ensenlijstje buurt niet meegenomen in plan Aanpassing Langeveldstraat: fGÓËDETlÖR&EN ORMES .WAT ZRL HET ^-^\IWEZEN ^RT MRD U GEDPCHT j GELD ,WAT ZRL MET U GEDOCHT f KRIJGEN !?U GELD Aan de wandel met durper bushaltes Klimpstraat is hindernisbaan Banenverlies OSG Hotel Calluna „Texelstroom" heeft nieuw dek Ammoniakfonds f20.000,- voor vleugel bijeen Haven aanmelden voor grote geldpot van de provincie Wat ik zeggen wou... De Mok -TEXELSE^" C0URANT Wtebo-kantoren Thuisbankieren op sienTessels fcA (EN IK GRRflC vJUEEH SMP5-KNIPS, flK WOÜ EEN H0LF3E] I RAPPE TAPPER BUS IHQflMq BUS „De busroute gaat nogal eens aan de wandel, de laatste tijd." Een droge opmerking van een Cocksdorper werkte dinsdagavond op de lachspie ren tijdens de hoorzitting over de aan passing van de Langeveldstraat Maar gelijk had hij wel. Zonder opgaaf van redenen verplaatste busonderne ming NZH de haltes van de Kik- kertstraat naar de Langeveldstraat, tot ongenoegen van de Cocksdor- pers. „We hebben een brief gekregen waaruit duidelijk wordt dat de mensen er niet blij mee zijn", vertelt Carina Nan van de NZH Ze legt uit dat de wijziging alles te maken heeft met efficiency „Dit is op aanwijzingen van de chauffeurs gebeurd. Het paste beter qua rijtijd." De NZH is geschrok ken van de reacties en belooft met de dorpscommissie in overleg te treden. „We hebben ons niet gerealiseerd dat dit plaatselijk consequenties op levert. anders waren we wel vooraf gaan praten Als de route wel via de Langeveld straat blijft lopen mag de gemeente de NZH voorstellen doen voor de plaats van de haltes en bushokjes Dat de bussen daar op de weg moe ten stoppen om passagiers in- of uit te laden lijkt onvermijdelijk „Er is onvoldoende ruimte voor uitvoegstro- ken", aldus wethouder Schilling De Klimpstraat in De Cocksdorp wordt voorzien van nieuw plaveisel. Erg leuk voor de buurt, maar bij de uitvoering werden zaken wel erg ri goureus aangepakt Er werd zelfs geen paadje voor de kranten bezorgers vrijgehouden, zodat om wonenden zich regelmatig geplaatst zagen tegenover een soort hindernis- baan Een paar voorzichtige opmerkingen hierover tijdens de dinsdag gehouden hoorzitting over de Langeveldstraat werden door wethouder Schilling voortvarend opgepakt. „Wie is daar opzichter? Je gaat gelijk morgen met hem praten dat hij dat moet regelen", voegde de wethouder éen van de ambtenaren kordaat toe. Vervolg van pagina 1 inkrimping bij de leerkrachten via na tuurlijke afvloeiing worden gereali seerd. Bij het ondersteunend perso neel is dit niet het geval. Twee oudere krachten hebben volgens De Vries aangegeven plaats te willen maken voor hun jongere collega s. Mocht hierdoor een schoonmaak- functie vervallen wordt deze taak uit besteed Het is een streven van de leiding de schoonmaak verder uit te besteden. „Het is afstandelijker, goedkoper, doelmatiger en efficiën ter", aldus De Vries. Daarnaast voert de directie overleg met de leerlingen- raad over de instelling van corvee door de scholieren Directie Ook aan de samenstelling van de di rectie wordt gesleuteld Momenteel zijn hiervoor vijf formatieplaatsen in gebruik, waarvan zo'n 36 uur aan les sen worden besteed. Door het toege nomen belang van middenkader (coördinatoren van de verschillende jaargangen), wordt de directie terug geschroefd naar vier formatie plaatsen. Eén en ander verloopt via natuurlijke afvloeiing. Om contact met de leerlingen te houden geeft de di rectie gezamenlijk zo'n 20 lesuren. De medezeggenschapsraad heeft zich overigens nog niet akkoord ver klaard met de aanpassing van de di rectie. Vervolg van pagina 1 