fledische Post ontving record aantal klanten Vliegveld voldoet aan alle eisen Draad rond weiland alwéér doorgeknipt Van tekenbeet tot leeuwenkrab W BAKKER bv irgwaan over Nauta's in met schoenmakerij Bouw loods golfbaan voorlopig geschorst car MS'oon l Sabotage gericht tegen SBB? - TEXELSE^" COURANT Onderzoek aanpak bij ongelukken: ijzerhandel Gespreksgroep over dementie Aanrijding Geen voorrang Waterstofzuiger zuigt bodem uit post onvoorzien I Trainingen eugd Texel '94 Commissies Hardrijder De onderzoekers Jan Wever en Joost Kardux interviewen een Duitse vrouw die zojuist met haar zieke kind de Medische Post heeft be- «NTOON GOES J TO Hollywoeq VRIJDAG 22 AUGUSTUS 1997 De ramp met het Herculesvliegtuig in Eindhoven is een zwarte blad zijde in de luchtvaartgeschiedenis. Het was aanlejding om een onder zoek in te stellen naar de brand weervoorzieningen en rampen bestrijding op alle vliegvelden in het land. Texel komt daarbij erg gunstig voor de dag. „Maar we gaan er nóg meer aan doen be looft havenmeester Ed de Bruijn. De Nederlandse vliegvelden zijn in gedeeld in categorieën, afhankelijk van de zwaarte van de toestellen die er komen. Wegens het aantal vlieg bewegingen en de aanwezigheid van het paratoestel, zit Texel in klasse 2. Meeste, qua grootte vergelijkbare velden zitten in klasse 1 Volgens het rapport is Texel het enige vliegveld van dergelijk kaliber dat is opgenomen in een gemeentelijk calamiteitenplan. Ed de Bruijn is ener zijds blij met de lof, maar vindt dat anderzijds noodzakelijk en vanzelf sprekend. „De toestellen die hier ko men vliegen op benzine Het para- vliegtuig en de heli's op kerosine. Dat is brandbaar. Je moet dus goeie spul len hebben Goed materiaal Hij verklaart dat Texel 'op slinkse wijze' aan brandweermateriaal is ge komen. „Nee. zonder gekheid, we konden door goede contacten aan een wagen komen die op Schiphol was afgeschreven, maar hier nog uit stekend dienst kon doen. We waren wegens de komst van het nieuwe, grotere paravliegtuig enige jaren ge leden net toe aan uitbreiding van materiaal en dit kwam toevallig zo uit. En dat we nu aan méér dan alleen de eisen voldoen is mooi meegeno men." Zes mensen die werkzaam zijn op het vliegveld, waaronder De Bruijn en zijn vaste medewerker Nico Mulder, vol gen regelmatig speciale vliegtuig- brandbestrijdingsopleidingen die wor den verzorgd door de Rijks luchtvaartdienst. De bedoeling is om twee kaderleden van de Texelse brandweer ook een dergelijke specia lisatie te laten volgen en de samen werking tussen deze luchthaven mensen en de plaatselijke spuit- gas ten te intensiveren. „Ik heb goede contacten met de brandweer commandant. We willen hier wat va ker oefenen." Vliegshows Volgens De Bruijn blijft het risico op een ongeval altijd bestaan „We heb ben wel eens wat ongelukjes, maar gelukkig meestal klein Ik herinner me maar één echt groot geval met brand, dat was een reclametoestel met sleep, zo'n twintig jaar geleden. Maar dat was dan ook gelijk echt helemaal fout. Daar kon je mets meer aan red den." De brandweerwagen van het vliegveld wordt gemiddeld twee a drie keer per jaar uit voorzorg langs de baan gezet. „Meestal gaat het om een weigerend neuswiel of een mo tor die rare geluiden maakt. Dan kan je er maar beter alvast staan. Het is echter meestal loos alarm." Onlangs deed zich een zwaar onge luk voor tijdens een vliegshow in Bel gië. Ook op Texel worden sinds 1980 dergelijke evenementen gehouden. „Wij worden daarbij geconfronteerd met een