Cjroen c^wartsJ^exeh in het hartL, Partners convenant eens over grenzen „Natuur en Mens niet Rodeorijden op zeehonden. in overleg duinpark" Kaarten als protest tegen info-centrum Oppositie kritisch over rol Drijver De Kuil géén natuurgebied „Houd dit landschap leeg!" TOE (jOST WORLD Brandstichting Botsing door zonnetje Opnieuw alarm met sirenes VERDER IN DIT ïmer Galerie Texel sluit deuren voorgoed Enorme belangstelling voor open dag Mok Daverend seizoen voor zwembad Molenkoog 15 Jaar Wampex Voetbaloorlog Texelaars knap onsportief TEXELSE^COURANT och nog tekort oor bibliotheek TIS ook voor U ÉRlCHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11216 DINSDAG 23 SEPTEMBER 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv pmbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS qNNEMENTSPRIJS ƒ55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS ƒ1,55 Redactie: tel. 0222 - 36 26 20, fax 323 000 Buiten werktijd: Gerard Timmerman, tel. 31 46 87 of 06-53 16 8657 (b.g.g. 06-53 14 9108 of 06-52 78 4320) De convenantspartners zijn het eens over de definitieve grenzen van de reservaats- en natuur ontwikkelingsgebieden. De be oogde terreinen zijn vastgelegd in een begrenzingsplan. Het is de bedoeling dat dit plan op 1 januari van kracht wordt, zodat de grondverwerving van start kan gaan. De lokaties sluiten zoveel mogelijk aan bij bestaande natuur gebieden, waarbij waardevolle landbouwgronden worden ontzien. Over De Kuil bij Den Hoorn kon men het niet eens worden. Dit ge bied valt voorlopig buiten de begrenzing. Donderdag 23 oktober houdt de provincie een informatie avond over het plan. Over de invulling van de tweede fase relatienota en natuurontwikkeling die door GS in 1992 is vastgesteld, is langdurig en stevig onderhandeld De gemeente en vooral de agrariërs von den de aanvankelijke aanwijzing van 750 hectare natuurontwikkeling- en reservaatgronden en 100 hectare beheersgebied te veel van het goede, zeker na de eerste fase waarmee een kleine 900 hectare was gemoeid. Na uitvoerig overleg werd het convenant getekend, waarin naast provincie en gemeente verschillende belangen groepen zitting hebben. In deze over eenkomst zijn afspraken gemaakt over de ontwikkeling en uitwerking van de tweede fase Ruim aankoopbeleid Op de plankaart is 327 hectare voor natuurontwikkeling omlijnd. Binnen deze begrenzing kan maximaal 235 hectare grond daadwerkelijk in natuur worden omgezet, zoals door de convenantspartners is afgesproken Door het ruimere aankoopbeleid kan de natuur snel worden ontwikkeld. Voorbeelden zijn: schraallanden, moerassen en bossen. Bij het zoe ken van gebieden voor natuur- Bij een winkel in de Weverstraat in Den Burg is in de nacht van zaterdag op zondag brand gesticht De voor deur was zowel aan de binnen- als buitenzijde licht geblakerd, maar daar was het bij gebleven De pyromaan kwam wel aan zijn trek ken op de Vogelenzang, waar een afvalcontainer in brand ging De brandweer rukte uit en bluste het vuur. ontwikkeling wordt een te grote versnippering vermeden. 615 Hectare is ingeruimd voor be heers-en reservaatsgebied, waarvan maximaal 265 als reservaat mag worden ingevuld Mogelijke reservaatsgebieden zijn op de kaart aangegeven De aangekochte gebie den komen in beheer van natuurbeschermings instanties De verwerving van grond, die tegen agrarische waarde wordt aangekocht, strekt zich uit over maximaal dertig jaar. De overheid koopt alleen als grond wordt aangeboden en neemt zelf geen initiatief. Voor zover bekend moeten zes bedrijfsgebouwen wor den aangekocht Ruime jas Het beheersgebied wordt volgens de zogenaamde „ruime jas"-methode ingevuld, dus verspreid over het hele Lees verder pagina 3 Een scherp, laagstaand zonnetje zorgde ervoor dat een 51-jarige Zoetermeerder zondag op het par keerterrein van Calluna een andere auto over het hoofd zag. Hij reed er achteruit tegenaan, waardoor een flinke deuk ontstond De man meldde zich keurig en handelde de schade met de Duitse auto-eigenaar af Op de maandagen 6 oktober, 3 no vember en 1 december om 12 00 uur is het schrikken