Aimabele Hartoch is wolf in ezelskleren V De Koog bekert errassend verder 39 strandwachten voor diploma geslaagd trby beheerst door spanning 'TEXELSE 7C0URANX Looptrainingen Activiteiten voor ouderen Koersbalclub Motorrit MAB an Lubek wint in Belgrado Vernielingen aan auto's Ruim verlies voor gehavend Texel Rit menners Laatste kans: cursus Duits Programma zaalvoetbal Op het gemak van Vaals naar Texel DINSDAG 2 SEPTEMBER 1997 looptrainingen van de Atletiek- jniging Texel gaan sinds deze weer volgens het winter- ?ma De maandagbijeenkomst is .jllen, daar de deelnemers nu joende ervaring hebben om met 'andere trainingen mee te doen. middag is de vrouwengroep al- vgestart om 13 45 uur in de Den- Woensdag is de nieuwe i,angsti|d 18.45 uur. Deze bijeen- ,;i op de baan aan de yderweg is bedoeld voor ïderden Vrijdag beginnen de (ramingen om 19.00 uur op de- la baan Nadere informatie via Bakelaar (31 38 43) of Cees er (318 512). «ren blijven het liefst zo lang jlijk zelfstandig. De Stichting ijn voor Ouderen Texel (SWOT) (activiteiten die dit bevorderen, boren ook sportieve zaken bij. iwx>r55-plussers begint weer op msdag in de dorpshuizen van De gen Oudeschild, donderdag in anever in Den Burg en volgende I dinsdag in De Waldhoorn te Hoorn. ■rfcsdansers kunnen vanaf 9 sep tal weer wekelijks terecht in De talon. Op diezelfde lokatie begin- op maandag 15 september de lans-bijeenkomsten. Vanaf dins- il oktober kan worden gezwom- m het bad in het oude huis van Graaf aan de Beatrixlaan. Het pballen is al gestart. SWOT probeert de prijzen voor fame zo laag mogelijk te hou- Inlichtingen over ..Aktief 55+" itrkrijgbaar via 31 26 96 zomervakantie voorbij is, start oersbalclub „Strenderkoers" de igingsactiviteiten weer. Iedere met ingang van 8 septem- iordt in het jeugdgebouw aan de iat te Oosterend van 14.30 630 uur geoefend. Belang den zijn welkom. In de pauze koffie en koek klaar, imgen via 31 84 14 of 31 88 02. (liefhebbers kunnen zondag nel een rit over Texel. De start II 00 uur bij het parkeerterrein 'deOSG in Den Burg. Er wordt weg een pauze gehouden op tegveld. De rit eindigt in Den rs een Europese Olympic rcewedstrijd heeft de Texelse ran Lubek een veertigtal da- et naki|ken gegeven. De atlete ie in twee uur en vier minuten, as een goede revanche voor iibek, die drie weken ervoor tij- ienETU-wedstrijd in Hongarije ii snelstromende rivier werd aren door de veiligheidsboot en tor bijna verdronk. irado werd gezwommen in lier. De 40 kilometer fietsen fe de deelnemers in de stro feregen over een snelweg. Het aide loopparcours van tien ki- liep door een park. Van 1 eindigde één minuut en tien 'den vóór de bekende tese Lucy Smith. De behandeling van slachtoffers was een belangrijk onderdeel van het examen. Maar liefst 39 leden van de Texelse Reddingsbrigade zijn het afgelo pen weekend geslaagd voor het diploma strandwacht A of strand- wacht B, een ongekend groot aan tal. Er waren negen examinatoren van de Koninklijke Nederlandse Bond tot Redding van Drenkelingen (KNBRD) voor naar Texel gekomen. Onder hen bondsarts Emiel van Galen die vrijdag in het logiesverblijf aan de Pelikaan- weg het „medisch" gedeelte van het examen voor zijn rekening na Daar bij moesten 12 strandwachten die nog niet over het EHBO-diploma be schikten vragen beantwoorden op het gebied van onderkoeling, verwondin gen, hartklachten, zonnesteek en andere problemen die strand- bezoekers kunnen vertonen Van onschatbaar belang is dat de jonge lui weten wat ze moeten doen of na laten en goed kunnen inschatten of zij zelf hulp moeten bieden of dat moe ten overlaten aan professionals. Zaterdagochtend moesten alle kandi daten bij het strand van paal 20 laten zien dat zij het uitvoeren van diverse soorten reddingen effectief kunnen uitvoeren. Ze moesten met hulp van realistisch meespelende „slachtof fers" reddings-, bevrijdings-, vervoers- en transportgrepen tonen Tussen donderdag en zondag wer den bij de Nikadel drie auto's ernstig bekrast, zodat