<1 i ■i» geslaagde keuring van 10-jarige vereniging Oudste boom van De Koog verliest arm ■TEXELSE^" C0URAN anmelden voor „Tuintumult" raadloos bellen p strand dankzij lieuwe zenders leen toertocht Bouw Maartenhuis vertraagd door bestemmingsplan Strengere regels schelpdiervisserij Gediplomeerd beveiligen Aandeel Teso over hoogtepunt Peter Kaan blij met „kleine Tiet" Beursplein riep visboten terug 'fopese experts Pgetogen over Texels wolvee Bedrijfswoning in Cocksdorp De Lindeboom Klif 12 M DEKRIM DINSDAG 10 JUNI 1997 in manege Akenburg gehouden jrjaarskeuring van de Texelse lenvereniglng stond zaterdag el teken van het tweede be- inslustrum van de club. Totaal „itte geiten, bonte geiten en geburgers verschenen voor de die over het algemeen goed te >ken was over de kwaliteit. algemeen kampioen werd llze uitgeroepen, eigendom van J.E. Hin. Reservekampioen werd Sietse 5 van M A Witte en het kampioenslam werd Sacha van J.E. Hin. Reserve kam pioenslam werd Jodie 3 van J. Noom, die ook de inzender was van Jodie 2, de geit met de mooiste uier De prijzen voor de eigenaarsgroepen gingen naar: 1. Witte geiten van J.E. Hin; 2. Bonte geiten van M A. Witte en 3. Toggeburger geiten van J. Noom. Verdere uitslagen: Bonte geiten 1 jaar 1A M.U. (MU mooiste uier): Volitha 41 van M A Witte: Witte geiten 1 jaar M.U. Jenny van R. vd Star: Tog geburger G. 1 jaar 1A M.U Femke van J. Noom: Bonte lammeren 1A Volitha 43 van M A. Witte: Witte lam meren 1A Sascha van J E. Hin: Toggeburger G. lammeren 1A Jodie 3 van J. Noom, Bonte geiten 2 jaar en ouder 1A Sietske 5 van M A.Witte: Witte geiten 2 jaar en ouder llze van J.E, Hin, Toggeburger G. 2 jaar en ouder 1A Jodie 2 van J Noom ugdhadeen belangrijk aandeel in de keuring, al hadden sommigen moeite om de geiten bij het vóórbrengen de baas te blijven. (Folo Harry do Graal) cultureel tuinfeest van niveau, wordt het „tuintumult", een eve- ent dat op zondag 29 juni vanaf Duur wordt gehouden op het erf „Het Gouden Dak", de woning Harry de Graaf aan de Pelikaan- 75 Tuintumult is een benefiet- ement om geld bijeen te brengen twee doelen het voortgezette tl gebruik van draagbare tele- door Elfstedenrijders, is luxe ook voor deelnemers en fiouwers van de Ronde om weggelegd. Dankzij de instal- nn twee nieuwe zenders kan togenaamde NMT-toestellen tip het strand worden getele- srd. Iers van goedkopere NMT-tele- waarmee alleen in Nederland elkan worden gebeld, waren op Irand en andere delen van het i tot dusver slecht bereikbaar, lelecom plaatst daarom donder- mvrijdag twee nieuwe zenders, >pde vuurtoren en de ander op Juliana. De zenders komen op iande masten. Volgens Peter ervan Primafoon is vanuit Texel aangedrongen op de plaatsing. «(tocht door Noordholland voor i van Wielervereniging Texel dag niet door Een nieuwe n voor de 180 km lange rit is nog 'astgesteld. studieverblijf van de Georgische pianiste Nino Khutshisvili en de actie „stuur een papoea naar school" van de Stichting Nieuw-Guinea. Vanaf 13.00 uur kan in de boet op het erf een kleine expositie worden be zichtigd van Papoea-kunst en natuur foto's die zijn gemaakt door Peter van der Wolf. Om 14.00 uur begint een muzikaal programma met Nino op de piano, Gerhard Smeenk (viool), Jan Beijert (gitaar), zang door Rob Manse, Hans Cadee (fluit), gedichten gedeclameerd door Nel Eelman en verhalen van Harry de Graaf. Bij slecht weer wordt opgetreden in de boet. De entree is ƒ5.