Hogere omslag door waterbeheersplan Medische post gaat maandag weer open =- Mc nsen F amilieberichten Thomas Verveer 072-512 2? 22 Geen linksaf-vak bij vliegveld? Behendigheid voor honden Winnaars van boekenzoekspel kollege aanvaardt pijtbetuiging Mok Helikopter laag over lepelaars „Pieckje" verdwijnen .TEXELSE J C0URANT \\/at ik zeggen wou. Koning klant Wat ik :eggen wou. Wegbermen Foutje, bedankt Sjerp Sietsma wint beurscompetitie Waterhuishoudingsplan provincie ter visie Openluchtconcert Andere inrichting van Stenenplaats? Zomeravondconcert 50!! Nine Marie jaren prijkt op het gemeentelijke rasteringsplan een linksaf-vak de Postweg ter hoogte van het egveld. Afslaand verkeer kan jivoorsorteren. Volgens raads- Peler Bakker zijn zulke voorzie- ^enechter niet veilig voor over- Sende fietsers. pde Pontweg komen we tot de rousie dat links- en rechtsaf-vak- «dertig honden strijden zondag op herrem van Stella Dekker aan de ddweg 30 om de „eilandbokaal" ral 09.30 tot ongeveer 15.00 uur (den drie onderdelen van de tondigheidswedstrijd afgewerkt, «oor publiek bijzonder vermake- ajn Toeschouwers zijn welkom, viordt geen entree geheven tonden begeven zich in, over of Jet slurven, wippen, hindernissen. en bruggen. Eén onder- =l betreft het zo snel mogelijk af ten van een vast circuit. Bij het éde deel krijgt iedere hindernis «bepaalde moeilijkheidsgraad en «ten zoveel mogelijk punten wor- ««erzameld. Klapstuk is een par us a ia Martin Gaus. ken problemen geven voor fietsers. Aangezien GroenLinks streeft naar bevordering van het fietsverkeer, wil len we afzien van zo'n vak bij het vliegveld." Handig combineerde Bakker zijn idee met een voorstel van Erna Eelman (VVD) Zij wil graag aanpassing van de kruising Vuurtorenweg-Lange- veldstraat bij De Cocksdorp. „Als de wethouder financiën krap bij kas zit en de wethouder verkeer wil wat toe zeggen bij de Vuurtorenweg, zijn we klaar. Kwestie van een andere keuze maken." Wethouder Schilling had kort ervoor aan Erna Eelman geantwoord dat voor aanpassing van de kruising geen geld beschikbaar was. Boven dien was uit onderzoek van gemeentewerken gebleken dat „het kruispunt redelijk tot goed voldoet". Schilling zegde echter toe de opmer kingen aan de orde te stellen in juli. als de raad zich buigt over het verkeersveiligheidsplan Kinderen konden vanaf begin dit jaar in de bibliotheek meedoen aan een boekenzoekspel. Dat is opgezet naar aanleiding van het leesprogramma „pakje koffer" waaraan door de groe pen 5 en 6 van de basisscholen is meegedaan. Aan de hand van een opdracht formulier moesten de kinderen enkele I niet-melden van de militaire '«ningen met parachutisten op Hors was een misverstand. In toekomst zal er alles aan ge- se worden om dergelijke onaan- eame verrassingen te voorko- sn.Dat heeft overste Den Doop, «emandant van De Mok, woens- 1 in een gesprek met de wethou- 'sSchilling en Poster verklaard. Itcollege heeft de spijtbetuiging waard en zal geen verdere ac- ondernemen. «"nee lijkt de storm die maandag beoefeningen de kop op stak da- I in kracht afgenomen. In de Wiissievergadering algemeen en Wsatorisch beleid van dinsdag bben de verschillende leden nog ie kritiek geuit. Pieter de Groot van 6leidde dat hij contact had opge ien met zijn Tweede Kamerfrac- «i riep de andere partijen op het- Gistermiddag vond tijdens een militaire oefening op De Mok opnieuw een ernstige versto- "n9 plaats. Rond 14.00 uur "toog een Lynx helikopter op "fc'schatting 50 meter hoogte Werde lepelaarskolonie in De ei|l Volgens De Mok was er sP'akevan een