totaal voor een paar duizend gulden schade ontstond Twee wagens (van Duitse eigenaars) stonden geparkeerd bij het Green- side-hotel, de andere was van een Texelaar en stond bij garage Kikkert. In de nacht van zaterdag op zondag werd de spiegel vernield van een auto die in de Dorpsstraat stond, eigen dom van een 29-jarige Koger. in de nacht van vrijdag op zaterdag was een 29-jarige festivalbezoeker uit Utrecht zó dronken dat hij tegen een auto plofte Hij werd door de politie meegenomen naar het bureau. De voetballers van ZAP uit Anna Paulowna hebben zondag met ruime cijfers van Texel '94 gewon nen. De eilandelijke vierdeklassers gingen tegen de eersteklasser met 1-5 het schip in. Texel'94 kwam opnieuw met een ge havend team in het veld. Slechts vier basisspelers waren aanwezig. De rest ontbrak wegens vakantie of blessures. De aanvulling kwam uit het tweede elftal Ruben Boogaard, Mark Keijzer, Fedor Eeiman en Sander Buitenweg versterkten de gelederen. Deze jonge spelers maakten een goede indruk. Vooral in de eerste helft wisten de Texelaars hun tegenstander goed bij te houden ZAP had meerdere kan sen maar kwam daarbij Bart Heer schap tegen, die een knappe partij keepte. Toch moest hij voor rust twee maal vissen. Na rust was Texel'94 leeg en zette ZAP op grotere routine de achter hoede zwaar onder druk. Er vielen nog drie doelpunten, voordat aan winst Sander Buitenweg de eer voor de Texelaars redde Door de 1-5 uit slag plaatste ZAP zich voor de vol gende ronde, ten koste van HRC en Texel'94. De nieuwe Texeltrainer Cees de Wit verwacht volgende week bij de competitiestart over een vollediger team te kunnen beschikken. Dan wordt aangetreden tegen SRC Menvereniging Tussen Wad en Duin houdt zondag een rit. De start is om 11.30 uur op het parkeerterrein aan de Emmalaan naast de OSG. Opge ven bij A. Stiggelbout, telefoon 31 36 86. Voor het eerst, en waarschijnlijk met een voor het laatst, start op Texel een cursus Duits op Havoniveau. Deelne mers kunnen in een jaar een deel certificaat behalen. Volwassenen die in het verleden Mavo Duits of een vergelijkbare opleiding hebben ge volgd kunnen meedoen. Er is aan dacht voor schrijf-, luister-, spreek- en leesvaardigheid, toegespitst op de exameneisen. Het wordt steeds moeilijker om mavo- en havocursussen op Texel aan te bieden. Vandaar dat deze cursus bij zonder en zeker de moeite waard kan worden genoemd. De lessen zijn op maandag van 18.15 tot 20.30 uur in d'Ouwe Ulo. De eer ste bijeenkomst is al geweest, maar de tweede kan door belangstellenden vrijblijvend worden bijgewoond. In- lichtingen via 31 02 33 ot 31 42 03 en drenkelingen 'naar de wal halen met gebruikmaking van tuigjes en lijn. Het opsporen van een vermiste werd gedemonstreerd door het vormen van een ketting waarmee een flinke oppervlakte ondiep water systema tisch werd afgezocht. Het op de juiste wijze vervoeren van de slachtoffer in het water en over het strand hoorde er ook bij evenals het uitvoeren van reddingen met behulp van een boot. Een strandwacht moet uiteraard goed kunnen zwemmen, ook in de bran ding en onder water. Tot het examen hoorde dus ook een uitgebreide zwempartij die door de examinatoren zowel vanuit boten als vanaf het strand kritisch werd gadegeslagen. Om te bewijzen dat zij een duik van tenminste drie meter diep kunnen uit voeren moesten de kandidaten een beetje zand van die diepte naar bo ven brengen. Strandexploitant Cor Kuip had vier van zijn huisjes beschik baar gesteld voor mensen en mate rialen die bij het examen nodig waren Meegewerkt werd ook door de Woensdag 3 september: 18.30 u. Texel'95 5-Texel'94 6 19.25 u Rab 2-Mantje 2 Donderdag 4 september: 18 30 u ZDH 2-Klif 4 19.20 u. Texel'94 7-Oosterend 2 20.15 u. Mantje 3-ZDH 1 21.05 u. De Koog 2-Casino 2 22.00 u. Texel'94 4-Nioz 1 Zaaldienst: Mantje Junioren: 16.45 u. Krim C1-Koog C1 17.30 u. Oosterend C2-Texel'94 C1 Beker: 18 15 u. De Krim 4-De Krim 3 19.05 u Jelleboog 4-De Krim 2 Zaaldienst: Klif 1e klasse E: 