Aandeelhouders Teso kiezen opvolger Barendregt Wie van de twee? coMare werkt samen net bezoekerscentra Schrikbarend aantal zwarte" strandhuisjes Paul Krugers Dirk de Lugt Geknip^Cf Vruchtbaar voor iedereen" „Huur massaal ontdoken" ■TEXELSE J COURANT ■W. exf Ji ij Matig jaar voor bramenplukkers Genoeg animo voor rookvrij bridgen Restauratrice aan het werk voor museum Overleden ram toch preferent Jongen gewond door openzwaaiend hek Gemeente betaalt verplaatsing wal 'U.r Hans van Exel Svea Pekel VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1997 al Krugers, geboren op „Pomona" De Koog op 14 mei 1962 stri jde na de middelbare school op «el aan de Heao in Alkmaar. Voor laire dienst werd hij uitgeloot. Zijn iSngstellmg ging uit naar bednjfs- lomie Dat hij op Texel wilde blij- wonen en werken stond voor algauw vast. Met Teso kreeg hij innabij te maken toen hij daar zijn ideeropdracht uitvoerde. Het was londerzoek naar de prijselasticiteit itiet vervoer, oftewel de vraag hoe \e de tarieven kunt optrekken «dat de passagiers wegblijven. 5>ji jaren tachtig was dat een ac- «I onderwerp omdat het vervoer «afnam. Krugers studeerde af in 8. Hetzelfde jaar trad hij in dienst Rab Beheer BV. tot 1991 als nusje van alles. Daarna ging hij i! uitmaken van de directie (in het aider belast met financiële zaken) isl Ben Rab en diens zoon Jan sb De directie werd tweehoofdig «Ben Rab zich in 1993 terugtrok daag is in Castricum een con- ntie over de samenwerking sen Noordhollandse bezoe- icentra. EcoMare speelt daarin belangrijke rol. Een paar jaar iden is toenadering gezocht lat heeft geleid tot enkele pro- Itn, waarbij is geprofiteerd van nis en ervaring bij de verschil- le centra. Gehoopt wordt dat presentatie van de resultaten ir instanties aantrekt. si, te kust en te keur Dat is de «waaronder de tien centra sa- serken Er zijn negen projecten acht. EcoMare doet actief mee ier ervan, „Het idee is dat de thillende centra streekgebonden «natie geven en dat wij het al- Krugers is voor 25% aandeelhouder bij Rab. Wat betreft andere activiteiten: Krugers is vice president-commissa ris van Exploitatiemaatschappij De Krim en adviseur van de familie Stiekema bij de exploitatie van De Lindeboom De connecties met beide bedrijven dateert uit de periode 1978- 1982 toen Krugers actief was als discjockey en onder meer optrad in De Krim en Casino. Hij was ook een der gangmakers van Weekend Radio Texel, de „eerste commerciële pi raat". Zijn belangstelling voor muziek, jeugd- en jongerenproblematiek en recreatie is nog altijd groot. Eén van zijn zorgen op dat gebied is dat Texel een „ouwe lullen-eiland" dreigt Ie worden. Een „gezonde mix" van oud en jong is leuker en zakelijk ook be ter, zegt hij. Overigens vindt hij dat de grootste concurrentiekracht van Texel is gelegen in de veelzijdige natuur en het landschaps- en dorps- schoon. „Behoud en versterking daarvan moeten de hoogste prioriteit hebben". De verkiezing van een opvolger van commissaris Klaas Baren dregt in het Teso-bestuur tij dens de aandeelhouders vergadering van vrijdag 26 september zou wel eens een nek aan nek-race kunnen wor den. De twee kandidaten die volgens artikel 11 van de statu ten alfabetisch op de voor dracht staan worden door directie en bestuur van Teso werkelijk even geschikt en ge wenst gevonden. Bovendien willen beide kandidaten graag, zodat de tweede man allerminst om louter formele redenen wordt voorgedragen. Paul Krugers uit Den Burg en Dirk de Lugt uit Eierland hebben veel gemeen. Ze zijn beiden 35 jaar, geboren en getogen op Texel, Ne derlands Hervormd en zaten in dezelfde klas van CVO-school, Mavo en Havo. Ze voetbalden ja ren in hetzelfde elftal van