CjroenrwartrJexeUin het N omberg garandeert plevering woningen Natte horeca De Koog: aparte jongerencamping leine boswachter vlucht door raam I1 Financiële nood aannemer Visser: Bezorgde brief over kampeerbeleid VERDER IN DIT timmer Seafestival: beter imago door nieuwe naam Onderzoek haven kost ruim een ton Landbouw: buitje nu wel weer welkom •o Schaaksimultaan of ezelgevecht? Galgenlandje even in ere hersteld Teso: uittocht en intocht TEXELSE®COURANT - telefoon 322 422 fax 322 411 TEXELSE COURANT Zomerse uitschieter Mraging afbouw mplex Dirksoord ^Storm overvalt iwee jachten Doorgereden na aanrijding Calluna tijdelijk dicht door defect jERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11209 DINSDAG 26 AUGUSTUS 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv irkstraat 10, 1791 AC Den Burg, telefoon 0222 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 -31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. 3QHNEMENTSPRIJS f 55.6S PER HALF JAAR. LOSSE NUMMERS 11.55 Redactie; tel. 0222 - 36 26 20, fax 314111 Buiten werktijd; Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. 31 72 66 B.g.g. 06 - 53 73 33 82, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 De meeste vakanties zijn afgelopen, dus er vond dit weekend een ware uittocht plaats. Cijfers tonen echter aan dat ook een intocht heeft plaats gevonden. Er vertrokken 6969 auto's en er kwamen 6092 voor terug. Vorig jaar vertrokken in het vergelijkbare weekend 6204 automobilisten en kwamen er 5205. Zowel vrijdag als zaterdag was tot 17.00 uur een tweede boot in de vaart. Vrijdag deed zich aan Texelse zijde wachttijd tot anderhalf uur voor. In Den Helder was tot eind van de middag een half uur wachttijd en 's avonds een uur. Zondag kwamen de vertrekkers pas laat op gang. waar schijnlijk door de warmte. Vanaf 17.00 uur deed zich opTexel een uur wacht tijd voor en de boot moest één extra overtocht maken om alle aanbod te verwerken (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van RECREATIESTICHTING TEXEL (Advertentie) Nu de drukkerij/uitseverij uit ons pand verhuisd is, gaat er bij ons heel veel veranderen. Het begin is: nieuwe makkelijke nummers Sinds jaar an dag voor kantoor an thuis Drukkerij/uitgeverij Langeveld en de Rooy zit tegenwoordig aan de Spinbaan. De advertentiebalie, de drukkerij, de administratie - alles is verhuisd. Met één uitzondering: de TC redactie blijft op het oude adres aan de Warmoesstraat. Alle telefoonnummers zijn gelijk gebleven. Alleen het redactiekantoor van de TC heeft een nieuw faxnummer: 32 30 00. Geen record, maar met een lengte van ruim 4,65 meter vormen de zon nebloemen in de tuin van de familie De Vries aan de Willem van Beieren- straat een uitschieter die er mag zijn. De zaadjes werden met zorg geplant en opgekweekt door A ron Beijert. de vijfjarige kleinzoon van de familie (Foto Gerard Timmerman) geren-onvriendelijk en zelfs jongeren- werend eiland, is direct merkbaar in onze bedrijfsvoering. Wie afgelopen zomer op een doordeweekse nacht door de Dorpsstraat liep, kon het zien. geen kip op straat Spoeling dunner De spoeling werd nog dunner toen het aantal café's in De Dorpsstraat dat zich op .jongeren" richtte tegen de verdrukking in toenam Door la gere omzetten groeide, het aantal medewerkers in de natte horeca ech ter met evenredig. ,,Het weren van jongeren kost De Koog werkgelegen heid." Wordt het ,.gat" dat de badgasten achterlaten in het weekend nog opge vuld door Texelaars, op doorde weekse avonden is schraalhans keukenmeester Stam ..Vergeleken met een paar jaar geleden scheelt het me jaarlijks zeker een ton aan om zet," De verloren inkomsten van di verse cafe's worden deels gecom penseerd door de aangebouwde serre s. waardoor de omzet overdag is gestegen Jongeren onvriendelijk De Koger ondernemers hopen dat de RST maatregelen neemt om het jon geren-onvriendelijke imago een halt toe te roepen „Kogerstrand is nog één van de