lijst eisen van de RLD waar je u tegen zegt", aldus De Bruijn. „We zijn daar zelf ook fel op. Toeschou wers moeten een bepaalde afstand houden en de piloten krijgen uiterst strenge regels waaraan ze zich moe ten houden. We hebben er wel eens eentje uit de lucht gehaald, ja. Je kunt je bij zoiets gewoon geen ellende veroorloven." Heli's Ook op de Joost Dourleinkazerne vin den vliegbewegingen plaats. Regel matig landen er heli's en dat zal in de toekomst alleen nog maar meer wor den. Vandaar dat brandweer commandant ook met de militairen contact heeft gezocht en er plannen worden uitgewerkt voor nauwere sa menwerking. (advertentie) n Bakker is een kluizenaar Voor een echte kluis ga je naar Bakker. Spinbaan 20. Den Burg (Folo Frans Hopman) Nog 2 weken... Omstreeks 9.20 uur ontstond woens dag een aanrijding op de Akenbuurt in Den Burg Een 36-jarige man uit het Duitse Holzbach reed met zijn personenauto over de Akenbuurt uit de richting Pontweg Op een gegeven moment keerde hij op de weg toen een andere personenauto, bestuurd door een 78-jarige man uit Hoorn, vlak achter hem reed. Deze laatste reed de kerende auto in de flank aan. Beide bestuurders bleven onge deerd. De auto's werden beschadigd. Op woensdag omstreeks 18.05 uur ontstond een aanrijding op de krui sing Bakkenweg/Westenweg in Den Hoorn Een 57-jarige man uit Den Burg reed over de Bakkenweg in de richting Rozendijk. Op de kruising verleende hij geen voorrang aan een personenauto, bestuurd door een 42- jarige vrouw uit Hoogvliet. De auto's werden beschadigd, de bestuurders bleven ongedeerd. De rechtbank heeft de bouwver gunning die is afgegeven voor een loods op de golfbaan geschorst. Het kort geding was aangespan nen door varkenshouder Marcel Wijtten, die vindt dat de schuur te dicht bij zijn bedrijf zou worden gebouwd. Hierdoor zou de hinderwetvergunning van de varkenshouderij in de knel kunnen komen. Wijtten beraad zich nog over een procedure om golf- onderkomen „Het Hanenhuus" verder van zijn bedrijf te krijgen. Om de bouw van het clubhuis en de schuur mogelijk te maken, voerde de gemeente een artikel 17-procedure, omdat het een vergunning voor vijf jaar betreft. Als die termijn om is. wil De Krim op een lokatie op grotere afstand van de varkenshouderij een nieuw onderkomen bouwen Varkenshouder Wijtten heeft er ech ter weinig vertrouwen in dat de op stallen over vijf jaar daadwerkelijk worden afgebroken „Valse beloften Als het er eenmaal staat, gaat het met meer weg. Toen dat spul overeind werd gezet heb ik meteen een bouw- stop aangevraagd, maar de ge meente nam met eens de moeite daarop te reageren. Dat geeft toch weinig vertrouwen in het bestuur." Hinderwet Om de vergunning voor de loods aan te vechten, stapte hij naar de recht bank Wijtten: „De rechter vroeg wat voor mij de schadelijke gevolgen kun nen zijn. De gebouwen staan te dicht bij, waardoor ik met aan de eisen van de hinderwet kan voldoen. Als golfers over stank gaan klagen, ben ik de pineut. Ik ben blij dat de rechter tot schorsing is overgegaan. Je voelt wel dat je in je recht staat, maar het is mooi als de rechter dat bevestigt Omdat de motivatie van de bouw- schorsing nog met binnen is, staat nog met vast in hoeverre de bouw van de loods definitief van de baan is. Een besluit daarover moet de rechter nog nemen. Gezien de schorsing is het aannemelijk dat Wijtten een nieuwe procedure gaat aanspannen om de bouw van „Het Hanenhuus onge daan te maken r de Medische Post in De Koog zit er seizoen er