geblazen Dan wor den de nieuwe sirenes opnieuw ge test. Aanvankelijk zou dat met meer gebeuren, maar elders in het land hebben zich storingen met de appa ratuur voorgedaan en bleken de si renes niet overal hoorbaar. Het waarschuwingssignaal is gewij zigd, opdat iedereen het goed kan horen. Het geluid is harder en indrin gender. De alarmsystemen zijn on afhankelijk van elkaar te bedienen, zodat ook delen van een gebied kun nen worden gewaarschuwd Bij inci denten dienen mensen, na het horen van het alarm in huis te gaan, deu ren en ramen te sluiten en centrale ventilatiesystemen af te zetten. Via de radio of televisie wordt nadere berichtgeving verspreid. Autoraam Vermoedelijk met een steen hebben onbekenden in de nacht van zaterdag op zondag een raam van een auto aan het Achterom in Den Burg bewerkt. De achterruit kon daar niet tegen en sneuvelde (Advertentie) (Advertentie) gna ia bd Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: (Advertentie) leg. Als b en w hun advies over de stichting handhaven, zullen de oppo sitiepartijen de VCNP in een brief afraden een zetel aan ..Natuur en Mens" beschikbaar te stellen. Haast is geboden, want reacties over het duinpark moeten vóór 1 oktober wor den verstuurd. oppositiepartijen hebben een bom gelegd onder een ntuele zetel van de stichting „Natuur en Mens" in het riegorgaan voor het nationaal duinpark. „De stichting ft nog niet bewezen voor de hele Texelse bevolking te nen spreken", aldus Dirk Terpstra (PvdA). „Het begint ien familiebedrijfje te lijken", verweet Pieter de Groot Dick Drijver bovendien verstrengeling van belangen, 'exels Belang-raadslid is namelijk tevens secretaris de stichting èn actief in de Beheersoverleggroep Texel, ippositiepartijen zullen de Voorlopige Commissie Na- ale Parken (VCNP) waarschijnlijk adviseren „Natuur géén zetel te verlenen. van „Natuur Mens" - door positie spottend de „Dick Drijver ,ng" genoemd - bezorgde de nbineerde commissieverga- A&O/ROH donderdagavond ëmjnig staartje. De bijeenkomst ierdoor uit tot 0.45 uur. Aanlei dde discussie was het ontwerp svan het college aan de VCNP i stellen b en w voor de pas nchte stichting juist wèl een ze- verlenen, als vertegenwoordi- an de Texelse bevolking. „Na- en Mens" wil constructief iraten over natuur en natuur- er en daarbij voorkomen dat «n opzij worden geschoven. Nog bewijzen ipositiepartijen in de raad lieten storm van protest horen „De ing is nog maar zeer kort gele- ipgericht en moet z'n levensvat- teid nog bewijzen", verwoordde root kritiek van oppositiepartijen D66, VVD en GroenLinks. die «ilfelden aan de know how bin- leprille stichting. Vertegenwoor- van de gemeente en maat- jpelijke sectoren als TVL, WLTO werkgroep Landschapszorg aier volgens De Groot voor dat Texel al in het overleg is verte- oordigd, op een klein uithoekje )en Hoorn na". Dick Drijver raam punt van kritiek was de rol Dick Drijver in de stichting. De „Ik heb er bezwaar tegen als ractieleider in de gemeenteraad t: z'n werkzaamheden die op politiek terrein thuishoren, verplaatst naar andere instanties." De D66'er vindt het geen goede zaak als raadsleden in het overleg gaan zitten. „Laat die zetels door andere Texelaars worden ingevuld, zodat de petten gescheiden blijven De Groot vreest een te grote invloed van Drijver. Hij doelde op diens zetel in de Beheersoverleggroep Texel (BOGT), die zich met De Hors bezig houdt De openlijke steunbetuigingen van drie dorpscommissies aan „Na tuur en Mens" vond De Groot ver dacht. „Drijver zetelt namelijk na mens de Hoornder dorpscommissie in het BOGT en onderhoud familie banden met het dorpsbestuur van De Koog." Niet te verkopen „Opname van de stichting in het over leg is ethisch niet te verkopen", doelde Erna Eelman (VVD) op te grote belangenverstrengeling van Drijver „Als pachter van De Petten heeft hij er immers persoonlijk belang bij dat dit gebied buiten het duinpark blijft." Dick Drijver was gisteren niet bereikbaar voor commentaar Eelman vindt, anders dan het college, juist dat De Petten wèl in het duin park moeten worden opgenomen. „Als dat