Wij leven nu van de rente van onze schuld Met acht haviken op jacht in duingebied Bloemenmagazijn Kortenhoeven gaat dicht siPÏ TEXELSECOURANT- WMMi ink verlies voor Mareis dames Twee tientjes rie kunstenaars Het Posthuys Programma eilandcompetitie Tennisavonden in Stappeland Jeugd overheerst hippische strijd VRIJDAG 26 SEPTEMBER 1997 iinenmagazijn Kortenhoeven aan het Schilderend is mor- voor het laatst open. Na 91 jaar sluit het bedrijf definitief deuren wegens gebrek aan opvolging. Voor de 65-jarige dnch („Fried") en de 55-jarige Elisabeth („El") Kortenhoeven lier vanaf 1963 de sfeer hebben bepaald, zit het er op. De effingsuitverkoop is in volle gang. De restanten die er za- agavond nog staan, worden overgenomen door collega Bert der Wal. Wat er met het winkelpand gaat gebeuren staat niet vast. Wat wel vast staat is dat vooral El Kortenhoeven heel ander leven tegemoet gaat. Het zal wennen zijn. pldt ook voor de vaste klanten, de Kortenhoevens niet alleen lit konden voor bloemen en en maar ook voor welgemeende lijkheid en ontwapenende een- Bi| geen van beiden is ooit een ,jk woord of ingewikkelde zin de lippen gekomen. Succesvol doen is voor hen nooit echt tgrijk geweest, laat staan geld of i. Dat is goed te zien aan hun i|kse werkomgeving Hier wordt schone schijn opgehouden, al, werkplaats en woonkamer neen ietwat rommelige indruk, iedereen vindt het er zeer gezel- het is dan ook een zoete inval, ildezer dagen is het een komen an van allerlei mensen die nog gedag komen zeggen Zaterdag lat nog. er is verder niks officie- PlÖt en El Kortenhoeven gedroegen ij hun contacten met de klanten exels" dat ze letterlijk model in voor dit begrip. Mensen die istelling hebben voor het dialect krijgen weieens de |om te gaan luisteren naar El ihoeven. „Zoals die praat, dat iels" Dat blijkt dan niet zozeer roordenschat te zitten alswel in mooi ,,plöt" Oudeschilds. 'drijf werd zowat een eeuw ge- gesticht door Frieds grootvader (ortenhoeven, zoon van een sijongendie in verband met de jng van Eierland vanuit Zuid- id naar Texel was gekomen, erkte als boerenknecht op De bi) Den Burg, waar hij zowel len als groente kweekte voor de op. In 1906 begon hij een win- tn het Schilderend op de plek het bedrijf nog altijd staat. Jan inhoeven werd opgevolgd door oon Nicolaas, getrouwd met de eLuise Brücher, die naar Texel lekomen om te gaan werken bij 'D Boswijk. Niek Kortenhoeven led op 38-jarige leeftijd aan kan- laarna moeder Luise de zaak tette en later trouwde met Jan Blom. Het groentegedeelte was toen al lang afgesplitst. Hiermee ging oom Wil Brücher verder in de Julianastraat, in de voormalige gas fabriek die later eigendom werd van Bakkers Ijzerhandel en waar nu het installatiebedrijf van Theo de Graaf is gevestigd Hovenier In die tijd was niet alleen de verkoop van bloemen en planten vanuit de winkel belangrijk, maar hield Korten hoeven zich ook bezig met aanleg en onderhoud van tuinen Het was een echt hoveniersbedrijf dat onder an dere actief was bij dokter Boswijk, notaris Mulder, ingenieur Dros, kapi tein Lap en andere notabele families. Met dit tuinwerk werd gestopt in 1963, toen Fried de zaak van zijn moeder overnam. In de strenge winter van datzelfde jaar trouwde hij met El Schagen (nu 55) uit Oudeschild, een meisje uit een zeevarende familie van vissers en Teso-kapiteins. Haar broers Jonas, Klaas, Albert, Henk en Pieter jan zijn allemaal hoogbejaard of dood, want El was een nakomertje dat het levenslicht zag toen haar moeder (die op haar achttiende met „Moppie" Schagen was getrouwd) al 49 jaar was El heeft zelf ook een tijdje gevaren want ze werkte zeven jaar bij het buffet van Bruin en Snoek op de Texelse boot Fried Kortenhoeven denkt dat het mede door de die nautische ach tergrond heeft geklikt met El. Zelf is hij gek op zeilen Hij heeft diverse boten versleten en bezit tegenwoor dig een zelf opgebouwde negen me ier lange zeilsloep waarmee hij regel matig de zee opgaat of de kanalen en randmeren elders in het land Harde business De branchevervaging en de opkomst van de