Natuur en Mens wil tegenwicht vormen aam Ï"t Jf7** 1 czxrnoon - Toekomst skatepark lijkt rooskleurig Sanctiebeleid Texel staat op het spel 1 Uitkomst metingen gunstig TEXELSE^ COURANT eulentje Kikkert iserve-kampioen Pachtverlaging strandhuisjes Vogelmient TELEFOON :<<b jQB MET DIRK!) (m) (Tm D6CEl,BV START EEN BEER Iti DE CEL,3fiHfi...EEW BEERl CBL.OHI..0H! EEtl BEERi Ett BÜDRVR0UW....I Toekomstmuziek Topdrukte Teso Le Berry vandaag voor de rechter Nationaal Park VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1997 ritructief meepraten over na- natuurbeheer en daarbij ïkomen dat de mens opzij lil geschoven. Kleinschalig en msief gebruik van natuur en ischap door de plaatselijke «Iking moet mogelijk blijven, ontstaansgeschiedenis van L»r en landschap, waarbij de leners vaak een belangrijke rol ten gespeeld, moet worden er- den gerespecteerd, is het credo van de woensdag irichte stichting Natuur en is Texel, een voortzetting van «erkgroep Behoud Medege- I Natuurgebieden Texel waar- het raadslid Dick Drijver uit Hoorn de motor was. nas ook zijn initiatief om er een •mg van te maken met bestuurs- »en andere betrokkenen uit di- ptttr c. Klaassen ondertekent de oprichtingsacte van de stichting Natuur en Mens Texel. Verder op de foto notaris H. Kooi. saris Dick Drijver en penningmeester Riet Goeman-Smit. (roto Harry do Groot) shts enkele dagen na haar ge ne was het veulentje Seraja s zomer te bewonderen op de ioiemarkt en tijdens de Hoorn- landbouwdag. Nu, inmiddels «eken oud, sleepte het fjorden- ardje uit de stal van Martin hert een prijs weg tijdens een Ie keuring in Heemstede. longste deelnemer behaalde Ra zaterdag het reserve-kam- stschap bij de merrie-veulens, ie keuring, onder auspiciën van Nederlands Fjorden Stamboek, kn totaal ongeveer 150 paarden e Seraja werd in haar rubriek ge snuit 22 veulens. wde stal-Kikkert was er nog meer as, want de hier gefokte elite- me Feytje werd uitgeroepen tot iampioen. Feytje, die verblijft op Cruquius Hoeve" bij Heemstede, itn dochter van Brigitte, de oma Seraja Mhuisjesverhuurder Erik de SI hoeft over 1996 minder pacht 'ie gemeente te betalen, ter Hknsatie van de overlast door sndsuppletie in juli vorig jaar. "paviljoens Ome Joop en De «Ier, die ook hun omzet zagen komen niet voor de korting Hnmerking. J symbolische korting, meer omschrijft Jurr Schuiringa, voor aan de Vereniging voor Strand- *nten Texel, de korting van 'tentjes per huisjes. ,,Het weegt !n|et op tegen het verlies aan SI. Dat beloopt honderden gul- 'Per huisje." Niettemin is hij blij "!lcollege de pachtsom van 110 voor drietiende deel kwijt- Wdt. Mchtreductie vloeit voort uit een "lande compensatieregeling van Semeente aan gedupeerde rfexploitanten. De verhuurbare is maar kort, waardoor ze de suppletie naar verhouding ""zet zi|n misgelopen. Sns de gemeente hebben de ""Paviljoens een veel langer sei- Het omzetverlies als gevolg ^werkzaamheden is voor deze ■'thten naar verhouding veel üeweest. Voor hen bestaat ■-■"geen compensatieregeling", gemeente. verse geledingen van de Texelse samenleving, waardoor de organisa tie meer representatief is en daardoor krachtiger kan opereren. Miskenning Drijver: „In de loop der jaren zijn or ganisaties en instanties zich steeds meer met de Texelse natuur gaan bemoeien. Het waren vooral anderen van buitenaf die meer en meer de ontwikkelingen gingen bepalen. Hun ongetwijfeld goed bedoelde acti viteiten hielden niet altijd voldoende rekening met de plaatselijke bevol king Menselijke activiteiten in de natuurgebieden werden vooral nega tief benaderd. Dat gaf bij ons een gevoel van miskenning. Immers, van