Werelddrank" van Keysers' pruimen üravenstraat één jroot restaurant Ondernemersbalie in hal VVV-kantoor Mensen -E EdTexels |Ej DtLAODCEK De Lindeboom Russisch concert van hoog niveau Medium Schippers bij White Eagle ING schenkt f8.000,- aan redders KNRM 1EXELSE^" COURANT1 Ook speciaal telefoonnummer - nderdag première van Vantasjes Verrassend gezamenlijk initiatief DEKRIM De eerste prulmenwijn stemt tot vreugde. Rechts Koos van Splunter, tweede van links Kees Keyser. (Foto T&ssj van Daaien Amsterdam is illustratrice van beroep. - Ze ontwierp een etiket voor de fles,- waarin het eiland, de rode huiskleur van de kwekerij en Keyser zelf in te rugkomen. Een deskundige had nog al wat commentaar op het plaatje, dat - hij als ..onzakelijk" en ..niet serieus"-, betitelde Keyser is er echter blij mee. „Ik vond die man meteen met zo aar dig meer Dit plaatje past bij het be-C, drijf en bij mij Het is echt persoonlijk.' iets uit mijn hart." Van Splunter valt; hem bij ..Ik vind het juist een erg. aardig plaatje Hierdoor is de fles;' méér dan een soort wijn. Het is met- - een een leuk souvenir." Over smaak valt te twisten en niet iedereen is wijnliefhebber. De prui-1 menwijn van Keyser kan echter ieder een behagen. De smaak is met echt zoet, maar zeker niet wrang. ..Inspi rerend". aldus Van Splunter. die als voormalig restaurateur van De Fuik een kenner kan worden genoemd. ,,Naar mijn idee vooral geschikt als dessertwijn, maar ik kan me meerde-" re gerechten voorstellen waar dit uit stekend mee samengaat." Wie kennis wil maken met het nieu we Texelse product of zelf een fles wi bemachtigen kan zaterdagmiddag terecht bij het fruitbedrijf Molenbuurt aan de gelijknamige weg bij De Waal Daar wordt een open dag en een proeverij gehouden. Ook zijn er con tacten met een eilandelijke slijteri over verkoop van de pruimenwijn. (Advertentie) BIOSCOOP Cinema Texel F Gravenstraat 33 Den Burg s- 31 20 27 Liar Liar: lachen met Jim Carrey di. 1/7 en wo 2/7 21.30 uur do. 3/7 t/m wo. 9/7 19 00 uur TURBULENCE: actie-thriller di 1/7 en wo. 2/7 19.00 uur THE FIFTH ELEMENT: SF met BRUCE WILLIS do. 3/7 t/m wo 9/7 21.30 uur 101 ECHTE DALMATIERS: Nederlands gesproken dagelijks 14 00 uur Groeneplaars 14 Den Burg S M 20 41 „Question Plaza" Zaterdag 5 juli jaren '70 '80- discoparty Toegang: gratis Zondag 13 juli 538 Drive-in show aanvang: 22.00 uur Toegang: ƒ9,- Di. 8 juli Mario 8 Ludo en Johan Hoogeboom (21.00 uur, /20 00//15.00) Di. 15 juli Nicolette ten Bosch 8 Koen Franse (21 00 uur,/15,00//12,50) Do. 3 en Do 10 juli Kindertheater Lang Leve de Opera" (16 30 uur, vrij entree) Ma. 7 juli en Ma 14 juli Kindertheater Doe-Maar-Mee-Restaurant „KlojoöKo (1730 uur. ƒ25.00) Diner - Cabaret Wo. 2, Vr 4, Za. 5 juli, Wo. 9, Vr. 11 en Za. 12 juli Zie ook Texeltxt pag. 706 (Foto Tcsza van Daaton) Met diepe bewondering werd zater dagavond door een bomvolle zaal geluisterd naar het concert van het gemengde koor Smol'niy uit Rusland. De Hervormde kerk van Den Burg kan weliswaar niet worden vergele ken met de kathedraal van Sint Pe tersburg. de Russisch-orthodoxe lie deren kwamen er goed tot hun recht. De pittige entreeprijs f27,50vorm de voor enkele belangstellenden een beletsel, maar de mensen die het er voor over hadden kregen zeker waar voor hun geld. Met name de gedragenheid