-. De vertraging rond het bestem mingsplan buitengebied heeft ook gevolgen voor het Maartenhuis bij De Koog. De bouw van een nieuwe gemeenschappelijke ruimte op het terrein mag namelijk niet van start. De ruimte vervangt het vorig jaar afgebrande gebouw. „We redden ons nog wel, maar het is wel lastig", omschrijft Maartenhuis- directeur Nico Engelaar de vertraging rond het multifunctionele gebouw dat het middelpunt van de opvang gaat vormen. „Het wordt onderdeel van het dagverblijf voor ouderen. We gaan het gebruiken voor de dag openingen. voor gymnastiek en dan sen, voor vergaderingen en voor cul turele doeleinden. Er komt een klein podium en er is plaats voor ruim tach tig toeschouwers. We hebben de bouwaanvraag al in oktober inge diend. maar tot nu toe zit er nog geen schot in." De activiteiten waarvoor het bedoeld is worden zolang elders in het Maartenhuis gehouden. Vanaf 18.00 uur wordt tevens een barbecue gehouden ten bate van de twee goede doelen. Kosten daarvoor zijn 30,- exclusief drinken. Opgeven hiervoor kan tot uiterlijk zaterdag 21 juni via telefoon 31 31 51 Minister Van Aartsen (LNV) heeft de vergunningen voor de schelp diervisserij in de Waddenzee aan gescherpt. De bewindsman be sloot op verzoek van de Wad denvereniging de vergunning voortaan te toetsen aan de Natuur- beschermings (NB-)wet. Het sys teem van automatische ontheffin gen is daarmee verleden tijd. Wat de gevolgen zijn voor zijn bedrijf kan kokkelvisser D. Schagen nu nog niet inschatten. „Ik ken het besluit nog maar net en kan er nu nog niets zinnigs over zeggen." Het besluit betekent dat de vergun ning niet alleen meer aan de Visserij- wet wordt getoetst, maar ook aan de NB-wet. „De negatieve effecten op de natuur waarden van de Waddenzee door de mechanische kokkelvisserij en de mosselzaadvisserij spelen nu mee bij de afgifte van vergunningen aldus de Waddenvereniging „Natuur- belangen in de Waddenzee worden voortaan volwaardig meegewogen." Recent onderzoek door het Rijks- intstituut voor Kust en Zee zou erop wijzen dat de schelpdiervisserij op droogvallende platen de vestiging van zeegras tegengaat. Dat natuur lijke uitbreidingsmogelijkheden van zeegras en van mosselbanken moe ten van grotere invloed worden op de afgifte van vergunningen, vinden de natuurbeschermers. De Wadden vereniging kondigt aan, samen met organisaties als Vogelbescherming Nederland, nauwlettend toe te zien op correcte vergunningverlening. Het eiland is een stukje veiliger ge worden. Dat mag (misschien) wor den geconcludeerd nu vier Texelaars zijn geslaagd voor de cursus beveiligingsmedewerker. Drie anderen misten het diploma op een haar na, maar hoeven zich volgens docent Hans Zijm weinig zorgen te maken voor de her kansing volgende maand. Sinds enkele jaren zijn beveiligings bedrijven verplicht met gediplo- meerde krachten te werken. Een eis die het er voor het Texelse „Best" (van Hans Zijm) met gemakkelijker op maakt, omdat dergelijke krachten hier niet voorhanden waren. Voor evene menten die lang tevoren vast staan, is het vaak wel mogelijk mensen van de overkant te werven. Maar bij calamiteiten kon het gebeuren dat Zijm noodgedwongen alleen in touw was „Bij de stranding van het jacht Anne heb ik 48 uur op mijn benen gestaan. Dat is geen gezonde hobby Uit arren moede heb ik besloten zelf deze cursus maar te verzorgen." De uit vijf modulen bestaande (er kende) cursus was pittig, vindt hij Onder meer werd aandacht besteed aan brandbestrijding, gezondheid en De prijs van een Teso-aandeel lijkt over het hoogtepunt heen Een aan deel van vijf gulden noteert op de Amsterdamse beurs momenteel ƒ601terwijl ook er ook wel 650,- voor is neergeteld. De waardedaling heeft volgens een beurskenner mets te maken met het verdwijnen van de zogenaamde incourante markt per 1 juli, waarop het aandeel staat geno teerd. „Ik herinner me dat ze nog niet zo lang geleden voor 550.