gewezen. Vorig jaar, bij de onderte kening van de intentieverklaring tus sen gemeente, HRG en RMT (Cal luna) sprak burgemeester W. van Rappard van „dé uitzondering op de regel". Volgens het college wordt in dit geval het algemeen belang ge diend, omdat dankzij deze construc tie het zwemparadijs behouden blijft zonder dat er miljoenen gemeen schapsgeld voor nodig zijn. Na de zomer Bewust worden beide procedures pas op zijn vroegst in september ge voerd. Regel is dat bestemmings plannen nooit in de zomervakantie ter visie worden gelegd. Om het tempo erin te houden, wordt de informatie avond echter wél al vóór de zomer gehouden Het plan wordt woensdag toegelicht door de architect en de HRG-directie. Ook het college van b en w is verte genwoordigd Tijdens de avond wordt geen informatie verschaft over de onderhandelingen tussen de HRG, RMT en de gemeente over de over name van het zwemparadijs. „De af ronding is nabij. Méér kan ik op dit moment met zeggen", laat wethouder Poster desgevraagd weten Volgens Jook Nauta, onderhandelaar namens de RMT, zitten de partijen nu op éérj lijn en hopen zij de besprekin gen in augustus af te ronden. Hij toont zich tevreden over de dagelijkse gang van zaken, die inmiddels al in handen is van de HRG (EurOase) „Men heeft zich op uitstekende wijze inge werkt en de Texelse betrokkenheid wordt hoog in het vaandel gehou den." De stalen loodsbotter „Texel stroom die in Rotterdam ingrij pend wordt gerenoveerd, is de af gelopen periode voorzien van een nieuw dek. Het uit 1906 daterende schip is binnenkort te bezichtigen tijdens de manifestatie Sail Den Helder. De vrijwilligers die in de oude haven aan het herstel van de „Texelstroom werken, beschikken inmiddels over een bouwtekening uit 1922. Nu heb ben ze een nog beter beeld van de inrichting van het schip. Momenteel is de binnenkant nog leeg. Wèl is de botter waterdicht en kan hij op eigen kracht van Rotterdam naar Den Hel der varen. Bedoeling is dat het schip daar.van 3 tot en met 6 juli voor het publiek valt te bezichtigen. Er zullen demonstraties zeil hijsen en het leg gen van knopen worden gegeven. Uiteraard wordt gehoopt nieuwe donateurs te werven. Voor de vervan ging van het onderwaterschip en de inrichting is nog veel geld nodig. Vervolg van pagina 1 Enig haalbare „Dit fonds is de enig haalbare oplos sing", doelt landbouwvoorzitter Rinus Kuijper op het bereikte onder handelingsresultaat „Positief punt is dat de veehouders die niet bij een natuurgebied zitten, buiten het plan worden gehouden Zij hoeven er niet voor te bloeden." Mocht het fonds voor andere .pro bleembedrijven" géén soelaas bie den, sfelt de provincie subsidie be schikbaar voor probleembedrijven, zodat de veehouderij kan worden verplaatst. Er is ook geld beschikbaar voor experimenten met een milieu vriendelijke bedrijfsvoering. Het bedrag van f20.000,- dat nodig was voor de aankoop van een concertvleugel in hotel De Linde boom, is bij elkaar. Het grootste deel van het streefbedrag was al kort na de start van de actie bijeen, maar de laatste loodjes wogen zwaar. Toen enkele weken geleden bijdragen binnenkwamen van het Texels Christelijk Mannenkoor en Teso, was de zaak echter rond. De vleugel wordt eigendom van een binnenkort in het leven te roepen „Stichting Concertvleugel Texel". Nader zal worden bepaald in hoe verre en onder welke condities het instrument ter beschikking wordt ge steld van muzikale evenementen op Texel. Het is niet de bedoeling winst te maken. Slechts de kosten van stemmen, vervoer, verzekering e.d moeten worden gedekt De vleugel is intussen al meerdere