Cjrocn Twartsjexels in het hart-, Sloop van Sint Jan zeer waarschijnlijk Noodkreet bewoners: Sloop die Kogerhoop Lubertischool óók gefuseerd Koos Bremer nieuwe voorzitter van TVO Uleisje (16) overleden aan hersenvliesontsteking ]\Jum Plannen Calluna positief ontvangen Na 14 jaar op de achtergrond: mer Reuromaster Hl DAttance Nieuwbouw voor „Buureton"? ~\\orszel Liedje - T15CHS Voortbestaan gegarandeerd" VERDER IN DIT Lida Schelling houdt oogje op Posthuys Extra vakantiekaarten voor Texelse jeugd Ingetogen uitreiking van schooldiploma's Lekkage CVO-school bijna ten einde Vraagtekens rond zwemparadijs blijven ING opent nieuwbouw texelseI'courant Moerbeek JjERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11192 VRIJDAG 27 JUNI 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv arkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. gONNEMENTSPRIJS ƒ55,65 PER HALFJAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Tessa van Daalen, Pater Witteplein 3, Den Burg, tel. 31 56 39 B.g.g. 06 - 52 78 43 20, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 53 16 86 57 16-jarige Esther Spoelstra uit deschild is woensdag overle- aan de gevolgen van een her- wliesontsteking. Dinsdagavond s zij per ambulance overge- -ht naar het Gemini Ziekenhuis )en Helder, maar de medische p mocht niet baten. Een kleine gep mensen uit haar directe geving heeft inmiddels een an- oiicum toegediend gekregen, gens de Texelse huisartsen zijn idere maatregelen weinig zinvol. meisje werd dinsdag ziek, maar pist van de situatie was met on- dellijk duidelijk. De symptomen (koorts en braken, later sufheid) de den denken aan gewone griep. Ver raderlijk was het ontbreken van de typerende stijfheid in de nek, wat bij veel vormen van hersenvliesontste king (meningitis) voorkomt In dit ge val ging het om meningococcen me ningitis, een vorm die wordt veroorzaakt door een bacterie (de meningococ) en veel gevallen snel dodelijk is. Tegen de agressieve bac terie bleek Esther helaas niet be stand. De huisartsen werden gisteren be stookt met vragen over eventuele besmettelijkheid. Voor de bevolking is er echter geen reden om zich hevig zorgen te maken. De kans op be smetting is namelijk gering. Welis waar zijn velen (15-40%) drager, maar er zijn vermoedelijk meerdere ongelukkig samenlopende omstan digheden nodig om er ziek van te wor den De bacterie bevindt zich vooral in de keelholte en doet daar meestal niets Hij verspreidt zich als een drup pel-infectie (bijv. via hoésten, slijm, hoestdruppels op de handen), dus door directe overdracht van mens op mens. Het is echter van vele factoren afhankelijk of een meningococ wel of niet gevaarlijk wordt. Mogelijke rede nen zijn een gestoorde afweer, licha melijke stress en een virusinfectie zoals griep. Ook de soort meningococ is van be lang. Men kent vier typen: A, B, C en V. Type A geeft nekkramp-epidemie, maar van deze vorm was bij Esther geen sprake. Behandeling van personen in de omgeving van een zieke is nauwelijks zinvol. In het algemeen worden alleen de meest direct betrokkenen van een antibioticum voorzien Deze week is dat ook gebeurd met familie, vrienden en ambulancepersoneel. Afgelopen voorjaar deden zich in Oosterend nog twee gevallen van hersenvliesontsteking voor, maar beide kinderen herstelden. Vorig jaar is een Texelse man ook aan de ziekte bezweken. De dood van Esther wekte grote ver slagenheid op OSG De Hogeberg Onlangs slaagde zij voor haar Mavo