VOC ook volgende jaren belangrijk VVV-thema Folkore pakt uit met 35-jarig jubileum Hoornder Landbouwdag te zien op Internet W BAKKER i Agenda teso TEXELSE^? couRANT oud Papier Politie op 1 juli weer in De Koog Weekenddienst Texelse artsen Tuinendag De Vakantiekrant Nieuwe ambtenaren burgerlijke stand Artikel-19 voor Den Burg-west Kindvriendelijk beeld zwembad Molenkoog Bedrij vigheid Molenbos stopt met a la carte Excursie: zou van De Slufter ijzerhands c VRIJDAG 20 JUNI 1997 Deelnemers aan de eerste VOC-wandeling luisterden gisteren op de dijk naar een verhaal van Arjen Trap over de rede van Texel. (Foto Hariy de Graaf) Texel wil volop toeristisch profijt trekken van de hernieuwde belangstelling voor de geschiedenis van de Verenigde Oos- tindische Compagnie. Dat is goed mogelijk omdat het ei land eeuwenlang vertrekpunt was voor de handelsschepen, die voor de rede van het eiland moesten wachten op gun stige wind en intussen de laatste voorbereidingen troffen voor de maandenlange reis naar Indië of andere verre be stemmingen. Niet alleen dit jaar maar ook daarna zullen de toeristen in de gelegenheid worden gesteld om wandelend, fietsend en etend kennis te nemen van dit lokale facet van de vaderlandse geschiedenis. Daarbij wordt ingehaakt op de aan dacht die landelijk al voor dit thema is gewekt en wordt gebruik gemaakt van collectieve promotie, die ook is gericht op Amsterdam, Hoorn, Enkhuizen en Delft en an dere plaatsen waar VOC-sporen zijn te vinden. Wandeling Gistermiddag werd vanuit Oudeschild de eerste van vier VOC-wandelingen gemaakt Dat gebeurde onder leiding van de daarvoor ingehuurde Marline Jimmink en Arjen Trap, die de deel nemers een schat van informatie ver schaften. De drie uur durende wan deling door Oudeschild en omgeving voerde onder meer langs het Maritiem en juttersmuseum, de Her vormde kerk (bezichtiging), restau rant De Zeven Provinciën (panne- koek, Juttert|e en koffie) de Wezen- putten en Brakestein Ter afsluiting was in fort de Schans een maaltijd „met raasdonders en bliksemende wieven". De wandeling, die 17 juli, 14 augustus en 18 september wordt her haald, kost f82,50. alles inbegrepen Gisteren introduceerde de VVV ook de VOC-fietsroute. Aan de hand van een zoiuist verschenen fraaie twee talige folder met historische beschrij ving kan individueel of in groepsver band voor f2,- per persoon worden gefietst langs Loodsmansduin, Den Hoorn, De Schans, Brakestein. Skillepaadje en andere plekken waar in de gouden eeuw volop bedrijvig heid heerste als gevolg van de aan wezigheid van de VOC-vloot, Van diezelfde fietstocht bestaat ook een „aangeklede" versie waarvoor f24,95 moet worden betaald, inclusief entree Maritiem en Juttersmuseum, VOC-pannekoek, koffie en Juffertje in restaurant Loodsmansduin. 't Pak- huus, De Verrekieker of De Zeven Provinciën Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, zodat het vlot kan worden ingeladen. Komende zater dag wordt oud papier opgehaald in de volgende straten: 6. Beatrixlaan, Noordwester, Duin- reep, Zeebries, Vloedlijn en Golf slag. Oosterend De papiercontainer van gymver eniging Oosterend staat zaterdag de hele dag (van 8 00 tot 18 00 uur) op de hoek Slotskolk/Kotterstraat. Oud papier en karton moeten gebundeld worden aangeleverd. Oudeschild In Oudeschild wordt dinsdag 24 juni vanaf 15.00 uur door „De Bruinvis" oud papier opgehaald, leder wordt verzocht het tijdig gebundeld aan de straat te zetten Het politiebureau in De Koog is vanaf 1 juli weer open. Toeristen en Texelaars kunnen er dagelijks van 9 00 tot 17.00 uur terecht. Wegens de braderie is de post op dinsdagavond open tot 22.00 uur Het bureau is te lefonisch bereikbaar via tel 31 72 35. Zie ook de vermelding in de weekend- lijst van de Vakantiekrant. Uitsluitend voor spoedgevallen van zaterdag 21 juni 08 00 uur tot maandag 23 juni 08.00 uur. dok