van- I op- Vanmiddag om vijf uur gaan de deuren dicht. De men verpleegkundigen kijken terug op een periode van e drukte. Het aantal toeristen dat gedurende de afgelo- zes openingsweken bij de post om hulp aanklopte was rdan 3000, een record. DSt heeft in de afgelopen vijf zijn bestaansrecht overtui- bewezen. maar een unicum is ag steeds. Nergens anders in nd functioneert speciaal voor iten een dergelijke gezond- voorziening. lts Klaas Eissen van de Stich- ledische Post De Koog toont en tevreden man. Hij consta nt de toeristen en de hen ver- ide Texelaars nu blijkbaar goed hoe het zit met werkwijze en ïgstijden van de post Ook voor tweet hij van geen problemen, naakte hij in een persbericht ig van het feit dat de vlag die el gebouw staat werd gestolen l de aanleg van de tuin waarin igstaat, grotendeels is mislukt atste is voor elke voorbijganger ijk: het onkruid in de tuin tiert Wachttijden >rk gegroeide toeloop naar de ■verde ook een probleem op In ivan het seizoen ontstonden lijden van meer dan een uur, aanvaardbaar werd gevonden, iegkundige Fem van Dijk uit rend vertelt dat toeristen af en toe zijn verwezen naar een van de gewone huisartsen waar zij op dat moment sneller konden worden ge holpen. Plannen voor verlenging van de openstellmgsperiode zijn er met. De Medische Post zal volgend jaar op nieuw negen weken in bedrijf zijn. Vrouwen Het zijn elk seizoen andere artsen die in de Medische Post verantwoordelijk zijn voor de behandelingen. Deze keer waren het drie vrouwen die bij toerbeurt dienst draaiden, ook 's nachts: Marie José Brinkhof, Damëlle Deckers en Mirjam Schonenberg. De meeste zijn voor dit werk aangetrok ken via een advertentie in het Tijd schrift voor Geneeskunde en waren met eerder op Texel actief. De vijf verpleegkundigen van de Medische Post zijn allemaal van Texel afkom stig Fem van Dijk, Marian Boogaard, Ingrid Groen. Cordula van Vijfeijken en Jan Vonk. Onderzoek In hoeverre zijn de ziekten en kwet suren die in de Medische Post wor den behandeld, anders dan in een gewone huisartsenpraktijk? Anders gezegd: welke invloed hebben vakantiegedrag en het'verblijf in de schoenmakerij is nu mikkig en onpraktisch inge- terwijl Van Osch na de ver- ng een beter ingedeelde en werkplaats krijgt", reageert nemer Jook Nauta op de arg- van de commissie ROH agavond over diens plannen ikele panden in de Wever- Nauta zou volgens de eden Cees van Osch onvol- ebij de plannen hebben be- ipfnen de schoenmaker vreest e continuïteit van zijn bedrijf, dscommissie wil eerst meer El eaanpassing weten en voelt de panden op de monu- inlijst te zetten. sch huurt de schoenmakerij nu len bescheiden prijs van de ng Samen Eén. De begane van het pand dient als werk- lerwijl de eerste verdieping in -ik is als opslag en voor het van grotere spullen, zoals mtuig. Erg praktisch is de in- 1 niet, maar de ambachtsman :h er al jaren. Jook Nauta, die' nd van de stichting kan over- wil deze zaak en het naast woonhuis slopen en op de verdieping twee woningen'rea- De schoenmakerij komt gro- ils op dezelfde plaats terug, dan op de begane grond, zegt tevoren verschillende lerende gesprekken" te heb- ehad met Van Osch. „Ik be- legeen enkele negatieve reac- was van plan als de raad ak- zou gaan, het definitieve plan leg met de schoenmaker uit te i." Nadat Van Osch zich nog liep over de voorlopige voor van Nauta had gebogen, sloeg irik de schoenmaker om het let overleg met Nauta deed hij .ontoereikend". De schoenma- tong dat hij teveel ruimte moet 