Scheurrak-wrak geeft unieke geheimen prijs m Nieuw jasje voor 18de Jazzfestival Op bedrijventerreinen wonen voortaan verboden Vervanging Ferrever: to be continued.... 2OOk' 5- Mensen -E 3sCü TEXELSE^* C0URANT 1 V 9' rdexelse kaas j\aar Eurotop EN ST Animo scholen voor droppings neemt af Startschot voor registratie musea w W fietstocht j? k- Amnesty-fietsers goed voor ƒ7.300,- Oproep VOC-wandeling rond Oudeschild Rangers op pad naar Vlieland Zwart/wit Pieter de Boer beste golfer Vakantiekaart jongeren op herhaling s»'+ Klif 12 W dekrim DINSDAG 17 JUNI 1997 fiderzoek naar het wrak in het urrak levert nog regelmatig gvvekkende gegevens op de kennis van de scheeps- jn de zestiende eeuw. De igs bekend gemaakte onder- IhAresultaten van vorige zomer 21 den zelfs zó veel informatie 3os it in Lelystad de reconstruc- ijgb n het VOC-schip de Batavia '°d (orden hervat. bovenbouw van het achter van het Scheurrak-wrak heb- ie heel fijne betimmering ont- jn de verblijven die gezien de lennelijk voor de officieren wa- ledoeld". vertelt Thijs Maar leider van het onderwater- ologisch onderzoek „Het kost i|d om zulke ontdekkingen te ;eren, maar het was zeker de swaard. Want tot nu toe wisten aar weinig van het achterste rite van dergelijke schepen. Bij davia is de herbouw van dat rite eigenlijk steeds uitgesteld." W C Afdekken nderzoek naar het Scheur- ik, op enkele kilometers ten asten van Texel, loopt al zo'n ar Omdat alleen onder rustige ndigheden kan worden gedo de onderwaterarcheologen - ssorteren onder het ministerie VS - steeds 's zomers op Texel. blijven in barakken in polder 't aan de achterzi|de van de gebouwen. Na de laatste duik Scheurrak wordt het schip af- Imet gaas en zandzakken, om is niet ondenkbeeldig dat ranse president Jacques ic of de Duitse bonds kan- Ir Helmut Kohl één dezer ?n zijn tanden zet in een nntiek stukje Texelse t. Anton Witte van kaas- ■derij Wezenspyk heeft r liefst honderd kilo van product mogen leveren de conferentie van Euro regeringsleiders, die gis- en vandaag in Amster- wordt gehouden. werd enige tijd geleden ge ld informatie en prijslijsten sturen. Het verzoek was islig van het Nieuwe Café. aan de Dam gevestigd ibedrijf en één van de cateraars van de Het contact kwam tol nadat het Amsterdamse jijt door de provincie Noord- id op het spoor van We- >yk was gezet. Witte: „Ik niet precies hoe de organi- is geregeld, maar ik heb pen dat men de Neder- :e streekproducten wil loten. te nodige correspondentie |ls!e de cateraar een om- i/ke bestelling, die de meest jdsintensieve - en dus duur- soorten betrof. „Oude ienkaas en oude boeren- Maar hoofdzakelijk de 'és", aldus Witte. 'exelse kaasmaker is aange- verrast met de order „Er eens vaker belangstelling est van opmerkelijke op- itgevers, maar dan moest 'aak voor niks of wilden ze loop van de prijs af. De eer eer voel je je dan nog ver en heb je hoge verwachtm- van het effect. Maar de liteit viel meestal tegen Irom is het prettig dat ze er nu >n voor wilden betalen. te voorkomen dat de sterke stroming (delen van) het schip weg spoelt Vervolgens worden de gegevens uit gewerkt in het onderzoekscentrum in Alphen aan de Rijn. Het eveneens al geruime tijd lopende onderzoek naar het wrak in het Molengat is op de lange baan ge schoven Dat heeft deels te maken met de Arbo-wet, die scherpere eisen stelt aan de veiligheid van de duikers Bovendien wordt gewerkt aan een nieuwe manier van beademen, zodat de duikers in staat zijn langer dan eén uur onder water te blijven en dus effi ciënter kunnen werken. Gisteren werd voor het eerst sinds dit seizoen weer gedoken in het Scheurrak, nadat de voorbereidingen