ter W. Vos, Haffelderweg 2, Den Burg. tel. 31 20 23. Voor overige informatie zie de weekendlijst in de Vakantiekrant De Stichting Folklore laat het 35- jarig bestaan niet ongemerkt voor bij gaan. Het jubileum wordt kracht bijgezet met een feestelijke oude ambachtenmarkt op woensdag 30 juli. Middelpunt van de festiviteiten is een ouderwetse boerenbruiloft van de familie Visser, die het vijftigjarig huwelijk viert. Diezelfde avond wordt in De Lindeboom een reünie van oud-leden van de kinderdansgroep gehouden. De folklore pakt flink uit tijdens het jubileum. Er komen 30 juli diverse be oefenaars van het oude ambacht, zoals een glasblazer, een leerlooier, een sigarenmaker, een touwslager en een loodklopper. Oude koetsen ver hogen de nostalgische sfeer, evenals een kledingshow en de boerenkapel Verder wordt die dag een maaltijd in de openlucht gehouden. De stichting roept oud-leden van de kinderdans groep op zich voor de reünie 's avonds op te geven bij Nel Kooij, tel. 31 20 24 of bij mevr. Bekenkamp, tel. 31 53 27 Het verzoek is om oud-le den die aan de vastewal wonen ook in te seinen. De huidige leden van de kinderdansgroep treden elke woens dag op om 15 30 uur Traditioneel is de aanwezigheid van kramen, oude ambachten, Ada van Holland, het schandblok, de waag, etc. Braakballen De folkore gaat 2 juli van start met „De dag van de oude tractoren", met o.a. de oude dorsmachine. Verder zijn er optredens van een jeugd theatergroep uit Duitsland en de Nijelaamster Skotsploegh. Op 9 juli „De dag van de muziek" gehouden De muziek gaat op straat door tot 19.00 uur, waarna in diverse horeca gelegenheden! wordt doorgespeeld. In De Slock brengen de „De Braak ballen" drankliederen ten gehore, ter wijl in Question Plaza „Suspicious Noice" (tweede achter Deluge) op treedt. mei in de gelederen Gerbrand Dros. Nieuw initiatief komt van de restaurants aan de Gravenstraat, die 9 juli vanaf 16.00 uur een speciaal gemaakt en geprijsd menu serveren, voorzien van muziek. 16 Juli staat in het teken van oud- Hollandse kinderspelen, 23 juli is „De dag van het boerenerf", 6 augustus „De dag van het dier" en 13 augus tus staat wederom in het teken van oud-Hollandse kinderspelen, 's Avonds wordt de finale van het Texelse kampioenschap ringsteken verreden. De dag van de muziek wordt herhaald op 20 augustus, in combinatie met een expositie van „glanzend chroom" (old-timers, motoren, solexen, etc.). Tuinclub „Spriet" houdt op zaterdag 28 juni een open tuinendag. Tussen 10.00 en 16.30 uur zijn zes tuinen in Den Burg en nabij Oudeschild open voor publiek. De ontwerpen moeten met worden gezien als voorbeeld, maar geven een idee wat er kan wor den gedaan, ledereen vult een ruim te anders in. Tuinliefhebbers kunnen bij de eerste tuin die ze bezoeken een passepart out voor ƒ5,- kopen. De adressen zijn: Vloedlijn 3 (Els Blom). Zeebries 24 (Pefra van Benthum), Kogerstraat 1 (kruidentuintje van de Oudheidska mer), Wilhelmmalaan 12 (Truus Kuip), Middellandseweg 2 (Herma en Leo Annyas), Ottersaat 7 (Cobie en Dies Balk) In verschillende tuinen wordt koffie en thee geschonken. Bezoekers worden verzocht honden en (kleine) kinderen thuis te laten, de meeste tuinen zijn daar niet geschikt voor De Vakantiekrant verschijnt weer iedere vrijdag. In dit gratis blad wordt een uitgebreide agenda op genomen van alle activiteiten die op het eiland plaatsvinden. Evene menten en tips kunnen worden aangemeld bij Ruud Nooij via tele foon 31 50 34 of schriftelijk bij de balie van I en R, onder vermelding van „De Vakantiekrant". Vermel dingen moeten ruim een week van tevoren worden doorgegeven, an ders kunnen ze niet meer worden opgenomen. Verder is het mogelijk voor groepen een speciale VOC-dag op Texel te organiseren, met tal van mogelijkhe den in overleg. De bedrijven die daar bij kunnen helpen zijn vermeld in de speciale