buurtbewoners Postweg zijn wegpiraten beu Leerlingen geestelijk fit(t) met „De Vleet Afvalscheiding even op een laag pitje Lezersactie: 30% korting op cd-rom „De Vleet" Smeekbede om meer controles Waterhuishoudingsplan: te duur voor gemeente Wachten op Prinsjesdag Bedrijvi gheid Geknipt? 1EXELSE f couRANT (jeslaggd iieuwe toelage studiekosten Computercursus Informatiemiddag over diabetes De Vleet hvoordcoupon texel^,courant ecoMare Bazaar in het Verpleeghuis Verfijnen De Beer weer achter bar van café De Zwaan Schrijven voor Amnesty Herfstige bomen in Burgwal 37 Geslaagd VRIJDAG 5 SEPTEMBER 1997 ikleine groep notoire hardrijders drijft bewoners van de stweg tot wanhoop. Het gaat om een paar Texelaars, die snelheidsbepalingen aan hun laars lappen. B. van enen greep naar de pen en heeft het college geschreven de onverantwoorde situatie. C. Klaassen van de cksdorper dorpscommissie pleit voor intensievere ilheidscontroles. „Verkeersremmers is geld weggooien, schrikt hardrijders niet af." discussie over de verkeers- jheid in de gemeenteraad was tiding voor Van Reenen, die een paar |aar op Postweg 159 om b en w te schrijven. Hij il de weg te smal en te hoog in juding met de berm. Daardoor i automobilisten die met hun in de berm raken tot overcor waardoor ze naar de andere elft schieten. Van Reenen ver- daar menigmaal getuige van te iweest. istwegbewoner constateert dat len zich over het algemeen aan de maximum snelheid van gkilometer per uur houden. Een groepje Texelaars doet dat ureel niet. „Scheuren met snel- van over de honderd kilome ter veroorzaakt levensgevaarlijke si tuaties, speciaal bij inhalen of harde zijwind", aldus Van Reenen. Enorme herrie De hardrijders zorgen door het afrem men en optrekken ook voor veel geluidsoverlast. Dat geldt volgens Van Reenen ook voor nachtelijke taxi's die uitgaanspubliek van De Krim en de Sluftervallei vervoéren. De briefschrijver ziet het meest in struc turele oplossingen in de vorm van wegaanpassingen, daar de echte scheurders meestal hebben geïnves teerd in radar-opsporingsapparatuur. Toch hoopt hij dat ook het aantal politiecontroles kan worden geïnten siveerd Rob Out, unithoofd van de Texelse politie, vertelt dat de Postweg regel matig voorkomt op het lijstje van uit te voeren snelheidscontroles „We nemen zulke signalen altijd serieus, maar we werken volgens een beleids plan waarin de aantallen en plaatsen van de controles vastliggen." Hij vindt het gebruik van de radarapparatuur door wegpiraten een probleem „Eris helaas weinig aan te doen. want die spullen zijn met illegaal. Er is trou wens aan de overkant net iemand gepakt die zo'n ding had, dus zo goed werken die kastjes niet." Standje geven We zouden er wel dagwerk van kun nen maken", verzucht burgemeester Van Rappard, geconfronteerd met de klachten. „Snelheid van het verkeer is in alle dorpen een punt. We heb ben nou eenmaal met genoeg politie mensen om méér te doen dan enkele prikacties. Die radarkastjes in auto's aanpakken ligt juridischmoeilijk." Van Rappard wil wel reageren op sig nalen van de bevolking, maar geeft aan dat er ook zonder dat veel wordt gedaan „Het zou slecht zijn als we wachten tot een buurt ging klagen." Hardrijders blijken in de hele kop van Noordholland voor problemen te zor gen. „ledereen weet om wie het gaat, maar we lopen er met z'n allen voor weg om de daders aan te spreken op hun gedrag." Aan het lijntje „Aanspreken? Dat durft niemand Veel te bang om klappen te krijgen", reageert dorpscommissievoorzitter Klaassen uit De Cocksdorp. Hij krijgt regelmatig klachten over het weg gedrag van enkele eilandbewoners. „Ik word zo vaak benaderd met ver zoeken om aanpassingen, met alleen