Cjrocn 7wartsJ~exeU in het L, Waterpassers RWS meten rond Texel 7 PLUS Geen goedkeuring SS voor verhuisplan Voor herijking NAP: OSG-leerlingen brengen biologie in praktijk oio WlmfTlets Wal en schip Gemeente zoekt naar oorzaak „zoete" stank Reclame Para breekt enkel VERDER AT IN DIT l\ummer Marine-oefening tegen wil en dank 2 Media in de rij voor rondje Texel 3 Fraudezaak voor Alkmaarse rechtbank 5 Oud-visserman over kromme biene 7 Hoge boete geëist voor illegale bollenwerkers 10.000 Ste week eerder Ds. Knipscheer naar Damwoude TEXELSE^COURANT drogistery Ronde om Texel/ Jazzkrant PGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11186 VRIJDAG 6 JUNI 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv 'arkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. ABONNEMENTSPRIJS 55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 3141 11 Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. 31 72 66 B.g.g. 06 - 53 73 33 82, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 fat ik ervan vind? Dat kan je niet krant zetten..." Pieter Jan goger uit De Waal is zwaar teleur stelt). Het verhuisplan voor zijn drijf, dat hij samen met Bert de Jder leeft, gaat voorlopig niet jor. Gedeputeerde Staten wei- ide de verklaring van geen be- aar, nadat de gemeente had aan geven wèl iets te zien in de lyivbouwvoorstellen van de ae. De gemeente gaat in beroep. oger heeft sinds twee jaar een dn|l in de schuur aan het Hoger- id. waar zijn opa in de dertiger ja- begon. Om grotere klussen te men aanpakken ging hij onlangs nemverken met Bert de Ridder uit de PH-polder, hoewel ze onafhanke lijk van elkaar ieder hun timmerbedrijf aanhielden De schuur staat vol machines en de ruimte is ontoereikend. Wegens de binding met het dorp De Waal wil het tweetal een schuur van 20 bij 15 meter plaatsen aan de Laagwaalder- weg, aan de kant van de silo. De af stand tot de toekomstige woningbouw in dat deel van De Waal wordt zo groot dat geen overlast kan ontstaan Het plan werd door Kooger opge voerd bij de behandeling van het be stemmingsplan buitengebied. Het college van b en w vond dat met de juiste weg. Geadviseerd werd de (agrarische) bestemming te laten vaststellen en dan zou de gemeente medewerking verlenen aan een arti kel 19-procedure. Achteraf misschien niet zo'n handige zet, want GS ge ven aan dat het plan juist wel bij de behandeling van het bestemmings plan buitengebied had moeten wor den meegenomen. ,,Nu is de raad akkoord gegaan met een agrarische bestemming en de provincie vindt het niet kloppen dat zo kort daarna al weer een voorstel tot.wijziging wordt ingediend", aldus een woordvoerder. Het dorp De Waal heeft op de kaart rechte grenzen. Alleen de loods van het agrarisch museum steekt als een soort puist buiten die lijn De nieuw bouw van Kooger zou er ook buiten komen. De lijn doortrekken en de ruimte tussen deze gebouwen invul len met bedrijfjes kan echter met, omdat de achterzijde grenst aan toe ristische bebouwing, ondermeer van hotel Rebecca. Toch zegt de provin cie dat de gemeente maar een spe ciaal bestemmingsplan moet maken als behoefte is aan bedrijventerrein in De Waal. Pieter Jan Kooger was met geheel verrast door de afwijzing van GS. „Ik had al signalen ontvangen dat het deze kant op ging." Het bedrijven terrein van Oudeschild is voor hem geen alternatief. „Als ik dat had ge wild had ik dat twee jaar geleden wel gedaan, want zo lang ben ik hier on dertussen al mee bezig. We zijn maar een klein bedrijfje en in De Waal weet iedereen ons te vinden. In Oudeschild zouden we zoek raken." Hoewel hij nu tussen de wal en het schip der regelgeving is gevallen is Kooger niet verbolgen over de aan pak van de gemeente „Het heeft geen zin om achteraf te praten. Zij hadden ook niet verwacht dat dit zo zou lopen, anders hadden ze me nooit geadviseerd om deze weg te volgen. En bij de behandeling in de raad was er geen enkel bezwaar te gen mijn plan Een hamerstuk was het." De dupe Andere plannen