Cjroen c2warL-JexeU in het harL, Twintigste „Rondje' kent ideaal verloop MARIE - JOLIE Nu mmer Geen vergunning voor oefeningen met para's Texelpromotie in optima forma gefeliciteerd! Loosde chemicaliëntanker ladingsresten bij Texel? VERDER IN DIT Bondscoach springt op Texelse golfbaan Geen nieuwe huizen op bedrijventerrein Goud voor Texelse tri-atlete op NK Boze reacties, gemeente verbaasd Lugubere vangst Koprol met skelter TEXELSE^COURANT echts 23 zeilers alen finish niet Geslaagd Geslaagd Je trotse ouders Geen Carisma... RICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11189 DINSDAG 17 JUNI 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv straat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. NNEMENTSPRIJS /55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. 31 72 66 B .g.g. 06 - 53 73 33 82, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 kende grap/as. Een telefoontje naar de plaatselijke dealer Wim van Sambeek bevestigde dat er geen auto naar het eiland zou ko men. Wel bleek dat in het hele land mensen op het verkeerde been waren gezet. Zo waren brieven verspreid met de valse mededeling dat de volgende dag een Carisma zou worden thuisbezorgd. Karin en haar familie konden de grap niet zo waarderen. Ze kregen echter een aanwijzing in welke hoek ze de dader kunnen zoeken. Op het genoemde tijdstip werd de kleine Mitsubishi Colt van manlief Iwan Spilker, die bij het Para centrum aan het werk was. name lijk aangetroffen met de bekende Carisma-poster op de voorruit... De „zoete" stank die in de nacht van 3 op 4 juni gedurende enige uren op een groot deel van Texel heerste, werd misschien veroor zaakt door een illegale lozing op zee. Deze mogelijkheid wordt ge opperd door de provinciale dienst Milieu en Water, naar aanleiding van ongeveer 25 klachten die de zelfde nacht via de Milieuklachten- telefoon binnen kwamen. Later kwamen daar nog ongeveer 15 klachten bij die werden ingediend bij de gemeentelijke milieuafdeling naar aanleiding van een stukje in de Texelse Courant. De klachten waren bijna allemaal afkomstig van de westelijke helft van Texel, tussen de vuurtoren en 't Horntje: Vuurtorenweg, Oorsprong- weg, Postweg, De Waal, Den Burg, Den Hoorn, Hoornderweg en de veer haven. Ook in Den Helder is de zoe tige geur waargenomen. Dat versterkt het vermoeden dat de stank afkom stig is van een substantie die ten noorden of noordwesten van Texel in zee heeft gedreven. Er stond die nacht een zwakke noordelijke wind Op verzoek van de gemeentelijke milieu-afdeling deed de Texelse brandweer navraag om de oorzaak te achterhalen, waarbij het Kust wachtcentrum, de Alarmcentrale Schagen, Rijkswaterstaat, de provin ciale Milieudienst Leeuwarden, vuur toren de Brandaris op Terschelling, de Milieuklachtenlijn Noordholland, de militaire luchtverkeersleiding van Nieuw Millingen, de vliegbasis Leeuwarden en de Luchtverkeers beveiliging Schiphol werden bena derd. De provinciale dienst Milieu en Wa ter stelde ook een uitvoerig onder zoek in, mede naar aanleiding van de klachten uit Den Helder Een functio naris ging 's nachts op pad en benaderde onder meer de KLPD in Driebergen en het Marinebeveili- gmgskorps in Den Helder. Daar was men bereid de zee op te gaan om na te gaan waar de lucht vandaan kwam. Op dat moment was dat echter met zinvol meer omdat de stank was verdwenen. „Een voorlopige en voor zichtige conclusie is dat ten noorden van Texel een chemicaliëntanker mogelijk ladingsrestanten heeft weg- geperst c q de ruimen heeft ges poeld. Dit moet kort en hevig zijn ge weest. mede gezien de geografisch smalle strook van klagers. Een biolo gische oorzaak (rottende algen o.i.d.) lijkt vrijwel uitgesloten", staat in het rapport van de proviciale dienst. zie pag. 1,6 en 7 11u UffCft UUau m the yodd dus de nog nagenietende Daalder. Vijf boten startten niet, 726 zouden de finish halen; een record. Te ruim Dat een goede start belangrijk is, bewezen de latere winnaars. Vanaf het begin werd het veld aangevoerd door Piet en Micha Heemskerk met hun opvallende zelfbouw boot (nr. 22). De Engelsen Sunnucks/Gut- teridge volgden op korte afstand, evenals Van Teylingen/Manuel. Na de VC-boei, waar het -getuige de beelden