weinige campings die jon geren toelaat Het baart ons zorgen Lees verder op pagina 5 „Door het mooie weer waren er met veel bezoekers. Ze vonden het jam mer, maar toonden begrip voor onze beslissing", aldus bedrijfsleider Erik Heijenk, die Koos van Bijsterveld, de technische man van EurOase. alle lof toezwaait voor diens doortastende optreden. De kelder werd 's middags leeg gepompt en het lek opgespoord. De firma die in mei j.l. het groot onder houd verrichtte, werd te hulp geroe pen. Gisterochtend werd begonnen met de reparatie. In de loop van de dag konden bezoe kers weer terecht. Omdat zij nog niet van alle attracties gebruik konden maken, mochten ze voor een aange past tarief naar binnen. Aan het eind van de dag was het defect nog niet helemaal verholpen, maar vandaag kan men zich weer naar hartelust in het water vermaken. liter de schermen wordt momenteel hard gewerkt aan t financiële oplossing voor Vissers Bouw- en Timmer- f uit Oudeschild. Het aannemingsbedrijf is door di- oorzaken in moeilijkheden geraakt, waaronder een sverlies op het nieuwe Jan Dirksoord in Den Burg. De levering van 15 nog resterende koopwoningen in dit pro- twordt hierdoor waarschijnlijk later dan gepland. Ook huizenbouw in De Mars dreigde vertraging op te lopen, ijectontwikkelaar Ed Momberg van MO Projekt garan- ert kopers echter dat hun woningen gereed komen. er heeft problemen om zijn [laannemers te betalen. De af- «van vier koopwoningen in De die begin september moeten Jen opgeleverd, leek hierdoor in nel te komen. Momberg heeft nu alen de onderaannemers zelf Streeks te betalen, ranvacht dat de problemen tus- Visser en de onderaannemers «orden opgelost. Maar welke irautselingen er ook zijn, de klant met de dupe worden. Voor de ingen die op korte termijn worden >«i leverd, moest daarom een op- ng worden gevonden. We heb- Je kopers aangeschreven dat de B«§ering binnenkort zal plaatsvin- aldus Momberg. tal op of kort na de geplande a het geval zijn. Eén woning is Maar, maar dat heeft te maken met aanpassingen van de vloer verwarming. MO Projekt heeft volgens hem con tractueel het recht om rechtstreeks de onderaannemers te betalen. „Zoiets doe je in overleg. Vandaag (maan dag, red.) is Visser akkoord gegaan met ons voorstel De consequenties hiervan zijn voor ons Momberg doet een goed woord voor de betrokken bedrijven Die zouden zich bezig houden met andere klus sen zolang ze geen geld krijgen, maar dat klopt volgens Momberg met. „On danks alle problemen zijn de onder aannemers gewoon doorgegaan. Als dat even niet gebeurde, kwam dat omdat het niet in de planning lag." Heilig Visser voert in opdracht van MO Projekt de hele fase-Hl van De Mars uit. Voor de overige in aanbouw zijnde woningen zijn er volgens Mom berg „voorlopig geen consequen ties". „De klanten zijn mij heilig", ver zekert hij Over de huizenbouw in 't Mieland bij Oudeschild is Momberg nog in over leg met Visser. Bedoeling is dat daar mee per 1 oktober wordt begonnen „In principe door Visser, maar de onderhandelingen lopen nog." Adviseur Vissers Bouwbedrijf doet geen uitla tingen over de kwestie. Woordvoer der Robert Visser verwijst naar de adviseur die het bedrijf in de arm heeft genomen. Die was echter niet voor commentaar bereikbaar Wellicht wordt deze week méér duidelijk. Ver schillende betrokkenen werken aan een reddingsplan. De bank (Rabo) plotselinge noodweer dat zich middag bij Texel aandiende ver takte paniek onder de beman- >an een jacht ten westen van De ^êf Het onweer ging gepaard met windstoten. De bemanning it Beursplein 5 ging er op af, als de Cor Boersma, het kust- Schip dat in de buurt voer. Er ook nog een jacht bij de atdse Gronden gesignaleerd, die bemanning leek de situatie Imeester. de situatie bepaald spook- was, was het volgens de U-mannen ook een bijzonder K. „Je zag links en rechts de au inslaan. Het was inktzwart felverlichte flarden als er weer schicht neerdaalde", aldus één en. donder