Zonnige start bouwvak luidt hoogseizoen in N NCRV wil jutterskwestie voor „Rijdende rechter (jt oen c2wartrjexels in het hart Auto slingert tegen wachtende fietsers Bouwbedrijf Visser ontslaat tien man Late beslissers alsnog naar Texel ^«Relerf Winkelerf? Vogeldrama Geen bezwaar tegen verkoop ondergrond VERDER IN DIT ummer Feestelijke ingebruikname nieuwe bluswagen 2 Voltooiing J. Dirksoord stapje dichterbij 5 Sloop Koger Hoop wellicht af te dwingen 5 Veel belangstelling voor Concours Hippique Primeur: overkantse coureurs bij autocross Bushalte bij Slufter dankzij Texelse inzet 6 Geert nieuw groot project: Oud-Texelaar na botsing overleden „Beursrubriek" Teso-aandelen Begin gemaakt met opruiming asbest het aanbreken van de bouwvak voor de regio Noord eft de vakantiedrukte op het eiland flinke vormen aange- men. Nagenoeg alle appartementen, bungalows en vaste mdplaatsen zijn bezet en steeds vaker moeten iesverstrekkes „nee" verkopen aan late beslissers die lor het mooie weer voor Texel kiezen. Vervoerscijfers van so, die dit weekend vier procent méér auto's overzette in de vergelijkbare periode vorig jaar, bevestigen de lantiedrukte. de drukte aan te kunnen, voer o vrijdag en zaterdag met twee m. Zowel op Texel als in Den der deden zich wachttijden voor. gen zaterdag echter niet meer een halfuurtje. Vakantiegangers rondagmiddag doorbrachten aan strand, moesten 's avonds een «achten. Veel vakantiegangers ren de auto mee Opmerkelijk was minder dagjesmensen dan nor- dbij aankomst op 't Homtje zater- dag een ritje met de flets over het ei land maakten Fietsenver-huurder Jan Heijne sprak van „een rustige dag". Niet helemaal vol Helemaal vol is het eiland nog niet, concludeert VVV-directeur Veronica Bos. „Bij hotels en logies met ontbijt is door de week nog wel ruimte vrij." Toch lukt het met de vele bellers die een kort uitje naar Texel willen maken tevreden te stellen. „Juist als het om korte verblijven gaat, houden veel logiesverstrekkers de boot af, omdat ze liever een langere boeking heb ben ichlmakende bord. <Fo,° Harry Graaf) nieuw verkeersbord heeft de ischap opgewekt van onder- krs in Gravenstraat en War- tsslraat in Den Burg. Het staat let kruispunt Zwaanstraat-War- Rstraat en zou dus opgevat een worden als een aanwijzing Gravenstraat en Warmoes- Blgéén winkelgebieden zijn. »as tegen het zere been van ïd Koks (van restaurant De txiis) want hij en de andere drie i van de Vereniging Graven- it Promotie doen de laatste tijd dm het publiek ervan te overtui- dsl „hun" straat er wèl bijhoort. jongste actie was de buitenge- succesvolle openluchtmaaltijd afgelopen woensdag. Daags ra zette de gemeente de borden dkwam over als demonstratieve enmng. De vereniging heeft gisteren een protest bezorgd 1 raadhuis. 9smeente blijkt echter geen febedoelingen te hebben, in te- fesl Men heeft de intentie het ridimaat en de rust in een deel l>et centrum van Den Burg te sieren door de Parkstraat, de 'raak, de Groeneplaats (voor toegankelijk voor verkeer) en stok van de Burgwal als winkel- l3n te wijzen. Dus moesten er en komen om het begin en het van deze zone aan te geven. ar gelden daar bijzondere ver reis. Voetgangers mogen de sn over de volle breedte gebrui- öestuurders moeten stapvoets n, binnen het erf geldt de voor- van rechts - ook voor hlfietsers - en parkeren is alleen sslaan op als zodanig nadrukke- "ngegeven plekken. *as gistermiddag niet duidelijk tom Warmoesstraat en Graven- 3 mal tot het winkelerf worden Len.d Ambtenaren van de betref- toling zouden het nagaan e' 9een verkeerstechnische of -'sbezwaren tegen zijn, kunnen «buitengesloten" straten mis- "alsnog aan het winkelerf wor- "togevoegd Het skelet van een meeuw met daarin een enorme vishaak met een stukje nylon kabel (foto). Dat vond Judith Esser uit Wassenaar donderdag op het strand bij De Slufter. Blijkbaar is de vogel om gekomen door het opeten van de haak. Mevrouw Esser dacht aan bewuste dierenmishandeling toen zij dezelfde avond bij toeval