legen holes baan aanwinst voor Texel Golf is een vreselijke, besmettelijke ziekte" te: colirajvt WINNAAR VAN MAAND informatiekrant voor toerist én Texelaar TEXELSE 7 couRANT üéÈfrm NEXT TEE ^QènjVxgheid De Witte Engel" bijpassend pand Zwemdiploma's gehandicapten Wat ik zeggen wou... „Hartelijk" welkom De Vakantiekrant verschijnt elke vrijdag t/m 29 augustus Inleveren advertenties voor de vakantiekrant van 27 juni: t/m woensdag 18 juni a.s. aan de balie van de Texelse Courant VRIJDAG 13 JUNI 1997 lis toch ongekend", straalt Martin Warnaar, wijzend op de i vogels in een watertje.Inderdaad", piep ik, me ondertus- stevig vasthoudend om niet uit het karretje te vallen, waar- hij ons met enthousiasme door het heuvelachtige terrein t Hij stopt bij één van de greens" op de negen holes golf- fi, on-Texels groen in het landschap. ,,lk weet alleen nog rfs niet of ik het spelletje haat of liefheb", fronst de Krim- cteur. clubhuis heet ,,'t Hanenhuus". Of is afgeleid van de nabijgelegen capias of het gedrag van de man- te bezoekers Is op deze zonnige jag met vast te stellen Slechts .golfers zwaaien hun clubs, on- ie kritische blik van golfprojoost ziel er vredig uit. eden kijkt Warnaar uit het raam. uitzicht is inderdaad formidabel: weids landschap met watertjes luinen op de achtergrond- ,.De Ie keer dat ik speelde9 Dat was elgié met een vriend." Z'n gezicht ekt. „Niet zo n succes, nee. Ik n redelijke eigenwaarde, maar »asvanaf dat moment over..." indaag wordt de golfbaan bij Krim geopend. Dat gebeurt al enig ceremonieel en in nwezigheid van hoogwaar- jheidsbekleders. Een emorabel moment, nadat het lang om heeft gespannen of llallemaal wel haalbaar was, 'n voorziening op het eiland, baan ligt er en is een aatje, volgens vriend en vij- Want ook de natuur lijk te varen bij deze sport- commodatie. jelletje is veel moeilijker dan het Voormij waarschijnlijk reden om ibsna een eerste kennismaking jied in de wilgen te hangen, aar voorspelt het tegendeel, fingeert juist. Ik werd later uit- dgd voor een clinic door een Relatie Ik was voorbereid op gste, maar toen ging het ineens isrggoed." Verslavend fmsseling van katers en kicks een onweerstaanbare aantrek kingskracht op de beoefenaars. Boeiend als een onbereikbare liefde. Verslavend zelfs, heeft Warnaar ge constateerd. Hij maakte een studie reis naar Amerika. ,,Het is een vre selijke, besmettelijke ziekte, dat golfen. Levenslang, zoiets als paar den", grijnst hij naar mij. In Nederland bezocht hij ook diverse golfbanen en schrok van de hoge drempels. „Ballotage, besloten clubs, elitaire toestanden niet erg toegan kelijk Terwijl in Amerika de fabrieks arbeiders na sluitingstijd met hun baseballpetjes op naar de golfbaan gaan. Gewoon, als onderdeel van hun leven. In Engeland is dat ook het geval." Volkssport Na tennis is golf in Nederland de sport-in-opkomst. Texel kon niet ach terblijven, vond Warnaar. Een loka- tie bij De Krim is niet toevallig geko zen. Het vakantiecentrum is niet vies van de toch nog wel elitaire uitstra ling van het golfspel. Warnaar is niet blij met dat woord. Hij trekt de verge lijking met datzelfde tennis „Wie ten nist er nu met? Dat is echt een volks sport geworden. Met golf zal dat nooit zó erg gebeuren omdat golf per defi nitie veel ruimte vraagt en daardoor kostbaarder is. Maar dat het een „normalere" sport wordt was tien jaar geleden al te proeven." Hij vindt een golfbaan passen bij de uitstraling van De Krim en Texel in het algemeen. Bekende kreten als rust. ruimte, stilte en natuur gaan over tafel. Hij wijst uit het raam en ik moet hem gelijk geven. Een scholekster pikt in het gras Landelijker kan het met Heilige grond Een golfbaan dus. In de buurt van De Krim De gemeente zag er ook wel mei echte goltschoenen fungeer je als wandelende verlicuteermachlne... wat in. Maar waar precies, dat