brochure, die bij de VVV verkrijgbaar is. Ook de volgende jaren zullen in het teken van de VOC staan. Het is de bedoeling het bedrijfsleven daarbij zoveel mogelijk te betrekken, met name de horeca. Er zijn plannen voor een excursie van Texelse horeca- mensen naar collega's in Hoorn, Enkhuizen en Amsterdam die al een tijdje met dit bijltje hakken Wat evenementen op Texel betreft denkt men onder meer aan een grote manifestatie in het jaar 2000. moge lijk met inschakeling van de nage bouwde koopvaarder Batavia Tel kens als een geschikt en belang wekkend historisch feit wordt her dacht, zal daarop worden ingehaakt. De 400e verjaardag van de handels connecties tussen Nederland en Ja pan zou zon aanleiding kunnen zijn, evenals het feit dat het in 2002 400 jaar geleden is dat de VOC werd op gericht. „Living historie" zal steeds het parool zijn. Dus geen saaie toe standen. maar een boeiende presen tatie van geschiedkundige feiten door levende mensen Tsaar Peter Een voorproefje daarvan is al op 3 juli van dit jaar te beleven, als het 300 jaar geleden is dat tsaar Peter de Grote Nederland voor het eerst be zocht en daarbij op Texel voet aan wal zette Op die dag zal hij 's mid dags naar de Texelse wal worden geroeid in gezelschap van Nicolaas Witsen. destijds burgemeester van Amsterdam en bewindvoerder van de VOC Het tweetal zal in het Maritiem en Juttersmuseum de expositie „Texel-Sint Petersburg" openen. MJM-directeur Benno van Tilburg vertelde gistermiddag dat op deze tentoonstelling, die tot 31 oktober in stand blijft, onder meer 90 interes sante objecten te zien zijn die voor deze gelegenheid uit Sint Petersburg zijn gehaald. Dezelfde dag zal een nieuwe be zienswaardigheid in het MJM worden geopend: het nagebouwde interieur van een gezonken schip. De bezoe kers hebben vanuit het „wrak" uitzicht op de zeebodem waarop diverse ar cheologische vondsten zijn uitge stald. Burgemeester en wethouders heb ben het aantal ambtenaren dal be voegd is burgerlijke stand-zaken te behartigen, uitgebreid met twee. Be noemd zijn Ron Brouwer en Ine Witte- Barhorst. Dokter Jan Hoekstra mag van de raad een dienstwoning met praktijk ruimte bouwen in Den Burg-west Het is met de eerste artikel-19 procedure die voor deze plek wordt gevoerd, vandaar dat Jan Koolhof van het CDA aanraadde het bestemmingsplan te herzien. „Niet nodig", aldus wethouder Schilling „Er zijn nog maar een paar hoekjes over, dus dat is nauwelijks de moeite. Bovendien moet je dan wel de goeie bestemming kiezen, anders zit je weer met procedures." Vrijdag 20 juni In Den Burg begint vanavond het Midsummer Rhythm Jazz Fes tival (t/m zondag). Op het terrein van zwembad Molenkoog is de uitreiking van de certificaten van het volwassenen onderwijs De avond wordt op geluisterd met muziek en er zijn drankjes en hapjes: aanvang 18 00 uur Zwembad Molenkoog is vanaf 16 45 uur gesloten wegens diplomazwemmen In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.30 uur „Liar, Liar". Zaterdag 21 juni Atletiekvereniging Texel houdt vandaag op de grasbaan aan de Haffelderweg open dag Om 11.00 uur wordt op de jeugd van 8 tot 15 jaar gerekend. Senioren, veteranen en AB-junioren (van 16 tot 19 jaar) zijn welkom vanaf 13 30 uur. Kinderen die kennis willen maken met tennis zijn van 14.00 tot 16.00 uur welkom op de banen van Deuce in Den Burg. In De Waal wordt een midzomer feest gehouden. Tussen 14.00 en 16 30 uur is er kinderstraatverkoop op het Vermaningspad en 's avonds is er feest voor alle Waalders. Vandaag is de tweede dag van het Midsummer Festival in Den Burg. In café De Pilaar in Den Burg opent de band Crystal I een feestelijke avond met een optreden vanaf 17.00 uur. De toegang is gratis Bij manege Akenburg start om 18 00 uur een avondrit, georgani seerd door menvereniging „Tus sen Wad en Duin". In Cinema Texel draait om 16.00 uur „All