100 jaar De Denne Sea Festival: gezellig maar ook wanklanken Kwetsbare kunst in Galerie Langewaal Zeehonden eigenlijk niet langer zeldzaam Ook passanten welkom in de Peli Pub Tellingen wijzen op record bedrijvigheid Wat ik zeggen wou... „Loffelijk plan" Agenda Inenting pony's en paarden Wat ik zeggen wou... Campingbeleid 1 COURANT Niet aanspreekbi Gerritsenkoor Texel heeft er weer een bar bij. Zaterdagmiddag werd de Peli Pub geopend als onderdeel van het hotel-, restaurant en appar tementencomplex De Pelikaan aan de Pelikaanweg bij De Koog. De bar is in de eerste plaats bedoeld om de gasten van dit complex een sfeervolle gelegenheid te bieden om wat te drinken, maar ook ande ren zijn welkom. De bar is ondergebracht in het deel van het gebouw waar zich tot voor kort het terras ,,Effe Sitte" met patat- bakkerij bevond. De nieuwe firmanten van De Pelikaan. Rob Vos en Gerben Bergstra. vonden dat niet passend. Ze maakten er een bar van, wat door Rob Vos grotendeels eigenhandig gebeurde. Alleen de aanpassing van de gevel werd overgelaten aan een echte een aannemer- Drijver Bouw. Bezoekers kunnen elke avond tot in de kleine uurtjes in de Peli Pub te recht. De Pelikaan had al een bar bij het receptiegedeelte van het gebouw. maar daar is het een komen en gaan van mensen en rinkelt voortdurend te telefoon wat niet bijdraagt aan een rustige sfeer. De Peli Pub biedt de vereiste rust wel De bar is fraai, maar met overdreven ingericht en aange kleed. Het zakelijk succes van dit bedrijfsonderdeel zal voor een be langrijk deel afhangen van de man of vrouw achter de tap. Een barkeeper (m/v) die daar vast aanwezig zal zijn moet nog worden aangeworven. Sleutel De Peli Pub werd zaterdag officieel geopend door aandeelhouder ..Appie" Faber uit Sondel, die de hoofdingang ontsloot. Veel genodig den waren er getuige van. Die geno digden hadden bij hun uitnodigings kaart allemaal een sleutel gevonden, waarmee ze een prijs konden winnen. Paste de sleutel op het slot van een kastje, dan mocht de betrokkene in het na]aar een geheel verzorgd wee kend in het hotel doorbrengen Het bleek dat de sleutel van Moniek Boekhoff en Tessa van Daalen paste, zodat zij de gelukkige winnaars wa ren die zich binnenkort met partner kunnen laten verwennen. Ter gele genheid van de opening zou ook een parachutist bij De Pelikaan landen, maar dat moest wegens bewolking en regen worden verplaatst naar de vol gende dag. EcoMare en het opvangcentrum in Pieterburen, weer tot 1050 gestegen. Vervolgens kwam echter de volgende klap de zeehondenziekte. Het virus hield genadeloos huis in de Wadden zee. In 1988 waren nog slechts 530 dieren in leven Opnieuw langzaam kwam de zeehondenstand de gevolgen van het virus te boven Geschat werd dat de dieren met 15 procent per |aar zou den toenemen. Maar die schatting bleek te voorzichtig. Afgelopen sei zoen vormde met 27 procent een top jaar. Niet alleen qua aantal gaat het goed met de zeehonden, de dieren zijn ook erg gezond. Het geboorteper centage is bijna op het oude niveau en de jeugdsterfte is sterk gedaald. Vóór de epidemie stierf ruim zestig procent van alle zeehondenbaby's in hun eerste levensjaar. Dat is nu slechts veertig procent Beschermingsmaatregelen zoals het instellen van rustgebieden en de ver betering van de waterkwaliteit staan aan de basis van de verbetering van de zeehondenstand. De gehaltes aan gifstoffen zoals PCB's die geboorte en afweer bij zeehonden negatief kunnen beïnvloeden, zijn in de jaren tachtig met de helft gedaald. Wetenschappers temperen het en thousiasme enigszins. Het getelde aantal van 2020 lijkt misschien roos kleurig, maar is nog maar een fractie van het aantal dieren dat begin deze eeuw de Waddenzee bevolkte.. Er is naar hun mening nog geen aanleiding om de beschermingsmaatregelen te versoepelen. Soms denk ik wel eens; we leven in een bordjescultuur. Als RWS of een willekeurige andere instantie