20.00 u. De Krim 1-Casino 1 20.50 u. Jelleboog 2-Mantje 1 21.45 u Texel'94 1-Klif 2 22.35 u. De Koog 1 -Klif 1 (Foto Harry de Graaf) Recreatiestichting, die de nieuwe kantine beschikbaar had gesteld voor het aansluitende theoretische ge deelte van het examen. De nadruk lag daarbij op kennis van de zee, wat betreft stroming, muien, zwinnen en op kennis van reddingsmaterialen en -technieken. Monsterlijk was de fietstocht Vaals-Texel ditmaal niet. Met de zuidenwind in de rug reed een ze vental van toerclub Taxi 312000 zondag een zorgeloze rit. Vertrok ken om half vier in de ochtend, bereikte de groep even na zeven uur 's avonds de veerhaven in Den Helder. Ruim een uur later volgde een feestelijk onthaal door familie en bekenden in de garage van de sponsor in Den Burg. Het was stikdonker toen Jan Zijm, Loek van Vliet, Sjaak Ransdorp. Dik Haker, Hans Crezee, Ton Domhofen Frans Hopman in de Limburgse heu vels van start gingen. De autoiampen van de begeleidingswagen met de ..ploegleiders" Kees (Ran) Kees (Vinke) zorgden voor de broodnodige verlichting. ..Ais we net over een heuveltop waren en de auto nog met. was het alsof we in een donker gat reden", zo beleefden de fietsers de eerste twee uur. Toen het begon te dagen, bleek dat ze enorm waren opgeschoten. Al na anderhalf uur bereikten de Texelaars de eerste koffieslop in Maaseik Bijna De lletsgroep bij de Lek. waar hel pontje naar Amerongen aan de overkant al klaar ligt. V.l.n.r. Hans Crezee. D/k Haker Kees Ran Frans Hopman. Loek van Vliet. Sjaak Ransdorp, Jan Zijm, Ton Domhof en Kees Vinke. even gezwind doorkruisten ze via o.a. Helmond. Veghel en Oss de provin cie Brabant, waar ze een mooie route tussen hoge maïsvelden reden. Zelfs een lekke band gaf geen opont houd Op een langzaam leeglopende voorband haalde Loek van Vliet nog luist het pontje bij Oijen over de Maas. Terwijl de boot naar de overkant van de rivier voer. legde Kees Ran ra zendsnel een nieuwe binnenband om, zodat de groep meteen weer kon doorfietsen Via pontjes over de Waal (bij Tiel) en de Lek (bij Amerongen) reed de groep de provincie Utrecht binnen. De gevreesde verkeersdrukte bleef uit. maar hel was wel lastig om een goede korte route te vinden. Dat lukte echter prima Tot ieders verrassing was de pas sage van Amsterdam -in vorige edi ties vaak een knelpunt waar men zich vastreedm een woonwijk of industrie terrein- nu een fluitje van een cent. Dankzij goed aangegeven ANWB- fietsroutebordjes reed het Texelse zevental simpel voorbij de hoofdstad. Nog een mooie route ook:f Gooi. de Naarder vesting, het Muiderslot en de Schellingwouderbrug. Dankzij bord jes richting Purmerend was hel ver volg niet moeilijk. Noordholland-kenner Dik Haker. mei zijn 621aar de oudste (en de taaiste) deelnemer, leidde de groep tenslotte op avontuurlijke wijze richting Den Helder. Dat er over de smalle polder wegen enige kilometers werd omge reden. deerde met want er was tijd genoeg. Zo stond tijdens deze Vaals- Texel niet alleen de eigen prestatie centraal, maar hadden de rijders on derweg voldoende gelegenheid om te genieten van het afwisselende Ne derlandse landschap Bij de finish stonden er 336 km op de teller tKoog heeft zich zondag ten ran ZDH geplaatst voor de Gronde van de strijd om de 'Isbeker. De Hoornders leken "larwerken te krijgen toen zij "Hitten voor tijd een 1-0 voor namen, maar een wpsschot van Pieter List to vreugde in het Hoornder °P het scheiden van de 'omslaan in teleurstelling, tot gelijkspel vergaarden Ploegen evenveel punten, tolsaldo was echter in het tol van De Koog. 'totcompetitie wordt door de Texelse clubs doorgaans ta- onmteressant gevonden. De dichten op succes zijn klein en "vezen dat hun nog nauwe- 4rainde manschappen al vóór in van het eigenlijke seizoen 'toure oplopen. Alleen de be- :lsvan de kantine en de club- -en zich nog wel eens in de J wrijven met de extra Wn). 