Cjrocn 2"warts-Jexels in het Geschikte opvolgers moeilijk te vinden Jitslaande brand legt appartement in de as Mocht Libertei wel of niet in de vuurtoren? „Dit had heel fout kunnen gaan" Spinbaan - Laatste periode voor zeker drie politici Warmoesstraat t,ps Vechtpartij tanden stuk Brandwonden VERDER TVT in dit I\|ummer Texelaars en hun favoriete strand 2 Ponytalent plaatst zich voor NK 4 Nieuwbouw Bolder ligt op schema 5 Reitsma en Eissen terug van wereldreis 7 Nieuw Texels vee: 72 struisvogels 7 Vernielingen Gewonde na voorrangsfout Lelcfoon 322 422 fax 322 411 lilliüi it materieel ging ae oranaweer nei vuur ie iijt. de hele dag gesloten. vrijdag verhuist Langeveld en de Rooy naar Spinbaan 6. We zijn dan[ Jor spoedeisende zaken zijn we wel telefonisch bereikbaar. Vanaf maandag 25 augustus moet u: advertenties en Texelaartjes de abonnementen en bezorging n familiedrukwerkj vindt dan alle onderdelen van ons bedrijf in het gebouw van v/h Drukkerij Brügemann, behalve... journalisten van de Texelse Courant blijven in het huidige kantoor (ingang Warmoesstraat), nf maandag 25 augustus moet u dus: nieuwsberichten Hg WXoXoirP ingezonden stukken Alle telefoon- en faxnummers blijven na de verhuizing ongewijzigd: Centrale balie Centraal faxnummer Advertenties, abonnementen, uitgeverij Drukkerij Administratie Uitsluitend redactie Texelse Courant Fax redactie Texelse Courant 36 26 00 31 41 11 36 26 00 36 26 30 36 26 40 36 26 20 32 30 00 (nieuw vanaf 22 augustusl) JUICHT 15 SEPTEMBER 1887- NR 11207 DINSDAG 19 AUGUSTUS 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv straat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS INEMENTSPRIJS ƒ55,65 PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS n,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 314111 Buiten werktijd: Frans Hopman.. Pater Witteplein 27, Den Burg, tel. 31 54 72 B.g.g. 06 - 53 14 91 08, 06 - 52 78 43 20 of 06 - 53 16 86 57 Na wethouder Gerbrand Poster (Texels Belang) hebben raadsle den Dirk Terpstra (PvdA) en Erna Eelman (VVD) aangekondigd zich de komende periode niet meer ver kiesbaar te stellen. Met name het besluit van de twee raadsleden kwam voor velen als een verras sing. Geschikte opvolgers voor deze doorgewinterde politici die nen zich slechts mondjesmaat aan. Vooral vertegenwoordigers uit de toeristenbranche, een be langrijke sector op het eiland, zijn moeilijk te porren voor het raads werk. Dirk Terpstra (50) die na een jaar of tien vakbondswerk in september 1982 voor de PvdA in de raad kwam en vieriaar wethouder (financién en Een 16-jarige Enschedeër kan zich bij zijn tandarts vervoegen voor nieuwe voortanden. Zijn eigen raakte hij vrijdagnacht kwijt bij een vechtpartij in een kroeg in De Koog. Hij riep een 18- jarige jongen uit Egmond aan de Hoef ter verantwoording, omdat die over een vriend van de Enschedeër bier had gegooid. Tot een goed gesprek kwam het niet, want de Egmonder haalde uit en sloeg de jongen vol in zijn gezicht. De politie wist de agressieveling te achterhalen Hij bekende en werd op de boot naar huis gedirigeerd Vier vakantiegangers uit Papend- recht hebben vrijdagavond op De Krim flinke brandwonden opgelopen Eén van hen, een 17-jarige, probeer de een gasbus van een brandende brander te verwisselen. Een enorme steekvlam was het gevolg, waardoor hij en drie van zijn vrienden werden geraakt. Ze werden naar de medi sche post in De Koog gebracht, maar de 17-jarige en zijn 19-jarige vriend moesten door naar het ziekenhuis wegens grote brandwonden op