ergens een paaltje plaatst, komt er onmiddelijk een bordje naast te staan met een verklaring waarom dat paaltje er staat. Als men de duinen laat begrazen door Schotse Hooglanders worden er meteen Checkpoint Charly-achtige toestanden opgericht met grote landschapvervuilende borden om de goegemeente uit te leggen wat die beesten daar doen. Als SBB een paar bomen omhaalt om deze gewoon te laten afsterven, moet er direct een bordje bij met wijze les sen over ecologische bosbouw. Dit soort gedachten speelden door mijn hoofd toen ik in de TC van 28 augustus jl. las hoe men. na een storm van verontwaardiging en be zorgdheid, het „loffelijk plan molen" weet te relativeren tot een overdekt paneeltje in het oude gemaal gebouwtje. Maar, tenzij dit paneeltje in een gou den lijstje komt te hangen, is dan de vraag gewettigd of de gemeente daaraan dan ƒ35 000,- moet bijdra gen. Bovendien werd volgens de TC van 15 augustus jl door een juichende gemeenteraad wel degelijk gespro ken in termen van „De oostkant van Texel nog meer in beeld brengen". En: „Een goede invalshoek om het Dinsdag 2 september In de NH-kerk van De Koog wordt een zomeravondconcert gege ven door Loes Bakker (dwarsfluit) en Reinout Weiffenbach (gitaar). Aanvang 20.15 uur, de toegang is gratis. Na afloop wordt een inza meling gehouden ter bestrijding van de kosten. In Klif 12 brengt de damesgroep „De Dulle Roeckers" hun pro gramma „Chickentales", met zang, dans en spel Aanvang 21.00 uur, toegang ƒ20,- (vriendenprijs ƒ15,-). Vanaf 16.00 uur draait in Cinema Texel Men in Black en vanaf 19.00 en 21.30 uur Conspiracy Theory. Woensdag 3 september In Cinema Texel begint om 14.00 uur Bean, om 16.00 uur Men in Black en om 19 00 en 21.30 uur Conspiracy Theory. Bij De Cocksdorp wordt tussen 16 00 en 18 00 uur een wad excursie gehouden. Opgave bij EcoMare. ledereen mag mee met een IVN- wandeling door de Bollekamer, aanvang 19 00 uur bij de ingang aan het Hoornderslag In De Lindeboom begint om 20.00 uur een informatieavond over de Nationaal Parkstatus voor de Texelse duinen ledereen is wel kom. Donderdag 4 september Om 14.00 uur gaat bij De Schuil hut achter de NH-kerk van De Koog een historische route van start. Deelname is gratis; mensen zonder auto kunnen doorgaans meerijden. Op het wad bij De Cocksdorp wordt tussen 16.30 en 18.30 uur een excursie gehouden Opgave bij EcoMare. In White Eagle, Schilderend 19, wordt vanaf 19.30 uur een avond gehouden ter introductie van een nieuwe cursus Tai Chi Chuan, een oude Chinese bewegings kunst, In Cinema Texel draait om 16.00 uur Men in Black, om 19.00 uur Batman and Robin en om 21.30 uur Conspiracy Theory. Vrijdag 5 september In Cinema Texel draait om 16 00 uur Men in Black, om 19.00 uur Batman and Robin en om 21.30 i uur Conspiracy Theory. Zaterdag tussen 10.00 en 12.00 uur is de dierenarts in manege Akenburg voor de jaarlijkse inenting van- paarden en pony's. Deze vaccinatie tegen influenza en tetanus dient jaar lijks binnen 12 maanden te worden gegeven. De kosten bedragen 30,- Het vaccinatieboekje moet worden meegebracht. Bnocn van lezen.Ba.ua >crjfit»'.tdclijldic.d van Je toUrn* Lang heb ik geaarzeld of ik zal rea geren op diverse krantenberichten, maar na het laatste schrijven'heb ik het idee dat verschillende dingen door elkaar worden gehaald. Ook ik sta (27 jaar, mijn man al 45) op Kogerstrand en dat doe je niet zó lang als het niet prettig of gezellig is. Er is namelijk een verschil tussen staan (kamperen) en beleid. Dit laat ste kun je weer splitsen in 1 stichting en 2.camping. De laatste weet sinds 1979 mijn wens; kraan terug in H. Deze heeft er tot 1971/72 gezeten, maar helaas, het gebeurt niet (nooit?). En van de eerste krijg je nooit antwoord. Want wel zes bij mij bekende families hebben brieven naar de stichting geschreven. Eén daarvan heeft zelfs een brief privé in de brievenbus gestopt. Dus meneer Hofmann. wie heeft hier zijn