'ton De Koog, SVO en ZDH "'Par ook in de reguliere com- 'ogenkomen (waarschijnlijk Tom), was dit keer echter al- Plots werd de bekerstrijd "su; 'te testcase gezien, waarbij al aardig kon worden ingeschat hoe de concurrentie heeft overzomerd. Consequentie was ook dat de trainers hun spelers met een enigszins tegen strijdige opdracht het veld in stuur den: wél winnen, niet het achterste van de tong laten zien. Zondag wilde echter niemand meer omzichtig manoeuvreren. Zowel De Koog (7-3) als ZDH (1-0) had afgelo pen week Oosterend verslagen en in de wedstrijd in Den Hoorn moest dus de beslissing vallen. Komt nog bij dat Bernard Ipenburg en Dennis Saai de overstap van De Koog naar Den Hoorn maakten en duidelijk moge zijn dat de spanning vooraf al groot was. Dat vonden ook de toeschouwers, want ze omzoomden vrij massaal het goed bespeelbare veld Jacht De wedstrijd was niet hoogstaand maar inderdaad erg spannend. Vanaf het beginsignaal was het eenrichting verkeer, waarbij de spelers van ZDH op jacht waren naar doelpunten en die van De Koog alles op alles moes ten zetten om niet onder de voet te worden gelopen. Nadat de bal al drie maal de lat had geraakt, konden de Hoornders halfweg de eerste helft de armen juichend in de lucht steken toen Jelte van der Kooi beheerst af rondde. Op aangeven van de Koger grensrechter Aad Eelman keurde de scheidsrechter - die al naar het mid den had gewezen - de treffer echter alsnog af wegens buitenspel. De op winding op en bulten het veld werd er alleen maar groter door. Na rust liep de spanning verder op toen hel veel sterkere ZDH er maar niet in slaagde de verlossende treffer te scoren. Koren op de molen van de Kogers, die onder leiding van de ge wiekste Nico Schot hun uiterste best deden het tempo uit de wedstrijd te halen. Herhaaldelijk stortte één van hen kermend ter aarde, waarna de discussie opnieuw hoog opliep, want volgens de Hoornders speelden de tegenstanders toneel. De Kogers hadden op hun beurt pech toen Cees van Beek doorbrak, oud-ploeggenoot Dennis Saai hem vloerde en de scheidsrechter weigerde de rode kaart te trekken. Granaat Tien minuten voor tijd besliste ZDH ogenschijnlijk de wedstrijd, toen een voorzet van Ronald Biesboer door Jelte van der Kooi werd verzilverd: 1 - 0. De spelers van De Koog leken het ene been niet meer voor het andere te krijgen, reden voor de Zwaluwen om de aanval op nóg een treffer te openen. Maar juist op het moment dat de oren werden gespitst om naar het eindsignaal te luisteren, ondernam Pieter List nog één poging Het schot van de verdediger - die kort tevoren nog op de grond had gelegen met kramp in beide benen - sloeg in als een granaat (1 -1waarna hij door zijn ploeggenoten bijkans onder het gras werd geknuffeld. Schijn bedriegt, zo werd zaterdag weer eens bevestigd tijdens de schaaksimuUaan van Rob Hartoch in De Lindeboom. Met een biertje in de ene hand, een sjekkie in de andere en gehuld in een witte jas van de Ezelvereniging liep de inter- nationaal-meester met het afge leefde gezicht zijn rondjes langs de borden. Hier maakte hij een kwink slag, ergens anders liet hij iemand een slechte zet terugnemen en de tot op dat moment muisstille toe schouwers voegde hij droogjes toe: „Er mag rustig gesproken worden, wat mij betreft. Hartoch was echter een wolf in ezelskleren, want toen aan het einde van de middag de balans werd opge maakt, bleek geen enkele van zijn tegenstanders hem ook maar een remise te hebben afgedwongen. De 50-jarige Hartoch is een opval lende verschijning Schakers hebben bij het grote publiek de naam bohémien-achtige figuren te zijn Dat beeld is in feite achterhaald, want'de jeugdige toppers van tegenwoordig zijn vlijtig-studerende geheelonthou ders die zich zwemmend en hardlo pend in conditie houden. Hartoch is evenwel nog een schaker van de oude stempel, die liever op zijn talen ten vertrouwt dan te werken aan zijn openingstheorie en die tot diep in de nacht met vrienden van de Amster damse kunstenaarssociëteit De Kring placht te filosoferen over alles wat hen belangrijk schijnt. Uiteraard on der het