meer dan Studenten doceren jeugd Thijsseschool Dit is geen taak voor de gemeente Al meer dan 2000 bomen verdwenen Agenda teso lepziekte, de sluimerende dood 15 mille van Kinderzegels TEXELSE^? COURANT Dansavond Durper Soos Dansclub Madira Helders Kamerorkest in Katholieke kerk Werken met klei Time Out: disco Poster tegen minimabeleid: yy Extra kans voor Herman Finkers Fuiken vernield Kjapsma zit aan terrastafeltje DINSDAG 16 SEPTEMBER 1997 In de matinee van Cinema Tei draait om 14 00 uur de Nederig gesproken Walt Disneyfilm Larf, de Vagebond en om 16 00 uuri actiefilm Speed 2 's Avonds beg, om 19.00 uur Conspiracy Theo en om 21 30 uur Con Air. Rond zwembad Molenkoog w», een promotietriatlon gehouti voor jong en oud. Aanvang kj uur. Jongerencentrum T ime Out inQ Burg houdt van 20.00 tot 22 OOi disco voor jeugd van 10 tol jaar. Entree ƒ1,-. Halfuursdienst Teso maakt dag 19 september extra atvaafi van 9 35 (afvaart Texel) tot ens 16.05 (afvaart Den Helder) Dei vaarten van 10.05 uur van Helder en van 13.35 uur van Te zijn echter uitsluitend beste' voor het vervoer van gevaarti) stoffen Wachttijden Er worden gj wachttijden verwacht. Koers De koers van een Te aandeel van nominaal f25,-isi steeds f3.100,-. Hoogwater te Oudesclii Di. 16 8.45 en 21.36i Wo. 179.34 en 22.36 u Do. 18 10.40 en 23.26' Vr 19 11.30 en 0.00. Za. 20 12.04 en 0.36; Zo. 21 12.44 en 0.50 Ma. 22 13.26i Di. 23 1.10 en 13.55i Aan het strand is het ongeveer eent eerder hoogwater. De zon komt 18s tember op om 07.18 uur en gaaton ja; om 19.46 uur. 16 september vollerm 18 september springtij. orde van binnenkomst de tea' verwelkomen. Wel moeten de nemers, naast het inschrijfget ƒ120,- per team, een bootkaait nemen, maar volgens de organ moeten daar verder geen cond aan worden verbonden. Ze wip nadrukkelijk op dat het dit jaa nodig is om 20 meter touw n nemen. De dansclub DZN houdt niet kor ra. zaterdag, maar zaterdag 27 S! te, ber een bijeenkomst in dorpsh. »n Bijenkorf te Oosterend De aam n 20.30 uur en de entree be ij 2,50. ra, lei In het Eierlandsche Huis I woensdag om 14.30 uur de wetï" soos. ledereen is welkom m klaverjassen, sjoelen, rummii en eventueel biljarten. (Dudy den Boer, Duut ttó Beppie Keesom en Marijke Vfl m was voor de overhandiging ia Hotel Den Burg gekomen leverde een gezellige ontmoé van vrijwilligers op. Dudy o Boer. ,,We weten maar al te dat dit bedrag van harte welt is. U werkt er met veel vrijwilkj hard aan om het Tesselk. draaiende te houden. Ook dit bedrag is door veel vrijwill} idi van de diverse comités hard; werkt" Het comité hoopt di nu toekende bijdrage voorlag Texelaars een stimulans zal ge om ook de komende km Jai postzegelactie te steunen, i ;a; binnenkort wordt begonnen het benaderen van Texelsetiei drijven, op 1 oktober komen di kinderen langs de deur en w 12 november is het assortin wenskaarten en kinderzege i weer verkrijgbaar. iFoto Harty&' De lessen van dansclub Madira wor den weer gegeven vanaf maandag 6 oktober Dat gebeurt in jeugdherberg Eyercoogh De maandag is gereser veerd voor de eerstejaars, op dinsdag zijn de tweede- en derdejaars welkom om hun variaties verder uit te breiden. De woensdagen zijn voor de verder gevorderde dansparen. Madira geeft les in ballroom (quickstep, Engelse wals. tango en slowfox) en Latin (chachacha, jive. rhumba en samba). Inlichtingen en opgave tot en met 30 september via 314 007. Dinsdag 16 september Cinema Texel vertoont om 