l. Het Rondje: zin en onzin TEXELSE 7 couRANT Rondje Texel Uitslag Rondje '97 vszimm Grote tussen de kleintjes BSE-vrij rond de VC-boei **f i t Het beroemde „woud van zeilen" vlak voorde start van het Rondje, gezien vanuit de hoog werker de finish. rtenEd Pool weer voet aan land der Dirk (52) en zoon Ed (17) le iden een opmerkelijke prestatie, nierdag hadden ze bij tv-opna- nvan SBS 6 de mast van hun boot speeld. Nacra-dealer De Boer was <nendelijk een nieuwe boot ter be- tóking te stellen, maar die moest jlag nog wel helemaal in elkaar rden gezet... lans de wedstrijd bleef het duo •min van pech gevrijwaard. „Net li de VC-boei liepen we aan de nd. Even verderop was het weer fep toen moesten we een stuk diet zwaard omhoog varen. Maar :rde rest ging het hartstikke goed", ÉellEd Pool. tveel later gingen Jan en Karelien taiwstra door de finish. „Tsjonge, fel Molengat hebben we meer on- dan boven water gevaren. Net iduikboot", lacht Jan Schouwstra. vermoeden dat ze, evenals vo- par, als eerste van hun klasse ia 5 7 zonder zwaard) waren len, werd 's avonds tijdens de Ireiking bevestigd Als een kogel Texelse koppels die voorin het eindigden, konden terugblikken mgoede race. Door de windrich- »as het echter moeilijk om uit te ten. zo ondervonden Martin en Wa Maat. „Na de VC-boei ging Itmyup. Inhalen kon echter niet, Imet dit weer gaat iedereen even i Als |e een foutje maakt en je Uhonderd meter achterop, heb je hen kilometer nodig om het weer lie maken. En na het Molengat edereen in één streep naar de im Houwing en Corry Kuip lagen deEierlandse dam op een veelbe- ende20e a 25e plaats. „Een gou- start, we gingen als een kogel jWe konden goed gebruik maken de vrije wind, maar na de vuurto- kwamen de boten met spinaker •bij", aldus Houwing. Door het Kerwege laten van dit extra zeil, Jan en Karelien Schouwstra, opluchting na wist het Texelse duo op handicap echter als eerste in de Prindle 18.2 klasse te eindigen. Vorig jaar eindig den Kuip en Houwing als tweede. Worsteling „Onwijs mooi. Zeker het laatste stuk. Zóveel boten om je heen en er dan zo keihard er overheen knallen", ju belde de vijf minuten later gefinishte Rina Monen. ,,'t Leek wel een speed boot", vult echtgenoot Andreas aan. Hij had de wedstrijd met spierverslap pers gezeild, nadat hij donderdag door zijn rug was gegaan Ook in de achterhoede waren posi tieve geluiden te horen. Zelfs van Chiel de Boer en Ivo Lauers, die na het overschrijden van de finishlijn omsloegen en pas na een hele wor steling aan land kwamen. Intussen werden ze voorbij gestreefd door het jongste damesduo, Marieke (18) en Ilse (19) Brommersma. Vorig jaar waren ze gecrasht voor de start, maar ditmaal zeilden ze het Rondje uit. „Op het laatst had ik geen kracht meer in mijn armen. Daardoor kon ik het zeil niet meer zo hard aantrekken en moesten we ruimer opkruisen. zodat het wat langer duurde tot we er waren", aldus stuurvrouw Marieke. Ze moest lachen om haar eigen taktiek. „We dachten als we bij Oudeschild onder hel kantje varen, halen we ze allemaal in Maar het tegendeel was waar, de andere bo ten verdwenen uit zicht Volgend jaar pakken we dat anders aan Feest Omstreeks kwart voor zes was de laatste catamaran binnen. Tot de 23 uitvallers behoorden een stuk of tien achterblijvers, die teveel achterstand hadden opgelopen en bij Oudeschild uit de strijd waren genomen. De ave rij bij de andere uitvallers was in de meeste gevallen niet ernstig. De grootste schade betrof een boot met een gebroken voorbiem; deze moest van De Hors worden opgepikt. Het 20e Rondje kreeg zaterdagavond een gezellig besluit in de bomvolle tent op het strand. Honderden zeilers, supporters en bezoekers bouwden een feestje. Dat af en toe de stroom uitviel mocht de pret met drukken. Integendeel, de ritmesectie van de salsaband speelde vrolijk door en het publiek deinde mee. Speciale