Historie fokkerij in ,,Onze Zwartbonte" Hoop: op straat geen stank meer in De Koog Korting geven aan doordeweekse gasten" =- Me „Bouwlust" fraai gerestaureerd Lantaarn plat Texel gastheer Schuttevaerrace Vaker voorlichting gevolgen beroerte Texels succes bij NK turnen nsen Dames Nierstichting in het zonnetje Peuters van toen zijn ouders van nu TEXELSE^? coURANT icttfl vernieuwde hoeve ..Bouwlust'' bevat nu zes modern ingerichte appartementen. kantiegangers korting geven li op andere dagen dan vrijdag alerdag wisselen, is één van de (gelijkheden om de drukte bij de lot te spreiden. Wellicht wordt minder snel geroepen dat iel vol is. Ondernemer Erwin «der Linde uit De Cocksdorp zei vrijdag bij de opening van de ui gerestaureerde appartemen- boerderij Bouwlust aan de urtorenweg. el deze verbouwing zijn wij klaar de volgende eeuw. We vragen «el eens af, of je in onze sector «el Irots mag zijn op uitbrei- j* aldus Van der Linde. „Recrea- «idernemers zijn zich heus wel vist dat Texel aan z'n maximum Maar m'n haren rijzen ten berge II hierover in de krant uitspraken Teso-directeur Wortel lees. tens hem zou een kleine stijging het aantal slaapplaatsen al jtnvoor flinke vervoerspieken Ik (dat Wortel eerst de hand in tri boezem moet steken, bijvoor- 'ddoorte zorgen dat alle kassa's azijn." «ader punt waarover hij met man gedachten wil wisselen is spreiding van de aan- en afvoer, keen wisselt op vrijdag en ■tig. Terwijl het wél normaal is Inedoor de week op het vliegtuig Ben8elonmg via korting op het (taartje voor gasten die op ïre dagen komen, zou volgens ider Linde bespreekbaar moeten der pleitte Van der Linde voor saamhorigheid. Hij nam het op collega-ondernemer en -be nder Gerard Zoetelief, die on- s m een ingezonden stuk in de eüe Courant werd beschuldigd klantonvriendelijk gedrag. ,,lk met dat dit een trend is. Als Irekkers binnen de toeristische or niets meer mogen zeggen, anken straks mensen voorde eer een bestuursfunctie te vervul- genomen. Binnen bevinden zich nu zes moderne appartementen, maar aan de buitenkant is de 19e eeuwse stijl intact gebleven De broers Erwin en Willem van der Linde, firmanten van het gelijknami ge bedrijf, presenteerden hun jong ste aanwinst vol trots. Toen ze het pand overnamen, twijfelde menig een aan hun plannen Bouwlust'" Het autodek van de voormalige Tesoboot Dr. Wagemaker werd vroeger gebruikt voor veetransporten. Appartementen ie Bouwlust werd vrijdagmiddag Bningrijpende, kostbare verbou- I op feestelijke wijze in gebruik „Keimpe 33 en Tonia's Adema mogen tol twee waardevolle stie ren worden gerekend. die productieve dieren met veel keuringspiezier konden leveren. En ook dat laatste was altijd be langrijk voor Texelaldus oud- stamboekinspecteur Cees Kroon over twee legendarische stieren van de KI op Texel. De geschiede nis van de fokkerij op het eiland is opgenomen in zijn boek ,,Onze Zwartbonte", over 100 jaar lantaarn lag er zielig bij. (Foto Toss» ven Oaalon) rundveefokkerij in Noordholland. Kroon schrijft mei een idyllische pen over ..het Texelse koeienwereldje. dat héél goed kan meedoen met de vastewal". ..Eigenlijk hebben ze er een wereld op zich Een wereld met veel eigen mensen en met veel eigen namen. Namen waar meestal een geschiedenis aan verbonden is. Hel is allemaal wel een beetje om jaloers op te zijn. zo'n mooi afgeslo ten gebied, los van de woelige wereld elders. De schrijver verhaalt over de twee stieren van het eerste