Cfroen r/fwartsjexels in het L, Nikadel voorbeeld van moderne verpaupering' Pottenbakker eist planschade Morgen duidelijkheid plan buitengebied Dominee J.J.Visser naar Spijkenisse Uittocht van predikanten Beursplein op bank Diefstallen VERDER TVT IN DIT IMummer Mijlpaal voor het luchtvaartmuseum 2 Open kampioenschap meloenhappen 2 Artiesten op reis stoppen in De Koog 2 Holland Festival niet erg boeiend 3 Warmoesstraat t,ps EXELSE^COURANT TEXELSE 'EDRIJVENGIDS Niets aan de land bij Dros Hulp aan gewonde: fiets gestolen Insect oorzaak van botsing Vernielingen ERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11203 DINSDAG 5 AUGUSTUS 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv fkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS iNNEMENTSPRIJS 55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1.55 Redactie: tel. 0222 36 26 20, fax 31 41 11 Buiten werktijd: Gerard Timmerman, Schoorwal 11, Den Burg, tel, 31 46 87 B.g.g. 06 - 53 16 86 57, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 meer vrijwilligers. Dat werkt als een filter Ik heb dat in Almere ook erva ren." Het echtpaar heeft tijdens de vijf jaar Texel hechte contacten gekregen. ..Die willen we niet verliezen. We zul len onze gezichten dus nog wel eens op het eiland laten zien." De Baptisten Gemeente Texel is op zoek naar een nieuwe predikant. Er zijn al contacten geweest met poten tiële opvolgers en de verwachting is dat de positie niet al te lang vacant zal blijven De Beursplein 5 is afgelopen nacht vastgelopen op een zand bank. De reddingboot had 16 Texelse brandweermannen op gehaald, die op Vlieland een oefening hadden gedraaid. Door een navigatiefout raakte de Beursplein de bodem. Door het extra gewicht aan boord zag de KNRM-bemanning geen kans zich los te manoeuvreren. De wipperploeg en haalde de spuitgasten van boord. Een uur later was de Beursplein los Een paar Nike sportschoenen is ge stolen uit een rugzak die in een tent stond op een camping in De Koog. Een 20-jarige Hoofddorper gaat sindsdien blootsvoets door het leven Een bewoner van de Ruyslaan in De Koog moet sinds het weekend op zijn horloge vertrouwen, daar zijn zonne wijzer 's nachts uit de tuin werd ont vreemd. Net voor de laatste week van augustus verhuist drukkerij/uitgeverij Langeveld en de Rooy naar de Spinbaan 6. Vanaf maandag 25 augustus moet u dus: advertenties en Texelaartjes 'de abonnementen en bezorging Cninhsan ►adreswijzigingen ^pUlörtdll Zakelijk en familiedrukwerk U vindt ons dan in het gebouw van Drukkerij Brügemann, waar onze drukkerij inmiddels al is gehuisvest De journalisten van de Texelse Courant blijven in het huidige kantoor (ingang Warmoesstraat). Vanaf maandag 25 augustus moet u dus: nieuwsberichten QlMÉF de ingezonden stukken Dit zomerhuisje aan de Krlmweg moet plaatsmaken voor twee zomerhuizen. Bezwaren van buurtbewoners tegen dit plan vertraagden het inwerkingtreden van het bestemmingsplan buitengebied. <Fol° Gerant Timmerman) Alle telefoon- en faxnummers blijven na de verhuizing ongewijzigd: Centrale balie Centraal faxnummer Advertenties, abonnementen, uitgeverij Drukkerij Administratie Uitsluitend redactie Texelse Courant Fax redactie Texelse Courant 36 26 00 31 41 11 36 26 00 36 26 30 36 26 40 36 26 20 32 30 00 (nieuw vanaf 22 augustus) loeristen liepen zaterdag- gietsel op door een insect. Een Mevrouw uit Deventer reed op temmer langs de Hoofdweg bij ocksdorp toen ze iets in haar Jif hoorde zoemen. Ze schrok en fe. maar dat werd te laat opge ld door een achteropkomende