Voortbestaan school is niet in het geding" Duidelijke taal van wethouder: Ingenieursbureau onderzoekt toekomst haven Oudeschild èxelse brandweer >efent op Vlieland Concours Hippique bij manege Akenburg OLIRANT TEXELSE^* couRANT Ik HOOP HET C U)tL.fllTHRNS J OE7E WEEK ZEG 3RN BEN3E MOO EINDEWkI EENS UITGERUKT J Abraham" pleit lor meer jonkies Samenwerking met KNRM „Witte" gebieden krijgen in elk geval gas Spectaculair entree brandweerwagen Uitgeblust? VVV en TV Texel samen op kabel informatiekrant voor toerist én Texelaar verschijnt elke vrijdag t/m 29 augustus Inleveren advertenties voor de vakantiekrant van 25 juli: t/m woensdag 16 juli a.s. aan de balie van de Texelse Courant VRIJDAG 11 JULI 1997 In vroeger tijden waren Tally Ho-wedstrijden op Texel erg populair. \~cf5v~ m££3± I potjandorie", riep wethouder Nel Eelman tijdens de ^vergadering rood aangelopen uit. De Strijbosschool lidden Eierland was de aanleiding voor politieke com- ie. Hoewel het voortbestaan van deze kleine school wat eft het college van b en w nooit in het geding is geweest, jtond onrust door een formulering in de onderzoek- ,acht voor het Durperhonk in De Cocksdorp. Na een felle ;ussie bleek eigenlijk dat iedereen het met elkaar eens de Strijbosschool moet gewoon blijven bestaan. ;peciaal bureau gaat een onder instellen bij het Durperhonk in (cksdorp De school maakt deel jnhet Eierlandsche Huis en dat lniet Verschillende oplossingen lenkbaar, waarvan nieuwbouw iiirste is Het bureau heeft zelf jerd dat de school in Midden- md ook kan worden betrokken inventarisatie. In de vergade- ian de raadscommissie voor jnsbeleid vorig maand is daar over gesproken. sek het startsein voor veel on- loewel het college nooit voor ns is geweest om de Strijbos- te laten fuseren, werd in commissieverband aangedrongen op een breed onderzoek, waarin ook samenwerking tussen beide noord- kop-scholen zou worden meegeno men. Vandaar dat de school in Mid den- Eierland wel werd genoemd in het stuk waarover de raad dinsdag mocht beslissen. B en w waren daar eigenlijk niet lekker mee. ,,De frase botst met het collegeprogramma Daarin staat dat we ons sterk maken voor instandhouding van alle scho len", concludeerde burgemeester Van Rappard. Onrust Jaap Vlaming (Groen Links), Dirk Terpstra (PvdA) en Gerard Weijers (op persoonlijke titel) zagen geen kwaad in een onderzoek waarbij ook de Strijbosschool wordt meegeno men ,,We willen alle afwegingen zien. Dat je het laat bekijken wil nog met zeggen dat je ook gaat fuseren", ,iijl burgemeester Van f3rd dinsdag net over de wrziene uitgaven wou begin- iverden bladen met gebak ■ladszaal binnen gedragen. p Vlaming van GroenLmks •onlangs Abraham en besloot collega-raadsleden daar •ielijk van te laten mee- sten Hl/ greep de gelegen- laan om een pleidooi te hou- voor méér jeugd in de raad. burgemeester kaatste die bal j naar de fracties, die immers Ie lijsten voorde verkiesbare enen samenstellen. Peter - ter reageerde adrem dat vijf- ment van de GroenLinks- !e uit politici onder de. vijftig beslaat Dat deed wethouder ling peinzend opmerken dat procent van het college •at uit personen boven de Over de haven van Oudeschild zul len binnenkort belangrijke beslis singen genomen moeten worden. Het gaat om uitbreiding van de bestaande haven met het voorma lige PEN-koelwaterbassin, de verbreding van de havenmond en de condities waaronder de haven van het rijk moet worden overge nomen. Ook de vraag in hoeverre gebruik kan worden gemaakt van subsidies bij de uitvoering van de plannen is belangrijk. Om goed beslagen ten ijs te komen heeft de gemeente besloten advies te vra gen aan een deskundig adviesbu reau. De keus is gevallen op het ingenieursbureau Frederic Harris, dat het onderzoek zal uitvoeren voor f102.225.