uur. Dat zijn Melle. afkomstig uit Friesland, en zijn opvolger Leopold van Blokland, een zoon van Adema 21 van de Woud hoeve ..Leopold, die een langgerekt malse melkstier is. fokt zijn type goed na. De dochters zijn wel wat arm- gespierder dan de Melle's, maar ze tonen wel uiterlijke melkrijkheid Beide stieren stonden op stal bij vee houder C. Roeper in Spang De Texelse fokkers hielden de opzet aanvankelijk eenvoudig. Op Zuidhaffet werd na verloop van tijd een nieuw Kl-station gebouwd. Met de stier Keimpe 33 en Tonia's Adema 17 boekte de aankoop-com missie andermaal succes. Hel sperma van Tonia werd2.5jaarlang overgevlogen naar Lelystad, wal in die jaren spektaculair was. De Texelse fokgeschiedenis heeft Een 27-jarige Porschebestuurder uit Zwolle werd in de nacht van zondag op maandag op de Beatrixlaan afgeleid door zijn passagiere. Hij raakte de macht over het stuur kwijt en knalde met zijn kostbare rode bolide tegen een lantaarnpaal. Die ging plat. De man reed door, naar zijn zeggen met de bedoeling zich de volgende dag te melden. Voor het zover was werd hij echter al door de politie van zijn bed gelicht. Hij kreeg een proces verbaal wegens doorrij den en de schade aan de lantaarn paal wordt op hem verhaald. De Porsche was aan de voorzijde zwaar gehavend. verkeerde in vervallen staat en de vijf inpandige appartementen zouden geheel moeten worden vervangen Voetbal In eigen beheer, met Harry Bonne als stuwende kracht, werd het ontwerp van architect Louis Uriot de afgelo pen twee jaar tot uitvoer gebracht. Bijna alle muren moesten worden vervangen en zowel de beneden- als bovenverdieping werd gerenoveerd. Ook het buitenterrein, grenzend aan het Krimbos, werd (door grond werker Nico Roeper) drastisch opge knapt Volgens Willem van der Linde zou complete nieuwbouw net zo duur zijn uitgevallen. De broers wilden In De Koog kunnen ze nog steeds niet lachen om de spotternij van columnist Harry over de stank overlast in de Dorpsstraat. Hannie de Haan-Maring was zelfs echt boos toen ze las dat de stank in het door haar beheerde apparte mentengebouw simpel te verhel pen was door het waterslot van het schrobputje af en toe bij te vullen. De schrijvende snuffelaar kreeg dus een boos telefoontje met de uitnodi ging om onmiddellijk naar De Koog te komen en met eigen neus te ruiken. Want het waterslot was nu gevuld maar evengoed stonk het onaange naam tot in de bovenste verdieping. Mevrouw De Haan had gelijk. In het hele trappenhuis hangt af en toe een echter de boerderij in oude staat behouden De opening werd vrijdag verricht door de 70-jarige vader I. van der Linde en diens 7-jarige kleinzoon Martijn. Met een welgemikt schot trapte die een voetbal door de deuropening Texel is donderdag 5 juni voor de vijf tiende keer het decor van een onder deel van de KWS-Schuttevaerrace Nadat hun jacht is afgemeerd in de haven van Oudeschild wacht de fiet sers onder de bemanningsleden een individuele tijdrit van honderd kilome ter op het eiland De startplaats van het bekende zeil-, loop- en wielerevenement is Sta voren Texel is de tweede etappe plaats, waarna de karavaan verder trekt naar achtereenvolgens Vlieland, Harlingen, Terschelling en fimsh- haven Hindeloopen. Totaal doen zo'n vijftig teams mee In het Gemini Ziekenhuis in Den Hel der worden voortaan regelmatig bij eenkomsten gehouden voor mensen die door een beroerte zijn getroffen en hun partners De eerste informatiemiddag voor deze zoge naamde „CAV-lotgenoten" op 26 maart j.l. bleek in een grote behoefte te voorzien Door het tijdstip was de bijeenkomst ook prima voor Texelse patiënten te bezoeken. De eerstvol gende keer is op woensdag 3 sep tember van 13.30 tot 16.30 uur een plaatsje in het rijk geïllustreerde. 