Zestig jaar geleden soldaat op de Mok Vliegen boven prachtig was Texel, dat" B en w: héle Mokbaai in Nationaal Park Mok biedt vermaak voor jong en oud TEXELSE y coURANT Van Lubek wint in Spijkenisse Estafette AVT in middenmoot Open dag Joost Dourleinkazerne DINSDAG 16 SEPTEMBER 1997 Militaire activiteiten passen in het Nationale Park de duinen van Texel. Dat schrijft het college aan de voorlopige Commissie Natio nale Parken. „Ook in de Planologi sche Kernbeslissing Waddenzee, die als centrale doelstelling natuur behoud heeft, zijn militaire activi teiten opgenomen." Hoewel Defen sie onlangs plannen voor vergroting van de haven naar bui ten bracht, gaan b en w ervan uit dat de activiteiten in de Mokbaai niet zullen toenemen. In het ontwerp-plan dat tijdens de hoorzitting onlangs werd gepresen teerd. loopt de grens van het NP dwars door de Mokbaai B en w stre ven echter naar een doelmatige en logische begrenzing. Defensie heeft er geen bezwaar tegen als de héle baai binnen het park wordt gebracht, mits de mariniers hun activiteiten kun nen blijven uitoefenen. In afwachting van reacties die tot 1 oktober kunnen worden opgestuurd, buigt de VCNP zich nog over de definitieve begrenzing Het college voelt er mets voor natuur gebieden De Petten en het Rogges- lootgebied in het park te brengen. Dit sluit volgens de gemeente niet goed aan op de afspraken die in het convenantoverleg zijn gemaakt. Percelen die in het ontwerp als uit uitwerkingsgebiedstaan aangemerkt, kunnen wat de gemeente betreft de finitief in het park worden opgeno men. De terreinen zijn in het convenant nu als reservaats- en natuurontwikkelingsgebied aangewe zen. B en w vinden dat nu camping De Robbenjager in het plan is betrokken de positie van exploitant Jaap Groen extra aandacht verdient. Gezien de bijzondere juridische structuur van de doorlopend programma, waarbij onder andere wordt getoond hoe drenkelingen kunnen worden ge red. Daarna komt het 'echte' mannierswerk aan bod, zoals het snel afdalen uit de heli en het af zetten van gespecialiseerde dui kers, die 'kikkers' worden ge noemd in vaktaal Tevens wordt getoond hoe de mannen op hoge snelheid met rubberboten (LCRM's) uit het water kunnen worden opgepikt. Met een para- sprong wordt tegen 11 00 uur het eerste blok met demonstraties af gesloten. Een herhaling volgt om 15 00 uur. Alle showonderdelen worden uiteraard van deskundig commentaar voorzien Over het hele terrein verspreid staan diverse tenten met zoge naamde 'static shows'. Daarin wordt materiaal getoond dat door de mariniers wordl gebruikt, onder andere bij de koudweer-training. Ook zijn er wapens, voertuigen, radio's en de uitrusting waarmee de kikkers opereren Overal staan mariniers die uitleg geven over de spullen De Waddenvereniging, Vogel- werk-groep. Landschapszorg. Staatsbosbeheer en EcoMare zijn benaderd om een tentoonstelling te houden, maar tot nu toe heeft alleen eerstgenoemde toegezegd. Wel zijn de Texelse brandweer en ambulancedienst van de partij, waarmee de Joost Dourlein- kazerne een samenwerkingsver band heeft voor assistentie bij calamiteiten. De historie van De Mok, in een ver verleden in gebruik als marine vliegkamp, zal onder de aandacht camping, de ligging van de terreinen en de afwijkende belangen vindt de gemeente het met logisch dat Groen in het overlegorgaan wordt vertegen woordigd door de RST. De gemeente onderschrijft de opvat ting van verschillende dorps commissie dat de stichting „Mens en Natuur" een zetel