lil NIBMBOIM D.S.W M_ dekrim DE BOLDER Ve zullen improviseren raks nog gaan missen" E DRAISMA MAKKÜM mmP- TEXELSE^ couRANT Brand ±L AANNEMINGSBEDRIJF Bijdrage N9 niet van harte ieuwbouw Bolder ligt op schema >elen met vuur Politici Nieuwbouw Kooiman Schoonoordsingel 'is- De Lindeboom iiwenser: VERVOLG VAN PAGINA 1 ge na de brand was enorm. seerd in schoonmaakwerk na bran den. „Omdat er nieuwe gasten kwamen, zijn we gelijk aan de slag gegaan. Eén voordeel heb je: je ziet goed waar je bent gebleven Vinke legt uit dat voor dergelijke klussen iets agressievere schoon maakmiddelen worden aangewend dan voor regulier poetswerk. „We zijn met hogedrukreinigers aan de gang geweest om de roetaanslag van het beton te krijgen. Voor het weer een beetje toonbaar was, was de dag om." Om de penetrante rooklucht te verwijderen had de brandweer meteen na het blussen een enorme ventilator neergezet. „We werken wel met iets geparfu meerde producten tegen de stank, maar je blijft het ruiken", aldus Vinke „Dat houdt pas op als het uitgebran de appartement wordt verbouwd Veel lof Hoewel hij de hele nacht in touw was geweest, kon Rob Vos niet slapen toen hij in de ochtend even ging liggen. „Je hoofd zit er toch vol mee. Ik heb niet in angst gezeten. Je hebt weliswaar de verantwoording over de veiligheid van al die mensen, maar ik was er zelf bij dat alle gasten naar buiten kwamen Alleen het laatste appartement, dat wist ik niet zeker. Maar toen was de brandweer er al. Ik wist dus dat dat goed zat. dat niemand in gevaar was." Vos is zeer te spreken over de hulpverlening. „Het ging allemaal snel en rustig." De brandweer was echter vol lof over hem „Dit had heel fout kunnen gaan Hij heeft perfect gereageerd." Dat het complex enkele jaren geleden grondig is verbouwd is doen, heeft ze wel twijfels over de toekomstige kwaliteit van de raad in het algemeen. „Het is niet voor ieder een even makkelijk om in de schijn werpers te staan. Mensen met een eigen bedrijf zijn nogal eens bang dat hun standpunt ten koste van de klan dizie kan gaan. Zelf heb ik me nooit door dat soort emoties laten leiden. Ik probeer bij de besluitvorming altijd zo rechtvaardig mogelijk te zijn." Gerbrand Poster „Mijn laatste periode als wethouder financiën is een mooie afsluiting van zestien jaar gemeenteraadswerk", motiveert Gerbrand Poster (Texels Belang) het besluit dat hij al lang ge leden kenbaar maakte „Het wethouderschap sluit goed aan op de zetels die ik had in de raads commissies," Dick Drijver houdt een verlenging van zijn raadsperiode volgens TB-voorzit- ter Jos Timmer nog even in het mid den. „De overige raadsleden zijn in principe nog een termijn beschik baar." Los van hun besluit is Texels Belang naarstig op zoek naar nieuwe kandidaten. „Elke verkiezingen mer ken we weer dat het moeilijk is men sen te interesseren voor de actieve politiek, vooral uit de toeristen branche. Jammer, want het is een hele belangrijke sector. We hebben gelukkig een paar goede contacten, ledereen bleef kalm en ging keurig naar buiten. Sommigen hadden nog wel wat moeite met wakker worden of wilden van alles meenemen. Er was één iemand die met durfde. Die heb ik min of meer meegetrokken." Terwijl de politie arriveerde en Vos assisteerde met het naar buiten begeleiden van de 250 gasten, verzamelden de geèvacueerden zich in tal van uitdossingen op het par keerterrein. Kinderen werden in dekens meegedragen en sommige mensen hadden nog kans gezien enkele spullen mee te nemen. De brandweer was uitgerukt met groot materieel. Toen de spuitgasten arriveerden woedde het vuur nog steeds hevig achter het merkwaardi gerwijs niet gesprongen raam „De pui stond op een kiedje, vandaar dat het glas het zolang uithield. Later knapte het wél", aldus een woord voerder van de brandweer. Van twee zijden werd het vuur met water bestreden, zodat het snel onder controle