al enige tijd liepen De hoop bestaat om het onderzoek dit jaar af te ron den „Maar dat heb ik vorig jaar ook al gezegd", zegt Maarleveld. „Alle nieuwe vondsten zijn heel spannend, maar werken uiterst vertragend." Ook achter de binnenbetimmering in het achterschip werden interessante ontdekkingen gedaan. Het betrof ondermeer een passer en peren houten graadstokken, een voorloper van het sextant. Het gaat om het oudst bekende exemplaar. In het Behouden Huys op Nova Zembla lie ten Willem Barendsz en zijn mannen Droppings, het op een willekeurige plek achterlaten van groepen schoolkinderen, komt steeds min der voor. „Ik ben er niet rouwig om", stelt Jacob Bakker van Jeugdhotel De Zilvermeeuw aan de Randweg. „Dan worden we ook niet zo vaak meer gebeld door kin deren die midden in de nacht de weg niet kunnen terugvinden." „De begeleiders van de scholieren staan er vaak met bij stil wat er mis kan gaan bij een dropping", aldus Janka Bakker van kampeerboerderij Jonkersbergen bij Den Hoorn. Ze doelt op de kinderen die midden in de nacht slapende Texelaars uit hun bed trommelen om de weg te vragen Buurtbewoner Piet Blom kan er van meepraten. „Vroeger kwam het re gelmatig voor. maar nu steeds min der Oorzaak zijn de adviezen van de familie Bakker (Jonkersbergen) aan de scholen om de pupillen met lukraak meer te droppen. „Als ze het toch willen, adviseren we ze een be geleider mee te sturen Maar beter is het om een wandeling uit te stippe len, met als eindpunt een plek op het strand. Zorg dat hen daar een con sumptie wacht, zodat ze niet ergens blijven rondhangen De Zilvermeeuw adviseert groepen die toch een drop ping willen houden, het gebied te beperkten. Bij de politie zijn naar aan leiding van de nachtelijke activiteiten vrijwel geen klachten binnen geko men. Staatsbosbeheer (SBB) meldt dat de kinderen hun weg met lukraak door het bos mogen zoeken, maar de paden moeten aanhouden. Voor spelen in het bos zijn wel plek ken aangewezen. Bijvoorbeeld rond de Fonteinsnol, een stukje Gortersmient, tussen de Randweg en het Paggepad. De Okersriggel, op de hoek Rozendijk en Jan Ayeslag en een gedeelte van de oude Paarde- weid, de speelweide bij SV De Koog in 1597 een soortgelijk navigatie-in- strument achter, maar het schip in het Scheurrak is volgens de archeologen enkele jaren ouder. Herkomst Overigens is het nog steeds niet ze ker of het inderdaad om een schip van Roemer Visscher gaat, de puissantrijke vader van Maria Tesselschade. Bi|na de gehele vloot van deze koopman ging tijdens een zware storm in de kerstnacht van 1593 bij Texel naar de bodem. De onderzoekers zijn (uiteraard) nog steeds geïnteresseerd naar de her komst van het schip „Maar het is nooit het eerste waarnaar we zoeken. Doe je dat wel, ten koste van alles, dan is de kans groot dat je andere belangrijke zaken mist Maar we heb ben allerlei voorwerpen gevonden met initialen. Dus we kunnen er op elk moment verder onderzoek naar doen", aldus Maarleveld. Een uiterst curieuze vondst tenslotte was die van een stuk zeildoek met vulling, „Het leek wel een tijk en dus zou het om een matras kunnen gaan. En inderdaad, na onderzoek werd het bewijs gevonden. Het waren resten stro met stofmijt en vlooien erin Dat je zoiets nog terugvindt, zegt wel iets over de conserveringscondities van het wad. Die zijn veel beter dan die van de bodem van een stad." Vorig jaar was in het Maritiem en Jutters Museum een expositie inge richt over het onderzoek naar het wrak in het Scheurrak. De vraag of ook de nieuwste vondsten binnenkort ergens te bezichtigen zijn, kan Maarleveld nog niet met zekerheid beantwoorden. Wél werken de onder