182 pagina's dikke boekwerk van Kroon, waarin de schrijver het onder werp kundig en gedetailleerd be schrijft. Het boek is gedrukt bij Lange- veld& de Rooy Kroon kwam hiermee in contact via drukker Ben Oostra, zoon van de voormalige stam boekhouder Berend Oostra ..Onze Zwartbonte" is te bestellen door f57.50 over te maken op reke ning 3330 62 000 t.n.v. M. Kroon- Slagter. met vermelding van adres. Texelse turners hebben aardige successen geboekt bij de natio nale titelwedstrijden, afgelopen weekend in Anna Paulowna. Joey van der Vis werd tiende bij de indi viduele meerkamp. Het regioteam Noordholland-Noord - een kwartet dat maar liefst drie Texelaars telde - werd zelfs kampioen. Joey van der Vis was als enige Texelse turner tot de Nederlandse kampioenschappen doorgedrongen, na een succesvolle reeks voor wedstrijden. Tijdens de belangrijkste wedstrijd van het jaar liet hij enkele steekjes vallen. Vooral bij het onder deel handstanddrukken ging het ver keerd. Hij volbracht de oefening niet Dat kostte nogal wat punten, want het missen van een onderdeel resulteert in aftrek van 2,5 punten Desondanks werd Van der Vis knap tiende Voor het eerst in de turngeschiedenis werd geëxperimenteerd met een regioteam-wedstrijd op D-mveau. Als gevolg van de goede resultaten tij dens de regiokampioenschappen bestond het team van Noordholland- Noord uit drie Texelaars. Na zware strijd met de favoriete regio Limburg slaagden Yannis Engelvaart. Steven van Vliet, Jefferson van Karsen en Maarten Schuts er tijdens het voor laatste onderdeel in de koppositie te veroveren, om deze niet meer weg te geven De even onverwachte als smakelijke overwinning vormde een prima afsluiting van het wedstrijd seizoen. Ook bij de jeugd tot twaalf jaar deden Texelaars mee. Pieter jan Eelmanen Patrick Simons maakten echter deel uit van een minder succesvol regio team, dat uiteindelijk op de vijfde plaats eindigde graflucht, ondanks het feit dat deze ruimte zeer intensief wordt geventi leerd Oorspronkelijk zaten de trap pen en appartementstoegangen zelfs helemaal in de open lucht, maar sinds enkele jaren zit er een kunststof kap op, die echter aan de zijkanten open is, zodat de wind vrijelijk door de ruimte speelt. Raadsel Dat het daar toch zo riekt, wijst erop dat de bron heel krachtig moet zijn. Toch is die stankbron nergens te vin den. „Het is om gek van te worden. Al jaren stinkt het maar sinds de rio lering en de bestrating van de Dorps straat is vernieuwd, is het erger", zegt Hannie. Ze legt dus verband tussen het een en het ander. Dat doet ook de eigenaar van de appartementen, wat voor hem reden is om met mee te betalen aan deze vernieuwing. Want het opheffen van de stankoverlast vond hij belangrijker dan nieuw pla veisel. Ook andere ondernemers in De Koog motiveren aldus hun weige ring om te betalen, zodat het er niet naar uitziet dat het nog ontbrekende bedrag van maar liefst f90.000,- spoedig op tafel zal liggen. Ada Boon-Dijt uit Den Burg is een van de hoog gewaardeerde vrijwillig sters van Het Rode kruis Texel. Donderdagavond werd ze tijdens de jaarvergadering in de bloemetjes ge zet wegens tien jaar trouwe dienst als lid