Coalitie niet in irek bij jeugdraad Bijzondere start Muze met Esther Apitulay politiek niet saai, maar: Agenda F amilieberichten .TEXELSE J COURANT' Zomers Den Burg in winterse sferen Muur en Mens: Kritiek oppositie is beneden peil" Nieuw plaveisel voor Sluyscoogh Mosselbank Er Mensen HE Laatste expositie in Galerie Tessel SLOT en Kabeltex: een goed gesprek m Schaalmodel van oude dorsslede Middag met medium oktober: "Wat ik zeggen wou. Een beetje mest doet wonderen... Welk belang? VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1997 1(|S Belang en het CDA lijken populair onder de school- Dat blijkt uit een enquête jer 26 deelnemers aan het adraadproject „Eigen Wijs" dat li juni is gehouden. Geen van l^rlingen uit klas 5 VWO van S Pe Hogeberg zou zijn of haar nn uitbrengen op een van de ^coalitiepartijen. Uit het onder- bleek dat de scholieren wèl positief beeld hebben gekre- ivan de gemeentepolitiek. Re- noor het college het project (d te zetten en mee te werken neen nieuw project van de OSG. w w verbinden wel een voor- ade aan een volgende editie van jeugdraad het project dat wordt jozen moet namelijk uitvoerbaar Geen onlogische eis, omdat rea- revan het plan bij de voorgaande zes van de jeugdraad op moeilijk- jen stuitte Het houden van een „je enquête over de sluitings- enregeling voor horecabedrijven. ;sde jeugdraad wilde, is niet uit te voor de ƒ2 500.- die de ge- »nie er voor beschikbaar stelde serleg met de school wordt nog actit naar een acceptabele wijze liet meerderheidsbesluit alsnog uit te voeren. Een voorstel wordt bin nenkort gepresenteerd Lange zit Uit een evaluatie door de OSG bleek dat de jeugdraad het onderwijsproject unaniem als „positief" beoordeelde Kanttekening is de duur van de zitting in het raadhuis, van 9.00 uur tot 21.00 uur, die als een „lange zit" werd er varen. Echt bezwaarlijk vonden de leerlingen dat niet Wel ervoeren ze het overleg met ambtenaren en belangenorganisaties met bepaald als boeiend Uit de enquête kwam GroenLinks, waarvan landelijk voorman Paul Rosenmöller op 11 juni een bezoek bracht aan de OSG, als winnaar naar voren. De partij is met negen stem men populair onder de 26 deelne mers aan het jeugdraadproject. Op de tweede plaats komt de VVD met acht stemmen, gevolgd door D66 met vijf stemmen De PvdA kreeg de voor keur van twee scholieren De leerlingen hielden aan de jeugd raad een beter inzicht in de politieke besluitvorming over, bijvoorbeeld over het sluiten van compromissen en hanteren van argumenten. Niet saai De jeugd kreeg meer waardering voor de lokale politiek: „Politiek is met saai". Slechts negen scholieren voel den er echter voor een echte raads vergadering te bezoeken. Er bestaat onder de jeugd echter weinig animo om zelf actief in de lokale politiek te worden Gezien de leeftijd van de deelnemers aan de jeugdraad stro ken deze uitspraken met de landelijke gegevens over lage politieke betrok kenheid van de jeugd. „Het positieve beeld over de gemeentepolitiek, zal mogelijk een goede basis zijn om actief te worden. Hier is een taak voor de politieke par tijen weggelegd", concludeert de eva luatie van de OSG. Codename Future is de naam van een project voor leerlingen van 4 havo dat op 8 oktober in de raadszaal wordt gehouden en waarvoor de ge meente 750.- beschikbaar stelt De aanpak lijkt sterk op het jeugdraad project en biedt de mogelijkheid ken nis te maken met de gemeentelijke besluitvorming Het is een landelijk initiatief dat samenhangt met de na tuur- en milieueducatie op de OSG. „Codename Future geeft het wacht woord voor de toekomst", schrijft do cent Bart Udding aan de gemeente. Leerlingen gaan zelfstandig een actieplan ontwikkelen dat lokaal aan trekkelijk en uitvoerbaar moet zijn Verbetering van natuur en milieu, een rechtvaardige verdeling van welvaart en vergroting van respect tussen de mensen, zijn de doelstellingen van het plan. Een jury waarin onder meer wethouder Nel Eelman zitting heeft, zal besluiten welke actieplan tot uit voer wordt gebracht. De