voor de Postweg. Ik stuur altijd braaf alle brieven door naar het college Klaassen heeft het gevoel dat hij door de gemeente enigszins aan het lijn tje is gehouden „Er werd steeds ge zegd dat het wachten was op de nota verkeersveiligheid. Wel, ik heb begre pen dat die er nu is." Hij vindt het aanbrengen van extra verkeers remmers in het noorden van het ei land weggegooid geld. „Daar stop je zulke lui niet mee. Die vliegen er aan de verkeerde kant langs of verzinnen wel iets anders Ik zie meer heil in opvoeding en intensievere controles Combineer dat maar met landelijke acties, bijvoorbeeld op TV. Zinloos? Welnee, kijk maar naar het milieu Daarvan zijn iedereen jaren geleden dat het ook niets zou uithalen en je ziet nu dat het werkt." Onder de ogen van hond Hooper krijgt rector Henk de Vries de CD ROM van de FITT-mensen (Foto Tessa van Doe len) feelnemers aan de cursus ba- en beroepenoriéntatie van de algemene educatie van het behaalden het diploma typen en lerwerken: Elizabeth Bekker, m Barhorst, Nicole Cuppens, Czaplinaka, Azira Hibeljic, Maas, Lourdes de Silva, Selva en Willeke Troost, lij de nieuwe cursus is het weer lijk mee te doen aan dit (er- examen. De nieuwe cursus op 29 september en duurt 30 tl Voor deze curus zijn twee in- ilie-ochtenden, op 12 en op 19 imber, in d'Ouwe Ulo, van 10.00 100 uur. Inlichtingen bij Sieme telefoon 310233 of 311741. mderen aan de overkant naar Igaan, en daar onderdak moe- ibben. brengt dat extra kosten luders met zich mee. Daar was een vergoedingsregeling voor, die is vervallen. Na een actie de gezamenlijke wadden- én is er met het ministerie van rsijs en wetenschappen een e regeling vastgesteld, tel doet zich dit probleem min- lak voor dan op de andere ei- i.waar geen voortgezet onder- rordt aangeboden Bovendien de Texelse boot veel vaker, meeste overkantse leerlingen en weer kunnen reizen. Uit so- eit schaart de gemeente zich achter de andere eilanden, en staan we sterker tegenover inisterie", aldus een woordvoer- geling houdt in dat ouders met epaald minimum inkomen een jevan ƒ3000,- per jaar kunnen i bij uitwonendheid van een De financiële kant van het waterhuishoudingsplan, dat de provincie heeft vervaardigd, is de gemeente rauw op het dak geval len. Er worden allerlei maatrege len opgevoerd om de zoetwater kwaliteit te verbeteren, bijvoor beeld het aansluiten op de riole ring in het buitengebied. Dat kost meer dan 15 miljoen en er staat niet hoe en door wie dit moet worden gefinancierd. Niet op te brengen, zo constateert het col lege van b en w. Zoet en ook nog schoon water is op Texel een schaars goed. Dat is de gemeente helemaal eens met de plannenmakers. Er zijn nog steeds huishoudens in het buitengebied die ongezuiverd afvalwater rechtstreeks in de bodem lozen. Riolering is wen selijk, maar op enkele plaatsen ui terst kostbaar in aanleg. Omdat het Texelse duingebied als „kwetsbaar" wordt omschreven, moeten onge zuiverde lozingen in dat gebied vol gens de provincie snel worden aan- Binnenkort houdt Welzijnsstichting Texel een cursus voor diegenen die wat meer willen weten over de om gang met de computer. In deze cur sus wordt de computer verkend aan de hand van een tekstverwerker (WP) Er is uitleg over randappara tuur, zoals printer, modem enz. De werking van de muis komt aan de orde alsmede het gebruik van diskettes en bestandsbeheer. Tevens behandelt de docent de eerste begin selen van besturingsprogramma's als DOS. Windows en Windows95. De cursus, van tien lessen, wordt ge- gepakt De gemeente vindt overhaaste stap pen niet verstandig en wil eerst na gaan of de lozingen wel zo vervui lend zijn. In sommige gevallen is de ecologische noodzaak niet zó hoog