was een punt. Warnaar: „Texel heeft één probleem: óf er ligt een dorp, óf een natuurgebied, óf agrarische grond Allemaal heilig, natuurlijk." Buurmans' bollenland was en bleef niet te koop, dus richtte Warnaar de blik op de Hanenplas „Het was offi cieel agrarisch gebied. Nu valt het onder de Natuurbeschermingwet, maar toen was daar nog geen sprake van. Ik kon er goedkoop aankomen." In diezelfde tijd ('85/'86) bouwde René Coltof nieuwe bungalows op De Krim. „Ik vroeg hem wat hij vond van een golfbaan naast zijn deur Hij zei maar één ding. dóén. Hij zou 't finan cieel afdekken. Kat in 't bakkie Zeldzaam Alles leek in kannen en kruiken. Maar toen kwam de provincie. Warnaar: „Heb jij ooit wel eens gehoord van een paapje?" Tal van beelden met kerkelijke inslag schieten door mijn hoofd. „Dat is een vogeltje van zó groot", wijst hij handbreed aan, „Twéé paartjes zaten daar. Europees beschermd." Achteraf kan Warnaar er om lachen. „Ik had er nog nóóit van gehoord en sindsdien haat ik ze. Een golfbaan van 35 hectare moest wijken voor een vogeltje van net tien centimeter Wij konden niet aantonen dat een op 200 meter passerende golfer dat beest niet zou verstoren. Ik heb het lange tijd overdreven gevonden, maar heb nu toch wel enig begrip." Hij grijnst en knikt als ik constateer dat dat be grip waarschijnlijk makkelijker is op te brengen nu er toch zo'n mooie baan voor de deur ligt.. Dollartekens Hoewel ze de spelbreker was, pro beerde de provincie wel andere op lossingen aan te dragen. Het Krimbos was er zo één. Warnaar zucht als hij eraan terugdenkt. „De eerste onder handelingen voerde ik met Staats- bosbeheer-oude stijl. Dat ging bést." Medegebruik was een eis van deze instantie. „Dus ook ruiterpaden en wandelpaden erlangs. Maar ik voor zag problemen, omdat er maar wei nig ruimte was Bovendien was de buurt er met lekker mee." Er vond in die tijd net een cultuur omslag bij Staatsbosbeheer plaats. „Ze werden ineens wel erg zakelijk Dollartekens in hun ogen, echt waar. Ik ben van alles gewend, maar nu moest ik zaken doen met ambtena ren die nog nooit zaken hadden ge daan. Geloof me, dat schiet met op." Nadat hij van zijn teleurstelling was bekomen besloot Warnaar nog één poging te wagen. Hij stapte naar buurman Wijtten. „Ik zei: ik wéét dat je een schandalige prijs zult vragen, maar róep wat." Wijtten riep en de deal werd gemaakt. De „groene maf fia" hield zich gedeisd. „Van bollen land werd het een golfbaan, dat was in hun ogen al een flinke stap voor uit." Er werd veel werk verzet. Bollen land en klapzandgebied moest wor den omgetoverd tot een land schappelijk aantrekkelijke golfbaan. „Kom, we hebben lang genoeg bin nen gezeten. We gaan een rondje", zegt Warnaar. Hij trekt de stekker uit een golfkarretje, dat mij tot voor kort alleen bekend was van Dynasty- achtige televisieseries. Het is een hele ervaring. Het wagentje rijdt ge luidloos. Dat verwacht je met, maar al snel zie ik de humor ervan in. Warnaar heeft er ook lol in Met flinke vaart neemt hij een heuvel, de knal groene, kortgeschoren green zorgvul dig mijdend. De groene plekken lig gen haast verscholen tussen de ruigere stukken. „Ik heb een landschapsarchitect en een golfbaan- deskundige naast elkaar gezet en gezegd: zie je dat natuurgebied daar Tussen de afslagplaatsen Is de golfbaan net een voortzetting van het duinlandschap. geworden. We gebruiken alleen mest op die kortgeschoren greens en fees Maar de ontwatering daarvan loopt naar een aparte sloot, zodat die rel met dat zuivere duinwater ervan ge vrijwaard blijft. Al ligt die green tien Golfclub „De Texelse" houdt er een paar eigenaardigheden op na Een ervan is een gere serveerde parkeerplaats voor de beste speler van de maand verderop? Zó moet het worden, maar dan geschikt voor golfers." Of de mannen de eefste dagen goed hebben geslapen