oudsher zijn duinen, bossen, strand, wad en zee door de plaatselijke be volking gebruikt voor kleinschalige, passende activiteiten. Hierdoor ont stond grote binding met het gebied, maar ook kennis en ervaring die van belang is bij het verstandig beheer van de gebieden. Dat die menselijke activiteit niet schadelijk is geweest blijkt uit het feit dat het bos- en duin gebied nu in aanmerking komt om tot nationaal Park te worden verklaard". Park De actuele ontwikkelingen met be trekking tot de Nationaal Park-status van de Texelse duinen zijn mede aanleiding geweest om de werkgroep tot stichting te maken De initiatiefne mers willen daardoor de kans vergro ten dat zij volwaardig meepraten over het beheer van het in het geding zijnde gebied. De stichting is partner in het overleg met de Voorlopige Commissie Nationale Parken. Ze claimt daarbij een plaats in het op te richten overlegorgaan als vertegen woordiger namens alle Texelse (klein)gebruikers van bos en duinen. De doelstelling van de stichting heeft ook een historische component be vordering van de kennis van de ontstaansgeschiedenis van natuur en landschap. Immers, „pure" spontaan ontstane natuur bestaat bijna ner gens op Texel. Haast altijd zijn er in het recente of verre verleden men senhanden aan te pas gekomen. Het bestuur van de stichting bestaat De gemeente heeft café Le Berry opnieuw voor de rechter gedaagd wegens overtreding van de 1-2-3- regeling. Afgelopen zomer wilde de gemeente dat het Koger bedrijf een uur eerder zou sluiten, maar exploitant Koos Ruiter spande met succes een kort geding aan. Een eventuele straf zou pas in het naseizoen kunnen worden uitge voerd. Te laat, naar de zin van de burgemeester die hierdoor het Texelse sanctiebeleid zag onder mijnd. Reden voor Van Rappard om vandaag persoonlijk naar de Alkmaarse rechtbank te reizen. Vorige maand wees de rechter het gemeentelijke besluit om Le Berry te straffen af. De rechter vond dat drie andere zaken die dezelfde nacht óók bezoekers na 01.00 uur binnenlieten, eveneens hadden moeten worden bestraft. Deze drie -De Kuip, Sam Sam en de Pianobar- kregen later wèl een aanschrijven Intussen stelde de gemeente een nader onderzoek in naar de gebeur tenissen in de nacht van 19 op 20 juli, toen de overtredingen werden gecon stateerd. Uit het onderzoek bleek dat ten onrechte een intern memo van de politie bij de gemeente was beland. Hierin stond dat „drie andere café'S na énen nog mensen hadden binnen gelaten, maar niet zoveel als bij Le Berry". Deze beknopte informatie was slechts bedoeld voor het overne men van de wacht, maar kwam niet als officiële mutatie in het politie rapport. „De politie heeft bij de andere drie wel geconstateerd dat er nog enkele be zoekers binnenkwamen, maar zag geen reden tot ingrijpen Dat recht hééft de politie als er geen sprake is van een evidente overtreding", aldus juridisch ambtenaar Rom van Schaik van de gemeente. Vleugellam Als er sprake is van „gewijzigde fei ten en omstandigheden" kan de rech ter worden gevraagd om een uit spraak te herzien. De gemeente heeft nu van deze mogelijkheid gebruik gemaakt. „Door de schorsing van het besluit met een termijn van zes weken, is de gemeente een beetje vleugellam ge maakt Zo werkt ons sanctiebeleid niet Voor de gemeente staat dus niet ai- leen de zaak tegen Le Berry, maar vooral de mogelijkheid om direct in te grijpen bij overtreding van de 1-2-3- regeling op het spei. Overigens was dat geen reden om voorlopig geen sancties op te leggen. De Toekomst Discotheek De Toekomst, die on langs werd betrapt op het toelaten van personen na 01.00 