voor een schuur in De Waal haalden het niet „Ik heb al veel ideeën gelanceerd. Maar die ketsten af omdat de aanvoerwegen onvoldoende waren of om andere redenen. Maar over dit voorstel was iedereen het eens." Kooger heeft het gevoel dat er momenteel weinig goodwill voor Texel bij de provincie leeft „Wel lullig dat ik daar nu juist de dupe van wordt. Maar ja, dat is de burger altijd in dit soort zaken Ook hij heeft een beroep ingesteld, al ver wacht hij er weinig van. „En dan gaan we maar we maar weer op zoek naar wat anders. Het kost klauwen met geld, want die legeskosten ben je kwijt." Op diverse plaatsen op Texel werd dinsdagavond een merkwaardige stank waargenomen. Het was een „zoete" lucht die deed denken aan speculaas of amandelen maar ook aan stoffen die in de landbouw worden gebruikt voor de bestrij ding van schimmels. De geur werd tussen 23.00 en 02.00 uur waargenomen bij de Pelikaan- weg, op de Keesomlaan. het Pater Witteplein in Den Burg, in de buurt van Den Hoorn en op 't Horntje. De uitgestrektheid van dit gebied maakt het onwaarschijnlijk dat de lucht af komstig is van één bepaalde onder neming of activiteit op Texel. Moge lijk dreef in de buurt van Texel iets op (vreemde kabel lag dinsdag in iven van Oudeschild. Vanaf de aats van de TX 27 voerde deze I naar de Niozhaven. Het waterstaatschip „Niveau" itste 'm en haalde de kabel asdag weer weg. „Geheimzin- ItHelemaal niet. We zijn bezig (waterpassing voor herijking „vijfde nauwkeurigheidswater passing". Het NAP is het referentie- vlak voor hoogtebepaling in Neder land, Hoogte-informatie is niet alleen belangrijk omdat zestig procent van het land onder zeespiegelniveau ligt, maar ook om duidelijkheid te ver schaffen over zeespiegelstijging of bodemdaling De juiste hoogte is te- 'S-schip Niveau". het Normaal Amsterdams to meldt medewerker Van t maart gaf RWS-directeur Islia in Dordrecht het startsein de hydrostatische metingen, vormen een onderdeel van de nplaatsende makelaar bena- in een interview in een "curerende krant dat de re/se woningmarkt nog steeds cispannen is. Starters komen aan bod. Alleen met een W gevulde portemonnee heb rans van slagen. De huizen 120 duur geworden, dat het "Sleuren ,.dat die rare Duit- 'langskoml en de woning voor I bedrag koopt.Verkeerd ge aard of uit z'n verband gerukt 'ader geval geen reclame! De sle reclame voor Texel is nog 'ld mooi voorjaarsweer in een mdige natuur. Er is een on- hemer, die daar slim gebruik "maakt door op een fraaie hef open landschap een agger met zijn naam erop te ■Keren. Zomaar langs de ■alenveg. want dan ziet leder- ff Verstandig? Handig? ■a_ ?o moet het nou net niet. voorbeeld van slechte a*en anti-reclame... Horszei Een Engelse militair landde dinsdag middag tijdens zijn tweede para chutesprong ongelukkig op de cross baan van de MAB-club. waardoor zijn enkel brak. Hij werd met een ambu lance naar het Geminiziekenhuis ver voerd. Een woordvoerder van het Texelse paracentrum verklaart dat de crossbaan al voor meer kwetsuren heeft gezorgd. „De landingsplaats voor beginners is daar vlakbij. Als ze iets uit de koers raken en op die on gelijke bodem terecht komen is het snel raak. Ze hebben er zo'n enorme wal. Als je daar tegenaan landt is het net of je tegen een muur knalt." vens van belang bij aanleg van we gen en dijken De hoogte van het NAP-vlak is grofweg gelijk aan het gemiddelde zeeniveau RWS is verantwoordelijk voor leve ring van actuele hoogtegegevens. Het NAP-vlak is niet zichtbaar, maar wordt dat door de peilmerken, die op tal van plaatsen staan (50.000 in heel Nederland). Hiervan is de hoogte ten opzichte van het NAP bekend. Bodem beweegt Meer dan drie eeuwen geleden is het Amsterdams Peil (de voorloper van het NAP) ingevoerd en dit werd in 1818 tot nationale standaard verhe ven. Vier eerdere herijkingen vonden plaats in 1875-1885, 1929-1940, 1950-1959 en 1965-1976. De vijfde, die nu is gestart, wordt echter anders aangepakt Vroeger werd er namelijk