moet krijgen in het overlegorgaan. B en w hebben er niets op tegen als de twee beheersoverleggroepen, voor de Hanenplas en de Hors, op gaan in het overlegorgaan. De beheersaspecten zouden dan in een werkgroep kunnen worden behan deld. De gemeente wil verder meer duidelijkheid over de jacht in het park. „Door faunabeheer in het NP mag geen overlast voor aangrenzende bedrijven ontstaan." Het college pleit ervoor het bezoekerscentrum in EcoMare te huisvesten, mits de toegang gratis is. Triatlete Ingrid van Lubek is op een Olympic distance-triathlon (1,5 km zwemmen, 40 km fietsen en 10 km lopen) in Spijkenisse zaterdag als eerste geëindigd. Doordat ze slechts negen minuten na de snel ste heer Jan van de Marei binnen kwam, werd Van Lubek ook win naar in het algemeen klassement. Tijdens het wieleronderdeel (40 km) speelde harde wind de tri-atleten be hoorlijk parten Renners die op het smalle parcours voor wedstrijdrijders en recreanten de luwte opzochten van andere deelnemers, werden gediskwalificeerd. Van Lubek, die als eerste zwemster uit het water kwam, liet zich op de fiets nog passeren. Bij het hardlopen maakte ze het echter ruimschoots goed. Met een eindtijd van 2.03.40 uur liet ze concurrenten Judy van de Berg (tweede) en Bianca van Dijk achter zich. De kans is groot dat de Texelse in november wordt uitgezonden naar de wereldkampi oenschappen in Australië. worden gebracht middels een info blad en oude foto's. Kinderfeest Het korps geeft inzicht in de geva rieerde werkzaamheden via een roadshow, waarin actuele foto's zijn opgenomen. Ook is er een le vensechte impressie van een roadblock, zoals tijdens VN-opera- ties wordt gehanteerd Daarnaast krijgt de jeugd de kans zich even marinier te voelen Na op profes sionele wijze te zijn voorzien van een gecamoufleerd gezicht kun nen ze zich uitleven op een klim wand en een oefenopstelling voor para's. In de duinen kan een skitraject worden afgelegd op een borstelbaan. Bovendien mogen ze schieten, weliswaar met losse flodders maar ook dat geeft harde knallen. Voorgehoorbescherming wordt gezorgd. Voor de allerklein sten zijn er springkussens. Ouders en anderen die even rus tig willen zitten kunnen vanuit een grote tent een oogje op de jeugd houden. Er is eten en drinken ver krijgbaar en tussen 11.30 en 14.15 uur verzorgt de zeer bekende steelband van de marinierskapel een optreden Wie niet van de tra ditionele blauwe nasihap houdt kan bij stands terecht voor patat of vis. Alsof dat nog niet genoeg is wor den de hele dag rondritten ver zorgd met BV's dat zijn rups voertuigen waarmee onder andere in de Noorse sneeuw wordt geo pereerd. Er kunnen rondvaarten worden gemaakt met alle typen boten van De Mok. De open dag is om 17.00 uur afgelopen. Jo en Hennie Vermeulen: al vele jaren trouwe Texelgangers ieven en dan is het zestig jaar geleden dat Jo Vermeulen voor het eerst voet zette op Texelse bodem. Hij was als aal werkzaam bij de Marine Luchtvaart Dienst (MLD) op de Een bijzondere tijd waardoor hij het eiland voorgoed in zijn sloot Hij zou er nog vele malen terugkeren, met vrouw en eten. Het jubileum viert hij in zijn caravan op De Turkse Tent, i hij ieder jaar zo'n zes maanden verblijft. Zijn herinnerin- lijn doorspekt met vliegtuigen, de komst van de Duitsers een Texels vriendinnetje. jmeulen is een sappig verteller. «I in zijn verleden komt de ene landere fraaie herinnering bo lk wou aanvankelijk bij de lucht- t Waarom' Ach. het ene jonge- ri piraat worden en het