was. De pas in gebruik genomen brandweerwagen bewees daarbij goede diensten, hoewel het nieuwe bluspistool niet werd ge bruikt. „Nog niet iedereen is daar mee vertrouwd. Als het erop aan komt. zoals in dit geval, kies je voor middelen waar iedereen zich blinde lings mee redt. En het werkte goed, want we waren de brand snel meester." Hartklachten Tijdens het bluswerk dreigde toch Kalm en zonder paniek wachtten de gasten lot de brandweer klaar was met blussen. nog even paniek. Eén van de gasten, een jonge vrouw, had haar ouders met aangetroffen onder de geèva cueerden De onlangs als brand weerman afgezwaaide Paul Eelman, die ook op het alarm was afgekomen, bewees nog van nut te zijn. Hij stelde de vrouw gerust en klampte de juiste personen aan Korte tijd later werd de vrouw herenigd met haar familie, die al wel in veiligheid was. Een 46-jarige Duitse hartpatiënt had in de haast om beneden te komen zijn medicijnen laten liggen Een maal op het parkeerterrein kreeg hij echter hartklachten door alle opwin ding. De brandweer achtte het op dat moment nog niet verantwoord ie mand naar binnen te laten gaan om de pillen te halen. De ambulance werd gewaarschuwd en stond de Duitser bij De gewaarschuwde Pelikaan-mede werkers, waarvan sommigen pas kort daarvoor tussen de lakens waren gekropen, kwamen snel naar het bedrijf en zorgden voor koffie en broodjes in het restaurant. De sfeer onder de gasten was rustig en begripvol Er werden zelfs al voor zichtig grapjes gemaakt. Schoonmaakklus Rond vijf uur zat het bluswerk erop. De ravage was enorm: één apparte ment was volledig uitgebrand, één kamer eronder had waterschade en de omringende zes vakantieverblij ven waren zwart beroet en stonken naar rook. Zo goed en zo kwaad als het ging werd provisorisch opge ruimd. Enkele gasten konden daar door nog een paar uur slapen in hun kamer, voor de rest werd een bedje gemaakt in het restaurant Schoon maakbedrijf Vinke was 's nachts al gebeld en had ook mensen uit bed getrommeld Een deel zat al op de eerste boot", vertelt Co Vinke, Zijn firma is onder andere gespeciali- zich steeds minder tot het raadswerk uitgedaagd." Als voorbeeld noemt hij de toeris tische sector Het belang van deze branche is vele malen groter dan bij voorbeeld het slinkende aandeel van de agrarische sector. „Terwijl instan ties als TVO en TVL wel kritiek uiten op bijvoorbeeld het bestemmingsplan buitengebied, laat de toeristen branche zich niet rechtstreeks in de raad vertegenwoordigen. Aangezien er toch grote belangen op het spel staan, zou je een wat betere beharti ging van politieke belangen verwach ten." Erna Eelman Min of meer als een verrassing komt ook het besluit van Erna Eelman-van der Kooi (VVD) zich niet meer ver kiesbaar te stellen. „Ik heb het na drie periodes allemaal wel gezien en bo vendien heb ik het er als „een- mans"fractie ontzettend druk mee. Vorige week de raadsvergadering, deze week vier commissievergade ringen, ruggespraak met de partij, je bent een aanspreekpunt voor de kie zers, eigen initiatieven uitwerken en noem maar op. Ik zou dat allemaal niet nog eens vier jaar kunnen Geen rancune Eelman (57), die haar besluit kort geleden op de bijeenkomst van haar partij bekend maakte, zegt dat dit niet Erna Eelman: ...ontzettend druk... uit rancune over de huidige raads periode is voortgekomen of uit on vrede met haar partij. „Het loopt in de raad niet altijd zoals je graag wilt, maar ik heb geprobeerd een con structieve houding in te nemen. Ik merk dat aan mijn initiatieven die na verloop van tijd toch worden overge nomen. Bovendien is het vanuit de oppositie goed om nu en dan een kri tisch signaal af te geven." Opvolging Hoewel opvolgingsproblemen zich volgens Eelman bij de VVD niet voor maar het is me te vroeg nu al namen te noemen." Peter Bakker Peter Bakker van GroenLinks heeft na twijfels over zijn kandidaatstelling