SV Texel, zijn getrouwd en hebben twee kinderen. Ze zijn leidingge vend werkzaam in naar Texelse begrippen grote bedrijven en heb ben familiehistorische banden met Teso: opa Paulus Krugers was machinist bij de veerdienst en opa Cor de Lugt was president-com missaris. Beiden zijn sinds hun prille jeugd aandeelhouder van Teso, De Lugt voor f25,-; Krugers voor f5,-. (Foto Harry do Croat) |2r Dirk de Lugt, geboren op „Padang" in Eierland op 16 september 1961 is één van de vier zoons van Henk de Lugt. die onder meer bekend was als voorzitter van de Rabobank. Dirk had als jong kind al veel belangstelling voor landbouw en studeerde na de middelbare school anderhalf jaar aan de Hogere Landbouwschool in Dordrecht. „Dat was te hoog gegre pen", zegt hij nu. „Ik ben meer een man van de praktijk". Die studietijd was met verloren, want de Middelbare Landbouwschool in Alkmaar waar heen hij toen ging, kon hij nu afma ken in anderhalf jaar Anderhalf jaar duurde ook de periode dat hij in mili taire dienst was, bij de pantserlucht- doelartillerie in Ede. Over Teso hoorde hij thuis veel praten Dat kwam vooral door zijn grootvader C, J. de Lugt, die gedurende decennia pre sident-commissaris was. Die woonde destijds in Amstelveen, maar kwam elke week op Texel logeren in ver band met Teso-beslommeringen. Met zijn zes jaar oudere broer Cor nam Dirk in 1990 het aardap- pelselectiebedrijf van zijn vader over. Tot dit bedrijf hoort met alleen Padang maar ook de boerderijen Maurik en Vruchtbaaroord. De totale opper vlakte van 280 hectare maakt het tot het grootste agrarisch bedrijf van Texel. Dirk de Lugt is verder hoofdingeland In het bestuur van het waterschap Hollands Kroon als vertegenwoordi ger van de pachters. In 1991 werd hij ouderling-kerkvoogd voor financiële zaken in de kerkeraad van De Cocksdorp-Eierland. Toen deze vorig jaar fuseerde met die van Oudeschild en Oosterend ontstond de Hervormde Waddengemeente Texel waarvan hij scriba (secretaris) is. Omdat hij het opvoeren van het vakmanschap van agrariërs belang rijk vindt maakt hij deel uit van het comité dat cursussen voor jonge boe ren organiseert De bramenliefhebbers kunnen zich weer uitleven: Staatsbosbeheer heeft De Muy en De Bollekamer opengesteld voor plukkers. De kans is echter groot dat het aantal potten jam achterblijft bij andere jaren. Met name de struikbramen doen het slecht. De dauwbramen, van de laag over de grond groeiende struik, zijn dit jaar wel in grote hoeveelheden vindbaar op het eiland. Ze zijn al mooi rijp ook. Volgens de kenners zijn ze zuurder van smaak dan de struikbramen en bovendien kwetsbaarder. Waar schijnlijk heeft het koele voorjaar en de droogte in de zomereen slechte invloed op de struikbramen „Als de regen doorzet en er kom nog wat zon, dan kan het misschien nog wat wor den. Maar het is geen topjaar", aldus boswachter Erik van der Spek. SBB stelt twee reservaten open voor plukkers. De andere gebieden zijn alleen voor vogels toegankelijk Trek- vogels hebben de Texelse bramen nodig om energie op te doen voor hun lange reizen. Merels, koperwieken en kramsvogels zijn bekende liefhebbers van de vruchten. Kleinere vogelsoor ten hebben de voorkeur voor vlier bessen Het rookvrije bridgen waarmee woensdag in De Witte Burcht in de Molenstraat in Den Burg is begonnen, lijkt levensvatbaar. Twaalf spelers waren present, wat voor initia tiefnemer Jan Bakker voldoende bemoedigend is om door te gaan Er wordt dus voorlaan elke woens dagmiddag gespeeld. Meer bridgers die niet van roken houden of bereid zijn het roken gedurende het spelen te staken, zijn uiteraard welkom Geïnteresseerden kunnen vrijblijvend de sfeer komen proeven De Franse restauratrice