Speciale wagen en „maanmannetjes" ruimen asbest op Cjrocn 'wartyjexeh in het hart (ampeerboeren sluiten convenant met TVL ledoogregeling tenten bollentelers Bollenpellers mogen op erf kamperen Dominee F.J. Daane vertrekt naar Gent Bij een beleend gezicht hoort een beleende naam. Marsmannetjes of para-normale stunt? TEXELSE^COURANT VERDER AT in dit INjummer Radio straks weer overal te ontvangen 2 Blinde waaghalzen 2 Nog 1300 panden zonder riolering 5 Haven vol auto's 5 EcoMare blij met gift van oliemaatschappij 5 TB wil woningen voor oud-Texelaars 7 Bruinvis duikt weer op in Waddenzee 7 In de cel wegens beledigen politie [orszel Vermaak Politie bekeurt 68 hardrijders ide 1.600 slaapplaatsen die voor kamperen bij de boer zijn gere- iterd, zijn er door de zeventig janninghouders nu zo'n 1 000 in «uk De overige bedden blijven jitopig gereserveerd voor de ipeerboeren die willen uitbreiden tacht kampeereenheden. Ze n bericht gekregen van de ge ile dat ze de aanvraag daarvoor moeten indienen, anders ver recht. ..Maar ze mogen pas n als ze hun zaakjes echt elkaar hebben", verzekerde juder Schilling (ruimtelijke orde- jjinde raadscommissie ROH gemeente controleert streng op iing van de eisen, als middel om amperen op boerenerven naar loger niveau te tillen. Er bestaat lame ergernis over het ontbre- ran de verplichte erfbeplanting sommige campings, om de ca- 6 aan het oog te onttrekken. Niet concurrerend bibrengen van een boomsingel Jrvan de velen punten die is ge il in het convenant tussen de leerboeren en TVL In het ak- d staat ook dat de kampeer- sohun caravans pas buiten mo tetten na 21 april, liefst als de «n groen zijn. „Want de sbaarheid van de regeling in het Wrap is voor de vereniging een (belang", aldus voorzitter Jan I Heerwaarden. Volgens hem n het kamperen bij de boer be- niet concurrerend voor de regu- campings. „Veel gasten willen sbij een boer op het erf staan, irskomen ze niet naar Texel. We tphet eiland een sector met een pioegde waarde." rfcvan het convenant is ook dat reitiuren van eigen caravans op ijn moet worden afgebouwd, pom van exploitatie wordt als wenst gezien. Verder staat in het int dat het aantal vaste stand- sen per bedrijf hooguit twee mag [Van Heerwaarden stelde dat de Terwijl medewerkers in beschermende pakken brokstukken verzamelden, werden de stofdeeltjes met een speciale wagen opgezogen. (Foto Frans Hopman) stofdeeltjes zouden inademen. Het ,.P3"-filter geldt als de zwaarste be scherming bij het inhaleren van buitenlucht. Het terrein was alleen te betreden via een ontsmettingscabine, voorzien van o.a. een kleed- en doucheruimte. Ook eigenaar Willem Trap en zijn medewerkers liepen in witte pakken rond. Hun aandacht ging vooral uit naar de sloop van de schuur, waar mee maandag een begin is gemaakt. Op verzoek van Coboo BV leverde de Texelse brandweer een pomp (en bewaker) om het dak nat te houden, zodat bij het sloopwerk geen stofwol ken met asbestdeeltjes zouden kun nen ontstaan. Het bedrijf richtte zich eerst op de verwijdering van de dak platen. Al het asbesthoudende mate riaal werd dinsdag verzameld en de volgende dag opgeruimd. De afvoer geschiedde in speciale containers, aan de binnenzijde bedekt met plas tic. Met het leegzuigen en uit baggeren vèn de sloot naast de schuur zal pas worden begonnen als alle asbest is verwijderd. De omgeving van de verbrande bollenschuur van Trap is weer as- best-vrij. Met een speciale wagen, waarvan er maar twee in Nederland rondrijden, reinigde de Amster damse firma Coboo BV dinsdag het aangrenzende weiland. Mede werkers met stofmaskers en be schermende kleding zochten ge lijktijdig het gebied af naar stukjes eterniet (asbest) dakplaat. Bijzonder was de inzet van de wagen. Normaal wordt deze gebruikt om wegdek met een open asfaltstructuur („zoab") van milieugevaarlijke stoffen te ontdoen. Zelden of nooit wordt een grasbodem onder handen genomen. De „stofzuiger", zoals-ie wordt ge noemd, is een groot model veeg- wagen. Aan de voorzi|de bevinden zich borstels, aan de achterzijde zit een installatie om asbestdeeltjes uit het gras op te zuigen. Met de wagen, die met de eerste boot op Texel arri veerde, werd het weiland ten zuidoos ten van de schuur systematisch aan gepakt. Gezogen werd tot een afstand van 70 meter. Intussen waren medewerkers in hun opvallende witte pakken („maan mannetjes'') op zoek naar grotere brokstukken. Deze werden hand matig geraapt en in plastic zakken gedaan De rapers droegen maskers met filters om te voorkomen dat zij gericht 15 SEPTEMBER 1887-NR 11198 VRIJDAG 18 JULI 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv ifkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS )NNEMENTSPRUS 55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 3141 11 Buiten werktijd: Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, tel. 31 46 87 B.g.g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 QruM ^warL-Jiarth I» hd kart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: aanduiding mini camping onduidelijk is. „De aanduiding kamperen bij de boer geeft de relatie met het boeren bedrijf aan." Het is de bedoeling dat de boerencampings binnen afzien bare tijd een kwaliteitskeurmerk krij gen. Resterende slaapplaatsen Mocht een aantal van de zeventig vergunninghouders niet aan de voor waarden voor uitbreiding naar acht plaatsen kunnen voldoen, dan kun nen met de resterende bedden an dere boeren aan een kampeer- vergunning worden geholpen. Het eerst komen boeren in aanmerking die al op de wachtlijst staan. Schilling Auto vernield. Onbekenden gooi den dinsdagnacht de achterruit in van een grijze Opel Kadett, die gepar keerd stond aan de Ruyslaan. De wagen is eigendom van een 40-ja- nge vrouw uit De Koog. Bromfiets. Uit een schuur bij een woning aan de Ruyslaan in De Koog werd in de nacht van maandag op dinsdag een brommer gestolen. Het betreft een rode Puch Maxi. meente - met pijn in het hart. „Ik ben hier onmiddelijk geaccepteerd De mensen zijn spontaan, open en heel direct. Ik heb het buitengewoon naar mijn zin gehad De afscheidsdienst voor Daane vindt plaats op 5 oktober om 14.30 uur in de Gereformeerde kerk van Den Burg Een 20-jarige man uit De Cocksdorp bracht de nacht van maandag op dinsdag door in een politiecel. De man veroorzaakte geluid-overlast in het personeelsverblijf van een cam ping. Naar aanleiding van klachten over keiharde muziek nam de politie rond 02.20 uur een kijkje. Een nacht waker had de twee aanwezigen al over het lawaai aangesproken, maar zonder resultaat Toen na een waar schuwing van de politie toch weer hinder ontstond, werd de radio van de 20-jarige in beslag genomen De jon geman werd boos en uitte grove be ledigingen en discriminerende taal tegen de agenten. Die namen de herrieschopper vervolgens mee naar het bureau, waar hij een nachtje mocht afkoelen. (Advertentie) (Advertentie) sl Nederlanders met liefdes- P'lef, burenruzies, juridische 'Men en andere ernstige men meten dat breed uit televisie. Vakantieman, sa, Radar, All You Need enz hoge kijkcijfers Is het de Ijfes van de Rijdende Rechter pfk) ook uitsluitend te doen flwef veel kijkers? Ze zeggen "iel. Maar kunnen zij de Wse lutterskwestie over boe- kheiding met/van/in het P'em museum dankzij dat tv- wamma wél bevredigend op- 'sen' Of is 't het laatste red- tlel voor falende bestuurders fvoornamelijk leuke Texel- Pnotie?! Onze samenleving op psaialsf en onze folklore op z'n F' garanderen natuurlijk een pusante uitzending. De zaak is Vermoedelijk slecht mee ge- y en straks zitten jutters en senmmanagers met een nog r®® kater dan