n' n3omanuitBathmen,dieookop l^ temfiets reed. Beiden vielen, Hoor de vrouw gewond raakte W 'aar voet. De man had een her- Mudding en meerdere kneuzin- it - (Advertentie) ZgnLjhth i> bn bon. (Advertentie) bezorgers verspreiden Waag met de Texelse turant een maling van de het dorp is een keurige fietsenstalling. Op de Nikadel bestaat die uit een aantal palen met wat planken er te genaan." Koopcentrum Jager vindt het hoog tijd dat de ge meente meer zicht geeft op een aan trekkelijk winkelgebied voor de Nikadel. „Vaag zijn er wel plannen", doelt hij op een initiatief om onder meer op de plek van de huidige ABN- bank een koopcentrum te bouwen." Zijn hoop is gevestigd op een door gang tussen de Dorpsstraat en de Nikadel, waarbij op en bij de taxi standplaats winkels en horeca wordt gevestigd. „De huidige categorie 3- status (maatschappelijke voorzienin gen) laat dat echter niet toe." Via de Raad van State wil hij afdwingen dat de zóne een categorie 2-status krijgt, waardoor de commercie er wel mag bouwen. „Het wordt tijd dat beloftes worden nagekomen." college is niet van plan in te gaan op een planschadeclaim Jaap Jager uit De Koog. De pottenbakker zegt dat de bouw supermarkt met bijbehorende winkels aan de Nikadel bedrijf flink geld heeft gekost. Via de Raad van State wil hij uingen dat de gemeente op de taxistandplaats en het gras je winkels en horecazaken toestaat. Ons straatje valt niet op en is met aantrekkelijk om in te gaan. Dat een en ander niet goed is voor mijn om zet, lijkt mij duidelijk." de supermarkt en de andere iels is de pottenbakkerij van Ja deels aan het zicht van het ^komende publiek onttrokken indernemer stelt dat hij nu min- Ènten trekt dan voorheen. Afge- van de omzetschade claimt hij waardevermindering van zijn d door de nieuwbouw. „Najaar jishet plan naar voren gebracht, «d ons toen beloofd dat de del een aantrekkelijk winkel- ed zou worden. Al het verkeer i dier langs, de pottenbakkerij voor iedereen zichtbaar. Nu, vijf enen later, zitten we in een dood Kornet leegstaande winkels. Het ligt verscholen en het vrije uit- s verdwenen. De mensen gaan de supermarkt langshetdorpin. mlrole met politiesteun Dros en zijn familie wonen deeds in de Ada van Holland dus niet in hun veelbespro- edrijfsgebouw aan de Haller- De afdeling bouwzaken van imeente heeft zich daarvan iuigd, naar aanleiding van op- ingen van Pieter de Groot van de raadsvergadering. sle instantie kregen de ambte- igeen toegang toen ze binnen jkje wilden nemen. Dros zei dat dit Afbraakprijzen Jager- „Tegen afbraakprijzen pro beert men aan de Nikadel te verhu ren wat men kan. Tot nog toe is geen van de vier ondernemers die iets heeft geprobeerd terug gekomen. Sinds veertien dagen zijn twee van de zes units verhuurd De zesde unit is van horecabestemmmg overgegaan naar woonbestemming, maar staat desondanks steeds leeg." „De prijzen van het onroerend goed zijn de laatste jaren flink gestegen. Een 17-jarige jongen uit Arnhem heeft zijn gedienstigheid moeten be kopen met een gestolen fiets. Hij schoot vorige week 's nachts een knaap te hulp in de Dorpsstraat, die tijdens een vechtpartij met een knup pel was geraakt en bloedend op straat lag. De Arnhemmer bedacht zich geen moment en sprong van zijn huurfiets. Terwijl hij het slachtoffer verzorgde doken twee jongens op, die er met de fiets vandoor gingen. De Arnhemmer rende hen achterna, maar kon ze niet bijhouden. Wegens de duisternis kon hij geen goed sig nalement geven van de dieven. Ons pand is met in die waarde mee gegaan. Laatst hebben