er buiten valt. is de kans gro ter dat minister Van Aartsen vindt dat de doelstelling niet wordt gehaald en hij alsnog naar de Natuur beschermingswet grijpt. En dat wil len we nu juist niet." Mokbaai Kritiek was er ook op het ontwerp advies van het college aan de VCNP om de hele Mokbaai binnen de begrenzing op te nemen. De Groot waarschuwde voor toenemend medegebruik van de duinen door defensie, gezien de voorgenomen uitbreiding van amfibische activiteiten rond De Mok. Hij drong er op aan hierover een extra passage in de brief van het college aan de VCNP aan te brengen. Eelman wees op de eigendomsrech ten van Defensie in de duinen, die zich zouden uitstrekken tot paal 9. Het leeuwendeel is in het het bestem mingsplan buitengebied als natuur in kaartgebracht. „Als De Mok in het park wordt opgenomen, bestaat de kans dat dit hele gebied als oefen- gebied wordt benut En dat is voor minister Van Aartsen een extra reden de Natuurbeschermingswet alsnog uit de kast te halen Volgens b en w staat een uitbreiding van de militaire activiteiten haaks op de Planologische Kernbeslissing Waddenzee. Coalitiepartijen CDA en Texels Be lang onderschrijven in grote lijnen de ontwerp-brief aan de VCNP. De in houd daarvan kwam vandaag aan de orde in het wekelijkse college-over- ianks hogere subsidie: penbare bibliotheek stuurt dit tan op een financieel tekort, zijn blij dat het college in de [Joting ƒ19.000,- extra voor de ibare bibliotheek heeft uitge- ken, maar helaas is het niet oeg", reageert Jan Klerk, hoofd de bibliotheek. Klerk becijfert Ie jaarlijkse subsidie eigenlijk f17.000,- omhoog moet. brief van 9 juni aan het col- zette Klerk de oorzaak van het t uiteen Door de krappe forma- Wde vorming van de boeken de in de knel Hiervoor is 10,- nodig. Om een voorgeno- bezuiniging op de bibliobus on- sn te maken is ƒ8.500.- nodig. De inrichting van een informatie- of bezoekerscentrum bij de molen van Het Noorden baart menigeen zorgen. Dat ondervond Siem Hemelrijk, die in de rubriek „Wat ik zeggen wou..." twee weken ge leden een oproep plaatste om te protesteren tegen het plan. „Houd dit landschap leeg!", vindt de Oudeschilder. De adhesie betuigingen gleden met tientallen gelijk bij hem in de brievenbus. Ook „Tien voor Texel mengt zich in de discussie. „Er is al zoveel moois opgeofferd aan het massatoerisme", motiveert Hemelrijk zijn actie tegen het bezoekerscentrum in het gebouwtie bij de molen „Het begint altijd klein, maar je weet met waar het eindigt Voor je het weet groeit het uit tot een toeristische attractie. En daar wordt deze fraaie omgeving met mooier op." Hemelrijk staat in z'n bedenkingen niet alleen Tot en met vrijdag be droeg de adhesie honderd aansichtkaarten en 128 steun betuigingen. Het resultaat is een grote diversiteit aan kaarten, prenten en tekeningen van Texelaars èn af zenders van de vastewal. De reac ties vertonen nagenoeg allemaal één overeenkomst' een afbeelding van de molen van Het Noorden. Parkeerterrein „Succes met je actie. We staan he lemaal achter je", aldus één van de teksten op de achterkant. „Prima werk Siem, ik steun je van harte" of „Weg met parkeerterrein. Dit moet zo blijven", aldus anderen Een kritische Texelaar schreef: „De kwaliteit van ons Texelse toerisme is er bij gebaat dit te concentreren aan de westkant. Dat is tevens hét argument om de oostkant van het eiland zoveel mo gelijk ongeschonden in z'n waarde te laten". De teksten zijn uit het hart gegrepen van Hemelrijk, die onder de indruk is van de reacties. „En dan te beden ken dat de mensen hun adhesie betuigingen tot 31 oktober naar mij kunnen opsturen." Uit protest tegen het informatiepunt zal Hemelrijk de kaarten, brieven en tekeningen van 11 tot 18 oktober ex poseren. Tien voor Texel Ook „Tien voor Texel" mengt zich in de discussie In een brief aan het college en de gemeenteraad vraagt de belangengroep opheldering over het initiatief „De oostkant van Texel moet volgens ons en vele Texelaars intact blijven. Vooral hier bij de mo len is een schitterende plek die niet mag worden verstoord TvT is er niet