besloten er de volgende periode weer de schouders onder te zetten Aanlei ding is de verkiezingsactie waardoor het ledenbestand voorlopig is opgekrikt van 26 naar 40 leden. Het streven is naar 50. „In een tijd waarin het met in de mode is lid te zijn van een politieke partij, zijn we niet onte vreden over, zeker als je de aanwas in procenten uitdrukt. Dankzij de toe name heeft GL op Texel wat meer bestuurlijke draagkracht." Gerbrand Poster: mooi geweest... „We hebben de fabricage van vloer platen bewust rustig opgebouwd en de investeringen beperkt gehouden Want met wij, maar onze afnemers bepalen hoeveel van ons produkt ze nodig hebben. Zij verkopen het im mers. De platen zijn een ideale onder- vloer voor harde vloerbedekkingen als zeil en linoleum in ruimtes met slechte ondervloeren Het spaart veel produktie uren. Door de goede bruikbaarheid is de vraag flink ge groeid." Breed takenpakket De ondervloeren zijn één van de vele produkten die bij De Bolder worden gemaakt De speelgoedafdeling is flink gegroeid, de wasserij en stome rij draait naar tevredenheid en we hebben ons toegelegd op de industriële produktie van nieuwe meubels, naast de herstofferings- afdeling. Bij de houtbewerkings afdeling worden voor 150.000 bad kuipen zogenaamde verstevi gingsplaten gemaakt. Bij de buiten dienst is er een grotere verscheiden heid aangebracht, door het uitvoeren van andere werkzaamheden. Een heel breed takenpakket, waar ik hei lig in geloof Hoe breder hoe beter. Mensen zijn namelijk op verschillende plekken inzetbaar en bovendien ben je niet zo kwetsbaar als wanneer je van een produkt afhankelijk bent. Als de markt van het een wat minder is, loopt een ander produkt weer wat beter. Nadeel van deze kleinschalige verscheidenheid is dat je veel moet bijhouden Het is historisch zo ge groeid. In al die jaren dat ik hier werk is er nooit een opdracht weggevallen De zaken zijn alleen geoptimaliseerd." Investeringen Noordzij waarschuwt voor te hoge verwachtingen voor toekomstige winst. „Het succes van van gisteren is geen garantie voor morgen We moeten het elk jaar weer opnieuw verdienen. Ik kan de klant met dwin gen bij ons te kopen." Dankzij de goede resultaten was het de afgelo pen jaren niet nodig dat de gemeente zoals is afgesproken een eventueel tekort aanvult. Dankzij een goed ge vulde reservepot kon de gemeente- Opéiachtgever D.S.W. "DE BOLDER' j@ gemeentewerken TEXEL f TEBODIN B.v! ROLLECATE TOT BEERS NtrHiiitin *•••-' STROOPER OEN BURG oei BURG V beverwijk STAPHORST DEN HELDER HELDER De nieuwbouw van De Bolder begint langzaam vaste vormen te krijgen. Iijke bijdrage aan de nieuwbouw (to tale kosten ƒ4,6 miljoen) beperkt blijven tot ƒ1,1 miljoen. Volgens Noordzij is de sociale doelstelling van De Bolder goed te combineren met een bedrijfsmatige aanpak. „Ze zijn niet van elkaar te scheiden. Zonder economische aanpak heb je geen winst om mee te investeren. En zon der goed sociaal beleid kan je geen mensen motiveren Pessimistisch over de toekomst van De Bolder is Noordzij dus niet. Met gemotiveerde mensen en goede be huizing en apparatuur moet er een hoop kunnen." Met dat in het achter hoofd heeft De Bolder een aantal in vesteringen op het programma staan. Het betreft een aantal elektrische palletwagens, een hoogwerker, een elektrische heftafel en een droog- tunnel voor de vloerplaten, zodat de (Foto Gerard Timmerman) lijmdampen niet in de werkplaats te recht komen Verder is er behoefte aan een nieuwe seal- en knmpstraat voor het in krimpfolie verpakken van grotere produkten, zoals vloerplaten. Omdat het oude computernetwerk is afgeschreven, is een nieuwe instal latie nodig. Datzelfde geldt voor een naaimachine en een zitmaaier. Omdat de actie onder bedrijven voor aanpassing van de N9 met het be oogde bedrag heeft opgeleverd, zijn de gemeenten in de noordkop van de provincie verzocht hun al eerder toegezegde bijdragen ineens over te maken. Texel zou vijf jaar achtereen 26 000,- geven Door ineens ƒ130 000,- bij te dragen geeft dit een rentederving van ƒ18 000.