keren gebruikt In De Lindeboom zelf bij enkele koffieconcerten en in de Hervormde kerk van Den Burg bij een uitvoering van het mannenkoor. De vleugel zal in dezelfde kerk ook wor den bespeeld bij de opening van de serie zomeravondconcerten van de Texelse kerken op dinsdag 24 juni De aanpassing van de haven van Oudeschild gaat veel geld kosten. Subsidies zijn onontbeerlijk. Erna Eelman van de VVD wil dat de ge meente het project aanmeldt bij de provincie. Er schijnt een bepaald fonds te zijn dat is gevormd na de fusie van de PEN met ENW. Wet houder Schilling reageerde terug houdend, maar zal op aandringen van meerdere raadsleden toch in formeren wat de mogelijkheden zijn. Het fonds is gericht op stimulenng van werkgelegenheid en er worden alleen projecten in behandeling genomen als het om grote bedragen gaat Dat lijkt dus naadloos aan te sluiten bij de havenaanpassing. Volgens de wet houder is het echter nog te vroeg om aanspraak te maken op geldpotjes „We verkeren nog in de onderzoeks fase. Pas als we weten wat we willen gaan we verder kijken, maar dan niet naar allerlei kleine frutsels. We gaan voor één grote bijdrage." Zowel Eelman als PvdA-er Dirk Terpstra benadrukten dat dit fonds om veel geld gaat „Er is veel te ver delen, laten we haast maken en ons toch alvast aanmelden, al is het met een voorlopig plan." Volgens Erna Eelman is de verbreding van de havenmond al eens onderzocht, dus staan die kosten op papier. Maar dat vond Terpstra met verstandig. „Laten we wel met één totaalplan komen." Wethouder Schilling beloofde bij de provincie te informeren wat de kan sen zijn. Hartverwarmend om te lezen dat de bootcompagnie van De Mok 40 zieke kinderen uit het AMC een onvergete lijke dag hebben bezorgd Maar was het nu echt nodig dat deze kinderen met een zware mitrailleur mochten schieten? H. Berkenbosch, „Tribunaal voor de Vrede", Amsterdam. VRIJDAG 20 JUNI 1997 ■■en ertoe dat men minder contant 'opneemt. Hierdoor daalde het «I aantal kasposten in de bij toen de afgelopen vijf jaar met Ér dan de helft. In 1992 bedroeg 'antal nog ruim 30.000, vorig jaar imaar 14.000. „En gezien de cij- >xan '97 gaat die ontwikkeling nog to door", aldus directeur Leo •ners. fenteel houdt de bank in de vijf Pen minimaal twee uur per week n9 Tijdens het seizoen zijn de toen in De Koog en De disdorp extra geopend. „Vijf a 'Par geleden zijn de gebouwen 5 opgeknapt. Maar gezien de te- loop kun je op je vingers natellen •w niet meer efficiënt is om ze "Iehouden. De kantoren moeten "naast worden beveiligd, schoon- "aakt en onderhouden. We zijn tot oonclusie gekomen dat we beter Eenbus kunnen investeren." Rijdend kantoor ^""kantoor-op-wielen bespaart Texel zo'n anderhalve ton op "oasis, becijfert Timmers. „Boven- O's ie op meer fronten inzetbaar Tan bijvoorbeeld worden gestatio- uobijde Ronde om Texel, Vlieg- 0"on andere grote evenementen." ""e's wijst erop dat de plannen staan, is nog niet bekend De bank heeft deze week aan de dorps commissies gevraagd om de meest geschikte lokatie aan te wijzen Ook de gemeente is hierbij betrokken. Méér automaten? Volgens Timmers toonden de dorps commissies begrip voor de maatre gel. „De dienstverlening blijft gelijk en de huidige kantoren droegen toch al nauwelijks bij aan de verlevendiging van het dorp." Sommige commissies wilden óók een geldautomaat. De bankdirectie is dat vooralsnog met van plan. „Dat is een hele investering en er is een groot aantal transacties nodig om de kosten te dekken. Maar de ontwikkelingen gaan snel, dus wie weet is er in de toekomst wel iets mogelijk." In elk geval zal