grootwinkelbedrijven is ook voor de bloemen- en plantensector ingrijpend geweest. Toen Fried en El het Bloemenmagazijn overnamen waren er bijna geen concurrenten. Ze weten er maar eén te noemen. „De Iris" van mevrouw Sluisman, echtgenote van boekhouder Piet Sluisman, die haar zaak in de Binnen- burg had De spoeling is nadien heel wat dunner geworden. Tegenwoordig kent Texel minstens vijf echte bloemenzaken. Daarnaast zijn in tal van supermarkten, doe het zelf-zaken en benzinestations bloemen en plan ten te koop, voor prijzen waarvoor een echte bloemist ze niet eens kan inkopen. Volgens Fried Korten hoeven is het eind van die ontwikke ling nog lang niet in zicht „Vooreen begrafenis moet je straks ook naar een supermarkt". De echte bloemis ten moeten op de been zien te blijven door specialiteit en kwaliteit, deskun dig advies en grotere opdrachten voor biizondere gelegenheden, waar onder het zogenaamde rouw- en trouwwerk Natuurlijk houdt niet ieder een het vol. In vakjargon heet dat een verdringingsmarkt. El Kortenhoeven zegt het op haar eigen manier „We bonne met teveul". Klantentrouw Het ontgaat haar met dat ook de bin ding met de klanten afneemt. De in dividualisering van de maatschappij vordert ook op Texel met rasse schre den. Mensen doen waar ze zin in heb ben. laten hun koopgedrag althans met afhangen van sociale ver plichtingen Het moet allemaal snel en efficient en er lijkt helemaal geen tijd meer te zijn om zich met elkaar te bemoeien. El Kortenhoeven vindt dat een verarming. Zij hoort nog tot de generatie ondernemers die werkelijk begaan zijn met het lot van hun afne mers. Ze wilde de mensen graag te vreden hebben, met alleen om ze als klanten te houden maar ook om ze op straat recht in de ogen te kunnen blij ven kijken. „Als mensen klaagden dat een plantje al na twee maanden een beetje flèèuw was geworden, dan zat ik daar echt mee aan" Aquarius Komt die menselijkheid ooit terug' El Kortenhoeven denkt van wel De ont wikkeling van nu maakt volgens haar deel uit van een golfbeweging die door iets of iemand wordt beheerst en waar al het leven op aarde op rea geert. „Het tijdperk van Aquarius komt eraan. Mensen zullen merken dat ze elkaar nodig hebben. Er komt weer meer samenhorigheid Maar eerst moeten er minder mensen ko men, want er zijn er nu zoveel dat ze meer last dan aardigheid van mekaar hebben. Fried zegt dat ik zweverig ben als ik zoiets zeg, maar ik weet zeker dat alles op een of andere ma nier wordt geleid. Toeval bestaat niet". Mensen kopen bloemen hij zowel feestelijke als droeve gebeur tenissen. Een bloemist die ervoor open staat raakt daardoor al gauw betrokken bij vreugde en verdriet „Een ouwe man kwam een keer een bloemetje bestellen voor zijn klein dochter van 18 jaar die overleden was Ik keek naar die man met z'n trillende lippen en het greep me zo aan dat ik geen woord kon uitbren gen" De Kortenhoevens hebben ook een hoop leuke dingen meegemaakt. In geuren en kleuren en met gepaste overdrijving weten ze te vertellen over de eigenaardigheden en escapades van hun klanten. Met respect overi gens, tenzij het om lieden gaat die zich mooier voordoen dan ze zijn. Zoals het soort dat met een kont vol schuld en „winnersclubavonturen" in de nieuwste Mercedessen blijft rond rijden. Vooral Fried weet zulke men sen in krasse termen op hun plaats te zetten. „Magazijn" Eén van Frieds filosofieën is dat je geen overdreven verwachtingen moet wekken Dan val je met zo gauw tegen. Om die reden heeft hij de naam van zijn bedrijf nooit veranderd. Bloemen magazijn was ooit een sjiek woord, afgeleid van het Franse woord voor winkel: magasin Tegenwoordig betekent magazijn gewoon opslag plaats en de klanten schrikken dan niet zo erg van de rotzooi. Fried maakt er geen geheim van dat zijn bloemenzaak hem geen rijkdom heeft gebracht. „We leven nu van de rente van onze schulden". El kan mensen niet uitstaan die niks zeggen als ze de winkel inkomen. Daartoe horen sommige oosterburen •-.a X- Vik- ï&v: i- - t El en Fried zullen de mensen missen. die niet reageren op het luide