100 jaar De Dennen Rondvlucht voor trouwe Texelganger Hoornders op de fiets Agenda F amilieberichten Êel leerclerspciar wordt echtpaar! }=ctü TEXELSE^ COURANT' bedrijvigheid Hulpactie Zeeman voor Kroatië Recordopbrengst markt Vrije School „Er is teveel veranderd" Raadsvergadering Sioux-indiaan geeft lezing op School Vrije teso Extra standplaatsen stuiten op weerstand Pr Poppenhoek in atelier Chris de Goede éj- 'Pia J'ammet 072-512 22 22 £1 I I DINSDAG 3 JUNI 1997 Bij de winkel van Zeeman Textielsupers aan de Weverstraat kunnen vanaf maandag 9 |um ge bruikte -doch nog goed bruikbare- handdoeken, lakens en slopen wor den ingeleverd De goederen zijn be stemd voor noodlijdende kindertehui zen en ziekenhuizen in de regio Slavonski Brod in Kroatië. De winkelketen van Zeeman viert dit jaar het 30-jarig bestaan en wil ook iets doen voor mensen die het met zo goed hebben als de meeste Neder landers. De hulpactie voor Kroatië gebeurt in samenwerking met de stichting Humana-Slavonska uit IJmuiden. Vrachtrijders van Zeeman zorgen dat het ingezamelde textiel kostenloos op de plaats van bestem ming wordt gebracht De actie duurt in elk geval tot 21 juni. Hoornders (en andere liefhebbers) kunnen zich zondag aan een fiets tocht wagen, uitgezet door de feest commissie. Na afloop is het mogelijk op krachten te komen tijdens een gezamenlijke barbecue achter De Waldhoorn. Bij minder fraai weer wordt uitgeweken naar de grote zaal van het dorpshuis. Wie wil barbecuen hoeft overigens niet perse eerst te fietsen; en na de inspanningen is mee-eten evenmin verplicht Deelnemers kunnen tussen 13.00 en 14 30 uur van start gaan bij het dorps huis. Aanmelden moet op de dag zelf De kosten zijn 2,50. De barbecue begint om 17.30 uur en kost ƒ10,-, exclusief drank. Kinderen betalen 6,- Kaarten zijn te koop bij de sla gerij-afdeling van Goènga. Het was het weekend van de schoolfeesten. De Vrije School hield een markt op zaterdag die bijzonder druk werd bezocht. De opbrengst overtrof alle verwach tingen: ruim ƒ5000,-. Een deel van het geld is voor een Indiaanse school, de rest voor de eigen schoolbibliotheek en de viering van het tienjarig jubileum in okto ber. De markt werd om 10.00 uur stemmig geopend door de kinderen, die indinanenliederen zongen. Het mooie weer lokte veel bezoekers, ook men sen die met betrokken zijn bij de school. Na de rommelmarkt bleef het druk op het plein en het veld, waar een gokje kon worden gewaagd bij het rad van avontuur of de inwendige mens kon worden verzorgd met ge bakken vis of pannenkoeken. De jeugd genoot. Er werden broodjes gebakken in een vuur, twee keer werd een poppenkastvoorstelling gespeeld, er was een springkussen en er kon pony worden gereden. In een grote tipi, waar de kinderen al leen in mochten als ze gesprokkeld hout meenamen, werd bij een vuur een verhaal verteld, waarna werd gezongen en stenen werden beschil derd op Indiaanse wijze. De hele dag was er muziek en in de school was met werkstukken van de leerlingen een fraaie expositie ge maakt. Op de veiling werd veel gebo den, zodat de opbrengst uiteindelijk alle records van eerdere evenemen ten brak. Berkhout temidden van zijn tamilie met de aquarel die hem werd uitgereikt. Als 13-jarig jongetje kwam hij voor het eerst op het eiland. Hij was meteen verkocht en is sindsdien vijftig jaar lang alle zomers het ei land trouw gebleven. Het leverde de 63-jarige Jan Berkhout uit Breda een weekend vol verrassin gen op, met zondag als hoogte punt een