het huidige kantoor in De Koog worden verbouwd. Er ko men daar twee pinautomaten, een vulautomaat voor de chipknip en een kluis voor het storten van geld De mobiele geldautomaat die 's zomers in de badplaats dienst doet, wil de Rabo naar De Cocksdorp verplaat sen Wat er met de te sluiten kanto ren gaat gebeuren, is nog met be kend. Opbrengst. De sponsorloop die de CVO-school onlangs hield ter nage dachtenis van Stefan Hoogerheide heeft ƒ6500,- opgeleverd. Dit geld gaat naar de Vereniging Onderzoek Naar Kanker ÏCèit!pstraat schiet al lekker op. (Foto Tessa van Oaafen) nvreemde hoorzitting had wet- ,<Jer Schilling nog nooit meege- akt. Het ene na het andere voor- Her verfraaiing van de Cocks- ter Langeveldstraat werd door onenden schouderophalend jewoven. Er heerste lichte ir- 6eonder de doorgaans gemoe- jteDurpers: een wensenlijstje 6ebuurtbewoners bleek totaal inde plannen verwerkt. gemeentelijke medewerkers van feTechmek maakten er dinsdag complete dia-show van in het Èndsche huis Plaatjes van de Sje situatie werden gevolgd door sngen van hoe het moet worden eens de plannen krijgt de straat ende kruising met de Vuurtoren- en het bruggetje bij de dijk nieuw t Op de kruisingen met de gstraat, Ploosterstraat en de af- ;tar het bedrijventerreintje wordt .srhoging a la Gasthuistraat/ füaan voorgesteld met „visue- stentuering" in de vorm van rose iris, paaltjes en boompjes „Dat als een vernauwing en is daar- verkeersremmend", aldus één ie ambtenaren De groenstrook sn de weg en de huizen moet envoor parkeervakken en orri de Sioverlast aan die kant tegen te komt er een goot met kolken en len Het trottoir wordt breder dan kt geval is en wordt doorgetrok- niet afremmen gaat volgens de ge meentelijke deskundigen ook op voor slingers in de weg. „Na drie keer weten ze ook precies hoe hard ze die kunnen nemen." Het leek Pieter de Groot van D66 verstandig om de discussie over de soort verkeersremmers nog even uit te stellen tot na de evaluatie, waarin alle hobbels, slingers en vernauwin gen op Texelse wegen tegen het licht worden gehouden. Maar volgens Schilling ging het bij de Langeveld straat niet in de eerste plaats om de snelheid van het verkeer, maar voor al om accentuering van de gevaarlij ke kruisingen. Dat bracht Nico de Graaf opnieuw op de slingers. „Als je er een bocht van maakt zoals bij de Postweg/Molenlaan, dan remt dat heus wel. Bovendien ziet het er dan veel speelser uit." Schilling ging er echter niet op in. Ook stenen over Een breder trottoir werd door de aan wezigen van tafel geveegd. „Ze kun nen nu al zien hoeveel aardappelen ik op mijn bord heb, straks kunnen ze ook nog de oogjes in mijn jus tellen.. Een steekhoudend argument, vond wethouder Schilling. Hij hield niet al leen tegels over, maar kon ook de boompjes schrappen die ter hoogte van de kruisingen waren gepland. Angst voor verlies van het weidse uit zicht lag daaraan ten grondslag. Slechts één buurtbewoonster gaf te kennen wel te houden van wat groen voor de deur, maar dat werd ter Notoire wegpiraten Dutpers lieten de informatie over ilieenkomen. Na enige stilte infor- kde dorpscommissievoorzitter asen voorzichtig naar het wen- fjstjevan de buurt. Wenkbrauwen Jtn omhoog toen de plannenma- han het bestaan niet bleken af te fen «troonenden hebben zich juist «sproken tégen hobbels in de Ze zien meer in slingers. Maar wil wethouder Schilling beslist 'aan omdat de ervaring heeft ti'ddat daarbij fietsers in de knel (tn. Bovendien neemt zo'n aan- Mg veel ruimte in, is daardoor duur en niet altijd even makkelijk Jachtwagens Het argument dat ■aime hobbels