Verloskundige start praktijk op Texel Huisartsen liever zelf bij geboorte Theda Niehoff „doet" bevallingen Aantrekkelijke itelstrijd Deuce Basketbalprogramma Golfclub zamelt geld in voor mindervaliden TEXELSE p COURANT Cursus Nederlands voor staatsexamen Verzet tegen verloskundige De Mareis winnen eerste wedstrijd Eilandcompetitie tennis Jeugd leeft zich uit op triatlon Weer damwinst voor alie witspelers Cursussen voor volwassenen Engelse les voor ouderen Veldtoertocht via duin- en bosgebied ,uwen die thuis willen bevallen, men voortaan gebruik maken dediensten van Theda Niehoff Oudeschild. De 32-jarige verlos- Hge is deze maand op Texel eigen praktijk begonnen. Zij >lt begeleiding tijdens de zwan- schap, bevalling en kraam- iode. De Texelse huisartsen zetten zich tegen haar komst, dat ze liever zélf de bevallingen hun patiënten uitvoeren, hoff toont begrip, maar hoopt «rouwen kiezen voor de kwali- diezij zegt te kunnen bieden. ■da Niehoff woont al een jaar of en in Oudeschild, maar werkte als öskundige in Sneek. Met drie col ds vormde ze een maatschap, e werkten in wisseldiensten Sa- iverrichtten we zo'n 300 bevallin- iperjaar Dat is ongeveer het dub- i»an het aantal op Texel verloop van tijd werd ze het heen «eer reizen beu. ..Even hebben jverwogen om ons in Friesland te ligen, maar mijn vriend, die in het erwijs werkt, kon moeilijk aan een ikomen. Bovendien is Texel een jke plek om te wonen. Daarom uk gaan kijken naar de mogelijk- len om hier een praktijk te star- ele maanden geleden benaderde is huisartsen. „Wat ik wilde was inwerking. Liefst zou ik met een lal gemotiveerde artsen bij toer- iit de bevallingen op het eiland De dokters hielden echter de laf, waarna Niehoff besloot haar idoorte zetten ,,lk begrijp wat de endoormaken. Het gaat hen niet ;n om inkomen, maar ook om oei en liefde voor de verloskunde, vader, die ook huisarts is, heeft rclfde beleefd toen zich een ver- lundige in zijn werkgebied ves- s Maar vroeger deden de huisart sen ook chirurgie en tandheelkunde Ik ben een specialist op mijn vakge bied." Witte vlek Verloskundige is de hedendaagse term voor vroedvrouw In ons land zijn er ongeveer 1.200 actief, verenigd in de Nederlandse Organisatie van Ver loskundigen (NOV) Verloskundigen behoren tot de „eerste lijns" medi sche zorg, net als huisartsen en tand artsen. Zij mogen zelf thuis bevallingen verrichten, maar bij medische bijzonderheden moeten zij doorverwijzen naar de gynaecoloog Mede door het toenemend aantal verloskundige praktijken zit het aan tal thuisbevallingen in Nederland in de lift. Tot dusver was Texel voor verloskundigen een witte vlek op de landkaart, hoewel blijkens ,,'t Lant van Texsel" in de 18e eeuw zes „vroemoers" op het eiland werkzaam waren. Tegenwoordig wordt onge veer 50% van de bevallingen op Texel verricht door de huisartsen. De andere helft vindt plaats in het zieken huis. Echo Verloskundigen nemen niet de rol van een gynaecoloog over. Als gediplo meerd echoscopist mag Niehoff wel een echo maken en metingen (biometrie) doen om te kijken in welk stadium de zwangerschap zich be vindt. Tijdens de eerste afspraak vindt een uitgebreid gesprek en lichamelijk on derzoek plaats. Ook kunnen prakti sche zaken rond de geboorte worden besproken. Daarna volgen regelma tige controles. De verloskundige mag alleen baby's ter wereld helpen in de „uitgere kende' periode, de 37e t/m 42e week van de zwangerschap. Na de beval ling volgen medische nacontroles van moeder en kind. „Een verloskundige begeleidt vanaf de achtste week