uur, moet bin nenkort waarschijnlijk twee weken lang een uur eerder dicht. De ge meente heeft de exploitant aange schreven. Deze krijgt nog de gele genheid te reageren, alvorens de straf ingaat Wellicht valt de sanctie nog zwaarder uit, nu het bedrijf afgelopen zondag nacht tot half vijf doordraaide De disco had, omdat daar speciaal voor de Koger horeca-medewerkers het slotfeest van het Texel Sea Festival plaatsvond, een ontheffing tot 04.00 uur. Dat de eigenaar heeft gepro beerd door een valse melding de aan dacht van de politie af te leiden, zal volgens de gemeente met van invloed zijn op de sanctie. Het vergrijp wordt echter wel, ook door justitie, hoog opgenomen. Enquête De perikelen geven weer voeding aan de discussie over de 1-2-3-regelmg De burgemeester ziet geen reden om de bestaande afspraken te wijzigen, zo stelde hij gisteren in de Helderse Courant. Binnenkort zullen, naar aan leiding van het besluit door de jeugd raad, de meningen onder de bevolking worden gepeild. Volgende week voert de gemeente hierover een gesprek met OSG De Hogeberg. Mogelijk wordt een enquête gehouden op de gemeentelijke informatiepagina „Ei- landberichten" in de Texelse Courant VERVOLG VAN PAGINA 1 Van der Vring benadrukt dat de te leurstelling onder de gasten erg groot is. „We worden bij de receptie ge confronteerd met mensen die tranen in de ogen hebben De meesten zijn vaste gast en komen hier al vijfen dertig of veertig jaar. Daar heb je in al die jaren een band mee opge bouwd." Dat er iets moet worden gedaan aan de accommodaties onderschrijft de bedrijfsleider „Het was echt met meer van deze tijd En omdat het wel duidelijk was dat er iets moest gebeuren, is de laatste jaren ook weinig aan onderhoud gedaanHij heeft geen idee wanneer de Vogelmient-nieuwe stijl weer open gaat. uit Ir Cees Klaassen uit De Cocksdorp (voorzitter), Dick Drijver uit Den Hoorn (secretaris, tevens vice voor zitter), Riet Goeman uit De Waal (penningmeester), Frits Agter uit De Koog (namens dorpscommissie De Koog), Lia Duinker uit Oosterend, professor Kees de Jager uit Utrecht en Klaas Uitgeest uit De Koog, De dorpscommissies van De Koog. Den Hoorn en De Cocksdorp hebben adhesie betuigd aan de stichting Zij vertegenwoordigen dorps gemeenschappen die in of vlakbij natuurgebieden wonen en werken. Bij toerbeurt heeft een vertegenwoordi ger van een van deze dorps commissies zitting in het stichtings bestuur, telkens voor een periode van drie jaar. De twee anderen maken deel uit van de Raad van Advies die aan de stichting is verbonden en die bedoeld is om op een zo breed mo gelijk front voeling met de Texelse samenleving te hebben. Ook de drie Texelse duinboeren on derschrijven het streven van de stich ting. Zij hebben de behartiging van hun belangen in handen gegeven van Natuur en Mens Texel Het stichtingsbestuur onderhoudt contact met groeperingen op andere waddeneilanden met vergelijkbare doelstelling waarbij gestreefd wordt naar samenwerking en uitwisseling van ervaringen. Om de activiteiten te bekostigeh is de stichting op zoek naar donateurs Al direct na de op richting diende zich een welkom fi nancieel ruggensteuntje aan. Een sympathisant liet na de onderteke ning van de akte op het notaris kantoor tien briefjes van f 100,- bezor gen Hoewel de officiële cijfers nog be rekend moeten worden, lijken de geluidsmetingen die woensdag door de gemeente zijn gehouden bij het skatepark op de oude Deucebaan gunstig uit te pakken. De geluiddempende maatregelen die zijn genomen, zoals het vol beton storten van éen van de skate-objecten, werken boven ver wachting. Daarmee is een perma nente