<n> „Het is af en toe net lopend buffet" Agenda „Texelaars lijden aan geestelijke gemakzucht" TEXELSE^ COURANT teso Wat ik zeggen wou... Wat ik zeggen wou... Vakantieplezier? Ontploffing Koffie-ochtend EO voor vrouwen Texelaars over hun favoriete strand: Echte militairen raken verzeild in gekostumeerd bal Loods BeST 'ongelukkig' Baptistendominee bij afscheid: Jeugd Deuce hervat tennistrainingen vakbondsveteraan meer dan 150 leden. Badhanddoek DINSDAG 19 AUGUSTUS 1997 Dinsdag 19 augustus In de Doopsgezinde kerk van Den Burg geven Henk Gijzen (orgel) en Helma van der Hoek (fluiten) een zomeravondconcert Het concert begint om 20.15 uur, de toegang is gratis. Wel wordt na afloop een inzameling gehouden ter bestrij ding van de kosten. In Cinema Texel draait om 14.00 en om 19.00 uur „Mr. Bean" en om 16 00 en 21.30 uur „Men in Black" In het raadhuis is om 19 30 uur de vergadering van de raads commissie voor ruimtelijk- en huisvestingsbeleid. Publiek is wel kom. In Klif 12 in Den Hoorn treedt vanaf 2100 uur de vrouwelijke a capella-groep „No Place for Jennifer" op met het programma „Vocomotion Pictures". Toegang 20,- (vriendenprijs ƒ15,-). Woensdag 20 augustus 06 raadscommissie voor wel zijnsbeleid vergadert om 19.30 uur in het raadhuis. Publiek is welkom. In Cinema Texel draait om 14 00 en om 19.00 uur „Mr. Bean" en om 16 00 en 21.30 uur „Men in Black". In de doopsgezinde kerk aan de Kogerstraat in Den Burg kan ten bate van de Wilde Ganzen koffie worden gedronken van 10.00 tot 16.00 uur. Er is tevens een expo sitie van archiefmateriaal en er worden gebreide spullen verkocht. Donderdag 21 augustus In Klif 12 in Den Hoorn begint om 16.30 uur de kindervoorstelling „Lang leve de opera" Toegang gratis. Tijdens de laatste Hoornder Don derdag van dit seizoen wordt op het pleintje bij Goénga een vee markt gehouden. In Klif 12 in Den Hoorn speelt vanaf 21.00 uur de Jug Bros Blues band. Toegang gratis. De raadscommissie voor finan cieel, economisch en technisch beleid vergadert om 19.30 uur in het raadhuis. Om 20.30 uur begint in De Linde boom een bingo-avond De op brengst is voor Stichting Hart van Texel. Zaterdag 23 augustus Om 20.30 uur begint in het dorps huis De Bijenkorf van Oosterend een dansavond voor jong en oud, entree ƒ2,50. In Klif 12 te Den Hoorn begint om 19.00 uur „De Bruiloft van Biem en Babette", een theatervoorstelling met diner. BELANGRIJK: voor de overige evenementen zie de Vakantie krant. Halfuursdienst. Teso maakte afvaarten op donderdag 21,vri 22 en zaterdag 23 augustus 9.35 uur (afvaart Texel) tot er, 16.05 uur (afvaart Den Helde- Op donderdag 21 augustus rj afvaarten van 10.05 uur van[ Helder en 13.35 uur van Texeti ter uitsluitend bestemd vooi vervoer van gevaarlijke stofte Wachttijden. Op vrijdag 2 aug tus wordt op Texel tussen 9.0 15.00 uur een wachttijd vei») van een half tot één uur In Helder wordt tussen 12.00 15.00 uur een wachttijd vei* van een half uur. Op zaterda; augustus wordt op Texel tui 10.00 en 13.00 uur een wad verwacht van een half uur; in! Helder worden geen wachtti verwacht. Koers aandelen. De koers een Teso-aandeel van noni f25,- was op 15 augustus 13,! Hoogwater te Oudescfi Di. 19 10.11 en 22.50 Wo. 20 11.06 en 23.46 Do. 21 11.45 en 00.14 Vr. 22 12.36 Za. 23 1.06 en 13.16 Zo. 24 1.20 en 13.45 Ma. 25 1.40 en 14.15 Di. 26 2.07 en 15.04 Aan het strand is het ongeveer ees eerder hoogwater. De zon komt 19i gustus op om 6.28 uur en gaat of om 20.55 uur 25 augustus laatsteb tier, 20 augustus springtij. Bnocn na lezenBunco inw»««vfctijkbtiJ no vfc rafjubc Tennisvereniging Deuce hervat woensdag de jeugdtrainingen. De trainingstijden blijven ongewijzigd. Nieuwe jeugdleden die nog niet eer der les hebben gehad, worden woensdagmiddag om 16.35 verwacht om hun lestijden met de trainer af te spreken. Brttrto va lezen Buiten «cryitunjordtlijkheid vin de rtdacuc Holland is vele jaren