-. Met pijn in het hart ging de raad dins dag daarmee akoord. Een goede verbinding met het achterland wordt echter dermate belangrijk gevonden dat dat de balans doet doorslaan. Het was echter wel voor enkele raadsleden aanleiding om te moppe ren op het rijk. „Het is hun weg. Je zou zeggen dat via accijns op brand stof en wegenbelasting al genoeg wordt bijgedragen door Texelaars", zei Peter Bakker van Groen Links Wethouder Poster viel hem bij. Hij vond alle verwijten over de slechte betalmgsmoraal van de Texelse on dernemers onterecht. „Die worden al van alle kanten belaagd om geld." Aan de Hogeschool voor Economi sche Studies in Amsterdam slaagde Sandra Rouwenhorst (22) voor de richting Internationaal Management De partij voelt niets voor de vorming van een links blok, waarop de PvdA aanstuurde. „Onze leden gaven de voorkeur aan behoud van de eigen identiteit Ik geloof niet in politieke blokken om gezamenlijk tegen iets ondefinieerbaars ten strijde te trek ken. Bovendien lopen de standpun ten tussen GL en D66 soms ver uit een, bijvoorbeeld over de rotonde of over Calluna." Het is geen geheim dat het tussen Bakker en Pieter de Groot (D66) niet altijd botert GL steunde ook met de motie van wantrouwen tegen het college naar aanleiding van het bestemmingsplan buitengebied „Op voorhand geen blok dus, maar wat is er op tegen om naar aanleiding van de verkiezingen bepaalde fractie(s) steun toe te zeggen." CDA CDA-raadsleden Jan Koolhof en Cees Hin hebben nog geen besluit genomen over een eventuele vol gende periode. „Donderdag weten we meer", aldus voorzitter Piet Arensman, die aangeeft dat wethou der Nel Eelman vastbesloten is er nog een termijn aan vast te knopen Mocht het zo zijn dat één van de twee raadsleden of allebei de pijp aan Maarten geven, voorziet Arensman geen problemen. „Op onze kandidatenlijst hebben we zo vier namen beschikbaar waarmee we de kramen langs kunnen." rechte. Ik ga de discussie aan svan argumenten. Maar deze aakt geen gebruik van de in- 'an ervaren politici Héél jam- Uitgedaagd raadszetel van Terpstra bij de faat overnemen, is nog niet Opvolging van raadsleden Wpetente vervangers, met al- de PvdA, aar bij alle fracties eiland, is een probleem waar azijn zorgen over uitspreekt. 'Riet de enige die er aan het 'Rdeze periode mee stopt. Ik 'zo gauw bij de verschillende nog geen geschikte opvol- 'Rdienen. Blijkbaar voelt men iuw van de nieuwe sociale laats De Bolder ligt op ia. Zoals het er nu voorstaat n de medewerkers aan het ran het jaar verhuizen. Tij pen verkennend bezoek aan uwbouw, reageerde het per opgetogen op de toekom- lehuizing. Met het uitzicht op ieuwe werkplek klagen de 'td medewerkers niet over uidige werkplek, die wel te n over laat. „Sterker nog", lirecteur Leen Noordzij: „We het improviseren straks nog 1." De oude werkplaats aan papiercontainer van Ooster- ie aan de Slotskolk staat, is leliefde speelplek voor de ilijke jeugd Zaterdag liep een 't nent met lucifers uit op een irand, die door de brandweer worden geblust. De container inhoud kunnen als verloren ibeschouwd. Wie de dader is, mdanks intensief speurwerk b politie onduidelijk. het Wezenland staat inmiddels te koop. Tijd voor sentimentele gevoelens heeft Noordzij niet. „We werken hier gewoon door en zijn erg druk bezig. Ook nu worden nog dingen aange past om de produktie te stroomlijnen Er is bijvoorbeeld grote vraag naar vloerplaten. Voor extra produktie moet toch weer een extra lijmmachine worden opgesteld. Met het vooruit zicht op de verhuizing, gebeuren aan passingen natuurlijk niet al te dras tisch." Succesverhaal De produktie van vloerplaten is een van de succesverhalen van de so ciale werkplaatsen, die