- gingen." In de praktijk brengen aandelen van nominaal vijf gulden overigens het veelvoudige op. dankzij het recht op vijftig gratis overtochten. Voor aande len van nominaal ƒ25,- geldt wel de beurswaarde Liefhebbers rond De Kleine Tiet. Van links naar rechts Schutte, Kaan, Heesbeen en Zwan. Schulte uit het Duitse Drevenack. Hij liet het vervaardigen door Theo Hees been uit Tilburg. Schulte was met deze orgelbouwer in contact gebracht door orgelliefhebber Jan Zwan, die al eens zaken met hem had gedaan. De opdrachtgever had zich laten in spireren door het draaiorgel „De Tiet" dat Zwan jarenlang op Texel exploi teerde. Net als zijn grote voorganger is de „Kleine Tiet" beschilderd met Texelse landschappen. De schaars geklede poppen waaraan het grote orgel zijn naam dankte, zijn echter Peter Kaan stond gisteren op de Stenenplaats met een klein, maar echt draaiorgel. Veel Texelaars en toeristen genoten ervan en trokken de beurs voor het goede doel: de Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij. Het veertig toets orgel is eigendom van de trouwe Texelganger J.H (Folo Harry do Graaf) wat kuiser uitgevoerd. Het is Schultes eerste orgel, mogelijk koopt hij er meer. De Duitser heeft al een collec tie speeldozen en speelklokken. Dat Peter Kaan gisteren met dit orgel mocht „mansen" was voor hem een aangename troost. Zijn eigen orgel staat namelijk jammerlijk stil wegens motorpech. Het enige probleem was dat hij niet beschikte over het speciale koperen mansbakje. Hij kon er ech ter één lenen uit de historische collec tie van Oebele Jan Agter. De reddingboot Beursplein 5 is zaterdagmiddag om 16.00 uur uit gevaren om sportvissers en jacht- vaarders te waarschuwen voor het snel naderende noodweer. Rond de Eierlandse gronden bevon den zich op dat tijdstip negen sport- visboten die van De Cocksdorp wa ren uitgevaren en het in de buien met windsnelheden van tien tot twaalf ongetwijfeld bijzonder moeilijk zou den krijgen. Op verzoek van de kust wacht ging de Beursplein erheen en raadde de vissers aan snel terug te keren Dat advies werd direct opge volgd. Ook drie jachten in de buurt van de Vliehors werden op de hoogte gesteld van het naderende onheil, zodat ze voorzorgsmaatregelen kon den nemen zoals het neerhalen van de zeilen. Voor het Duitse jacht Nina kwam de waarschuwing net op tijd De zeilen waren nauwelijks neerge haald of de buien braken los Omdat de geschrokken opvarenden de kluts een beetje kwijt leken te zijn, zorgde de Beursplein voor begeleiding tot ruime afstand van de kust. De red dingboot was om 18.30 uur weer te rug. Het slechte weer heeft op of bij Texel geen ongelukken of schade van be tekenis veroorzaakt. De karakteristieke, oude boom die staat op het terrein van de ABN/Amro tussen Nikadel en Dorpsstraat, verloor dit weekend een van zijn grootste takken.te- dereen denkt dat het komt van de storm, maar het is daarvóór al gebeurd", vertelt buurman Jaap Jager, die vermoedt dat de ..am putatie" het gevolg is van balda digheid. In dezelfde omgeving signaleert hij vaker staaltjes van vernielzucht. Overigens staat vast dat de tak er vroeg of laat evengoed afgebroken zou zijn, want op de plaats van de breuk was het hout voor een goed deel verrot. De korte maar dikke hoofdstam is hol. Jongelui heb ben er wel eens vuur in gestookt, waarna het gat met gaas is dicht gemaakt. De gemeente heeft de kapotte tak gisterochtend verwij derd. De boom. waarschijnlijk een linde, is de oudste in De Koog en omgeving. Hij moet minstens honderd jaar zijn. Bejaarde Kogers herinneren zich dat ze er als kind nog in hebben geklom men. „En toen was hij al groot. (Foto Harry do Graaf) topenexperts luisteren naar de uitleg van topfokker Kees Kikkert. *elt en werkt de