Lijk nog niet geïdentificeerd „Als het zielig zou zijn, ouden wij niet meedoen D >4 Schade aan bomen oor vrachtverkeer car woon - 51^ EC0-K0PPEN QU BAKKER bv Te druk op de Molenlaan Waarschijnlijk een Duitse ■coMare verrast door negatieve reacties IEXELSE^ COURANT Collectanten gezocht Brandweerkazerne in overleg b en w en De Cocksdorp Klaverjasclub in d'Ouwe Ulo Een nek-aan-nek race N E Percussiecursus Milieu-gedeputeerde De Zeeuw naar Texel ijzerhandel VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1997 lakteristieke Molenlaan wordt bedreigd door hardrijders en vrachtverkeer 77 jmwonenden van de durper nlaan zijn verontrust. Wegens srinrichting van de Langeveld- it wordt alle verkeer voor hun langs geleid. De monumen- bomen lijden daaronder. „We n trouwens toch aandacht, erwordt hier ook veel te hard den", aldus Henk Maas, die brief aan de dorpscommissie geschreven. ie traaie bomen langs de Molen- te beschermen geldt er een irbod voor vrachtwagens We de tijdelijke afsluiting van de eveldstraat werd dat echter op en. „Maar daar zijn we snel van gekomen", vertelt Rob salen van de gemeente. Hij er- jat de weg door de bomenkrans alis voor groot verkeer „Als er us langs een auto moest, zat die lakken Schade7 Ja, in éen ge- ieft een vrachtwagen een hoek boom gereden Of eigenlijk uit ak," ins Verpaalen was het met mo- om de Langeveldstraat in delen a e pakken, zodat zwaar verkeer daar wel langs kon worden geleid. „We moesten op diverse plaatsen in die straat aan de gang met een frees. Die machine laat je eén keer komen, met meerdere keren voor een klein stukje. Dat is straks ook met asfalt eren Toch bomen De werkzaamheden aan de Lange veldstraat, in de volksmond 'de achterweg' genoemd, vorderen ge staag. De eerste week is gebruikt voor het weghalen van het oude as falt, het plaatsen van gootbanden en kolken. Tijdens een hoorzitting werd aanvankelijk een idee voor een com pleet nieuw uiterlijk van de straat ge lanceerd. maar daar voelden de om wonenden weinig voor Er is een compromis uitgerold, in overleg met de dorpscommissie. „De door ons voorgestelde parkeervakken komen er niet. Maar op enkele plaatsen wor den wel grastegels gelegd." Ondanks negatieve geluiden van de buurt worden wel bomen gezet langs de weg. „Het worden niet van die grote, ze staan een eind uit elkaar en we zetten ze bij niemand voor de ra- (Foto Frans Hopman men", belooft Verpaalen. „Maar we wilden de aanplant wel doorzetten in verband met de aankleding Het geeft een beetje een laan-effect Boven dien werkt het optisch vernauwend Om de snelheid op de rechte weg te remmen worden de kruisingen ver hoogd uitgevoerd. Wegpiraten Ook de bewoners van de Molenlaan pleitten voor een vorm van verkeersremming. „Je mag hier maar 50 km, maar daar houdt niemand zich aan. We zijn er als buurt al twee jaar over bezig, zonder dat er iets ge beurt", aldus Henk Maas. Op aandrin gen van de omwonenden staat het onderwerp op de agenda van het overleg met b en w, dat dinsdag plaatsvindt in het Eierlandsche Huis. De buurt wil bij de Postweg een wegversmalling met een bloembak „Zodat ze tenminste niet meer vol gas de hoek om kunnen knallen." Ook staat een signaleringsbord met „u rijdt te hard" op de wensenlijst. Voor de jaarlijkse diabetescollecte tussen 2 en 8 november worden op Texel collectanten gezocht Aanmel den kan bij R. Slaman, telefoon 31 41 12. Met de opbrengst van de collecte wordt onderzoek naar het ontstaan en behandelen van suikerziekte ge financierd. De Cocksdorper brandweer wordt bij het uitrukken soms gehinderd door de drukte in de Kikkertstraat. Of de brandweerkazerne al of niet moet worden verplaatst naar een rustiger lokatie is één van de pun ten op de agenda van het openbaar overleg dinsdagavond tussen de dorpscommissie en het college van b en w. De openbare bijeenkomst in het Eierlandsche Huis om 19 45 uur wordt om 19 15 uur voorafgegaan door een demonstratie van de nieuwe stemmachine, waarmee de Durpers volgend jaar elektronisch hun stem mogen uitbrengen. Op de agenda staan verder, woning