V té* Bondscoach heft glas na geslaagde landing Hygiëne OSG Hogeberg bloot aan kritiek Fotograaf vergelijkt toerisme Texel-Aruba Winkels mogen ook zondagmiddag open Strandpaviljoen Paal 28 teso II L vrijdag 20 jui i Agenda E Invasie van kwalletjes ^Yat ik zeggen wou. TEXELSE^? couRANT Mea Culpa Durper feestmarkt Leerlingen grootste vervuilers" In verband met een bruiloft zijn wij De Vakantiekrant Donatie Krim voor Stichting Vakantiezorg Excursie naar Horsmeertjes I Volgend jaar „confronterende" expositie Bezichtiging Anastasis m DINSDAG 17 JUNI 1997 Eerst kon ik mij het voorval (zoals geschetst door zeven mensen uit Arnhen in hun ingezonden stuk in de vorige krant) nauwelijks herinneren Maar even later begon het mij te da gen. Ik heb een grote inschattingsfout gemaakt, ondanks 26 jaar horeca-er- varmg. Het betrof hier vriendelijke heren die waar voor hun geld wilden en misschien méér dan dat. Wat mij betreft hebben ze daar alle recht op. Het klopt dat ik graag bier lust, maar sinds een jaar of vijftien drink ik dat nog maar heel weinig en overdag practisch nooit. Dat geldt ook voor die bewuste zaterdag. Natuurlijk had ik koffie. Vanaf 11 00 uur was het volop vers beschikbaar. Het was gewoon een groot misver stand. Een grap werd niet begrepen en werd daarom misplaatst. Heel ver velend, want die mensen bewaren nu een nare herinnering aan hun bezoek aan Texel Ik ben me ervan bewust dat ik soms bot overkom, maar dat is nooit mijn bedoeling, in tegendeel. Het spijt me dat het zo gelopen is. Mijn welge meende excuses daarvoor Frans Pieterse Den Burg. De eerste zomertoeristen staan om het punt om te komen. Het eiland maakt zich op om hen te vermaken. In De Cocksdorp wordt met ingang van 3 juli weer acht keer een Durper feestmarkt gehouden op donderdag van 17.00 tot 21 00 uur. Er zijn dit seizoen minder kramen op deze markt, maar dat betekent niet dat er minder te doen zal zijn. De „grondplaatsen" zijn weer terug van weggeweest. Voor het eerst wordt iedere markt verbonden met een thema, te beginnen met een muziek- en oude dansfestijn. De organisatie zoekt nog vrijwilligers, straat muzikanten, dansers, grimeurs, clowns, acteurs, bijzondere auto's en landbouwwerktuigen. Maar wie an derszins een bijdrage denkt te kun nen leveren wordt ook verzocht te bellen met marktmeester Tiemen van der Worp, tel. 31 65 03. Bondscoach Guus Hiddmk (midden) proost kort na zijn para-sprong (inzet) op de nieuwe golfbaan. Rechts van hem Krim-directeur Martin Warnaar en links J. W.L. Kruyt, president van de Nederlandse Golffederatie. (Foio Gerard Timmerman) Als het Nederlands elftal op het komende WK in de prijzen valt, komt Oranje wellicht naar het ei land om een weekendje te golfen. Die toezegging deed bondscoach Guus Hiddink, nadat hij vrijdag middag per parachute de opening van golfbaan „De Texelse'' luister had bijgezet. Golfen en voetbal gaan goed samen, weet de voetbaltrainer nog uit zijn periode in Valengia, waar zijn appar tement op steenworp afstand van een golfbaan lag. Als ik voor een moei lijke keus stond over de opstelling waar ik niet uit kwam, ging ik naar de golfbaan. Tijdens het slaan, zonder dat ik echt aan voetbal dacht, kreeg ik soms ingevingen waar ik later nooit spijt van heb gehad." Wat betreft Krim-directeur Martin Warnaar is het Nederlands elftal van harte welkom in het vakantiepark. Geketend aan para Herman Lands man maakte debutant Hiddink na een sprong vanaf 3.000 voet een perfecte landing op de golfbaan. De gouden golfbal die de vliegende trainer had meegenomen overhandigde hij op de grond aan drs. J.W L. Kruyt, president van de Nederlandse Golf Federatie. Met een flinke mep tegen het ronde goud verklaarde hij de 9-holes baan officieel voor geopend. Kruyt toonde zich onder de indruk van de Texelse De hygiëne op scholengemeen schap De Hogeberg laat te wensen over. Die stelling werd ingenomen door leerlingen van 5 VWO die woensdag deelnamen aan de jeugdraadsdag in het gemeente