Doodshoofdrups in Texelse schuur Stamboek: geleidelijk jroter Texels schaap Weer zeldzame vondst Hoge kwaliteit op drukke Groeneplaats irnalenvisserij IEXELSE^* C0URANTDINSDAG 2 SEPTEMBER 1997 Natte titel aan neus Texelaars voorbij Kees Bakker wint zeilstrijd Vijf is teveel Groene route Geul ook open Engels voor beginners este prijzen naar terne en Kikkert ten met schapen werd flink gehandeld en bijgepraat. RvOLG VAN PAGINA 1 handel door enkele grote be- wordt gedomineerd, doet vol kom ook geen goed aan de mmg. Deze machtsposititie is them mede de oorzaak ervan gemechaniseerde gar- tllerij verlies lijdt. Garnalen in landen met lage lonen per worden gepeld, terwijl andelaren machinaal gepelde m zouden boycotten." Natuur is het de natuur die zorgt dat lalensector weer opleeft Bij- ald als roofvissen zich op de n storten. Of als het in de li! koht weer wordt, waardoor de amalenschepen de Noordzee kunnen en de aanvoer daalt zoals ik die ook een vergun den om op het wad te vissen, aan de afslag in zulke tijden taken doen oorspelt echter dat dergelijke 's in de toekomst steeds zeld- "orden „Garnalenvisserij is lis bijvooreeld tong, schol en 'an quotering gebonden. Zo- gemengde bedrijven gaan ®ds vaker toeleggen op de wangst. Ze laten zich vooral slag zien zodra de prijzen iets 'zitten, wat weer nadelig is te markt. Met grotere )e's kunnen deze vissers bij jeer bovendien langer door vergoeding van ƒ120.000,- betalen wegens vangstderving. Boom betreurt het dat de vissers on derling geen afspraken kunnen ma ken over vangstbeperkingen. DETV- voorman Ben Daalder deelt zijn zorgen. „De problemen in de garnalensector zijn groot." Als voor zitter van de Federatie van Visserij Verenigingen stelde hij vorige week in Den Oever vast dat de garnalen- sector moeilijk valt te besturen „Het is niet eenvoudig om onderling private afspraken over stilliggen te maken De garnalenvisserij is toch een rela tief vrije sector en een makkelijk alter natief. Met de produkt organisatie zullen we echter onze uiterste best doen om tot afspraken te komen over vangstbeperking." De resultaten in de andere takken van visserij zijn wisselend. Schol vissers, die de afgelopen jaren het quotum met de helft zagen verminde ren, krijgen veel vis in de netten. Zelfs zodanig veel, dat nu al vast staat dat de vangstrechten dit jaar ontoerei kend zullen zijn „We zullen het in december druk krijgen", voorspelt Cornelie de Jongh die de vangst rechten coördineert. „Het quotum zit nu echt op een dieptepunt. Er wordt druk gelobbyd om voor volgend jaar een verhoging van de TAC (landelijk scholquotum) te bereiken." Vissers vinden dat gezien de toenemende scholstand een verhoging met tien tot twintig procent gerechtvaardigd is. Om te voorkomen dat de hele schol- vloot in december aan de kant moet blijven, wordt nu mondjesmaat gevist Dankzij de bescheiden aanvoer is de schol flink aan de prijs, zodat de vis sers redelijke besommingen maken. Bij de tong wordt de magere aanvoer Piet Verberne kan het nog steeds. Geassisteerd door zijn helpers Richard Oldeveldhuis en Sijke de Vries poseert hij hier met de kampioen en reserve-kampioen bij de 1-jarige ooien. iFcxo s Frans Hopman) Vijf aanspanningen van men vereniging Tussen Wad en Duin mengden zich vrijdag in het Friese Drachten in de strijd om het Neder landse kampioenschap ring steken. Hoewel ze allemaal bij de beste tien eindigden ging de titel aan hun neus voorbij. De weergoden lieten het evenement behoorlijk in de steek. De Texelaars lieten zich daardoor echter niet van de wijs brengen. Er deden 29 combi naties mee en er konden maximaal 18 ringen worden gestoken. Frans Bakker en zijn dochter Emmy Scholl hadden er vijftien, evenals Biem Trap en Bianca Schraag-van de Wetering. Ondanks het Friese hemelwater in de bilnaad kwamen ook Frits en Elles Witte uit op die score. Piet Bakker en Jopie Buisman regen 14 ringen aan de sabel, terwijl het geroutineerde echtpaar Joop