19.00 uur Speed 2 en om 21.30 uur Conspiracy Theory. De vergadering van de raads commissie ROH is verschoven naar donderdag. In de Openbare scholengemeen schap De Hogeberg is van 19.30 tot 20.30 uur een voorlichtings bijeenkomst over XTC en ecodrugs Belangstellenden wel kom, vooraf aanmelden via 31 29 58. Om 20.00 uur komt in d'Ouwe Ulo de afdeling verzamelaars van de Historische Vereniging bijeen Tevens houden de HV-leden een bibliotheekavond Woensdag 17 september Op het wad bij De Cocksdorp wordt tussen 8.30 en 10.30 uur een excursie gehouden. Opgave bij EcoMare In Cinema Texel is om 19 00 uur Speed 2 en om 21.30 uur Conspiracy Theory te zien Om 19 30 uur is een gezamenlijke openbare vergadering van de raadscommissies voor welzijns beleid en financieel-economisch- techmsch beleid in het raadhuis Op de agenda staat o.a. her inrichting van de Boodtlaan en WVG-gelden voor bouw senioren woningen Het agendapunt skatepark vervalt. Voor het Katholiek Vrouwengilde begint het seizoen. Om half acht is in de kerk een Eucharistieviering, gevolgd door de eerste bijeen komst in de Witte Burcht, waarbij Het Helders Kamerorkest, dat ook een aantal Texelse zangers en mu zikanten in de gelederen heeft, geeft op zondagmiddag 30 november om 15.00 uur een optreden in de Katho lieke kerk in Den Burg. Het gezel schap brengt ..The Messiah" ten gehore van G. F Handel in de bewer king van W A Mozart. Het optreden op Texel maakt deel uit van een se rie van vier concerten in Noord- holland Het orkest dat is samenge steld uit amateurmuzikanten uit Noordholland noord repeteert weke lijks in de Doopsgezinde kerk in Den Helder. De organisatie komt binnen kort met nadere informatie over de kaartverkoop. De cursus Werken met klei" van Nesrin During gaat woensdag 24 sep tember in de Vrije School van start. De opleiding behandelt verschillende technieken van handvormen, glazuurbereiden en het bouwen van een stoken met een eenvoudige hout oven De cursus omvat tien lessen, van 13.30 tot 15 30 uur. De kosten inclusief materiaal bedragen ƒ150,- Opgave bij Nesrin During, tel. 31 88 79 Ze is tevens docent keramiek bij Triade, Centrum voor kunsteducatie in Den Helder De keramieklessen in Tirade zijn elke donderdag. Dit jaar geeft ze lessen in glazuur, zaagsel stoken, steengoed, porcelein en raku stoken. Inlichtingen over Tirade, tel. 0223-62 23 87 Voor jeugd van 10 tot 16 jaar is er zaterdagavond disco in jongerensoos Time Out (d'Ouwe Ulo) in Den Burg. Van 20.00 tot 22.00 uur kan iedereen dansen op muziek van de Spice Girls en Back Street Boys Deze artiesten staan ook centraal in een quiz, waar mee prijzen te verdienen zijn. De disco-avond is de eerste in een reeks van activiteiten in Time Out komende winter De entree bedraagt een gul den. Studentes van de Pedagogische Academie Basisonderwijs uit Haarlem begeleidden de natuurlessen van de hoogste groep op de Thijsseschool. (F<M> Ge""d Timmorrnan> uurtjes natuurlessen aan de hogere groepen van de Thijsseschool. In een provisorisch biologielokaal bestu deerde de jeugd met behulp van mi croscopen de flora en fauna die de leerlingen hadden opgevist uit de vij ver tegenover de VVV. In de tuin van de school was een speurtocht uitge zet, die in het teken van de natuur stond. Verder werd de natuur verkend in en rond de Hogeberg en stonden andere projecten op het programma. De Thijsseschool in Den Burg stond vrijdag in het teken van het natuur onderwijs. De