C/roen kwarts Jexels in het harL, D66 verwijt Kogerstrand gastonvriendelijk beleid Maat" Van der Knaap in het gelijk gesteld Dekking energievraag door windturbines kan alleen in theorie PST: „De Groot moet zich beter informeren" Arbitragecommissie doet uitspraak: jpr Camping net een ostschool-kamp? Eigenaar schip hoger beroep Dorpswacht pakt vernieler op Vliegerlijn knapt: Texelaar gewond TEXELSE^COURANT TRIATHLON TEXEL '97 VERDER "\T in dit l\ummer Te lang open Landbouwdag vol variatie 2 Texelaars aan het net op Deuce-toernooi 2 Stormloop tri-atleten op kwartje Texel 3 Mafia-praktijken tijdens de autocross? 5 Vakantiedrukte op niveau 1996 Parkeerproblemen in Klaas-Jan Modderbocht 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11199 DINSDAG 22 JULI 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv arkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. .sanNEMENTSPRIJS ƒ55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 3141 11 Buiten werktijd: Frans Hopman, Pater Witteplein 27, Den Burg, tel. 31 54 72 B.g.g. 06 - 53 14 91 08, 06 - 52 78 43 20 of 06 - 53 16 86 57 jsten die lang voor een gesloten slagboom moeten wach- n,jongeren die worden geweigerd, kampeerders die een tchte plaats krijgen toegewezen terwijl er ruimte zat is, ensen die bij lichte overtreding van regels meteen wor- jverwijderd. In een brief aan b en w somt raadslid Pieter Groot een hele waslijst klachten op over camping ^erstrand. De D66'er wil dat het gemeentebestuur hier- erzo spoedig mogelijk overleg pleegt met de eigenaar, jcreatiestichting Texel. Directeur Menno Hofmann weer- reekt de kritiek en vindt dat De Groot zich eerst persoon- ibijde RST had moeten informeren. ijkbaar is het politieke seizoen tr begonnenreageert Hof- m,verwijzend naar een recente atrking van Texels Belang over l winkelwagentjes-verbod op •«strand. Hij bijt geïrriteerd van kal: „Weet je wat nóg slechter nor het imago van Texel? Dit •it ongecontroleerde brieven aomaar in de media verschij nen. Meneer De Groot heeft geen benul van de situatie. Een raadslid behoort zich beter te oriënteren." De Groot verwijst echter naar di verse klachten die hem o.a. door campinggasten ter kennis zijn ge bracht en naar eigen waarnemin gen. Daarnaast is er „bewijs materiaal" in de vorm van videobeelden, gemaakt door een amateurfilmer. Waarschijnlijk wor den deze volgende maand ver toond op TV Texel. Weliswaar heeft de RST een eigen beleidsvrijheid, maar de gemeente is medeverantwoordeli|k voor de uitstra ling van het eiland, aldus De Groot. „Juist een logiesverstrekker als de RST is door de omvang van facilitei ten in forse mate gezichts- en herinneringsbepalend", schrijft hij. B en w moeten daarom hun invloed aanwenden om „te zorgen dat jong en oud ook in de toekomst met veel plezier naar Texel terugkomen" De gemeente heeft reeds'een vertegen woordiger (raadslid Paul Kikkert) in het bestuur van de RST. Ook zou via de VVV druk kunnen worden uitgeoe fend, meent De Groot. Kostschool „Gastonvriendelijk", zo betitelt De Groot het beleid van Kogerstrand, met 1.500 plaatsen op 55 hectare Texels grootste kampeerterrein. Hij geeft diverse voorbeelden. Hieruit ontstaat het beeld dat de regels op Kogerstrand wel èrg star worden ge hanteerd. De Groot pleit voor méér soepelheid, bijv. jegens kampeerders Lees verder pagina 3 f Arriveerde campinggasten vormen een file op de Badweg. Omdat de slagboom van Kogerstrand pas om 14.00 uur opengaat, Bond een rij tot diep in het dorp. Zaterdag, toen deze foto werd gemaakt, viel het allemaal wel mee. (Foto Gerard Timmorman) ""arbitragecommissie