Stars" en om 19.00 en 21.30 uur „Liar, Liar". Zondag 22 juni Publiek is welkom bij een behendigheidswedstrijd voor honden op het terrein van Stella Dekker. Hoofdweg 30 in Eierland. Van 9 30 tot ongeveer 15.00 uur. Op de speelweide aan de Ploeg- elanderweg in de Dennen begint om 10 00 uur de Texelronde van handboogvereniging De Eiland- schutters. ledereen die op een catamaran wil varen kan vanaf 11.00 uur te recht bij de Cocksdorper kustzeil- veremging bij paal 33. Tijdens deze opstapdag kan met ervaren zeilers een tochtje worden ge maakt. Pakken en zwemvesten lig gen klaar. Vanaf 15 00 uur speelt in De Worsteltent aan de Smitsweg het gitaarduo „De Rutututers" (Margreet Dreesens en José de Bloois). Het Midsummer Muziekfestival in Den Burg wordt vanavond afge sloten. In Cinema Texel draait om 16 00 uur ..All Stars" en om 19.00 en 21 30 uur ..Liar. Liar" Maandag 23 juni Bridgeclub Groot Slem houdt in manege Akenburg een vrije drive voor Texelaars en toeristen, aan vang 19.30 uur. Deelname met- leden kost ƒ5,- per persoon. In Cinema Texel draait om 19.00 en 21.30 uur ..Liar, Liar". Het Koninklijk Texels Fanfare verzorgt vanaf 19.30 uur een zomeravondconcert in de RK kerk van De Koog. Toegang gra tis. Excelsior houdt een openlucht optreden in de Ankerstraat te Oosterend. Majorettes, drumband en fanfare verzorgen een show van ongeveer drie kwartier, aan vang 19 30 uur. In de NH kerk van De Koog begint om 20.00 uur een dia-avond over Den Hoorn maakt zich op voor een zomerse traditie. De Hoornder Donderdag gaat op 3 juli van start met het kampioenschap schapen scheren en -melken. Van de acht donderdagen is de Landbouwdag op 24 juli de meest bekende. De „rampenavond" op 10 juli gaat wel licht als de meest sensationele de geschiedenis in. De tegenstelling van het kunstma tige zwembad Molenkoog en het natuurlijke groen waarmee het bad is omgeven. Met dat uitgangspunt ontwerp de Haarlemse kunstenaar Petra Bootman een beeld dat de voorkeur geniet van de werkgroep Molenkoog en de adviescommis sie voor kunst en cultuur. Kosten: ƒ24.500,-. Eigenlijk was hel de bedoeling dat op hel terrein van Molenkoog een ander kunstobject (..Kopje Onder") zou worden geplaatst, dal ook als speet- object voor de kinderen zou dienen De realisatie hiervan bleek echter niet uitvoerbaar, zodat kunstenaars op nieuw werden uitgenodigd hun ont werpen in te dienen Het werk van drie Texelse inzenders had echter niet de voorkeur van de werkgroep en adviescommissie, die wel positief oor deelden over het beeld van Bootman In Velserbroek staat een vergelijk baar object van haar hand. Het beton nen beeld van circa twee meter hoog komt te staan op de speelweide. Hoe wel het geen speelobject is. nodigt het beeld volgens de gemeente wel uit tot spelen en is het veilig en kind vriendelijk. Met hulp van de Texelse aannemer Hans Veeger kan het beeld in een week worden opgericht. Zoals het met kunst betaamt, oor deelde de raadscommissie welzijn verdeeld over het kunstwerk Aange zien de opdracht al is verstrekt, is er volgens waarnemend welzijns-wet- houder Poster geen weg terug meer De provincie betaalt f9.000,- mee aan het beeld. „Het loopt als een trein", doelt PR- man Kees Bedrand op de organisa tie, de Stichting Hoornder Donder dag. Het zevenkoppige bestuur, onder voorzitterschap van Frans Bak ker, heeft de afgelopen maanden menig uudje in de voorbereiding van de festiviteiten gestoken. In grote lij nen wordt niet afgeweken van de for mule die de laatste jaren is gehan teerd Veel tijd is besteed aan de Land bouwdag op het terrein aan het Lage Weggetje. Traditionele shows en keu ringen van koeien en paarden tot ko nijnen en parkieten passeren de re vue, evenals het rijdend materieel van de Oude Motoren en Trekker Vereni ging. De ezels ontbreken niet en voor paardenliefhebbers valt er het nodige te genieten. Publiekstrekker