hun benen. de huidige drie progressieve partijen, de PvdA, GroenLinks en D66, de ko mende verkiezingen gezamenlijk in waren gegaan. Voor zo'n blok had ik me de komende vier jaar nog willen uitsloven. Als linkse partij op Texel heb je alleen Invloed bij de gratie van de andere partijen. Links heeft, zo leert de geschiedenis, op het eiland altijd wel een zetel of vijf Texels Be lang is momenteel gewoon dominant op Texel. Door een individuele opstel ling van de drie linkse partijen, laat je de kiezer straks geen keuze Pogingen van Terpstra om tot een gezamenlijk links blok te komen, ble- Lees verder op pagina 5 Een verzamelaar van buitenlandse kentekenplaten heeft dit weekend z'n slag geslagen in De Koog. Op de Ruyslaan werd een Belgisch exem plaar gedemonteerd en meegeno men en een Duitser trof op de Badweg zijn auto zonder platen aan. Dirk Terpstra: ..teleurgesteld... milieu) was. heeft verschillende reden om de actieve politiek te verlaten. „Na vier raadsperiodes vind ik het welletjes. Het wordt voor mij een steeds groter probleem tijd vrij te maken voor het raadswerk, dat zo'n vijftien tot twintig uur in de week vergt. Met z'n tweeën in de raad is het een stevige klus. Het wordt steeds zwaar der." Afknapper Slechts onder één conditie had de fractievoorzitter er nog een periode aan vast willen knopen „Als we met Ochtendmist, een voorrangsfout en een hoge snelheid waren gisteroch tend de ingrediënten voor een flinke aanrijding bij Oudeschild. Een 39- jarige Cocksdorper wilde met zijn tractor en greenüner vanaf een uitrit de IJsdijk oprijden Door potdichte mist zag hij een 19-jarige Oosteren- der in een blauwe Opel niet aan komen. Die reed stevig, daar er op een kotter op hem werd gewacht. De botsing was hevig. De Oosterender leek aanvankelijk flink gewond, maar kon met een gat in zijn hoofd door een Texelse arts worden behandeld. De Cocksdorper klaagde over zijn nek. De auto was total loss, terwijl ook het landbouwwerktuig zware schade had opgelopen. De auto van de Oosterender zat helemaal in elkaar. (Foto Bert Koning) Had de apparatuur die Libertei naast de Eierlandse vuurtoren heeft gezet, ook in de toren kunnen staan? Zo ja, dan had de commo tie over het omstreden hekwerk rond die apparatuur voorkomen kunnen worden. Betrokkenen spreken elkaar tegen. Libertei laat desgevraagd weten de apparatuur buiten te hebben gezet omdat er volgens de Dienst Markering Vaarwegen van DGSM (de instantie die de vuurtorens beheert) in de toren geen plaats was We hadden liever binnen gezeten". Toegankelijk Een andere woordvoerder van Liber tei meldde eerder een ander argu ment. De apparatuur kon wel in de toren, maar Libertei wilde de garan tie er op elk moment bij kunnen voor service en eventuele reparatie. DGSM zou echter hebben geweigerd dat mogelijk te maken en stelde geen sleutel beschikbaar. Dat riep vragen op omdat PTT Telecom met vergelijkbare appara tuur in de toren zit en wel over een sleutel beschikt voor permanente toegankelijkheid. Dat er in de toren voor de met de PTT concurrerende Libertei geen plaats zou zijn, wordt ontkend door vuurtorenwachter Piet Stam. die op de Brandaris in Terschelling werkt maar nog steeds bij de toren op Texel woont omdat hij op Terschelling geen woning kan krijgen. Stam: „De PTT neemt met zijn spul len de helft van een der verdiepingen in beslag. Ik heb Libertei erop gewe zen dat hun apparatuur in de andere helft zou kunnen. Libertei vond dat een goed idee. Het is mij een raad sel waarom dat niet Is doorgegaan Libertei zou