waterarcheologen mee aan een ex positie in het scheepvaartmuseum in Amsterdam over de Oosterse handel. Dat betreft met de handel op Oost- Indië, maar de graanvaart op de Oostzee „De belangrijkste handel voor Nederland destijds. Wat minder lucratief dan de handel in specerijen, maar er zaten zóveel minder risico's aan vast, dat er heel veel geld mee is verdiend." De kans is groot dat de nieuwe expositie veel vondsten uit het Scheurrakwrak bevat „Het klinkt een beetje aanmatigend, maar dit schip is van veel belang voor het onderzoek naar de graanhandel in die tijd." Gedeputeerde cultuur mr. G.F. van Diepen-Oost heeft gisteravond in Den Helder het startsein gegeven voor de landelijke museum registratie. Het initiatief heeft als doel de kwaliteit te verhogen. Het register is een reactie op de wild groei aan musea in de provincie. De kwaliteitsnormen waaraan een museum moet voldoen liggen op het gebied van bestuur, publieks voorziening en zorg voor de collectie. Er moet bijvoorbeeld minimaal eens per vijf jaar een beleidsplan worden opgesteld. „Met de opname in het register is duidelijk dat het museum zijn taken op verantwoorde wijze uit voert", aldus de provincie In Noord- Holland komen met geregistreerde musea niet meer in aanmerking voor subsidie van de provincie Het is nog niet bekend welke musea op Texel in aanmerking komen voor opname in het register Vrijdagavond barst in Den Burg het achttiende Jazzfestival los. Volgens een nieuw recept, want om een bre der publiek te bereiken heeft de orga nisatie naast de vertrouwde jazz- ■9en en dampende optredens, vrijdag barst het weer los... (Foto archlol Toxolso Courant! muziek ook soul, funk, rock en zelfs grunge geprogrammeerd. Om de her kenbaarheid te vergroten wordt het muziekfeest met ingang van dit jaar op en rond 21 juni gehouden. Eén en ander heeft geleid tot een nieuwe naam; Midsummer Rhytm Jazz Festival Traditiegetrouw begint het festival vrijdag rond 19.00 uur met de streetparade, dit keer verzorgd door de Oriënt Dixieland Express. Vanaf 22.00 uur is er muziek in de verschil lende horecabedrijven. Overigens worden festivalbezoekers van de overkant als vanouds op de Teso- boot al welkom geheten met jazz muziek. Een volledig programma staat in de speciale Jazz/Ronde om Texel-krant, die vorige week vrijdag bij de Texelse Courant verscheen en op tal van plaatsen gratis verkrijgbaar is. Losse kaarten kosten dit jaar 7,50; voor de optredens in De Lindeboom betaalt men ƒ12,50. Een passepartout voor twee avonden kost 30,-, voor één avond 20.-. Kaarten zijn in de voor verkoop verkrijgbaar bij de deelne mende cafés, Reisburo Texel en Nauta CD/Videotheek. Het festival wordt zondagavond vanaf 21.00 uur afgesloten in café De Zwaan, met een optreden van DWys Voices of Soul Deze fietsers trapten zaterdag een recordbedrag bij elkaar. (Foto Frans Hopman) Een groep van negen fietsers heeft voor Amnesty International zater dag een bedrag van 7.300,- bijeen gereden. De Texelse actievoerders lieten zich door familie en beken den sponsoren voor de kilometers die zij aflegden tijdens hun tocht naar het Amnesty-hoofdkwartier in Amsterdam. Vier deelnemers gin gen weer op de fiets terug en maakten zo precies 200 km vol. De fietstocht, die de Texelse afdeling voor de achtste maal hield, was be paald met saai. Nog maar nauwelijks had de groep Den Helder verlaten of er volgde een valpartij op het fietspad. Ook moest onderweg worden gestopt om lekke banden te lappen. Hoewel de route tevoren goed was uitgestip peld, leidde „kopman" Willem Witte zijn ploegmaats bovendien éénmaal regelrecht een parkeergarage bin nen. De afzettingen in de