-. Dit bedrag zal vrijwel ze ker voor de helft worden vergoed door de provincie omdat het haven project als „speerpunt" is opgenomen in het economisch actieprogramma Kop en Munt. Aanbesteding De gemeente had bij vier bedrijven (uitgezocht in overleg met Rijkswater staat) offerte gevraagd Naast Frederic Harris waren dat de inge- nieursbureau's Witteveen Bos. Haskoning en Svasek. De geoffreerde prijzen liepen sterk uiteen; van f91 415,- tot f157.450,- Swasek was de goedkoopste maar viel af omdat de offerte te summier was en weinig inzicht gaf in de prijs- opbouw. Van de andere inschrijvers kwam Frederic Harris er het gunstigst uit. Het onderzoek heeft zowel een tech nisch als financieel karakter Er zal uit blijken welke vorm en inrichting de haven moet kriigen, mede met het oog op nautische aspecten, golf- oploop en de afzetting van slib Ook zal zekerheid ontstaan over de prijs die met de havenaanpassing ge moeid is en welke subsidiebronnen daarbij kunnen worden aangeboord. De gemeenteraad zal dus worden voorgesteld voor het onderzoek (102.225,- beschikbaar te stellen en 50% subsidie te vragen bij de project groep Kop en Munt. Het bedrag van f50 112,50 dat dan nog voor rekening van de gemeente komt, kan worden gehaald uit het budget voor de uitvoe ring van de plannen die voortkomen uit het sociaal-economisch structuur onderzoek eg en toch zo dichtbij. Dat ipTexel zeker voor het buur- Vlieland. Maandagavond de eilandelijke brandweer sn oefening, waaruit bleek geval van een ramp in korte sistentie kan worden gebo- Imgekeerd zal het Vlielandse Texel nauwelijks diensten bewijzen, daar versterking Helder sneller ter plaatse jn en makkelijker materiaal lerbrengen. :n vrijwilligers van de Texelse (eer keken maandag verbaasd ize voor een oefening naar de van Sil in De Cocksdorp wer- edirigeerd Daar lag redding- eursplein 5 al klaar. Hun colle- 'leven achter om eventuele 0£ lellen op Texel op te kunnen li. flee voor de trip kwam van veercommandant Dick eeel „Je denkt er vaak niet bij ons grondgebied grenst aan "i Vlieland. Bij grootschalige i zijn we verplicht om met el- imen te werken." Hij haalt een -- eovereenkomst aan die door een papieren tijger" wordt ge- „Zie maar eens al die koppen tak te krijgen." (raise brandweercommandant man van daadkrachtige oplos- Hij wilde uitproberen hoe sa- '•fi. -'hng met het buureiland in de ,^5! (functioneert. Jongeneel greep (loon en belde zijn collega op f .Die rolde van zijn stoel van )n9 Hij had nog nooit meege val een korps zichzelf aan lag het zelf als een try-out. ■orkbaar is het, dat was de met de reddingbootbemanning, die enthousiast meewerkte aan de oefe ning. Jongeneel roemt deze samen werking. Ik kan wel iets verzinnen, maar zonder hen ben ik nergens." Binnen een kwartier was de Texelse hulp op weg Ze werden afgezet op de Vliehors en met de auto verder vervoerd. Daardoor waren de Texelaars net binnen een uur op de plaats van de „ramp" Jongeneel: „Als ze in de haven waren afgezet, waren ze een half uur eerder ge weest." Op de Beursplein konden de brandweermannen geen blus middelen meenemen. Geen pro bleem. want de Vlielanders hadden genoeg spullen In de drukke haven van het eiland werd een explosie op een schip en op de wal met tien slachtoffers gesimu leerd. De brandweer van Vlieland was zogenaamd op excursie. In wer kelijkheid speelden ze met enkele Lotus-mensen uit Sneek voor ge wonde. Jongeneel volgde het verloop van nabij, samen met burgemeester Van Rappard. „Onze mensen waren aanvankelijk terughoudend. Die Vlielanders hadden een ander type portofoons, iets andere perslucht installaties, het was echt even aftas ten. Maar ineens ging de knop om en liep het gesmeerd." Trots vertelt de commandant van het vaardige optre den, waarin hij vooral lof toeschuift aan Wietze Boonstra, die als coördi nator optrad Echte actie Tegen 22.30 uur kon de Beursplein worden gewaarschuwd dat de actie was afgelopen en dat de brandweer mannen konden worden opgehaald. De reddingboot was teruggegaan naar de thuisbasis om paraat te zijn. Op de reis naar huis werden de brandweerlieden geconfronteerd met het werk van de redders. Er bleek een groot zeiljacht gevaarlijk dicht bij ondiepten op de Gronden te varen. Het schip werd door de Beursplein naar diep water begeleid. Of de Texelaars in de praktijk ook zullen worden benaderd is natuurlijk de vraag Jongeneel denkt dat de kans daarop alleen maar groter is geworden. „Nu mijn collega Postma van Vlieland heeft gemerkt hoe snel wij er kunnen zijn, zal hij dat vast in zijn achterhoofd houden. Het is daar 's