en bliksem over wegtrokken, nam ook de wind eproblemen voor de jachten los- Tzelf op. Voor de zekerheid de Beursplein nog een rondje over de Gronden en levervolgens terug op de thuis- Gezinnen genieten op een terrasje in De Koog van een versnapering. Jongeren weten de uitgaansgelegenheden in de badplaats in mindere mate te vinden. Ondernemers in de natte horeca wijten dit aan een selectief kampeerbeleid. (Foto Gerard Timmerman) heeft een belangrijke stem in het ge heel. In juli meldde deze krant al dat Vis ser per 8 september a.s. tien mede werkers ontslag heeft aangezegd. Eigenaar Marlen Visser stelde dat het verliesgevende project Dirksoord niet de enige reden voor het ontslag is. Het ontbreken van een nieuw groot project noemde hij als één der voor naamste oorzaken. Momenteel heeft het bedrijf 40 man op de loonlijst. Om op een gezonde manier te kunnen draaien, is een afslanking noodzake lijk. Dirksoord Het nieuwe seniorencomplex Jan Dirksoord is nog niet klaar Voor de bouwvak kwam de voltooiing een stap dichterbij door de oplevering van 17 huurwoningen. Een vleugel met 15 koopappartementen zou in oktober a.s. beschikbaar komen. Die planning wordt niet gehaald, zo laat directeur Jan van Andel van opdrachtgever Woningstichting Texel weten. „Door de problemen bij Visser is enige ver traging ontstaan De woningen wor den later, maar niet veel later, opge leverd dan gepland. Het is niet dramatisch." Lees verder op pagina 5 Een bromfietser die vrijdagavond op het fietspad langs de Waalder- weg een aanrijding veroorzaakte, is doorgereden zonder zich be kend te maken. Een 51-jarige vrouw uit Den Burg was het slacht offer. De politie is op zoek naar getuigen. De vrouw en haar echtgenoot fietsten achter elkaar toen zij werden inge haald door twee bromfietsen. Eén van deze voertuigen bieef met het stuur haken achter het stuur van de fiets van de vrouw Daardoor kwam de vrouw ten val en raakte ze gewond aan haar gezicht. Wie het ongeluk heeft gezien, wordt verzocht contact op te nemen met de politie in Den Burg. tel. 32 21 88. Koger ondernemers uit de „natte" horeca voelen zich genoodzaakt te onderzoeken of het zin heeft om zelf een jongerencamping te gaan exploiteren. Dat schrijft de Stich ting Tropical Sea Festival (TSF) in een bezorgde brief aan het bestuur van de Recreatie Stichting Texel (RST). Ze spreken hun zorgen uit over met name het kampeerbeleid ten aanzien van de jeugd. „De eco nomie van De Koog is voor een groot deel gebaseerd op uw gas ten", nodigen ze het RST-bestuur uit om samen aan een oplossing te werken. Signalen dat de stroom jonge toeris ten die het eiland bezoekt zou achter blijven, doen al jaren de ronde. „Grote groepen jonge badgasten, zoals je die voorheen zag rond stappen, kom je eigenlijk met meer tegen", constateert TSF-voorzitter en café-ondernemer Rein Stam, die al zo'n twintig jaar werkzaam is in de Koger horeca. Het teruglopende aan tal jongeren wijt zijn stichting aan het kampeerbeleid. „Als horeca-onder- nemers worden we tot vervelens toe geconfronteerd met teleurgestelde jongeren met uiteenlopende klachten. Met name de klacht dat groepjes jeugdige kampeerders worden ge weigerd is ons een bron van zorg tis éénmaal was-ie deze eeuw 'herland waargenomen: de 'boswachter. Het vlindertje, de familie der zandogen. M augustus plotseling op in Mn in Den Burg. Ben obosch zag de bruine in een vlinderstruik bij zijn woning aan de Burger houtstraat. Later bewaarde kenner Kees Maas de vlinder een paar dagen in een potje. Toen hij een foto wilde laten maken, vluchtte het diertje echter door een open staand klapraam... „Deze waarneming is nog opzienba render dan die van de rouwmantel, twee zomers geleden. Die vlinder was sinds de oorlog niet meer gezien, de kleine boswachter voor het laatst in het begin van de eeuw", vertelt Maas. Hij baalt ervan dat hij het „keiharde" bewijs niet heeft kunnen leveren in de vorm van een foto. Vorige week