Cjrocn "ZwartsJexels in het L, Teso chartert snelboot voor schouwburgreizen 5 Verscherpte aandacht voor sluitingstijden Gasten Kogerstrand vieren feest Meer telefooncellen in andere opstelling Nu IGfé Le Berry wint kort geding DAttance Dinsdag extra boten --- -\\orszel Bar Drankrijder Plan buitengebied in beslissende fase Nachtelijk vuur in waarnemingspost Loodsmansduin VERDER IN DIT mmer Texelse zanger stijgt met stip 2 Hollands Festival 2 Geslaagde feestdag 35-jarige folklore 3 Gouden gids voor Texelse bedrijven 5 Kuuroord vrouwen in De Waddenparel 5 Plannen voor bouw méér vakantiehuizen 7 •fr Havik in De Dennen 7 Woningbouw in fasen aan Strijbosstraat en Zeekraal De Koog TX 2 vist gave Duitse mijn op "INAHOLLANDSEN" KEES TESSELAAR GERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11202 VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv fkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. gONNEMENTSPRIJS /55,65 PER HALF JAAR.. LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. 31 72 66 B.g.g. 06 - 53 73 33 82, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 snelle veerboot „Koegelwieck" van de Terschellinger re- Doeksen zal het komende winterhalfjaar drie keer rden ingezet op de lijn Den Helder-Texel. Teso chartert boot om bezoekers van zaterdagse voorstellingen in louwburg De Kampanje in Den Helder terug te brengen gr het eiland. ris 11 jaar laat Teso maximaal keer per seizoen 's nachts na iop van een schouwburg- rstelling een boot terugvaren Den Helder, als tenminste ge ïnd kan worden op tenminste Bssagiers. Probleem was dat ipzondag, dinsdag en zaterdag mogelijk was met het oog op dienstrooster van het perso- I De bemanning van deze extra (bestaat dan uit de middag- eg die de volgende dag alweer tg dienst moet doen. Alle be ltenen ervoeren dat als een riicap omdat juist op zaterdag ige aantrekkelijke voorstelling eHelderse schouwburg is te Door boot en bemanning te in van Doeksen is dat pro- in opgelost. Drie keer Idoende belangstelling zal de jelwieck" varen op de zaterdag- Lden 29 november, 14 maart en kil a.s. Op de heenweg moeten Schouwburgbezoekers van de normale veerboot gebruik maken Dat betekent dat zij hun auto niet kunnen meenemen naar Den Helder. Een probleem is dat nauwelijks In Den Helder is op heen- en terugweg aan sluitend busvervoer Na teruqkeer rijdt op Texel geen bus. Wie niet met eigen auto naar de haven is geko men, zal bij een ander kunnen instap pen. Snel... De in 1992 gebouwde Koegelwieck" loopt maar liefst 32 knopen, waardoor de route Harlingen-Terschelling in ongeveer een half uur wordt afge legd. Texel-Den Helder is een kwes tie van minder dan tien minuten. Het 35 meter lange schip biedt plaats aan 312 passagiers. Aan boord moeten ten minste drie bemanningsleden zijn. De snelle Terschellinger boot heeft nooit eerder tussen Den Helder en 't Horntje gevaren, maar alle gegevens van het schip wijzen erop dat dit geen probleem zal zijn. Toch zal het op een nader te bepalen dag in het najaar een proefvaart worden gemaakt De Koegelwieck meert in Den Helder af op de plek van de oude steiger van de Texelse boot, ter hoogte van het Peperhuisje. In 't Horntje gebeurt dat langs een van de fuikarmen. Wie belangstelling heeft voor de Kampanje-reizen van het komende seizoen, kan alle informatie krijgen van de Welzijnsstichting, telefoon 315582. Dinsdag komt circus Renz naar Texel Het wagenpark van het circus is zó groot dat Teso dinsdagochtend de reserveboot inzet om te voorko men dat wachttijden ontstaan. Deze boot vertrekt van Texel om 6.35,7.35, 8.35 en 9.35 uur en van Den Helder om 7.05, 8.05, 9.05 en 10.05 uur De afvaarten van 9.35 van Texel en 10 05 van Den Helder zijn echter uit sluitend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen Ook vrijdag (als het circus Texel weer verlaat) varen extra boten, vanaf 8.35 uur. Het reguliere vrachtvervoer zal zo veel mogelijk voorrang krijgen boven de voertuigen van het circus. Er is op de extra afvaarten geen aansluitend busvervoer O-' O: egelwieck" bij vertrek. (Foto