weet Warnaar met, maar ze kwamen met het voorstel om de greensen feeste cultiveren en de rest van het landschap een klein beetje te modelleren om het vervol gens in te zaaien met natuurlijke, helmplantachtige vegetatie Op zo'n dertig procent van de baan kreeg de wind vrij spel „De enige zilte golf baan van Nederland? Zou best wel eens kunnen." Geen gif De Krim-directeur wijst op een water partij met glooiende zijkant. Er zwem men vogels in rond. „Zie je dat? Mooi hè? Was een lelijke rechte sloot. Ver derop hebben we nog zoiets duinrel- achtigs gemaakt. Er schijnt een stukje te zijn met een enorme varièteit aan insecten. Daar komt iemand onder zoek naar doen." Milieu-vriendelijk Ook zo'n populair woord dat in de tegenwoordige „duurzaamheid"-discussies steeds vaker de kop op steekt. „Wij wilden dat ook De meest milieu-vriendelijke golfbaan die er bestaat. Dat is het meter ernaast, er zijn afwaterende leidingen van wel vijfhonderd meter gemaakt naar die slootHet mag wat kosten, die milieuvriendelijkheid. Terwijl we de volgende heuvel nemen wuift Warnaar het „sproei-incidentje" weg Groot gekrakeel brandde los toen de in aanleg zijnde golfbaan werd geirngeerd. Dat is op Texel wegens waterschaarste niet toege staan. Boeren met geel uitgeslagen weilanden blikten jaloers naar het fris uitbottende golfgras. „Allemaal mis verstanden", zwaait Warnaar „We hadden vergunningen van Jan en al leman, maar waren één instantie ver geten. Vraag me met naar de details, maar het is opgelost." Hij trekt een vies gezicht bij de herinnering. „Er was hier voor een vermogen ingezaaid en uitgerekend toen trof fen we de slechtste winter en het rot tigste voorjaar van deze eeuw." In middels is het sproeien gelegaliseerd, weliswaar weer alleen voor die be ruchte greens en tees. Ruitjes passé Nou wil ik wel eens zo'n ding op de foto zetten. Gehoorzaam stopt War naar ons vervoermiddel om vervol gens streng naar mijn gehakte voe ten te blikken Braaf schop ik mijn schoenen uit. Terwijl Warnaar zich als een volleerd fotomodel om de vlag van de hole drapeert, ontdekt hij ge schrokken ook niet in de „juiste" golf- kleding te zijn. „Een ruitjesbroek?" Hij kijkt verachtelijk. „Heb ik niet. Da's toch allang uitgestorven9 Ik heb hier nog nooit iemand gezien met zo'n ding." Hij wijdt uit over golfschoenen, met van die spijkertjes tegen het uit glijden. Ben je bovendien een wan delende verticuteermachine „Niet lachen, dat is écht zo," Gemakkelijke kleding voor de bewegingsvrijheid is belangrijk. Ruit jes mag dan misschien passé zijn, maar een gescheurde spijkerbroek kan niet, vindt Warnaar „Een béétje cachet mag toch wel?" Golfrijbewijs Golfers hebben goede ogen nodig. In veel gevallen is de vlag van de hole vanaf de afslagplaats (green óf tee, zover strekt mijn kennis nog niet) nauwelijks te zien „We hebben kaartjes waarop staat in welke rich ting moet worden gespeeld", legt Warnaar geduldig uit. Het blijkt in de meeste gevallen ook niet de bedoe ling om met één ferme klap de bal richting vlag te slaan „Nee nee, er staat een aantal slagen voor een hole. Onze golfpro Joost moet in staat zijn om dat ideale aantal te halen." Wie hem dat even wil nadoen wacht een lange weg. Je mag niet zomaar de negen holes baan op. Eerst moet een soort „golfrijbewijs" worden ge haald. Dat kan over een half jaar op Texel. Oefenen, oefenen, oefenen Dat is volgens Warnaar het parool voor ie mand die goed wil worden. Dat vergt veel tijd Bovendien heeft hij al aan gegeven dat het niet echt een goed kope sport is. Zit je daarmee niet al snel in de hoek van welgestelde ty pes, al of niet met hete aardappel, die tijd over hebben? „Een Texelaar die lid is van de golfclub en dus kan spe len zoveel hij wil zal zo'n honderd gulden per maand kwijt zijn. Een boel geld en iemand in de bijstand zal zich drie keer