heeft Cor "der Knaap uit Den Burg in het i1 gesteld. De visserman lakte bezwaar tegen de wijze iarop de Texelse schipper-eige- B' bij wie hij werkte, is omge legen met het maatschaps- "tfact. Volgens de commissie •esten de opvarenden ten on- :t|te huur betalen voor quotum 'door de schipper was gekocht, 'bak wordt binnen de visserij- feldmet belangstelling gevolgd, "dat de hele Texelse vloot met "dergelijk contract werkt. commissie, bestaand uit een on gelijk voorzitter (advocaat mr. P Mes). een schipper-eigenaar fjtBoersen sr.) en een opvarende "Arensman), was het unaniem ■'Van der Knaap eens. De eige- "an het schip legt zich echter I de uitspraak neer. Hij is in '"'beroep gegaan bij de Federa al Nederlandse Vissers, één van overkoepelende bonden. Op zijn beeft ook Van der Knaap pro- raangetekend. Volgens Ben Daal- voorzitter van de Texelse IJsvereniging DETV. heeft de e üoen invloed op het nieuwe maatschapscontract dat per 1 januari j.l. wordt gehanteerd Ook commissie lid Boersen meent dat er geen gevol gen zijn voor de andere maatschap pen Contract Een maatschap is een vorm van sa menwerking, waarbij schipper en be manning als „maten" ieder een afge sproken deel van de vangstopbrengst krijgen. De schipper-eigenaar brengt zijn schip in en kan vangstrechten aan- en verkopen (of huren). Gewerkt wordt met een uniform contract voor alle kotters. Het conflict waarover nu uitspraak is gedaan, ontstond toen de schipper- eigenaar een extra quotum van 10 ton tong aankocht. Hij zette dit op naam van een ander schip (een vlet van hemzelf) en verhuurde het vervol gens aan de bemanning. Van der Knaap en de andere opvarenden hadden echter al een winstdeel van 6% ingeleverd, mede om de schipper de kans te geven om in vangst rechten te investeren. Omdat er in middels een nieuw maatschaps contract in de maak was, besloot DETV de gang van zaken te gedo gen. Vertrouwen Van der Knaap, die door de kwestie zijn plaats aan boord kwijt raakte maar inmiddels op een andere Texelse kotter werkt, zette echter door Hij vroeg arbitrage aan, met het genoemde resultaat. ..Het ging me niet om mij persoonlijk, maar dat je in vertrouwen met elkaar kunt werken, ledereen weet hoe de regels zijn be doeld, maar sommigen gaan er an ders mee om", aldus de visserman, die spreekt van „normvervaging" Kees Boersen, lid van de arbitrage commissie, vindt dat te zwaar uitge drukt „Zo voelt Cor het misschien, maar anderen niet. Een maatschap is een mooi systeem, dat in de praktijk goed werkt. Samen het schip onder houden, samen vissen, ieder draagt z'n steentje bij. Verder moeten we gewoon proberen zo rechtvaardig mogelijk te werken aan de hand van de reglementen." DETV-voorzitter Daalder wil geen reactie geven op de kwestie, omdat het „College van Beroep" van de Federatie nog een oordeel moet vel len. „De uitspraak ligt op z'n zachtst gezegd gevoelig op Texel. Ik wil de rust in de tent bewaren", aldus Daal der. De zaak staat volgens hem los van het nieuwe maatschapscontract, dat in oktober '96 is opgesteld en dit jaar in werking is getreden. Het DETV- bestuur is van plan hierover in okto ber a.s. met de opvarenden een aparte vergadering te beleggen voor een evaluatie van het huidige con tract. Dorpswachten hebben in De Koog een 18-jarige jongen uit Wassenaar aangehouden, die kort tevoren over een geparkeerde auto was gelopen. De schade bedroeg circa ƒ4.000,-. Het incident gebeurde tegen 01.00 uur in de nacht van donderdag op vrijdag Getuigen zagen dat iemand op de Brink over een auto liep, waarna drie knapen hard wegrenden. Even later