rondvlucht boven het ei land op zondag. ,De eerste keer ging ik mee met mijn ome Dries. Die ging jaarlijks met de voetbalvereniging kamperen op het Kogerstrand", weet Berkhout nog Hij bewoog hemel en aarde en mocht het jaar erna met vriendjes kamperen op Texel. ..De spullen gingen in een kist en werden met Van Gend en Loos vooruit gestuurd. Die kisten werden bij de boot opgehaald met paard en wagen en zo naar Kogerstrand ge bracht." Berkhout werkte aanvankelijk als machinist op een kustvaarder en ging later werken in de chemische indus trie. Een zware hartoperatie maakte dat hij zich moest terugtrekken uit het arbejdsgroce^^et^er^eetj^we^ moed kijkt Berkhout terug op de oude tijd. „Het is jammer dat op Texel zo veel is veranderd. De prijzen zijn be lachelijk hoog geworden en het meest idiote is dat ik op het Kogerstrand een enorme parkeerplaats erbij heb ge kregen. Maar ik heb helemaal geen auto..." Opnieuw ontdekt Berkhout heeft er nooit over gedacht om zijn tent op het Kogerstrand te verruilen voor een caravan of appar tement. „De kampeerspullen blijven in opslag op het eiland. In het voor jaar kom ik en pas in het najaar ga ik weer weg. Wat ik zoal doe? Veel lo pen en fietsen." Hij vertelt dat hij aan vankelijk met de auto naar het eiland reisde. „Dat was toen de kinderen nog meegingen. Maar later ging ik met de fiets. Ik kan echt zeggen dat ik daardoor het eiland opnieuw heb ontdekt. Je ziet zoveel méér." Hij laat zich ook met weerhouden door slecht weer. „Ik heb een uitstekend regen pak en vermaak me altijd wel." Mevrouw Berkhout ging voorheen altijd mee in de zomerweken, maar De Texelse gemeenteraad vergadert dinsdag 10 juni om 19 30 uur De agenda luidt: 1. Opening 2. Vaststelling volgorde stemming. 3. Vaststelling besluitenlijst raads vergadering de dato 13 mei 1997. 4. Vervanging Ferrever: a. Stemming over het voorstel de behandeling van het voorstel be treffende het vervangen van de Ferrever op te schuiven naar september. b. Initiatiefvoorstel van PvdA-raads- fractie mede namens de raads fracties van Groen Links en CDA betreffende de vervanging van de Ferrever. 5. Ergonomische aanpassing balie gemeentehuis. 6 Wijziging bezoldigingsregeling en organisatieverordening. 7. Voorbereidingsbesluiten ten be hoeve van de bouwplannen: a. Vrijstelling detailhandel pand Gasthuisstraat 7 te Den Burg. b. Uitbreiding van De Gollards. c. Uitbreiding woningen Pater Wit- teplein 32 tot en met 40. d. Realisering praktijkruimte met dienstwoning in Den Burg West. 8 Wijziging besluit inzake wijze van financieren door toegelaten in stellingen. 9. Monumentenverordening 1997. 10 Elektronisch stemmen 11Aanvraag onkostenvergoeding bestuurlijke samenwerking. 12. Decentralisatie onderwijshuis- vesting. 13. Renovatie Fontemsnol 14 „Jeugdraad'VProject Eigen Wijs. 15. Aanschaf containers destructie. 16. Vervanging grote vrachtwagen. 17. Voorjaarsnota 1997. 18 Concept-beleidsplan 1998-2001 19. Aandelen Bouwfonds Neder landse gemeenten. 20. Overzicht post onvoorziene uit gaven. 21Vaststelling nieuwe Winkeltijden verordening. 22. a. Ingekomen stukken. b. Mededelingen. c. Beantwoording raadsvragen. 23. Rondvraag. 24. Sluiting De WILDE LIJSTERBES is een kleine boom die deel uitmaakt van de struiklaag van het bos. De lijsterbes is zó vorstbestendig, dat de soort na de ijstijd één van de eerste grote houtachtigen was die weer in Nederland opdook. De boom valt in het voorjaar tussen de anderen op door de witte bloemschermen, die een weeïg-zoete geur verspreiden. De oranje bessen zijn in het na jaar een vrolijk gezicht en vormen een aantrekke lijke voedselbron voor trekvogels. Aan vogels heeft de soort ook z'n naam te danken: vooral lijsters zijn verzot op de bessen. 