je van aange- inferieure whiskey kunt W Er is beslist géén (tv- ~!er n°dig voor snelle sloop l Koger Hoop. Dat kunnen fM'wel! Afbreken die handel. ij" 'euher vermaak dan leed- f'Ksak Horszei wilde echter nog niet op de zaken vooruitlopen en zegde voorlopig nog geen enkele vergunning toe. Het is daarbij niet van belang of een boer wel of geen volwaardig agra risch bedrijf heeft „Kamperen bij de boer is destijds uitdrukkelijk bedoeld als aanvulling op het inkomen van bijvoorbeeld afbouwende boeren", stelt de concept-nota Openlucht recreatie, die dinsdag op de agenda van de raadscommissie ROH stond. Volgens Jaap Vlaming (GroenLinks) schiet de controle op overschrijding van het aantal tenten te kort. Hem bereiken regelmatig berichten dat op diverse plekken acht tenten staan, in plaats van vijf. De gemeente voelt er echter niets voor om vanuit de lucht controles uit te voeren, zoals vroe ger wel is gebeurd. Ook Hans Roe per (PvdA) heeft hierop aangedron gen, „Kamperen bij de boer is de best gecontroleerde regeling van de ge meente", werd de raad van ambte lijke zijde toevertrouwd. Bollentelers die hard kunnen ma ken dat ze voor hun bedrijf niet zonder personeel van de vastewal kunnen mogen de bollenwerkers tijdelijk onderbrengen in tenten op hun erf. Het college staat deze kampeervorm toe, omdat op het eiland een tekort aan bollenpellers heerst. De gedoogregeling gaf aan leiding tot een pittige discussie, met name rond de aanvraag door Marijke Palm aan de Oorsprong- weg. De ontheffing valt niet onder de regeling kamperen bij de boer en gaat dus niet ten koste van het beddenquotum (1.600). Erna Eelman (VVD) wil niets van het gedoogbeleid voor bollenboeren we ten. „Het ontsiert het landschap en het is niet te controleren of het om vakantiegangers of om bollenpellers gaat." Schilling: „Makkelijk zat. Als ze zwarte nagels hebben, zitten ze in de bollen." De wethouder voelde er niets voor om, zoals Eelman voor stelde, de bollenpellers in schuren te huisvesten. Jan Koolhof (CDA) hield een vurig pleidooi voor de ontheffing. „Als je de bollenpellers zonder controle tus sen de gewone kampeerders op een camping zet, dat werkt niet. Boven dien hebben de studenten het ver diende geld hard nodig voor hun stu die Het is niet sociaal als ze dat aan een standplaats op een camping moeten uitgeven impeerboeren die hun zaakjes niet piekfijn in orde heb- n, komen niet in aanmerking voor uitbreiding naar acht indplaatsen. Het erfkamperen mag zich inmiddels wel leen reguliere recreatiesector rekenen, nu de Vereniging n Texelse Kampeer Boeren (VTKB), waarbij zo'n 90 pro nt van de vergunninghouders is aangesloten, zondag- ondeen convenant met TVL heeft afgesloten. In het ak- ord zijn afspraken over de kwaliteit vastgelegd. Zi/n er marsmannetjes op Texel neergestreken of hebben lolbroeken een grap uitgehaald? Die vraag rees bij Texel Air-piloot Olaf Bakker, toen hij tijdens een rondvlucht vrijdag in een veld rogge bij de Stuifweg in polder Het Noorden drie raadselachtige cirkels waarnam, die onderling met elkaar zijn verbonden. Heeft hier een ruimteschip gestaan? Omdat de piloot de afbeel ding donderdag nog niet had waargenomen, gaat hij ervan uit dat dit van donderdag op vrijdag moet zijn gebeurd. Om het fenomeen niet aan het grote publiek te onthouden, nodigde Texel Air-directeur Bob Rienks de Texelse Courant belangeloos uit om er vanuit de lucht een foto van te ma ken Met beide benen weer op de grond constateerde een argwanend redactieteam dat de graancirkels elk een doorsnede hebben van circa acht meter. De verbindingen zijn zo n dertien meter lang. Het graan ligt tegen de grond alsof er een windhoos overheen is gegaan. De stelen zijn geknakt en liggen cyclisch gedraaid Op de paden ligt het graan in één richting. Sporen van