zwangerschap tot zes weken na de bevalling. De NOV stelt als norm dat je tenminste 40 bevallingen per jaar moet verrichten om kennis en ervaring op peil te hou den en te verbeteren Huisartsen „Als je nagaat dat er op Texel onge veer 75 thuisbevallingen zijn, dan is dat per huisarts met zo veel Dat zijn normen waar de NOV vraagtekens bij zet Daarnaast was op Texel tot dus ver geen echo-apparaat aanwezig. Als je twijfelt hoe de ligging van een kind is, kan een echo van belang zijn Ook ontbreekt op het eiland CTG- apparatuur, waarmee je kunt zien of het kind eventueel in slechte conditie verkeert." Niehoff wil hiermee overigens niet zeggen dat de Texelse huisartsen met deskundig genoeg zijn. Integen deel, ze had graag willen samenwer ken met een aantal van hen Verder zal ze geen gebruik maken van de mogelijkheid om ziekenfonds verzekerden op te eisen „Dat is een ouderwetse regeling. Cliënten wor den dan gedwongen om met mij in zee te gaan, ook als ze liever bij hun eigen huisarts willen bevallen. Dit laatste vind ik prima, maar omge keerd hoop ik dat de huisarts zal ac cepteren dat een vrouw haar beval ling door mij laat doen Intensief Zelf volgde ze een studie verloskunde in Amsterdam. Het Slotervaart Zie kenhuis diende als basis, maar ze oriënteerde zich ook in academische ziekenhuizen. Inmiddels verrichtte ze vele honderden bevallingen „Het aantal weet ik niet, ik hou het niet bij In Friesland waren het er soms zeven leveer tachtig tennissers ben de afgelopen weken ge- den om de vijf clubtitels die lijks bij Deuce zijn te verde- Dat leverde een flink aantal ictieve partijen op. i strijd om de damesenkel-titel ïn de beide finalistes weinig elkaar onder. Uiteindelijk wist Boeijen haar fysieke mogelijk- inop de cruciale momenten het i uit te buiten, waardoor de uterde Janny Zutphen met lege den achterbleef, herenenkel werd bevochten :Hans Geus en zijn oude leer ster Theo van Maanen. Zijn net betere reactie en grotere snel- l,in samenhang met een prima mek, bezorgden Geus de over ling in een van beide zijden iliente partij. Het was Geus' Ie titel in successie. De onderlinge verschillen in het herendubbel waren minimaal Na dat ze zich in de halve finale op moeizame wijze hadden ontdaan van Theo van Maanen en Lennard Witte, troffen Simon Brand en Marcel Boogaard het duo Hans Geus en Albert Scholl. BVand en Boogaard wonnen verdiend in een spannende driesetter, hoewel de kapotte snaren hen om de oren vlo gen en een groot deel van de derde set met een geleend racket moest worden gespeeld. Dat een door twee enkelspel- finalistes gevormd koppel geen garantie betekent voor een titel in een andere spelsoort, bleek bij de damesdubbel. Door een rijke erva ring te paren aan tactisch slim spel wisten Els Postma en Janny Zutphen dit onderdeel aan hun al rijke palmares toe te voegen. In het gemengd dubbel waren de koppels zeer aan elkaar gewaagd. Zowel in de kwartfinales als de halve finales hadden de winnaars drie sets nodig. Ook in de finale was eenzelfde beeld te zien. Door de matchpoints van Janny van Zuthpen/Henk Groen ongedaan te maken en hun eigen matchpoint wel te verzilveren wisten Nellie Witte en Koen van Bommel deze titel tenslotte naar zich toe te trekken. Uitslagen finales: Damesenkel Alie Boeijen - Janny Zutphen 7- 5 6-4, herenenkel Hans Geus - Theo van Maanen 7-5 6-2. damesdubbel: Els Postma/ Janny Zutphen - Alie Boeijen/Joke Ie Roux 6- 4 5-7 6-2 herendubbel Simon Brand/Marcel Boogaard - Hans Geus/Albert Scholl 4-6 7-5 6-4. gemengddubbel Nellie Witte/Koen