hield de dorpswacht het drietal aan Zij ontkenden iets met de vernieling te maken te hebben, maar aan de hand van voetsporen bleek de 18-jarige vakantieganger de dader te zijn. Tegenover de politie bleef hij aanvankelijk ontkennen, maar na enige tijd op het bureau gaf hij de vernieling toe. lende delen van Texel en aan de hand daarvan een natuurwaarden- kaart maakte Ook van dit rapport zal gebruik worden gemaakt in de nieuwe expositie van EcoMare Wat betreft de energievoorziening op Texel op duurzame wijze is niet alleen gekeken naar windenergie als oplos sing maar ook naar zonne-energie. energie uit biomassa en golf- en getijde-energie Van elke bron is be rekend wat de gemiddelde kosten per Kwh zijn, de gemiddelde investerings kosten, het verwachte milieueffect, het totale potentieel en de toekom stige technologische ontwikkelingen. Wind genoeg Windenergie komt verreweg als beste uit de bus. Daarmee zou in het jaar 2020 dus de hele energie behoefte van Texel gedekt kunnen worden voor 20 cent per Kwh, uitein delijk mogelijk zelfs 5 cent. Er is bo vendien reserve: zelfs bij ver drievoudiging van de energievraag zou daarin nog door de wind kunnen worden voorzien Golf/geti|denenergie en energie uit biomassa zijn minder interessant omdat ze niet kunnen voldoen aan de energievraag die voor het jaar 2020 op 338000 Kwh wordt geraamd. Zonne-energie valt af in verband met Lees verder pagina 3 De overtreders kregen een waar schuwing. De bevindingen van de politie zullen worden gerapporteerd aan de vergunningverlenende instan tie, de gemeente Taxi's. De afvoer van uitgaans publiek uit De Koog na sluitingstijd verloopt nog niet optimaal Velen lo pen de taxi's tegemoet richting Pont- weg in plaats van te wachten op de standplaats. Peter Bakker (GroenLinks) wil daarom laten onder zoeken of de taxi's tijdelijk wél op andere plaatsen mogen stoppen om de mensen sneller af te voeren. Waarschijnlijk wordt zijn suggestie in de evaluatie na het seizoen bespro ken Een 25-jarige inwoner van Oost is zondagmiddag op het strand bij paal 18 van drie meter hoogte naar beneden gevallen. Dat gebeurde toen de lijn van de stuntvlieger, waaraan hij was gekoppeld, plotse ling knapte. De jongen kwam op zijn rug terecht, maar bleek niets te hebben gebroken. Het ongeval gebeurde omstreeks half drie op een onbewaakt strand- gedeelte. De Texelaar was bezig met „manlifting", waarbij het de bedoeling was om door de IVz vierkante meter grote vlieger de lucht in te worden ge trokken Dat lukte, maar op drie me ter hoogte brak het touw De jonge man kwam plat op zijn rug terecht. De wipperploeg van De Koog en de am bulance schoten te hulp. Het slacht offer werd naar een huisarts ge bracht. Die constateerde geen breu ken, maar wel dat de spieren een flinke klap hebben gehad. De vlieger- aar moet thuis rust houden. (Advertentie) tjntIê bd kan. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Bij een nachtelijke controle van zaterdag op zondag bleek een aan tal horecagelegenheden in de Koger Dorpsstraat het niet al te nauw te nemen met de 1-2-3-rege- ling. Precies 7.069 automobilisten namen vrijdag, zaterdag en zondag de boot naar Texel. Daarmee was het iets drukker dan in hetzelfde weekend een jaar geleden, toen Teso 80 au to's minder naar het eiland bracht. Ook in de omgekeerde richting was het druk: 6 127 auto's gingen naar de overkant (6.245 in '96). Gerekend over beide vaarrichtingen zette Teso ongeveer hetzelfde aantal over. Er gingen wei minder caravans (-5,52%) en aanhangwagens (-4,32%) met de boot mee. Dankzij het inzetten van twee