen, die de steen soort als „buitenlands" omschrijven. Bert Huiskes, conservator van het museum Tromp's Huys op Vlieland, denkt daar echter anders over Hij vertelt dat West Vlieland tussen 1680 en 1736 geleidelijk door de zee werd opgeslokt. „In 56 jaar tijd werd het dorp van de kaart geveegd Maar dat gaf bewoners genoeg tijd om het vege lijf te redden. Uit overleveringen is bekend dat hele boerderijen wer den afgebroken en elders, ook op Texel, werd herbouwd Er vielen ook bouwwerken ten prooi aan overstro mingen. Misschien is dat puin ge bruikt voor die Texelse dijken." Gevelsteen De afbeelding van de leeuw stemt Huiskes verheugd. „Er is weinig be waard gebleven over West Vlieland, maar we weten wel dat er een her berg was die „De Roode Leeuw" heette. Er kan dus een gevelsteen bij zitten." Ondanks de schaarse bron nen is ook duidelijk dat een uithof van het klooster van Ludinga in West Vlieland moet hebben gestaan. Dat het grafstenen van dit heilige huis zijn behoort ook nog tot de mogelijkhe den. Huiskes erkent dat het met makkelijk zal zijn om te bewijzen dat de stenen van Vlieland komen. Bovendien be seft hij dat de stenen in Oudeschild ook een functie vervullen. „Maar het zou voor ons een welkome aanvulling betekenen. Hetzij voor ons museum, hetzij onder een afdakje ergens op het eiland, met een verklarende tekst erbij. We hebben haast niks op cul tuurhistorisch gebied." Volgens Huiskes zal Vlieland de ste nen beslist niet opeisen. „Het gaat Eén van de stenen in het talud van het museum in Oudeschild. (Foto Gerard Timmerman) Als Texelaar die al bijna 40 jaar in Australië woont en voor een paar weken terug is op het eiland had ik het geluk om juist nu een reünie van SV De Koog mee te maken Dit was een prachtige gelegenheid om weer eens met medeleerlingen en andere be kenden van vroeger te praten. Het zou iets zijn waar ik nog jarenlang op terug zou kunnen kijken. Ik zag er veel oude vrienden en tot mijn grote vreugde ook mijn oude schoolmeester, meester Akkerman ledereen die ik ontmoette, wilde van alles weten over Australië en mijzelf. En ik wilde natuurlijk weten hoe zij gevaren waren m al die jaren. Jon gens met wie ik naar school ging, waren nu mannen met grijs haar of meer om een beleefde suggestie In formeel is die al gedaan, het speelt nu op bestuurlijk niveau." Hij legt uit dat de onderlinge banden in de museum wereld vriendschappelijk zijn. „We helpen elkaar en er worden wel vaker collectiestukken geruild. Helaas heb ben wij in dit geval niets van verge lijkbare waarde voor Texel, dus we zijn afhankelijk van jullie welwillend heid." Benno van Tilburg geeft aan zijn col lega wel tegemoet te willen komen. „Als zij de kosten betalen van het uit hakken van een steen, dan willen we dat best overwegen We hebben er tenslotte vijf." Het tweede team van De Koog$ het minder goed Het eindigde twaalfde en laatste, maar verovsM wel de felbegeerde Fairplay o ZDH, vervanger van een team dj elfder ure afbericht deed, legde slag op de vijfde plaats. hè Het toernooi vormde het hoogtepunt van het 50-jarig jubfe van SV De Koog Mede als ge; van het prachtige weer nam n» Texelaar een kijkje. Veel waardei was er voor de feestavond, was van leden en oud-leden het glas ven op hun vereniging De geza heid was vrijdagavond zó groot i met iedereen het spectaculaire oj den van de fakir heeft gezien. 0,i gens waren er ook minder-enf, siaste geluiden, van oudgedie»; die geen prijs stelden op het luidu tige vermaak (zie ook de ingezors brief van Klaas Bonne elders mi krant). De foto-expositie trok wèl Ier belangstelling. be Enigszins teleurstellend was de ringe belangstelling voor de recej die aan de feestavond vooraf gi Weliswaar stuurde de KNVBi afvaardiging, van de zijde vanl gemeentebestuur werd geen re op de uitnodiging ontvangen. zonder haar Meisjes die ik alleenl gekend met korte rokjes waren vrouwen met wie je beter geenm kunt hebben (geen namen) Mas lange gesprekken die ik hadwt voeren, kwamen niet. Het was o; gelijk om een normale converse» voeren, wegens de enorme hoes heid muziek(?) die geproduta werd en het volume ervan Ikenu anderen van de vorige gem stonden lamgeslagen buiten del om toch nog iets met elkaar let nen praten. Maar na een uurvol ik mijn broer Cees Bonne, die a eens teleurgesteld naar huisgrr Dit was een reünie Is dat met waar mensen bij elkaar komen lange tijd. om weer eens ove' jeugd en andere dingen te prat»" was helaas met mogelijk Klaas (Nick) Btm Austei Het was erg leuk. wat de heer H. de Graaf schreef over dat eilandje On rust vlak bij de haven van Jakarta, het vroegere Batavia. Het deed me weer denken aan „Insulinde dat zich slin