en Joke Noom op 16 ringen uitkwam In zijn eentje op een Hobie 18 heeft Kees Bakker een zeilwedstrijd van kustzeilveremging Westerslag ge wonnen. Hij zegevierde over twee manches rnet driehoeksbanen over Rene Jager/Dennis Eelman op een Prindle 19 en Friso Bakker op een Hobie 18 Gedeeld vierde werden Chiel de BoerAMIIem Oosterhaven (Prindle 16) en Henk Prins jr. Op een Dart 18. Rob Soeverein en Dirk van de Wijngaard eindigden met hun Prindle 16 als zesde Tijdens de najaarsvergadering zal bekend worden gemaakt wie de over all-clubkampioen is geworden Een 28-jarige automobilist werd zaterdagnacht op de Ruigendijk aan gehouden voor een blaasproef. Hij blies meer dan het dubbele van het toegestane. De man zei zelf vijf bier tjes te hebben gedronken. 300 pk-limiet 'ewi|l van de kleinere sche- 'at deze „grote jongens" met grotere capaciteit actief zijn J5twaalf mijls-zone. Volgens ten overschrijden ze daarbij 'van300pk Dat de controle °Mit punt te kort schiet, on- 'de Nederlandse staat in een e9en een Helderse visser, de overheid de pk- "Iding niet kon aantonen, "ik dit bedrijf een schade- Belangstellenden beki/ken de verwerking van garnalen op deEmmie". De pri/zen van deze vissoort staan zwaar onder druk. (Folo archmt Toxoiso Courant) „Dat komt omdat ze geen graadje vorst kunnen verdragen", vedelt Kees Maas, die de bijzondere vondst door Simon Smit liet vereeuwigen. „Ik heb hem gebeld dat hij dit keer zijn ramen Texel blijkt een ideale uitwijkplaats voor zeldzame beesten. Na de bij zondere boswachter-vlinder is in de schuur van Sieme Vlaming in Het Noorden een rups van wel tien centimeter gevonden. Het gaat om een exemplaar van de uiterst zeld zame doodshoofdvlinder Ache- rontia atropos). Volgens de Vlinderstichting is het de eerste keer dat een dergelijk exemplaar op het eiland is aangetroffen. „Vermoedelijk heeft de kat 'm al spe lend mee naar binnen genomen', meldt Kees Maas van de Vlinder stichting over de fraai getekende rups Hij werd door Vlaming ingeseind en ontfermde zich over het nog le- Vanaf zondag mag ook weer worden gewandeld achter de Geul Wegens de late aanwezigheid van jonge lepel aars werd aanvankelijk even gewacht met openstelling van deze groene route De overige waren een halve maand geleden alweer toegankelijk voor publiek. Nadat de lepelaars op de vleugels waren gegaan hebben medewerkers van Staatsbosbeheer de Geulroute weer een beetje begaanbaar ge maakt. Desondanks blijft het een pad voor de avontuurlijk ingestelde wan delaar. Omdat het met veel heeft ge regend is de ondergrond nog niet erg nat, maar daar komt in de herfst vast verandering in Stevige schoenen of laarzen zijn noodzakelijk voor de tocht, die deels door wilgen- en vlier struweel kronkelt iiji/ii.'ifiitÏÏiiii(i)^iiiiliiiniiiilii^Miilii^MiiiiiHÏniiiiinfH;iiii^i'iiiiji!1?hjuiiiuj|'iiiiui^niiii De doodshootdrups kan normaal wel dertien centimeter worden. (Foto Szmon Smu) vende dier. De doodshoofdvlinder komt voor in Afrika. De soort trekt jaarlijks naar het noorden. In Neder land worden meestal echter met meer dan tien exemplaren gesignaleerd. De rupsen zijn nógzeldzamer daar van worden maar één a twee per jaar gevonden De sector algemene educatie van het ROC biedt een cursus Engels voor beginners aan. bedoeld voor volwas senen die na de lagere school weinig of geen vervolgonderwijs hebben gehad. Cursisten leren Engels spre ken en verstaan in alledaagse situa ties als kennismaking, familie, werk, hobby's, wonen en winkelen Ook wordt aandacht besteed aan typisch Engelse gewoonten. De cursus wordt gegeven op de vrijdagmorgen van eind september tot eind mei. Op 12 september wordt een informatieve bijeenkomst over deze cursus gehou den Voor inlichtingen: Coos Ampt, tel. 314259. open kon laten Maas heeft de rups thuis in een bakje met zand gedaan. „Hij was aan verpoppen toe Ik hoop dat het goed gaat, maar ik vrees het ergste. Deze rupsen zijn normaal wel dertien centimeter. Deze was