het boek „Noorderburen" van Texelaar Nico Dros las. Op pa gina 124 wordt melding gemaakt van een wreed spelletje waarte gen de hoofdfiguur optreedt. De eilandbewoners binden twee vis haken met aas aan elkaar met een lijn van enkele meters. Meeuwen die de haken opvreten zitten dus aan elkaar vast, begin nen al vliegend te trekken en rij ten elkaar uiteen. Dat de nu ge vonden meeuw slachtoffer van iets dergelijks is geworden lijkt echter onwaarschijnlijk. Voorzo ver bekend houdt niemand zich met zoiets walgelijks bezig. Bo vendien zat aan het stukje nylon kabel slechts één haak. Meer voor de hand liggend is dat de vogel achteloos achterlaten visgerei heeft willen verzwelgen. (Foto Harry do Graaf) De drukte zal waarschijnlijk verder toenemen als de bouwvak begint voor de regio's midden (21 juli) en zuid (28 juli) van Nederland. Laat op gang De vakantiedrukte op Texel kwam mede door het matige zomerweer laat op gang, concludeert Piet de Wit uit De Koog, die zo'n dertig bunga lows en appartementen beheert „Het bevreemd mij dat terwijl de Duitsers uit Nordrhein Westfalen begin juli al vakantie hadden, je nog steeds veel bordjes Zimmer Freiop Texel zag". Lees verder pagina 5 De gemeenteraad steunt het voorne men van de Recreatiestichting Texel (RST) om de ondergrond van De Lindeboom te verkopen. Gisteravond gaf de raadscommissie A&O een positief advies Zonder discussie stemden de vijf aanwezige fracties (alleen de VVD ontbrak) in met het voorstel. De RST wil de grond voor ƒ265.000,- overdragen aan De Linde boom Vastgoed BV. Volgens de RST- statuten is voor deze transactie de goedkeuring van de gemeenteraad nodig. Omdat het om een overeen komst tussen twee partijen gaat waar bij de gemeente formeel geen rol speelt, ging de commissie akkoord De vernielde auto's en fietsen op het kruispunt, direct na het ongeluk Op de achtergrond links wordt eerste hulp gegeven aan de enige gewonde. Twee auto's en drie fietsen werden zaterdag om 13.10 uur vernield bij een aanrijding op het kruispunt Pontweg-Gerritslanderdijkje- Kogerweg. Een 20-jarige toerist uit Moers (Duits land) die vanaf de Pontweg linksaf wilde slaan, verleende geen voorrang aan een tegemoetkomende andere automobilist, een 22-jarige man uit Wormer. De wagens botsten met vrij hoge snelheid, waarbij de auto van de man uit Wormer om zijn as draaide en (Foto Harry de Graaf) op het westelijke fietspad terecht kwam. Daar raakte hij drie personen die met hun fiets stonden te wachten. De rijwielen werden door de rondtol lende auto vernield. De eigenaars (een 24-jarige vrouw en een 26-jarige man uit Castricum en een 65-jarige man uit Hilversum) kwamen er won derlijk goed af. ze kwamen met de schrik vrij. Een 20-jarige mede-inzittende van de Duitse auto liep een hoofdwond en letsel aan een van zijn handen op Vissers Bouw- en Timmerbedrijf uit Oudeschild heeft tien medewer kers per 8 september a.s. ontslag aangezegd. Voor deze bouwvak kers is er geen werk meer na de oplevering van het nieuwe Jan Dirksoord. Op dit project heeft het bedrijf verlies geleden, maar vol gens eigenaar Marten Visser is dat niet de reden van het ontslag. Volgens Visser is het al enige tijd de bedoeling om de omvang van zijn bedrijf terug te brengen. „Als we ge noeg werk hadden, zouden die men sen kunnen blijven. Maar Texel is ei genlijk te klein voor zo'n groot bouwbedrijf. Tenzij je alle grote pro jecten op het eiland zou kunnen uit voeren. Op dat vlak hebben we ech ter te maken met concurrentie van overkantse aannemers." Het ontbreken van een nieuw groot project noemt hij als één van de voor naamste oorzaken. Weliswaar bouwt het aannemingsbedrijf momenteel nieuwe woningen in De Mars (Den Burg) en 't Mieland (Oudeschild), maar het is niet mogelijk om daar tien extra mensen op te zetten. De direc tie heeft daarom moeten besluiten om de tien laatst in dienst genomen me dewerkers te ontslaan. Op het ogenblik heeft het bedrijf ruim veertig medewerkers op de loonlijst. „In de afgelopen twee