van Bommel - Janny Zutphen/Henk Groen 6-4 1-6 7-6 Zaterdag 27 september Mareis dames - Enhuizen 2 18.00 Break Out 2 - Mareis heren 19.00 Beide wedstrijden worden gespeeld aan de Sportlaan in Den Helder stichting Handicart werd zon- Iƒ240,- en negen donateurs rij- Het geld werd ingezameld tij- is een toernooi van golfclub De else. Ongeveer 30 leden, onder vijf jeugdspelers, namen deel. bun actie dragen ze eraan bij mindervaliden op de Neder- tse golfbanen een balletje kun- i slaan. ebt Ier been zijnde sporters kun- I 'tegen gereduceerd tarief gebruik ten van de handicap. Dal is een jcntje waarmee golfers zich over baan verplaatsen. Dit jaar kwam Texelse golfclub in het bezit van ort een paar exemplaren. Door het hele land worden toernooien ten bate van de stichting gehouden. Op Texel was het de eerste keer. De hoofdprijs ging naar Reijn de Graaff met 36 stablefort punten over 18 holes. Bij de jeugd kwam Stephan van Maldegem als winnaar tevoor schijn. In de nabije toekomst hoopt de club op méér jeugdspelers. Gewerkt wordt aan samenwerking met de scholen Komende winter krijgen gymleraren op Texel een instructie en lesmate riaal, waarmee ze de leerlingen de eerste beginselen van het „putten" en „chippen" kunnen bijbrengen. Ter afsluiting mogen de scholieren op de echte golfbaan oefenen. Verder zal de Nederlandse Golf Fe deratie (NGF) de baan volgende maand officieel keuren We ver wachten dat de baan de B-sfafus krijgt", aldus Bob Coutmho (golfclub) en Martin Warnaar (De Krim). Dat betekent dat Texel kan meedoen aan competities en op de baan voortaan ook examens voor het golf- vaardigheidsbewijs mogen worden afgenomen. Volgens Coutinho en Warnaar staat de baan bij golfers al bekend als „mooi, maar -moeilijk". Uitslagen, heren: hoofdprijs Rei|n de Graaff (ook birdie en neary) longest drive Peter Boorsma. Dames: neary Noor de Bruyn, I drive. Ina Pool Jeugd: I dnve Pieter Wave,njn; eerste pnjs Stephan van Maldegem Overall: 1e prijzen Margreet de Graaff (17 punten) en Hans Bakker (19), 2e pr Ad Waverljn (18) Jan Mevius (33 18 holes) en Manty Wi|sman (14). 3e pr Hans Wendrich (16), Alfred Poetz (33. 18 h en A|a Coutinho (11), 4e pr Hans de Leeuw (13). Elly Boorsma (10) en Erica Poetz (27. 18 h l^fin/jo (gehurkt) en Martin Warnaar reden zondag per handicart langs alle holes. VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1997 Veel buitenlanders die op Texel wonen volgen een cursus Neder lands als tweede taal bij het onder wijs centrum, sector Algemene Educatie in Den Burg. Dit jaar be staat voor het eerst de mogelijk heid op Texel een toegespitste cursus te volgen ter voorbereiding op het staatsexamen. Theda Niehoff in haar spreekkamer In Oudeschild. ..Dit Is hartstikke leuk werk. maar ook zeer intensief in een weekend. In vergelijking daar mee is het hier rustig. Nu heb ik meer tijd voor wetenschappelijk onderzoek. En om thuis te wonen na zoveel ja ren." Toch zal het regelmatig ook erg druk zijn. „Tja, dit werk heeft twee kanten. Het is hartstikke leuk, maar ook zeer intensief. Bovendien is dit een solo praktijk Maar ach, dat heb ik wel va ker gedaan en als vroedvrouw ben ik wel gewend om op rare tijden te wor den opgeroepen Bij grote drukte kan Theda Niehoff een beroep doen op collega's. De eerste weken was een Texelse vroedvrouw bereid achterwacht te zijn, nu kan ze iemand van de vaste wal inschakelen die op het eiland de wacht houdt Ook heeft ze de be voegdheid om een extra boot in te schakelen bij problemen tijdens de bevalling Om niet altijd zélf