school kreeg bezoek van zeventig studenten van de Peda gogische Academie Basisonderwijs (PABO) in Haarlem, die hun werk week op Texel doorbrachten. De toe komstige leerkrachten kwamen naar het eiland om hun kennis over het natuuronderwijs bij te spijkeren en brachten dat op de Thijsseschool in praktijk. .De natuur en het milieu krijgen meer aandacht op de basisscholen'aldus begeleider Richard Duivenvoorde. .Men heeft namelijk ontdekt dat kin deren in de stad vervreemden van het platteland. Vandaar dat natuur- en milieu-educatie op de PABO-oplei- ding extra aandacht heeft gekregen. De studenten namen een kijkje bij een schapen fokker in EcoMare. in de Slufter, de Mokbaai en andere Texelse natuurgebieden Verder brachten ze een bezoek aan het Maartenhuis Buitendijks gingen de studenten met een kornet het wad op. Om de opgedane ervaring in de prak tijk te brengen gaf het gezelschap ter afsluiting van de werkweek enkele Een baan in het basisonderwijs blijkt vooral in trek bij vrouwen Onder de zeventig PABO-studenten waren slechts een stuk of zes heren. Twee studentes. Eveline Bakker uit Den Hoorn en Annemarie Witte uit Den Burg, ervoeren de week als een thuis- wedstijd. 79 Hij weigerde zich in de hoek te la ten drukken van iemand die niets voor een ander over heeft. Maar wethouder Poster stemde vorige week stellig tegen het plan om jaar lijks ƒ25.000,- uit te trekken voor de Texelse minima. Uit principe, want hij vindt het een taak van het rijk om voor die groep te zorgen. Erna Eelman van de VVD was ook tegen, omdat ze de Texelse regeling veel te bureaucratisch vindt. De meerderheid van de raad en het college stemde van harte in met de bi]drage. al vond men de hoogte magertjes Het werd echter gezien als een start Kees Hin van het CDA zei op voorhand dat zijn partij voor stellen voor verhoging zal steunen. In het gemeentelijke verhaal wordt uit gegaan van 125 bi|dragen van 200 - Volgens Pieter de Groot (D66) zijn op het eiland al ruim 200 mensen die binnen de doelgroep vallen. De bij- Het gezicht van Piet Bolier, de gemeentelijke buitendienst man, betrekt, lepziekte, hij verafschuwt het woord alleen al. Meer dan 2000 exemplaren zijn tot nu toe gerooid, allen aan getast door de schimmel die via de iepespintkever wordt overgebracht. Maar wat is het eigenlijk voor een ziekte en zijn alle iepen op het eiland ten dode opgeschreven? Twee keer per jaar controleert de gemeente alle iepen op het eiland Ook bij particulieren op het erf wor den de bomen onderzocht „In het verleden deed de plantkundige dienst dat", vertelt Bolier „Zo'n vijf jaar ge leden leek het alsof de ziekte onder controle was. Vandaar dat de werk zaamheden werden overgedragen aan gemeenten Het was het begin van een nieuwe uitbraak. Niet alleen op Texel Bolier: „Veel gemeenten moesten nog leren inspelen op de controletaak. Daar door kreeg de iepespintkever de kans zich weer te vermeerderen." Hij wijst op een andere oorzaak. Het rijk zorgde er namelijk voor dat zieke bomen bij particulieren werden ge kapt en verwijderd. Maar dat gaat te genwoordig anders. „De gemeente ruimt de restanten wel op, maar de mensen moeten zelf zagen Dus de animo is minder groot." Vaatvernauwing Over het algemeen hebben de man nen van de buitendienst weinig te kla gen over de medewerking. Contro leurs melden zich bij terreineigenaren en geven aan welke iepen ziek zijn. Deze moeten binnen twee a drie we ken worden gerooid. „Een