vergissing van e Püoot. Staatsbosbeheer temt het incident ditmaal °°9op. „Eén keer kan gebeu- 1. maar dit is niet leuk meer", tes woordvoerder Van der tek. SBB zal melding van 'ken in een brief aan het mi- erie van Defensie. zelfde te doen. De Groot, die zelf officier is geweest, zei niet te willen bijten in de hand die hem jarenlang voedde. Maar nu kon hij toch met lan ger zwijgen; „Ik ben dit zat." Peter Bakker (Groen Links) veroor deelde de oefening door spottend te vragen of er sprake was geweest van een incident of dat het een voorzetje betrof ten aanzien van het militair medegebruik dat Defensie voor ogen staat Wethouder Daan Schilling, die de vergadering leidde, antwoordde dat deze actie inderdaad weinig ver trouwen wekt voor de toekomst. „Dit hebben ze met erg slim aangepakt." Communicatie Na het gesprek met Den Doop was Schilling echter gerustgesteld. „De commandant heeft met zijn hand op het hart bezworen dat de communi catie beter zal worden verzorgd Ze gaan werken aan een betere proce dure, zodat misverstanden worden voorkomen." Volgens Schilling betreft de kritiek op Defensie louter het niet-melden van de oefening. In het milieuconvenant tussen (ondermeer) gemeente, De fensie en Staatsbosbeheer is afge sproken dat de betrokken partijen voorafgaand aan zulke acties worden ingelicht. Strijd is er echter met over het feit of Defensie inderdaad op De Hors mag oefenen. „Zolang dat op hun eigen gedeelte gebeurt, is er mets aan de hand Bovendien, de oefening van maandag is helemaal niet zo slecht verlopen. Alleen de afvlucht had beter gekund, heb ik begrepen." Ook bij Staatsbosbeheer wil men met al te veel woorden vuil maken aan het incident, verklaart woordvoerder Erik van der Spek. „Er gaat een brief naar Defensie, waarin we de gang van zaken veroordelen Maar we blijven niet boos. Daarvoor hebben we wei nig reden, want onze contacten zijn sinds een paar jaar gewoon goed." Pieckjewordt van een nieuwe lading brood en koek voorzien. (Foto Harry do Graat) Eén van de buren had over de aan wezigheid van de automaat ge klaagd. Ook zonder klachten is sprake van een situatie waartegen de gemeente gerechtigd is op te treden. „Ik dacht dat het mocht" aldus bak ker Han Dros, die niet van plan is zich te verzetten tegen de onderweg zijnde gemeentelijke aanschrijving. De broodautomaat van Dros is de eerste en tot dusver enige op Texel Dag en nacht kun je er terecht voor acht soorten brood en koek voor de zelfde prijs als waarvoor je deze wa ren overdag in de winkel koopt Het personeel heeft druk werk met het bijvullen van het apparaat want het blijkt in een behoefte te voorzien. Dat bijvullen moet ook in de weekeinden meerdere keren gebeuren om te voorkomen dat het apparaat „nee" verkoopt. „Dat is wel een nadeel. Van mijn vrije zondag komt weinig terecht omdat ik er dan wel drie keer heen moet", aldus Dros. liroodaulomaat die sinds Pasen ut bij de winkel van bakker Dros n de Kogerstraat in Den Burg, mlverdwijnen. Burgemeester en •thouders hebben aldus beslist jdit het gaat om een bouwwerk urvoor geen vergunning is ver inden dat ook niet achteraf kan nden gelegaliseerd omdat het ■ijdig is met het bestemmings in. Bovendien staat het op ge- xntelijke grond. ibroodautomaat is ondergebracht een huisje in Anton Pieck-stijl en «daarom de naam 't Pieckje krij- iiZover komt het met. Dros zal het sje slopen en de automaat mbou- nmde Wittekruislaan-gevel van de tel. VRIJDAG 20 JUNI 1997 Texelse vertegenwoordigers van waterschap Hollands Kroon ma ken zich zorgen over de financiële gevolgen