van de stemmen was ontroerend goed Menigeen zal de diepe bas tot na het concert hebben gevoeld Ook het contrast tussen krachtige zang en zachte gedragen heid van de stemmen was van onge kende hoogte. De stemmige aankle ding van het koor deed de rest Slufter. Onder leiding van een SBB- boswachter kunnen liefhebbers zater dag 12 juli kennis maken met de „zoute kant" van De Slufter. Met be hulp van een schepnet en zeef ont dekken zij het dierenleven en zien ze hoe planten zich hebben aangepast aan het zilte milieu De rond wandeling duurt twee uur en start om 9 00 uur Informatie: EcoMare, tel 31 77 41. RTL 5 In hel programma ,.5 in het land" op RTL 5 wordt deze week zeer waarschijnlijk aandacht besteed aan de volgende Texelse onderwerpen, parachutespringen, garnalenkotter TX 27, strandjutter Maarten Boon en de badmeesterij De uitzendingen zijn donderdag, vrijdag en zaterdag van 19 00 tot 19.30 uur. „Het is een maagdelijk drankje, maar nadat je het hebt gedronken ben je een wereldmeid." Glunde rend boog Koos van Splunter zich zaterdag na deze woorden op nieuw over het eerste glas Texelse pruimenwijn. Kees Keyser van fruitbedrijf Molenbuurt gunde de Waalder de primeur omdat de wijn eigenlijk door toedoen van Van Splunter is ontstaan. De smaak van de licht abrikooskleurige drank is inderdaad ongekend goed. Liefhebbers moeten zich haasten, want er is maar een be perkt aantal flessen. Vorig jaar ontwikkelde Keyser een eigen appelsap, geperst uit appels van zijn boomgaard. Hij wil zijn bedrijf niet „biologisch" noemen, maar werkt zo min mogelijk met bestrijdingsmid delen. „Ik probeer overal natuurlijke oplossingen voor te verzinnen", aldus Keyser. die onder andere roofmijten en sluipwespen inzet in de strijd tegen schadelijke insecten. De uiterst be scheiden teler heeft kwaliteit hoog in het vaandel staan. Dat is ondermeer te merken aan de appelsap, die zui ver en smakelijk is. Ter introductie verspreidde hij posters over het eiland. Tijdens het ophangen in De Waal werd Keyser spontaan door familie Van Splunter „om een bakkie" gevraagd. Ze raakten aan de praat en er kwam een fles pruimen wijn op tafel, die de familie in Fries land had opgedaan bij een ambach telijk bedrijfje Keyser, die zelf met een voorraad rijpe pruimen zat, kreeg de fles mee Op goed geluk draaide hij het telefoonnummer dat op het etiket stond Een map met foto's toont hoe Keyser in september zijn oogst afleverde in Giekerk (bij Leeuwarden). „Het klik te meteen, maar die man kon de prui men niet eerder verwerken dan na de zomer Ik heb verschillende soorten, die niet allemaal tegelijk rijp zijn. Dat was dus een probleem, want waar laat je al die kilo's rijp fruit?" Keyser benaderde de bakkers Timmer en Dros die spontaan een deel van hun koelruimte ter beschikking stelden. Keyser benadrukt dat hij bij de ontwik keling van zijn producten veel hulp krijgt van vrijwilligers en zijn vriendin Coby „Het is echt fantastisch. Zon der al die mensen zou ik het niet red den Nicht Lucy Keijser („met puntjes, daar staat ze op", aldus Kees) in In de zaal van stichting White Eagle aan het Schilderend in Den Burg ver zorgt het medium Lia Schippers zon dag een bijeenkomst Deze begint om 14 00 uur, de zaal is open vanaf 13.30 uur Tevens bestaat de moge lijkheid om voor zaterdag een privé- consult aan te vragen Met zijn orgeltje zamelt Peter Kaan jaarlijks heel wat geld in voor de Ko ninklijke Nederlandse Reddings- maatschappij (KNRM). Meestal gaat het om dubbeltjes en kwartjes, maar vrijdagmiddag werd hij in één klap f8.000.