mijn lievelmgs- vakantieland geweest. Maar sinds mijn laatste verblijf is mijn mening drastisch gewijzigd. In een hotel in De Koog moest ik zestig gulden neertellen voor een eenpersoonska mer waarvan het raam niet open wilde en waar het overdag 40 graden was en 's nachts dertig. Voor het bestellen van een treinkaartje moest ik 35,- betalen bij een bedrijf in Den Burg. De komende tien jaar zal ik deze omgeving mijden en zeker niet bij anderen aanbevelen. In plaats van drie weken vakantie op Texel ga ik liever acht weken oven/vinteren op Mallorca. Kost hetzelfde! Mariele Wellmann Freiburg In 1932 werd op Texel een afdeling van de Algemene Nederlandse Bouwarbeidersbond opgericht. Thijs molenaar was één van de eerste leden. Oude notulen wijzen uit dat hij zijn lidmaatschap uiterst serieus nam: hij werd afgevaardigd naar een betoging in Den Haag tegen de uitpersing van de arbeidersklasse. Tijdens de oorlogsjaren lag het vakbondswerk helemaal stil. Maar kort na de bevrijding nam Molenaar het voortouw en bracht hij mensen bij elkaar voor een heroprichtingsverga dering. Hij werd zelf voorzitter en bleef dat tot 1951. Molenaar, „ome Thijs" voor beken den, was een vakbekwaam timmer man, die veel samenwerkte met Cor Maas. Hij werkte op het hele eiland, maar ook wel in Den Helder, als daar veel te doen was. Zijn werkzame laatste jaren was hij in dienst van aannemer Duin. Uit de oude verga derverslagen blijkt dat de lonen in 1945 voor veel onenigheid tussen de bond en de werkgever zorgde. Dat werd langzamerhand minder. De individuele rechten van een arbeider vormden steeds meer een punt van discussie. Molenaar, die er volgens de notulen een gewoonte van maakte om te laat te komen, bleef ook na zijn pensionering de bijeen komsten van de bondsafdeling Westerslag. (Foto Gerard Timmerman) Burg zweren bij de gemoedelijkheid van paal 12. „Op het Hoornderslag stikt het van de vrienden en kennis sen. Reuze gezellig. Als Hoornder ging ik vroeger natuurlijk naar paal 9, maar je struikelt er tegenwoordig over de toeristen. Ach, dat het voorzienin gen niveau van Hoornderslag wat eenvoudiger van opzet is, nemen we maar op de koop toe." Bert Weijdt Als je over het strand praat, kun je niet om de man heen. Bert Weijdt uit Den Hoorn kwam al op het naakstrand ver voordat paal 8 officieel die status kreeg. Ook deze zomer is de diep gebruinde Hoornder met z'n vrouw Greta er vrijwel dagelijks te vinden. „Wat ik er zo de hele ddg uitvoer? Eigenlijk geen moer. Een beetje pra ten, af en toe een shaggy en wat le zen. Meer met eigenlijk- We zifter er comfortabel." Stranddagen Weijdt houdt het exacte aantal strand dagen bij in een register. „Het is pas een stranddag als je langer dan drie uur met je blote kont in het zand kunt zitten. Vandaag (maandag, red.) wordt het, eens even tellen, precies de tachtigste dag. Vorig jaar en in 1995 waren het er in totaal 91. Het kwam dit jaar wat laat op gang. Vooral maart liet het wat afweten. Met sep tember nog in het vooruitzicht, schat Weijdt dat het jaargemiddelde van tussen de negentig en honderd stranddagen ook in 1997 haalbaar moet zijn." Op het strand weet hij zich in goed gezelschap van onder meer Piet en Siets van Vliet en Bouk Vredevoort, die met de baal zware shag in de hand op de rug door Stienepikkers als de kroonprins van Weijdt wordt getipt. „Gewoon heerlijk om in je blote kont De Hors „Als de kinderen er zijn gaan we naar het Hoornderslag, omdat het er lek ker rustig is. Als we met z'n tweetjes zijn gaan we naar De Hors, omdat het er nóg rustiger is", ontvouwt PvdA- raadslid Dirk Terpstra zijn voorkeur. „Je kunt er tussen de Horsmeertjes door bijna op de fiets komen, lekker zwemmen en er staat vrijwel geen stroming. Het valt me op dat het er steeds drukker wordt, al moet je dat in zo'n uitgestrekt gebied wel tussen aanhalingstekens zetten." Geen voorkeur „Ik heb geen voorkeur