dat het enorme kosten rechtvaardigt. Het in de gaten houden van de water kwaliteit in een gebied vindt het col lege een goede manier om na te gaan of maatregelen noodzakelijk zijn Er is gefilosofeerd of het water beheer betrokken moet worden in het convenantsoverleg. De bedoeling van dit overleg is ook om dergelijke milieuaspecten te bespreken, maar het zou wel een uitbreiding van de taak van de huidige groep beteke nen. Dat heeft gevolgen voor de hoe veelheid tijd en de vergader frequentie. Toch zien b en w het wel zitten om dit onderwerp in het convenant te bespreken. In het waterhuishoudingsplan wordt voorzichtig geopperd dat misschien op sommige plaatsen de duinen kun nen worden overgelaten aan de wind en de zee, mits de veiligheid met in het geding komt Het college vindt dat met zo'n geslaagd idee en wijst op de ministeriele uitspraak dat de kustlijn van de Waddeneilanden zal worden gehandhaafd B en w willen in ieder geval voorkomen dat de recreatiemogelijkheden in de duinen in het geding komen. De Diabetes Vereniging Nederland houdt zaterdag 13 september een informatiemiddag voor lijders aan deze ziekte en andere belangstellen den, J. Klok en P A. Wijnand van de Texelse Apotheek geven voorlichting over medicijngebruik, andere deskun digen zullen iets vertellen over bloed- glucosemeters en de nieuwe humalog-insuline. Daarnaast zijn be stuursleden van de vereniging en medewerkers van de Diabetes Informatiepost de hele middag aan wezig om vragen te beantwoorden De bijeenkomst wordt gehouden in het kruiswerkgebouw (Schoonoord singel 24) en begint om 14 00 uur. Wie problemen heeft met vervoer kan contact opnemen met mevrouw Berty Klaassen, tel 316 217. JJ Fysiotherapeutisch sportcentrum nieuwe lessysteem van zelfstandig FITT heeft OSG De Hogeberg een kennis vergaren. Momenteel wordt abonnement voor vijf jaar cadeau daarmee op de OSG een proef ge- gegeven op „De Vleet decd-rom daan. Via een speciale commissie over Noord- en Waddenzee die on- („klankbordgroep") kunnen scholie- langs door EcoMare is uitgebracht. ren hierover hun mening geven Een Vier scholieren namen het „com- afvaardiging van deze groep was puter-boek" woensdagmiddag in ontvangst. Leerlingen kunnen met behulp van „De Vleet" zelfstandig informatie op zoeken over biologische, geologi sche, geografische en recreatieve aspecten van de Noordzee, het waddengebied en de kustgebieden. De gegevens kunnen ze bijvoorbeeld gebruiken voor scripties en ter voor bereiding van veldwerk. De onder werpen die op de cd-rom aan de orde komen, hebben raakvlakken met schoolvakken als biologie, aardrijks kunde, geschiedenis en maatschap pijleer. Rector Henk de Vries toonde zich blij met de geste. Hij wees erop dat het werken met cd-roms aansluit op het woensdag bij de overhandiging aan wezig. Juiste moment De sponsoractie komt voor de OSG- leerlingen op het juiste moment. Deze week worden namelijk multi-media computers geïnstalleerd in de biblio theek. Deze zijn voorzien van een cd- rom speler. Joop Steenvoort en Freerk Broekstra van FITT kwamen via een fittende EcoMare-medewerker op het idee om te sponsoren Ze vinden het be langrijk dat leerlingen kunnen gebruikmaken van moderne leermid delen en beseffen dat de budgetten in het onderwijs vaak beperkt zijn Van „De Vleet" is nu de eerste ver sie op de markt gebracht. Bedoeling is de informatie de komende jaren steeds te actualiseren en uit te brei den Vandaar dat is gekozen voor een gratis abonnement van vijf jaar. Een abonnement op twee actueel bij gewerkte versies per jaar kost nor maal ƒ150,-. Prijs De belangstelling voor de cd-rom varieert. Artikelen in grote kranten, natuur- en milieubladen zorgden vol gens EcoMare voor veel schriftelijke aanvragen uit heel Nederland De verkoop via de Texelse winkels loopt echter niet hard Klanten tonen wel interesse, maar de prijs blijkt een bezwaar ..Dat komt misschien omdat men de prijs vergelijkt met die van computers pelletjes", meent Margreet Sandee. p.r.