gemeente stelt hiervoor echter geen geld be schikbaar. Winkelend publiek in hel zonovergo ten Den Burg verbaasde zich deze week over de armaturen van de sfeerverlichting die boven de straten was opgehangen. ,.ls dat niet wat erg vroeg?", krabte menigeen zich ach ter de oren ,,Niet zo vroeg als je denkt. Het lijkt nog wel zomer, maar hel is alweer bijna oktober", aldus Kees Jaap van der Kooi, voorzitter van de Ondernemersvereniging Den Burg (ODB) Hij benadrukt dal het geen kerst-, maar sfeerverlichting is ,,Als winkeliers streven we ernaar dat ineden peil", is het enige oor- idat voorzitter Cees Klaassen jtwil over de kritiek van oppo- ipartijen op de stichting Natuur lens. De stichting heeft beslo- verder niet te reageren op de sal, die met name op raadslid Drijver was gericht. Gerea- id wordt wel door Texels Be- j voorzitter Jos Timmer, die in lik zeggen wou op persoonlijke Isteun betuigt aan de stichting, ivoor Texel vindt juist dat Na- Mens géén zetel in het over hoort te krijgen. prima zaak toch zeker om de ïigen van de burgerbevolking te leilen in dat overlegorgaan njft Timmer „Wat is er toch in lelsnaam mis mee, wanneer le- d of een organisatie opkomt voor ielangen van de lokale bevolking Ik ben er gelukkig mee te consta- m dat er op Texel nog mensen die wèl dichter bij de burger staan ach voor hun belangen willen in- in." Het ingezonden stuk staat is in deze krant blijkt erop dat deze stichting spe- sivoor dit overleg bij elkaar is ge- sl". schrijft „Tien voor Texel" in 'hnef die is gericht aan het college van b en w en aan de Voorlopige Commissie Nationale Parken. „Het heeft ons op onaangename wijze verrast dat de net uit het ei gekropen stichting als gesprekspartner moet worden toegevoegd in het overlegor gaan van het duinpark Overleg met mensen die men zelf uitzoekt schept uiteraard prettige mogelijkheden, voor de democratie lijkt uw werkwijze echter met zo best." Tien voor Texel zegt voldoende vertrouwen te heb ben in de Texelse vertegenwoordi gers die nu in het overleg zitten. De firma Westerlaken start maandag met het opknappen van het laatste deel van de tweede fase van De Mars. De Sluyscoogh. vanaf de Bern- hardlaan tot en met de Korfbaeck (in clusief de voormalige Hallerweg), wordt van een nieuw plaveisel voor zien. Het werk neemt vier weken in beslag en wordt in fases uitgevoerd. Hierdoor zal het verkeer van en naar De Mars tijdelijk zijn gestremd De gemeente streeft ernaar de duur van de stremmingen zo kort mogelijk te houden VERVOLG PAGINA 1 rjg vertrouwen meer in het ihermingsbeleid van de ge ste Er heerst een houding van maar gebeuren' Wel. dat heeft ru toe weinig natuur gered." Ten 'ten van de mosselbank begrijpt Cock dat het te ver zou strekken «permanent een politieagent bij italsen „Maar je er vanaf maken een simpel bordje is natuurlijk under uiterste." Waddenvereniging vindt het wen- in ieder geval de mossel- 'Aalsnog onder de werking van de aurbeschermingswet te brengen, ten brief wordt de gemeente om "reactie gevraagd. „We beraden op verdere stappen", aldus De b gfi Pi mj dtj t( Starre houding o® 'kunnen pas reageren als we de ij1* gelezen hebben. Ik heb al rond- laa9d. maar niemand heeft 'm iüezien", meldt een gemeentelijke W fdvoerder Hij weet dat de politie gelijk is gevraagd af en toe een fie nemen en vraagt zich af of de "urbeschermingswet iets toe zal 1*1 „Heeft de Wadden- Wging de politie al gebeld7 Dat is Me adres om dit aan te kaarten. Is ze daar nul op het rekest krij- 1111 'tonden ze op hoge poten naar ,z! Kvoegd gezag moeten komen." 