voor een be paald strandslag", aldus gemeente secretaris Piet Zoon, die een innige band met de kust heeft. „Ik ben er regelmatig te vinden, van paal 9 tot 28, voor een wandeling of zo. Water in de buurt is voor mij heel belangrijk Als we op vakantie gaan, zoek ik al tijd de kust op. Eén van de oorzaken is dat mijn vrouw Els uit Nieuwe- tongen in Zeeland komt. waar ze als tweeënhalf jarig meisje de watersnoodramp aan den lijve heeft meegemaakt." Razende Bol „Het mooiste strandslag van Texel. Voor mij is dat de Razende Bol", grijnst Jook Nauta, die er in gezel schap van Harry Wuis regelmatig op zijn boot heen koerst „We meren af aan de zuidkant. Het is een bijzon dere en dynamische zandplaat. In de baai moet je niet gek opkijken als er tijdens het zwemmen een aantal zee honden opduikt. Er zitten er tientallen, gewone en grijze. Tenminste als het er wat rustiger is. In het weekend strij ken er veel badgasten uit Den Helder neer. Dan laten de zeehonden zich niet zien." Geen specifieke voorkeur heeft reclameman Roland Winter. „Ik ben geen zonaanbidder. Ik ga wel eens naar het strand, maar meestal om een terrasje te pikken. Welk slag het wordt hangt af van welke het dichtst in de buurt is." Een voorkeur die aansluit bij die van veel praktische Texelaars. Zo zoeken zij die aan de oostkant van het eiland wonen vaak verkoeling in de Wad denzee Bijvoorbeeld op het strandje bij Ceres of ze treffen elkaar bij Dijk manshuizen. Het verslag van de afgelopen raads- vergaderihg in de T C. van 15 augus tus verbaasde mij nogal (om het maar zacht te zeggen) "Wethouder Schilling springt in de bres voor zijn ambtenaren Het zou mooi zijn als dat waar was Wat zijn de feiten. Er wordt gedebatteerd over oneigenlijk gebruik van woonruimten. Het feit wordt onderkent. Belangrijk punt in het collegeprogramma. Hoge prioriteit zou men denken Nu was er door het vorige college al een notitie geproduceerd om dat te gen te kunnen gaan. Deze notitie werd onderuitgehaald door - u raadt het al- de fractie van Texels Belang. Het zou voor de hand hebben gele-, gen dat de huidige wethouder deze notitie op zou pakken, aanpassen aan zijn inzichten, testen op de juri dische aspecten en vervolgens naar de raad zou sturen. Daar heeft hij ruim drie jaar de tijd voor gehad Ik heb sterk de indruk dat hij daar geen zin in heeft en het daarom maar opschuift naar... Er zitten natuurlijk nogal wat haken en ogen aan en niet iedereen zal daar even dankbaar voor zijn. Dat de wethouder zich verschuilt ach ter drukte op de afdeling slaat natuur lijk helemaal nergens op Tenslotte valt de gang van zaken op de afde ling ook onder verantwoording van de wethouder. K Modder. Den Burg Speciaal voor vrouwen houdt de Evangelische Omroep woensdag 10 september in kerkelijk centrum „De Poort" aan de Elemert een „Bij u op de koffie"-ochtend. De bijeenkomst is van 9 30 tot 11.30 uur. Gastspreker Lies Drop heeft als thema „Dichtbij God en dichtbij mensen". De ochtend wordt muzikaal opgeluisterd door Franny Vink op piano en Peter van Essen op viool. „Op koffie-ochtenden worden vrouwen bemoedigd", aldus presentatrice Bertie Richardson „Vrouwen die bij elkaar wonen leren elkaar hier kennen." De toegang tot de koffie-ochtend is vrij, er is kind eroppas aanwezig. Paul en Ina van Sambeek, temidden van vrienden en kennissen voor hun strandhuisje op Augustus mag dan de oogstmaand zijn, dit jaar wordt ze ook als strandmaand geboekstaafd. Met het stijgen van de tempe ratuur is de zanderige westkust een trekpleister van jewelste. Reden voor de TC-redactie het warme kantoor te ontvluchten en verkoelte te zoeken aan zee. Niet om te luieren, maar om uit te zoeken welk strandslag de voorkeur geniet van Texelaars. „Het is hier af en toe net lopend buf fet. Als Texelaar met een huisje op het strand weten vrienden en beken den je goed te vinden", doelen Paul en Ina van Sambeek op het