van de Rode Kruis-colonne. Uit handen van voorzitter Rik van Hattem ontving ze bloemen, een speldje en de bijbehorende oorkonde. Volgens Hannie de Haan doen de stankgolven bij haar appartementen zich vooral voor als het buiten op straat ook stinkt, wat voor haar een extra aanwijzing is dat het straatriool er wat mee te maken heeft Hoe het mogelijk is dat die lucht hier kan door dringen terwijl alle putten en andere verbindingen met dat riool van ge vulde watersloten zijn voorzien, is een raadsel Als de nare lucht wordt ge roken is het plotseling overal tegelijk. Nergens zijn tot dusver gaten, sple ten gevonden waar die lucht uit zou kunnen komen Loodgieters halen verbaasd hun schouders op en ook het gemeentelijke snuffelteam dat de laatste tijd De Koog herhaaldelijk heeft bezocht, spreekt van een raad sel. Overigens is dat team enigszins hoopvol gestemd wat betreft de situa tie op straat omdat de laatste tijd geen klachten meer zijn vernomen over stank buiten Dat zou erop wijzen dat de extra ontluchters die in de Boodtlaan zijn aangebracht, resultaat afwerpen. Scheetjes Volgens Jan Hennink, vroeger aan nemer maar tegenwoordig winkelier in De Koog, heeft die stank te maken met de overcapaciteit van het riool. „Dat riool tussen De Koog en de zui vering van Everstekoog is aangelegd toen nog rekening werd gehouden met een forse toeristische groei. Dus veel te groot. De doorsnede aan het begin is een meter. Richting De Koog wordt de doorsnee steeds smaller totdat het uiteindelijk nog maar 40 centimeter is. Op dat lange stuk zit ten maar weinig aansluitingen, dus is er ook weinig ontluchting. Vooral bij zuidelijke wind en bij weinig regenval kan in die lange tapse tunnel een grote luchtdruk worden opgebouwd, die zich een weg zoekt via ontluchtingen en straatkolken. Die straatkolken zijn wel van kleppen voorzien maar die worden door de windstoten af en toe even open- gedrukt. Ze laten als het ware scheet jes", zo legt Hennink ernstig uit, eraan toevoegend dat dit de hoofdoorzaak moet zijn van de stankgolven die af en toe door de Dorpsstraat trekken. Dat brongas de oorzaak van het on gerief is, gelooft hij helemaal niet. Hij stelt voor de kleppen in de straat kolken met bouten vast te zetten, zodat ze met kunnen wijken door luchtdruk. Plus extra ontluchting na tuurlijk. Toereikend? Dat laatste heeft de gemeente dus inmiddels gedaan, mogelijk met vol doende effect Voor het geval de stank weerkeert, heeft Hennink een tip om zijn theorie te bewijzen: „Laat een rookbom in het riool branden en kijk of de rook uit putten of langs an dere wegen ergens tevoorschijn komt. Dat zijn dan de stankbronnen". De technische ambtenaren van de gemeente reageren glimlachend op Henninks redenering. Volgens hen is het Koger riool aangelegd zoals het moet. „We hebben het net zo gedaan als overal in Nederland". Hennink: „Mensen geven met graag hun fou ten toe. Onderzoek naar de oorzaak van de stank zou moeten gebeuren door deskundige buitenstaanders". Hannie de Haan voelt ook voor het inschakelen van deskundigen van buiten, in het bijzonder wat betreft de situatie in haar trappenhuis. „Ik vrees dat het anders nooit goed komt. Het is heel naar om telkens die huurders te horen klagen. We kunnen het die mensen op allerlei manieren naar de zin maken, maar die stank, daar staan we machteloos tegenover". ..Een actieve club dames die al héél wat geld heeft opgehaald", zo om schreef M. van Agtmael van