van TV Texel- dringen gebla zen was, viel de beslissing. De ge broeders Heemskerk kozen een te ruime koers, waardoor ze het controlepunt bij Oudeschild zelfs bijna misliepen. Hun Engelse rivalen pro fiteerden wèl goed van de wind en de stroom. Ditmaal passeerden de En gelsen zonder problemen het Molen gat, waar ze vorig jaar in leidende positie strandden. Na het wegspoelen van de cham pagne toonde Rod Gutteridge zich opgetogen. „Deze wedstrijd is gewel dig: uitstekende organisatie, 750 bo ten... Amazingi In Engeland betekent deze zege veel. De Ronde om Texel staat er bekend als de biggest catrace in the world. En dan een Engelsman als eerste, wat wil je nog meer?" Met hun tijd verbeterden ze het record van Boog/Kok van 1996 met bijna acht minuten. Als eerste Texelse combinatie zetten Lees verder pagina 7 Een zeemansgraf of overboord geslagen tijdens een tochtje in ruw weer? Het zal altijd een raadsel blijven, al levert de lugubere vondst in de netten van de TX 50 van Sjef Boom veel stof op voor spannende verhalen. In een grote kooi was duidelijk het skelet van een papegaai te herkennen. Deskundigen kon den aan de staartveren afleiden dat het een blauwgrijze rood staart moet zijn geweest. Trouwe lezers van ..Schatei- land" herinneren zich waar schijnlijk wel dat kaper-kapitein Long John Silver altijd vergezeld ging van een papegaai Mis schien is Texel wel in een ver verleden. /Foto Bon Koning) Twee droppingen van parachutis ten op De Hors hebben gister morgen tot veel klachten geleid. Te laag vliegen en het verstoren van broedkolonies waren de meest voorkomende grieven. De militaire oefening was op het gemeentehuis niet aangekondigd door Defensie. „Merkwaardig, om het zacht uit te drukken, want voor dergelijke grootschalige oefeningen is een vergunning van de burgemeester nodig", aldus een gemeentelijk woordvoerder. Vertegenwoordi gers van Staatsbosbeheer en Landschapszorg hebben al aange kondigd het er niet bij te laten zit ten. Het betrof in feite een dubbele oefe ning Volgens de marinevoorlichtmg werden met een Hercules - een groot militair vliegtuig - 65 Belgische com mando's van Eindhoven naar Texel overgebracht. Daar werden ze vanaf 400 meter hoogte boven De Hors gedropt. Het vliegtuig vloog vervol gens door naar Soesterberg, waar 23 leden van het Nederlandse korps der mariniers werden opgepikt. Ook deze landden op De Hors. De laatste landing vond rond 10.30 uur plaats. Sytske Dijksen van de Werkgroep Landschapszorg stond op dat moment toevallig op de toren van de NH kerk in Den Burg, die ze altijd nog eens wilde beklimmen „Plots zag ik dat vliegtuig laag overvliegen Met een verrekijker kon ik zien dat de lepelaars in De Geul tot vier keer toe werden opgejaagd." 's Middags ging ze naar De Hors, waar ze sporen van - waarschijnlijk - legertrucks zag op geringe afstand van de afzetting van de kolonie broe dende dwergsterns. „Belachelijk, zeker in deze tijd van het jaar Ze doen gewoon maar... Wij gaan er werk van maken Verbaasd Erik van der Spek van Staatsbos beheer is evenmin erg te spreken over de oefening. Vogelwachters be vestigen volgens hem de constate ring van Dijksen dat het vliegtuig dwars over De Geul is gevlogen, waardoor broedende lepelaars op de vlucht sloegen „Ik ben hogelijk ver baasd, want Defensie neemt regel matig contact met ons op Zelfs over oefeningen die zich alleen afspelen op terrein van De Mok. Ik ben hier niet blij mee Staatsbosbeheer zal de zaak via de gemeente bij defensie aanhangig maken Ook bij de gemeente was men giste ren verbaasd. Zó verbaasd dat zelfs even werd getwijfeld aan de nood zaak van een melding. Later kwam uitsluitsel: er had niet zomaar met parachutisten geoefend mogen wor den. Niet volgens het milieucon- venant - een afspraak tussen onder meer gemeente, Staatsbosbeheer en Defensie -, maar ook wettelijk is vast gelegd dat alleen de burgemeester toestemming kan geven voor derge lijke grootschalige oefeningen Gevraagd om commentaar hield Koos van der Burgh, deskundige van de gemeentelijke afdeling milieu, zich gisteravond aanvankelijk op de vlakte. „Ik heb een vrije dag gehad en ben met van de details op de hoogte." Maar later stelde hij resoluut: „Als het zo gegaan