van het Waterbeheers plan (WBP) 1997-2000, dat vrijdag is vastgesteld. Het plan van Hollands Kroon en Uitwaterende Sluizen heeft betrek king op de kwaliteit en kwantiteit van het oppervlaktewater. Bij vol ledige uitvoering zou de omslag heffing een procent of negen om hoog moeten. Uit berekeningen van het waterschap blijkt dat kostenverhogingen noodza ken tot een forse verhoging van de omslagheffing in 1998. Het WBP mag dan met de enige oorzaak van die kostenverhoging zijn, een relatie be staat er duidelijk wél. Ondermeer omdat het waterschap meer mede werkers nodig heeft, waarvoor mo menteel geen kantoorruimte beschik baar is. De Texelaars vinden een omslag verhoging van dergelijke omvang onacceptabel. Ze vragen zich af hoe veel de uitvoering van het WBP mag gaan kosten en dringen aan op on derzoek om te kijken welke verhoging van de omslagheffing acceptabel is. Het dagelijks bestuur heeft beloofd de zaak te onderzoeken. Passage geschrapt Op aandrang van de Texelse hoofd ingelanden hebben de waterschap pen een passage over de stikstof- en fosfaatverontreimgmg door de land bouw uit het WBP geschrapt Het gaat om de bewering dat 73 procent van de stikstofbelasting in het opper vlakte water het gevolg is van uit spoeling uit het land. Ook zou de landbouw voor fosfaatvervuiling zor gen. Volgens de Texelaars staat deze bewering haaks op recent drain- wateronderzoek in de Hoekse Waard. Hieruit zou blijken dat niet de bemes ting, maar andere, perceelsgebonden factoren de gehaltes stikstof en fos faat in het water bepalen Waterpeil Texelse landbouwers zijn verder te gen de invoering van zogenaamde flexibele peilbesluiten. Ze willen dat niet wordt getornd aan het huidige zomerpeil in de sloten. Vasthouden van water op hoger gelegen delen van het eiland zou tot een behoorlijke toename van zoutschade aan gewas sen en zoute kwel leiden in lagere polders Gezien het beregenings- verbod, de lage hoeveelheid neerslag en de relatief hoge verdamping vin den ze dat op Texel zeer zorgvuldig met water moet worden omgespron gen. De dijkgraaf beloofde omzichtig met de peilbeheersmg om te gaan Texelaars stellen voor om zoet water uit de Moksloot. dat anders weg stroomt, door de landerijen te leiden. Ook zijn er ideeèn om op hogere de len van het eiland, bijvoorbeeld in de duinen, 's winters water vast te hou den. Concrete projecten zijn er nog niet. Steeds weer en ook steeds vaker worden Texelaars, via de Texelse Courant, vermanend toegesproeken door o a. Gemeenteraad, midden stand en niet te vergeten Horszel. Wij Texelaars moeten ons realiseren dat we de toeristen véél verschuldigd zijn. immers zonder toeristen geen brood op de plank! Regelmatig wordt de Texelaar in de krant opgeroepen zich flexibeler, geduldiger en vriendelijker op te stellen Belangrijk voor het be houden en werven van toeristen De klant is koning! Er gaat wel eens wat mis, maar daar is nu ook wat op ge vonden. Via de ingezonden brief wor den mis(ver)standen aan de kaak gesteld Dagjesmensen of andere toeristen illustreren aan de hand van een anekdote wat er zoal misgaat en/ of wie een misstap maakt. Het voor valletje (ik heb nog geen zaak van le vensbelang kunnen ontdekken) wordt breed uitgemeten, het bedrijf of de betreffende persoon voor groot pu bliek te kijk gezet en zodoende volgt een (afgedwongen) excuus. Kenne lijk is het voor deze mensen niet mo gelijk de situatie zelfstandig tot een goed einde te brengen, zónder de krant erbij te betrekken. Het is, wat mij betreft, wel eens tijd om toeristen erop te wijzen dat