redelijke termijn", vindt Bolier. „Af en toe tref fen we wel eens iemand die het er niet mee eens is, maar die hebben we tot nu toe altijd weten te overtuigen van de noodzaak. Bij halsstarrige weiger aars zouden we met de Algemene Plaatselijke Verordening in de hand kunnen optreden, maar ik doe dat lie ver met. Óverleg is meer mijn stijl." De gekapte bomen worden door de gemeente opgehaald en versnipperd. „Daarmee verbreek je de levens cyclus van de veroorzakers van de ziekte", legt Bolier uit. „Die kevers kunnen niet leven in hout dat dunner dan vier centimeter doornede is. Dus ook met in snippers." De lepziekte wordt met alleen overge bracht door de iepespintkever. Ook wortelcontact kan een schimmel- uitbraak veroorzaken. Maar dat ge beurt uiteraard alleen op plaatsen waar iepen dicht bijeen staan, bijvoor beeld in een boomsingel. De schim mel verstopt de vaatbundels waar door de levenssappen van de boom stromen „Het is net zoiets als dichtgeslibte aderen bij mensen", lacht Bolier, die betwijfelt of de iepen baat hebben bij cholesterolvrije pro- dukten of een dotteroperatie. Preventieve prik Is een iep eenmaal ziek, dat helpt er geen lieve moeder meer Voorkomen kan wel. middels een vaccinatie, waarbij een afgezwakte vorm van de schimmel wordt ingebracht. De boom ontwikkelt dan zelf antistoffen. Dit injecteren is echter een kostbare zaak „Zeg maar een gulden per cen timeter doorsnede, dus gemiddeld zo'n 50,- per boom." Het lijkt met veel, maar volgens oude kaarten telt Texel een half miljoen iepen dus het zou in de papieren lopen als die alle maal moeten worden geprikt. Daar komt nog bij dat deze vaccinatie jaar lijks moet worden herhaald. „We doen het alleen bij monumentale bo men Wat dat zijn7 Exemplaren van zo'n vijftig jaar oud, die beeld bepalend zi|n in dorpen of landschap pen Als voorbeeld noemt hij de Molenlaan in De Cocksdorp. „Daar is nog met één iep ziek geworden." Steeds meer particulieren willen hun iepen laten injecteren. Ze kunnen zich daarvoor vervoegen bij de gemeente die aanmeldingsformulieren ver strekt. De boom-deskundigen van de Heidemij komen dan langs met een soort pistool, waarmee ze de iepen op verschillende plaatsen te lijf gaan. Schillen De iep is in het verleden in groten getale aangeplant op Texel. De boom doet het goed in het zilte klimaat. Bovendien is de soort veelzijdig, als solitaire boom groeit-ie hoog uit. maar wie ze regelmatig kapt kan van meer dere exemplaren een dichte haag maken. lepenhout wordt ook wel gebruikt voor de openhaard. Daarin schuilt tevens een gevaar Bolier: „Ook al kap je een gezonde iep, als je dat hout opslaat wordt het kwijnend hout En dat is nou juist de broedplaats van de iepespintkever." lep in de'open haard mag wel. mits het om geschilde blokken gaat. De kever leeft namelijk op het grensgebied van bast en hout „Haal je die bast weg, dan vinden ze er niks meer aan. 's Zomers gaat dat schillen erg makkelijk. Logisch eigen lijk. Als mens hou je in de winter je jas ook dichter om je heen dan als het warmer is." Vooral in de zomermaanden wordt door deskundigen jacht gemaakt op zieke iepen „In deze tijd vliegen de kevers Bovendien kun je nu aan dorre takken en bladeren goed zien of delen van een boom aan het afster ven zijn." Bolier beaamt dat sommige mensen met pijn in hun hart afstand doen van hun boom. „Bij oude exem plaren is het ook vreselijk. Maar een zieke boom is een besmettingsbron en hij is