9S luurlijk bellen' w ook naar de 'e reageert De Cock. „Maar kan je geen structurele oplos- !»an verwachten, die hebben het 'adruk Nee, de gemeénte moet •arantwoordelijkheid nemen, "dal zo star wordt vastgehouden idee dat zo'n natuurgebied eigen invloedssfeer moet '!n, krijgen andere controlerende bijvoorbeeld van het minis- 9aen poot aan de grond." Cock constateert dat de ge- zich weinig zorgen maakt 'bet gebied. „Als je het zelf wilt onoet je ook voor een goede okzorgen. Dat doet Texel met." de verlichting brandt vóór aanvang van de herfstvakantie die dit jaar 10 oktober begint. In 1996 lukte dal niet, omdat het weer toen te slecht was om de boel tijdig op te hangen Zijn op dracht aan de VEM om te zorgen dat de sfeerverlichting dit jaar „hoe dan ookvoor de herfstvakantie kon bran den, werd ter harte genomen In een aangenaam nazomerzonnetie deden de installateurs ongestoord hun werk. waardoor het centrum van Den Burg eind september al een sfeervolle aan blik biedt Vrijdagavond 10 oktober, als de herfstvakantie echt begint, wordt de verlichting voor het eerst ontstoken Drie kunstenaars sluiten zestien jaar exposities in Galerie Tessel af Tot 10 november zijn er werken te zien van topkeramist Tjerk van der Veen, schilderes Ank Langerijs- Timmer en Jan Saarloos (ook keramiek). Van der Veen is een oude bekende van galeriehoudster Tinie Visser. Zij kent hem al uit haar Amsterdamse studietijd. „Hij maakte deel uit van een kunstcollectief en viel op met prachtig fijn keramiek. Vorig jaar kwam ik hem in Utrecht weer tegen Zijn werk bleek totaal anders, maar van hoge kwaliteit", aldus Tinie Vis ser, die wijst op de reeks vooraan staande galeries waar Van der Veen heeft geexposeerd. Zijn hand- gevormde, robuuste schalen zijn spannend qua kleur en vorm, terwijl de structuur doet denken aan vulka nisch gesteente. Van een ander kaliber zijn de fantasiedieren van Jan Saarloos uit Rotterdam Hij verruilde een goede baan in het bedrijfsleven voor een bestaan als kunstenaar. De objecten zijn grappig en origineel, doch de kleuren nogal flets. De Alkmaarse Ank Langerijs heeft een textiele achtergrond en dat komt tot uiting in haar fraaie collages. Ze maakt composities van papieren „lapjes" en werkt het geheel af met (acryl)verf Het resultaat is een kleur rijke mengeling van figuratieve kunst en fantasie. De sculpturen van Enk du Chatenier, die ook als exposant op de lijst stond, zijn vanaf 28 september te zien in galerie Het Posthuys. „Een goed gesprek." Dat zegt Henk van Wijk, voorzitter van de Stichting Lokale Omroep Texel over de ontmoeting die hij vrijdag had met Jaap Drijver van Kabeltex. „We gaan uitzoeken op welk ge bied samenwerking financieel voordelig is." Commotie ontstond vorige week na dat in een commissievergadering Pieter de Groot van D66 had aange geven dat voor Radio Texel goedko pere oplossingen via de kabel moge lijk zijn. dan het neerzetten van een eigen zendmast Drijver van Kabeltex bleek aan vorige bestuursleden van de SLOT al eens voorstellen te heb ben gedaan voor samenwerking, maar daar was met op gereageerd. Los van de beroering stond de af spraak tussen Drijver en Van Wijk al „We hebben overwogen hoe we na der tot elkaar kunnen komen. Het is nog erg pril", verwoordt Van Wijk. Drijver bood de SLOT aan de mast op zijn terrein te zetten en daar in de toe komst een studio te creëren „Hij wil van ons horen hoeveel we daarvoor kunnen betalen. Dat is een kwestie van uitzoeken. En dat gaan we dus eerst doen." Dat er een mast moet komen is voor Van Wijk geen vraag „De Groot pre senteerde de kabel als een kip met gouden eieren, maar dat is het na tuurlijk niet. Je hebt altijd een percen tage dat met is aangesloten op de kabel Bovendien willen we ook via de autoradio te beluisteren zijn. Die mast komt er, alleen staat ter discussie Het derde seizoen van de succes volle concertserie De Muze begint zondag 5 oktober met een bi/zonder optreden. Het Apitulay Strijkorkest treedt om 14.00 uur op in theater De Kiekendief op De Krim. Het pro gramma is verrassend Liefhebbers kunnen meedoen aan een feestelijke openmgsbrunch. Sinds Esther Apitulay een eigen or kest onder haar hoede heeft, is haar fantasie over de combinatie concert en theater nog meer dan voorheen geprikkeld Zeventien strijkers met viool, altviool, cello en contrabas vor men de kern van het orkest. Ze wor den door hun dirigente gemanipu leerd. geïnspireerd en uitgedaagd om hun grenzen telkens opnieuw te ver