gert om de evenaar als een gordel van smaragd" zoals staat in de Max Havelaar van Multatuli Toen wij opweg naar Indië in de Rode Zee kwamen zei de eerste stuurman, die zeer gelovig was: „hier is het joodse volk op de bodem van deze diepe zee overgestoken". Het water moet aan beide kanten als een muur hebben gestaan en wie weet liggen de strijdwagens van de achtervolgende Egyptenaren hier nog op de bodem. Een paar uur later zagen we duide lijk het bergmassief van de Sinai waar God de stenen tafelen van de Tien Geboden aan Mozes gaf In Jeddah namen we 1600 bedevaartgangers aan boord die van Mekka kwamen. In Makalla in voor- Indië gingen er 400 aan wal en 1200 moesten er naar Batavia op Java Er stierven er maar liefst 56. Elke dag was het „begraven". Dan werden de machines gestopt, iedereen nam zijn pet af, de kapitein kwam van de brug en sprak enkele eerbiedige woorden. stuurlieden ter koopvaardij, v» ik tien jaar lid ben geweest Met het schrijven van het t»i staande heb ik niet langer wl wachten omdat mijn gezichte» Het lijk dat was verzwaard en in zeil doek was genaaid, liet men dan van een plank het water inglijden. Oneerbiedig werd hier en daar ge zegd dat het nadelig saldo van de reis slechts 24 mensen was want er wa ren ook 32 kinderen geboren' Kort voor aankomst in Batavia moesten we langzaam varen en tenslotte stop pen omdat een juist gestorven vrouw nog begraven moest worden, dat moest buiten de territoriale wateren. Had een schip toch een lijk aan boord dan moest het drie dagen in quaran taine bij Onrust blijven wat ongewenst oponthoud gaf. Het eilandje Onrust speelde ook een rol bij de onderlinge zeilwedstrijden met sloepen van diverse schepen onderling, al waren het vaak meer roeiwedstrijden omdat er weinig wind was. De boot van de „Jan Pietersz Coen" met vijf leerlingen verzeilde toen bij Onrust waarvan ik me het metershoge witte zand op een rots- P Ruines overwoekerd door bos op het huidige Onrust. plaat nog wel herinner. Daar bovenop was een groot quarantainestation, wat bijgebouwen en een kerkhof. Bneven \an lezers Builen veranliroordelijkheid van de redactie Het bord en de pluim die de Stichting Waddengroep ten deel viel Op de achtergrond Donatus. (Foto Gerard Trmmormon) Kaart Uit 1837 Van het eiland Onrust bij Batavia. {ArclwlKoo liwMuutvoordo Tropen. Amsterdam) Enkele jaren geleden zag ik er hier in de Gollards nog een film over op de televisie Je kon duidelijk de steil afge spoelde kust van wit zand zien, waar uit de beenderen staken van het kerk hof. Ongetwijfeld was dat zand van het eilandje Onrust dat bij Texel lag. Vele duizenden tonnen zand zijn ge durende honderden jaren als ballast op een koraalrif gestort. Ook de naam van het haventje Molengat wijst daar nog op. Dat de Indonesiërs het verleden wil len uitwissen is duidelijk omdat alles verwoest is, zoals de heer De Graaf heeft gezien Wat dat met mijn fanta sie te maken heeft is niet duidelijk, maar waarschijnlijk, wel met de Horszeis van de heer De Graaf, die ik overigens wel dankbaar ben omdat hij mijn verhaal van 73 jaar geleden heeft helpen bevestigen. De prijs van de roeiwedstrijd hebben we destijds maar cadeau gedaan aan de messroom van de „J.P. Coen". Die prijs bestond uit een schilderij van twee schepen met het internationale vlaggesein „Laat ons bij elkaar blijven tot wederzijdse steun". Dat was te vens het devies van de Nederlandse vereniging van gezagvoerders en gen elke dag minder wordt. Wa» om gaat is dat het zonneklaars1 het zand van het Indische O oorspronkelijk van Texel afkomsli; De laag zand is minstens vijf rc hoog, waardoor het geschikt wes begraafplaats. Die tv-beelden doodsbeenderen op enkele mei diepte, waren overtuigend Da' zand als ballast meekwam me1 schepen is helemaal geen fantï Het was bij die hoog opgetuo schepen gewoon noodzakelijk, lm museum in Londen zag ik een? order van admiraal Wellington waarschuwde voor de Hollanden enigen die met bovenbramste voeren. Als die zeilen aan de kin" schenen, moest voor de En? vloot direct groot alarm worden? gen. Jac. Kikkert Gollards, kamer 93. Den Burg. NASCHRIFT REDACTIE Erzijn inmiddels aanwijzingen® ballastzand niet werd gestort? eilandje Onrust zelf, maar op hen daarbij gelegen rif. Daardoor ontè Engels Onrust, dat ook wel Of kerkhof werd genoemd. Hel is* schijnlijk dat eiland waar de Kikkert op doelt en dat ook voork* in de tv-documentaire van enkde ren geleden. Dat wordt nog nader gezocht. Blijkens zijn artikel denkt Kikkert1 Harry de Graaf tevens „Horszei Dat is onjuist. De Graaf schrijft sluitend onder eigen naam - re» DINSDAG 27 MEI 1997

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 6