Cjrocn ^tmrL-Jexels in het harL, Raad wil eind aan overlast skatepark Graafwerk PH-dijk in volle gang brunat Eervolle vermelding voor TC-reportage Erven Kuip spannen rechtszaak aan wil kantoor Historische Vereniging Kogerstraat VERDER TVT IN DIT l\ummer Texelse bands op Koger Rock Night 2 Ouders praten over (soft)drugsgebruik 2 Griezelen gaat er in als koek 3 •fr Wielrenners Rab in Tour de Lasalle 5 Neefjes Duin met boomerang naar EK 9 •fr Harry naar galapremière 9 Eiland berichten TEXELSE^COURANT EUROMASTER dTo WlmfTlets Verslag Dakota-ramp bekroond Plannen voor parkeergarage Zwemwater Texel prima Mogelijk nog een nieuw fietspad bi hardrijders Vragen over vakantiewerk I orszel Nieuws VRIJDAG 30 MEI 1997 .gericht 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11184 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv j.kslraat 10,1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS aoNNEMENTSPRIJS /55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 11.55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Tessa van Daalen, Pater Witteplein 3, Den Burg, tel. 31 56 39 B.g.g. 06 - 52 78 43 20, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 53 16 86 57 Informatierubriek van de gemeente Texel, vandaag in de Texelse Courant (j'ua ^martrjinit i* b* kal. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van J DE EUROPESE 8 ANDENSPECl AllST drogisterij.parfumerie Daar kun je mee lezen en schrijven! (Advertentie) (advertentie) De Historische Vereniging heeft haar zinnen gezet op het voorma lige kantoor van architect Louis Uriot aan de Kogerstraat. De huur- Bukman feliciteert van links naar rechts) Tessa van Daalen, Harry de Graat. Gerard Timmerman en Frans Hopman. ifoioT .anungev Uit handen van kamervoorzitter Piet Bukman ontving de redactie van de Texelse Courant gister middag een eervolle vermelding. Het huldeblijk was toegekend door de uitgeversorganisatie Neder landse Nieuwsbladpers (NNP) voor de reportage die het redactieteam maakte over de reddingsactie bij de Dakota-ramp van september vorig jaar. Omdat het de tiende keer was dat de NNP de prijs voor de nieuwblad- journalistiek uitreikte, werd de plech tigheid gehouden in het perscentrum Nieuwspoort, achter het gebouw van de Tweede Kamer in Den Haag. De jury had een keus gemaakt uit 41 in zendingen. Het verhaal over de ramp met de Dakota onder de kop ..Texelse hulpverleners deden wat ze konden" was een gebeurtenis met nationale nieuwswaarde, maar was tevens lokaal nieuws omdat het vlieg tuig van Texel was opgestegen en omdat veel Texelaars bij de reddings pogingen betrokken waren. Het juryrapport „Het geheel is een verslag geworden van de bijna De Historische Vereniging hikt aan tegen de huurprijs van het voormalige archltektenbureau aan de Kogerstraat <Foto Pip Barnard) som die eigenaar Piet Bakelaar vraagt (ƒ21.000,-, excl. BTW) gaat de draagkracht van de vereniging echter te boven. Voorzitter Gerard van der Kooij, die de raads commissie welzijn om subsidie vroeg, haalde woensdagavond nog geen geld binnen. Het kantoor voldoet aan de wensen van de vereniging die al lang op zoek is naar een eigen onderkomen. Nu het te huur staat, is het volgens Van der Kooi verstandig om snel te be slissen. De kans bestaat namelijk dat zich een andere huurder aandient, waarmee de makelaar dan in zee gaat Inclusief vaste kosten komt de jaarlijkse huursom op zo'n 35 000,- De vereniging kan zelf ƒ10 000.