examen en gisteravond zou ze het diploma in ontvangst nemen. Op aan drang van haar ouders ging de uitrei king in de Burg. De Koninghal wel door. Alle leerlingen waren per brief door de schoolleiding over de trage die geïnformeerd. De bijeenkomst kende een sober karakter, met ge voelige bijdragen van rector De Vries, wethouder Eelman en leraar Jaap Dros. Esther wordt morgenmiddag om 14.00 uur begraven. De plannen om het huidige verzorgingstehuis Sint Jan te ver vangen door een nieuw gebouw, worden met vreugde tegemoet ge zien door projectleider Henk Snijders van Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT). Want het is de bedoeling dat het nieuwe com plex dat op deze plaats zal verrij zen niet alleen appartementen zal bevatten voor zelfstandig wo- oeger werd nog wel eens flink tholden bij zo'n bijeenkomst", ipeldc wethouder Schilling nsdag na de info-avond over ilannen rond Calluna. De op- istwas redelijk, maar het bleef De bouw van een hotel bij zwemparadijs lijkt niet op «wegende bezwaren te stui- 8ewoners van De Koog uitten massaal één noodkreet: psnel de Kogerhoop. ouder Schilling benadrukte in ihuis De Hof het informele ka- rvan de bijeenkomst en gaf ver ms het woord aan architect Hans ele van de Hoge Raedt Groep Die ging, ondersteund door in op het bouwplan voor een met 75 kamers bij Calluna. Het is rechts naast het zwempara- gepland, evenwijdig aan de makersweg. Het groen wordt gerespecteerd, zodat het niet an die weg komt. Door de loka- illen met alle hotelgasten van de «innen genieten, zoals door de werd opgemerkt. Een keuze, mee de HRG kan leven, omdat iplan het achterliggende natuur- ad intact kan blijven. Wel krijgt twee bouwlagen en lap, dus eigenlijk drie verdiepin- Oe goothoogte wordt 5,85 me ioor balkonnetjes wordt de mas- aanblik van het gebouw zins gebroken. Tussen het ho- tijn melodietjes die je nooit 'Soet Simpele deuntjes uit je deijaren of een hit uit je tiener- Sommmige liedjes raak je Jwoon niet kwijt of je wilt of niet. ereen kent dat vrolijke wijsje 'anna"van Rocco Granata, de 9ende mijnwerker. Je hoort z 'n ie slem met dat zeer eigen vi- Onverwacht kwam dat sim- 'e refreintje naar boven bij het en van berichten over ons 'ikopische zwemparadijs. fcna, Calluna, Calluna! Doel u 'ei Zingen we meerstemmig "olie borst over de vreug- '0He afloop van de onderhan den of klinken er keiharde 0 sonanten en zitten er ook nog pear valse brommers tus- Gk vogeltje zingt zoals het jebekt, nietwaar! Misschien >ben onze verantwoordelijke duurders zich met een wiege- in slaap laten sussen. Dan °ns eiland binnenkort een efcompfex rijker en de Texelse dnschap opnieuw enige Penen èn een zwemparadijs v Goede raedt is duur. Het nltijd hetzelfde liedje! Horszei tel en het zwemparadijs komt een restaurant met op de eerste verdie ping vergaderruimtes, die tot één gro te zaal kunnen worden samenge voegd Er wordt dus duidelijk op de congresmarkt gemikt. Verstopping Afkeurende geluiden kwamen uit de zaal toen bleek dat bij het hotel een entree is gepland, die tevens dienst moet doen voor de klanten van het Euroaseterrein aan de Bosrandweg. Grote verkeersdrukte op de smalle Schumakers- en Bosrandweg wordt gevreesd Zowel de architect als HRG-vertegenwoordiger Spaan ver zekerden de aanwezigen dat dat wel mee zal vallen, maar het bleef een heikel punt Opstopping op de weg en voor de deur van Calluna lijken niet ondenkbaar. ,,Het staat er nu mis schien met altijd vol, maar