Cjroen 2tmrL-Jexels in het harL, Aardappelziekte slaat toe rond Den Hoorn li Twist eindigt p politiebureau N" Ook vaste gasten uiten kritiek op Kogerstrand )nbespoten BD-veld zou infectiebron zijn Sissers op vakantie mmer m.' TT- W -Jein Val met letsel WNar ft ■^r "i Jw »J VERDER IN DIT Kilometer kunst op strand vuurtoren 2 Schietgrage toeristen in de kraag gevat 2 Oververmoeide badgast in veiligheid gebracht 2 Pietluttige jury irriteert tri-atleten 5 Ondernemers wijzen weg in Den Burg 7 Jochie krijgt slaag in Parkstraat 7 Toerist valt van barkruk Mishandeling? Aanhanger in brand gestoken LIVE-MUZIEK KEES TESSELAAR JUICHT 15 SEPTEMBER 1887- NR 11201 DINSDAG 29 JULI 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv kstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. )NNEMENTSPRIJS 55,65 PER HALFJAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. 31 72 66 B.g.g. 06 - 53 73 33 82, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 gevreesde aardappelziekte heeft flink uitgehaald op het id. De schimmel Phytophthora infestans, die de aantas- veroorzaakt, heeft vooral toegeslagen rond Den Hoorn, often akkerbouwers wijzen een onbespoten aardappel- Ivan boerderij Sint Donatus aan als infectiehaard. „Ten echte", vindt Marc van Rijsselberghe van het BD-bedrijf. besmetting kan overal vandaan komen." tiimmelziekte kan grote schade engen aan de aardappelteelt, izalig voorbeeld zijn de misoog- jie halverwege de vorige eeuw ind plaatsvonden, waardoor de ting hongersnood leed Nu de over de infectie is toegenomen i dergelijke misoogsten niet roor Het gevaar voor besmet- Ier echter niet minder op gewor- zag het verspreid over het eiland, bij voorbeeld in spuitpaden of op plekken waar de spuit kennelijk aan voorbij was gegaan." Vernietigend Nergens was de aantasting echter zo erg als in de akker consumptie aardappelen aan de Watermolen weg, eigendom van Sint Donatus Strikt volgens de eisen van de biolo- Itcteerde blad is te herkennen aan bruine vlekken eek de afgelopen week, toen het vochtige en warme weer nachten) de omstandigheden lal waren voor de ontwikkeling sschimmel. bouwers kennen het risico en ilen hun gewassen regelmatig, de sporen geen vat krijgen op il Ondanks deze preventieve ding, stak de ziekte de kop op. erker Jan Grisnigt, die over 'exel aardappelvelden bespuit, ongeveer een week geleden 'sle verschijnselen tegen. ,,lk gisch-dynamische teelt was daar niet gespoten. De schimmel had vrij spel en had nagenoeg de hele akker aan getast Zodra Grisnigt, die als kenner regelmatig poolshoogte neemt, de besmetting donderdag had geconsta teerd werd besloten het loof te ver branden en daarmee de schimmel onschadelijk te maken. Als daarmee te lang wordt gewacht, worden de knollen nameli|k ook besmet en gaan verrotten Doordat het vrijdag re gende, kon zaterdag pas worden ge brand. Maandag maakte de loof- klapper korte metten met de restanten. „Het afbranden van het loof had al dagen eerder moeten gebeuren, dan zou veel narigheid zijn voorkomen", verwijt akkerbouwer Jan Lap uit Den Hoorn St. Donatus nalatigheid. Vol gens hem hadden zijn buren veel alerter moeten zijn op de infectie, die naar zijn schatting al een week eer der zichtbaar moet zijn geweest Van Rijsselberghe zegt dat de besmetting pas donderdag aan het licht kwam. De schimmel waaide volgens Lap over naar een verderop gelegen tien hectare grote akker fabrieks aardappelen (chips) van het ras Saturna, die hij teelt met zijn broer Piet. „Je kan zien dat het van hier naast komt En we zijn niet de enige gedupeerden. De schimmel is ook geconstateerd op andere aardappel velden in de omgeving. De sporen kunnen zich door de lucht over kilo meters verspreiden." Lap: „Zodra we het zaterdag in de gaten kregen heb ik direct gespoten, om de infectie er onder te krijgen Ik moest echter zwaardere en duurdere middelen inzetten dan bij de normale spuitbeurt. Het kost ons bedrijf gauw een duizend of vier gulden extra, af gezien van tijd. Om nog