huis. Volgens de schoolleiding schort er inderdaad wat aan, maar moeten de leerlingen de hand in eigen boezem steken. Een plan van de leerlingen om de hygiëne te ver beteren, haalde het nèt niet. De jeugdgemeenteraad gaf met acht stemmen tegen zeven de voorkeur aan een enquête over de 1-2-3-re- geling. Met name in de toiletten in de OSG slingert nogal wat viezigheid rond, constateert ook plaatsvervangend rector Henk van Atteveldt ,,lk ken de klachten. Maar de school geeft jaar lijks 250.000,- uit aan schoonmaak kosten. Elk toilet wordt eenmaal per dag gereinigd met de hogedrukspuit en de wc-potten worden dagelijks gedesinfecteerd. Er wordt al snel naar de schoonmakers gewezen. Natuurlijk valt er op hun werk wel eens wat af te dingen, maar de groot ste vervuilers zijn leerlingen zelf Getuige de smetteloze toiletten van de docenten, zijn het volgens Van Atteveldt namelijk vooral de leerlin gen die er een rommeltje van maken. ,,Zo was er laatst iemand die op de grond had gepoept en met z'n uit werpselen een toilet had besmeurd De rommel is direct opgeruimd, maar als schoonmaker heb je zo weinig eer van je werk. Om beter toezicht te houden, hebben we de toegangs deuren uit dit toiletblok moeten ver wijderen." Mentaliteit Behalve slordig gebruik van de toi letten. laat de jeugd ook elders in en rond school de nodige rommel slin geren, bijvoorbeeld lege blikjes, boterhamzakjes en ander vuil. „Laatst zag ik hoe leerlingen van 5 VWO schillen onder de tafel wegmof felden. Toen ik daar iets over op merkte, zeiden ze doodleuk dat het opruimen toch een taak voor de schoonmaker is Om de hygiëne op school en de men taliteit van leerlingen te verbeteren, denkt de leiding erover een soort leer lingen corvee in te stellen. „Scholie ren kunnen op gepaste tijden best de bezem door een bepaalde afdeling halen." Het voorstel komt op de agenda van de leerlingenraad. Groep 4 van de VWO-leerlmgen van de jeugdraaddag, toonde weinig ver trouwen in de corvee-regeling „Er zijn al zoveel voorstellen gedaan, maar er komt nooit iets van terecht", aldus één van hen. Ze vinden niet dat de leerlingen alles zelf moeten oprui men, maar willen een enquête hou den onder de scholieren en docen ten over de viezigheid op school. „Er is inderdaad verschil tussen de toi letten van leerlingen en leraren. Bij de laatste is bijna altijd wc-papier en hangen handdoekjes en geur- blokjes De groep pleit voor het dub bele aantal prullebakken, die een opvallende kleur moeten krijgen. Ver der willen ze dat iemand van de ge meente, die verantwoordelijk is voor de school, het gebouw inspecteert De leerlingen vinden verder dat de school beter geventileerd moet wor den en dat er meer kleed- en douche gelegenheden moet komen. Hoewel de jeugdgemeenteraad het voorstel wegstemde, maakte de dis cussie - die werd gadegeslagen door tal van „echte" raadsleden - toch het nodige los De kans is dus groot dat de kwestie in de raad opnieuw wordt aangekaart. (Advertentie) ^1 linksbaan „Als het gras nog wat groeit zal de gewenste B-status zeker in orde komen", beloofde hij. Om on gewenste droogte de baas te kunnen, tipte hij Warnaar de directeur van het waterleidingbedrijf in het leden bestand van de golfclub op te nemen. Lovende woorden sprak ook voorzit ter Schiphorst van de stichting Han dicap. die zich inzet voor mindervalide golfers. Hij schonk de golfbaan een buggy in bruikleen, waarmee gehan dicapte spelers zich over de uitge strekte baan kunnen begeven Burgemeester W. van Rappard vond de golfbaan een fraai staaltje van De Vakantiekrant verschijnt weer iedere vrijdag. In dit gratis blad wordt een uitgebreide agenda op genomen van alle activiteiten die op het eiland plaatsvinden Evene menten en tips kunnen worden aangemeld bij Ruud Nooij via tele foon 31 50 34 of schriftelijk bij de balie van I en R, onder vermelding van „De Vakantiekrant". Vermel dingen moeten ruim een week van tevoren worden doorgegeven, an ders kunnen ze met