'en of een te hoge huur moet Ik wil best meewerken aan touw, maar dat moet er wel Hief voor mij zijn." De conti- voor de schoenmakerij wordt - Sens Nauta beslist beter op. «houd van de geldende huur- Zonder de medewerking van (jfsch begin ik er niet eens aan Nauta, die verwachtte dat de bestemmingswijziging van het pand een hamerstuk zou zijn, betreurt de argwanenende houding van de raadsleden. „Ze zijn wel naar Van Osch gestapt, maar hebben met de moeite genomen zich bij mij op de hoogte te stellen Er zijn zaken be sproken die mets met het onderwerp te maken hadden." Dirk Terpstra (PvdA) koesterde twij fels over de hoogte van de huurprijs van de woningen. „Het is natuurlijk een marktprodukt, maar ze moeten wel beschikbaar komen voor Texe laars." Nauta. „Natuurlijk worden ze betaalbaar, anders zijn ze niet te ver huren." Nauta verbaast zich ook over de twijfels over het aangezicht van de nieuwe geveltjes. Terpstra: „Als het van die betonblokken worden, neem ik aan dat het college er een stokje voor steekt. Mooi stuckwerk, daar mee kan ik akkoord gaan. Jaap Vla ming (GroenLinks) hoopt op „mooie authentieke kopgeveltjes". Hij stemde in met het voorstel van Dick Drijver (Texels Belang) en Terpstra de ge meente te laten onderzoeken of het wenselijk is de panden op de monumentenlijst te zetten Volgens Nauta hadden de politici uit de door hem geleverde tekening kun nen afleiden dat „de geveltjes met zullen misstaan". De tekening kwam tijdens de vergadering echter niet op tafel. Drijver vindt dat de woningen een eigen opgang moeten krijgen, zodat de bewoners niet door de win kel hun huis in moeten. Het raadslid wilde de garantie dat de huizen niet als woning worden gebruikt. „Want net zo'n situatie als bij Kees de Waal staat mij helemaal niet aan." Nauta liet gisteren desgevraagd we ten de gemeente best garanties over het aangezicht en het gebruik te wil len geven. „Maar ik meen toch dat ik gezien andere zaken die ik heb ver bouwd geen ongunstige reputatie heb opgebouwd Daardoor is in de loop der jaren heel wat extra woon ruimte ontstaan." Een nieuwe bodemvuilzuiger voor zwembad Molenkoog heeft een andere bodem in zicht gebracht: die van de gemeentelijke post on voorzien. Het apparaat kostte ruim ƒ18.000,-. Een bodemvuilzuiger is voor een zwembad een onmisbaar apparaat. Het vijftien jaar oude exemplaar van Molenkoog gaf onlangs de geest en was met geen mogelijkheid te repa reren. Omdat de vervuiling snel zicht baar wordt en de waterkwaliteit ach teruit ging, is gelijk een nieuwe machine besteld. Het college is ach teraf verzocht het benodigde geld be schikbaar te stellen. De wethouders hebben de post on voorzien opengetrokken, maar daar is onlangs ook al een bijdrage uitge haald voor de watersnood in Oost Europa. Ook deze bodem is nu goed zichtbaar. Er rest nog een kleine ƒ10.000,-. Voor de derde maal sinds afgelo pen winter is schrikdraad rond een weiland nabij het plan-Tureluur in De Dennen vernield. Maarten Hoogenbosch, die het land pacht van Staatsbosbeheer, vond de draad in negen stukken terug. Hij vermoedt dat iemand op deze wijze wil protesteren tegen het beleid van SBB. „Maar de dader neemt mij te pakken, niet SBB." Hoogenbosch houdt als hobby een kleine kudde Charolais koeien op het weiland aan de Ploegelanderweg. Door begrazing zorgt het vee dat het gebied een ruiger aanzien krijgt Hier door ontstaat een overgang tussen natuur en agrarisch gebied. In ruil voor dit beheer is de pachtsom rela tief laag. Door de