maar niet te praten van de schade voor het milieu, doordat wij extra middelen moeten inzetten Doordat Donatus onbespo ten wil telen, zijn de buren de klos. Een bd-bedrijf dat temidden van re guliere aardappeltelers onbespoten kweekt, moet kan met alert genoeg zijn op besmetting Nalatigheid is onverantwoord." Een dergelijke me ning verwoordde ook een collega van Lap, die de redactie van de TC over het voorval inseinde. Opbrengstderving De schade kan voor de Lappen nog verder oplopen. De kans is namelijk groot, zeker als het vochtige weer aanhoudt, dat de ziekte zich uitbreidt. „Dan zijn we gedwongen het gewas dood te spuiten, terwijl het nog zeker een maand moet groeien. Een grote strop, want ik denk dat de opbrengst met dit gunstige weer een ton per dag per hectare groeit. Een aanwas die we goed kunnen gebruiken. De afge lopen jaren vielen de oogsten door de droogte tegen. Met zo'n jaar kun je dat verlies in één klap goedmaken In overleg met hun verzekeringsagent onderzoeken ze de mogelijkheid om Donatus aansprakelijk te stellen. Het is echter de vraag of het lukt om harde pzijn strepen staande vrijwil- w een halsstarrige fietser len donderdag op de Land dag een twistgesprek dat zo te uil vier verschillende ei)plaatsen broederlijk zij aan de haven van Oudeschild Calharina" uil Wijk aan Zee, Johannes uit Stellendam, de ffe Maris" van Urk en de TX i Oomelis Maria" van Texel tezoekende vissers zijn hier beroepshalve, maar maken ten kotter een vakantietoer. Foto Bert Koning) hoog oplaaide, dat surveillerende agenten de beide heren meenamen naar het politiebureau om ze tot bedaren te brengen. De ruzie ontstond in de Kerkstraat, waar de gepensioneerde vrijwilliger vanaf zijn klapstoeltje bezoekers van de Landbouwdag erop wees dat het Hoge Achterom alleen toegankelijk was voor voetgangers. Een fietser uit Een 45-jarige man uit het Duitse Dmslaken is zondagavond met een extra boot overgebracht naar het Gemini-ziekenhuis in Den Helder De man had verwondingen aan zijn hoofd opgelopen, als gevolg van een val van de trap op zijn vakantieadres aan de Vuurtorenweg. "V -~ "Wr Akkerbouwer Jan Lap in een door aardappelziekte aangetaste veld aan de Watermolenweg. bewijzen te leveren over de herkomst van de schimmelsporen. „Het is net als: van wie heb je de griep gekre gen." Volgens Van Rijsselberghe trekken de akkerbouwers te snel hun conclu sies. „Natuurlijk is dit vervelend, want het gaat ook ten koste van ónze op brengst Maar terwijl phytophtora dit seizoen in het hele land oprukt, wordt er meteen naar ons gewezen De ziekte komt ook voor op percelen die helemaal niet bij ons in de buurt lig gen. Het ligt meer voor de hand dat de aantasting is veroorzaakt doordat akkerbouwers besmette knollen heb ben geplant (primaire aantasting, red.) Zo luidde ook de conclusie in drie-jarig onderzoek in de IJssel- meerpolders, waar een soortgelijke plaag zich heeft voorgedaan. En dan zijn wij, juist doordat we niet spuiten, de dupe van hun onzorgvuldigheid De BD-landbouwer ergert zich op zijn beurt aan overwaaiende sproei middelen van naburige landbouwers. „Daar zeur iktoclvook niet overLap zegt bij het spuiten echter grote zorg vuldigheid in acht te nemen. Volgens loonwerker Grisnigt, die zich niet over een eventuele schuldvraag wil uitlaten, is de besmetting niet het gevolg van een primaire aantasting. Volgens Lap had Donatus de infectie kunnen voorkomen door rassen te telen die met of nauwelijks vatbaar zijn voor phytophtora „Bijvoorbeeld het ras Texla, van Gelein Jansen. Uit gegevens in de rassenlijst blijkt de resistentiegraad van Texla 8.5, erg hoog dus. Bimonda, één van de ras- (Foto's Gerond Timmerman) sen die Donatus hier teelt, heeft met 4,5 een veel lagere resistentie „Een dergelijk vatbaar ras is helemaal met geschikt voor de onbespoten teelt Gevreesde besmettingshaarden zijn ook volkstuintjes Voorlichter Jan Koolhof adviseert hobbytuinders hun aardappels goed in de gaten te hou den. Phytophtora is te herkennen