- ..rijker" Bij de officiële ope ning van de ING-bank in Den Burg nam Kaan uit handen van directeur Hans de Leeuw een symbolische cheque in ontvangst. Op zijn beurt gaf de Texelse orgel man het bedrag meteen weer door aan N. de Jonge onderdirecteur van de KNRM Wat die mannen doen in storm en regen, weer en wind. dwingt diep respect af", verklaarde De Leeuw de keuze van de ING De overhandiging vond plaats in een broeierig warme feesttent op de ijs baan aan de Emmalaan. De genodig den. onder wie de drie wethouders, kregen een spectaculaire show voor geschoteld met kanonschoten, vuur werk en Japanse drums. In zijn toe spraak memoreerde directeur De Leeuw hoe Siem Kooy m 1953 begon met twee zittingen in de week van de toenmalige NMB .Op een scooter. tante Nel achterop, ging nij in het sei zoen langs de klanten om het geld op te halen De Leeuw complimenteerde de bouwbedrijven die zich aan een krap bouwschema moesten houden om overlast tijdens het seizoen te vermij den in een humoristische speech prees wethouder Daan Schilling het gedurfde ontwerp van architect Ronno Honmgh. Het interieur maakte zo mogelijk nóg meer indruk op Schilling.Toen ik voor het eerst bin nenstapte. was ik overweldigd. Een harmonisch geheel waarvan ieder een eigenlijk eens op een rustig mo ment moet genieten. Directeur E D Drok van ING Neder land hield een prikkelend betoog met als kernvraag: ..Moeten we nog wel een bankkantoor openen in deze tijd?" De opmars van pinpas, chipknip en electronisch bankieren snel ver anderend consumentengedrag en bankdiensten via supermarkten en makelaars zouden nieuwbouw over bodig kunnen maken. ..Maar", con cludeerde Drok ..bankieren is en blijft mensenwerk. Bovendien heeft Texel met 13.000 inwoners en 1200 onder nemingen een goede economie, zo dat we hier graag een nieuw kantoor neerzetten. Als vakantie-eiland heeft Texel goud in handen. DINSDAG 1 JULI 1997 Zowel van de balie als het telefoon nummer kan in principe het hele jaar y j gebruik worden gemaakt. „Het is een extra service voor de Texelse onder nemers. We hebben hiertoe besloten mede naar aanleiding van opmerkin gen over hét lange wachten en wen sen die vanuit het bedrijfsleven naar voren zijn gebracht." In juli en augustus is het VVV-kantoor in Den Burg weer langer geopend. De openingstijden zijn: maandag tot en met donderdag van 9 00 tot 18.00 uur. vrijdag 9.00-18.30 uur, zaterdag 9.00-17,30 uur en zondag 10.00- 13.30 uur (alleen de publieksbalie). ING-directeur Hans de Leeuw (rechts). KNRM-topman De Jonge en orgelman Peter Kaan met de symbolische cheque. (F°'° I"'*""' Hrpnum ingang van vandaag is de VVV r bereikbaar voor Texelse be en. Via het speciale telefoon- mer 36 2 5 36 en een afzonder- balie in de ontvangsthal len ondernemers voortaan Ier geholpen. Verder gelden in en augustus weer ruimere lingstijden. Ook is het VVV- nor aan de Emmalaan op zon- enkele uren voor publiek geo- jndememersbalie" bevindt zich nnenkomst links. Daar bevond al een loket, maar dat was niet aruik. Logiesverstrekkers moes- tdusver gewoon in de