- ophoesten, maar heeft voor het res terende bedrag subsidie nodig. Donderslag Het verzoek voor een jaarlijkse bij drage van 25.000,- kwam voor de commissie als een donderslag bij heldere hemel „Niet helemaal te recht", constateerde Van der Kooi, die de commissieleden herinnerde aan de vorige vergadering in de bi bliotheek, waar het voornemen werd uitgesproken om de Historische Ver eniging een bijdrage te verlenen. Over bedragen werd toen echter niet gesproken. „Intenties uitspreken is makkelijk, vanzelfsprekende hulpvaardigheid en inzet van de Texelaars en van hun beleving van de ramp; puur lokale journalistiek dus. Het is een combi natie van persoonlijke verhalen, waardoor de ramp een „gezicht" krijgt en van journalistieke belichting, geserveerd zonder opsmuk of over daad aan bijvoeglijke naamwoorden die bij andere bladen soms journalis tiek onvermogen maskeren Kortom een goed voorbeeld van waarin een kleine krant groot kan zijn". De twee andere eervolle vermeldin gen gingen naar De Eendrachtbode voor een serie artikelen over de vis serij en naar het Nieuwsblad Stelling- wed over de politieke gevolgen van de verplaatsing van een weekmarkt. De hoofdprijs was voor tien journa listen van het Amsterdams Stadsblad voor een serie artikelen over het func tioneren van stadsdeelraden Er bestaan vergevorderde plan nen voor een parkeergarage met meer verdiepingen aan de Bern- hardlaan/Waalderstraat, op het terrein naast garage Grisnigt. Pieter de Groot (D66) lanceerde het nieuwtje tijdens de bespreking van de parkeerproblematiek in Den Burg, maar onthulde niet de naam van de initiatiefnemer. Wet houder Schilling (verkeer) liet blijken niet afkerig te staan tegenover het idee. De Groot reageerde op de doelstel ling van de gemeente met hogere parkeertarieven het centrum van Den Burg meer autovrij te maken. „Daardoor ontstaat meer druk op de parkeerplaatsen aan de buitenring." Volgens De Groot streeft de initiatief nemer een (publiek-private) samen werking na met de gemeente, eigenaar van de parkeerplaats. De plannen zouden al zijn uitgewerkt. Bij een parkeergarage moet een oplossing worden gezocht voor de vrachtwagens van Texelse vervoersbedrijven die regelmatig van het parkeerterrein gebruik ma ken. De Groot vindt dat die beter thuis zijn op het bedrijventerrein in maar als het op daden aankomt, ligt het een stuk moeilijker", maakte Van der Kooi op uit de reacties. „Ik zou met weten waar we het geld vandaan moeten halen", stelde Jaap Vlaming (GroenLinks). „Het is met juist om over zo'n groot bedrag hier even te beslissen, terwijl er op welzijnsgebied nog zoveel wensen zijn", wees Pieter de Groot (D66) het verzoek van de hand. Compensatie Hans Roeper (PvdA) stelde voor dat de vereniging als compensatie wel licht een stuk Texelse geschiedenis op schrift kon zetten. Erna Eelman (VVD) zei op voorhand geen nee Ze adviseerde de vereniging wel de con tributie iets te verhogen, zodat de bij drage van de gemeente omlaag kan. De 850 leden kunnen moed putten uit de toezegging van Cees Hm (CDA) en Corrie Heijne (Texels Be lang) er positief tegenover te staan. „Maar we gaan hier niet even ad hoe over zulke bedragen beslissen." Van der Kooi deed een dringend verzoek op wethouder Eelman (welzijn) het verzoek in de raad van juli op de agenda te zetten Een toezegging kreeg hij nog met. De provincie controleert in Nederland geregeld de kwaliteit van het zwem water. In het IJsselmeer is een zwem- verbod ingesteld wegens lozingen van rioolwater Ook bij De Koog is een onderzoek ingesteld, maar daar bleek het water uitstekend van kwa liteit Als het aan b en w ligt, wordt het netwerk van fietspaden op Texel steeds fijnmaziger. Naar aanlei ding van een suggestie uit de be volking wil het college onderzoe ken of een verbinding tussen het fietspad langs de Pontweg en het Waalenburgerdijkje mogelijk Is. Gedacht wordt aan een doorsteek vanaf hoeve Aurora, nabij de plaats waar vorige week de oude trekker en motorenshow werd gehouden. Daar ligt al een verhard pad een stuk het land in. Dit weggetje zou dan nog een paar honderd meter moeten wor den doorgetrokken. Verder zal de dienst gemeente werken een plan uitwerken vanaf de Limietweg via de Zaandammerdijk en Laagwaalderweg naar Oudeschild