Texelaars ook maar mensen zijn. Velen werken ge durende het (lange) seizoen keihard, anderen proberen ondanks de enorme drukte hun dagelijks leven zoveel mogelijk „normaal" voort te zetten. Dat menig Texelaar behalve profijt ook behoorlijk wat overlast on dervindt van het „heilig" toerisme De bermen van de Pontweg hebben zich de laatste jaren ontwikkeld tot een fraaie bloemenzee in de zomer met vooral lage klaversoorten als witte, rode en rolklaver. Deze iage planten, mede te danken aan een succesvolle verschraling, hinderen het verkeer met, zij laten het uitzicht vrij. De bloemenweelde is een genot voor het oog en een welkome honing- bron voor vele insecten. Bovendien is het een aardig visitekaartje voor de van de boot komende toerist. Helaas, afgelopen donderdag is deze bloemenzee gemaaid en het vriende lijk aanzicht van de wegberm kaal geschoren en onaantrekkelijk ge maakt voor toerist en insect Was dat nu echt nodig? Had men niet nog éven kunnen wachten tot de klavers uitgebloeid waren? Een gemiste kans Texel aantrekkelijk te maken. Vol gend jaar beter! Gerhard C. Cadée Den Burg. boeken goed bekijken of lezen en daarover vragen beantwoorden. Rei zen, uitstapjes, logeren of dromen van een grote wereldreis waren de thema'svandeboeken Erwerdenop Texel 51 antwoordstrookjes ingele verd. Maarten Platte is tot winnaar uitgeroepen. Tweede is Damèl Gonzalez en derde Iris Uriot. Deze drie kinderen kunnen hun prijzen af halen in de bibliotheek. Voor de medische post aan de Nikadel in De Koog begint maan dag het seizoen. Tot en met 22 au gustus kunnen toeristen daar met medische klachten terecht. De post is deze zomer alle dagen open en wordt bij toerbeurt bemand door vijf artsen. De medische post. die is gevestigd bij dorphuis De Hof, was een initiatief van de Texelse huisartsen om hun praktijk te ontlasten, 's Zomers moes ten zij vele overuren maken om zowel Texelaars als vakantiegangers te helpen. Met de post in De Koog, die uitsluitend is bedoeld voor toeristen, is in die situatie verandering gebracht Een straalbedrijf uit Hoogeveen nam vorige week de zendmast van het politiebureau in Den Burg onderhan den. maar verzuimde daarbij beno digde voorzorgsmaatregelen te ne men De (milieuschadelijke) afval stoffen vlogen in de rondte en be schadigden de lak van zeven auto's van de Hermandad en Rijkswater staat De politie was -uiteraard- snel ter plaatse en legde het werk stil. Pro ces verbaal werd opgemaakt en er volgt een fikse schadeclaim, daar de auto's allemaal moeten worden over gespoten. Na de eerste jaren in een container beschikken de artsen nu over een vast onderkomen aan het dorpshuis, met een eigen parkeerplaats. Inmid dels zijn bijna 10.000 patiënten ont vangen. Eén dezer dagen zal deze mijlpaal worden bereikt. Afspraak maken De komende twee maanden is de post dagelijks bezet van 8 00 tot 22 00 uur. Om wachttijden te voorko men wordt men verzocht eerst een afspraak te maken, s Avonds en 's nachts is de dienstdoende arts alleen beschikbaar voor spoedgevallen, na telefonische afspraak. Het telefoon nummer van de post is ongewijzigd: 32 72 70 Deze zomer is een vijftal artsen in de post werkzaam. Het gaat om de da mes Schonenberg. Zeisser. Brink horst en Deckers en één mannelijke arts, de heer Van Haasteren. Texelaars Inwoners van Texel kunnen in de zomermaanden gewoon bij hun eigen huisarts terecht en in het weekend bij de dienstdoende Texelse dokter. Deze weekenddiensten worden we kelijks in de Texelse Courant van vrij dag vermeld. Overige informatie staat in de lijst „Voor het weekend". Deze is de komende periode te vinden in de Vakantiekrant. wordt nogal eens vergeten. Dat men dan eens niet zo dienstbaar, vrolijk, tactvol of geduldig uit de hoek komt. lijkt mij nogal voor de hand liggen Wat menig toerist ook niet schijnt te begrijpen is dat men hier „slechts" te gast is. Klant is koning? Misschien, maar gedraag je daar dan ook naar! Zou ik de ruimte krijgen dan zou ik pagina's kunnen vullen met verve lend, vervuilend, onbeschoft en agressief gedrag van toeristen. De klant is koning maar ik weiger mijn dankbaarheid voor het toerisme te uiten door onderdanigheid of mij op te stellen als tweederangsburger ge durende het seizoen. Met voor ieder ander respect, maar vooral met be houd van zelfrespect! T. Klaassen, Den Burg. Sjerp Sietsma (53) uit Den Burg brengt binnenkort een bezoek aan de Amsterdamse effectenbeurs. Het uitje is onderdeel van een hotelarrangement dat hij won door als beste Texelaar te eindigen in de Nationale Beurscompetitie van de Rabobank. De boekhouder van Cavo Latuco wist een fictief kapi taal van ƒ300.000,- na tien weken handelen in aandelen, obligaties, opties en futures ruischoots te ver drievoudigen. Op 10 april zag het er voor Sietsma Bij de afdeling ruimtelijke ordening van het gemeentehuis ligt het waterhuishoudingsplan „Stilstaan bij Stromen" van de provincie tot 5 sep tember ter visie. Het ontwerpplan bevat de hoofdlijnen van het strate gisch waterhuishoudkundig beleid in Noord-Holland voor de komende vier jaar. De waterschappen kunnen het beheer en inrichting op het plan af stemmen Gedurende de inspraaktermijn is het mogelijk een schriftelijke reactie te sturen naar Gedeputeerde Staten in Haarlem. De zienswijzen kunnen worden toegelicht tijdens hoorzittin gen in augustus. Die worden overi gens met op Texel gehouden. Excelsior verzorgt maandag een openluchtoptreden in Oosterend Dat gebeurt om 19 30 uur in de Anker straat Fanfares, drumband en majorettes zullen het publiek een show van zo'n drie kwartier bieden met lekker in het gehoor liggende muziek en leuke dansjes. Bij slecht weer wordt het optreden verzorgd in de repetitieruimte, het Muziekcen trum aan de Peperstraat. Een aan de Stenenplaats gevestigde ondernemer heeft de gemeente voor gesteld dit pleintje anders in te rich ten wat betreft trottoirs, bomen e.d. Alvorens zich hierover te beraden zal het college ook de wensen van de andere bedrijven op de Stenenplaats inventariseren. Muziekliefhebbers gaan goede tijden tegemoet. De Raad voor het Zomer- werk start de jaarlijkse concertserie dinsdag om 20 15 uur in de NH kerk van Den Burg. De toegang is gratis, maar na afloop wordt een vrijwillige bijdrage gevraagd ter bestrijding van de kosten. De eerste editie wordt ver zorgd door het Texels Vrouwenkoor o.l.v. Arie Groen en het symfonische kamerorkest „Musica Texla" met dirigente Manken Stoverinck. Ger hard Smeenk (viool) en Jan Beijert (gitaar) zullen tevens als duo optre den. Het vrouwenkoor zingt werken van Mozart, Von Gluck, Schubert. Rossini en enkele bewerkingen in close harmony stijl nog somber uit. Die dag was de waarde van zijn portefeuille geslon ken tot ƒ193.000.