vizier gesloten? De entree is mooi. Maar de toilet ruimtes zijn nog steeds de visitekaart jes van een camping en die zijn bij ons knudde (voorzichtig uitgedrukt), terwijl je er goed voor moet betalen. Had het andersom gedaan: eerst toi letten, dan entree. De onrust gaat dus om beleid. Kam peren doen we met plezier. Els Duin, Haarlem. omringende gebied onder de aan dacht te brengen". En: „Een slecht- weer voorziening waaraan het eiland behoefte heeft". Dick Drijver vond zelfs dat het parke ren dan ook gelijk geregeld moet worden. Dit soort gedachten staan mijns inziens diametraal tegenover het plaatsen van een „overdekt info- bordje" dat uitsluitend op „blauwe wimpel-dagen" kan worden geraad pleegd. Mi|n advies is dan ook: laat de oost kant van Texel zoals het is. De toerist die de rust en het land schappelijk schoon van oostelijk Texel prevaleert boven het hoedje- toetertje-gedoe in De Koog weet dit heus zelf wel te vinden en heeft daar bij geen behoefte aan educatieve uit eenzettingen over de waterhuishou ding van Texel. En als de gemeente dan toch ƒ35.000,- te vergeven heeft, kan zij misschien vast een begin maken om de ruim 3 ton te veel ontvangen OZB aan de burgers terug te geven. J. A. Does, Oosterend. DINSDAG 2 SEPTEMBER 1997 TT7YT7T CTT O De weersomstandigheden waren met ideaal, maar het had veel slechter gekund. Vrijdag was het weer in elk geval nog prima en het vuurwerk waarmee het festival werd geopend was een succes. Wel raakten enkele huisdieren in venwarring door het geknal. De politie kreeg het verzoek uit te zien naar een kleine witte hond en twee grote terriërs die er in paniek vandoor waren gegaan. De nieuwe naam voor het feest waar mee De Koog het seizoen pleegt af te sluiten, moet nog wennen. De feestgangers zelf hadden het conse quent over ,,het troppikal" Aanwijzin gen dat door de gewijzigde naam de zuigkracht voor overkantse jongeren minder is geweest, zijn er met. Groe pen jongelui die uit waren op rotzooi, waren er ook nu. Door bij de eerste incidenten snel en duidelijk op te tre den wist de politie hen te ontmoedi gen. De beuk is de koningin van het woud, de eik is de ko ning. De naam beuk is afgeleid van Boe, dat zowel boek als boom betekent. De Hunnen griften hun me dedelingen in de schors of beukenpfankjes. De beuk heeft nog steeds last van mensen die de bast als schrijfpapier be schouwen. Naast leverancier van kwaliteitshout, onder andere voor meubels, is de beuk bekend om de eetbare beukenootjes. Er te veel van eten kan keelpijn veroor- 100 Jaar geleden was Texel kaal. In It werd begonnen met de aanplant van dennen. Daarmee was tevens de naait* van het bos geboren: De Dennen. Man die vlag dekt allang de lading niet mee Tal van boomsoorten zijn er te vinden deze rubriek wordt er telkens eentje uitgepikt. zaken, door de giftige stof fagicine. De beuk ondiep, de wortels spreiden zich over een groteci vlakte uit om de boom voldoende stevig te verank Mede door dit vlakke wortelen is het bij onweert te schuilen onder een beuk, dan onder een eik Op Texel worden vanaf het begin van de twintig®! beukenootjes in het dennenbos ge zaaid. Aanplant van beuk vond vooral vanaf de de' jaren plaats. Dit gebeurde op de lager gelegenP sen, die vaak nog lang als grasland in gebruik* De permanente bereikbaarheid van het grondt maakt, dat de beuken op het eiland goed groeien In historische tijden groeiden al eiken-beukenW langs de Nederlandse kust. Onderzoek naar slué in de bodem heeft dit aangetoond. Aan het beg* de jaartelling was er een uitgestrekt woud vanaf de omgeving van Enkhuizen tot voor de huidige Texelf' Dit bos had mogelijk een verbinding met een vergelijkbaar oerbos in de omgeving van Den Haag. Langs de Bos en Heiwandeling heeft Staatsbosbeheer aan het Pachapad een in 1936 geplante beuk? keerd. Beuken groeien hier goed, tot bijna op het randje van de naar zee gekeerde rand van het bos. De natte horeca