meer worden opgenomen. particuliere natuurontwikkeling. „Vroeger was het een weinig fraai stuk agrarische grond en nu is het een voortzetting van de duinen." Hij roemde de vele instanties die aan de moeizame totstandkoming hadden meegewerkt. „Samenwerking is heel belangrijk op een eiland waar je niet om elkaar heen kunt." Het streven naar kwaliteit en variatie waren en zijn volgens Warnaar de drijfveren van de EMK. „De Krim heeft gekozen voor golf en met voor disco." De opening van de baan op vrijdag de dertiende („een dag met een handicap") pakte voor Warnaar met verkeerd uit. Het anderhalf jaar geleden geopende conferentiecen trum kreeg vrijdag de officiële erken ning. De fijne kneepjes van het golfen de monstreerde golfprofessional Joost Hage, die enige spot met schuwde „Hoe herken je een collega die golft? Inderdaad, hij is nooit op z'n werk." Zes jaar geleden werd het ..Texelaarsweekend" op De Krim een traditie, leder jaar mogen eiland bewoners voor 25,- een weekend kamperen op het vakantiecentrum Het geld is voor een goed doel. Afgelopen weekend was het weer zover en maar liefst 104 camping plaatsen werden bezet. Tijdens een drukbezochte feestavond in De Kiekendief werd zaterdag de op brengst van twee jaren Texel- weekend door Krimbeheerder André van der Vliet overgedragen aan Ineke van Koeveringe van de Stichting Vakantiezorg Texel. Het betrof 5275,- en naar verwachting zal dit bedrag worden gebruikt voor aanschaf van een speciale drijvende stoel, waarmee gehandicapten zich in zwemparadijs Calluna kunnen vermaken. Op het parkeerterrein bij de Mokbaai start donderdag om 19.00 uur een excursie naar de Horsmeertjes. On der leiding van Adriaan Dijksen, Bob Loos en Hans Witte worden belang stellenden ingewijd in de vogel- en plantenrijkdom van dit gebied leder een mag mee. deelname is gratis. De tocht is een initiatief van Vogel werkgroep Texel Dinsdag 17 juni In Cinema Texel draait om 19.00 uur „All Stars" en om 21.30 uur „Donnie Brasco". Om 19 30 uur begint in het Eierlandse Huis van De Cocksdorp een gecombineerde vergadering van de raadscommissies voor al gemeen en organisatorisch beleid en van ruimtelijk- en huisvestings beleid Om 21 00 uur begint een hoorzitting over de herinrichting van de Langeveldstraat. Woensdag 18 juni Om 9.30 uur begint op het veld achter de School met de Bijbel te Oosterend het slagbaltoernooi voor basisscholen Prijsuitreiking om 13.00 uur. In Cinema Texel draait om 19.00 uur „All Stars" en om 21.30 uur „Donnie Brasco" De raadscommissie voor welzijns beleid heeft om 19.30 uur een openbare vergadering in het raad huis. Op de agenda staat o.a het vervolgonderzoek Eierlandsche Huis/Durperhonk. Donderdag 19 juni Van 9.30 tot 13.00 uur wordt ten bate van peuterspeelzaal De Bij enkorf in het jeugdhuis aan de Oranjestraat in Oosterend rommel markt gehouden. Op de speelweide aan de Emmalaan in Den Burg is het tweede deel van het slagbal- toernooi voor basisscholen. Aan vang 9.30 uur. prijsuitreiking rond 13.35 uur. Daarna is een wedstrijd" tussen de winnaars en een team van leerkrachten en ouders Alle ouderen van Texel (50+) zijn tussen 10.00 en 12.00 uur welkom in het zwembad Molenkoog Gra tis toegang. Er zijn diverse activi teiten en uiteraard kan er worden gezwommen Van 13.30-15 30 uur wadexcursie bij De Cocksdorp, inlichtingen via EcoMare. Om 14 00 uur start bij het Maritiem en Juttersmuseum in Oudeschild een wandeling waarbij het Texelse VOC-verleden tot leven komt. le dereen is welkom. In het bijzonder wordt gehoopt op deelname van mensen die werkzaam zijn in de toeristische sector. Historische route en kerkentocht o.l.v. een gids Start om 14 00 uur bij „De Schuilhut" achter de NH kerk in De Koog. Deelname gratis, niet-autobezitters kunnen meestal meerijden. Er is geen vergadering van de raadscommissie voor financieel, economisch en technisch beleid wegens gebrek aan agendapun ten. Om 19.00 uur start bij het parkeer terrein aan de Mokbaai een