status voor de baan dichter bij gekomen. In augustus zou door de gemeente worden vergaderd over permanente vestiging van het skatepark op de Deucebaan Wegens gebrek aan adequate cijfers van de geluids- meters, werd het agendapunt een maand uitgesteld Even zag het er naar uit dat de rapportage opnieuw met op tijd klaar zou zijn. Maar het lijkt te lukken „Het is een lastige klus", weet Kees Witte, van de ge meentelijke milieu-afdeiing. „Je hebt op die plek veel verkeer en dat achtergrondlawaai verstoort de me tingen Daarnaast moeten er ook vol doende skaters zijn om tot een goed oordeel te komen." Woensdag trok de meetploeg naar de baan. Conclusies werden erna nog niet getrokken, maar uit de reactie van een betrokkenen kan worden opgemaakt dat het meeviel. „Er is nog zo'n pijp-geval en als dat ook wordt volgestort en er wordt een deugdelijke schutting gezet, dan hoor je minder herrie dan dat het verkeer maakt." Een hele andere belemmering voor het skatepark is de Raad van State- procedure die loopt over de vraag of ervoor de baan een milieuvergunning nodig is De uitspraak wordt ieder moment verwacht. Als het skatepark op deze plek blijft, zal de welzijnsstichting zorgen voor professioneel beheer. Tot nu toe werd dat gedaan door vrijwilligers onder toezicht van de jeugdwerker Maar deskundig beheer is belangrijk, want het wordt snel een rommeltje. Het mooie weer in augustus heeft de toeristische sector een flinke impuls gegeven. Teso vervoerde vergeleken met vorig jaar ruim 6.5 procent méér dan in dezelfde maand vorig jaar. Totaal werden 130.090 eenheden over gezet Vooral het aantal cara vans nam toe (11,71 procent). In to taal vervoerde Teso dit jaar 680 075 eenheden, een toename van 6.64 procent. VERVOLG PAGINA 1 hebbenden. Het zal wel eens wat gekreun en gesteun geven, maar al leen het resultaat telt." Volgens haar voorkomt dit overleg een discussie achteraf, zoals die na de houtkap eerder dit jaar is gevoerd. Inheems of niet? Een voorproefje van dit overleg gaf SBB-districtshoofd Jaap van Groeningen. Volgens hem was de houtkap een middel om te komen tot de natuurlijke ontwikkeling van het bos „Een groot deel van De Dennen hoeven we nu niet meer door Op slechts enkele plekken zal houtkap nog een jaar of twintig nodig zijn Daarna niet meer. Alleen aan de kwetsbare westkant zal herplant no dig blijven." De zwarte den in het bos staat wat SBB Texel betreft op de lijst van inheemse soorten. „SBB in Den Haag is echter strenger in de leer en zegt nog dat de zwarte den niet in Nederland thuis hoort." Jacht SBB had ook begrip voor een verrui ming van de passage over de jacht De VCNP handhaaft wel het uit gangspunt „nee, tenzij" in het fauna beheersplan, maar als een bepaalde wildsoort binnen het natuurgebied de overhand krijgt en dit ten koste gaat van de diversiteit in het gebied, mag de schadelijke soort straks wel wor den bestreden. Overdaad schaadt, lijkt momenteel het geval met de grauwe ganzen, die ook vreetschade veroorzaken op lan derijen van aangrenzende boeren. Bollenteler Arie Lap vroeg om een goede schaderegeling. „Want nu komen veel mensen de schade bekij ken, maar een schadevergoeding, ho maar." Mokbaai De begrenzing van het park is een harde lijn. zonder buffergebieden aan de rand van het gebied. De gearceerde enclaves op het kaartje zijn weilanden die nu nog buiten het park vallen. Het overlegorgaan kan echter besluiten ze in het NP op te nemen De grens die dwars door het oostelijk deel van de Mokbaai loopt is hetzelfde gebied dat in het nieuwe bestemmingsplan buitengebied voor militaire doeleinden is aangemerkt. Defensie wil