andere Maar in die tijd ging dat met sar. Ik kon naar de marine, dat Daarbij kon je kiezen tussen de zeedienst, stoker of de MLD. ttoch nog m'n vliegtuigen." annevliegkamp De Mok was in rolop in gebruik als basis voor vliegtuigen. Vermeulen weet de overtocht vanuit Den Helder .Dat bootje noemden we de iKee'. Er zat een dieselmotor in. rh weer gingen de luiken dicht, 'beroepsmilitairen rookten, pij lsigaren. Dat kon flink stinken 9 ruw zeetje en die lucht kwam estal met zo lekker van boord." «je soldaat voelde zich al snel op de Mok. Vermeulen werkte tnkelijk in de koperslagerij, later ilotten, waar de toestellen aan leerden Bezoekjes aan het an Niek de Graaf, op de plek rade apotheek in Den Burg is, tem nog helder voor de geest ipeelde Vermeulen in een ma- «tbalelftal mee om het kam- schap van Texel. „Van De Vlijt m ze eveneens een elftal e.wat voelden die zich ver bo re verheven Lieten ze tijdens ■dstrijd heel laag een vliegtuig men Maar toen stond het al 5- onsHij kan er nog om lachen. Lucratief vaak als mogelijk vloog alen mee in de watervliegtuig- Zogenaamd als hulpmecha- lacht hij. „Maar als ie een wen was. deed je niks hoor. jen van die open toestellen. Je zo'n leren muts op je kop en aar over het randje kijken hè. jgvond ik dat Hoewel, de eer- tr bij het opstijgen zag ik de op me af komen flitsen voor oog gingen Toen kneep ik 'm «."Meevliegen was een lucra- iaak De vergoeding bedroeg ér uur, voor die tijd veel geld. sdrie kwartier in de lucht wa akten die jongens vaak een extra. Als je uitkwam op 50 a werd het naar boven afge- (on je weer een pilsje extra bjNiek." Zijn ogen glinsteren vertelt over de rondjes eer „Machtig mooi. Schijn en doen op vrachtwagens. En «I drie uur in de lucht, dus je een tientje bij elkaar eurden wel eens ongelukjes i'ling-piloten op de Mok. Toch Vermeulen er nooit iets ern- ee. „Ik weet nog dat één vent 'Sste bij de landing. Die kwam 'el water terecht maar op een al Hij vloog over de kop, el liep goed af. Die jonge ke- renook wel eens overmoedig akten ze een looping. Die toe- fadden echter canvas zand- aan boord en die vielen dan okbaai Was jij weer blij dat je Hs passagier bij in zat." Verkering op Texel beviel Vermeulen Jo Vermeulen op één van de door hem geliefde vliegtuigen in Indië. uitstekend. Hij kreeg zelfs verkering „Ik was met een collega op stap. Voor ons stonden twee aardige grieten en die besloten we te vragen Jannie Hemelrijk was dat. Er was kermis en een uitvoering van Carla met haar sprekende poppen Dat was in die tijd heel bekend." De relatie met Jannie, bij veel Texe laars nu beter bekend als de zin gende Jannie Craanen, liep af „Dat was niet zo netjes van mij. Ik heb niet eens echt fatsoenlijk afscheid geno men. Ach, ik was nog een beetje te jong toen, denk ik." Schietschijf Wegens de voormobilisatie was afzwaaien er voor Vermeulen niet bij. Hij werd gevraagd om beroeps te worden of bij de rijkswerf in Den Hel der te komen. Maar de komst van de Duitsers gooide roet in het eten. „Ik werd op een nacht om half vier ge wekt. Het was oorlog, zeiden ze. Maar ik sliep net lekker, dus het deed me op dat moment niet zoveel." Vermeulen zag de Duitsers latei ko men, staand op een hangar „Ik was op de uitkijk gezet, bij een knop van de sirene. Ze kwamen aangevlogen over de duinen uit de richting van Borkum Nou, de officieren waren als eerste er vandoor." Hij vertelt dat alle watervliegtuigen in de Mokbaai bijeen waren gelegd. „Dat was gedaan om te voorkomen dat de Duitsers