paraat te hoeven zijn, ligt het in haar bedoeling de prak tijk uit te breiden met nog een verlos- (Foio Frans Hopman) kundige. Voor de continuïteit hoeft niemand te vrezen, aldus Niehoff. ,,lk ben niet van plan om er over een paar jaar alweer mee op te houden. Maar stel dat het zo ver komt. dan zal ik de praktijk verkopen Onder verloskun digen is er animo genoeg voor Texel." Zwangere vrouwen kunnen recht streeks contact met haar opnemen en/of een eerste afspraak maken. Haar gegevens zijn te vinden in de rubriek ,,Voor het weekend" in deze krant. De Texelse huisartsen zijn hele maal niet blij met de vestiging van een verloskundige praktijk op het eiland. Belangrijkste argument is dat zij zelf veel genoegen beleven aan het ter wereld helpen van ba by's. „Voor een aantal van ons was dat zelfs reden om zich op Texel te vestigen. Het is heerlijk om tussen alle ziek en zeer iets doen wat niet tot de ziekteleer behoort. Dat ge voel heerst bij allemaal zegt Hetty van Dijk, woordvoerster van de huisartsen in deze kwestie. ..Bovendien vinden we dat we het met slecht doen", stelt dokter Van Dijk. ,,En de patiënten vinden dat ook, er heerst met anders dan vreugde en dankbaarheid. Om dat zo te houden sleutelen we hard aan de kwaliteit, bijvoorbeeld door het volgen van bijscholingscursussen. Het vak ver andert Daarom proberen we bij te blijven en de routine op peil te hou den door zoveel mogelijk bevallingen te doen. Verder zijn we allemaal lid van de vereniging van verloskundig actieve huisartsen Omdat pakweg de helft van de beval lingen in het ziekenhuis plaatsvindt, is de spoeling voor de Texelse huis artsen dun ,,En die wordt door de komst van een verloskundige nu nog dunner. Zodanig dun zelfs dat som mige van ons overwegen geen beval lingen meer te doen Men vreest vaar digheden met meer op peil te houden als er nog maar een paar geboorten overblijven." In den lande rukken de verloskundige praktijken op, zo weet ook Van Dijk. „Soms gebeurt het dat één van de plaatselijke huisartsen blij is met de vestiging van een verloskundige. Bij bevallingen moet je tenslotte altijd oproepbaar zijn, ook op vrije dagen. Maar wij doen het er allemaal juist graag bij en zitten met op zo'n prak tijk te wachten.' Verlies van inkom sten speelt ook een rol, erkent Van Dijk. ..Maar dat is ondergeschikt." Ook nu de praktijk een feit is, bestaat bij de artsen geen bereidheid om sa men te werken. ..Deze mevrouw staat in haar recht, ze mag een praktijk beginnen. Maar wij zien geen enkel voordeel in samenwerking „Haar komst luidt het einde in van het bestaande verloskundige systeem op Texel. Bij twee gevallen tegelijk doen we een beroep op collega's We be twijfelen of haar systeem net zo wa terdicht is. Ook is zij qua inkomen met afhankelijk van de praktijk. Na een paar jaar kan ze er weer mee stop pen". aldus Van Dijk Ze wijst op de situatie die zich voordeed in Den Helder. Daar ontstond op een gege ven moment een tekort aan verlos kundigen. Omdat de huisartsen geen routine meer hadden, moesten vrou wen voor hun bevalling naar het zie kenhuis. „Op Texel liever geen Helderse toestanden De heren basketballers van De Mareis hebben hun eerste wed strijd van het seizoen met ruim verschil gewonnen van Enk huizen 2 (48-21). Opmerkelijk, want de jonge ploeg van de gas ten leek op voorhand een moei lijke tegenstander. De Mareis sloegen hun slag eigen lijk al in het eerste deel van de eer ste helft. Afstandsschoten vlogen erin, terwijl bij Enkhuizen niets lukte. Op het moment dat de Texelaars al 13 