schepen bleven de wachttijden vrijdag beperkt tot een half uur aan beide zijden van het Marsdiep. Zater dag was het in Den Helder zeer druk en moest men soms twee afvaarten geduid hebben. Op 't Horntje was al leen 's ochtends even sprake van een half uurtje wachttijd. Zondagavond zat de boot van 20.05 uur vol en moesten 32 auto's op het opstelter rein achterblijven. maar praktisch is dat onmogelijk. Bezoekers van de autocross die zondag op het terrein aan de Genteweg werd gehouden hadden over spektakel niet te klagen. Klapstuk was een crash voorbij de derde bocht, in de beruchte.Klaas-Jan Modderbocht". Daarbij tuimelde vijf bolides over elkaar heen. Wonder boven wonder liep geen van de coureurs een schrammetje op. Hoogtepunt was de overwinning van Formule 1-rijder Klaas PieterZuidewind. die in de superfinale de over-kantse deelnemers de baas bleef. Het is mogelijk om de totale energiebehoefte op Texel te dek ken met windenergie. Dat is echter pure theorie want daarvoor zouden niet minder dan 689 windmolens van 225 kW nodig zijn waarvoor een oppervlakte van niet meer dan 5500 hectare beschikbaar is... Het omvangrijke rapport „Een duur zaam Texel" dat is gemaakt door Yvo Veenis, student milieueconomie aan de Vrije Universiteit Amsterdam, is dan ook niet bedoeld als voorstel om het energievraagstuk op deze wijze op te lossen. Veel meer gaat het om het in kaart brengen van gegevens die betrekking hebben op de eilandelijke vraag naar energie in de verschillende bedrijfssectoren En om de diverse mogelijkheden die er zijn om in die vraag op duurzame wijze (dus zonder uitputting van grondstof fen) te voorzien. „De cijfers dragen bij aan bewustwording", zegt EcoMare- directeur Dr. Jan Kuiper, die als stagebegeleider bij het onderzoek betrokken is geweest. Kuiper wil van de gegevens gebruik maken bij de vernieuwing van de grote expositie in EcoMare. die over twee jaar gereed moet zijn. Alles... Voor goed begrip genoemd poten tieel aan windenergie is nodig voor het dekken van alle energiebehoefte van Texel. Dus niet alleen de elektriciteitsbehoefte maar ook de vraag naar energie door bijvoorbeeld auto's, veerboot en visserijschepen. Dat benadrukt het theoretische karak ter van het onderzoek omdat het la ten varen van schepen op zonne- energie die op de wal is opgewekt, geen reële mogelijkheid is. De vraag in hoeverre alleen de elektriciteits behoefte met zonne-energie is te dekken, zal daarom op meer serieuze aandacht kunnen rekenen. Van de totale energievraag bestaat slechts 15% uit vraag naar elektra. Gaat het alleen daarom, dan zouden „slechts" 115 windturbines nodig zijn Die zouden dan wel allemaal voortdu rend moeten draaien, wat natuurlijk met gebeurt omdat zelfs op Texel per jaar nog tientallen windstille dagen zijn. Die perioden zouden overbrugd moeten worden met stroom die via de kabel door het Marsdiep wordt aan gevoerd. Het blijft dus theorie, ook als in aanmerking wordt genomen dat windturbines met dubbel vermogen denkbaar zijn zodat volstaan kan worden met nog geen zestig stuks. Toepassing van nieuwe technieken kan dat aantal wellicht nog verder terugbrengen. Op verzoek Het onderzoek van Veenis nam an derhalfjaar in beslag. Het werd uitge voerd op verzoek van EcoMare Te gelijk had een onderzoek plaats naar een ander aspect van een „duur zame toekomst voor Texel" Dat ge beurde door biologiestudente Jaqueline Smet, die zich verdiepte in de natuurwaarden van de verschil- De Texelse energiebehoefte zou helemaal gedekt kunnen worden door windmolend,

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1