daar zouden landen. Maar het was natuur lijk een geweldige schietschijf. Eén salvo en alles stond in lichterlaaie." Hij kreeg orders van de hangar af te komen om beschutting te zoeken, maar deed dat niet. „Ik dacht: straks gooien ze een bom en dan krijg ik onder aan die trap al dat puin over me heen. Bang voor beschieting' Nee, dat was ik met." Later werden door de Nederlandse militairen de meeste gebouwen op de Mok opgeblazen, om te voorkomen dat de vijand er profijt van zou hebben. Graf ais bed De soldaten van de Mok werden met een onverlichte vrachtwagen naar Den Hoorn vervoerd. „De toegangs wegen waren toen nog van zand, dus dat was een toestand." Ze brachten de nacht door op het kerkhof van het dorp. „Ik ontdekte pas de volgende morgen dat ik had geslapen op het graf van een vrouw van negentig Nooit gedacht dat ik op die leeftijd nog eens de nacht met zo'n oude dame dus heb gewoon afgewacht." Via een verblijf met vele anderen op „De Gelderland" werd hij naar huis in Culemborg gestuurd. Ook hij ont kwam niet aan de 'ArbeidseinsatZ en werkte van '42 tot '45 in de BMW-fa- brieken vlakbij Munchen. Toch in uniform Na de capitulatie, toen hij net terug was in Nederland, ontdekte Ver meulen via een aanplakbiljet dat hij zich moest melden „Het was een oproep aan iedereen die in mei 1940 soldaat was. Ik naar dat bureau Kreeg ik te horen dat ik naar Indië moest en het kon wel een jaartje du ren." Vermeulen wilde liever bij de land macht. Hij kreeg een opleiding in Engeland en werd op de „Johan van Barneveld" gezet voor een reis van zeven weken naar Malakka. Hij was voor zijn vertrek nog snel getrouwd met de Amsterdamse Hennie Blom, die hij tijdens een stationering in het hoofdstedelijke Kattenburg had ont moet Het 'jaartje' werd drie jaar. Het zou tot 1948 duren voor Hennie haar weder helft terugzag „Het was weer even wennen", merkt ze blijmoedig op. Jo Vermeulen had al contact gelegd met de Amsterdamse politie. Hij was wel kom, maar werd bij een keuring we gens een aangeboren rugafwijking af gewezen. „Ze verklaarden me invalide. Maar later bij een keuring voor de scheepswerf NDSAM heb ik speciaal om aandacht voor m'n rug gevraagd en bleek er mets aan de hand." Hij kwam uiteindelijk bij de politie in Bussum terecht, waar hij de rest van zijn arbeidzame leven zou blijven. Vermeulen, die twintig jaar geleden als rechercheur met functio neel leeftijdsontslag ging, had er een fijne tijd Zijn hernieuwde kennismaking met Texel vond eind jaren vijftig plaats. Zijn vrouw zeurde er al langer om, maar Vermeulen wilde wachten tot de jongste telg in de kinderstoel zat Het gezin, verblijd met een zoon en een dochter, ging naar hotel Kogerhoop. „Je moest toen nog loten of je één week mocht of twee. Ik weet het nog goed, het was alles zandpaden. Er stonden drie auto's voor de deur. één uit Gorinchem, één uit België en die van ons." Kamperen met kleine kinderen leek hem niets, maar moeder hield aan en er kwam een tent. Ze bleven de Turkse Tent trouw Inmiddels geniet het echtpaar jaarlijks vanaf het voor jaar van een langdurig verblijf op het eiland. Ook de kinderen zijn besmet met de 'Texel-bacil'. „Onze zoon had een boot, maar hij komt nu iedere zomer hierheen en dan moeten wij drie weken het veld ruimen", vertelt Hennie Vermeulen-Blom Ze hebben goede kennissen op het eiland. Naar de Mok is Jo Vermeulen nog één keer terug geweest. „Een rondritje, even vluchtig Maar er was niets over van vroeger Alle oude hangars zijn weg." Hij