de Nier stichting de inspanningen van de Texelse collectanten. Genoeg reden om aan een groep vrijwilligers die al tien tot twintig jaar actief zijn zilveren kettinkjes of gouden speldjes uit te rijken. Een oorkonde en een bronzen penning kwamen toe aan Mar van Malde gem, die 21 jaar lang de collec tie in Oudeschild en De Koog organi seerde Omdat ze er nu een punt achter zet. is de Nierstichting op zoek naar vervangers. Die kunnen zich aanmelden bij Elly Heerschap, tel 313173. Bij de Innovam in Nieuwegein is de 24-jarige Vincent Frederici geslaagd voor het examen eerste monteur bedrijfsvoertuigen Hij is werkzaam bij Wim van Sambeek Truckservice in Oudeschild. Carry de Kok van Langeveld en de Rooij heeft een dicteewedstrijd- meuwe spelling gewonnen, die werd gehouden na afloop van een cursus van het Regionaal Onderwijs Cen trum in Den Helder. De gehuldigde dames van de Nierstichting. Staand vlnrM. van Agtmael. Jannette Zijlstra. Margriet Boerhorst. Aly Geus. C Hemelrijk. Elly Heerschap. Janke Daalder. Nel Herwijer. Nellie Zon. Jopie Veenstra en Nellie Weisteen GehurktAnneke Saai. Grè Bakker. Jannle van der Vis. Mar van Maldegem en Nel Westdorp. lFo'° Gerard Zimmerman* Het is bijna zover dat de kinderen van toen de moeders van nu zijn. Peuter speelzaal De Kooterkeet uit Oude schild bestaat namelijk 20 jaar en dat wordt zaterdag tussen 11 00 en 16.00 uur gevierd met een grootse fancy fair De poster waarop staat wat voor leuke activiteiten er allemaal zijn is getekend door de bekende illustra trice Jolet Leenhouts. die sinds een jaar in hel vissersdorp woont. De peuleropvang werd indertijd ge start door Ria Visch en Marga Meier Die kwamen van de overkant en wa ren daar bekend met het fenomeen crèche. Op Texel was alleen in Den Burg een soort speelzaal, dus richt ten de twee op particuliere basis zelf een opvang op in Oudeschild. In '79 namen Martha Witte en Ria Buisman het roer over. In de geschiedenis van De Kooter keet vallen de vele verhuizingen op. Van het dorpshuis naar het oude bondsgebouw van de RK kerk, naar hel dorpshuis, naar de zolder van De Bruinvis naar de oude kleuterschool, wéér naar het dorpshuis en momen teel in een fraai gebouwtje bij de nieu we school. ..En hier gaan we nóoóit meer weg zeggen de twee leidsters. De Kooterkeet is bijzonder in trek Bijna vijftig kinderen komen er gere geld spelen. De (verplichte) aansluiting bij de Stichting Kindercentra Texel had in hel verleden ook nog enige voeten in aarde ..Alles was hier zelf opge bouwd en dat moest ineens worden overgedragen", verklaart Ria Buis man .Achteraf zijn we er hartstikke blij mee. anders hadden we natuur lijk nooit zo'n accommodatie gekre gen. De leidsters, die worden bijgestaan door hulpmoeders en stagiaires, roe men de medewerking van de ouders. ..Het is echt fantastisch hoeveel die verzetten", zegt Martha Witte. Speelgoed wordt opgeknapt en als er iets is staan ze altijd klaar. Nu ook weer. voor de fancy fair. Behalve rommelmarkt, spelletjes, lek kere hapjes-verkoop, ritjes op een paard, een stand met kunstnijverheid en een historisch foto-archief zat het Visserskoor om 15.30 uur zingen. Verzoeknummers worden bij opbod verkocht. De opbrengst van de feest- markt is voor een buitenspeelhuisje voorde kinderen. Als het slecht weer is. vinden de activiteiten binnen plaats. De Kooterkeet, al twintig jaar op koers. DINSDAG 27 MEI 1997 ti

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 9