-medewerkster van EcoMare. „Maar je moet kijken naar de inhoud. Een medische encyclopedie op cd- rom bijvoorbeeld kost al gauw ƒ150,- Om „De Vleet" bij het Texelse publiek te introduceren, houdt EcoMare nu in samenwerking met deze krant een actie Elders in dit nummer bevindt zich een bon. waarmee TC-lezers 30% korting krijgen bij aankoop van de cd-rom geven in het hoofdgebouw van de OSG (Haffelderweg 4) op dinsdag van 19.30 tot 22.00 uur Start op 23 september 1997. De docent is F. Wig man De kosten zijn 350,-. Belang stellenden kunnen zich voor woens dag 17 september 1997 opgeven bij Welzijnsstichting Texel, tel.: 315582. nor wie wat wil weten over oord- en Waddenzee, heeft ooMare onlangs de cd-rom 3e Vleet" op de markt ge acht. Lezers van de «else Courant hebben nu «kans om dit informatie set tegen gereduceerd 'lef te bemachtigen. Wie Baande bon invult en inle- «rt. hoeft slechts ƒ70,- in Jats van de normale ikelwaarde (ƒ100,-) te be ien. eomputerschijfje bevat een 'aan informatie over het leven Nederlandse kustwateren, aikers kunnen teksten, foto's afieken in beeld roepen. Met een simpele klik op de muis kun nen ze makkelijk „bladeren" en bijv. méér gegevens over een be paald onderwerp opvragen. Het digitale naslagwerk is geschikt voor pc's met 8 MB vrije ruimte en Windows 3.1 of hoger. De Volkskrant publiceerde onlangs op de wetenschapspagina een lo vende recensie. „De Vleet is ui terst ruimhartig met z'n informatie", luidde de conclusie. Verder ver schenen artikelen in De Telegraaf, de Zeehondenkrant en natuur- en milieubladen. Volgens EcoMare zijn naar aanleiding hiervan veel cd-roms per post verkocht. Ook de Texelse scholieren kunnen bin nenkort hun kennis over Noord- en Waddenzee vergroten. Dankzij ""Mare !ring van deze bon is goed voor de aanschaf van één -De Vleet" met 30% korting. In plaats van de nor- *«ikelwaarde (ƒ100,-) hoef ik slechts 70,- te betalen. «koper ^kenlng verkoper: ÏJois geldig t/m 30 september 1997. Inleveradressen: EcoMare. Ruyslaan 92, De P^Texei. Weveralraat 17a Den Burg; Kantoorvakhandel LenR, Parkstraat 10, Nauta CD. Weverstraat 68. Den Burg; Primers Mets. Dorpsstraat 84, De Koog sponsoring van FITT heeft OSG De Hogeberg de komende vijf jaar gratis de beschikking over „De Vleet" (zie artikel elders in deze krant). Om het initiatief aantrekkelijker te maken voor de Texelse computer- I bezitters, biedt EcoMare lezers van de Texelse Courant 30% kor- I ting. Men kan hiervan profiteren door een originele coupon in te le- I veren bij EcoMare, Prlmera Mets in De Koog, Nauta CD, Bruna of I kantoorvakhandel LenR in Den Burg. Bij EcoMare en LenR staat I een computer-opstelling waarmee „De Vleet" kan worden bekeken. I Per bon kan maximaal één cd-rom worden aangeschaft Deze aan- r bieding is de hele maand septem- ber geldig. Het scheiden van afval is een no bel streven. Maar als de verwer king van de gescheiden vuil- stromen méér kost aan energie dan het bespaart, dan is dat het paard achter de wagen spannen. Groen Links en Texels Belang hebben nota's geschreven over afvalverwerking en die heeft het college bestudeerd. De verwach ting is echter dat op Prinsjesdag landelijk beleid ten aanzien van gescheiden inzameling bekend wordt gemaakt en dat wordt afge wacht, voordat b en w een stand punt innemen. GroenLtnks is groot voorstander van differentiatie van tarieven aan de In het Verpleeghuis