100 Jaar geleden was Texel kaal. In 1897 werd begonnen met de aanplant van dennen. Daarmee was tevens de naam van het bos geboren: De Dennen. Maar die vlag dekt allang de lading niet meer. Tal van boomsoorten zijn er te vinden. In deze rubriek wordt er telkens eentje uitgepikt. Maar pas op, want voor mensen zijn deze vruchtjes licht giftig. Wie grote hoeveelheden verse lijsterbessen naar binnen werkt wordt behoorlijk ziek. De wilde lijsterbes komt met uitzondering van een deel van het Mid- deliandse-Zeegebied in heel Europa voor. De soort heeft een bijzon der wortelstelsel. De hoofdwortels groeien horizontaal. Van daaruit gaan een groot aantal zijwortels loodrecht omlaag. Dit wordt een zmkerwortel- stelsel genoemd. Wilt u eens een wilde lijsterbes goed bekijken? Staatsbosbeheer heeft langs de Alloo rondwandeling een exemplaar gemarkeerd met een bordje. (Foto Tessa van Daalen) laat het tegenwoordig bij af en toe een weekendje en, als het goed weer is, de laatste week. „Ik heb dat eiland gevoel niet zo. Het idee dat je er niet af kunt staat me niet aan." Plannen uit het verleden om naar Texel te verhui zen werden door haar steevast van de hand gewezen. „Misschien als er een brug zou zijn geweestMaar dat idee wordt door Jan Berkhout luid keels bestreden. „Daar moet ik met aan dénken." Door de jarenlange vakanties is hecht contact met enkele Texelaars ont staan. Zo raakte Leontine Verseput bevriend met de dochter van Berk hout. Zij organiseerde met de andere twee zoons van de jubilaris een fees telijk weekend Zaterdag was er taart bij de tent. waarbij oud-beheerder Veldman en Roelie Stam namens de huidige beheerders langskwamen. Er werd een boek met oude foto's van de familie en de camping overhan digd. Zondag leidde een geheimzin nige fietstocht naar het vliegveld, waar Berkhout een aquarel kreeg, gemaakt door Leontine. Daarna wachtte hem en zijn vrouw een rond vlucht. De jubilaris reageerde opge togen „Ik zou er nog wel uit willen springen ook, ware het niet dat mijn rug niet zo best is." Tot vreugde van zijn vrouw bleef hij zitten Bezinning. Pieter de Groot (D66) wil dat de gemeente zich bezint op de hoeveelheid fondsen. Hij uitte deze wens dinsdag in de commissie FET. Dinsdag 3 juni In Cinema Texel draait om 19.00 en om 21 30 uur „The Saint". Woensdag 4 juni In Cinema Texel draait om 19.00 en om 21.30 uur „The Saint" Donderdag 5 juni De circa vijftig deelnemende jach ten in de Schuttevaerrace doen in de loop van de dag Texel aan. Vanuit de haven van Oudeschild moeten de wielrenners onder de bemanningsleden honderd kilome ter tijdrijden. Vanavond worden in Den Burg de deelnemers aan de Avondvier daagse ingehaald. 15 00-17 00 uur Wadexcursie bij De Cocksdorp. inlichtingen via EcoMare. Bioloog-auteur Tijs Goldschmidt verzorgt op uitnodiging van de Boekwerkers om 20.00 u. in de bi bliotheek een lezing, n.a.v. zijn werk „Darwms Hofvijver". Entree 7,50. Historische route en kerkentocht o.l.v. een gids. Start om 14 00 uur vanuit „De Schuilhut" achter de NH kerk in De Koog. Deelname gratis, niet-autobezitters kunnen meestal meerijden. In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.30 uur „All Stars". Vrijdag 6 juni In de Vrije School aan de Gasthuisstraat verzorgt Sioux-mdi- aan John