gerust op dat het „zo'n vaart niet zal lopen". „Eerst een vlag en vervol gens komt er steeds meer bij. Als Thijsse ervan hoorde, zou hij zich in z'n graf omdraaien Volgens TvT is een info-centrum over de Texelse molens beter op z'n plaats in het Maritiem Museum. Ie pensatie van de invoering van de aï 19e werkweek met ingang van ;l« 1, vergt voor dit jaar en 1998 A' WO,-. Om deze tegenvallers bin- tt te begroting van de bibliotheek atootd te bieden, is het volgens pfl ;r|odig de noodzakelijke reserve- 08 1 (totaal 14.500,-) te laten ver- Vel |K commissievergadering in april bibliotheek maakte Klerk op dat En de politiek een zeker draag- lestond voor een hogere subsi st hoop is gevestigd op de po- 'Partijen cacht de hoogte van de subsi st de bibliotheek de lezers eer>extraatje. Op de uitleenbalie "Wnaf maandag gratis boeken- 's. die op bijzondere wijze zijn 9cgeven. Het gebaar kost de *eek niets. Betalende adver ts bieden kunstenaars, vorm- ïlS en liefdadigheidsinstellingen aan deze Pager Clip deel te 'adere twee weken verschijnt $jem Hemelrijk heelt een rarer vol aansichtkaarten als protest tegen het intormatlecentrum bi/ de molen van Hel Noorden nieuwe serie (Foto GerorV Tmmonnanl 'Zeehondencowboy' Koos Zegers plakt de zender vast. (Foto tosfo van Daaion) Met een vervaarlijke zwaai nam Koos Zegers (IBN) gisteren plaats op een zeehond. Hij 'bereed' er negen. Onder het toeziend ook van biologen, dierenverzorgers en veel landelijke pers kregen de dieren een zender op hun kop geplakt. De zeehonden zijn vandaag uitgezet in het Brielse Gat. Een reportage is om 17.00 uur te zien op RTL 5. De negen zeehonden, vijf mannetjes en vier vrouwtjes, zijn vorig jaar ge boren in EcoMare. Ze werden in mei overgebracht naar het Instituut voor Bos-en Natuuronderzoek De zee honden-biologen Peter Reinders en Sophie Brasseur zouden een door de NAM gefinancierd onderzoek doen naar de verstoringsgevoeligheid van de dieren. Dat ging echter niet door. „Maar toen deed dit zich voor en kwam het mooi uit dat we deze zee honden hier hadden", vertelt Reinders Tussen Schouwen en de Maasvlakte, onder de rook van de Europoort heeft zich een gebied met geulen en pla ten gevormd Daar worden af en toe zeehonden gezien, maar de Stichting Ornitologisch Station Voorne wil er graag méér hebben Er is een actie gestart met als titel 'zeehond terug op z'n bank' Uit contacten met de twee IBN-deskundigen bleek dat uit zetten een goede optie was, maar dan moet ook worden gecontroleerd hoe de dieren hun nieuwe leef omgeving gebruiken. Door financiële hulp van het bedrijfsleven in dat ge bied kan een onderzoek worden ge start, waar monitoring van de zeehon den door middel van de zenders een belanqrijk onderdeel van is. Gisteren was het 'plakdag' De zee honden werden om de beurt gevan gen door IBN-medewerkers en EcoMare-dierenverzorger Henk Brugge Nadat hun nekharen gron dig waren ontvet met aceton. werd met tweecomponentenlijm de zender opgeplakt.,Ze hebben daar geen last van", legde Sophie Brasseur uit. „Die zenders wegen slechts 300 gram. dat is alsof je een half pak suiker op je kop hebt." Er werden twee soorten apparatuur gebruikt: vier uiterst kleine satelliet-zenders en vijf VHF-exem- plaren, die met een radio zijn te vol gen. „Dat kan ik hier van achter mijn bureau doen", aldus Brasseur Nadat Zegers de zenders vijf minu ten had vastgehouden, was de lijm droog. De zeehonden protesteerden nauwelijks. „Het is niet schadelijk, het wordt alleen even heel erg warm. De dieren zijn jong en passen zich snel aan. De eerste groep zwom kort erna rond alsof er niets was gebeurd." Er is gewacht met plakken tot de zee honden de rui achter de rug hadden. Een al eerder ingeplante chip werd gescand en de gegevens werden genoteerd bij de lengte en het gewicht van het dier. De bedoeling is dat de zenders een jaar werken Dan wisselen de zee honden hun vacht en zullen ze waar schijnlijk hun apparatuur verliezen. .Maar tegen die tijd zijn de batterijen ook op", aldus Brasseur.i zie achterpagina

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1