aan bruine vlekken op het blad, waarbij zich aan de onderkant van de blade ren aan de randen van de plekken schimmel vormt. Zodra dat zich voor doet moet het loof worden opge ruimd, wat bijvoorbeeld in tuintjes in Oosterend al is gebeurd. De kwestie gaf landbouworganisatie WLTO aanleiding St. Donatus drin gend te verzoeken aan een collectief waarschuwingssysteem mee te wer ken. Een 17-jarige jongen uit Alkmaar ont moette in de nacht van zondag op maandag de man met de hamer Dat gebeurde in een café aan de Vis markt in Den Burg (aldus het politie rapport), waar de toerist op een bar kruk zat. Overmand door drank, drugs, warmte of een combinatie van deze invloeden stortte hij van zijn zetel, waarna hij even buiten bewust zijn raakte. Buiten het café kwam hij weer enigszins bij zijn positieven. Net genoeg om surveillerende politie agenten te vertellen dat hij niet wilde worden geholpen. Ondersteund door zijn vnenden begaf hij zich vervolgens naar zijn tentje. Den Burg wilde er toch langs. Toen hij zijn gelijk nam, botsten beiden te gen elkaar op Daarop viel het karre tje achter de fiets, waarin de man een enkele maanden oude baby ver voerde, op z'n kant. Hij ontstak daarop in woede, waarna de vrijwilli ger uiteindelijk in de rozenstruiken belandde. Op het bureau bleek dat beide heren collega's waren. De vrijwilliger was een oud-politieman, de fietser een diender die genoot van een vrije dag. Een 16-jarige jongen uit De Koog deed in de nacht van zaterdag op zondag aangifte van mishandeling. Hij verklaarde dat de portier van een café in de Dorpsstraat hem een klap op het gezicht had gegeven, zonder dat daartoe enige aanleiding bestond Hij liep daarbij een bloedneus op. Volgens de portier was de jongen al geruime tijd vervelend geweest Toen hij de bar in wilde terwijl dit met meer mocht (het was 1.45 uur), had de portier de lastpak vastgepakt en per ongeluk tegen diens neus gestoten. Raadslid Pieter de Groot staat niet alleen in zijn kritiek op de gang van zaken op camping Kogerstrand. Vooral trouwe gasten die al vele ja ren in de duinen bij De Koog kam peren, zijn teleurgesteld over het huidige beleid. Sommigen hebben de camping inmiddels de rug toe gekeerd. Anderen willen liever op „de mooiste camping van Neder land" blijven en zoeken de publici teit in de hoop op verandering. RST-directeur Menno Hofmann vindt dat een verkeerde handel wijze. Meerdere verontruste kampeerders hebben naar aanleiding van de ont wikkelingen op Kogerstrand de re dactie van deze krant benaderd Gis teren ontvingen wij een ingezonden stuk, ondertekend door zeven gasten die de camping ieder al minstens vijf tien jaar trouw zijn Met diverse voor beelden steunen zij de mening van De Groot, dat het beleid van de RST en de organisatie op het kampeerter rein in een aantal opzichten gaston- vriendelijk kan worden genoemd. Daarnaast hadden we onlangs een gesprek met andere vaste gasten, die met overeenkomstige kritiek op de proppen kwamen Open vizier Opmerkelijk is dat de klagers niet met hun naam in de openbaarheid willen. „We zouden onze vaste plaats op Kogerstrand niet graag kwijtraken", aldus een woordvoerder. Volgens hem is al vaker gebleken dat kritische kampeerders het leven zuur wordt gemaakt, bijvoorbeeld door ze op een andere, minder mooie plek neer te zetten. Weliswaar kan men met klachten terecht bij de RST-directie. maar de vaste gasten hebben weinig vertrouwen dat er iets met hun op- en aanmerkingen wordt gedaan. Hofmann is hierover slecht te spre ken. „Als mensen klachten heb ben, okee. Maar dan wel graag met open vizier strijden. Ik heb niet eens een kopie van die brief. De RST is een professionele organisa tie, lid van de Recron, er gelden algemene voorwaarden met de meest mooie procedures. Men kan schriftelijk een klacht indienen. Anonieme worden niet in behande ling genomen." Ten stelligste bestrijdt Hofmann dat er sprake is van maatregelen tegen kla gers „Kogerstrand heeft 5 000 gas ten Denk je dat we ons een