tijdelijke onderkomen onder aan de duinen. Hun voorkeur gaat uit naar het Westerslag. waar we worden ont haald op koffie „We zitten hier al ja ren Lekker na het werk even bijko men in het zonnetje en van het uitzicht genieten Als je een huisje hebt ga je toch even sneller heen. Je hoeft geen spullen mee te slepen. Een echt familiestrand. lekker rustig en toch gezellig. En af en toe laat de zeehond zich zien. Jammer dat we door de zandsuppletie hiervandaan geen uitzicht hebben op de bran ding." Om het strandleven wat comfortabe ler te maken zijn de nodige voorzie ningen aangebracht, zoals het kamerbrede tapijt voor hun huisje. „Bosma is onze buurman, dus dat was niet zo'n probleem. Het stikt hier van de Texelaars met een huisje. Verderop zit bijvoorbeeld Léome Hoogenbosch en de familie Brands. Jan en Charlotte Spoelstra uit Den Een badhanddoek voor Jaap en Maaike Visser als stimulans om kennis te maken met het zomerse strandleven in de buurt van Spljkenisse. (Foto Harry do Graaf) Twee nietsvermoedende soldaten van de Landmacht die zaterdag naar het eiland kwamen voor een militaire oefening, raakten door een misverstand verzeild op een bruisend gekostumeerd feest in hoeve „De Nes" bij Oosterend. De twee krijgslieden werden bij de boot door een taxichauffeur aange zien voor genodigden van het feest, dat in het teken stond van het leger. het ministerie van Defensie. Genodig den die het waagden zich te onttrek ken aan de oproep om zich in volle dige gevechtskledij in de stolp aan de Nesweg te meldden, wachtten een zware straf: levenslange verbanning naar de Razende Bol. De moeite die de acht organisatoren van het tot traditie verheven schuur- feest zich hadden getroost, is niet voor niets geweest. Méér dan hon derd als soldaat uitgedoste feest gangers maakten hun opwachting zich bij de slagboom vanBasiskamp De Nes". Alvorens zich in het feest gedruis te mogen storten, trotseerden ze eerst de stormbaan. Dat moesten ook de twee nietsvermoedert derlandse militairen die zich poort meldden. Het duo dat; oefening in Engeland achtei had, had geen flauw idee zich op het eiland moesten t Nadat ze bij het amfibisch oeh De Mok vergeefs hadden j meerd, besloot de taxichauh. duo maar bij De Nes af te li Achteraf bleek dat de soldatei vliegveld moesten zijn. De hilariteit op het feest nam gewone vormen aan toen zich wachts een groep anti-milin hippies aandiende en zich a hekwerk vastketende. „Omdat de jaarlichting waartoe u behoort van dermate laag niveau is, dat deze niet is in te zetten ter verde diging van het land. zal een speciale training nodig zijn om u geschikt te maken voor de inzet bij oorlog, oor logsgevaar of andere buitengewone omstandigheden.Aldus luidde een passage uit een ambtelijke heroproep voor de militaire dienst van het Bu reau Ronseling en Rekrutering van invullen van de lege plek. Voorzitter Jaap Brouwer van de Texelse kerkeraad zag Visser node vertrekken. „Scheiden doet lijden". Hij moest nog zien of het de dominee in Spijkenisse goed zou bevallen na de kleine maar fijne baptisten-ge meente van Texel. Brouwer consta teerde dat de Texelse baptisten gemeente de afgelopen vijfjaar nau welijks is gegroeid, maar vond dat er in die tijd duidelijk is gezaaid zodat mag worden gehoopt op groei en oogst. Hij noemde de scheidende predikant rechtzinnig in de leer en prees zijn charisma en enthou siasme. Brouwer (die met de andere ge meente-oudsten Peter de Vries en Dick Verhagen deelnam aan de zegenbede) gaf als afscheidscadeau van de gemeente een aquarel van een Texels strand (I). Voor echtge note Maaike waren er bloemen. Full time De nu vertrekkende dominee was de eerste full time predikant die de Texelse baptistengemeente in dienst had. Daarvóór werd de predikant ge deeld met Den Helder of had hij er een ander beroep bij. De kleine ge meente van slechts enkele tientallen doopleden heeft (naast vrienden