hoofdstad voor de Eurotop wisten de Texelaars echter te omzeilen. „Wel een beetje overdreven, al die maatregelen voor ons." Uiteindelijk belandde het negental op het kantoor van Amnesty, waar ze met broodjes, soep en melk een gast vrij onthaal kregen. Jeroen Schoo (niet op de foto), Thea Witte, Jan Wassink, Ellne Zijm en Marièt Bouw stapten voor de terugtocht in het busje van Van Sambeek. Willem en Ab Witte, Jos Huisman en Kees-Aris Trap hadden nog wel zin in een ste vige rit naar Texel. Tot hun verrassing hadden ze opnieuw tegenwind, maar ze lieten zich niet kisten. Een maal tijd in de Jozefschool vormde de ver diende beloning. Janneke Daalder-van der Vis uit Oosterend is in Utrecht geslaagd voor het diploma assistent-drogist. Ze is werkzaam bij drogisterij Texèle. Aan het Alkwaard College in Alkmaar is Marleen Roeper (20) uit De Waal (hoeve Ora et Labora) geslaagd voor het diploma Voorbereidend Hoger Beroepsonderwijs (VHBO). De Texelse gaat in Den Helder de oplei ding tot verpleegkundige volgen De redactie wil graag in contact ko men met mevrouw Jacqueline de Jong uit Almere over een ingezonden stuk dat zij de Texelse Courant heeft gestuurd. Alleen als de noodzaak keihard wordt aangetoond, zal de gemeente nog toestaan dat op bedrijventerreinen wordt ge woond. In beginsel is het dus verboden. B en w hebben in meerderheid al dus beslist na de mening van raadscommissie voor ruimtelijk en huisvestingsbeleid hierover te hebben vernomen. Die mening was unaniem: wonen verbieden. Dat was ook de opvatting van de wethouders Nel Eelman en Daan Schilling. Wethouder Gerbrand Poster staat niet afwijzend tegen wonen op bedrijventerreinen, ter wijl burgemeester Van Rappard niet afkerig was van wonen aan de randen van bedrijventerreinen. Oneigenlijk Het gewenste stringente beleid op dit Wie weef waar admiraal De Ruyter overnachtte, hoe de Wezenputten aan hun naam komen en waarvoor fort De Schans diende? Vervelend om het antwoord schuldig te blij ven als toeristen informeren naar de 17e eeuwse historie van Texel. Om het geheugen op te frissen or ganiseert de VVV donderdag een gratis wandeling in en rond Oude schild. Alle belangstellenden kunnen meelo pen, maar met name degenen die werkzaam zijn in het toerisme zijn welkom. De tocht is een variant op het succesvolle project „Kijk op Texel", waarbij vakantiewerkers vorig jaar een middag „Texel-les" kregen. Dit maal gaat het erom de kennis over het Texelse VOC-verleden te vergro ten. De wandeling begint om 14.00 uur bij het Maritiem en Jutters Mu seum en duurt circa drie uur. Aan melding bij de VVV, tel. 31 47 41 Voor toeristen wordt de wandeling deze zomer herhaald op de donder dagen 17 juli, 14 augustus en 18 sep tember Ter afsluiting wordt telkens op De Schans een diner geserveerd in de stijl van de Gouden Eeuw De kosten bedragen ƒ82,50 per persoon Tevens wordt het mogelijk een VOC- fietsroute te rijden Hiervoor is een 29 km lange route in het gebied tussen Oudeschild en Den Hoorn uitgestip peld. punt vloeit voort uit de praktijkervarin gen. Op tal van bedrijventerreinen werden „bedrijfswoningen" gesticht hoewel van een reéel bedrijf geen sprake was. Dat werd in de hand ge werkt door het feit dat bouwgrond op bedrijventerreinen veel goedkoper is dan in gewone woonwijken. Op het bedrijventerrein van Oudeschild dat vooral is bedoeld voor „zware" vor men van industrie, schijnt zelfs het merendeel van de percelen te zijn uitgegeven aan mensen die er niet werkelijk een bedrijf uitoefenen. De vraag naar „industriegrond" is daar door groot, zodat de gemeente naar nieuwe grond moet uitzien. Als ook daar ook weer gewoond mag worden komt