Magali Flasseur werkt momenteel op Texel aan de lijst van een schilde rij uit de Oudheidkamer. Als ze daarmee klaar is, zal ze nog twee doeken onder handen nemen. De Francaise is op het eiland wegens werkzaamheden van haar man bij het Nioz. Met Benno van Tilburg heeft ze een rondgang gemaakt langs de historische schilderijen in het Maritiem en Juttersmuseum en de Oudheidkamer „Besloten is om als eerste een schil derij van Langeveld uit 1850 aan te pakken. Die lijst was er echt slecht aan toe", aldus Van Tilburg, die aan geeft dat restauratie een kostbare zaak is. „Het is enorm tijdrovend en dus duur Een paar duizend gulden is niks. Er zijn veel meer werken die vooreen beurt in aanmerking komen, maar dat laat ons budget helaas niet toe. Als ze hiermee klaar is, zal me vrouw Flasseur nog twee kleinere lijs ten restaureren." De lijst van Langeveld wordt eerst ontdaan van de gebladderde goud laag Na een grondige reinigingsbeurt en reparatie van scheuren en afge brokkelde delen zal een witte pleister laag worden aangebracht, waarop nieuw verguldsel wordt gezet. Volgens Van Tilburg zijn er ook wer ken in de collectie van beide musea die aan een nieuwe vernislaag toe zijn. „Deze dame houdt zich alleen bezig met de lijsten, dus daar moeten we nog eens iemand anders voor vin den." In het familieblad Terdege is het bij gaande stuk, dat ons is toegespeeld door W. Stark, verschenen gemene deel over Wadden- en Noordzee voor onze rekening ne men", vertelt directeur Jan Kuiper. Hij somt voorbeelden op. „Wij doen bijvoorbeeld veel veldwerk met scholen. Je kunt rustig stellen dat wij daar erg veel materiaal en ken nis voor hebben ontwikkeld. Maar veldwerk kunnen scholen ook in hun eigen omgeving doen Ze zijn meestal met in de gelegenheid om daarvoor een dagje naar Texel te komen." Omdat de vraag naar veldwerk programma's bovendien groter is dan wat EcoMare kan bieden, is beslo ten ervaring en materiaal te delen met centra aan de overkant. Boven dien zijn vrijwilligers opgeleid tot „watergidsen", die excursies verzor gen in waterrijke gebieden. „Ze we ten met alleen wat er in het water leeft, ze kunnen in hun gebied ook iets vertellen over de zuivering, or ganisatie van Uitwaterende Sluizen en dat soort zaken." Toekomstdroom Het gezamenlijk opzetten van ten toonstellingen en zo de kosten sprei den, is ook een vorm van samen werking. Het meest wenselijk is daarbij dat in alle centra het info- systeem van EcoMare wordt ge bruikt, zodat je als bezoeker in het land met één druk op de knop rele vante gegevens over Wadden- en Noordzee kunt krijgen Dat is met helemaal een toekomstdroom „We zijn al heel ver daarmee. Met name de centra op de andere wadden eilanden doen mee." Jan Kuiper verzekert dat de uitwis seling wel degelijk naar twee kanten werkt. „Het is van belang voor de toekomst. Het lijkt misschien of wij als groot centrum alleen maar van nut zijn voor de kleinere, maar we krijgen er ook iets voor terug. Met hun informatie erbij wordt ons sys teem steeds completer. Bovendien kunnen we gezamenlijk subsidies aanvragen om zo met z'n allen pro jecten te doen die wi| alleen niet kun nen bekostigen Een door Piet Verberne gefokte ram is deze week in de Noord hollandse plaats Winkel postuum geëerd. Het vorig jaar overleden dier werd door een landelijke keuringscommissie alsnog „preferent" verklaard. Het was een bijzondere bijeenkomst, woensdag op de boerderij van de firma N. Laan Zn. in Winkel. Laan was eigenaar van de ram 4210-2249, die in augustus vorig jaar op 3-jarige leeftijd onverwacht stierf Een grote klap, want het was een topdier met AB 88 voor algemeen voorkomen en 91 punten voor bespiering. Reden om bleken illegaal