op een regenachtige dag wél", aldus Jaap Honingh, die het als oud-RMT-be- stuurder kon weten. De HRG-plan- nen gaan echter uit van extra par keerruimte, doordat de midget- golfbaan wordt verplaatst. De Euroasegasten hoeven zich straks alleen na aankomst te melden bij de receptie, waar ze een sleutel krijgen. Inleveren voor vertrek kan eventueel op het Euroaseterrein zelf worden geregeld De suggestie om het afhalen ook op dat terrein te la ten plaatsvinden, werd na enig aan dringen van de zaal door de HRG- mensen meegenomen. Vrij toegankelijk Het terrein achter Calluna blijft open baar toegankelijk. Er komt een speel tuin, een schapenboet, een uitkijkto ren, een heemtuin en eventueel zelfs een buitenbad Door boompjes aan de Pontwegzijde weg te halen moe ten voorbijgangers een blik kunnen werpen op het gebied, met de bedoe ling hen te lokken. Eenmaal op het openbare recreatiegedeelte moet er een vrij zicht op het zwemparadijs zijn, met hetzelfde doel. De opmer king dat het voor iedereen toeganke lijke deel wordt afgeschermd door het nieuwe hotel, werd aanvankelijk van de hand gewezen. „Het is absoluut niet de bedoeling het recreatieterrein af te schermen. Hoe meer mensen, hoe liever", verzekerde Spaan. Maar na meerdere reacties uit de zaal be loofde hij de toegankelijkheid toch nog eens onder de loep te nemen. De aanpassingen van het buitenter rein liggen in de lijn van het indertijd gepresenteerde „plan Wortel". Op vallend afwezig is echter de water speeltuin, die ooit kleurig werd aan geprezen. Een echte verklaring hiervoor had architect Ter Rele niet. Wel wordt het pierenbadje van Calluna uitgebreid en wordt het hui dige restaurant omgevormd tot fit nessruimte annex cafetarja met een terrasachtige uitbouw naar dat kinderbad. Tulip Inn Tot uitspraken over de toekomst van de huidige restaurantpachter Ruud Boom liet Spaan zich niet verleiden. „Er is een contract en we zullen ons daaraan houden." Het hotel zal wor den geëploiteerd volgens de „Golden Tulip-formule". Spaan liet zich niet uit over de kansen voor Boom op het nieuwe restaurant. Hoeveel banen het hotel voor Texel Een overzicht van een terrelnlndeling die de HRG In het hoold heeft. oplevert is ook nog niet duidelijk. „Al licht enkele tientallen", gokte Spaan Hij erkende wel dat uit efficiency-oog- punt zoveel mogelijk werkzaamheden van het hotel, het zwembad en Euroase zullen worden gecombi neerd. „Sloop die Hoop" De rommelige restanten van het half afgebrande Kogerhoop zijn het hele dorp en de gemeente een doorn in het oog. HRG wil echter pas tot sloop overgaan als de handtekening voor bouw van het nieuwe hotel is gezet. Een stok achter de deur, zogezegd. Frits Agter pleitte ervoor alvast het bovenste deel van de bouwval te slo pen, zodat het er in ieder geval iets netter uitziet. „We kijken iedere dag tegen die gribus aan en uw Euroasegasten óók". Zijn dreigement om er een bord met „dit is van uw Lees verder op pagina 5 Koos Bremer is gekozen tot voor zitter van het Texels Verbond van Ondernemers. De 43-jarige Oost- erender is de opvolger van Ko Vinke, die na acht jaar afscheid heeft genomen. Bremer maakt al veertien jaar deel uit van het TVO- bestuur. Eerst was hij elf jaar pen ningmeester, de afgelopen tijd was hij secretaris. „Tot nog toe altijd op de achtergrond dus. Maar ook als voorzitter zal ik minder op de voorgrond treden dan Ko heeft gedaan. Ik denk dat mijn medebestuurders meer te doen krij gen, ik zal