aan dacht kreeg zeiler Arie van der Plas, die aan alle Rondes heeft deelgeno men. Texelpromotie Ging er dan mets verkeerd tijdens deze editie? Jazeker. Zeilers klaag den dat ze bij de haven van Oude schild hinder ondervonden van de daar voor anker liggende jachtjes. Daarnaast deed de wijze waarop de (inter)nationale pers in de watten Overall-klassement na berekening van handicap: 1 Ron van Tey- lingen/Paul Manuel; 2. Gunnar Larsen/Gerhard van Geest; 3. Patrick Demesmaker/Johan van de Water; 4. Sven Karsenberg/An- nemarie Kingma; 5. Remco Ken- beek/Marieke Tobias. Bakker (1e Prindle 16), 270. Kees Bakker/John Sluis (3e Hobie 18); 302. Henk Prins/Eric Haeck; 310 .Arnold Boomstra/EIda Panoto; 340 Klaas Jan van der Vis/Annet Stijvers (3e Prindle 16); 353. Jan en Irma Boon; 363. Fetze de Haan/ Andrew Albers (4e Prindle 16), 468. Arnold Boon/Sandor Mantje; 525 Anne van der Velde/Liesbeth Mantel; 543. René Jager/Dennis Eelman; 548. FrankZwager/Pieter Wijnand; 555. Wil-lem Oosterha- ven/Marieke de Veij; 567. Friso Bakker/Rogier Kruger; 578. Rich ard Koopman/Stefan Zeekant; 597. Albert en Willem Anton Scha- gen; 617. Wouter Zeekant/Thalia Houwing; 648. Chiel de Boer/Ivo Lauers, 674. Marieke en Ilse Brom mersma; 696. René Kooiman/ Peter van den Berg. Texelaars: 35. Dirk en Ed Pool; 75 Jan Jelle en Karelien Schouwstra (1e in Nacra 5.7 klasse); 86. Willem Houwing/Corry Kuip (1e Prindle 18.2); 105. Michel Arends/Rene Renerie; 116. Martin en Yolanda Maat (4e Prindle 19). 126. Andreas en Rina Monen; 146. Kees Dros/ Jan Hoekstra; 168. Bart Boon/Fred Eenhoorn; 181. Hans en Mabel Zuidema; 189. Hans en Yvonne b'/ de start voor Erie Haeck. d pool In volle actie bij het ronden van de vuurtoren ..Hall wind. zo heet dit wat ze nou doen. Het eiland zit er nu namelijk tussen, dus het waait aan deze kant maar half zo hard. vandaar..„Zie je die man die in z'n eentje op een catamaran zit? Hij doet met echt mee aan de wedstrijd, hoor. Daarvoor moet je namelijk verplicht met z'n tweeën zijn. Het was erg gezellig op de dijk bij Oudeschild, maar wat wérd er veel onzin verteld. En dat is meteen waaraan het deze twintigste Ronde om Texel ontbrak: goede informatievoorziening. Althans, voor het publiek dat de wedstrijd live volgde. De PR-mensen hebben keihard gewerkt, maar richtten zich vooral op de televisiemakers en sponsors. We kunnen de hand enigszins in eigen boezem steken. Ook na twintig rondjes mag je er niet vanuit gaan dat iedereen nu wel weet hoe het zit met hoogwater, op- en afkruisers of de Texel Yardstick. Maar het is vooral een zaak van de organisatie. De geluidsinstallatie bij paal 17 bestreek slechts een klein deel van het strand en werd bediend door een insider. Uiteraard goed dat daar iemand met kennis van zaken zit, maar die moet zich wel verplaatsen in z'n publiek dat voor meer dan tachtig procent uit leken bestaat. Het waarom van een uitgestelde start ontging het merendeel van deze mensen volledig en ook de kreet dat er te weinig waterstaat op de Vlakte van Kerken verdient nadere toelichting. De helft van de toeristen is überhaupt niet bekend met het fenomeen hoog- en laagwater. De Telegraaf bleek ook niet helemaal goed op de hoogte. In de Zeilkrant van zaterdag werd gesproken over ronderecords van één uur zoveel Dat red je met een speedboat niet eens. Terwijl in het Ronde programmaboekje toch keurig alle recordtijden zijn vermeld. „Klein eilandje, moet kunnen", heeft die journalist waarschijnlijk gedacht. De overdadig aanwezige media stelde zich niet al te bescheiden op. enkele uitzonderingen daargelaten. Gehuld in gratis verstrekte Ronde-truien en volgestopt door de organisatie liet men zich per Landrover vervoeren in ruil voor tv-beelden die op onaangekondigde tijdstippen werden uitgezonden In Oudeschild werd in het verleden wel gezorgd voor een geluidsinstallatie, waardoor de