- Het kan echter verkeren op de beursvloer. Drie da gen voor het eind van het spel was z'n „kapitaal" aangegroeid tot ƒ1.573.000,-. Door een scherpe koersdaling in de slotfase bleef het vermogen steken op 1 078 338,38. De grootste winst behaalde Sietsma met het kopen van call-opties (koop rechten) op de zogenaamde Top 5 en de Amsterdam Exchange Index (AEX). Landelijk eindigde hij uit 19.000 deelnemers op de 125ste plaats. In de categorie particulieren werd hij nummer 78. Maarten Vincent Koorn heeft het di ploma MEAO commerciële dienstver lening richting bedrijfscommunicatie en P R gehaald. Hij gaat verder aan de HES in Amsterdam. De 22-jarige Henk Jan Ramaker is geslaagd aan de Hogere Techmsche School voor Petroleum en Gastech- nologie in Den Helder. Hij studeerde af in de richting milieutechnologie Aan het West Friesland College is Dave Vonk geslaagd voor de MBO opleiding Bouwkunde. Hij gaat verder studeren aan de Hogeschool te Haarlem Nooit zal je door de tuin meer lopen waar iedere bloem en iedere plant getuigen van je verzorgende hand nu ging de hemeltuin voor je open. Geheel onverevacht is na een arbeidzaam leven van ons heengegaan mijn lieve man, onze zorg zame vader en opa Lieve Schouten echtgenoot van Neeltje Roeper op de leeftijd van 77 jaar p 17 april 1920 t 19 juni 1997 N. Schouten-Roeper Wim en Gretha Lisa, Vera Arie en Leni Louise en Cor Walter, Raymond Texel, Loodssingel 36 1792 BH Oudeschild Gelegenheid tot condoleren maandag 23 juni van 19.30 tot 20.30 uur in „Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. De begrafenis zal plaatsvinden op dinsdag 24 juni om 14.00 uur vanuit het uitvaartcentrum, op de N.H. begraafplaats te De Waal. Na de begrafenis is er nog gelegenheid tot con doleren in het uitvaartcentrum. Bedankt voor alle praatjes en plantjes Buurman Schouten Het was fijn u als buurman te hebben. U blijft in onze herinnering. Gaia, Simon en Lida 26 juni '52 Uniek paar, 45 jaar 26 juni '97 Kees Tiny Groenhof Gefeliciteerd! kinderen en kleinkinderen Receptie: 26 juni van 19.30 tot 21.00 uur in Jn de bloeiende heide" (Calluna). Cadeautip: Kees en z'n meisie willen graag 'n reisie Wij zijn ontroerd door de vele hartverwarmende reacties na het plotseling overlijden van mijn lieve man, onze zorgzame vader en opa Hiervoor willen wij u hartelijk danken. Het heeft ons goedgedaan. G.A.N. Verveer-van Berkum. kinderen en kleinkinderen. Bernhardlaan 46, 1791 XG Den Burg. .Joop Veltkainp DebbieCitider f gaan trouwen op vrijdag 27 juni 1997 om 15.00 uur in het gemeentehuis van Texel U bent van harte welkom op onze receptie In .Question Plaza' tussen 19 00 en 20.30 uur op de Groeneplaats te Den Burg Ons adres is: Maricoweg 23. 1791 MD Den Burg Deze bink wordt vandaag Jan gefeliciteerd Bij mijn thuiskomst uit het VU, wil ik iedereen bedanken voor de belangstelling in de vorm van post, bezoekjes en telefoontjes. De buren bedankt voor de bloe men, planten en fruit mand. Het was geweldig, ik heb er veel steun aan gehad Marianne Vlas Blij en dankbaar zijn wij met de geboorte van onze dochter Nadjesta 18 juni 1997 Zusje van Robin en Jamie Marcel en Marieke Wijtten Postweg 154 1795 JS De Cocksdorp Tel. 0222-311614 Wij rusten van 13.00 tot 15.00 uur. Beste mensen, bedankt voor alle aandacht tijdens mi|n verblijf in het ziekenhuis en bij thuis komst. A. C. v.d, Gaag Heel t>llj zJJn wjj met de geboorte van onze Kleine dinsdag 17Juni 1997 Merg-lou van Etten DirK van den Wijngaard Sofie 7\nnabei Kogerstraat 22 1791 ES Den Durg 0222 - 310010 Vanaf 16 juni 1997 hebben wij twee grote broers en één lief, klein zusje Zij heet Lonneke Willemijn Zij weegt 7 pond en heeft zwart haar. Mieke Schoenmaker Cees Jan den Haan Coen en Job Noordwal 30 1274 AG Huizen Tel. 035 - 5242298 Mieke en Lonneke slapen van 12 30 tot 15.30 uur en de koffie smaakt de eerste 8 dagen het best. Als het zonder zwaailicht kan bel

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 3