bouw, snelheidsbeperkende maatre gelen. parkeergelegenheid bij paal 28 en veiliger oversteekplaatsen op de Postweg Voorafgaand aan de bijeenkomst zal een gemeentelijke delegatie, verge zeld van vooraanstaande Cocksdor- pers het fietspad langs de Vuurtoren- weg officieel openen. Klaverjasclub Den Burg blijft de komende jaren kaarten in de voorspeelzaal van d'Ouwe Ulo. Dat hebben de leden maandagavond met algemene stemmen besloten tijdens de ledenvergadering in het dorpshuis. Met het besluit legden de leden zich neer bij een kostenverhoging, als gevolg van de hogere huur voor de voorspeelzaal Deze ruimte kreeg toch de voorkeur omdat de klaverjassers de kantine van sporthal Ons Genoegen niet zagen zitten. Onder andere omdat oudere leden tegen de trap opzien. Bij aanvang van de vergadering werd even stil gestaan bij het plotselmgen overlijden van kaartvriend Jan Spaans. Penningmeester Fenny Caspers legde na twaalf jaar haar bestuurs functie neer Het gewaardeerde lid gaf te kennen dat ze nog vele jaren een kaartje zal blijven leggen Nieuw gezicht in het bestuur is Gonda Kiewiet. Theo Stoelinga en Theo Witte werden herkozen, de laatste als voorzitter. De eerste competitie avond is maandag 6 oktober, aan vang 20,00 uur in dOuwe Ulo. Het Texels kampioenschap wordt gehou den in De Witte Burcht. Er wordt ge speeld op vrijdagavond 31 oktober, 28 november, 30 januari en 27 fe bruari. Ondanks intensieve naspeuring heeft de waterpolitie het lijk, dat vorige week door de Beursplein 5 uit zee werd gehaald, nog niet kun nen identificeren. „Wat we weten wijst erop dat de vrouw een Duitse is en de kans is toch wel groot dat ze vanaf Texel te water is geraakt aldus een woordvoerder. Woens dag is via de televisie een politie bericht uitgezonden, dat dertig tips opleverde. De verlossende bleef tot nu toe echter uit. Het lichaam van de vrouw werd in de zeevaartroute gevonden door een vrachtschip De politie wilde aanvan kelijk weinig details over het slachtof fer kwijt, in het belang van het onder zoek Maar nu internationale lijsten van vermiste personen zijn nagetrok ken en dit geen oplossing heeft ge bracht. is de hoop op het publiek ge richt. De vrouw heeft één a twee weken in het water gelegen voor ze werd ge vonden „Dat maakt identificatie een stuk lastiger" verklaart de woordvoer der „Bijvoorbeeld het schatten van de leeftijd is moeili|k We houden het op 18 tot 30 jaar, maar zelfs dat moet enigszins ruim worden geïnterpre teerd Het slachtoffer was vrij lang (onge veer 1 80 m.) en had opvallend kleine voeten (maat 37). Haar haar was donkerblond tot zwart met een lengte van zo'n tien centimeter. De huids kleur was getint. „Onderzoek door een arts heeft uitgewezen dat ze ver moedelijk geen kinderen had." Opvallend Om één van haar vingers droeg de vrouw een opvallende 18 karaats gouden ring met aan de bovenzijde negen Texelse zeehonden, die voorzien van een zender uitgezet in het Brielse Gat, hebben een storm van lan- ke publiciteit veroorzaakt. Foutieve berichtgeving en negatieve reactie van de Dierenbescherming en Stich- Zuidhollands Landschap hebben EcoMare echter on- - genaam verrast. „Als het schadelijk zou zijn voor ze, den wij onze zeehonden er nooit voor geleend", verze- EcoMare-directeur Jan Kuiper. pers bezocht maandag het IBN etuige te zijn van het opplakken ju Ie zenders. Bij het uitzetten op j lag was het nog veel drukker met ™rateams en fotografen „We 4n dat wel verwacht", vertelt reet Sandée van EcoMare. „We en afgelopen tijd ook al erg veel telefoontjes gekregen over dit onder werp Hoewel biologen Peter Reinders en Sophie Brasseur van het IBN maan dag al omstandig uitlegden dat de zenders de zeehonden absoluut met hinderen, wekten begeleidende tek sten bij beelden en foto s toch onge- E DIERENVRIENDEN van het Instituut voor Natuur- en Bosonderzoek en het zee- hondencentrum EcoMare Die negen zeehondjes stuk voor stuk met twee-com ponentenlijm een kastje op de kop hebben geplakt met een zwiepende antenne eraan Om ze vervolgens met veel tamtam los te laten in het Bnelse Gut bij de