schapen boer !xel en hoe gaat hij om met de iselse regelingen? Om ant- 'e krijgen op die vragen "donderdag een omvangrijke 'atie van de Europese Ge- 'schap naar Texel. Het 45 per- 1 lellende gezelschap be urt schapendeskundigen uit ,erse lidstaten. |cu'sie naar het stamland van ■roemde Texelse vleesschapen- ras was op poten gezet door de Vak groep Schapenhouderij van LTO- Nederland en stond onder leiding van drs W. v.d. Flier. Tijdens de rondrit over Texel werd een bezoek gebracht fokker Kees Kikkert in Driehuizen, die voor deze gelegenheid enkele van zijn beste dieren van het vieestype in hokjes had gezet zodat ze goed kon den worden bekeken Bij Piet Bakker van De Waddel kregen de EG-ex- perts te maken met schapen van het melk-vleestype. Hier werd ook de kaasmakerij bekeken en werd mee gedaan aan een quiz waarbij het ge wicht van een achttal oude rammen door elke landsvertegenwoordiger moest worden geraden. (Foto Arord Nijkomp) Het bezoek werd besloten met een diner in Havenrestaurant Texel, waar Jan Stolk een uitstekend bereide lamsbout op tafel had gezet met as perges die ook van Texel kwamen Vooral de Franse fijnproevers in het gezelschap toonden zich enthousiast over de excellente smaak van beide Texelse producten. Herplanten Een ondernemer in de Kikkertstraat van De Cocksdorp heeft voor zijn bedrijf bomen gekapt Dat is een doorn in het oog van de PvdA. Herplanting elders is een eis en Dirk Terpstra drong dinsdag aan op ge meentelijk toezicht dat dit ook daad werkelijk gebeurt. veiligheid en aanhouding en inbeslagname. Twee cursisten zijn momenteel al actief als (nacht)portier van een dis cotheek en een hotel. Dat kan nu nog zonder diploma, maar aan die situa tie komt binnenkort een einde. Op de foto de geslaagden en bijna- geslaagden, tezamen met hun do cent. Vlnr. Roy Helleman, Jan Ver veer, Norbert Kager, Jan van der Star, Petra Vlaming, Patrick Boorsma, Hans Zijm en Maarten Jan Boon. (Foto Ttssa van Daa)en) Familie Kuiper wil op de plek van de midgetgolfbaan aan de Kikkertstraat in De Cocksdorp een bednjfswoning plaatsen. Volgens het bestemmings plan kan dat niet. maar het college wil medewerking verlenen aan een arti- kel-19 procedure. De locatie is in de buurt van de twee horecabednjven van de familie. In het verleden trachtte de gemeente op die plek het open karakter te behouden met een doorkijkje naar de erachter gelegen Roggesioot. Die is echter door de begroeiing allang met meer te zien Door op deze plek een bedrijfswoning te plaatsen kan de fa milie beter toezicht houden op de bedrijven. De gemeente eist wel dat het bouwplan voldoet aan de maxi maal toegestane maten. (Advertentie) BIOSCOOP Cinema Texel c Gravenstraat 33 Den Burg s 31 20 27 ALL STARS: Nederlandse familie- komedie din. 10 woe. 11 juni: 19.00 uur 21.30 uur don. 12 t/m woe. 18 juni: 19 00 uur DONNIE BRASCO: maffia-film met AL PACINO en JOHNNY DEPP don. 12 t/m woe 18 juni: 21.30 uur HOTHI. CirtHrncpla.il'» 14 I Vn Burg "S 20 -41 „Question Plaza" Elke zaterdag in juni: jaren '70 '80- discoparty Toegang: gratis THEATER RESTAURANT Klif 12 Den Hoorn s 31 96 33 Diner-Cabaret Wo. 11 juni (19.00 uur) Vr. 13 juni (2015 uur) Za. 14 juni (20.15 uur) Zo. 15 juni (19 00 uur) Wo. 18 juni (19 00 uur) Vr. 20 juni (uitverkocht) Za. 21 juni (19,00 uur) Zo. 22 juni (19.00 uur) Di. 24 juni (21 00 uur) Cabaret met festivalwinnaars Plien 8 Bianca en Hetty Feteris (f 20,00 15,00) Zie ook Texeltxt pag. 706 VAKANTIECENTRUM DF. KRIM TEXEL Roggeslootweg (t Dc Cocksdorp 39 01 II 13 t/m 16 juni Tcxel-Weekend op De Krim In theater De Kiekendief zaterdag 14 juni vanaf 21.00 uur "Ewout Friends"

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5