verheugt zich op de open dag, die op 20 septem ber op de Joost Dourlemkazerne wordt gegeven. „Dat lijkt me aardig Misschien hebben ze daar ook nog oude foto's." Tekst en foto: Tessa van Daalen Als „De Zestig van Texel" deden acht leden van Atletiekvereniging Texel in Winschoten mee aan de estafette tien keer tien kilometer Het loop festijn kende een record-deelname met onder andere 350 ultralopers (uit dertig landen) en meer dan 200 estafetteteams De Texelse afvaar diging kampeerde pal aan het par cours. Onder „Texelse" omstandig heden qua wind werden tijden gelopen van ruim 50 minuten door Ina van Sambeek en Corrie Witte tot onder de 40 minuten door Cees Tim mer. Met een totaaltijd van 7.37.03 eindigde het team in de middenmoot. De Texelaars hielden zich verder bezig met het aanmoedigen van de solo-lopers, waarvan velen ook tij dens De Zestig van Texel op het ei land meededen. zou doorbrengenIn Den Burg kwam Vermeulen de eerste Duitse soldaat tegen „Een schok? Ach nee, hij vroeg waar hij Duitse sigaretten kon kopen Vermeulen overwoog om naar Enge land te vluchten „De goeie boten waren al ingepikt door de officieren. Er zijn wel jongens in roeiboten ge stapt. Daar is nooit meer wat van gehoord. Ik vond dat onverantwoord, Vervelen is er zaterdag niet bij. De Joost Dourleinkazerne, op Texel beter bekend als De Mok, houdt open dag. Vanaf 09.00 uur is iedereen welkom. Tot 17.00 uur zijn er wervelende shows, waarin alle aspecten van het mariniersleven worden ge toond. Zeker voor kinderen valt er veel te beleven. Ze worden omgetoverd tot kleine soldaten en mogen schoten lossen (uiter aard met losse flodders) onder deskundige begeleiding. „We zijn de laatste tijd zo vaak minder positief in het nieuws geko men dat het hoog tijd wordt dat we eens van onze kant laten zien wat we hier nou eigenlijk uitspoken Aan het woord is eerste officier P.J.M Wilmsen van de kazerne, die een dik draaiboek in zijn hand heeft. De laatste grote open dag dateert van 1992. Daarna zijn wel kleine bijeenkomsten gehouden voor familieleden van mariniers, maar dit wordt de eerste echte grote open dag. „Waarom nu pas? De vele uitzendingen naar het bui tenland voor VN-operaties hebben daar alles mee te maken Het was gewoon steeds te druk. En eigen lijk is het dat nu nog Werving is tevens een belangrijke reden voor het kijkje in eigen keu ken. Het korps mariniers kan nieuwe mensen (alleen van het mannelijke geslacht) goed gebrui ken. Nu de dienstplicht is afge schaft loopt het aantal aan meldingen terug. Parkeren Het korps pakt zaterdag groots uit „Iemand zei al dat het leek op mini- vlootdagen', lacht de majoor, die eigenlijk alleen de weergoden vreest. Maar ook als het regent gaat het evenement gewoon door. Er zijn namelijk genoeg aantrekke lijke overdekte activiteiten. Bezoekers die per auto naar De Mok komen, kunnen hun vervoer middel parkeren op het land van Axel Lap, bij de hoek van het Mol- werk en de Mokweg. Met busjes wordt iedereen naar het kamp ge bracht Wie met de boot komt kan zich bij de Tesohaven laten insche pen op een landingsvaartuig van het type Mark II Dat is weliswaar de kleinere versie, maar passa giers zien meer, omdat de dek- luiken eraf worden gehaald Een maal op het kamp is er voldoende gelegenheid om ook de grotere landingsboten van het type Mark III te bezichtigen. Vroege vogels kunnen vanaf 09.15 uur genieten van een show met een marinehelikopter Het is een

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 7