Tijdens zijn werkbezoek op vrijdag 16 mei adviseerde Noordhollands gede puteerde Hen de Boer de gemeente om snel een voorstel in te dienen, omdat de provincie dit jaar waar schijnlijk nog een forse subsidie voor beschikbaar heeft Oudeschild en adviseert hiervoor gelegenheid te scheppen. De politicus beschikte ook over informatie dat enkele supermarkten in Den Burg op het punt staan de overstap te maken naar onder andere de Abbewaal. „Hierdoor neemt de verkeersdruk rond het centrum van Den Burg aanmerkelijk af en neemt de noodzaak voor drempels en andere verkeersremmers een stuk af." Overigens heeft de raad onlangs zelf bepaald dat detailhandel met thuis hoort op bedrijfterreinen, met uitzon dering van bouwmarkten. skatepark op de oude tennis sen aan de Elemert houdt irlopig het experimentele ka- iter. De voorziening krijgt pas definitieve status als de uidsoverlast door de zoge- amde piramide omlaag gaat. us adviseerde de raads- wnissie welzijn woensdag- ddag aan het eind van een orzitting, in het bijzijn van een Ie groep jeugdige skaters. Isnghebbenden die klagen over triast hebben de voorziening ihangig gemaakt bij de rechter, 9juni uitspraak doet. ■Iskalepark is een groot succes", ischreef Bart Heijnen van initiatief- per de Welzijnsstichtmg de animo de leugd. „De gebruikers zijn li randgroepjongeren, maar zijn male Texelse jongeren. Er ge ren geen dingen die niet door de li kunnen. Eén van de controle- ouders, de heer Van Boven, iligde het ordelijke verloop enquête onder de gebruikers lielpark blijkt dat veertig tot vijftig en boarders, in leeftijd trend van 8 tot 20 jaar, intensief ik maken van de voorziening, tddeld komen ze er twee tot vijf jer week. ^snelheidscontrole die woens- werd gehouden in de sslraat van De Koog werden 29 ;en-verbaal opgemaakt. De ptgemeten snelheid bedroeg 80 «eter per uur, waar 50 km/u is eslaan. Deze snelheidsduivel een bekeuring van minimaal -tegemoet zien. Totaal werden Ipassanten gecontroleerd. longeren op Texel doen Sntiewerk. Maar niet veel jeugd ft tan de rechten en plichten die ji heeft. Vragen hierover of over als contract, loonstrookje, Iwerken en minimum-loon kun- op woensdag 11 juni tussen Oen 20.00 uur worden gesteld iseen speciaal infospreekuur in |eOut Meer informatie via het jon- »erk, telefoon 31 55 82. «nu nog met droge ogen durft beweren dat iedereen na het pen van deze krant altijd roept er wéér niks in stond, zat er slopen dinsdag talikant naast, lpkvoelt zich belazerd. Dorps- ptfiten in Den Burg. Eenden pen Telekomtaxi. Brandstich- u it wraakVoorman penLinks pakt Defensie aan. fersrtf Joling komt! Duurzaam fitsirie vraagt onze aandacht. iMvogelunit geopend. Proef le' slemcomputer. Strekdam Nep verwachtingen. Harry is F Horszei In De Koog stinkt I' nog steeds. Korting voor Mrdeweekse gasten enz. enz. 1 vernamen wij uit door- fees zeer betrouwbare bron. f'Per f juni a.s. het gemeente- r,s in navolging van winkels en Peca. zeven dagen per week |9eopend. ook op vrijdagavond. Tsr verluidt wil men met deze Wpende maatregel als eerste pmeenfe in Nederland burgers PJoensten een optimale dienst- Isning garanderen. Dat is nog "s nieuws! Uit geluidsmetingen is gebleken dat het piramide-toestel overlast veroor zaakt. Er is echter wat aan te doen, stelt Heijnen, wat ook uit geluids metingen is gebleken. In overleg met de leverancier brengt de Welzijn- stichting een geluidswerende laag aan de binnenzijde van dit toestel, zodat aan de overlast een eind komt. De kosten hiervoor (ƒ3.000,-) zijn geen belemmering voor de ge meente. Om de skatebaan uit het zicht van buurtbewoners te houden, is een schutting geplaatst. Reacties Van de telefoontjes van buurtbewo ners die de gemeente kreeg, waren negen reacties positief en twee negatief. Negen bewoners onderte kenden een kritische brief van de erven Kuip. Daarin werd