uitzending van Radio Texel kon worden gevolgd Particulier initiatief? Hoe dan ook, nu ontbrak iedere vorm van informatievoorziening, waardoor de vele aanwezigen, die zich al 's ochtends met tuinstoel en koelbox op de dijk hadden geïnstalleerd, pas van de laatkomers begrepen dat de start een uur was vertraagd. Radio Texel is ook wel eens te beluisteren geweest op het strand. Nu slechts sporadisch. Waarom niet de hele dag? De radiomensen maakten er weer een uiterst boeiende én informatieve show van. Rond het hele eiland en op het water zaten reporters klaar die in hun eigen woorden verslag deden van wat ze zagen Wat geeft het dat het amateurs betreft? Dat zijn de luisterende toeschouwers over het algemeen óók. Het was een mooi rondje, daar is iedereen het over eens Betere Texelpromotie is nauwelijks denkbaar, temeer daar de zonnige beelden de bewolkte rest van Nederland moeten hebben verbaasd. Als de laatste vlekjes op het eiland zelf worden weggewerkt, kunnen we ons volgend jaar opmaken voor een feest. Want in 1991 ging het evenement immers niet door wegens slecht weer, dus volgend jaar wacht ons eigenlijk pas het echte twintigjarige jubileum Een wedstrijdboot valt in het met bij de reuze catamaran op de achter grond. Het vaartuig, dat buiten deel neming met het rondje meevoer, wordt bestuurd van de bekende wereldzeiler Henk de Velde Het schip was gecharterd door De Krim ter gelegenheid van de opening van de golfbaan Genodigden mochten met de reuze catamaran een tochtje rond het eiland meemaken. Andere golfers bekeken per cabriolet-bus de ronde vanaf de wal. Menig deelnemer zeeg na terugkeer op het strand even uitgeput naast zijn boot neer. Zeilers zijn niet gespeend van enige humor, getuige dit boegbeeldje werd gelegd, overdreven aan. Ook liet de informatievoorziening voor de bezoekers op het strand bij paal 17 en de -gezellig drukke- dijk bij Oud eschild te wensen over. Dat zijn de tails die door het gunstige verloop van de ronde ondersneeuwden, maar bij de evaluatie zeker aandacht behoren te krijgen. Al met al was deze Ronde om Texel een schitterend stuk Texel- en zeilpromotie. Het zou dan ook niet verbazen als de belangstelling vol gend jaar nog groter is, de limiet van 800 boten wordt bereikt en er meer pers en sponsors op af komen. Loon naar werken voor de organisatie, maar tevens iets om de vinger bij aan de pols te houden. Frans Hopman Ilse (links) en Marieke Brommersma moe maar voldaan. 'I Liep als een tierelier. Zelfs de VC- boei konden we ditmaal makkelijk vin den lachen Maria van den Haak en Joep Maeijer uit Maarssen Met hun ..koeienboot" waren ze een opmerke lijke verschijning in het grote veld. De naamCtara-maranontlokte menig strandbezoeker een glimlach. ..Lang leve de lol", zo verklaart het tweetal hun benadering van de zeil- sport. ,,Op de boot zijn we hartstikke fanatiek, maar voor en na de wedstrij den staat het plezier voorop. Dat is na de finish te merken. Nadat ze zich moeizaam door de branding heen hebben geworsteld, halen ze een variant op de ..witte motor" te voorschijn: een fles Beerenburg ..Daar zijn we op zee niet aan toe gekomen", grijnst het duo Zeilvrien- den, onder wie de opvarenden van de boten ..Kaassie 'en ..Doortje Dadel", komen borrel meedrinken. Ook ditmaal maakte de Claramaran. waarvan de zeilen zelf met zeefdruk- inkt zijn beschilderd, weer veel reac ties los. Voor publiek en zeilers zijn we heel erg herkenbaar. Zeker in het achterveld zijn ive voortdurend aan het zwaaien Weet je. als je met op valt door prestaties, moet je iets an ders bedenken Die nieuwe boten lij ken allemaal op elkaar dit is weer eens wat nieuws. De foto's bij het verslag van de Ronde om Texel zijn gemaakt door Tessa van Daalen, Harry de Graaf, Gerard Timmerman en Frans Hopman. Koetje in de branding...

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 7