meer taken delegeren Dat kan ook geen kwaad, want dat ver groot de betrokkenheid. TVO heeft een maatschappelijke functie, bestu ren moet je daarom doen als collec tief", aldus Bremer Er is nog een reden waarom hij wil delegeren: dergelijke functies slokken tijd op en hij heeft het druk met zijn assurantiekantoor, „Dit is geen baan tje waarvoor iedereen in de rij staat." Unaniem Het TVO-bestuur heeft nog wel ge zocht naar een kandidaat-voorzitter van buitenaf, maar besloot uiteinde lijk iemand uit de eigen gelederen naar voren te schuiven. De afgelopen periode nam Hans de Leeuw het voorzitterschap waar. Donderdag 19 juni werd Bremer door het algemeen bestuur unaniem tot nieuwe roergan ger gekozen. Het dagelijks bestuur (DB) bestaat naast Bremer nu uit Joke de Boer (secretaris), Jaap Drijver (penning meester), Hans de Leeuw en Jan Winnubst. Besloten is dat de leden van het algemeen bestuur voortaan volgens een roulatiesysteem telkens zes maanden deel uitmaken van het DB. Winnubst bijt het spits af. De DB-leden maken tevens deel uit van het algemeen bestuur. Dat be staat momenteel verder uit Annet Arends (Den Burg), Louis Uriot (Den Burg), Jan Jacob Rab (Oudeschild), Klaas Veenbaas (Oudeschild), Piet Evers (Den Hoorn), Jaap Boon (De Cocksdorp) en Bob Rienks (Ooster end). Uriot en Rab werden tijdens de voorjaarsvergadering nieuw geko zen. Beide besturen vergaderen één maal per maand en krijgen professio nele ondersteuning van Els Whyte, aan wie bepaalde taken op het ge bied van secretariaat en organisatie zijn gedelegeerd. Koos Bremer verwacht met dat er nu een andere koers wordt gevaren. „Voor het overgrote deel is het be stuur ongewijzigd, dus dat valt niet te verwachten. Wél blijven we streven naar een betere belangenbehartiging van het totale bedrijfsleven." Een streven dat mogelijk leidt tot op heffing van TVO in zijn huidige vorm en de oprichting van een nieuwe or ganisatie. „Eigenlijk moeten alle be roepsgroepen onder één paraplu: logiesverstrekkers, boeren, vissers, winkeliers, enzovoort. Binnen TVO houdt een commissie zich ermee bezig. Het zal nog wel enige tijd ver gen, zoiets moet langzaam groeien. Hopelijk is het in het jaar 2000 rond." „Het lijkt wel een epidemie", lacht Theo Habraken, hoofd van de Lubertischool in De Koog. Ook deze Texelse basisschool is gefu seerd. Op bestuurlijk niveau al thans, want qua onderwijs blijft alles bij het oude. Schaalvergroting is voor kleine scho len de enige overlevingskans Be stuurlijke samenwerking is onont beerlijk om op financieel gebied het hoofd boven water te houden Dat was ook de Lubertischool al enige jaren duidelijk. Maar er werd een tijdje afgewacht en gezocht naar geschikte scholen om mee samen te gaan Vorig jaar stapte de school over naar een ander onderwijsbureau. Een der gelijke instantie regelt administratieve zaken „We kwamen op advies van de Jozefschool terecht bij een Katho liek Onderwijsbureau in Meppel. Dat beviel fantastisch. Die mensen gaan echt door het vuur voor ons. Op ie dere vraag komen ze in no-time met een antwoord", aldus Klaas Houwing van de Lubertischool. l t T. i) jb j nende ouderen, maar ook ruimte zal bieden aan De Buureton, die op de huidige locatie aan de Molen straat uit zijn jasje begint te groeien. Naast de activiteiten van de SWOT zouden in de nieuwbouw ook andere op (ouderen)zorg betrekking heb bende diensten kunnen worden on dergebracht. Zo ontstaat een concen tratie waar de mensen voor „alles" terecht kunnen. Voor De Buureton is dat heel aantrek kelijk. „Liever vandaag dan morgen", aldus Snijders, die bezig is zijn acti viteiten uit te bouwen maar daarbij stuit op ruimtenood in het huidige gebouw. Of het doorgaat staat op dit moment nog niet vast. De financiële conse quenties zijn nog niet bekend, dus is ook met te zeggen of de SWOT deze kan dragen Er kan niet bij voorbaat op worden gerekend dat de ge meente eventuele extra kosten voor zijn rekening zal nemen. De stichting wordt nu al zwaar gesubsidieerd. Pril De plannen zijn nog pril. Het staat zelfs nog niet definitief vast dat Sint Jan totaal gesloopt zal worden, al is dat wel heel waarschijnlijk omdat ver bouwen van het bestaande complex een puzzel is die niet tot een ideaal resultaat leidt en naar verhouding kostbaar is. Bij het Zorgcentrum Texel zijn ze druk aan het plannen maken en rekenen, zodat verwacht mag worden dat de finitieve plannen binnen afzienbare tijd op tafel zullen liggen In het eerder aangekondigde schema voor de verhuizing van de bewoners van Sint Jan naar de Gollards komt geen verandering. De bewoners wer den gisterochtend opnieuw door locatiemanager Kees Boer van Zorg centrum Texel geïnformeerd over al lerlei praktische zaken die met de verandering samenhangen. TVO-voorzltter Koos Bremer streeft de komende laren naar een sterk ondernemers-collectief. trom Frans Hopmtn) Via dit bureau werd gezocht naar een netwerk waarbij bestuurlijk kon wor den aangesloten. Daarbij had de Lubertischool als hoofdvoorwaarde dat de eigen identiteit behouden bleef „We zijn een algemeen bijzon dere school en hebben wel raakvlak ken met het Montessori of Jenaplan onderwijs, maar we wijken op punten ook af. We willen beslist onszelf blij ven". verwoordt Habraken. Een sa menwerkingsverband met over- kantse instelling was onvermijdelijk. Gelijke signatuur Via het onderwijsbureau in Meppel werden vijftien scholen bij elkaar ge bracht. Daar bleven er vijf van over: Jenaplan-school 't Hoge Land in Epe, Jenaplein in Zwolle, de Montes sorischool van Oosterwolde, de Koger Lubertischool en „Pork" in Ter Apel Laatstgenoemde is, net als de Texelse school, een instelling met algemeen bijzondere elementen Maandag werd in Oosterwolde de handtekening gezet onder de oprichtingsacte voor een nieuwe stichting die als overkoepeling het bestuur van de vijt instellingen gaat verzorgen. Het bestuur van de Lubertischool gaat vanaf 1 augustus over in een schoolcommissie. Twee leden daarvan komen in het alge meen bestuur van de overkoepe lende stichting en één in het dage lijkse bestuur. De bedoeling is dat zich in de toekomst nog meer scho len van min of meer gelijke signatuur aansluiten. Aansluiting bij een Texels netwerk was voor de Lubertischool niet moge lijk. Habraken: „De wet verbiedt ons samenwerking met scholen van an dere signatuur dan de onze. Buiten de boot? Nee, meer een kwestie van een ènder bootje." Er werd nog wel een onderzoek ingesteld naar een netwerk in Noordholland, maar dat bleek te klein en had geen binding met het onderwijsbureau in Meppel. „Daar willen we wel mee verder, want we zijn erg over hun diensten te spre ken", aldus Houwing. Hij is blij met de Lees verder op pagina 5 (Advertentie) Qrea '^martrji'd f» Iwt- Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: CITYMEUBEl meubelhandel en interieurverzorging b v, k.T -M 0E EUROPESE BANDENSPECIAIIST

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1