enige menselijke activiteit waren met te vinden. Er hingen alleen wat duiven rond die zich aan de graankorrels te goed deden Dissonant in de volledig symetrische afbeelding is het slingerende paadje naar het kopeind van de akker Grond-eigenaar Gernt de Wit zegt dat de graancirkels zijn werk in ieder geval niet zijn geweest Volgens de landbouwer, die er zelf mets van wist, loopt de schade met in de papieren. Hij kan er de humor.wel van inzien Vliegenier Bakkerdie wees op de nabijheid van de parachutis ten-camping van het Prins Hendrik Hotel, sluit een stunt door creatieve sprin gers niet uit. ifok Gerard Timmerman l Dominee Freek Jan Daane gaat de Gereformeerde kerk van Den Burg verlaten. Op 12 oktober verruilt de 35-jarige predikant Texel voor het Belgische Gent. Hij wordt predi kant van de Verenigde Protes tantse Kerk in België (VPKB). De Gereformeerde kerkeraad betreurt het vertrek van Daane, die sinds zijn komst 4,5 geleden een hechte band met de gemeenschap heeft opgebouwd. De kerkeraad treft voorbereidingen voor het beroe pen van een opvolger. Weliswaar had de predikant in ver trouwelijke kring al enige tijd geleden over een mogeli|ke vertrek gespro ken. voor de gemeenschap kwam zijn besluit als een verrassing. „Het is echt ontzettend jammer", aldus me vrouw Oosterhof, voorzitter van de kerkeraad. „We zijn héél tevreden over Daane en hebben vanaf het be gin een hele fijne samenwerking ge had. Maar we respecteren zijn beslis sing om weg te gaan Aanleiding voor zijn vertrek was het voorkomen van Daane's naam op de kandidatenlijst van de Gereformeerde kerken in Nederland. Dat gebeurt automatisch wanneer een predikant de minimale periode van vier jaar in een gemeente achter de rug heeft. Zonder dat hij zelf enig initiatief on dernam werd hij de laatste tijd over spoeld door brieven en telefoontjes van diverse beroepingscommissies. „Sommigen hebben zelfs een dienst in dit kerkgebouw bijgewoond." Meerdere oorzaken De keus voor Gent kent meerdere oorzaken. Ds. Daane „Het is een buitengewoon fraaie stad met een zeer bijzondere kerkhistorische ach tergrond. Zowel voor België als voor het ontstaan van de protestantse ker ken in Nederland. De VPKB is in 1979 ontstaan uit een samengaan van Gereformeerde, Pro testantse en Hervormde kerken in Belgié. „Professor Willems, hoogle raar kerkgeschiedenis aan de protes tants theologische faculteit in Brus sel, heeft tegen me gezegd dat wie de kerkgeschiedenis van België wil begrijpen, Gent moet begrijpen." Kerkgeschiedenis Daane voerde meerdere gesprekken met de Gentse beroepings commissie, leidde er een ochtend- ds. F.J. Daane dienst en sprak met de gemeen schap. „De indrukken waren over en weer positief Daane verdiepte zich in de Belgische kerkgeschiedenis, de kerkorde van de VPKB en maakte een scriptie over de gemeente. Het formele beroep dat op Daane is uit gebracht heeft hij inmiddels aange nomen. Ondanks zijn ambitie predikant te zijn in een „grenzeloze grootstedelijke gemeente met al haar specifieke pro blemen en uitdagingen" verlaat Daane Den Burg - zijn eerste ge- Paul Kikkert wil dat de politie ook 's nachts snelheidscontroles houdt. Het raadslid van Texels Belang stelt dat in de late uurtjes van Post- en Pontweg een race baan wordt gemaakt. Volgens bur gemeester Van Rappard heeft de politie ook 's nachts een aantal controles op het programma staan. Maandag betrapte de politie tijdens een snelheidscontrole op de Postweg 68 weggebruikers op te hard rijden De hoogst gemeten snelheid was 78 km/u, terwijl voor het betreffende weggedeelte een maximum van 50 km/u geldt. De bestuurder kan een boete van ƒ170 - tegemoet zien. Tij dens de controle, die van twee tot vijf uur plaatsvond, passeerden 477 voertuigen

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1