aan het achtereind verschrompeld Ik ben bang dat hij is aangeprikt door een sluipwesp." Doodskop De doodshoofdvlinder die midden op z'n rug een aftekening van een doodskop heeft, kreeg grote bekend heid door het gelijknamige boek van Jan Wolkers en de film „silence of the lambs". De vlinder is, in tegenstelling tot de rups. wél eerder op het eiland gezien .Eens in de vijfjaar krijgen we een melding", weet Maas. .Meestal van imkers, die 'm ingekapseld in een honingraat vinden Ze stelen name lijk nectar Als ze snoepen houden ze via een ultrasoon geluidje de boze bijen op afstand, maar dat lukt ken nelijk niet altijd." De rups voedt zich met het loof van aardappelen „Maaralleenonbespo ten exemplaren, want anders leggen ze meteen het loodje." Tot zijn aangename verrassing ging Jos Witte als mede-eigenaar van dit dier met het kampioenschap bi/ de oudere rammen naar huis. Zijn inzendingen werden door de ring geleid door overkantse helpers, on der wie de Belg Guy De Poorter uit Kluisbergen. Elk jaar komt hij ver schillende keren naar Texel om Verberne te helpen Ditmaal assis- ..ncnapentotograat Kees Vis uit Winket vereeuwigt dit charmante gezelschap. Op de Groeneplaats zag het gisteren weer zwart van het volk. Tijdens de kampioenskeuringen stonden de mensen rijen dik rond de ring. Som migen probeerden vanaf een muurtje of andere verhoging een glimp van het traditionele schouwspel op te van gen. De meest fanatieke liefhebbers hadden bijtijds een plekje op de ban ken vooraan veroverd. Onder hen vele hobbyfokkers, zoals D. Beijeman uit Oosterwolde (Gel.). „Ik kom hier niet om te kopen. Wel heb ik weer ideeën opgedaan over de lijn die ik wil volgen", aldus Beijeman, die jaren geleden begon met een ooi van Texelse afkomst niet gecompenseerd door een hogere prijs. De tongstand in de Noordzee heeft door twee strenge winters een flinke veer moeten laten. Het verlies wordt onvoldoende gecompenseerd door bijvangsten als schar, wijting en kabeljauw. Volgens vissers zwemt er wel veel jonge tong rond. Mits een strenge winter geen roet in het eten gooit, zijn de vooruitzichten voor vol gend seizoen goed. De haringvissers, die vorig jaar met een halvering van het quotum kregen te maken, kampen met teruglopende vraag. Door de tegenvallende prijzen, blijven de besommingen aan de ma gere kant. Omdat de haring nog aan de schrale kant is en nog te ver weg. richten de drie Texelse haringvissers zich nu nog op soorten als makreel en horsmakreel teerde hij hem met het gereed maken van liefst 77 dieren. „Piet is nu 72 jaar en levert nog een kwart van het totaal aantal inzendingen op de schapen- fokdag. Ik moet 't u maar te doen geven, hè." Ook Sijke de Vries (Friesland) en Richard Oldeveldhuis (Twente), twee oud-stagiaires, staken de helpende hand toe Aan het „showklaar" ma ken van de dieren gingen enkele da gen voorbereiding vooraf. Niet voor niks, zo bleek na afloop. „We zijn best tevreden", aldus Piet Verberne Superdieren De overige prijzen werden verdeeld door (vooral) Kikkert en Comman deur J Hm Zonen sleepten nog een reserve-kampioenschap in de wacht, terwijl Dick Kikkert twee van zijn ramlammeren bij het beste tien tal terugvond. Tijdens het traditionele etentje na af loop sprak het Belgische jurylid Mare Baele nog een bemoedigend woord voor degenen die net naast de hoofd prijzen grepen „Het verschil in puntenwaardering tussen nummer één en vijf (resp. 12 en 1 punt, red is groot, terwijl er vijf superdieren in de ring staan De fokkers beseffen hopelijk dat nummer vijf ook van grote klasse is." Uitslagen Kampioen oudere rammen: 4030-1810. fok ker C. Kikkert. Den Burg, eigenaars P G Kooi man. J Mant|e. R.J Witte Reserve-kampioen oudere rammen: 4210-2740 fokk./eig. P Ver berne Oosterend Kampioen 1 ^-jarige ram men 4030-2101Kees Kikkert, Den Burg Re serve-kampioen r/2-jarige rammen. 