die ook regelmatig in de kerk komen) blijkt het salaris te kunnen opbrengen. Het ziet er naar uit dat de vacature Visser spoedig wordt ingevuld. De kerkeraad is vergevorderd bij het aantrekken van een opvolger „Starters helpen is best, maar als een bedrijf eenmaal van de grond is moet 't naar het industrieterrein." Daarmee verklaarde Dirk Terpstra dinsdag waarom de PvdA tegen het bouwplan voor een loods bij beveiligingsbedrijf BeST aan de Keesomlaan stemt. De andere raadsleden waren ook met onverdeeld blij met zo'n gevaarte op die plek, maar vonden het nog net aanvaardbaar. Wethouder Schilling verzekerde Terpstra dat een verhui zing naar bedrijventerrein meer is dan bruin kan trekken. Hij praatte de PvdA-ers echter niet om. De goot- hoogte van 3,85, waar Texels Belang tegenaan hikt, vond Schilling een mooi gemiddelde. „Het bestem mingsplan laat daar zes meter toe..." Twee nietsvermoedende soldaten meldden zich aan de poort van „Basiskamp Cf waar zaterdag een gekostimeerd feest werd gehouden. (FotoH In memoriam: bezoeken. Hij maakte de vers: de fusies mee tot de ba ThlIS Molenaar, houtbond FNV. Texel heeftr teel een florerende afdelift Op 89-jarige leeftijd is donderdag Thijs Molenaar overleden. Mole naar, die tot op hoge leeftijd zelfstandig op de Burgwal woon de, heeft een belangrijke rol gespeeld bij de naoorlogse herop richting van de Texelse vakbewe ging voor bouwvakkers. De vak bondveteraan werd in 1992 gehuldigd wegens zestigjarig lid maatschap van de bond. aankwam Alleen als het over de oe cumene ging, zweeg je heel nadruk kelijk". Dominee Visser is geen liefhebber van het strand, althans niet van het strand in de zomer. Hij was er de af gelopen jaren dan ook nog geen drie keer geweest. Betting, die zelf op het strand zou hebben gelegen als hij niet naar de afscheidsdienst had gemoe ten, zei dat te betreuren. „Maar er is hoop!", zo voegde hij er ondeugend aan toe. Op de kaart had hij gezien dat Spijkenisse niet al te ver van het strand ligt Met het advies er toch eens heen te gaan overhandigde hij als geschenk een badhanddoek. Universeel Voorzitter H Mudde van de kerke raad van Spijkenisse benadrukte het universele karakter van de kerk van Christus. Tussen Texel en Spijke nisse is er in dat opzicht geen funda menteel verschil, beide zijn ze onder deel van hetzelfde geheel. Spijkenisse is blij met de komst van Visser want de predikantsplaats was daar maar liefst een jaar vacant. Toch had ook de uitdaging om het zo lang zonder predikant te moeten stellen zijn positieve kanten. Mudde wenste Visser geduld en wijsheid toe bi| het Temidden van de Texelse ziel zorgers heeft dominee Jaap Visser van de Baptistengemeente zijn ei gen opvattingen. Hij liet zich de afgelopen vijf jaar kennen als een opgewekte maar rechtzinnige fi guur, die vindt dat je met wat in de Bijbel staat, niet alle kanten op kunt. Hij liet dat zondagmiddag ook blijken in de afscheidsdienst in Eben Haezer in verband met zijn op handen zijnde vertrek naar Spijkenisse. Hij toonde zich dank baar voor het goede dat hij had ervaren, maar zette zich af tegen de „geestelijke gemakzucht en opper vlakkigheid" waarmee hij op Texel te maken had gehad. De kerk als lichaam van Christus was daar door achteruit gegaan. „Texel, be keert u. Want u kunt niet ontkomen aan de waarachtigheid van God!". Dominee Visser zal niet de geschie denis ingaan als gangmaker van de oecumenische beweging op Texel. Dat was op te maken uit het af- scheidstoespraakje van Hervormde collega Hendrik Betting, voorzitter van het Texels Theologen Convent, de club van Texelse pastores Jaap Visser had daar loyaal en actief deel van uitgemaakt, volgens Betting op soms verrassende wijze. „Je had overal je mening over, die soms hard Thijs Molenaar tijdens zijn hu/4'7W wegens het zestigjarig bondslnk^i schap in 1992. lwM

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 2