wordt woensdag tussen 10.00 en 12.00 uur en tus sen 14.00 en 16.00 uur een bazaar gehouden, waarvoor iedereen wordt uitgenodigd. Er zijn verschillende leuke kraampjes en activiteiten. Er is rommelmarkt, tweedehands kinderkleding, speelgoed, sjoelen, schminken, grabbelclown en oliebollenverkoop. Ook is er een rad van avontuur met prijzen die be schikbaar zijn gesteld door Texelse ondernemers. hand van de hoeveelheid afval die per huishouden wordt aangeboden. De partij hanteert het principe 'de vervuiler betaalt' en vindt verschil in tarieven een stimulans voor de be volking om het afval nog beter te scheiden. Dan moeten er wel inzamelpunten worden ingericht voor materialen als blik en kunststof. GL wil nog verder gaan met een sys teem voor luiers en kattenbakvulling. Gewezen wordt op de mogelijkheid inzamelpunten ondergronds te ma ken. Texel doet al aan een vorm van tariefsdifferentiatie, aan de hand van het aantal personen in een huishou den. Dat vindt GL te grof en boven dien is dat geen stimulans om min der afval aan te bieden Het college vindt echter dat de partij luchtig over de praktische problemen heenstapt, die verdergaande differentiatie met zich meebrengen. Proefnemingen in het land hebben namelijk uitgewe zen dat het instellen van extra inzamelpunten en het verwerken van dat vuil meer kost dan dat de be sparing aan verminderd regulier af val oplevert Bovendien rept GL niet over 'ontwijkgedrag', zoals het mee nemen van vuil naar andere, ge meentelijke containers of zelfs ille gale dumping In Limburg is een proef gedaan, die Oude tijden herleven. Hans en Marijke de Beer hebben het be heer van café De Zwaan in Den Burg weer op zich genomen. „Het was niet de bedoeling en het heeft de nodige strubbelingen gegeven, maar we gaan het in goede har monie oplossen", verzekert Hans de Beer. Anderhalf jaar geleden nam barkeep- ster Margreet Dissel met haar part ner Klaas Jan Modder het bedrijf over. Dat gebeurde via pacht- constructie, waarbij de naam van het café ongewijzigd bleef Er kwam echter een kink in de kabel. Hans de Beer: „Ze zagen het niet meer zitten." Half augustus kreeg hij te horen dat het tweetal eruit wilde stappen Dat kwam onverwacht „Er zijn wel even harde woorden gevallen, maar we komen er wel uit. Ik wil later gewoon een biertje met ze kunnen drinken." De Beer besloot, met zijn vrouw Marijke, tot nader order de zaak weer op zich te nemen Hij heeft Klaas Jan Modder voorlopig nog als werk nemer in dienst en wordt bijgestaan door kennissen. „Martin Trap staat er bijvoorbeeld op zaterdag." Hij ziet een nieuwe samenwerking met het tweetal niet zitten. „Dat wil niet meer, want de vertrouwensband is weg." De Beer en zijn vrouw nemen in het nieuwe jaar opnieuw een beslissing over De Zwaan. „Misschien dat we zelf de leiding houden en er mensen in zetten Een nieuwe pacht- constructie kan ook, maar dan wil ik mijn naam er met langer aan verbin den." Modder en Dissel waren met bereik baar voor commentaar wel slaagde Er zijn containers van verschillende formaten ingevoerd en aan de hand van die inhoudsmaat en hoeveelheid keren dat de bak wordt aangeboden, wordt het tarief berekend. Dat vindt het college een interessant systeem, temeer daar de op Texel in gebruik zijnde con tainers met simpele hulpstukken kunnen worden aangepast voor dit doel. Texels Belang wil liever het huidige inzamelingssysteem verfijnen dan wijzigen. Dat past in het straatje van het college De partij wil een voorlichtingsloket, waar burgers met alle vragen over afvalinzameling en -verwerking terecht kunnen Dat is er al. in de vorm van de buitendienst van gemeentewerken De bereik baarheid kan echter beter Er wordt weer