van De Koog is zeer tevreden over het Texel Sea Festival van het afgelopen week end. Het was gezellig druk en alle deelnemende bedrijven (elf cafés en twee discotheken) hebben prima omzetten gedraaid. Wan klanken bleven niet uit, maar de versterkte politie, die goed samen werkte met het beveiligingsbedrijf BOWA, wist de meeste incidenten in de kiem te smoren. Er moest herhaaldelijk worden opgetreden tegen openbaar drinken en urine ren op straat. Er waren zes vechtpartijen waar de politie werd bijgehaald. een druktemaker in de kraag greep en hem naast het paard, achter waarts liet lopen naar het politiebu reau Volgens organisator Rein Stam deed de sfeer van dit festival sterk denken aan het Tropical Sea Festival van de eerste jaren Ondanks dat door grote aantal mensen flink werd gedronken, ging het er overwegend relaxed toe. Het aantal festivalbezoekers moet in de duizenden hebben gelopen Vol gens schatting van Stam is 60% daar van toerist, de rest Texelaar. De marktachtige manifestatie zater dag in de Dorpsstraat was ondanks het druilerige weer erg gezellig Echt nat werd niemand want de straat was onder meer aangekleed met enorme parasols die ook als paraplu prima bleken te werken. Rijen dik stond het publiek voor de zeventien kramen maar nog meer voor de muziek- en dansacts op het plein bij de kerk en op het publieke terras bij Las Vegas. De Koog had de organisatie van de markt uitbesteed aan het bureau DEP uit Capelle aan de Ijssel, wat prima is bevallen. Tot 15.00 uur zag het zaterdag middag „zwart" van de mensen. Daarna werd het minder omdat het toen echt hard begon te regenen. Zo ontstond wat de publieke aanwezig heid betreft een „gat" tussen het dag en het avondgebeuren Dat gaat ten koste van de drukte in de avond om dat veel mensen met meer te rugkomen als ze eenmaal huiswaarts zijn gekeerd. Dat effect viel echter mee omdat het 's avonds weer droog was en in elk geval niet koud. Wie f35.- betaalde kon alles meemaken gedurende het hele weekend. De passepartouts werden vlot en mas saal verkocht. Wie had betaald kreeg deze keer geen kaart maar een armb andje, dat niet meer af kon zonder het kapot te maken, een systeem dat van grote festivals is afgekeken. De con trole werd er zeer door vergemakke lijkt, maar een enkeling maakte er bezwaar tegen omdat hij zich als vee behandeld voelde. Achterwaarts Een zeer demonstratieve terechtwij zing was om half eén 's nachts te beleven toen een bereden politieman Een der straatoptredens: dansact met veel tromgeroffel. De hoeveelheid zeehonden in de Waddenzee is gestegen tot een na oorlogs record. Tellingen hebben uitgewezen dat meer dan 2000 exemplaren in het gebied leven. Er werden 405 jongen geregistreerd. Zeehonden kwamen in het verleden in enorme aantallen voor in de Wad denzee. Ze werden zelfs beiaagd omdat ze grote schade aanrichtten onder de visstand. In de jaren zestig werden steeds minder zeehonden gesignaleerd. Een telling leverde in die jaren toch nog 1500 exemplaren op. Maar na een telling in de jaren zeventig bleef de meter op een tragi sche 450 dieren staan. Onderzoek wees uit dat de water vervuiling de boosdoener was. Er werden strenge maatregelen afgekon digd. maar de natuur herstelde slechts langzaam. Pas tegen '87 was het aantal zeehonden, met hulp van Aandeelhouder Appie Faber opent de deur van de Peli Pub; de exploitanten Bergstra en Vos kijken toe. W H'"r Zaterdag 6 september De dierenarts is tussen 1000. 