punten hadden gescoord, stonden de opponenten nog maar op twee Veel groter werd het ver schil tot de rust niet, maar dankzij onder meer drie driepunters bleef de voorsprong van De Mareis ge makkelijk intact. De tweede helft was bijna een ko pie van het spektakel voor rust. De spelers van Enkhuizen hadden pas iaat door dat er weer werd gebasketbald waardoor De Mareis hun slag konden slaan Enkhuizen had bovendien al snel zes team- fouten bij elkaar gesprokkeld, waarna elke extra fout twee vrije worpen kostte Daar maakten de Texelaars gretig gebruik van. Zelfs toen Erik Venneker met een teveel aan persoonlijke fouten van het veld werd gezonden en De Mareis met vier spelers verder moesten (de reservebank was leeg), slaagde Enkhuizen er niet in iets van de grote achterstand goed te maken. Zondag begint de najaarseditie van de eilandcompetitie tennis. Helaas moeten nu al twee spelers door blessures uit het programma ge schrapt worden E. Dankers uit poule 5 en M v. Liere uit poule 6. Er zal naar vervangende spelers worden ge zocht, Gelieve de uitslagen door te geven aan de wedstrijdleiding, tel Was het zwaar?' vroeg een toe schouwer aan de 7-jarige Ruud van Boven, die zojuist winnend over de streep ging. Het jochie schudde met een z'n hoofd ..Nee hoor!'Net als veel andere deelnemertjes aan de promotietriatlon zaterdag in en rond zwembad Molenkoog, legde hij spe lenderwijs de onderdelen zwemmen, fietsen en lopen af. De wedstrijd kende met circa 35 kin deren een lagere opkomst dan vorig jaar De organisatie zocht de oorzaak in de verschuiving van vrijdag naar zaterdag De concurrentie van an dere evenementen zoals de open dag van De Mok, was hierdoor gro ter De verschuiving was nodig we gens het afzwemmen in Molenkoog Sommige triatleet/es hadden hun di ploma maar net in bezit. Een 6-jarige deelnemer moest het zelfs nog ha len. maar deed -met medeweten van de badjut- toch mee aan de triatlon. De triatlonafdeling hoopt dat som mige kinderen verder witten gaan met deze sport. De huidige lichting stapt volgend seizoen over naar de senio ren. zodat de jeugdafdeling weer ..leeg'' is. Wie tien jaar is. mag at meedoen Al voor de tweede keer in de onderlinge competitie werden alle partijen bij damclub Oosterend door de witspelers gewonnen. Jos de Wolf kon in een gelijkwaardige positie met een slagzet profiteren van een zwak moment van Jaap van Heerwaarden. Frans Bos wist Cees Vinke te klop pen Deze enigszins verrassende uit slag kwam tot stand doordat Bos met een hielslag schijfwinst kon behalen Later kon hij een vrije doorloop naar 316301fax 318333 (ook de setstan den vermelden). Deuce: 08.30 H. Witte-H d. Porto 08.30 R. Verduyn-D Bol 08.30 O. Werkman-H Pennings 08.30 H. Mulder-P. v. Benthum 09 30 R Saal-A Westerlaken 09.30 N Erwich-B. v. Veen 19.00 H. Kikkert-W Oosterhof Heri Hodie Uitslagen: Jongste leugd 1 Ruud van Boven; 2 Mannka Oskam, 3.Daphne v d Werken Oudere jeugd 1 Ruben Verkaart. 2.Jolanda van Strien. 3 Ruben van Vliet Promolielnatlon 1 Kim Kooger; 2 John Sessink 3 Arjan van Benthum 09 00 09.00 10.00 10 00 19.00 L Saal-M. Land R v/d Bent-P. Brons H Pastoor-J. Beyert P. Witte-R Siebinga F Stolk-J. Zoetelief Terwijl op een tafeltje de verfrissing al klaar staat, wachten de jonge triatleten tot ze mogen starten. ifoio Frans Hopman) In het verleden kregen cursisten die staatsexamen wilden doen hulp bij hun studie als ze dat wilden, maar een toegespitste opleiding bestond met. Nu die er wél is kunnen kandi daten zich na overleg met de cursus- leiding over het