een schrijfactie van Amnesty International gehouden. In de maand september kunnen bij Leny Bremer, Kotterstraat 21 in Oosterend kaarten worden opgehaald die zijn bestemd voor Antoinette Yusuf Chahin. Deze jonge Libanese studente wordt op verdenking van moord vastgehouden en gemarteld In een gevangenis in Libanon. Het bewijsmateriaal tegen haar is erg zwak Er staat haar levenslang met dwangarbeid te wachten, terwijl alles erop wijst dat ze onschuldig is. Wie een schrijfabonnement van Amnesty neemt, krijgt iedere maand voorbeeldbrieven thuisbezorgd. In lichtingen hierover of over de septemberactie bij Mariët Bouw, tele foon 31 86 72. Toepasseli/k bij de naderende herfst is de maandexpositie van Burgwal 37. Jan van der Akker uil Heemskerk heeft vorig aar al eens zee schilderijen getoond aan de bezoe kers. Nu heeft de zeeman/autodidakt boomschilderingen in acrylverf op gehangen. Van der Akker heeft zwaar reuma. Ondanks deze handicap tekent en schildert hij nog steeds Hij houdt van aquarel, maar werkt ook wel met olieverf. De bomen, die ondanks de herfstkleuren een vrolijke indruk maken, vervaardigde hij in de zeven tiger jaren al In die periode experi menteerde hij veel met acrylverf. Er zitten tevens enkele aardige land schapjes bij. met boerderijen of de len daarvan. In alle werken domine ren statige bomen, die goed tot hun recht komen bij de natuurlijke inrich ting van Burgwal 37 Aan de letteren-faculteit van de Vrije Universiteit in Amsterdam slaagde Marieke Timmer (24) voor een vier jarige studie in de Vergelijkende Kunstwetenschappen. Woord en Beeld. Ze schreef haar doctoraal scriptie over „Het gezicht van de fic tie", een onderzoek naar de aard van tekst- en beeldkenmerken op ver schillende genres van boek omslagen In afwachting van een vaste betrekking gaat ze de komende maanden de produktie doen van „Arte del tango", een theatershow die vanaf eind september door het land reist. In De Gelderlander heeft Rob van Otterloo onlangs een column ge schreven over een onaangename eravring die hij had in een restaurant in De Cocksdorp. Bijgaand een frag ment. Teken we aangewer f gang. Daar hingen links en1 rechts quasi speels gerangschikt roze papiertjes met gerechten en prijzen. De eerste woorden van de onvriendelijke juffrouw waren: „Iets drinken?" Even ke ken we elkaar met een menge ling van verbazing cn lichte irri tatie aan. We leerden haar pas echt kennen toen we bij het pre senteren van de drankjes naar de menukaart vroegen. „Hebt u die óók nog nodig?" snauwde ze ons toe. Het maandmenu dan maan dagsocp, zalmforel met van al- les-en-nog-wat - „frites of ge bakken aardappelen? bekte het monster - en ijs toe. Jammer dat dc zoutpot in de goulash- socp was omgevallen. „Heeft het gesmaakt? had de jongedame uit hour hoofd geleerd. Onze op merking over het zoutgehalte maakte haar nog sikkeneuriger. Onze meesterzet die avond bc- Tsiond slechts uit een verhuizing ■van het koele terras buiten naar |de beschutte zaal binnen. „Dat ■zal zè vast leuk vinden", gmffel- 1 len we rancuneu.;. j )e zaak liet zich niet kennen en Ier werden twee reusachtige y zalmforellen aangedragen. De" pret was van korte duur. Ze wa- F ren kennelijk eerst met modder gepaneerd, voordat zij zich uit- f gebreid in de olie hadden kun nen wentelen. Het jongmens i deelde bits mee dat haar collega I In de keuken „juist helemaal I geen zout bij dc soep" had ge- Idaan. f We konden het, volkomen lam S geslagen, niet meer opbrengen L nog een duit in het zakje te doen I over de modder cn de olie. „Is al- I les naar wens geweest?" durfde £t serpent na de twee bolletjes ^wee toefjes slagrot

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 7