de afgelopen jaren de winst van De Bolder steeds verder opvoerde. De ondervloer werkte volgens Noordzij als een vlieg wiel voor de overige onderdelen. „In vesteringen en aanpassingen die we voor dit onderdeel deden, werkten ook in het voordeel van andere pro dukten Zowel in arbeidstechmsch opzicht (een betere werkhouding) als de efficiency." Bhler zonder succes. „Een •knapper en des te meer reden "i Ie stoppen." Opvolger ctioneren van de huidige raad Terpstra als een andere te- "Rg „Van andere padijen krijg •een het verwijt dat ik het over- eraad zou frustreren, bijvoor- "I kwesties als het ammoniak- Plan, kamperen bij de boer en Hemmingsplan buitengebied. veer kwam eraan te pas om de papiercontainer te blussen. (Foto Tessa van Daa'en) DINSDAG 19 AUGUSTUS 1997 volgens de deskundigen een groot voordeel geweest „De schade was nog veel groter geweest als niet zoveel brandwerend materiaal en beton in had gezeten. Nu bleef het eigenlijk tot één appartement be perkt." Terwijl de opvang van de mensen werd geregeld had Vos al de verzekeringspapieren opgezocht. „Op dat gebied was alles voor elkaar. Kijk, zo'n brand is natuurlijk waardeloos, maar er is niemand gewond geraakt, dus dan gaat het alleen om materiële schade." Voor de bewoonster werd snel ander onderdak gevonden. Gehoopt wordt dat het appartement over enkele weken weer klaar is. Voor de gasten in de appartementen rond het uitgebrande exemplaar organiseerden de medewerkers van De Pelikaan zaterdagavond een groot gratis diner „Dat is wel het minste dat we kunnen doen De Schoonoordsingel in Den Burg krijgt een frisser aangezicht als tweewieler-ondernemer Rob Kooi man en broer Edo hun nieuwbouw- plannen voor een oude schuur, woning en de voormalige Vivo-win- kel mogen uitvoeren. De bouwkundige staat van de huidige opstallen laat te wensen over. Reden voor Kooiman de woning te slopen en te vervangen door twee nieuwe, waarvoor het bestemmingsplan vol gens het college ruimte biedt. De schuur, momenteel al in gebruik voor opslag, zal worden vernieuwd en iets uitgebreid om voor dezelfde doelein den in gebruik te blijven. Het is de bedoeling dat fotograaf Edo Kooiman op de bovenverdieping een studio vestigt. Realisering daarvan kan vol gens b en w een verfraaiing van het straatbeeld leveren Omdat de schuur met voor detailhandel wordt gebruikt, zal het niet drukker worden in de Schoonoordsingel. De raads commissie ROH buigt zich vanavond over het voorbereidingsbesluit dat de bouw mogelijk moet maken (Advertentie) BIOSCOOP Cinema Texel - Gravenstraat 33 Den Burg s 31 20 27 Programma t/m wo. 27 aug. MIB: MEN IN BLACK dagelijks 21 30 uur. t/m zondag dagelijks 16.00 uur. BEAN:THE ULTIMATE DISASTER MOVIE dagelijks 19.00 uur. t/m zondag dagelijks 14 00 uur. HOTHL ümcncplnai*- 14 Den Bury S >l 20,41 „De Lindeboom" Donderdag 14 augustus Bingo Aanvang: 20.30 uur Toegang: gratis Donderdag 21 augustus Folklore Muziek Jaren '60 '70 „Question Plaza" Donderdag 21 augustus Jaren '70 '80 party Toegang: gratis Vrijdag 22 augustus 538 Drive-in-Show Toegang: 9,- THEATER RESTAURANT Klif 12 Klif 12 Den Hoom s 31 96 33 Di. 19 augustus No Place For Jennifer 5 meiden gaan a capella "Vocomotion Pictures" (21.00 uur /20.00//15.00) Ma. 25 augustus, de laatste keerll Kindertheater Doe-Maar-Mee-Restaurant „Klojo 8 Ko" (1730 uur. ƒ25.00) Wo 27 augustus Arno van der Heyden "Vanzelfsprekend" (21 00 uur /20,00//15,00) Do 21/08 en Do 28/08 Kindertheater "Lang leve de Opera" (16.30 uur, vrij entree) Do 21/08 en Do 28/08 The Jug Bros Bluesband (21 00 uur, vrij entree) Za 23 augustus en Za 6 september "De Bruiloft van Biem en Babette* Diner - Cabaret wo. 20, vr 22 en zo. 24 augustus di 26, vr. 29 en zo. 31 augustus Zie ook Texeltxt pag. 706 VAKANTIECENTRUM DF. KRIM I TEXEL Roggcslootweg 6 De Cocksdorp S 39 01 II

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5