er van een behoorlijke scheiding tussen wonen en bedrijvigheid weinig terecht. Nu al blijkt dat deze belangen botsen, met alle narigheid van dien. Andere aanpak Tegen het reeds toegelaten wonen op bedrijventerreinen kan weinig meer worden gedaan, maar nieuwe aanvragen zullen kritisch worden be keken. Te verwachten is dat met name in de voorgenomen uitbreidin gen van de bedrijventerreinen van Oudeschild, de Koog en De Cocksdorp wonen zal worden verbo den. Als aangetoond kan worden dat wonen bij het bedrijf echt nodig is, zou gewerkt kunnen worden met een vrijstellings- of wijzigingsbevoegdheid in het betreffende bestemmingsplan. Die noodzakelijkheid zal dan wel be oordeeld moeten worden aan de hand van criteria, maar daar zitten veel haken en ogen aan. De kans is groot dat deze mogelijkheid al weer gauw oneigenlijk benut zal worden. Wat men de een gunt, moet men de ander ook gunnen. Het laatste woord is er dus nog met over gezegd. De Jonge Ondernemers Organisatie Texel heeft laten weten voorstander te zijn van een hard woonverbod op bedrijyenterrelnen. Dit standpunt is ingegeven door het telt dat zich in het recente verleden al diverse proble men hebben voorgedaan rond het wonen op deze terreinen. De Texelse Rangers, de jeugdafde ling van het Wereld Natuur Fonds (WNF), gaan zaterdag 28 juni naar Vlieland. Daar staan fietsen klaar waarmee ze het eiland verkennen. Ook staat een duinexcursie op het programma. Mede dankzij de financiële steun van het WNF en Super, die het eten en drinken onderweg sponsort, blijft de bijdrage per kind beperkt tot ƒ15,-. In principe krijgt iedereen die het afge lopen jaar regelmatig aan de Ranger middagen heeft meegedaan, een schriftelijke uitnodiging met uitleg Informatie, tel. 31 33 33, 31 40 34 of 31 66 57. Regelmatige gebruikers van de veerboot moeten het een tijdje zonder de kleurige magneetkaart stellen De leverantie van de full color-vervoersbewijzen door een Japans bedrijf is een maand ver traagd. Tot de tijd houdt Teso het op kartonnen kaarten, uitgevoerd in zwart/wit. Bij normaal gebruik geeft dit volgens Teso geen pro blemen. De vervanging van de Ferreverzaal lijkt te ontaarden in een regelrechte soap. Staakten in de vorige verga dering van de gemeenteraad de stemmen, wegens afwezigheid van Gerard Weijers (Texels Belang), vorige week ontstond verwarring omdat de PvdA haar voorstel in trok. Voorlopig eind van het liedje is dat de kwestie wordt verdaagd tot de raad van oktober. De bijeenkomst was dinsdag nog maar nauwelijks begonnen of er werd alweer geschorst. Dat kwam omdat Hans Roeper namens de PvdA het voorstel om snel tot aanbouw aan de sporthal over te gaan introk. Het had naar zijn mening geen nut meer om haast te maken, nu er toch alweer een maand overheen was gegaan De vakantieperiode komt eraan, dus hij kon zich wel vinden in het college voorstel om de zaak in september weer op te rakelen Mits het PvdA- plan dan weer uit de kast wordt ge haald. uiteraard. Het leverde gefronste wenkbrauwen op van het CDA. dat het eigen stand punt hierdoor moest herzien. Ook het college had behoefte aan kort over- De eerste kwalificatiewedstrijd op golfbaan De Texelse voor het be halen van een club-handicap is gewonnen door Pieter de Boer. Voor het eerst mochten de goiters de bal bij het slaan niet meer op de tee leggen, maar moesten ze slaan vanaf de plek waar de bal was geland De Boer haalde een score van 57 Steblefordpunten Zijn grootste con current Bart Medema bleef steken bij 52 punten, goed voor een derde plaats. Menno Schuyl werd met 55 punten tweede. Bijzonder was de prestatie van jeugdlid Jan van Wijk (13), die met 48 punten