leggen. Tijdens het Texelse optreden zullen tevens enkele gastsolisten voor het voetlicht treden. Apitulay is één van Nederlands opval lendste muzikanten die haar muzikale hartstocht hoorbaar wil maken Het ensemble onderscheidt zich door tot de verbeelding sprekende, over re pertoire-barrière heendansende con certen. Naast klassieke werken en nieuwe composities wordt gegrepen naar tango's of werk van Duke Ellington. De ongebruikelijke combi naties en de theatrale aanpak zijn aantrekkelijk voor een veel groter publiek dan alleen klassiek-liefheb- bers Voor Texel staat onder andere een stuk Cubaanse muziek op het programma, waar een draaiorgel, een zangeres en twee percussionisten bij te pas komen. Naast 'Clapping Music' van Steve Ray worden buisklokken in de strijd geworpen. Maar ook de klas sieke ouverture Didas en Anneas van Purcell wordt niet geschuwd. De orkestleden presenteren hun spe cialisme in intermezzi De klassieke uitdossing gaat geregeld overboord. De snelle wisselingen beloven de toe schouwer een „zap-ervarmg". Kaartjes voor het concert zijn verkrijg baar bij Nauta Boek, De Krim en de Muziekschool voor 22,50 (vrienden prijs ƒ17,50) Meedoen aan de brunch (aanvang 12.00 uur) kost 25.-. Inlichtingen via telefoon 31 34 93. Kampanje In Theater De Kampanje te Den Helder is zondag 5 oktober om 14.30 uur een klassiek matinee met violist Dalibor Karvay en pianist Daniel Buranovsky Op woensdag 8 oktober is de kindermatinee „Pas op voor de bul lebak". Inlichtingen via 0223- 67 17 17 In Rotterdam is René E. Kooiman uit Den Burg geslaagd voor het schip- persdiploma alle binnenwateren (groot vaarbewijs II). Kooiman werkt bij Teso In het Agrarisch Museum in De Waal is een op schaal nage maakte dorsslede Ie zien. Ont werper is Teun Dumker uit Oosterend Hij liet zich inspireren door bijbelteksten uit de lijd van Mozes waarin het werktuig wordt genoemd Zelf zag hi/ een exem plaar in Turkije, maar zijn foto's mislukten doordat hel filmpie werd beschadigd Een dorsslede werd in een ver verleden voortgetrokken door een os en gebruikt bij het oog sten van graan Het te dorsen gewas werd op een lemen vloer uitgespreid, waarna de slede de korrels uit het stro „wreef" Duinker, die eerder al een minia tuur wierpers vervaardigde, schat dat zijn houten model een schaal van 1. 4 heeft. Om het authentiek te doen lijken gebruikte hij hou ten pinnen in plaats van spijkers. De onderzijde van de slede voor zag hij van scherpe stukken basaltsteen. Zijn ontwerp heeft een plaatsje gekregen in de thema-tentoonstelling over de ak kerbouw (Foto Frans Hopman) LANGE TERMIJN Het medium Lia Schippers Is zondag 5 oktober weer te gast bij stichting White Eagle. Schilderend 19 in Den Burg Belangstellenden zijn welkom om 14 00 uur. Lia Schippers werkt aan de hand van voorwerpen en fo to's. Informatie tel. 31 41 58. 2 oktober: In de Lindeboom te Den Burg is een concert van Ceile, een Ierse Folkband 3 oktober: Bloedafname door CLB en Texelse Rode Kruis in de aula van de O.S.G. te Den Burg Van 17.30 tot 21 00 uur. 4 oktober: Oudeschilder ondernemers presente ren zich op een feestelijke dag in de loods van firma Rab (naast Texgro). Adres: Vlamkast te Oudeschild. Van 10.00 tot 22.00 uur 5 oktober: Openingsconcert van De Muze in theater de Kiekendief op De Krim te De Cocksdorp Apituley Strijkorkest o.l.v Esther Apituley Aanvang: brunch 12 00 uur, concert 14.00 uur. 6 oktober: Ned bond van Plattelandsvrouwen afd. Texel organiseert een lezing „Trekpaarden ter zee", over o.a. het bergen van schepen, spreker dhr. M de Rooy, voorheen werkzaam bij Smit Int te Rotterdam, in de kantine O.S.G. (voorheen L.B.O.), Emmalaan 55 te Den Burg Aanvang 20.00 uur. clijkhtiJ 'iin Jc trdaclic De natuur floreert op hel eiland en vele uitbundig groeiende bomen zijn daar sprekende voorbeelden van. Zo ook langs de Keesomlaan, waar mo menteel een opmerkelijk exemplaar kan worden gezien. De bruine, ranke steel vertakt zich in symmetrische 'naalden'. Wie de eigenaar is van deze 'boom' is