Around Him een lezing om 20.00 uur. ledereen welkom, toegang gratis (collecte na afloop voor een scholenproject) In Cinema Texel draait om 19.00 en 21 30 uur „All Stars". Zaterdag 7 juni Om 13.30 uur begint bij natuurge bied De Geul een excursie met toelichting over het ontstaan van duinen. Gids is Kees Bruin van Staatsbosbeheer. Opgave via EcoMare In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.30 uur „All Stars". De Chr Muziekvereniging Ex celsior, gemengd koor Soli Deo Gloria en vocaal ensemble A Ca pabel geven een gezamenlijke, cert in de Hervormde kerk vanj Burg. Aanvang 20.00 uur, vrij. De afdeling ballet van de Te*e Muziek- en Dansschool geelti grote uitvoering in de Burgemt ter De Koninghal Aanvang 19 uur 'Gt 29 Extra afvaarten (halfuursdierl vrijdag van 9.35 uur (afvaartTei tot en met 16,05 uur (afvaart! Helder). Er worden geen wachttijden I wacht. Hoogwater te Oudescl Di. 3 7.37 en i9.« Wo. 4 8.45 en 21.» Do. 5 9.35 en 21.45 Vr. 6 10.15 en 224(1 Za. 7 10.56 en 23.1) Zo. 8 11.05 en 23.31 Ma. 9 11.34 en 23.8 Di 10 12.14 en O.20 Aan het strand is het ongeveer e* eerder hoogwater De zon komt li op om 5 18 uur en gaat onder oml uur. 5 juni nieuwe maan, 6 jumsp tij. Een echte indiaan. Slechts weinig Texelaars hebben er één in le vende lijve gezien. Maar dat kan veranderen, want vrijdag verzorgt John Around Him om 20.00 uur een lezing in de Vrije School aan de Gasthuisstraat. Hij is een Sioux. Hij vertelt over zijn volk, hun tradities en een schoolproject dat ze aan het opzetten zijn. De toegang is gratis. Veel Lakota-Siouxkinderen vallen qua onderwijs uit de boot. Er zijn wel scholen in het Pine Ridge Indian Re servaat, waar ze leven, maar die zijn met aangepast aan de eigen tradities, taal en spiritualiteit De Lakota-oude- ren zagen deze ontwikkeling met lede ogen aan en besloten enkele jaren geleden dat daar iets aan moest wor den gedaan Na onderzoek bleek de leer van Rudolf Steiner, de grondlegger van de antroposofie, het beste aan te slui ten bij hun cultuur. Een Vrije School leek de uitkomst. Twee gereno- meerde Lakota's, waaronder een medicijnman, reisden af naar Zwitser land, waar het centrum van de Antroposofische gemeenschap is Anderen trokken door Europa, om geld in te zamelen voor het stichten van een eigen Vrije School. Subsidie van de Amerikaanse overheid zit er met in, want voor gesubsidieerde scholen in de USA geldt dat met mag worden gesproken over God of reli gie. Maar de eigen tradities op dat gebied vinden de indianen juist zo belangrijk om door te geven aan de kinderen Het werkloosheidspercentage in het reservaat bedraagt 90 procent, dus daar is het benodigde geld niet te vin den. De Amerikaanse bevolking heeft over het algemeen weinig interesse in de „Native Americans" en hun ideeën, vandaar dat de indianen hun hoop op Europa hebben gevestigd. In de zomer van '94 kon de „Wolakota Waldorfschool" worden gestart met veertien kleuters. Deze draait inmid dels goed. Uitbreiding met een lagere school is de volgende stap Om geld in te zamelen worden lezingen ver zorgd. Zo ook op Texel. Na afloop is een inzameling voor de indianen- school. De uitgifte van nieuwe standplaat sen voor straatverkoop in Den Burg en De Koog blijkt omstreden. Vooral in de badplaats ligt de zaak gevoelig. „In De Koog zijn de mar ges krap. Zeker gezien de leeg stand van winkelruimte aan de Nikadel is het niet verstandig om nieuwe standplaatsen te creëren", verwoordden Pieter de Groot (D66) en Erna Eelman (VVD) de gevoe lens van weerstand. De Groot en Eelman verwezen vorige week tijdens een commissie vergadering naar het distributie-pla nologisch onderzoek (DPO) dat in De Koog heeft plaatsgevonden. Daaruit blijkt onder meer dat ondernemers de inkomsten uit de zomer hard nodig hebben om de stille wintermaanden door te komen. Niettemin stellen b en w voor om een extra standplaats toe te staan op het dorpsplein Tijdens de vergadering bleek dat de dorps commissie bedenkingen heeft. De standplaats zou daar alleen onder bepaalde voorwaarden mogen, terwijl de kraam bij het brandweerhuisje el ders in de Dorpsstraat zou moeten verdwijnen. Het college wil in Den Burg twee nieuwe standplaatsen, één op de Groeneplaats en één op de hoek Achterom-Wilhelmmalaan, beide tij dens de zomermaanden. De kraam op de Groeneplaats vervangt de stand voor Texelse produkten, waar voor tot verbazing van de commissie geen invulling kon worden gevonden. Hans Roeper (PvdA) vroeg zich af of de lokatie tegenover de Boksberg commercieel wel zo gunstig is Peter Bakker (GroenLinks) drong erop aan dat standplaatsen een toegevoegde waarde moeten hebben. „Harinkie happen of een bloemenkraam kun nen het straatbeeld verlevendigen. Als dat niet zo is, zou ik me maar twee keer achter de oren krabben." Antieke palen. Raadslid Hans Roe per (PvdA) wil het opgeknapte deel van de Gasthuisstraat nog meer ver fraaien met „antieke" lantaarnpalen. Wethouder Poster vindt dat een leuk plan, ware het niet dat deze palen nogal duur zijn. Hij zal bekijken of er financiële ruimte voor is Deze Fimopop stelt koning Midas voor, die volgens de legende alles in goud m wat hij aanraakte. Marga Loos laat hem alles goud schilderen. „Hij moet hari Daarom kijkt hij ook zo somber... die via een hobbyhoek melFi in aanraking kwam. Vier |aar geleden maakte 1 eerste „Fimopop". met een gel wel van porcelein lijkt. De groeide uit en Marga kreeg meer ideeën. Via via kwam Roos terecht, die in zijn fraaie een uiterst geschikte plek hadiB poppen. Speciaal voor dezef tie vervaardigde Marga Loose rie Texelse ambachtslieden exemplaren zijn te koop. Atelier „De Reede Van Texel" van Gerd Jan Roos in Oudeschild heeft er een nieuwe attractie bij: een hoek met bijzondere poppen, gemaakt door Marga Loos uit Den Burg. Zij begon enige jaren geleden met het vervaar digen van zonnekind-poppen en exemplaren van kralen „Ik vond dat ik te weinig uitdrukking in de gezicht jes kon brengen", vertelt Marga Loos, Met droefheid geven wij kennis dat van ons is heengegaan onze zuster, schoonzuster en tante Corrie Maas-Zijm Wij wensen Piet en de kinderen veel sterkte. Piet Willy en Henny Annie en Klaas Dirk en Vroon Nico en Cor Riek Han en Corrie Jaap Neven en nichten 1 juni 1997 Voor uw belangstelling tijdens de ziekte en uw me deleven na het overlijden van onze man, vader en opa CORNELIS JACOBUS VINKE willen wij u hartelijk danken. Jannie Vinke-Slik kinderen en kleinkinderen Texel, mei 1997 Verzorgingshuis „Gollards" k.11 De Zes 12, 1791 EX Den Burg. van dorpshuis Wielewaal Houwen op r t ijdag juni 1997 om 13.30 uur in hel Grineentóhliis nffl 'ben Hitrg (Texel). I\ ij nodigen u uit dit samen mei te eieren, ktceplii eau 17.00 lol 19.00 uur in Ör l\ ielemutl". Ons adres: ■Kikkei lstraat 43, I793. /18 be Cocksdorp. ■Tel. 0222 - I li 933 Cadeautip'B Als het zonder zwaailicht kan bel Wij zijn op 30 P getrouwd. Jeroen Sd| Annemieke Lenie Blindstraï 1742 SP ScW r

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 2