derde werd in categorie 2. De Boer won de door golfvoorzitter Bob Couthino beschikbaargestelde keramische tro fee, gemaakt door Kerstin Edelmann. Texelse jongeren van 10 tot 15 jaar kunnen zich ook deze zomer bij de Welzijnsstichting een kaart aan schaffen waarmee ze tegen gere duceerd tarief sportieve activitei ten kunnen beoefenen. De be langstelling voor deze Vakantie- kaart was vorig jaar zó groot, dat een fors aantal geïnteresseerden „nee" moest worden verkocht. Dankzij financiële ondersteuning van het Koningin Julianafonds en het feit dat de deelnemende Texelse bedrij ven meer korting verlenen dan vorig jaar, kunnen dit jaar maximaal 200 kaarten worden uitgegeven Vorig jaar waren dat er nog 140. De kaart kost 25,-. Het principe is niet veranderd. Wie de kaart aanschaft, krijgt vier bonnen. Tegen inlevering van een bon kan de deelnemer catamaranzeilen, surfen, brandingkanoën, raften in de bran ding, waterskiën, karten, boog schieten, bowlen. paardrijden, squashen, tennissen of skaten. Nieuw is het tokkelen. Hiervoor wordt in het Doolhof (op de Hogeberg) een soort survivalparcours uitgezet. Som mige onderdelen kosten twee bon nen Het is toegestaan om de bonnen vier keer aan hetzelfde onderdeel te besteden. Ze zijn vanaf volgende week maandag 15 00 uur verkrijg baar bij de balie van de Welzijns stichting (ingang d'Ouwe Ulo). De actie werd vorig jaar voor het eerst georganiseerd en is in principe be doeld voor kinderen wier ouders niet op vakantie gaan, omdat ze bijvoor beeld in de horeca werkzaam zijn. Volgens de jongerenwerkers vallen hun pupillen vaak overal buiten, om dat ze te jong zijn om uit te gaan en te oud voor het - eveneens door de Welzijnsstichting georganiseerde - bouwdorp. Voor meer info tel. 31 55 82. (Advertentie) &L BIOSCOOP Cinema Texel jf* Gravenstraat 33 Den Burg 3- 31 20 27 ALL STARS: din 17 juni v.a.19.00 uur TONNIE BRASCO: woe. 18 juni: v.a. 21.30 uur LIAR LIAR: don. 19t/m woe. 25 juni dagelijks v.a. 19.00 v.a. 21.30 uur ALL STARS: ,zat. 21zon. 22 woe. 25 juni Middagvoorstelling v.a. 16.00 uur leg, daar wethouder Nel Eelman zich immers achter het PvdA-plan had geschaard, in tegenstelling tot de rest van b en w ,,Raar hoor U moet dus nu de taak van de portefeuillehouder overnemen", constateerde Erna Eelman (VVD). Uitstel De burgemeester liet zich met tot uit spraken verleiden en na de pauze beloofde wethouder Eelman in de commissie welzijn van september met een plan te komen namens het hele college. Maar ook dat riep vra gen op. Aanvankelijk had (de meer derheid van) het college namelijk voorgesteld in de raad van septem ber met iets te komen. ..Dit is nóg een maand later", mopperden D66 en VVD. Maar dat vonden Texels Belang en het CDA niet erg. „Liever meer tijd nemen en met een verstandige oplossing komen dan met haast werk", verwoordde Corrie Heijne. Peter Bakker van GroenLinks kreeg de garantie dat sporters in de Ferrever terecht kunnen tot vervan ging is geregeld, ook al vergt dat en kele reparatiewerkzaamheden Question Plaza" Elke zaterdag in juni: jaren '70 '80- discoparty Toegang: gratis Vrijdag en Zaterdag 20/21 juni: Midsummer Rhythm Jazzfestival met optredens in alle zalen THEATER RESTAURANT Klif 12 Den Hoorn s 31 96 33 Di. 24 juni Plien 9 Bianca en Hetty Feteris (21.00 uur,/20,00//15,00) Di 1 juli Bubbling Toorop Trio "Hormonale Swing op de spits met de Bubbels' (21.00 uur. J20,00//15,00) Diner - Cabaret in juni Wo. 18. Vr 20. Za. 21, Zo. 22. Wo 25, Vr. 27, Za. 28, Zo. 29 Zie ook Texeltxt pag. 706 VAKANTIECENTRUM DE KR1M TEXEL Roggesloorweg 6 De Cocksdorp 39 01 11

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5