dan toch ten dode opgeschre ven." drage is bedoeld om de minima aan sluiting met de samenleving te laten behouden, dus voor deelname aan sport, culturele activiteiten of werkwe ken van schoolgaande kinderen Corrie Heijne van Texels Belang noemde de regeling omslachtig, maar begreep dat dat wel moet om een zorgvuldige en rechtvaardige afweging te kunnen maken wie er recht heeft op een bijdrage. Ze miste in het voorstel de kosten aan ambte lijke uren Die vallen volgens wethou der Eelman mee, omdat er toch al veel gegevens van de betrokkenen bij de gemeente bekend zijn, via de sociale dienst Extra zak geld Uiteraard is het belangrijk dat de doelgroep weet dat een extra bijdrageregeling bestaat Uit de prak tijk blijkt dat ook andere mogelijkhe den, zoals huursubsidie, niet altijd bekend zijn bij de minima. Vandaar dat Corrie Heijne, net als in de com missie, opnieuw pleitte voor een arti keltje in de gemeentelijke wie-wat- waar-gids. „Die rolt bij iedereen op de matNa enig aandringen beloofde de wethouder daarvoor te zorgen „Alleen is het exemplaar voor vol gend jaar al klaar." Volgens Nel Eelman heeft iedereen tevens een persoonlijke verantwoordelijkheid in het attenderen van mensen op hulp mogelijkheden. ,.U ook dus. Help ze over de drempel, zodat ze bij ons aankloppen." Volgens Kees Hin komt het rijk nog met een extra toelage in het kader van het armoedebeleid. Hij had uitgere kend dat dit voor Texel neerkwam op ƒ131.000.- extra aan bijzondere bij stand. Wethouder Eelman wilde meer berichten daarover echter niet af wachten en alvast starten met de Texelse regeling. Ze waarschuwde niet teveel rekening te houden met die extra zak geld „U verdeelt de huid al. Wie vergeefs gepoogd heeft kaart jes te bemachtigen voor een van de voorstellingen die de bekende cabaretier Herman Finkers deze week in Klif 12 geeft, krijgt een extra kans. Buiten de (inmiddels uitverkochte) voorstellingen op dinsdag- en donderdagavond, geeft Finkers ook woensdag een try-out van zijn nieuwste pro gramma. Finkers, die aanvankelijk alleen een leesvoorstelling zou geven, vond zijn programma tijdens de repetities al goed genoeg om het in het decor te willen proberen. Om te voorkomen dat dit na de voorstelling van dinsdag zou moeten worden afgebroken om voor de voorstelling van donderdag weer te worden opgebouwd, werd in overleg met Cor van Heerwaarden van Klif 12 besloten tot een extra voorstelling, morgenavond Omdat na het uitverkopen van de beide regu liere voorstelling geen wachtlijst werd opgesteld, zijn voor deze voorstelling nog volop kaarten verkrijgbaar. De avond begint om 21.00 uur, de toe gang bedraagt 10,-. Maar misschien zit er wel een veror dening aan vast." Bisschop Muskens Erna Eelman en wethouder Poster wezen erop dat Texel al het nodige doet voor de minima. „We hebben een ruimhartig kwijtscheldingsbeleid en de belastingen zijn trouwens voor iedereen hier laag", aldus het college lid Eelman wil op gemeentelijk niveau wel iets doen voor de minima, maar dan via een individuele benadering. „In dit verhaal wordt niet gesproken over een leeftijdsgrens. Maar ik vind dat jongeren best een vakantie baantje kunnen nemen als ze iets willen Je neemt zo de prikkel weg. Als je ergens hard voor moet werken waardeer je het ook meer." „Oftewel, je moet ze mager houden", spotte Peter Bakker van GroenLinks. Eelman is bang dat mensen die het ook moeilijk hebben buiten de boot vallen. „Er wordt