vernielingen wordt Hoo genbosch nu echter met extra kosten geconfronteerd. Afgelopen winter werd de stroomdraad voor het eerst doorgeknipt. Later waren een zonnepaneel en een stroomkastje met apparatuur het mikpunt, een schadepost van zo'n ƒ2.000,-. Vorige week zette de onbekende dader op nieuw z'n tang in de draad. Hoogenbosch deed aangifte bij de politie en lichtte Staatsbosbeheer in. Na ruim een middag werk is de afras tering inmiddels gerepareerd. „Je moet er niet aan denken wat er zou zijn gebeurd als koeien uit het weiland waren ontsnapt. Stel dat er eentje op de weg loopt en er botst een auto op, dan kunnen er zelfs doden vallen. Zou de dader dat wel besef fen?", aldus Hoogenbosch. Hij hoopt dat de publiciteit de onbe kende op andere gedachten brengt. „Als iemand problemen heeft met Staatsbosbeheer, kan-ie beter naar het kantoor stappen. 2\ n(|e week zullen de trainingen -s '5 jeugd van Texel '94 begin- S e*el is nog steeds op zoek naar i to die zich willen inzetten door 'van het geven van trainingen togeleiden van elftallen Op- N Jan Raven. heid. Ze dachten bijvoorbeeld dat ze veel te maken zouden krijgen voed selvergiftiging door voedsel dat door de zomerwarmte bedorven is. Dat is echter alleen in de eerste weken en kele keren gebeurd Ook ongelukken met speelwerktuigen, ligstoelen, gastoestellen en barbecues zijn er niet zoveel geweest Leeuw Wel meldden zich veel vakantiegan gers die al of niet terecht dachten te zijn gebeten door een teek en dus vreesden voor de gevaarlijke ziekte van Lyme. Opvallend vaak kregen de artsen te maken met toeristen die last hadden van keelpijn en ontsteking van de bovenste luchtwegen, een verschijnsel waarvoor nog geen ver klaring kan worden gegeven. Minder leuk was de behandeling van dronken mensen die bij nachtelijke vechtpar tijen gewond waren geraakt. De onderzoekers hadden niet ver wacht iemand tegen te komen die door een groot roofdier was verwond. Toch is het gebeurd: een circusme dewerker had met een van zijn leeu wen problemen gehad. Hij had daar bij diepe bloedende krabben op een been opgelopen en moest worden gehecht. toeristische omgeving op de gezond heid? Die vraag was interessant voor prof. dr. A. Schrijvers, die als hoog leraar algemene gezondheidszorg is verbonden aan de Universiteit Utrecht. Hij nam het initiatief voor een onderzoek waarin de Medische Post van De Koog een centrale rol heeft gespeeld. Gedurende zes van de negen openingsweken waren steeds twee of drie studenten (artsen in opleiding) aanwezig, die totaal zo'n vijfhonderd bezoekers interviewden De resultaten worden verwerkt in een rapport, waaruit mogelijk het nodige te concluderen valt ovér het voorkó men van vakantie-ongelukken en vakantiekwalen. Idee Prof Schrijvers, die hoofd is van de vakgroep sociale geneeskunde, werd op het vraagstuk gewezen door de Texelse huisartsen Rik van Hattem en Ad Waverijn die in 1986 in het medisch vakblad „Huisarts en We tenschap" een artikel schreven over typische vakantieklachten die zij 's zomers te behandelen kregen. Het ziet ernaar uit dat de bevindingen van de Texelse artsen in grote lijnen worden bevestigd door het onderzoek dat nu gaande is. Onder de artsen in opleiding die voor hun onderzoek in de medische post verbleven waren Jan Wever en Joost Kardux. Vooruit lopend op het rapport weten zij te melden dat lang niet alle problemen waarmee de patiënten naar de post gingen het gevolg of mede het gevolg waren van vakantieomstandigheden. Er waren heel veel