ging hij met de gevangen vlinder naar de studio van fotograaf Simon Smit aan de Weverstraat. De eerste opname mislukte omdat de flits niet afging. Het kennelijk klaarwakker geworden boswachtertje zag z'n kans schoon. Mogelijk aangetrokken door een felgele zonwering flitste hij linea recta z'n vrijheid tegemoet. „Als 'n streep, daar ging-ie", treurt Maas, die zichzelf wel voor het hoofd kan slaan dat hij de ruimte niet had afgesloten. „Nu ontbreekt het keiharde bewijs. Terwijl Ben Hoogenbosch en ik de vlinder uitgebreid hebben bestu deerd. Onafhankelijk van elkaar heb ben we vastgesteld dat het om de kleine boswachter gaat Opwinding De ontdekking zorgde voor opwin ding bij Nederlandse liefhebbers. Deskundigen van de Vlinderstichting wilden zaterdag naar Texei komen om met verrekijkers en fotocamera's de tuintjes in Den Burg af te speuren Wegens het bewolkte weer kwamen ze een dag later, maar het lukte niet om de kleine boswachter voor de lens te krijgen. Maas hoopt dat het vlin dertje zich toch weer laat zien. De kleine boswachter (hipparchia alcyone) lijkt sterk op de eveneens zeldzame grote boswachter. Dwars over de vleugels loopt een licht-grijs- bruine band; bij de kleine boswach ter is die iets lichter De dagvlinder leeft in Midden- en Zuid-Europa op warme, droge, meestal zandige ter reinen en in lichte dennenbossen. Ten noorden van de Alpen komt hij nauwelijks voor. Verder is hij herken baar aan een „slappe" vlucht zoals van een zandoog en doet hij denken aan de heivlinder. Meer waarnemingen Bij Hoogenbosch hield de kleine bos wachter zich op 14 en 15 augustus op in een vlinderstruik en keerde hij de 19e terug Op 21 augustus ontdekte Maas de vlinder in een tuin aan de Meester Kraaistraat. Of het steeds om hetzelfde exemplaar gaat, is niet zeker Maas kan slechts gissen hoe de kleine boswachter op het eiland is verzeild geraakt. „Hij kan in een ho gere warme luchtstroom zijn meege voerd, maar ook als pop door vakan tiegangers. Ook is het denkbaar dat iemand hem hier als vlinder heeft losgelaten." Om aan te tonen dat het niet om loze verwijten gaat, hebben de onderne mers de klachten opgetekend in een soort zwartboek, waarin de aan brengers met naam en toenaam staan vermeld Volgens de onderne mers betreft het met alleen klachten van jonge kampeerders. „Ook gezin nen en volwassenen laten zich zeer kritisch uit Enkele jaren geleden hoorden wij voornamelijk positieve berichten van veelal fervente Kogerstrand-fans. Nu mopperen mensen veel Men is niet tevreden over de prijs-kwaliteitsverhouding en ook niet over de strenge regels." Noodcamping Volgens Stam kunnen afgewezen kampeerders alleen nog enkele da gen op het eiland blijven dankzij een plaats op de noodcamping. „De noodcamping is verworden tot een selectiebedrijf voor bezoekers van de reguliere kampeerterreinen. Vaak vertrekken de mensen echter direct en gaan op zoek naar een andere vakantie-bestemming." Volgens Stam is het jongeren-on vriendelijke beleid begonnen met het inkrimpen van het jongerenterrein tussen paal 18 en 19 met destijds meer dan duizend kampeerplaatsen tot minder dan de helft. Horeca-on- dernemers zagen de daarmee ge paard gaande afname van het aantal jonge toeristen met lede ogen aan. Dat Texel zich profileert als een jon- Wegens lekkage in één van de technische ruimten was zwem paradijs Calluna zondag en giste ren enige tijd gesloten. De leiding besloot tot deze maatregel om de veiligheid van bezoekers niet in ge vaar te brengen. In de loop van maandag was het bad alweer be perkt in gebruik. Vandaag zal de situatie weer normaal zijn. Zondagmiddag werd ontdekt dat de tweede kelder -niet te verwarren met de hoofdkelder waar de meeste ap paratuur staat- gedeeltelijk blank stond. Het water had de pompen van de glijbaan en de whirlpool inmiddels bereikt. Gezien het risico op kortslui ting werd toen besloten het bad te ontruimen.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1