excur sie rond de Horsmeertjes, leder een mag mee. deelname is gratis. In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.30 uur „Liar, Liar". Vrijdag 20 juni In Den Burg begint vanavond het Midsummer Rhythm Jazz Festi val (t/m zondag). Op het terrein van zwembad Molenkoog is de uitreiking van de certificaten van het volwassenen onderwijs. De avond wordt opgeluisterd met muziek en er zijn drankjes en hapjes, aanvang 18.00 uur. Zwembad Molenkoog is vanaf 16.45 uur gesloten wegens diplomazwemmen. In Cinema Texel draait om 19 00 en 21.30 uur „Liar, Liar". Zaterdag 21 juni Atletiekvereniging Texel vandaag op de grasbaan aar Haffelderweg open dag Om li uur wordt op de jeugd van jaar gerekend. Senioren, vei nen en AB-junioren (van 16t« jaar) zijn welkom vanaf 13 30 In De Waal wordt een midzoq feest gehouden. Tussen I4.0i 16 30 uur is er kinderstraatveri, op het Vermaningspad en avonds is er feest vooi Waalde rs. Vandaag is de tweede dag van Midsummer Festival in Den Bi Bij manege Akenburg start 18.00 uur een avondrit, geoij seerd door menvereniging J sen Wad en Duin". In Cinema Texel draait om 16 uur „All Stars" en om 19.00 21.30 uur „Liar, Liar". Halfuursdienst Op vrijdag 20 zaterdag 21 juni maakt Tesoei afvaarten (halfuursdienst) van9 uur (afvaart Texel) tot en met 16 uur (afvaart Den Helder) Er worden geen wachttijden i wacht. Hoogwater te Oudesdiii Di. 17 5.55 en 18.25i Wo. 18 7.05 en 19.25i ge Do. 19 8.05 en 20.14, e Vr. 20 9.05 en 21.26, Za. 21 9.56 en 22.15. Zo. 22 10.40 en 23.00, Ma. 23 11.25 en 23.46. Di. 24 12.00 en 0.20. Aan het strand is het ongeveer eern eerder hoogwater De zon komt 20/j op om 5 17 uur en gaat onder om 22! uur. 20 juni volle maan, 22 juni spris tij. ai De eilanden Aruba en Texel ver schillen sterk maar hebben ook enkele opvallende overeenkom sten. De grootte (18.000 hectare) is gelijk, er wordt Nederlands gespro ken en het toerisme is de hoofd bron van inkomsten. Dit bracht freelance fotograaf Louis Vivian Brown (29) uit Breda op het idee om het toerisme van beide eilan den fotografisch te vergelijken. Een paar honderd foto's moeten niet alleen de verschillen en opmerkelijkheden van de eilanden duidelijk maken maar ook de fan tasie prikkelen. De foto's op Aruba zijn al gemaakt. Met de opnamen op Texel wil Brown binnenkort beginnen. Gisteren was hij op het eiland om voorbereidingen te treffen. Het ziet ernaar uit dat het hem aan medewerking met zal ontbreken. Er is eigenlijk maar één probleem: het is nog niet gelukt een onderkomen te vinden. De foto's moeten persé in het topseizoen worden gemaakt omdat het dan „gebeurt" op Texel. In die tijd liggen huisjes, appartementen of ka mers uiteraard niet voor het opschep pen, althans niet voor prijzen die voor Brown betaalbaar zijn. Hij hoopt dat het toch nog zal lukken. „Het mag iets heel eenvoudigs zijn. Het is voor maar één persoon. Ik hoop dat ie mand wat voor me weet". Banden Met Aruba heeft de freelance foto graaf die afstudeerde aan de kunst academie „Sint Joost" in zijn woon plaats, speciale banden. Hij werd er geboren (hij heeft een Arubaanse vader en een Nederlandse moeder), verhuisde als 3-jarige naar Nederland maar ging op zijn tiende weer voor In de periode van 15 maart tot 1 november mogen de winkels op zondag langer open. De gemeente raad ging vorige week akkoord met uitbreiding van de openingstijd tot vijf uur 's middags. De fracties van het CDA (inclusief wethouder Eel- man), Groen Links en PvdA stem den tegen. CDA-woordvoerder Jan Koolhof schaarde zich achter het standpunt van evangelist Jan Brouwer, die had opgeroepen de zondagsrust te heili gen „Bovendien zien we de nood zaak niet om de winkels langer open te laten zijn", aldus Koolhof Wethouder Gerbrand Poster bleek van mening te zijn veranderd. Eer der was hij tegen, omdat naar zijn mening de zondagopenstelling vooral gunstig was voor de grootwinkelbe drijven en ten koste zou gaan van de eenmanszaken „Ik heb de laatste tijd