derge lijke handelwijze kunnen permitteren? Dat zou tot een gigantische hoop klachten leiden Dan zouden de men sen pas écht met recht naar de pers kunnen gaan. Laten ze nu maar met hun problemen bij ons komen." Dolgelukkig Omdat ingezonden stukken in de Texelse Courant moeten zijn onder tekend, kwam de brief niet in aanmer king voor de rubriek „Wat ik zeggen wou De bezorgdheid van gasten die in enkele gevallen al méér dan 35 jaar op de camping komen, mag ech ter niet onvermeld blijven „Een groot deel van de herha lingsbezoekers van Kogerstrand is dolgelukkig met de bemoeienis van 'hogerhand'. Met lede ogen zagen we de laatste jaren hoe de sfeer op onze camping door slecht beleid en idem organisatie kapot wordt gemaakt. Eveneens ervoeren meerderen van hen dat kritiek niet tot verbetering heeft geleid", aldus de briefschrijvers. „Aan de door raadslid De Groot geuite kritiek kunnen we een waslijst toevoegen variërend van slecht onderhouden en onhygiënische sani taire voorzieningen tot onheuse (soms zelfs grove) bejegening", ver volgen ze „Het enige punt waarop wij het ten dele met RST-directeur Hofmann eens zijn, is dat het 'lagere' personeel enorm zijn best doet. De welwillendheid en het improvisatie talent van met name de terrein- en baliemedewerkers voorkomt dat ook trouwe kampeerders camping Koger strand voorgoed de rug toekeren." Koude douche Irritaties zijn er o a. over het com putersysteem dat volgens de gasten al jaren tot fouten leidt, de lange wachtrijen voor aanschaf van was machinemuntjes en telefoonkaarten, het strakke toelatingsbeleid en de wijze waarop de orde op het terrein wordt gehandhaafd. De grootste bron van ergernis vor men de sanitaire voorzieningen. „Warme douche? Acht van de tien keer koud en je moet tussen de drup pels doorspringen om nat te worden. Had het geld voor de nieuwe entree met beter kunnen worden besteed voor verbetering en vernieuwing van al het sanitair?", stelt een camping- gaste. Tarieven Een andere aanleiding voor klachten is de nieuwe tarievenstructuur Met ingang van dit seizoen zijn de prijzen gebonden aan de plaats op de cam ping. Het bedrag hangt af van het aantal vierkante meters en bijv of er een stroomaansluiting is In sommige gevallen heeft dat geleid tot een forse verhoging van de prijs per overnach ting. Weliswaar kan men in het voor seizoen voor half geld terecht, maar dat is niet altijd een goed alternatief. Voor sommigen waren de prijsverho gingen reden om dit seizoen naar een andere camping uit te wijken. Ande ren overwegen volgend jaar hetzelfde te doen. „Toch gaat het niet in de eerste p'aats om geld. Wel om de wijze waarop de RST met trouwe gasten omspringt", aldus de eerder ge noemde woordvoerder. „De stichting is groot geworden door gewone kam peerders Nu kunnen die van hun vakantiegeld amper nog de douche muntjes betalen" zegt een ander. Ogen open De briefschrijvers hopen dat de kritiek van De Groot en de signalen van de vaste kampeerders iets teweeg bren gen Het zou mooi zijn als hierdoor bij tenminste een aantal bestuurs leden de ogen open gaan. Hopelijk maken zij zich sterk voor een Koger strand waar kampeerders niet alleen komen voor de fraaie ligging, maar tevens voor een prettig verblijf. Nóg Lees verder pagina 2 (ADVERTENTIE) Gisterochtend om ongeveer half vier werd ontdekt dat op het par keerterrein aan de Vogelenzang een geladen vierwielige aanhang wagen in brand stond. De brand weer wist de vlammen snel te do ven (foto), waardoor de wagen zelf geen schade van betekenis opliep. De lading bestond uit bouwafval, res tanten ijzer, balken, planken en afge dankt meubilair. Dat deze spullen gedeeltelijk verbrandden, wordt door eigenaar Koos Ruiter niet betreurd omdat het als afval afgevoerd zou worden Aangenomen wordt dat het brandje is aangestoken door balorige voorbijgangers. (Foto Harry da Graal) 1 DEKXE \h VMII PARK AOOlil) Elke zondagmiddag vanar 15.00 -19.00 uur m.in.i.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1