Dick W Momhanda. Hurhngon) nou, moet je zien wat hier t! Toerist valt van barkruk. Ik sr elke dag wel een keertje ns vanaf en dal staat nooit in 'mt. Trouwens je komt bij {mar zou dat zijn? H) pas voorpagina als je minstens foorden hebt gepleegd1" On- l'epen die opmerkingen dat krant terecht ook wel 't Suf- o wordt genoemd of zegt dit lal meer over de mentaliteit aan verontwaardigde, be oordeelde lezer. Wij nemen meer dan honderd jaar ■Jesselaar" hartstikke se en weten de berichten en lantaren op hun waarde te Hen Wat denkt u deze kop. ot veroorzaakt brandalarm laesie toch nergens anders Pietluttigerode kaartenge 5,1 van de jury tijdens de eise triatlon was waarschijn- einspireerd op het gedrag Pun collega-mierenneukers MpTourde France. Lokaal, na- en internationaal. U leest ^■"«r allemaal. Maar soms F Horszei Van de rechter mag café Le Berry in De Koog voorlopig gewoon tot 03.00 uur in bedrijf zijn. Een succes voor exploitant Koos Ruiter, die een kort geding had aangespan nen tegen de gemeente. Wegens overtreding van de 1-2-3 regeling wilde de gemeente dat Le Berry al om 02.00 uur dicht zou gaan. Effect heeft de kwestie echter toch: vol gens Ruiter zorgt de Koger horeca, uit angst te worden bekeurd, dat de sluitingstijden momenteel stipt worden nageleefd. De gemeente nam de maatregel na dat zaterdag 19 juli door een politie man was geconstateerd dat een flinke groep bezoekers het café na 01.00 uur was binnen gegaan Dat gebeurde via de achteringang, die toegang geeft tot een boven gelegen woning. Volgens Ruiter kon hij dat zelf in de drukte onmogelijk in de gaten houden, maar de politie meende dat In de nacht van dinsdag op woensdag werd een 23-jarige inwoner van Andel betrapt op rijden onder invloed. De politie hield hem aan in de Dorps straat in De Koog. De bestuurder, die een proces verbaal kreeg, bleek 214 maai de toegestane hoeveelheid al cohol te hebben genuttigd. de cafégangers opzettelijk langs die weg naar binnen mochten. Vorige week donderdag kreeg Ruiter een brief van de gemeente, waarin hij werd gesommeerd om Le Berry met onmiddellijke ingang een uur eerder te sluiten. Ruiter nam hiermee geen genoegen en schakelde de rechter in. Dinsdag diende het kort geding. De rechter besloot tot een schorsing van het gemeentelijk besluit Tot er defi nitief uitspraak wordt gedaan mag Le Berry tot drie uur 's nachts door draaien. Een opluchting voor Ruiter, die middenin het hoogseizoen voor flinke omzetderving vreesde. Waarom de rechter tot schorsing heeft besloten, is nog niet duidelijk. Mogelijk speelt het verweer van Rui ter dat andere Koger bedrijven die dezelfde avond in overtreding waren, niet zijn bestraft, hierbij een rol Ruiter heeft inmiddels maatregelen genomen om te voorkomen dat be zoekers via de achteringang binnen dringen. Zelf staat hij samen met een portier bij de voordeur om te zorgen dat er na 01.00 uur niemand meer wordt toegelaten. Volgens hem valt dat niet mee, want de 1-2-3 regeling wordt door het vakantiepubliek niet altijd even goed begrepen. „Na één uur zijn we met z'n tweeén voortdurend bezig om de regeling uit te leggen aan mensen die naar bin nen willen. Als je ziet hoe druk het dan is op straat.. Telkens komt er weer Het spel „kangoeroe wip zorgde bij de Kogerstrand-gasten voor grote hilariteit. (Foto Frans Hopman) Een natte zeskamp was woensdag één van de geslaagde onderdelen van een feest waarop camping Kogerstrand zijn gasten trac- teerde Recreatiestichting Texel (RST) wilde op deze wijze de kam peerders laten meedelen in de vreugde over de nieuwe accom modatie die aan de Badweg tot stand is gekomen. De nieuwbouw van de receptie en andere centrale voorzieningen vormt het voorlopig hoogtepunt van de modernisering van Texels populairste en grootste kampeerterrein Eind augustus volgt de officiële opening voor ge nodigden. Het feestprogramma begon woensdagochtend met een brunch van Texelse producten in de ver nieuwde ontmoetingszaal Kaap snol. Avontuurlijk ingestelde gas ten konden zich vervolgens uitleven tijdens een „survival" (overlevingstocht) over