Maasvlakte Alwaar de zeehondjes nu. al jagend en zich ve-me- nigvuldigend, de gelegenheid hebben via hun kupzen ders de ecologische dcskundologcn uan zoveel gunsti ge informatie te voorzien dat men om meer subsidie kan vragen Deze dierenvrienden hebben uitgelegd dat de zee hondjes nergens last van hebben en dat de zenderkast jes met de antennes eraan na een jaar vanzelf zullen afvallendoor de verharing. O ja'' En als alle oude haren niet tegelijk uitvallen'' Wat gebeurt er dan Kunnen die natuurvorsers voortaan alsjeblieft eerst wat rommel op hun eigen eco-koppen vastlijmen, al vorens zeehondjes te gaan pesten HERMAN EETGERINK leraar van gisteren verscheen een venijnige column, gericht tegen de zeehon- jnnes. rusfheid. „Zelfs onze eigen medewer kers vroegen zich af waar we aan waren begonnen Vandaar dat Henk Brugge woensdagmorgen tekst en uitleg heeft gegeven", aldus Kuiper Hij vertelt dat de radiozenders al vele malen zijn gebruikt voor zeehonden- onderzoek. zowel aan de Engelse kust als in de Waddenzee. Ook in die gevallen werden de apparaten met lijm op de koppen van de dieren be vestigd. „Een tuigje werkt niet. Daar heeft Gerrit de Haan in een ver ver leden wel eens mee geexperimen- teerd, maar daar wurmden ze zich zo uit Onwaarheden Eerdere onderzoeken leverden nooil problemen op voor de zeehonden. „Het zou anders zijn als de dragers doodgingen of abnormaal fourageer- gedrag vertoonden Dat is niet het geval Die dingen zijn zo flexibel, ze kunnen er alles mee. Ook koprollen maken." Kuiper vindt dat de Dieren bescherming en het Zuidhollands Landschap voorbarig hebben gerea geerd. „We staan nota bene aan de zelfde kant. Het is natuurlijk een gek gezicht, een zeehond met zo'n ding op z'n kop. Kennelijk reageren veel mensen primair op wat ze zien. Ze hadden ons beter even kunnen bel len." Hij is van plan met beide instan ties contact op te nemen. „Ik ben er van overtuigd dat ze hun mening dan bijstellen Wij hebben de ethische kant juist erg goed overwogen. Ze moesten eens weten hoe vaak wij onderzoeken weigeren." Het nut van het onderzoek kwam in veel berichtgeving nauwelijks naar voren. „Jammer", vindt Margreet Sandee. „Het gaat ergens om. Dit is niet zomaar iets." Dat de financiering is geregeld door industrie in het na bijgelegen Europoortgebied werd in sommige gevallen als 'dubieus' opge vat. „De indruk is in enkele gevallen gewekt dat de zeehonden worden ingezet om aan te tonen dat het wa ter daar helemaal niet is vervuild door de industrie En er is ook gezegd dat EcoMare de dieren speciaal voor deze test heeft gefokt. Allemaal niet waar" EUROPOORT x -i 1i OORDZEE "ni'sY MAASVLAKTE /slufter ra OOSTVOORNE BRIEl DOELGEBIED 'V E S T V O O R N h;nocr-f la-at BRIELSE" GAT ROCKANIE Het Brielse Gat ligt onder de rook van de Europoort. Voordat de zeehonden zijn uilgezel hebben de IBN-biologen uitgebreid onderzocht of het gebied geschikt voor ze was. De waterverontreiniging was daarbij een belangrijk punt. Er worden met enige regelmaat zeehon den in het Brielse Gat gezien, maar het lijken steeds wisselende exempla ren te zijn „Waarom ze doortrekken? Dat is de vraag nou juist Misschien omdat ze te weinig soortgenoten zien om mee te paren", denkt Kuiper. De bedoeling is dat de groep van negen uitgezette dieren de basis wordt van een vaste populatie. „Ze moeten aantrekkingskracht op de passerende zeehonden uitoefenen Sandee wijst erop dat de industrie zelfs een risico neemt door dit onder zoek te betalen. Het zou tenslotte ook kunnen dat deze negen wegtrek ken omdat het gebied hen met aan staat... Dat plaatst de bedrijven in een heel ander daglicht." Kuiper hoopt dat de groep het goed doet. „Het kan bij dragen tot méér natuurbescher- mende maatregelen in die omgeving. Maar die kunnen alléén hardgemaakt worden als er gegevens zijn. Die be wijzen moet het onderzoek leveren Er zijn twee soorten zenders gebruikt Vijf zeehonden dragen een traditio nele radio-antenne, die alleen boven water werkt en dan aangeeft waar het betreffende dier zich bevindt. „Dat is ook de reden waarom