routinezaken bij, waarmee ook een gewone huisarts dagelijks te maken heeft, zoals het uitschrijven van een (vervolg)recept, behandeling in het kader van een lo pende chemotherapie, het uitvoeren van bloedcontrole en behandeling van kwalen en kwetsuren die mets met de vakantie hadden te maken. zocht. Wel een gevolg van vakantiegedrag waren de talrijke (snij)wonden die de artsen van de post te verzorgen kre gen. Vaak waren het verwondingen van de voet, een gevolg van op blote voeten lopen en in glas trappen. Zonnesteek Ook kreeg de' post te maken van di verse gevallen van zonne-allergie, meestal in de vorm van rode uitslag- In één geval was sprake van een echte zonnesteek. De betrokken toe rist was in de hete zon op het strand in slaap gevallen en daarbij overver hit geraakt met als symptomen hoofd pijn en koorts. Meer dans eens meldden zich in de post parachutisten die als gevolg van een minder gelukkige sprong letsel hadden opgelopen, meestal aan knie of enkel. Alleen dinsdag j.l. waren er al drie. Er kwamen ook discogangers die in de danszaal zodanig uit hun dak waren gegaan dat ze verstuikte enkels hadden opgelopen In één geval was een danslustige na afloop door een veld mais gelopen en had zich daarbij aan prikkeldraad be zeerd. De studenten hadden voor hun on derzoek bepaalde verwachtingen, die echter met allemaal werden bewaar- dag: 16.00 u D2; 16.00 u. El; 11 E2 E3; 17.30 u. D1; 18.30 leam la9:16 00 u. D3; 18.30 B1. 'toag: 16.00 u. E4,16.00 u. E5; u C3; 18.30 u. D1+C1; 19.15 19 00 u. C2. fer<teg: 16 00 u. F pup 17 00 "Pi 18.30 u C1. Maarten Hoogenbosch bij zijn koeien aan de Ploegelanderweg „Er hadden wel doden kunnen vallen. (Folo Harry de Graaf) In verband met vakantie van wethou ders worden de raadscommissies van september samengevoegd De leden van Welzijn en FET vergade ren op woensdag 17 september en A&O en ROH zijn samengevoegd op donderdag 18 september In beide gevallen is de bijeenkomst om 19 30 uur in het raadhuis en is publiek wel kom. Acht automobilisten, die in de nacht van dinsdag op woensdag aan een blaastest werden onderworpen bij De Koog, gingen allemaal vrijuit Geen van hen had met Bacchus achter het stuur plaatsgenomen. Maar de poli tie kon toch nog een bekeuring kwijt Een 21-jarige Texelaar scheurde na melijk voorbij met hoge snelheid. Hij verklaarde dat hij snel naar zijn bed wou. Het Kruiswerk Kop van Noond-Hol- land start in samenwerking met het Zorgcentrum Texel een gespreks groep voor mensen die dagelijks zijn belast met de verzorging van een vergeetachtig, dementerend familielid. Daarbij wordt vooral ge dacht aan de partners van demente mensen, maar ook kinderen of bu ren die veel te maken hebben met de dementerende oudere, kunnen aan de groep deelnemen. De deelnemers kunnen ervaringen uitwisselen en elkaar ondersteunen. Er wordt uitgebreid informatie ver strekt en adviezen gegeven, bijvoor beeld over de omgang met en de zorg voor deze ouderen, medicijngebruik, procedures bij opname enz Bij voldoende belangstelling start deze gespreksgroep op maandag 6 oktober, waarna nog zeven bijeen komsten van anderhalf a twee uur zullen volgen De aanvangstijd is 14.00 uur en de deelnemers komen bijeen in het Verpleeghuis. Kosten bedragen voor 80,-, ƒ40, voor leden van het kruiswerk. Voor meer informatie of aanmelding kan men elke werkdag tussen 9.00 en 17.00 uur bellen naar de Gezond- heidswijzer van Kruiswerk Kop van Noord-Holland, tel. 0223-650135.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5