geplaatst. Sommige bezitters gaven zelfs foe dat ze al meerdere jaren achtereen onaan gemeld hun onderkomen op het strand plaatsten. Allen hebben als nog de rekening voldaan. Het college is geërgerd door de slechte betalingsmoraal van de strandgebruikers Volgend jaar moe ten alle huisjes van een nummer zijn voorzien, anders volgen maatrege len. De gemeente heeft het recht om illegale huisjes te verwijderen. De ambulance rukte woensdag ochtend uit voor een ongeval bij het skatepark in Den Burg. Het alsnog het preferentschap, de hoog ste titel die een ram kan krijgen, aan te vragen. In gezelschap van een groot aantal genodigden stelde de commissie een onderzoek in. Verscheidene nakome lingen werden aan een keuring on derworpen. Beoordeeld werden zes oude rammen, zeven éénjarige ram men, vijftien oudere ooien, tien één jarige ooien met gezoogd en tien één jarige ooien gezoogd. Unaniem kwam de commissie tot de conclusie dat de kwaliteit zó goed was, dat de ram het predikaat „preferent" verdiende De ram werd op 26 maart 1993 ge boren bij Piet Verberne nabij Ooster end en werd als ramlam verkocht aan de firma Laan in Winkel. Het dier kreeg 360 nakomelingen, geboren uit 195 worpen. Het laatste preferentschap werd verleend in 1991 aan een ram van D. van Ark uit Westwoud. slachtoffer, een 16-jarige jongen uit Oudeschild, was echter al on derweg naar een dokter. Deze con stateerde een hoofdwond en een lichte hersenschudding. „Het ongeval had niets met skaten te maken", verzekeren jongeren die er getuige van waren. De Oudeschilder bevond zich rond 12.00 uur op de baan bij de metalen toegangspoort, toen van de andere kant een 15-ja- rige jongen uit Den Burg op de fiets kwam aanrijden. De fietser reed met zijn tweewieler tegen het hek, dat met een flinke vaart openzwaaide en de Oudeschilder raakte. „Het zag er ernstig uit. Hij was dui zelig en bloedde erg", aldus de jon geren. Terwijl de jongen op het skatepark werd verzorgd, belde een ander bij een huis in de buurl het alarmnummer 1-1-2. Intussen ging de gewonde samen met degene die het ongeval had veroorzaakt naar een huisarts in Den Burg. De ziekenwa gen reed daar vervolgens ook heen, maar de jongen kon op eigen kracht naar huis h de band tuisen Georgië en Texel hier ook bekend? Michael „Het verhaal van Texel was lange tijd taboe in Gctirgic De Georgische soldaten die daar in opstand kwanten tegen de Duitsers werden lange tijd als verraders beschouwd. Vanaf de jaren zeventig is de belangstel ling voor die geschiedenis ge groeid F.r werden films ge maakt. Dar hielp de jongere ge- nerarie om een beeld van Ne derland tc krijgen. Ik herinner me daaruit dar de mensen van lexel erg warm en gastvrij wa- ren. Ze waren nok heel dapjter 1 on: de gevangenen in hun op stand tegen de Duitsers re steu nen Het is ecu stukje helden- i' dom in onze geschiedenis. Wc ragen nuk een film over Cnrrii ten Boom, die vluchtelingen in j| haar huis lucln onderduiken. Zei werd hier bijna een legende Sandra ,-Als ik tegen Georgiërs zeg dar ik uit Nederland kom. zeggen ze direct: 'Gullit, Van dasten. tulpen en Texel'." Michael: „Als schepen van de Georgische vloot Texel passeren geven r.e een signaal als saluut Dat laar hun respect voor Texel jl oorlijk droevig is het college ll0^r de uitkomst van een onder- naar Illegaal geplaatste "dhuisjes. De verwachting dat drandexploitanten wel weten het hoort en zich aan de re- houden, is teniet gedaan. 