geklaagd over geluidsoverlast en aantasting van het uitzicht. Van de onderteken aars lieten twee zich in een andere brief weer positief over het skatepark uit, In eén geval betrof het de grootmoeder van één van de gebruikers Woonfunctie Mr Frantzen, die het woord deed namens de erven Kuip, pleitte dat het met de bedoeling is de jeugd hun hobby te ontnemen „Maar het gebruik van de tennisbaan is strijdig met de woonfunctie De gemeente had volgens hem eerst de aard van de overlast moeten vaststellen, alvorens tot opening van het skatepark over te gaan. Hij zette vraagtekens bij de betrouwbaarheid van de geluidsmetingen die door de afdeling milieu waren verricht. Frantzens verzoek om dit door een „onafhankelijke instelling" te laten uitvoeren, werden door Jaap Vla ming (GroenLinks) als „insinuatie" afgedaan. De jurist constateerde verder dat het om een jeugd- ontmoetingsplaats gaat, die niet strookt met de bestemming sport terrein. Bouwvergunning Volgens Frantzen is voor de toestel len de benodigde vergunning niet aangevraagd. Gezien de verplaatsbaarheid kunnen de toe stellen volgens anderen niet als bouwwerken worden gezien Pieter de Groot (D66) en Erna Eelman (VVD) vinden het skatepark een welkome voorziening, maar met op de huidige plek. Net als de erven Kuip zien zij de baan liever naar de overkant van de weg verhuizen. Het ging de adviescommissie te ver om hangende de rechtszaak 69.000,- beschikbaar te stellen voor aanpassing van de baan. Dit bedrag stemt overeen met het restant van de 100.000,- die de raad vorig jaar beschikbaar stelde voor een jonge ren ontmoetingsplaats De andere ƒ31.000,- is al besteed aan de inrichting van het skatepark Medewerkers van de aannemers combinatie De Vries en Van de Wiel, Daalder en Fernhout zijn begonnen met het plaatsen van de nieuwe „teenschotten" aan de voet van de dijk van de Prins Hendrikpolder. Zestien vrachtwa gens pendelen dagelijks heen en weer tussen de polder en het kleidepöt bij gemaal De Krasse- keet om de grond af te voeren die momenteel aan de buitenzijde van de dijk wordt afgegraven. De klei die begin zestiger jaren bij de dijkverhoging is aangebracht, moet plaatsmaken voor zand dat als ondergrond voor het nog te storten waterbouwasfalt dient Naar schat ting wordt ruim 22 000 kubieke meter klei weggegraven. Nu en dan graaft de kraan klei op van het oude PH- dijkje, waarover de Deltadijk destijds werd aangelegd Een andere kraan, voorzien van een schaarconstructie, maakte korte met ten met een betonnen muurtje aan de voet van de dijk. Het beton verdwijnt, net als de stenen van de oude bekleding, in de vooroever van de dijk. Opdrachtgever Uitwaterende Sluizen wacht op groen licht om een zeebaken aan de buitenzijde van de dijk, dat diende voor de zogenaamde gemeten mijl, weg te halen Om te voorkomen dat grazende schapen in de weg lopen, is zowel aan de bovenzijde, als langs de weg een kilometerslange afrastering ge plaatst. Door de aanleg hiervan liepen de graafwerkzaamheden iets vertraging op, maar volgens op drachtgever Uitwaterende Sluizen niet zodanig dat het werk niet tijdig klaar zal zijn. Het is de bedoeling dat het deel tussen het NlOZ-poldertje en het gemaal voor het aanbreken van het stormseizoen gereed is. Volgend jaar is het tracee ten zuiden van Ceres aan de beurt. Als dat gereed is, wordt de afrastering weer verwijderd. Niet alle fietsers blijken zich te houden aan het rijverbod dat tijdelijk is ingesteld op de dijkweg, die momenteel alleen voor vrachtverkeer in gebruik is. Om het nog duidelijker onder de aandacht te brengen, plaatst US extra verkeersborden. Horszei Een kraanmachine vult een vrachtwagen met zojuist opgegraven klei. Beneden aan de dijk maakt een andere machine korte meten met een betonnen muurtje. (Foto Gerard Timmerman)

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1