notoire wegpiraten Geen breder trottoir of bomen langs de Langeveldstraat, zo oordeelden de omwonenden dinsdag. <Fo'° Tessa van Ouien) nog met zijn uitgewerkt. Model staat de Rabo-bus die in de omgeving van Heerenveen rijdt Dat is een modern rijdend kantoor. Voor de klanten is er een kleine wachtruimte en aan de balie kunnen twee personen tegelijk worden geholpen Ter beveiliging is een wand van kogelvrij glas aange bracht. Ook in andere opzichten vol doet de wagen aan strenge veiligheidsnormen. Het personeel kan via een sluis de cabine bereiken en staat met commumcatie-appara- tuur in verbinding met het hoofdkan toor. „Onze medewerkers zijn enthousiast Nu sjouwen ze zich een bult, straks hoeft dat niet meer", zegt Timmers. Hoe het mobiele kantoor er precies uit komt te zien, staat nog niet vast. In september of oktober zal de Rabo een bestelling plaatsen. De bus zal volgend jaar op dezelfde dagen langskomen als waarop de huidige kantoren zijn geopend Ook de openingstijden blijven gelijk, even als het dienstenpakket. Klanten krij gen bovendien te maken met de zelfde vertrouwde medewerkers. Waar de „Rabomobiel" komt te Het In een fraai pand gevestigde bijkantoor in Den Hoorn is één van de vijf vestigingen die volgend jaar wordt gesloten. (Foto tosm van oaaton) plekke geregeld: ze kreeg van meer dere kanten bomen voor in haar tuin aangeboden Met het maken van parkeervakken dacht Schilling de buurt wel gunstig te stemmen. In andere dorpen wordt extra parkeerruimte altijd met gejuich onthaald. Maar in De Cocksdorp bleef het akelig stil. „Als het u hetzelfde is houden we liever de groenstrook", verwoordde Teun de Wit de algeme ne mening. Hij wees erop dat alleen tijdens de 's zomerse Durper markten veelvuldig wordt geparkeerd aan de Langeveldstraat. De rest van het jaar staat er praktisch geen blik „Nu heb ben we geen parkeerproblemen, maar als u vakken maakt, krijgen we ze." Op plaatsen waar het modderig is kunnen een paar graskeien uit komst bieden. Maar volgens de meeste buurtbewoners is dat niet eens nodig. „Het is een beetje een rommeltje na de aanpassing van de riolering. Maar daarvoor lag het gras er knap bij, dus dat komt wel weer goed." Bijkomend voordeeltje voor de gemeente is dat de omwonenden veelal zelf de groenstrook bijhouden. Voordat wethouder Schilling als een „rijk man" het dorp kon verlaten werd hij nog wel aan zijn vestje getrokken over het Teenstrapad, oftwel het „paadje van Theo", zoals het in de volksmond heet. Dat werd bij de her inrichting van de Kikkertstraat niet meegenomen en dreigt, nu de ande re kant aan de beurt is, opnieuw bui ten de bootte vallen. René Boon „Ik dacht, als u nou toch zoveel tegels uitspaart, dat u misschien daar wat aan kon doen Het is hard toe aan een opknapbeurt Er leven nog meer wensen, bijvoor beeld extra lantaarnpalen aan de kant van de Vuurtorenweg. Daar ligt ech ter geen kabel. De wethouder keek zorgelijk bij de kosten die dit mee brengt. „Kom, kom. we besparen u genoeg", betoogde de buurt. Het ont aardde in een discussie over de krui sing met de Vuurtorenweg, die door de Cocksdorpers als bijzonder ge vaarlijk wordt ervaren. Wethouder Schilling wilde daar best eens over brainstormen, maar verklaarde al bij voorbaat geen geld te hebben voor aanpassingen. Uiteraard viel het woord „rotonde", de opmerking was echter niet serieus bedoeld. De aanpassing van de Langev.eld- straat zal volgens de planning in sep tember beginnen Voor die tijd wordt het definitieve plan nog ter visie ge legd. V-' H KTJ TLOPpE TfiPPEf?

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5