rij staan oeven ze bij drukte niet meer op hun beurt te wachten, maar Ianzij aanbellen bij het loket, heel discreet belletje", verze- W-directeur Veronica Bos Een «erker zal zo snel mogelijk hel- .Misschien moet men soms nog «achten, want als iemand mid- leen gesprek zit kun je dat met ar onderbreken Maar het zal in «al een stuk sneller gaan." Alle tlingen zijn mogelijk, behalve dalingen. aeuwe telefoonnummer is een aparte lijn, waardoor men met meer het drukbezette algemene nummer hoeft te bellen Tijdens kantooruren op maandag tot en met vrijdag is een telefonist(e) aanwezig. De lijn is be doeld voor het doorgeven van bestel lingen, klachten en eventuele bezet ting van de accommodatie. Ook kan men via dit nummer worden doorver bonden met de directie of marketing afdeling Voor het doorgeven van vrije accom modatie verzoekt de VVV onderne mers zoveel mogelijk gebruik te ma ken van het antwoordapparaat (tel. 36 25 37) of de fax (31 00 54). Even tueel kan dit ook via het algemene nummer 31 47 41 Wekelijks doorge ven van de nog met verhuurde ruimte is nodig om de gasten optimaal te kunnen informeren. Aan de Rijksuniversiteit van Gronin gen heeft Jacqueline Kooiman (24) haar doctoraal Econometrie behaald. Ze is reeds werkzaam bij Cap Gemini, divisie Insurance Social Security in Utrecht Aan de Academie voor Lichamelijke Opvoeding in Amsterdam is de 24- jarige Jan Willem Kraay geslaagd voor het examen eerstegraads leraar lichamelijke opvoeding. Na het VWO starlte Kraay aanvankelijk een HBO- studie bedrijfseconomie in Utrecht, maar na drie maanden kreeg hij daar spijt van en schakelde over op de ALO. Die opleiding rondde hij in vier jaar af een zo hoog mogelijk niveau. Jef heeft ook die ambitie, maar wil daar naast dat gasten in vrijetijdskleding zich welkom kunnen voelen Ronald Koks van De Koksbuis tenslotte, vindt dat hij een alledaags restaurant heeft, met een lage drempel. „En er mag best nog een restaurant in de straat komen, zolang die maar wat anders biedt. Een pizzeria bijvoorbeeld", stelt Van Zeijlen resoluut Het was dus niet zo heel verrassend dat na een aantal gezellige brain stormsessies een gezamenlijke festiviteit uit de bus kwam rollen. Idee is dat gasten door de straat lopen en zelf hun menu samenstellen. Het voorgerecht bij de één, het hoofdge recht bij een ander, het dessert bij een derde, alles is mogelijk. „We bie den wat kleinere porties dan normaal, zodat mensen veel verschillende hapjes kunnen proberen." Voor een drankje kan men terecht bij een aan tal tapkasten. Gasten betalen met muntjes, die ze bij de ingang van het straatrestaurant kunnen aanschaffen Veel muziek Voor woensdag 9 juli is gekozen omdat de folklore dan „Dag van de Muziek" viert. Ook tijdens hel eetfeest speelt muziek een hoofdrol Tussen vier en zeven uur wordt in de Graven straat opgetreden door muzikanten die eerder op de dag elders in Den Burg zijn te bewonderen. Voor 's avonds hebben de restauranthouders zelf muziek geregeld. The Buzz (Jaap Dros en de zijnen) is de hoofdact, tij dens pauzes van de band speelt pia nist Tjerk Mulder jazz. Hoewel de restauranthouders trots stellen allemaal hun eigen uitgangs punten in de keuken te hebben - waardoor (bijvoorbeeld) een Texels lam overal anders smaakt - worden de gerechten voor eén keer op elkaar