gesproken met wat kleine onderne mers. Die bleken nu toch positief over de verruiming te zijn omdat zondag middag alles open is, de café's ook," Burgemeester Van Rappard lichtte toe dat het college niet tégen de zon dagsrust is. „Wel willen wij de moge lijkheid bieden dat ondernemers hun eigen keus maken." Volgens Erna Eelman (VVD) is de verruiming in feite niet meer dan een legalisering Zij wees erop dat mo menteel in De Koog al winkels zondagmiddag open zijn. Kees Hin (CDA) begreep niet waarom de ge meente daar dan niet tegen optrad. De winkels mogen in het seizoen op zondag voortaan van 9.00 tot 17.00 uur open zijn Momenteel is dat 9.00- 12.30 uur De nieuwe openingstijden gelden ook voor Hemelvaartsdag, tweede Paasdag en tweede Pinkster dag In de periode 1 november-15 maart is het niet mogelijk om op zon dag boodschappen te doen Wel kun nen b en w twaalf uitzonderingen maken. Het college zal van deze be voegdheid terughoudend gebruik maken. Ze zijn klein, onopvallend maar zeer talrijk: ribkwallen of zee druiven. In deze tijd van het jaar komen ze algemeen voor in de kustwaterenmaar de afgelopen week dienden ze zich voor hel Texelse strand buitengewoon massaal aan Het water was mede als gevolg van de ooste lijke wind „dik" van de miljoenen kwalletjes, waardoor de golfslag werd gedempt. Nadat ze waren aangespoeld vormden ze hier en daar op het strand een bijna ge sloten glibberige deken De ribkwal (Pleurobranchia Pileus) dankt zijn naam aan het feit dat het bolvormige lichaam met een doorsnee van maximaal drie centimeter van kamvormige plaatjes is voorzien die aan rib ben doen denken, teder kamp laatje bestaat weer uit trilharen, waarmee ze slagbewegingen kunnen maken. Licht dat op die plaatjes valt. wordt gebroken waardoor de kleuren van de re genboog zichtbaar worden. Het dier zelf is echter kleurloos en vrijwel doorzichtig. Ze vangen kleine planklondiertjes met lange tentakels, maar kunnen niet prik ken. (Foto Harry do Graal/ stjé 'j *•»- 1 1 V Ai»' X AC - ii Louis VIvian Brown wil in juli en 3vj op Texel verblijven om zijn toeristisch serie te maken. (Foioh^i twee jaar naar het Caribischeé Na de academie bewees Brrw kwaliteit en visie als fotograalt diverse exposities. Hij won e sj prijzen en kreeg een stipend®1 wist enkele interessante opdra binnen te halen, die vaak rejw werk inhielden. Hij werkte ondr dere voor Van Lanschot Banke Kunstuitleen van Tilburg en opleidingen in Eindhoven Hij maakt graag series met ciaal-culturele inslag maar var woon commercieel werk (zoaS nieuwjaarskaart voor de gent 4 Breda) is hij niet vies. Financieel: komen blijkt echter niet eenvo# zijn. Als het gaat zoals hij hoopt zuSfer toeristische foto's van Texel vd pa jaar op bijzondere wijze worden) en poseerd. Waarschijnlijk niel expositieruimte of galerie, maai idi openlucht opeen plaats waar een" ermee wordt geconfronteer bedoeling is de serie ook op* ite tentoon te stellen. Brown:Zol^mi bevolking van Texel via Aruba zichzelf kijken en vice versa wordt een cultureel project, ma mensen moeten niet denken df als opvoeding of kritiek is bed Mijn foto's zijn geen aanmerkt :zi maar opmerkingen. Toch moet ih verrassend overkomen, vertspair wekken, de ogen openen' Als het (financieel) meezit, tó straks niet alleen een serie foto voor een bepaalde tijd publiekeieie, zien is. maar wordt ook een I vt gemaakt waarin naast die foto'1 iscl sten van Texelse en Aruba- e; schrijvers zijn opgenomen, ooi der toerisme als thema. a'd Het adres van Louis Brown 9 eer Nassauplein 24, 4811 LK BrerS igd lefoon 076-5202380. «i hi| ird iee Het hulpverleningsschip „Anas at van de internationale Mercy r »a vloot ligt in Den Helder Vrijdag' W| een speciale vrouwenochtendgf p den, waarbij toelichting word!o 8(| ven over de werkzaam!* ,jei Texelse vrouwen die belangd jjr hebben kunnen zich aanme^ het Olijfblad, tel. 31 37 70 Ve B, met de boot van 09.05 uur. itni

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 2