bedenken Maar het is haal baar voor iedereen met een normale baan. Alle sporten kosten geld Trou wens, aan de overkant is golfen veel duurder En als je in Hongkong woont moet je honderdduizend gulden be talen en mag je lid worden als je vijf jaar op de lijst hebt gestaan Ach ja. wat zeuren wij dan. We rijden verder over de verlaten baan. Is Warnaar met bang dat het er te druk wordt, als Texelaar en toe rist de golfsport massaal ontdekt? „Nee, voorlopig niefklinkt het kern achtig. Hij rekent even. „Ik schat dat er zo'n 25 mensen per uur op de baan kunnen. Maximaal zo'n 200 per dag, denk ik." Maar Warnaar zou Warnaar niet zijn als hij niet alweer een uitbreidings plannetje had. „Nou, zie je. een offi ciële wedstrijdgolfbaan heeft achttien holes..." Hij remt zichzelf af. „Voor lopig moet er geld bij, dus is er geen sprake van. En we moeten eerst af wachten hoe dit zich ontwikkelt," Maar zodra investeerders achterover leunen omdat de baan rendement lijkt te gaan geven, zal Warnaar op de stoep staan. „Je móet vooruit. Lui heid is het begin van een niet te stop pen neergang Een vakantieganger wil met naar iets dat „uit" is. Je kunt je dus niet permitteren „uit" te raken. Het is een constante strijd Wamaar bruist nog van de ideeen. Hij steekt dreigend zijn vinger in de lucht. „De overheid moet hier wel van doordron gen zijn. Als op dat niveau nu blok kades worden opgeworpen, zodat geen keuzes meer kunnen worden gemaakt, dan ga je als Texel op de helling." Zelfs de vogels zijn even stil Voorlopig heeft de Krim-directeur geen tijd om de baan uit te proberen. „Na de opening ga ik eerst op va kantie. Lekker varen, want dan heb ik wel even genoeg golfers gezien. Maar als ik terugkom wil ik de beste worden. Nou ja, van mijn leeftijds categorie dan", relativeert hij, met een zorgelijk gezicht op een speler die z'n bal in de ruigte ziet verdwijnen Nog nooit sloeg hij een hole in one. Maar daar ligt hij niet wakker van. „De grootste frustratie van een golfer? Dat ie, als het net lekker gaat een zeperd haalt, eigenlijk zijn clubs wil breken en wil emigreren naar een land waar ze geen golfbanen hebben. Je bent er nóóit. En het is frustrerend dat je eigenlijk niet kan omschrijven waaróm het nou zo'n aantrekkelijk spel is. Leuk9 Het is een ramp. En daarom is het juist zo leuk Lijkt me duidelijk... Tekst en foto's Tessa van Daalen met van Abs heropent morgen atelier De Witte Engel. Dat Waan de Binnenburg in het 'rische pand waar tot voor kort Jiodezaak van Fred van der fwas gevestigd. De fraaie ge veeg een opknapbeurt, zodat "aam van het atelier alle eer 'aangedaan. hjaar geleden begon Van Abs cursussen en verkoop van ma- in haar boerderij aan de itdenweg Ze maakte zonnekind- jea, zachte warme poppen ge- "an katoenen tricot en gevuld schapenwol, een initiatief dat e' eerst op de Vrije School Jwnd Al snel werden de in het ',ss atelier ontworpen maak- e|jas in het hele land verkocht. U°nc' ze"s een soort „groot- arkoop van de boerderij diende mormalige koetshuis in de War taal als nieuwe lokatie. De J'gstelling groeide gestaag. Bo- *"werd het assortiment uitge- ma sluiting van Ria's Winkeltje, «els brengt De Witte Engel 125 worpen en in eigen beheer Welde pakketten op de Ne il n!' ^u',se en Belgische °ok wordt intensief samenge- een Zweedse firma, waar- •Pakketten worden vertaald en -«ivoor Nederland. De groei leidde ertoe dat De Witte Engel aan de Warmoesstraat uit haar jasje groeide. Aan de Binnenburg wordt nu het winkelgedeelte voortge zet. De groothandel en produktie blij ven aan de Warmoesstraat. Het as sortiment is flink uitgebreid met o.a. bijzondere (houten) kralen, kleinvak en stoffen. Ook komt er een kinder speelhoek en afdeling met kinder- creativiteit. Achterin de zaak is een aparte cursusruimte. De entree is in overleg met de ge meente en Monumentenzorg