getoetst aan de hand van vermogen. Maar iemand kan heel zwaar zitten door de aan koop van een eigen huis of denk eens aan een kleine ondernemer." Ze vond de kreet armoede overdreven. „Deze bijdrage gaat met om de eerste le vensbehoefte„Bisschop Muskens staat niet te liegen", reageerde Jaap Vlaming van GroenLinks. maar dat was tegen het zere been van Poster. ,,U probeert me in een hoek te druk ken waar ik niet van ben gediend. Ik heb alles over voor mijn medemens. Maar dit is geen taak voor de ge meente." Zeven fuiken, die op het wad tussen de Krassekeet en Utopia stonden, zijn door vernielers onder handen genomen. Vier exemplaren werden totaal onbruikbaar en van drie is de keerwand zwaar beschadigd. De 57- jarige Oosterender eigenaar ziet zich geplaatst voor een schadepost van zo'n 5000,- wordt voorgedragen door Harry de Graaf. Donderdag 18 september Om 14 00 uur gaat bij De Schuil hut achter de NH-kerk van De Koog een historische route van start. Deelname is gratis; mensen zonder auto kunnen doorgaans meerijden Cinema Texel vertoont om 19.00 uur Conspiracy Theory en om 21.30 uur Con Air De raadscommissies voor alge meen en organisatorisch beleid en van ruimtelijk en huisvestings beleid vergaderen om 19.30 uur gezamenlijk in het raadhuis. Pu bliek is welkom Vrijdag 19 september Om 19.00 uur staat in Cinema Texel de spannende film Conspiracy Theory weer op het programma, om 21.30 uur gevolgd door Con Air. Zwembad Molenkoog is vanaf 16.45 uur gesloten wegens diplomazwemmen. Zaterdag 20 september Bij paal 9 gaan om 10.30 uur de beste Nederlandse surfers van start voor de Texel Race De wed strijd rond het eiland is recht streeks te beluisteren via Radio Texel. Open dag op de Joost Dourleinkazerne van 09 00 tot 17.00 uur. Alle actieve en passieve elementen van het Korps Mariniers komen aan de orde. Ook Brand weer Texel en de Ambulance dienst zullen acte de précense geven. Er is kindervertier, een hapje en een drankje en de steel- band van de Marimerskapel ver zorgt een optreden. De hittegolf van de afgelopen zo mer is voorbij en dus zijn de orga nisatoren van de Wampex aan de slag gegaan. De natte, koude, gure en altijd verrassende tocht gaat dit jaar op vrijdag 24 oktober van start, om de volgende middag rond drie uur te eindigen. De afgelopen veertien edities van de Wampex was de inschrijving steeds een eerste test om de potentiële deel nemers te schiften. Daar is het organisatieteam, Kjapsma, dit jaar van afgestapt. Zondag 21 september om vier uur 's middags kunnen der tig teams van ieder vier personen - meer worden er met toegelaten - zich inschrijven. Geen moeilijke opgaves dit jaar, simpelweg aan een terras tafeltje op de Stenenplaats in Den Burg. Daar zit Kjapsma om op volg- De Stichting Kinderpostzegels Nederland heeft een bijdrage van 15.000.- toegekend aan het Tesselhuus De cheque werd gis teren voorzitter Dudy den Boer van het Texelse kinderpost zegelscomité overhandigd (foto) aan Tessethuus-voorzitter Hans Boswijk. Het geld komt als geroe pen want het Tesselhuus staat voor belangrijke investeringen. Het nu ontvangen bedrag zal worden gebruikt voor het gedeel telijk financieren van acht draad loos bedienbare bedden, waar mee totaal f23.000.- is gemoeid Al vaker steunde Kinderpost zegels Nederland Texelse goede doelen maar niet eerder werd zo'n groot bedrag uitgekeerd. Het voltallige Texelse comité

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 2