de hele Mokbaai in het NP opnemen, mits de militaire activi teiten er met door worden belem merd. Gezien de groei van de amfibische activiteiten een omstre den zaak, erkende Van Montfrans. „We zijn er nog niet uit." De voorzitter toonde zich verrast over geruchten over een dam in de Mok baai. die volgens Marc van Rijsselberghe deels over het broed gebied van een kolonie dwergsterns gaat lopen. „Hij heeft de klok horen luiden, maar weet niet waar de klepel hangt", reageerde overste Den Doop van de Joost Dourleinkazerne, die verder geen commentaar wilde ge ven. Landschapszorg De uitbreiding van de Defensie-acti viteiten is volgens Adriaan Dijksen van Landschapszorg strijdig met pro vinciaal beleid in de Waddenzee, dat juist een bevriezing voorstaat. LSZ heeft de omzetting van de bestem ming natuurgebied naar militair ter rein bij de Raad van State aanhangig gemaakt, evenals de bestemming militair medegebruik op De Hors. Van Rijsselberghe pleitte ervoor natuurmonument De Petten in het park op te nemen. „Het ligt stijf tegen de duinen en past er gezien de afwatering prima in," Het voorstel stuitte op verzet van pachter Dick Drijver, die vreest voor zijn belangen en wees op de harde grens van het De voorlopige begrenzing van Nationaal Park de Texelse duinen. De gearceerde gebieden worden In de toekomst wellicht In het park opgenomen. park. De VCNP zal zich over het voor stel buigen Duincampings Opname van verschillende duin campings in het park, noemde Van Montfrans „bijzonder en een uitda ging. Volgens haar komt het aspect nog meer op natuurgerichte verblijfs- recreatie te liggen. Volgens Van Montfrans is het NP is een internationale erkenning van de natuurwaarden van de Texelse dui nen. De kans is groot dat van de sta tus in toeristisch opzicht een wervend effect kan uitgaan. Voorlichting en educatie over de natuur aan de be zoekers noemde ze als bijkomend pluspunt van de parkstatus. Het ziet ernaar uit dat EcoMare er een taak als bezoekerscentrum bij krijgt en daarmee aanspraak maakt op een deet van de jaarlijkse subsidie van een half miljoen gulden. Om het park van de grond te krijgen, maakt de staat eenmalig een miljoen gulden over naar Texel. De VCNP stelt dat het beslist niet de bedoeling is her en der in het park opzichtige informatiepanelen of -ge bouwtjes te plaatsen. „Natuur Mens" Van Montfrans zegde nog niet toe dat de deze week opgerichte stichting „Natuur Mens" een plaatsje krijgt in de overleggroep Het verzoek was afkomstig van Jos Timmer, die vreest voor een ondervertegenwoordiging van de Texelse bevolking in het over leg. „Nu zitten er allemaal belangen- organisaties in, die bezig zijn met hun eigen belang." Dat de Texelaars al zijn vertegenwoordigd door de ge meente, vond hij geen goed argu ment „Die heeft een te groot alge meen belang." Timmer kreeg steun van de dorps commissies van Den Hoorn, De Koog en De Cocksdorp. die in „Natuur Mens" een goede vertegenwoordiger zien. Van Rijsselberghe, die woon achtig is in De Dennen, pleitte voor een vertegenwoordiger voor de be woners Hilariteit veroorzaakte de vraag van senior Cor Dros voor een zetel voor „Texelaars van vóór de oorlog". „Die weten tenminste nog hoe De Dennen er vroeger hebben uitgezien." Van Montfrans. „Liever geen al te groot parlement. Want het moet wel werkbaar blijven. Maar als de Texelaars het willen is de mogelijk heid er wel." De VCNP geeft de mogelijkheid tot 1 oktober schriftelijk te reageren op het ontwerp voor het NP. Reacties kun nen worden gestuurd naar de VCNP, Postbus 20401. 2500 EK Den Haag.

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5