'Iitiet name de reguliere ver ifiers hadden de huur op grote iel ontdoken. XI h i een strandhuisje op één van de its el» strandslagen wil plaatsen so °P aanvraag een vergunning «en nummer, dat aan de buiten- °P het huisje moet worden ge- eÈ Jen. Strandexploitanten die huis- ■erhuren moeten bovendien de Ik »e letter van hun achternaam op soorkant zetten, voor de her- haarheld. Op veel stranden "particuliere en zakelijke huis- "Amelijk door elkaar, lulibegon de gemeentelijke con- brin de ochtenduren bij paal 9. bleek dat nergens een letter bouwsels stond. Er werden op Mrste slag drie huisjes gevon- te door de exploitant niet wa- 5Pgegeven. Kennelijk ging dat ['«lopend vuurtje, want vóór de 12 had bereikt, had de 'ilante daar al naar het raadhuis "h Pat ze vijf strandhuisjes was jalen' aan te melden ["huurder bij paal 17 had elf G niel opgegeven, maar die "lal 15 maakte het helemaal negentien „zwarte" strand- ■ei Als straf krijgen de exploi- itniet alleen alsnog de rekening "'ïjaarhuur ze moeten ook een betalen die net zo hoog is als ichlbedrag. In het totaal gaat bijna ƒ3500,- *huiringa van paal 15 reageert verbaasd op het gemeentelijke ver baal. „Ik ben constant bezig met het vernieuwen van mijn huisjes. Aan het begin van het seizoen meld ik een bepaald aantal, maar dan weet ik nog niet precies hoeveel ik er ga zetten. Als dat er meer zijn, dat geef ik dat later door. Schuiringa, die zegt net een rekening te hebben voldaan voor extra geplaatste huis jes, weet niets van een boete. „Ik heb keurig betaald." Op de verschillende strandslagen werden tijdens de controle achttien particuliere strandhuisjes gevonden zonder nummer of met een nummer dat al aan iemand anders was uitge geven. Na veel telefoontjes konden de eigenaren worden achterhaald Elf daarvan hadden wel een vergun ning, maar waren vergeten het num mer aan te brengen Zeven huisjes Wegens een administratieve her verkaveling (De Baronie) heeft J.C.M. Hin de gemeente gevraagd mede werking te verlenen aan de verplaat sing van een stuk tuinwal. De kosten bedragen rond de 25.000.-. Omdat er nog een potje is met ongeveer een ton voor dit soort zaken, wil de ge meente de aanleg voor haar rekening nemen B en w zijn blij dal agrariërs zich bereid tonen de landschappelijk aantrekkelijke tuinwallen in hun land te plaatsen en willen daarom geen financiële barrières opwerpen. Er is overwogen om met het geld uit het fonds nieuwe tuinwallen te laten aanleggen Dat gebeurt niet, want er is niet genoeg geld om ze ook struc tureel te onderhouden -vv- - v- «•"-A Strandhuisjes, witte en zwarte... (Foto Tessa van Daalon) Na een kort ziekbed, liefdevol verzorgd in de „Gollards", is van ons heengegaan onze lieve tante Jaantje Bakker weduwe van Reyer Cornells Eelman op de leeftijd van 90 jaar Den Burg1 C. Lemstra-Bakker Australië L. Bakker N. Bakker-Smith kinderen en kleinkinderen Texel, 4 september 1997 De „Gollards" Correspondentie-adres: Burdetstraat 5, 1791 VA Den Burg Gelegenheid tot condoleren vrijdag 5 septem ber van 19.00-19.30 uur in de „Gollards". Een korle overdenking zal worden gehouden op zaterdag 6 september om 13 30 uur in de „Gollards", waarna de begrafenis op de Algemene begraafplaats zal plaatsvinden. 1937 DIAMANT 1997 Op 10 september zijn onze ouders, grootouders en overgrootouders Cor Schuijl en Lies Schuijl-Koorn 60 jaar getrouwd Wilt u onze ouders daarmee feliciteren dan bent u welkom op deze dag van 15.30 tot 17.30 uur in hotel De Lindeboom, Den Burg Wim en Hetty Piet en Irene Marcel en Irma, Jesse, Marijn en Lisanne Eliza en René Kees en Nel Mattanja, Sarina en Rianne Julianastraat 5 1791 AK Den Burg gaan trouwen op vrijdag 12 september 1997 om 14 15 uur in het Gemeentehuis te Den Burg U bent van harte welkom op de receptie vdn 19 00 uur tot 20.30 uur in Hotel De Lindeboom, Groenplaats 14, Den Burg Ons adres is. Postweg 17. 1795 JJ De Cocksdorp.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 3