12.00 uur in manege Akenb, voor de jaarlijkse influenza- tetanusenting van paarden en, ny's. Kosten 30,- In Cinema Texel draait om u uur Bean, om 16.00 uur Men Black, om 19.00 uur Batman j Robin en om 21 30 uur Conspirj Theory. Om 13.00 uur start bij de jack; ven in Oudeschild het Noord-u lands kampioenschap tijdrijd voor recreanten. Gospelkoor The Messenj houdt in De Poort achter de Ga formeerde kerk van Den Burgi 19 00 uur een inlooprepetitir Hoogwater te Oudeschi Di 2 9.35 en 22.10 Wo. 3 10.15 en 2220 Do. 4 10.34 en 22.37 Vr. 5 11.04 en 23.20, Za. 6 11.34 en 23.44 Zo. 7 11.54 en 2345 Ma. 8 12.24 en 0.07 Di. 9 12.35 en 0.44 Aan het strand is het ongeveer eenuui der hoogwater De zon komt 8 septert op om 07 01 uur en gaat onder omz uur 2 september nieuwe maan, 3 sepi ber springtij molens in plaats van ruime vergezich ten." Zowel kunstenaar als natuur beschermer staat op de bres voor het behoud van het oerlandschap, ver telde Dijksen. „Maar waar de natuur beschermer zijn gevoel en verstand vertaalt in argumenten die in proce dures, bedenkingen en op hoorzittin gen moeten worden aangevoerd, verwerkt de kunstenaar dat gevoel in kunst." lel De kunstvormen van de in de Waal der galerie exposerende kunstenaars sluiten mooi bij elkaar aan, zo leert een kijkje in de expositieruimte. Zo wel de beelden van Althuis als de schilderijen en tekeningen van Kersting ogen fijn en iel maar trekken onweerstaanbaar de aandacht. Op merkelijk, deze combinatie, want het werk van beiden wordt tamelijk toe vallig tezamen tentoongesteld. Be doeling was dat Althuis samen met Henk van Ulsen zou exposeren, maar toen de beroemde toneelspeler het toch te druk had op de planken, za gen de Elzinga's zich gedwongen een vervanger te zoeken. Die werd ge vonden in Kersting, die eigenlijk pas volgend voorjaar in Langewaal Zou exposeren. De meeste creaties van de uit Zwe den afkomstige Texelse (ze woont in Polder het Noorden) hangen momen teel in haar geboorteland, maar ze had nog vrij veel kleiner werk in voor raad. Juist dit heeft Texelse elemen ten als schapen, vogels en de wind als onderwerp. Vogels Piets Althuis woont in Workum, maar komt al sinds vijfentwintig jaar naar het eiland. De band tussen haar werk en Texel is minder duidelijk, maar de beelden van vogels - die ook in de tuin van de galerie staan - doen onwille keurig denken aan de Wadden. Steeds terugkomend zijn de naar de zon reikende afbeeldingen, waaron- Zondagochtend om half zeve: in de rozenstruiken van de B® een man aangetroffen die en aan toe leek te zijn. Hij waste spreekbaar. De politie consU echter dat hij gewoon flink cr was en zorgde dat hij naar hm gebracht. Margaret en Hennie Elzinga heb ben de viering van het eerste lus trum van hun Galerie Langewaal luister bijgezet met een tamelijk „Texelse" expositie. Schilderes Marianne Kersting en beeldhouw ster Piets Althuis laten zich inspi reren door het Texelse landschap. Kwetsbaarheid is een term die in beider werk een sleutelrol vervult. Dat had ook Sytske Dijksen zo erva ren Het bestuurslid van de Werk groep Landschapszorg wees er zon dag in haar openingspraatje op dat natuurbeschermers en landschaps kunstenaars gemeen hebben dat ze „anders" naar een landschap kijken. Een landschap dient zich volgens spreekster eigenlijk zelf te kunnen ontwikkelen, een proces dat tot hal verwege deze eeuw inderdaad nau welijks werd verstoord „Na de jaren '50 verschenen ook elementen die het weidse landschap begonnen aan te tasten. Lelijke bouwsels in plaats van schapenboeten, hoge masten in plaats van kerktorens, prikkeldraad in plaats van tuinwallen. En hoge wind- Net als veel andere beelden van Pi huis reiken deze vogels naar de zot (FotojoH der de uit de mythologie tel Icarus, die naar de zon wildevf maar neerstortte toen zijn vleugels begonnen te smelt® volg van deze „reikende" hod dat de beelden lang en smal er door nog kwetsbaarder ogen. De leden van het Gerritsenkoortje komen vanaf dinsdag 9 september weer wekelijks bijeen om te zingen Aanvang 18 45 uur in de Thijs- seschool Oud-Texelse op tv. Oud-Texelse Hanneke Westenberg is woensdag avond om 21 00 uur te zien in het RVU-programma „Kanker en daarna". Ze houdt zich bezig met met-toxische bestrijding van tumoren, volgens de dr. Simonton-therapie. Haar praktijk is sinds kort in Heiloo gevestigd.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 2