wij het in de Texelse Courant te koop aangebo den Er was geen enkele belangstel ling voor. Het is al zover dat bijna de hele Nikadel. vanaf de Pianobar tot mijn zaak te koop staat." Claim Op advies van de raad heeft de Stich ting Advies Onroerende Zaken (Soaz) zich over de claim gebogen Soaz concludeert dat er geen schade is die moet worden vergoed. Toen Jager het pand in 1983 kocht, had hij de nieuwbouw kunnen voorzien. De gewijzigde situatie is namelijk het gevolg van het bestemmingsplan De Koog, dat uit 1975 dateert. „De schade is dus met verhaalbaar." Soaz stelt dat door de winkels aan de over zijde „een aantrekkelijke wandelroute ontstaat voor potentieel kooplus tigen." Uit de jaarcijfers van de potten bakkerij zou geen aantoonbare omzetderving naar voren zijn geko men. „De resultaten in een bedrijf als dit zijn sterk afhankelijk van tijdgebon den voorkeur van het winkelend pu bliek, waarbij ook de uitstraling van het verkooppunt van belang is", aldus Soaz. Eens te meer reden, zo advi seert het college aan de raad om tij dens de vergadering van komende dinsdag de planschadeclaim af te wijzen. Verpaupering Volgens Jager is de Nikadel een goed voorbeeld van „moderne verpaupe ring". „De taxistandplaats is al zo lang een tijdelijke voorziening die er niet thuis hoort. Dat het wonen op steenworp afstand van de stand plaats niet bevorderlijk is voor de nachtrust, laat zich raden. Elders in h formeel opstelde en hen pas selaten als zij een lastgeving ai lonen. De controleurs gingen «chterzake terug naar het raad- raar kwamen de volgende dag nu met de politie erbij. Deze werden ze er wel ingelaten, roze al snel constateerden dat erop wees dat in het pand wordt »nd. Er zijn wel enkele bouw de veranderingen aangebracht, het in het zicht brengen van die aanvankelijk waren afge- maar daarmee heeft de ge le geen probleem. Waar het om edat in het pand met wordt ge ld, zolang dat planologisch met «gelijk gemaakt. Weurs van bouw- en woning hebben opsporings- egdheid wat inhoudt dat zij over algemeen zonder bijzondere Sging ob|ecten kunnen betreden al voor hun controlewerk nodig leen voor het binnengaan van wning hebben zij een lastgeving i izakgestolen Een 9-jarig Duits 0 dat in de receptie van een camping z'n rugzak even on- «rd had achtergelaten, ontdekte rugkomst dat de tas was verdwe- De Raad van State doet morgen om 12.15 uur uitspraak over het al dan niet in werking treden van het goedgekeurde deel van het be stemmingsplan buitengebied. Dat hangt af van het oordeel over een verzoek tot schorsing/voorlopige voorziening door N. de Vries (en anderen) uit De Cocksdorp, inzake de bouw van twee zomerhuizen langs de Krimweg. Gezien het grote belang voor bewoners het buitengebied, heeft de gemeente op een spoedige uitspraak aange drongen, zodat het bestemmings plan in werking kan treden. Met de uitspraak komt wellicht een einde aan een conflict dat op 27 juli 1992 startte met de aanvraag voor een bouwvergunning door Martin Warnaar voor twee nog te bouwen zomerhuizen aan de Krimweg. De bouw werd aangevochten door buurtbewoners, die dituniek stukje, redelijk ongerept natuurgebied" on aangetast willen laten. Het college verklaarde de bezwaren ongegrond, evenals de provincie, die de bestemmingswijziging goedkeurde. Klein Woolthuis De bezwaarmakers zetten hun verzet door tot aan de Raad van State, waar door de kwestie het karakter van een slepende zaak kreeg. Op een lange procedurelijst van de gemeente staan tot dusver 21 gebeurtenissen die van invloed zijn geweest. Eén daarvan