jaar is het per soneel verdubbeld. Nu gaat er een kwart vanaf. Een kwestie van vraag en aanbod in de bouw. Sommigen waren speciaal voor de nieuwbouw van het Jan Dirksoord aangenomen." Door de ontwikkelingen rond Jan Dirksoord is het plan om de structuur van het bedrijf aan te passen in een stroomversnelling terecht gekomen Volgens Visser kan hij zijn verplich tingen jegens de opdrachtgever, de Woningstichting Texel, normaal na komen. Stichtingsdirecteur Jan van Andel zegt er vanuit te gaan dat er gewoon kan worden doorgebouwd. De betrokken medewerkers zijn vo rige week over hun ontslag ingelicht. Ook de anderen zijn tijdens een bij eenkomst in het bedrijf op de hoogte gesteld. De ontslagen personen heb ben het advies gekregen zo snel mogelijk ander werk te zoeken. De overige bouwprojecten gaan ge woon door. Kopers van in aanbouw zijnde woningen in De Mars hoeven zich dus geen zorgen te maken. In een brief van MO Project (Momberg) aan de kopers wordt het volgende gesteld: „Er wordt momenteel gesug gereerd dat Vissers Bouw- en Timmerbedrijf in de problemen is ge raakt. Wij garanderen u echter dat uw woning normaal zal worden afge bouwd, waarbij wij willen opmerken dat dit in principe door Visser zal ge beuren". MO verklaart dat men de brief heeft geschreven om geruchten de kop in te drukken en de kopers gerust te stellen. De 22-jarige Menno Witte uit Alkmaar is zondag bezweken aan de verwondingen die hij vrijdag avond opliep bij een verkeersonge val nabij Ursem. De oud-Texelaar botste met zijn brommer op een auto en liep daarbij ernstig hoofd letsel op. Menno Witte woonde na de verhui zing van zijn ouders naar Texel en kele jaren in Oost, maar woonde en werkte nu weer in de streek waar hij opgroeide Vrijdag reed hij omstreeks 19.00 uur over het fietspad langs de Dreef in de richting van Ursem. Een 29-jarige Poolse automobilist uit Hoorn die over de Dreef reed, wilde linksaf slaan. Pas toen hij het fietspad kruiste, zag hij de bromfietser nade ren. De Pool stopte en probeerde nog snel achteruit te rijden. Een botsing was echter niet meer te voorkomen. Witte werd overgebracht naar het Westfries Gasthuis in Hoorn, waar hij twee dagen later overleed. Als het aan de NCRV ligt zal de „Rijdende Rechter" binnen kort een snelle en bindende uitspraak doen in het conflict dat de Texelse jutters hebben met de Stichting Texels Mu seum. Of dat werkelijk gebeurt, hangt af van de twee par tijen en die hebben nog niet ingestemd. Nu de incourante markt van de Amsterdamse Beurs is opgehe ven, wordt de waarde van de Teso-aandelen niet langer gepu bliceerd in o.a. het Financieel Dagblad, de Prijscourant en di verse dagbladen. Om inzicht te geven in de ontwikkeling van de koers start de Texelse Courant vandaag in samenwerking met Rabobank Texel een „beurs rubriek" Deze verschijnt bij wijze van proef de komende maand elke dinsdag in of bij de Agenda op pagina 2. De koers is geba seerd op de onderhandse handel in Teso-aandelen tijdens de voor afgaande week. „De rijdende rechter" is een televi sieprogramma waarin een echte kantonrechter (Mr. F. Visser uit Zaandam) een bindend advies geeft voor de oplossing van een werkelijk bestaand geschil. Daarbij wordt een gefilmd portret gemaakt van de betrokken partijen, die daar bij de gelegenheid hebben om hun visie op de kwestie te geven. Ver volgens worden de schriftelijke stukken die op de zaak betrekking hebben onderzocht, waarna op locatie een soort rechtszitting wordt gehouden, waarbij de par tijen opnieuw aan het woord ko men. Enkele weken later volgt de uitspraak. Alles wordt in één item van 15 a 20 minuten samenge bracht en uitgezonden. De NCRV wil gedurende twee opnamedagen op Texel de gefilmde portretten en de zitting vastleggen. Daar wordt de half september op te nemen uitspraak van Mr Visser aan toegevoegd, zodat uitzending in de loop van het najaar kan plaatsvinden. Serieus Hoewel het programma op een breed publiek is gericht, is de opzet serieus en kan gerekend worden