afgestemd, zodat gasten een zo groot mogelijk keuze hebben. Mensen hoe ven zich met bezwaard te voelen wanneer ze voor de muziek naar de Gravenstraat komen en alleen een kleinigheid eten of een biertje drinken „Maar het is duidelijk geen braderie. Er wordt gegeten aan fraai gedekte tafels, met echt bestek. En de glazen zijn ook werkelijk van glas en met van plastic." Leven Naar het eetfestijn wordt met de no dige spanning uitgekeken, vooral omdat Texel met vertrouwd is met een dergelijk spektakel. „We zijn goed voorbereid Maar het blijft af wachten' hebben we te veel eten. of te weinig? Dat is niet te voorspellen. In Maastricht vindt elk jaar het Preuvenement plaats, dat trekt stee vast honderdvijftigduizend mensen Op dergelijke aantallen rekenen de initiatiefnemers uit de Gravenstraat wijselijk maar niet. Rijk zullen ze er niet van worden, weten ze nu al. Wél zou het leuk zijn als quitte wordt ge draaid. „Veel hangt van het weer af De buurt reageerde enthousiast en zelfs van de gemeente krijgen we alle medewerking. In ieder geval zorgt dit voor wat leven in het dorp. Het suc ces moeten we misschien op de lan gere termijn zien." avenstraat in Den Burg wordt Oag van de Muziek (woens- juli) vanaf vier uur 's mid- omgetoverd tot éen groot res- nt. Met aanstekelijke muziek achtergrond kan midden op worden gedineerd aan stijl- dekte tafels. Het eten wordt tens buiten bereid, in vier hillende openlucht keukens orde koks van de vier restau- die in de straat zijn geves- iavenstraat Restaurant is een ikelijk initiatief. De allereerste :l werd gegeven door Ed una, die zich tegen één van de aren van de betreffende restau- lielontvallen: „Moet er bij jullie straat met eens iets gebeuren?" irhet thema te noemen, doelde baler van De Lindeboom op de iderende belangstelling van het nspubliek voor Den Burg. Maar dat was zijn toehoorder wel duidelijk. De prikkel werd gevoeld, want vast besloten om iets leuks te organiseren staken Jef Schuur (Bij Jef). Eric Pe kel (Vierspan). Ronald Koks (Koks buis) en Aris van Zeijlen en Inge Timmermans Gravenmolende kop pen bij elkaar. In een goede sfeer, zo benadrukken ze. „We drinken toch al bijna elke dag koffie met elkaar We zijn collega's, geen concurrenten. Dit is de enige straat in Den Burg waar vier restaurants zo dicht bi| elkaar lig gen. Om ons te onderscheiden moe ten we allemaal een eigen gezicht hebben. Variëteit Gevraagd naar wat hen dan precies onderscheidt, rollen de typeringen er vrij gemakkelijk uit. De Gravenmolen werkt met een kleine maar iedere week wisselende kaart Het Vierspan hanteert de klassieke, traditionele formule, waarbij wordt gestreefd naar ■rdagmiddag om half vijf is de Erevan „Lang leve de opera", ealerstuk voor de jeugd dat de De Vantasjes dit seizoen op het imma heeft Het zal elke don- g tot eind augustus worden ver- a theater-restaurant Klif 12 De ng is gratis. het negende jaar dat mensen lil 12, aangevuld met jonge spe- op deze manier jeugdtheater en Stemmig en zuiver: zang uit Sint Petersburg. geen concurrenten", vinden de restauranthouders van de Graven de Timmermans. Jef Schuur, Eric Pekel en Ronald Koks. Hurkend Aris (Foto Tessa van Daolcn) VAKANTIECENTRUM DE IvRIM I TEXEL Roggeslootwcg 6 De Cocksdorp V 39 01 11

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5