4210-2800. P Verberne Oosterend Kam- pioensgroep oudere ooien: nr 185, C Com mandeur. Den Hoorn Res. kampioens-groep oudere ooten: nr 192. P Verberne Kampioensgroep r/ï-jarige ooien: nr 198, P Verberne Res. kampioensgroep IVï-jarige ooien: nr 207. P. Verberne Kampioen 1-ja rige ooi: 4210-2842. P Verberne Reserve- kampioen 1-jarige ooi: 4210-2856, P Verberne Kampioen oudere ooi: 4210-2624. P Verberne Res. kampioen oudere ooi: 3938-1646 C Commandeur Kampioens groep 1V?-jarige ooien: nr 211, C Kikkert. Res kampioensgroep IVz-jarige ooien: nr 217. Fa J.C Hin 8 Zn Oosterend Beste tweetal ramlammeren: 4030-2410 en 2403, C Kikken Beste drietal ramlammeren: 4030- 2360, 2301 en 2371C Kikkert. Beste stel: nr 131, C Kikkert. Beste tien ramlammeren: 4030-2360, 2301. 2403. 2402. 2260 en 2409 (allen C Kikkert). 4031-1776, 1752 (D.C Kikkert). 4210-3023 (P. Verberne) en 3938- 2875 (C. Commandeur) Spannend Het publiek kreeg enkele spannende keuringen voorgeschoteld. Bij de oudere rammen draaide het uit op een puntendeling, zodat de arbiter de knoop moest doorhakken. Kampioen werd een dier gefokt door Kees Kikkert en eigendom van Piet Kooi man, Jan Mantje en Jos Witte, terwijl Piet Verberne genoegen moest ne men met het reserve-kampioen schap Even later greep Verberne naast de hoofdprijs in de rubriek 1-jarige ram lammeren en opnieuw bleef Kikkert hem voor. Tijdens de rubriekskeuring groot, zo bleek de afgelopen dagen. Tijdens het weekend namen honder den belangstellenden uit binnen- en buitenland alvast een kijkje bij de Texelse fokbedrijven. „Daar is vaak meer gelegenheid om de dieren goed te bekijken met alle papieren erbij Op de markt toont het minder", aldus fok ker Kees Commandeur uit Den Hoorn. Hoewel veel dieren soms al maanden tevoren van eigenaar wisselen, was er gisteren nog wel handel Voor het publiek leverde dat aardige „handje- klap-taferelen" op. De prijzen zijn dit jaar weer beter dan vorig jaar. Lam meren brengen gemiddeld f50,- méér op. Het verminderde aantal schapen in Nederland, maar ook de hogere koersen van de dollar en het Britse pond zijn mede oorzaak van de prijs stijging. Daar staat echter tegenover dat de ooipremie lager uitvalt door de gestegen slachtprijzen Elaine (links) en Lonneke Kikkert zijn net zo trots als hun vader Kees op hun eenjarige kampioensram. lokkerij op Texel is de top. al in de breedte zit enorm veel Helt. Dat moet inzenders die in de prijzen vallen toch vol ling geven. Op hen moeten we g zijn." Het Belgische jurylid Baele, voor het eerst actief op I, toonde zich gisteren na af- van de schapenfokdag logen. Toch klonk ook kritiek, landers vonden dat de jury het en naar een iets royaler apte vaak uit het oog verloor, jitter Jan Zwagerman van het boek oordeelde echter dat het meeviel. bewandelen de weg van de elijkheid Het is ook een kwes- igewennmg voor de juryleden lag ging het al beter dan laatst neer. Ondanks de kritiek denk we op de goede weg zijn", al- «agerman «I is „een iets meer ontwikkeld p met een goede levensduur en I van de rastypische eigen- len" Hét Texels Schapen- lek in Noordholland, organisa- i de schapenfokdag in Den en het Nederlands Texels pstamboek (NTS) hebben dat afgesproken De fokkers |en hiermee van het „keizers- rago" van te komen Moeizame Irtes zijn één van de problemen [i compacte vleesschaap dat in ipder |aren is gefokt, in de boe- r oplevert Handel opulariteit van het Texels inras is echter onverminderd kwam Verbernes jonge ram nog als 1A uit de bus, maar in de kam- pioensring waren de rollen omge draaid „Die van Kikkert heeft een schitterend type, maar die van Verberne beschikt over heel best beenwerk. Een moeilijke keus", vond het geroutineerde jurylid Jaap Worp uit Beets. Revanche Verberne kreeg toch zijn revanche Bij de 1-jarige ooien mocht hij voor fotograaf Cees Vis poseren met de kampioen én reserve-kampioen en ook bij de oudere ooien kwam de kampioen uit zijn stal. Verder leverde Verberne ook de kampioensgroepen bij de 1,5-jarige ooien.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5