wordt de door een vierspan voortgetrokken promotiewagen van bierbrouwer Heineken. Voor het eerst kan de hele wereld meegenieten van het evene ment. De Rabobank zorgt ervoor dat de Landbouwdag via Internet recht- Rob Teisman en Corry de Jager van hotel Molenbos zijn gestopt mef hun a la carte restaurant. „Naar verhou ding staken we erg veel energie in het restaurant. Dat dreigde ten koste te gaan van onze aandacht voor de hotelgasten Zover wilden we het niet laten komen, want het hotel is toch onze hoofdfunctie", aldus Teisman. Na de nieuwbouw in 1993 is het aan tal hotelgasten verdubbeld van 30 tot 60. Voor hen wordt nog wel dagelijks gekookt. „Losse binnenkomers" kun nen net als de hotelgasten een keuzemenu bestellen. Een diner met Texelse produkten behoort tot de mogelijkheden Daarnaast kunnen gezelschappen nog steeds -op af spraak- in restaurant Molenbos te recht. Texel. Entree ƒ2,-, kinderen j. Dinsdag 24 juni In Cinema Texel draait om 191 en 21.30 uur „Liar, Liar". Om 20.15 uur begint in de NHt> van Den Burg een zomeravaj concert van Musica Texlaenf Texels Vrouwenkoor. De loegj is gratis, na afloop wordt een in meling gehouden ter bestrijdi van de kosten. In Klif 12 in Den Hoorn Ire vanaf 21.00 uur „Pien en Biarx en Hetty Feteris" op, winnes van Camaretten en het LeidsC baret Festival Entree ft, vriendenprijs ƒ15,- Woensdag 25 juni 18.30-20 30 uur wadexcursis De Cocksdorp, inlichtingen i EcoMare. In Cinema Texel draait om 16; uur „All Stars" en om 19.00 21 30 uur „Liar, Liar" Over de bouw van een nieuwft tel bij zwemparadijs Callunaisi informatie-avond in dorpshuisO Hof in De Koog. aanvang 20.C uur. Teso maakt extra vaars (halfuursdienst) op vrijdag 20s zaterdag 21 juni van 9.35 lolf met 16.05 uur. Hoogwater te Oudeschild Vr. 20 9.05 en 21.26 u Za. 21 9.56 en 22.15 u Zo. 22 10.40 en 23.00 ll Ma. 23 11.25 en 23 46 Di. 24 12.00 en O.20 u. Wo. 25 12.34 en 0.54 u. Do. 26 13 25 il Vr. 27 1.34 en 14.04 u i!3 Aan hel slrand is hel ongeveer een uur sa V* der hoogwater Oe zon komt 20 juni open fcl 5 17 uur en gaat onder om 22 03 uur af juni volle maan, 22 juni springtij streeks op het worldwide 1 ontvangen Rampenai De rampenavond op 10 julmi verzorgd door de brandweer ganisatie wil nog met erg uitdeaJ klappen, maar het belooft een avondje te worden. Verschillende Texelse popmuzi ten betreden 17 juli het podiumop pleintje bij Goënga. Gestreeld naar variatie en kwaliteit. De opbrengst van de fancy fair op juli komt in z'n geheel ten goede de Hoornder feestcommissie.Of programma staan spelletjes enz vermaak. Bollenkweker Jaap Our gunt bezoekers een kijkje inz'i drijf. k til 7 Augustus zijn de straten gerc veerd voor ringstekers. die mell paardenkarren Den Hoorn aard als onderdeel van het Texels fc pioenschap. Een week later stoiti nemer Willem Bakker de stras! zand, als ondergrond voor hetla rekken. Als de ploeg van 'f Hor wederom de titel pakt. mogen wisselbeker houden. De la Hoornder Donderdag (21 augist wordt een veemarkt gehouden handjeklappend verwisselen dei ren volgens een oude traditie va" genaar De kramenmarkt start donderdag om 16.00 uurendei nementen beginnen om 19.30 In De Slufter wordt zaterdag 28| een bijzondere excursie gel" door Staatsbosbeheer. Tijdenso twee uur durende tocht onder van een boswachter wordt gemaakt met de zoute kant ml bijzondere natuurgebied, waar keer per dag de zee diep W dringt Met behulp van een sertfl en een zeef wordt gezocht nas renleven. Ook is aandacht vco wijze waarop planten zich het( aangepast aan dit zoute milieu De tocht start om 09.00 uur end ven kan via EcoMare (tel. 31 De kosten bedragen 7,50, hei1 tot en met 12 jaar ƒ4,-. (ADVERTENTIE) Bij Bakker zit U gebeitek y|0< naa ove In ieder geval voor beitels en ander handgereedschap. Spinbaan 20, Den Burg eh :6rr en

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 2