op een goede en dus objectieve juridische gang van zaken. „We willen op een onderhoudende wijze mensen stimu leren om oplossingen te zoeken voor een conflict. Het is ook bedoeld als voorlichting Bij het bekijken van de uitzendingen van de Rijdende Rech ter krijg je meer inzicht in de rechts positie van de burger en word je een blik gegund in de keuken van de rechtspraak", aldus een redactielid van het programma De omroep kreeg kennis van het sle pende juttersconflict op Texel door een tip. naar aanleiding van een re cent artikel in de Texelse Courant. „We vonden het direct een schitte rende kwestie om door de Rijdende Rechter behandeld te worden. Zo'n conflict op een waddeneiland waarbij het recht wordt betwist op aange spoelde goederen is niet alledaags. Bovendien geeft dit onderwerp de mogelijkheid om prachtige beelden te maken van het eiland, de betrokken mensen en de spullen waarom het gaat We hopen echt dat de partijen hun schroom ovenwnnen en zullen meewerken". Aarzeling Zover is het nog niet. De jutters hou den de boot af omdat ze eerst willen overleggen met hun juridisch advi seur Mr. Peter Traudes. Meedoen met de NCRV-rechtspraak houdt na melijk in dat wordt afgezien van de gewone rechtsgang, waarmee de jutters hebben gedreigd als de Stich ting Texels Museum de door hen ge claimde spullen niet wil afstaan. Te gen de uitspraak van de Rijdende Rechter is geen beroep mogelijk, want beide partijen moeten tevoren schriftelijk verklaren dat zij zich bij het oordeel van Mr. Visser zullen neerleg gen. De partijen mogen zich op de zitting niet door hun respectievelijke advocaten laten vertegenwoordigen, maar moeten hun eigen verdediging voeren Wel mogen zij zich tevoren door professionele juristen laten ad viseren, zij het op eigen kosten. Pro bleem is dat Traudes pas eind deze maand terugkomt van vakantie in het buitenland. Moeite Ook de andere partij, het bestuur van de Stichting Texels Museum, staat met te trappelen om voor de camera's te komen, maar is niet bij voorbaat afwijzend. Directeur Jan Kuiper hoorde pas gistermiddag van de NCRV-plannen en moet zich nog beraden. „Ik heb er moeite mee dat een toch vrij ernstig probleem tot on derwerp van een amusements uitzending wordt gemaakt", zei hij. Kuiper heeft nooit een aflevering van de Rijdende Rechter gezien en kan zich daarom niet goed voorstellen hoe de kwestie zal worden benaderd. Beide partijen hebben echter oog voorde mogelijk promotionele kanten van zo'n tv-uitzending. De musea van Texel worden onder de aandacht gebracht van een groot publiek en dat is nooit weg De Rijdende Rechter scoort in elk geval goed bij de kijkers. De afleveringen van het afgelopen seizoen werden gemiddeld door zo'n 600.000 mensen gezien Onlangs heeft ook de SBS 6-televisie belangstelling getoond voor het juttersconflict. Juridische aandacht van heel andere aard voor deze kwestie was er on langs, toen bijna dertig mensen van de Alkmaarse rechtbank een bezoek brachten aan Texel. Tijdens hun ver blijf in hotel Opduin werden ze door strandjutter Cor Ellen op de hoogte gesteld, wat leidde tot geanimeerde discussie die tot na middernacht duurde Een gespecialiseerd bedrijf is gis teren van start gegaan met de opruiming van stukjes asbest, die in de omgeving van de verbrande schuur van Trap bij Oosterend zijn terechtgekomen. De mede werkers bedienen zich van een apparaat, waarmee ze het terrein „stofzuigen" Het verontreinigde gebied blijft gedurende de werk zaamheden hermetisch afgeslo ten met hekken en linten Bewo ners van de Achtertune en Oranjestraat zijn gistermiddag in dorpshuis De Bijenkorf voorge licht over de schoonmaakactie en de risico's van asbest. 'GERICHT 15 SEPTEMBER 1887- NR 11197 DINSDAG 15 JULI 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv rkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS jONNEMENTSPRIJS ƒ55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, tel. 31 46 87 B g.g, 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1