zomers altijd stikdruk in de haven Als er wat gebeurt kan dat snel uit de hand lopen." Mn ramp op Vlieland gebeurt "P "orden geboden per boot of Palstand tot Harlingen is ech- nzienlijk, een boot doet er wel f> uur over. De heli gaat snel- Mr vooral 's avonds, als geen 'klaarstaat, neemt de start- p can de machine wel een verwoordde Vlaming. De overige politici waren echter een compleet andere mening toegedaan. „Ik zag in de commissie wel voorde len in een breed onderzoek, maar ik neem dat terug nu ik heb gemerkt hoeveel onrust het heeft veroorzaakt in Midden-Eierland", aldus Corrie Heijne (Texels Belang). Vooral Erna Eelman van de VVD trok fel van leer tegen het college. „U hebt de mensen daar een onaangename verrassing bezorgd, terwijl het juist heel goed gaat met die school Door de naam te noemen is het voortbe staan tóch minder zeker." Wethouder Nel Eelman nam de ver wijtende woorden van Erna Eelman aanvankelijk rustig op Ze verzekerde haar dat ze er zelf mets voor voelde om de Strijbosschool waar dan ook bij te betrekken. „Ik was zelf niet bij die bewuste commissie, maar ik heb be grepen dat die alinea er op verzoek van de leden aan toe is gevoegd. Van ons hoefde het met. In het oorspron kelijke voorstel, waarmee we bij u zijn gekomen, stond ie ook niet." Geroezemoes onder de raadsleden wees op onduidelijkheid over wat er nou precies in de commissie is ge zegd en wie voor de toevoeging heeft gezorgd. Dat bleef vaag, maar als een paal boven water stond de uit spraak van de wethouder dat de frase wat betreft het college weer kan wor den geschrapt „Ik ben blij met uw ommezwaai", merkte Erna Eelman op. Maar dat was tegen het zere been van de wethouder. Die barstte voor haar doen ongekend fel uit „Wat flauw van u. Ik hèb die school er nooit bij willen betrekken." Na een schorsing en een stemming bleek dat de discussie die aardig lang duurde ook in vijf minuten had kunnen worden afgerond. Alle raadsleden stemden namelijk unaniem vóór het onderzoek en vóór het verwijderen van de alinea met de Strijbosschool. Geruchten dat de aanleg van aard gas in de onrendabele gebieden van Texel is gestaakt wegens te hoge kosten, zijn onjuist. Energie Noord West gaat gewoon door, zoals in 1992 is aangekondigd. De enige afwijking van de oorspronke lijke voornemens is dat sommige ver afgelegen huizen niet zullen worden aangesloten op het gasnet omdat dit extreem kostbaar zou zijn. Deze panden kunnen een propaangastank krijgen. De hogere kosten van dit tankgas worden door ENW gecompenseerd, zodat de betrokken mensen met duurder uit zijn dan de degenen die op het gewone net zijn aangesloten Aldus hebben b en w van ENW te horen gekregen naar aanleiding van vragen van Texels Belang in de ge meenteraad Als mensen in het verleden zelf een aansluiting op het gasnet hebben bekostigd, is er géén mogelijkheid de kosten van ENW terug te vorderen In de voorwaarden die het voormalige gasbedrijf (thans ENW) hanteerde staat nadrukkelijk dat de kosten nooit verhaald kunnen worden op de gas leverancier. De Texelse brandweer heeft een nieuwe wagen. Die wordt zaterdag op bijzondere wijze geïntrodu ceerd. ledereen wordt uitgenodigd daar getuige van te zijn om 15.00 uur op de Groeneplaats, tijdens de kinderkennis. De brandweer vervangt zijn wagens om de vijftien jaar. „Dan is het hoog tijd", vertelt commandant Dick Jongeneel. „Op die leeftijd doen zich steeds vaker gebreken voor." Het nieuwe exemplaar is een vierwiel- aangedreven Mercedes van het type (Foto Inez do Vnes) Op het terrein naast manege Aken- burg aan de Akenbuurtse weg wordt zondagmiddag het jaarlijkse concours hippique gehouden. Di verse aanspanningen zullen zich op hun mooist presenteren. De menrubrieken worden afgewisseld met shows. Het begint om 13.00 uur en de toegang is gratis. De animo voor de aangespannen ru brieken loopt enigszins terug Toch zijn er voldoende deelnemers om het publiek zondag spektakel voor te schotelen De kleine en grote limiet- klasse zijn samengevoegd. Vier enkelspannen zullen draven om het oranje lint De strijd in de open klasse om de Zilveren Zweep gaat tussen vijf aanspanningen. Titelverdediger Henk Spigt heeft zijn schimmel