het ding op de kop wordt aangebracht en niet op z'n staart. Het is wel eens voorgekomen dat de piep steeds bij laag water van dezelfde plaats kwam. Bleek dat een zeehond z'n zender had verloren op een zandbank, die af en toe boven water kwam Hoedje-wip Vier dieren hebben een beduidend kleinere satellietzender, die veel meer mogelijkheden biedt Dit' apparaat verzamelt ook gegevens over het duik- en rustgedrag van de zeehond en zendt dat op bepaalde momenten door naar een passerende satelliet. Na een jaar verharen de zeehonden en verliezen ze hun 'hoedje'. De be doeling is dat dan een nieuwe lichting van zo'n tien dieren met zenders wordt uitgezet. Enkele plaatselijke natuurinstanties uitten vrees dat de toeloop om de zeehonden-met- hoed|e te zien groot zal worden. Ze zijn bang dat het kwetsbare natuurge bied wordt vertrapt. Dat lijkt overdre ven Belangstellenden kunnen de die ren met de verrekijker vanaf de weg aanschouwen als ze tenminste op dezelfde plaats blijven. Dichterbij ko men mag niet „Hetisdaarvogelrust- gebied, er staan bordjes 'verboden toegang'." J-~' z y "J'-.'. een uitstulping, waarin vijf vlerkante steentjes waren gevat: de middelste groen, aan weerszijde rode en aan de buitenkant blauwe In de ring werd de Inscriptie ..Patrice 25.12.8Sf aange troffen „De schrijfwijze is Duits, van daar dat we denken dat de vrouw uit dat land komt. Het kan een trouwring zijn, hoewel het niet gebruikelijk is om op eerste kerstdag in het huwelijk te treden. Een vriendschapsring is dus ook mogelijkDe ring is woensdag op televisie getoond- Om haar nek had het slachtoffer een ketting met een hangertje in de vorm van drie doorzichtige blaadjes van een lichtrode, doorzichtige steensoort met erboven vier glittersteentjes. Te vens had ze een opvallende, ge kleurde tatoeage van ongeveer 8 centimeter „Het leek op een land schap met drie bergen, palmbomen en wolken erboven. De zon was zicht baar achter één van de bergen", al dus de politiewoordvoerder, die met wil vertellen op welk lichaamsdeel de versiering zat „Als iemand dat kan beschrijven, weten we dat we met de juiste persoon van doen hebben De politie hoopt dat iemand op Texel zich de vrouw herinnert. Tips kunnen worden doorgebeld via 0223- 61 67 67. Victor Sams uit Sint Eustatius gaat op Texel een cursus djembe (Afrikaanse percussie) geven. Doel is tevens het ontwikkelen van het eigen ritme gevoel. het leren samenspelen en kennismaken met de west- Afri kaanse cultuur. Niet alleen worden ritmetechnieken aangeleerd, maar ook hoe zang en trommelen kan wor den gecombineerd met staand spe len. Er is een groep voor beginners en één voor gevorderden. Aanschaf van een djembé of een doundoun (bas- drum) kan in overleg met de docent. Huur of huurkoop is ook mogelijk. De kosten van de cursus, eens per twee weken op zondag in het KTF-ge- bouw. bedragen ƒ195.- (tien lessen van anderhalf uur). De eerste bijeen komst, tevens proefles, is zondag 5 oktober. Aanvang beginners 17 00 en gevorderden 19.00 uur. Inlichtingen en aanmelding via Paul van Mlerlo, telefoon 319 708 of 319 678. Milieu-gedeputeerde Friso de Zeeuw komt woensdag 15 oktober naar Texel voor overleg met het college van b en w Aanleiding tot zijn bezoek is zijn verwijt dat het Texelse ge meentebestuur te vrijmoedig om springt met afspraken met de provin cie en regels van hogerhand. De uitlatingen, die onder andere sloegen op een eerdere versie van het ammoniakreductieplan, verschenen enige tijd geleden in een uitgave van de provincie. De verwijten vielen ver keerd bij Jan Koolhof (CDA) en Dick Drijver (Texels Belang)die er bij b en w op aandrongen De Zeeuw op het matje te roepen. De gedeputeerde gaf volgens een Texelse partijgenoot graag gehoor aan de uitnodiging om zijn standpunt toe te lichten. (advertentie) Bakker is een kluizenaar Voor een echte kluis ga je naar Bakker. Spinbaan 20, Den Burg De zeehonden-met-hoedjes werden losgelaten door leerlingen van basisschool De Branding uit Brielle (Foto Minke Haitsma. EcoMoroi

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5