het hele terrein Zelfs wildwatervaren in de branding ontbrak daarbij met. Wie daarbij nog geen nat pak had ge haald. kon het 's middags nog maals proberen bij de zeskamp, georganiseerd door het Recreatie- werk West-Nederland. Reusach tige opblaasbare zeephellingen en springkussens stonden garant voor spektakel. Een fikse regenbui zorgde ervoor dat de deelnemers het al bij voorbaat niet droog hiel den Een reümeteam van Texelaars die in 1979 hadden deelgenomen aan NCRV's Stedenspel vond het echter te glad en te gevaarlijk om zich in de strijd te werpen. Kogerstrand-beheerder Gerrit Ver hoeven, indertijd één van de team leden, bleef ondanks de regen pre sent om met gasten te babbelen en foto's te maken. Hij toonde zich aangeslagen door de kritiek, die o a. door vaste gasten op het be leid van de camping is geleverd. Verhoeven hoopt dat zij zich als nog bekend maken, zodat er in redelijkheid over de problemen kan worden gepraat. Reacties van omstanders maakten duidelijk dat er ook trouwe gasten zijn die veel waardering voor de vernieuwingen opbrengen. Dat bleek tevens uit de deelname van het team van de familie De Jong uil Utrecht, die al jaren met méér dan dertig personen op Kogerstrand vakantie viert. Deze zomer is de familie present met liefst twee ca ravans en negen tenten. Het programma was daarmee nog lang niet ten einde Met een schminkkraam, theatervoorstel lingen. optredens van clowns en muzikanten, klimwand en spelin- stuif viel er de hele dag voor jong en oud wat te beleven s Avonds kreeg het feest een swingend slot met disco en muziek van The Small Buzz. PTT-Telecom zal het aantal open bare telefooncellen op Texel flink uitbreiden. De cellen zullen boven dien anders worden opgesteld: niet meer in rijen maar in clusters van halve cirkelvorm. Er is dan minder ruimte nodig. Op een plaats waar er nu twee staan, kunnen er dan drie komen. Voor zes telefoon cellen worden twee clusters tegen over elkaar geplaatst zodat een cir- kel ontstaat. De inwerkingtreding van het door GS goedgekeurde deel van het bestemmingsplan buitengebied is vandaag in een beslissend sta dium beland. De Raad van State buigt zich over een verzoek tot voorlopige voorziening, waardoor het plan tot dusver niet in werking is getreden. Het verzoek is ingediend door een aantal Cocksdorpers, die bezwaar maken tegen de bouw van twee zo merhuizen aan de Krimweg. De pro cedure leidde tot vertraging bij de af gifte van bouwvergunningen in het hele buitengebied. De provincie, die partij is in deze kwestie, verschijnt niet bij de Raad van State Als de voorzit ter het verzoek tot schorsing niet ho noreert, treedt het bestemmingsplan in werking. Bij het ter perse gaan van deze krant was nog niet bekend wan neer uitspraak wordt gedaan een nieuw ploegje aanzetten. De eén zegt dat z'n vriendin binnen zit, de ander is even een patatje wezen ha len en de volgende heeft zijn jas nog binnen hangen In zulke gevallen is het vervelend om met soepel te zijn De café's en disco's in de Dorpsstraat stellen zich na de maatregel tegen Le Berry momenteel erg strikt op, aldus Ruiter. „Iedereen is nu gigantisch alert om de zaak om één uur op slot te doen. Zeker omdat de politie er nu scherp op controleert." Het plaatsen van de cellen gebeurt in overleg met gemeente en dorps commissies, maar PTT heeft er geen bouwvergunning voor nodig. Den Burg Voor het raadhuis in Den Burg staat nu een rij van vijf cellen, het wordt een cirkel van zes. Op de hoek Burger- houtstraat-Waalderstraat staan nu twee cellen, het wordt een halve cir kel van drie. Den Hoorn In Den Hoorn blijft het aantal van drie cellen op de hoek De Naal-Heren- In de nacht van dinsdag op woens dag moet urenlang een vuur heb ben gebrand in de waarnemings bunker op het Loodsmansduin. RST-medewerker Dieter Kostrzewa die woensdagochtend om half tien aan de dagelijkse schoonmaak van de bunker zou beginnen, ontdekte de smeulende resten in een der „ka mers". Het moet hard hebben ge brand dank zij een „schoorsteen" in de vorm van een gat in het dak van dit