vanuit gegaan dat de bij het NAP behorende hoofdpunten (de zoge naamde „Ondergrondse Merken) vaste punten waren, verankerd in een stabiele grondlaag. Maar uit onder zoek is gebleken dat de bodem in beweging is en dat ook deze punten meebewegen. De hoogte ervan wordt nu met grote precisie opnieuw be paald. Er worden verschillende meet- De meetapparatuur waarmee het herijken van het NAP geschiedt. methoden toegepast, waarbij nieuwe technologie wordt aangewend. Daar door kan het werk in hooguit twee jaar worden afgerond, terwijl het vroeger meestal zo'n tien jaar in beslag nam Er wordt onder andere gebruik ge maakt van het Amerikaanse satelliet- plaatsbepalingssysteem GPS. Dat is ontwikkeld voor militaire doeleinden, maar wordt ook aangewend voor scheepvaartnavigatie. Met geavan ceerde ontvangers kunnen er echter ook uiterst nauwkeurige hoogte metingen mee worden gedaan. Holle vaten... In de oudheid deed men aan optisch waterpassen Iedere klusser heeft wel een waterpas in huis. Van dit prin cipe is hydrostatisch waterpassen afgeleid Deze unieke methode wordt alleen in Nederland gebruikt. Het komt eigenlijk neer op de „wet van de communicerende vaten", waarbij het water aan beide zijden even hoog staat. Daartoe gaat de meetkundige dienst van RWS op pad met een holle loden kabel van wel elf kilometer lang. Hoogteverschil tussen twee punten kan tot op de 0,5 mm nauwkeurig worden bepaald met deze methode. Na het traject Oudeschild-'t Horntje was woensdag 't Horntje-Den Helder Het slootwater rond Den Hoorn is redelijk tot goed van kwaliteit, maar ter hoogte van de Schans loopt het iets terug. Dat is de con clusie van leerlingen van OSG De Hogeberg met biologie jn hun pak ket. Ze trokken er deze week met schepnet en microscoop op uit om veldwerk verrichten. van Garderen verrichten leerlingen van 3 mavo jaarlijks veldwerk Het onderzoek geldt als voorbereiding op het examen dat hen volgend jaar te wachten staat. In vijf verschillende sloten verspreid over het eiland doen de leerlingen onderzoek naar de che mische samenstelling van het water, de plantenvariatie en het plankton. Onder leiding van biologieleraar Hans Ook uit de hoeveelheid en variatie Mavo-leerlingen Slmone van Heerwaarden en Nicolle Kager bestuderen het microleven in de tocht ter hoogte van de Redoute. (Foto Gorard Tunmorman) aan waterdiertjes valt het nodige over de kwaliteit op te maken. Zo duidt de aanwezigheid van haften en kokerjuffers op zuiver water. Dit was bijvoorbeeld het geval in de sloot bij de volkstuintjes van Den Hoorn en bij Loodsmansduin. Het betreft hier vooral drangwater uit de duinen Zout Verder van de duinen constateerden de leerlingen een toename van het chloride- (zout) en fosfaat-gehalte Dat was bijvoorbeeld bij de Redoute het geval, waar de leerlingen geen verandering in de biologische samen stelling konden bespeuren De che mische en biologische kwaliteit zijn bij de Schans ten opzichte van vorig jaar wel iets achteruit gegaan. De aanwe zigheid van muggenlarven is hiervoor een aanwijzing. Hoofdoorzaak is een hoger chloride-gehalte, wat te maken kan hebben met drangwater uit de Waddenzee De variatie aan planten is op alle onderzoekspunten op peil gebleven De OSG-leerlingen zijn niet de enigen die onderzoek naar de waterkwaliteit verrichten. Ook bij Uitwaterende Slui zen en waterschap Hollands Kroon staan zogenaamde gebiedsstudies op het programma Vogels Ander onderdeel van het veldwerk van de mavo-leerlingen was een tochtje met het NlOZ-vaartuig Daar bij werd de visstand op verschillende plaatsen onderzocht. Verder werd studie verricht naar een meeuwen- kolome. Opmerkelijk was een onder zoek naar de verschillend tussen de vogelstand in een deel van De Den nen dat was uitgedund en stuk waarin niet was gekapt De bevindingen zijn nog niet bekend. zee. Volgens sommige melders was de lucht vlak aan de grond veel ster ker dan op enkele meters hoogte. De milieuafdeling van de gemeente wil graag weten of de