Jupiter weer voor de wagen Zijn oude crack Dominant verschijnt ook in de ring en wordt gereden door Aad Stiggelbout. Vier wagens rijden rond in de rubriek dubbelspannen. Piet Daalder won vo rig jaar, maar is er dit keer niet bij wegens verplichtingen aan de over kant. Slechts drie Friezen zijn aange meld voor een speciale rubriek voor dit fraaie ras. Een volle baan zal de damesrubriek geven; zeven combi naties doen mee. De jury wordt ge vormd door het echtpaar Van Dijk uit het Friese Noordwolde en mevrouw Heetveld. Henk Heetveld is speaker en zal de middag op deskundige wijze volpraten Ongezadeid Het showelement wordt gevormd door verschillende optredens waarin ponyclub De Kleppertjes en rij- vereniging De Waddenruiters een groot aandeel hebben. Met vier po ny's wordt een kür op muziek gere den. Daarnaast is er een traditionele ..tally ho". Bij deze wedstrijd rijden deelnemers een baan in stap. draf en galop De snelste is winnaar In het verleden gebeurde dat altijd op ongezadelde rijdieren, maar wegens de vele valpartijen wordt het nu aan de ruiters overgelaten of ze wel of geen zadel gebruiken. Een cap dra gen is verplicht. Er zijn twee poules en aan het eind van de middag is de finale. Marieke Bakker verzorgt met haar voltigegroep en de fjord Jesper een show turnen op een levend paard. Daarna zullen acht aanspanningen een kegeltjesproef uit de marathons- port rijden. Spektakulair wordt de touwtrekwedstrijd tussen een groep kinderen en het Belgische paard Julia van Piet Bakker (De Atlas) om 15.30 uur. Door de vele sponsors die het con cours een warm had toedragen is het mogelijk gratis toegang te bieden. Om uit de onkosten te komen wordt wel een verloting gehouden met fraaie prijzen. Het concours is rond 17.00 uur afgelopen. Beursplein <e'se brandweermannen wer- «andag tegelijk jgeroepen De Texelse brandweermannen redden een „slachtoffer op Vlieland. In aanwezigheid van burgemeester W. van Rappard hebben de VVV, TV Texel en Kabeltex gisteren in de raadszaal een samenwerkings overeenkomst ondedekend Geza menlijk willen de padijen het „product Texel" beter promoten. Kabeltex heeft het kabelnet, de VVV de kennis en TV Texel medewerkers en appa ratuur om dit te bereiken. Tijdens de plechtigheid werd een kode film ge presenteerd, die wachtende Texel- gangers op de Helderse veerhaven een indruk van het eiland geeft. 1124 en voldoet geheel aan de eisen die tegenwoordig aan een blus- voeduig worden gesteld. Ook nieuw is de methode van blus sen. Jongeneel. „De wagen is voor zien van een „IFEX-bluspistool". Dat is een ding dat er inderdaad uitziet als een wapen Het wordt om de schou ders van een brandweer gehangen Het bijzondere is de sproeinevel die uit het spuitstuk komt. „In de wagen zit een tank van 3000 liter en een persluchtinstallatie Daardoor kan je met zo min mogelijk waterverbruik veel blussen. De warmteopname is door die damp groot." Wie het pistool bedient moet wel stevig in zijn of haar schoenen staan De terugslag blijkt enorm. De Texelse vrijwilligers heb ben allemaal extra instructie gekre gen om het apparaat te kunnen han teren. De bluswagen is verder samenge steld uit duurzame materialen. De opbouw en delen van de pomp zijn van roestvrijstaal. Daardoor kan bij voorbeeld ook zeewater worden ge bruikt als blusmiddel, mits daarna goed wordt gespoeld met zoet water Bij oude voeduigen diende personeel altijd op de wagens te klauteren om het benodigde materiaal te pakken. De nieuwe is voorzien van een spe ciaal systeem, waardoor met één druk op de knop alles automatisch naar beneden zakt. „Dat heeft met arbo-eisen te maken", aldus Jongeneel. Naast al deze snufjes is ook nog ruimte voor acht brandweer lieden Het oude blusvoeduig uit 1977 is nog wel op Texel, maar zal na ontmante ling worden verkocht. „Die raakt wel in de expod", aldus Jongeneel. De eerstvolgende materiaalvernieuwing voor de brandweer betreft de motors- puitaanhanger. In 2000 is opnieuw een blusvoeduig aan de beud en in 2002 de manschappenwagen. (ADVERTENTIE) Uitgeverij Langcveld en de Rooy Parkstraat 10, Den Burg Telefoon 0222 - 362600 Fax 0222 -314111

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5