ongetwijfeld toestem ming hebben gekregen. De minister van Verkeer en Waterstaat is immers voorstander van vrije concurrentie en zal Libertei daarom dezelfde facilitei ten willen bieden als PTT Telecom Libertei had zijn techniek ook kunnen plaatsen in de bunker bij de toren waarin vroeger de centrale verwar ming stond. Die ruimte is leeg. droog en afsluitbaar". Elders In diverse andere vuurtorens langs de Nederlandse kust zitten PTT en Liber tei broederlijk bij elkaar binnen Blijft dus de vraag waarom de Libertel- apparatuur op Texel zo nodig buiten moest. Het hoge stalen hek dat erom heen werd gezet, riep de gramschap op van de buurt. Dat verzet bleef, ook nadat Libertei het metaalkleurige hek door een beter uitziend hekwerk van groene kleur had vervangen. Piet Stam: „Het blijft een onnodige aan tasting van de omgeving", Hoofd af deling techniek J. van Elferen van de DGSM-vaarmarkeringsdienst: „Libertei had best in de toren gemo gen, maar wou zélf buiten. Ons maakte het niet uit". (Advertentie) Doordat de drukkerij/uitgeverij uit ons pand verhuist, krijgen wij meer ruimte in de winkel. Wel zijn we vnjdag mogelijk enige tijd niet telefonisch bereikbaar, want in de loop van vnidaq krijgen we nieuwe telefoonnummers li Sinds Jaar an dag voor kantoor an thuis (Advertentie) Doorslapen in een deken tot de brand is geblust. appartement werd geopend was het nog redelijk rookvrij, dus pas daarna ging het alarm af. De brandweer was toen echter al op de hoogte door het telefoontje naar het alarmnummer. Geen paniek De jonge bedrijfsleider, wiens colle ga nog nietsvermoedend in bed lag, wekte alle gasten. Hij deed dat op zo'n rustige, heldere manier, dat geen paniek uitbrak. „Ik heb me daar achteraf ook wel over verbaasd. Lees verder op pagina 5 Achter de ramen laaiden de vlammen op in het appartement. Friese nuchterheid heeft beheerder Rob Vos (23) van elikaan in De Koog een ramp voorkomen. Gealarmeerd reen brandlucht ontdekte hij in de nacht van vrijdag op rdag uitslaande vlammen in één van de appartemen- Hij liet via 1-1-2 de brandweer bellen, terwijl hij alle en wekte en uit het gebouw dirigeerde. De spuitgasten n ondanks het nachtelijke uur snel ter plaatse en vongen het vuur in korte tijd. Eén Duitse toerist kreeg itmestoornissen en werd opgevangen door ambulan- rsoneel, dat voor alle zekerheid ook was opgeroepen. je oorzaak van de brand is een zoek ingesteld door de techni- recherche Dat is nog niet md, maar waarschijnlijk heeft neulende sigaret een bankstel iren vlam gezet. De 52-jarige inster van het appartement lag angrenzende kamer te slapen as drie uur 's nachts. „Ik was >n medewerker de bar nog aan boonmaken", vertelt Rob Vos. roken een brandlucht, een rubberachtig In de verwach- dat een bollenboer in de ving ruigte aan het verbranden liep Vos naar buiten. „We niets, totdat we ons omdraai- ineens de vuurgloed achter één van de ramen zagen. Of ik erg schrok? Dat weet ik niet eens meer. Je denkt helemaal niet op zo'n moment, je dóet." Vos droeg zijn medewerker op de brandweer te bellen en holde zelf het gebouw binnen. „Hoewel ik zag dat de kamer helemaal In de fik stond, kan ik me niet herinneren of ik paniek voelde. Ik bonkte op de deur om Jansje (de bewoonster-red.) wakker te krijgen. Omdat het al heel heet was heb ik nog een emmer water gepakt, maar die kreeg ik in de haast over me heen." De Pelikaan is voorzien van brand melders, maar die bevinden zich op de gang Totdat de deur van het

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1