geur op het ge noemde tijdstip op nog meer plaatsen op het eiland is geroken. Mogelijk kunnen daaruit conclusies worden getrokken over de herkomst, even tueel in combinatie met gegevens van het vasteland. De gemeentelijke milieuafdeling is op kantooruren telefonisch bereikbaar onder nummer 36 21 87 {Foto Tcssu van Daalen) aan de beurt. Op de wal wordt door RWS tot de zomervakantie gemeten tussen Oudeschild en De Cocksdorp, terwijl na de vakantie de „Niveau" koers zet naar De Cocksdorp voor metingen tussen Texel en Vlieland. Alle meetresultaten gaan in de com puter De resultaten zullen in 2000 beschikbaar zijn. „Deze mensen waren beslist niet bij mij in loondienstverkklaarde de directeur van een bloembollen- bedrijf woensdag bij het Amster damse gerechtshof. Toch eiste procureur-generaal mr. Y. Kruyer een boete van ƒ20.000,- tegen het bedrijf omdat daar in november '93 acht buitenlanders zouden hebben gewerkt zonder benodigde werk vergunningen. De directeur verklaarde dat hij eind '93 dusdanig verlegen zat om perso neel voor het export-klaar maken van lelies dat hij in zee ging met een Poolse maatschap De acht „maten" die het werk verrichtten deden dat zelfstandig en waren volgens de man geen werknemers van zijn bollen- bedrijf. De economische politierechter dacht daar anders over en legde een boete van f900.- per Pool op. In navolging van dit vonnis meende de procureur- generaal dat de acht Polen wel de gelijk in dienst waren van de Texelaar. Dat ze deel uit maakten van een maatschap die door de directeur was ingehuurd was volgens mr. Kruyer een schijnconstructie om on der de verplichtingen van een werk gever uit te komen. Hij wees op de verklaringen van de Polen, waaruit bleek dat de directeur persoonlijk lei ding gaf bij hun werkzaamheden Evenals het Openbaar Ministerie ging de Texelaar in hoger beroep. Hij vond het onrechtvaardig dat een Poolse maatschap anders wordt behandeld dan een Nederlandse „Sommige taken laat ik door Hollandse loon bedrijven verrichten en daar doet nie mand moeilijk over'merkte hij op Als het hof oordeelt dat de acht Po len toch als werknemers van de Texelaar moeten worden beschouwd dan zal het bedrijf behalve de boete van 20.000,- ook nog een groot be drag aan loonbelasting moeten afdra gen Hoe het hof erover denkt zal blij ken op 18 juni, want dan volgt de uitspraak. Een week eerder dan vorig jaar ver welkomde zwembad Molenkoog dinsdag de 10.000ste bezoeker. Het was de 3-jarige Celina Gietman uit Dusseldorf. die met haar ouders in ..HeidehoTin De Koog verblijft. Aan gelokt door het mooie weer besloot het gezin met vrienden het zwembad te bezoeken. Ze werden door het personeel onthaald. De zomerse omstandigheden hebben afgelopen week veel bezoekers gelokt. Ds. Leendert Knipscheer wordt per 1 september predikant in het Friese Damwoude. De Doopsgezinde do minee is op dat moment dertien jaar actief op Texel. „Ik ben nu 52 jaar. Ik kon nog één keer een nieuwe betrekking aanvaarden." Damwoude ligt op zo'n tien kilometer afstand van Veenwoude. de plaats waar hij tien jaar lang predikant was voor hij naar Texel kwam. De streek is hem dus niet onbekend. Zijn nieuwe gemeente is volgens hem iets kleiner dan die op Texel, met actieve leden. De Groningse domineeszoon vindt dat hij toe is aan een (laatste) nieuwe uitdaging „Maar het zal heel moeilijk worden voor mij en mijn gezin om hier afscheid te nemen. Niet alleen van mijn gemeente, maar ook van de rest van Texel. Wij zijn echt vergroeid met het eiland." Als geestelijk verzorger in het Ver pleeghuis en godsdienstleraar op de Thijsseschool beweegt Knipscheer zich in verschillende geledingen van de Texelse maatschappij. Hij is bo vendien een gewaardeerd lid van het Texels Theologenconvent. (Advertentie) C/nu jfmrt/JixH r la ba barl. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van. Sinds jaar an dag voor kantoor an thuis DOE HET ZELF MARKT Van der Vis

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1