niveau, inschrijven voor deze cursus Het examen programma bestaat uit de onderdelen lezen, luisteren, schrijven en spreken. Er wordt naar gestreefd in alle onder delen tegelijk examen te doen,maar het behalen van deelcertificaten is ook mogelijk. Afhankelijk van het ge kozen examenprogramma is het exa men in april of juni Inlichtingen over de examentraining bij Mieke Rietveld, tel. 31 02 33. De cursus start donderdagavond van 20.00 tot 21.30 uur. Op maandag begint bij het Open Leercentrum een cursus Neder lands. typen en tekstverwerken bestemd voor volwassenen die hun kennis van het Nederlands willen ver beteren en een erkend diploma machineschrijven en tekstverwerken willen halen Het onderdeel Nederlands oefent de deelnemers in het schrijven van za kelijke brieven, spelling en stijl. Uiter aard wordt gewerkt met de nieuwe spellingregels Tevens wordt aan dacht besteed aan studie vaardigheden onderscheiden van hoofd- en bijzaken, gebruik van na slagwerken. samenvattingen maken. Typen wordt op een computer ge leerd: het examen kan op drie ni veaus worden afgelegd Daarop volgt het onderdeel tekstverwerken De cursus duurt totaal 30 weken en kost f200.-. exclusief boekengeld. Voor nadere inlichtingen en aanmelding kunnen geïnteresseerden terecht bij het ROC, sector algemene educatie, tel.nr. 310233 of bij Siem Zijm, tel nr 311741. Ouderen (55+) kunnen meedoen aan Engelse les, georganiseerd door de Stichting Welzijn voor Ouderen Texel (SWOT). Vanaf maandag bestuderen wekelijks vier groepen deze taal. De ontspannen sfeer is belangrijk, het leertempo is daarom aangepast per groep. Er kunnen nog belangstellen den meedoen. Enige kennis van de Engelse taal is vereist Inlichtingen en opgave bij de SWOT, telefoon 31 26 96 dam forceren en daarmee was het pleit beslecht. Vinke spartelde nog wei tegen, maar vergeefs. Frans Kuiper wist tegen Gerrit Blom zijn tijdelijke schijfwinst om in een definitieve. Toen zijn stand er ook al niet te florissant uitzag, gaf Blom de pijp aan Maarten. Piet Bakelaar zette André Brouwer met goed positiespel onder druk Dat leidde al spoedig tof een winnende damcombinatie Harry v.d Wetering moest er harder voor werken Tegen middernacht wist hij, na een fraaie partij, Wim Timmer op de knieën te krijgen. Uitslagen Frans Kuiper-Gerrit Blom 2-0. Harry v d Wetenng-Wim Timmer 2-0. Jos de Wolf- Jaap van Heerwaarden 2-0; Frans Bos-Cees Vinke 2-0; Piel Bakelaar-André Brouwer 2-0. De bondswedstrijd tegen Het Pro bleem uit Hoorn ging met 11 -5 verlo ren. De verdiende nederlaag was dragelijker dan de vorige keer (13-3) Voor de vijf punten zorgden Piet Bakelaar. Gerrit Vlaming. Adriaan Bruin, Jaap van Heerwaarden en Gerrit Blom Fietsen door bos en duin over on verharde paden. Dat is morgen weer mogelijk tijdens een veldtoer tocht van Toerclub Taxi 312000. Tussen 9.00 en 10.00 uur kan wor den gestart vanaf veerhaven 't Horntje. Evenals vorig jaar organiseert de toerclub deze tocht weer in samen werking met het magazine Fiets. Door deze landelijke aandacht kwa men in '96 liefst 400 liefhebbers uit alle windstreken naar het eiland. Zij krijgen ook ditmaal weer iets spe ciaals voorgeschoteld. Hoogtepunten onderweg zijn een bezoek aan De Slufter en de passage van het strand. Maar ook de mountainbikeroute door De Dennen blijkt menig overkantse deelnemer als „mooi maar lastig" te ervaren Met deze veldtoertocht opent de toer club het winterseizoen. In november en januari staan nog twee ritten op het programma

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 7