aange past. Aan de verbouwing en inrich ting werkten mee: bouwbedrijf Vermeulen, schilder Graaf De Cocks- dorp, installateur De Wit, tegelzet- bedrijf Twan, Oosterhof Wonen en Graaf Spuiterij Morgen tijdens de opening is er een demonstratie pop pen maken en voor de kinderen een gasgevulde ballon. Voor de eerste 500 klanten ligt een cadeautje klaar. Het Maartenhuis en bewoners van het Texelproject aan de Haffelderweg vierden woensdag feest. Die dag slaagden zeven bewoners in Calluna voor het diplomazwemmen. Michiel Dallmga en John Daane slaagden voor een tussentijdse test. Petra Hooyschuur, Ellen Pouwels en Marjon Faber behaalden het basis zwemdiploma en Jan Frans Haverman en Jasper Adena slaagden voor het b-diploma. Afgezien van het plezier, hebben de zwemlessen ook een fysiologische en een therapeutische waarde. Gezellig een weekendje met zeven collega's naar Texel Eén van de Texelaars bereidde ons een onver wacht welkom. We besloten bij rans Pieterse op de Vismarkt in Den Burg een consumptie te gebruiken, het was zaterdagmiddag, dus koffie of iets fris leek ons voor dat tijdstip wel gepast. De heer Pieterse dacht daar over kennelijk heel anders. Want nee, bier kon het zijn, immers dat dronk hij zelf ook. De bestelling werd opgenomen en één collega had nog het lef om warme chocolademelk te vragen. Hij kreeg koude: het zou vanzelf wel warm worden... De Vakantiekrant verschijnt vanaf 20 juni weer iedere vrijdag. In dit gratis blad wordt een uitge breide agenda opgenomen van alle activiteiten die op het eiland plaatsvinden. Evenementen en tips kunnen worden aangemeld bij Ruud Nooij via telefoon 31 50 34 of schriftelijk bij de balie van L en R, onder vermelding van „De Vakantiekrant". Vermeldingen moeten ruim een week van tevo ren worden doorgegeven, anders kunnen ze niet meer worden op genomen. Even later werd het blad met con sumpties op tafel gekwakt. We keken elkaar maar eens aan als een kudde verdwaalde Texelse schapen Nog nooit zijn we zo getrakteerd op een rondje (betaalde) gastvrijheid. Later hoorden we dat onze gastheer op Texel bekend staat als iemand die middels de Tesselaar zijn commen taar op anderen nooit onder stoelen of banken steekt. Hij heeft wat ons betreft - in zijn eentje - een indruk achtergelaten die werkelijk onverge telijk is. Het was net Fawlty Towers op Texel! Maar deze John Cleese was met zo komisch Floris Adams, Eddy Bolleman, Ralph Bosman, Chester Huhnholz, Sander Kaptijn, Eddy Noorman en Benny Rangkouw. Arnhem NASCHRIFT: Frans Pieterse ontkent stellig dat hij de betrokken gasten bier heeft gead viseerd of opgedrongen in plaats van koffie of fris. „Natuurlijk schenken we koffie, zeker op dat tijdstip Dat ik zelf bier zou drinken, klopt ook met". De afzenders van het ingezonden stuk houden echter hun bewering staande. Ze voegen er wel aan toe dat ze geen bier hebben geaccep teerd en fris hebben genomen, ervan uitgaande dat er werkelijk geen kof fie was. „Maar het gaat ons niet om de details van het incident maar om de wijze van optreden. Bot en klant onvriendelijk" Waarschijnlijk hebben de reclamemensen van Mitsubishi niet voorzien wat een enorme gevolgen hun stunt heeft gehad. Heel Texel hangt vol met de rode Carisma "-krantenpagina 's. die kans bieden op een gratis auto van dit type. Het jarige automerk deelt tachtig wagens uit wegens het tachtigjarig bestaan. Op sommige plekken getuigen de rode posters van gevoel voor humor Zo hangt er eentje op het raam van Volvo- en Peugeot- dealer Grisnigt aan de Bernhard- laan. Of hij er eentje wint valt te betwijfelen. Maar zou dat nou juist met van gevoel voor humor bij Mitshubishigetuigen...? (Folo Tossa van Daalon) (ADVERTENTIE) Uitgeven) Langevcld en de Rooy Parkstraat 10, Den Burg Telefoon 0222 362600 Fax 0222 -314111

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 7