vertrek, waardoor een flinke trek kon ontstaan. De betonnen muren waren nog heet. De brandweer werd gealarmeerd, maar rolde de slangen niet uit omdat er op dat moment niets meer te blussen viel. De tijdelijke bewoner van het nabu rige huis van Hans Bremer heeft ge zien dat jongeren zich rond één uur 's nachts in en rond de bunker ophiel den. Als brandstof gebruikten ze 20 bollenkisten, die ze weghaalden van het erf van bollenkweker Walter Grabowski. Ook een verbodsbord met paal van Staatsbosbeheer werd uit de grond getrokken en in de vlam men gegooid. De muren van het ver trek werden zwartgeblakerd en aan het beton ontstond lichte schade. straat gelijk Maar ze worden nu in een halve cirkel opgesteld op een iets andere plaats: in het groentje bij he' bijkantoor van de Rabo-bank. Een nieuwe cel wordt geplaatst tegenover de school aan de Naalrand De Koog Op de hoek Epelaan-Dorpsstraat staan nu twee cellen. Het worden er drie in halve cirkelvorm. Hetzelfde gebeurt met de twee cellen aan de Nikadel. Op de hoek Brink-Dorpsstraat waar nu vijf telefooncellen op een rij staan, komt een cirkel van zes stuks Het zelfde gebeurt op de hoek Parnassiastraat-Dorpsstraat. De Cocksdorp Op de hoek Klimpstraat-Molenlaan in De Cocksdorp zullen de vier be staande cellen worden uitgebreid tot zes, ook geclusterd in cirkelvorm Op de hoek Zanddijk-Slufterweg waar nu twee cellen staan komen er drie in halve cirkelvorm. Op de Zanddijk bij de ingang van park Slufteroord staat nu een telefooncel; het worden er twee naast elkaar. Aan de Stengweg bij camping de Robbenjager tenslotte komt weer een cluster in halve cirkel vorm ter uitbreiding van de twee cel len die er nu staan. De gemeente begint met de uitgifte van bouwpercelen aan de Zeekraal en Strijbosstraat in De Koog. In eer ste instantie zullen drie kavels worden aangeboden. De ene is bestemd voor twee woningen onder één kap, de andere voor een vrijstaande woning. Het eerstgenoemde stuk kost f200,- per m2. Het andere moet f225,- op brengen, exclusief btw, kosten koper. De komende jaren zullen in deze omgeving opnieuw bouwkavels wor den uitgegeven. Het gebeurt dus gefaseerd, rekening houdend met de contmgentering. Bij de verkoop van de kavels gelden de voorwaarden zoals neergelegd in de Notitie Uitgifte Bouwkavels, wat onder meer bete kent dat alleen kopers in aanmerking komen die lokaal/sociaal aan De Koog zijn gebonden. De opvarenden van de TX 2 „Willem" van de familie Vonk zijn afgelopen week door het oog van de naald gekropen. De kotter kreeg op de Noordzee een nog klokgave Duitse oorlogsmijn met een zware springlading in de netten. In de ver onderstelling dat het om een appa raat uit de offshore ging, nam de TX 2 het ding mee naar Den Helder. Daar werd-ie gegeven aan een oud- ijzerhandelaar. die er voor de zeker heid mee naar de mijnopruimings- dienst reed. Toen pas bleek wat voor gevaarlijke vangst de Texelse vissers hadden gedaan Vastgesteld werd dat het om een vrij zeldzame Duitse mijn uit het begin van de Tweede Wereldoorlog ging. Omdat hij was gemaakt van aluminium, glom hij nog als nieuw Hierdoor kwam het niet bij de bemanning op dat het om een oud oorlogsexplosief ging. De mijn stond ook met op de speciaal voor de vis serij uitgegeven herkenningskaart, die zich aan boord van de TX 2 be vond. ..Niemand van de opvarenden her kende er een mijn in. Ook de mensen van de mijnopruimingsdienst zeiden' dit konden jullie niet weten", vertelt Nettie Vonk, echtgenote van schip- per-eigenaar Willem Vonk uit Ooster end „Toen we later hoorden dat het om zo'n zware mijn ging, zijn we ons kapot geschrokken. Gelukkig is alles goed afgelopen. De mijn is inmiddels door de duik- en demonteerploeg van de Koninklijke Marine op zee onschadelijk gemaakt (Advertentie) VAKANTIE 3=r I>AKk 1 DENNENOORD A.s. zondagmiddag OP VAKANTIEPARK DENNENOORD tan 15.00 - 19.00 uur Gezellige live-muziek (Advertentie) TEXELSE^COURANT gnu Zgytrjitdl f» k*Tt_ Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: en de

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1