is de verkoop van de (geplande) zomer huizen door Warnaar aan de heer Klein Woolthuis van Klewo Holding BV. De procedure leidde tot het verzoek voor een voorlopige voorziening bij de RvS, waardoor aan het bestem mingsplan buitengebied rechtskracht werd onthouden. De Vries' raadsman mr M. Frantzen pleitte bij de RvS dat Klewo geen pro fessioneel logiesverstrekkend bedrijf is, maar dat het de bedoeling heeft de recreatiewoningen te bouwen voor eigen personeel. Frantzen grijpt dit aan om de recreatieve (Rv)-bestem- ming aan te vechten, een bestem ming die nog samenhangt met de ontwikkeling van De Krim Volgens Frantzen is het geplande aantal van 500 huizen daar echter al lang over schreden. Zijn cliënten willen het beoogde bouwterrein als buffer in stand hou den. „Nieuwbouw kan tot onaan vaardbare confrontaties met de tegenoverliggende woningen leiden Volgens de gemeente verandert er planologisch echter niets op het per ceel aan de Krimweg. De argumen ten van de bezwaarmakers zijn, zo pleitte de gemeente vrijdag in Den Haag, in een eerder stadium al door de rechtbank verworpen. „We heb ben het hier, in verhouding gezien, over een klein onderdeel in een enorm groot en complex bestem mingsplan. Het opschorten van alle mogelijke ontwikkelingen binnen al deze bestemmingen, staat in geen verhouding tot dit ene concrete geval, waarvoor schorsing is gevraagd." De Nikadel Is na de nieuwbouw een straatje geworden dat de meeste bezoekers links laten liggenstelt pottenbakker Jaap Jager (Foto Goraró Timmerman) In het weekend zijn weer verschil lende vernielingen gepleegd. In De Koog werden kentekenplaten omge bogen en werd een deuk getrapt in de wagen van een Duitse toerist. In Den Burg werd de motor van een 23-jarige Rotterdammer onder handen geno men. Het achterlicht werd eraf ge sloopt en er zaten diverse deuken in de tank. De politie zoekt de daders in een groep jongeren waarmee de man eerder in de nacht ruzie had. Na de dominees Knipscheer en Daane is baptistenpredikant J.J. Visser de derde geestelijke die bin nenkort het eiland verlaat. Hij heeft het beroep aangenomen van Spijkenisse en vertrekt al op 1 sep tember. Er wordt een speciale afscheidsdienst gehouden op zon dag 17 augustus om 16.00 uur in Eben Haëzer. Het werd tijd voor een nieuwe uitda ging, meent dominee Visser, die al weer vijf jaar op Texel is De school- gang van hun kinderen weegt zwaar mee bij de beslissing van het echt paar Visser om van Den Burg naar Spijkenisse te verhuizen. „Wij vinden het belangrijk dat zij onafgebroken hun schoolperiode kunnen vervolma ken. Ze zitten tegen de overgang naar de middelbare school aan, vandaar dat we nu de overstap maken." De kinderen hebben al een kijkje geno men op hun nieuwe school. „Natuur lijk moeten ze wennen, maar ze vin den de verhuizing ook wel spannend." Visser, die van Almere naar Texel kwam, geeft aan de fraaie natuur op het eiland te zullen missen. „Ik ben fietsliefhebber, dus ik ging nogal eens een rondje. Maar qua werk maakt de omgeving voor mij niet uit Dominees moeten eigenlijk alle uren van de dag beschikbaar zijn. Het is geen baan van acht tot vijf. Je hebt een hoge betrokkenheid met de mensen, de omgeving is eigenlijk bijzaak." Meer hulp Spijkenisse is voor Visser in veel op zichten vergelijkbaar met zijn vorige gemeente Almere. Het heeft 75 000 inwoners en veel nieuwbouwwijken. ,,Veel drukker? Ik denk dat dat wel meevalt. Kijk, hier vang je alles op, maar waar meer mensen zijn, zijn ook

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1