is als je zegt, dan is dit een flagrante schending van het convenant." Bij de Joost Dourlem-kazerne wei gerde men commentaar te geven op de gebeurtenissen en werd voor een reactie verwezen naar de marine voorlichting in Den Haag Daar werd bevestigd dat een oefening is gehou den, maar waarom deze niet is aan gekondigd bleef onduidelijk. „De oe fening is gemeld bij de kazerne ter plaatse", aldus een voorlichtster, die - ten onrechte - meende dat De Hors „eigen terrein" was „Wanneer het om een oefening op eigen terrein gaat, hoeft de gemeente niet te wor den ingeseind." Een 26-jarige vrouw is zaterdagmid dag op de Badweg in De Koog met een gemotoriseerde skelter over de kop gevlogen na een rem- en stuurfout. Achterop zat een vijfjarig jongetje uit Oudeschild. Met beiden liep het wonderbaarlijk goed af: ze hadden slechts lichte verwondin gen. (Advertentie) (jiw JWrtj_7"Wl te bé bjn_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: start nog snel even alle rakken uitproberen om de boot optimaal te trimmen. rekkerchauffeurs waren bij de prijsuitreiking... Symbo- er voor het voorspoedige verloop van de twintigste 8S|eom Texel kon het bijna niet. Waar de vele vrijwilli- in voorgaande jaren vaak tot middernacht in touw nom gestrande catamarans en verdwaalde zeilers op ilen, stonden ze zaterdagavond met een biertje in de te genieten van het slotfeest. mozaïek van wapperende zeilen op het strand bij paal 17 Door het ontbreken van een stevige branding leverde het te water gaan van de bo ten geen spektakel op Slechts enkele aanvaringen in het nerveuze gekrioel voor de startlijn veroorzaakten wat schade. Tot de pechvogels behoor den Ronald en Danny Splinter uit De ierde lustrum kon nauwelijks sr. Een snelle race, maar liefst telnemers, slechts 23 uitval- weinig brokstukken, een lek- tonnetje en duizenden toe- "wers maakten er een ideaal lie van. De toegestroomde a brachten het evenement r aandacht van een groot pu- en dat leverde Texelpromotie ilima forma op. De Engelsen am Sunnucks en Rod Gutterid- istigden met 2 uur 29 minuten 'seconden een nieuw ronde- 'b, maar het als tweede gefi- e Nederlandse duo Ron van ngen/Paul Manuel werd over- enaar. In hun kielzog verover de Texelse zeilkoppels (Jan ■arelien Schouwstra, Willem king Corry Kuip en Hans ne Bakker) in hun klasse de Prijs. Me om Texel had zaterdag in el alle opzichten de wind mee. in de laatste plaats het weer. i'de rest van Nederland schuil- ender een dik wolkendek en het tuiden regende, schitterde het ;en Boltje in de zon. Bovendien er een westenwind van 3 a 4 die in de loop van de dag Af en toe sloegen er catamarans om, maar de schade bleet beperkt. aantrok tot noordwest 4 a 5. Prima omstandigheden voor zowel deelne mers als toeschouwers. Wel zag de organisatie zich genood zaakt de start met een uur uit te stel len. „Met deze halve wind zouden de koplopers binnen drie kwartier op de Waddenzee zijn, terwijl het pas ruim een uur later hoog water is. De boten liepen daardoor de kans om vast te lopen", verklaarde wedstrijdleider Edwin Lodder, Kleurrijk Het uitstel gaf de bezoekers in elk geval een uur langer de gelegenheid om te genieten van het kleurrijke Cocksdorp, die met een gescheurd zeil weer naar de kant moesten. Een bliksemactie kwam op naam van motorboot-begeleider Erwin Daalder, die een cat met kapotte mast naar de kant sleepte. Met hulp van omstan ders en dealer Jan de Boer werd in recordtijd een nieuwe mast met zeil gemonteerd. „De boot kon net voor de start weer het water op en ging er als een van de eersten vandoor", al- (Adverlentie) In gezelschap van familie, vrien den en buren stond Karin Scher mer zaterdagmiddag om eén uur voor haar woning aan de Kogerstraat. Elk moment zou er een oplegger met een gloed nieuwe Mitsubishi Carisma om de hoek kunnen komen. Tot twee maal toe was ze gebeld door de notaris die de trekking van deze spraakmakende reclameactie had verricht. Karin was één van de gelukkige landgenoten op wie het lot was gevallen. Maar helaas. Wat er ook langs reed. geen Carisma en geen nota ris. Langzaam maar zeker begon door te dringen dat ze zich had la ten beetnemen door een onbe-

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1