onbekend Met stijgende verbazing heb ik in de Texelse Courant het relaas gelezen over de laatst gehouden gecombi neerde commissievergadering van A en O en ROH, waarin een college voorstel werd besproken om de Stich ting Natuur en Mens een zetel te la ten bezetten in het overlegorgaan van het Nationaal Park in oprichting De duinen van Texel. Een prima zaak toch zeker om de belangen van de burgerbevolking te bepleiten in dat overlegorgaan, zou ik denken Welnee, totaal overbodig vinden op positiepartijen. De belangen van de burgerbevolking kunnen kennelijk best door de WLTO (een agrarisch belangenorganisatie) of door TVL (een toeristische belangen organisatie) of door de werkgroep Landschapszorg (een natuur- belangen-organisatie) of door een afvaardiging van de gemeente Texel (een zeer algemeen belang) worden behartigd Ik mis in dit rijtje óók een organisatie, die de burger belangen wil bepleiten (zoals bv. het mede gebruik van de natuur). Welnu, de stichting Natuur en Mens is zo'n organisatie. De oppositie heeft in mijn ogen de kans laten liggen om dit voorstel van het college eens „raadsbreed" te ondersteunen Wat is er toch in 's hemelsnaam mis mee, wanneer er iemand of een organisa tie opkomt voor de belangen van de lokale bevolking, vraag ik me af. Een heel nare smaak in de mond krijg ik ook van een opmerking van de VVD om De Petten maar bij het Na tionaal Park de Duinen te betrekken om minister Van Aartsen gunstig te stemmen, zodat hij maar met met die Natuurbeschermingswet komt. Hoe bedenk je zo iets Dan ben je zéker binnen de kortste keren een heel deel van Texel kwijt aan die ongebreidelde en beknottende regelgeving. Ik ben er echter wel gelukkig mee te constateren dat er op Texel nog men sen zijn, die wel dichter bij de burger staan en zich voor hun belangen wil len inzetten Jos Timmer, Den Burg. Wie kan begrijpen wat je hebt geleden Wie kan voelen wat je hebt doorstaan Hiermede geven wij kennis, dat na een hard werkend leven en dapper gedragen ziekbed, omringd door goede zorgen en belangstelling, rustig is ingeslapen Cornells Michaël Witte weduwnaar van Agatha Dirkson 7-8-1918 t 24-9- 1997 'Hij wordt nu één met de aarde die zo belang rijk was in zijn leven" Magda Nico en Carla Brigittha Ronald. Iris. Aldo Texel, 24 september 1997 Pontweg 175, 1796 MB De Koog Vader is opgebaard in verpleeghuis Texel. De H. eucharistieviering zal worden gehouden op maandag 29 september om 13.30 uur in de parochiekerk van de H. Johannes de Doper te Den Burg, waarna de begrafenis op de R.K. begraafplaats zal plaatsvinden. Gelegenheid om afscheid te nemen voor de uitvaartdienst in de kerk. Na de begrafenis is er gelegenheid tot condole ren in de „Witte Burcht", Correspondentie-adres M M A. Witte, Oude - IJselstraat 6 3h. 1078 CM Amsterdam. Na een leven van werken en genieten van veel hobby's is rustig ingeslapen, onze oudste broer, zwager er oom Cees Witte familie Witte Zijn handen hebben voor ons gewerkt zijn hart heeft voor ons geklopt zijn ogen hebben ons voor het laatst gezocht hij heeft zijn taak volbracht hij heeft zijn rust gevonden Vervuld van fijne herinneringen, maar bedroefd om zijn heengaan, geven wij kennis dat, na een leven vol liefde en hartelijkheid, van ons is heengegaan mijn lieve man. onze vader en opa Johannes C. Kiewiet (Hans) J. Kiewiet - Zandee Gea en Hans Jaap en Bep Youri, Mischa Marianne en Melle Edwin en Joke Bert en Monique Gonda en Teun Michelle en Paul Chris Texel, 25 september 1997 Schoudieck 23, 1791 WD Den Burg Hans is opgebaard in uitvaartcentrum Texel. Bernhardlaan 147. De overdenking zal worden gehouden op dinsdag 30 september om 11.00 uur in het uitvaartcentrum, waarna de begrafenis op de Algemene begraafplaats zal plaatsvinden Gelegenheid tot condoleren na de begrafenis in het uitvaartcentrum Nooil meer naar U zwaaien Nooit meer horen fluiten Nooit meer buurman krant We zullen u missen Buurman H. Kiewiet Nico, Ineke Frank t Stephanie Ricardo

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 3