genot van de nodige glaasjes geestrijk vocht Wonderkind Als junior werd Hartoch - een generatiegenoot van Jan Timman - gebombardeerd lol wonderkind. Maar hoewel hij in 1965 op 18-jarige leeftijd de zilveren medaille veroverde tijdens de wereldkampioenschappen voor de jeugd in Barcelona, maakle hij de hoge verwachtingen nooit he lemaal waar ,.lk had teveel andere interesses", vertelde hij zaterdag na afloop aan de bar in De Lindeboom. Sinds ruim twintig jaar is Hartoch beroepsschaker in de margezoals hij zelf zegt Hij verdient zijn brood als schaakjournalist en als explicateur tijdens grote toernooien en voor veel geld (zo'n f2000.-) speelt hij op ver zoek simultaanwedstrijden. Dat Hartoch op Texel verscheen was vooral te danken aan zijn vriendschap met Theun de Winter De schaak- meesteren de voorzitter van de Ezei- vereniging leerden elkaar vele jaren geleden kennen in De Kring. Het lu dieke sfeertje dat De Winter in zi/n uitnodiging wist te leggen, deed ken nelijk z'n werk. want Hartoch besloot zich in ruil voor een kosten vergoeding. genoeg eten en drinken en een zacht bed ten dienste te stel len van het samenwerkingsverband van Ezelvereniging, schaakclub En Passant en De Lindeboom Cadeau ..Ik ben wel in voor een stuntje", al dus Hartoch. een mededeling die door De Winter lachend werd beves tigd. ,,lk heb Rob al eens cadeau gedaan, in '78 of '79. Een vnend van mijn toenmalige vriendin was jarig en ze wist met wat ze hem moest geven. Omdat hij een groot schaakliefhebber was, heb ik voorgesteld hem een schaker te geven Hartoch werd in gepakt bij de jarige afgeleverd, waarna hij een dag lang met hem en zijn zoons partijen speelde Zaterdag stond eerst ..Vechten met de ezel" op het programma. Bij deze variant op een bekend schouwspel mochten individuele schakers de met wit spelende meester uitdagen meen snelschaakpaitij, waarbij Hartoch twee ot drie minuten bedenktijd had en de amateur respectievelijk vijf of zeven. Hartoch tiet al zijn tegenstan ders - die bij remise een T-shirt van de Ezelvereniging en bij winst hon derd gulden mochten opstrijken - kansloos. Alleen Jaap Dros bood aardig partij Een knappe prestatie, want de Texelse kampioen kreeg op eigen verzoek geen voorsprong in bedenktijd TC-verslaggever Joop Rommets (die in 1985 voor het laatst de lange kampioensreeks van Dros doorbrak) had zichzelf enige kans toegedicht, maar zijn oud-club genoten introduceerden hem direct na binnenkomst als topspeler. Schro melijk overdreven, maar Hartoch be wees daarna zonder dralen dat een gewaarschuwd mens voor twee telt. Superieur Vervolgens speelde de meester in een simultaanseance aan zestien borden. Weinig, vond hij zelf. en re den om de gebruikelijke regels soe pel toe te passen. Waar de tegen stander van de simultaanspeler normaal dient te zetten wanneer deze aan het bord verschijnt, vond Hartoch dat zijn opponenten wel vijfmaal een rondje mochten overslaan (en dus langer konden nadenken). Desondanks bewees hij ook in deze spel soort superieur te zijn Opvallend genoeg maakte de als schaker onbe kende Werner van der Meer het hem nog het moeilijkst Op zeker moment bood de in het nauw gedreven Hart och zelfs remise aan. Het bestuurs lid van de Ezelvereniging sloeg het aanbod echter af met de woorden: ..Een T-shirt heb ik al. ik ga voor het geld Van der Meers lef werd niet beloond, want Hartoch lachte nog eens vriendelijk en maakte vervol gens gehakt van hem. Na afloop vertelde Hartoch dat hij zich prima had vermaakt en de simultaan graag tot een traditie wil maken. Het bestuur van de Ezelvereniging, die het schaken als een mooie invulling van de culturele doelstelling van de club ziet, hoorde het glunderend aan. De Winter: „tk kan zelf met schaken, maar het is mooi om naar die diep nadenkende mensen te kijken. Ik vind het wel deftig Doodgemoedereerd liet „ezel" Rob Harloch zich uitdagen, in dit geval door Rinus Vitlali. (Foto Joop Rommets)

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 7