en herhaalde „Goede morgen!!" en zwij gend rondkijken rundgucken Deze categorie wordt gemakshalve als de roendkoekers aangeduid- Vooral El gelooft dat je vertrouwen krijgt als je eerst vertrouwen geeft. Zonder aarzelen leent ze munten uit aan wildvreemde automobilisten die hun wagen bij de parkeermeter vlak bij de winkeldeur willen zetten. „Ze komen dat geld later altijd terug brengen, een doodenkele keer uitge zonderd". De service van de zaak leek soms geen grenzen te kennen. Sommige klanten rekenden daar gewoon op. Zoals leden van de bewoners commissie van verzorgingstehuis Sint Jan die af en toe een bloemetje kwamen kopen als er in het tehuis wat te vieren was. Voor de wind kwamen ze lopend naar de zaak, hopend dat Fried ze met de auto zou terug bren gen Ze werden met teleurgesteld. Vanzelfsprekend was dat slecht ter been zijnde mensen na het bezoeken van de winkel aan de arm werden genomen en tot ver op de straat uit geleide werden gedaan. Om te voor komen dat ze op de ongelijke plavei sel zouden „stroffelen". Lief en leed De vaste klanten werden op den duur zulke goede bekenden dat met hen allerlei lief en leed werd uitgewisseld. El „Mensen vertelden altijd veel aan me, ik denk omdat ze voelden dat het me echt interesseerde en dat ik er met mee de straat op ging. Toen ons kleinzoontje overleed kwamen som migen naar me toe, alleen om me een zoen te geven. Het is ook wel ge beurd dat een vrouw hier binnenliep om de jurk te laten zien die ze net had gekocht". Dit alles heeft bij de drie kinderen Kortenoeven geen interesse opge roepen voor het bloemistenvak. Zoon Marco werkt als rijwielhersteller bij de Rannen, die hij volgens zijn vader ij verig probeert aan het lachen te krij gen. Albert-Jo is kapitein bij de mari niers en dochter Louise studeert antroposofische gezondheidszorg. Fried en El treuren er niet om en kij ken naar de toekomst. Het ziet er niet naar uit dat ze zich zullen vervelen als de beslommeringen van de zaak ver leden tijd zijn. Ze zien terug op een mooi en afwisselend stuk leven, vooral door de leuke contacten met het publiek Als ze de mensen die nu afscheid komen nemen mogen gelo ven. kunnen ze helemaal niet worden gemist. Maar zowel El als Fried zijn nuchter genoeg om te weten dat nie mand onmisbaar is. El: „Met een half jaar zijn ze ons vergeten, maar even goed is het natuurlijk leuk. al die reac ties. En we hebben er toch niks bij zonders voor gedaan. We hebben de mensen alleen maar behandeld zoals we zelf behandeld wilden worden". Tekst en foto Harry de Graaf damesbasketbalteam „De Is" speelde tegen Nuva da- 4 in Den Helder. Na een in- mende wedstrijd was de eind- d 25-9 in het nadeel van De ils. sar is de tweede klasse dames ingevoegd met de meisjes junio- Tijdens deze eerste wedstrijd nde veranderingen direct merk- De Mareis zag zich geplaatst «over de meisjes junioren „Nuva Dames 4". In de eerste helft liet De Mareis zich op de kast jagen door het snelle spel en de man-to-man-verde- diging van de jonge tegenstandsters Op eigen helft zorgde een goede zoneverdediging er voor dat Nuva niet al te veel kon scoren. De aanval van De Mareis verliep, ondanks de grote inzet van alle spelers, moei zaam door de fanatieke verdediging van de andere partij In de tweede helft kon Nuva minder scoren doordat het samenspel bij De Mareis beter verliep. Nuva maakte veel persoonlijke fouten, doordathet team in de verdediging al te opdrin gerig werd. Dat ergerde De Mareis. ERVOLG VAN PAGINA 1 <fe provincie is naar alle waar- ilijkheid bereid een forse subsi- verlenen. Voorts brengt de aan- «n flink stuk werkgelegenheid schmee en is het fietspad goed 4e verkeersveiligheid en het toe- Geen OZB-verlaging college heeft hiermee de keus vallen op een wens, die anders 'ik of met te realiseren zou zijn Were optie was verlaging van ÏZB-tarief met 4%. Vooral wet- 'er Poster van financiën maakte hiervoor sterk Hij vond het een le zaak om de lasten -die overi- altot de laagste van Nederland '8n- voor de Texelse burgers zo mogelijk te houden. Omdat het ivan een verlaging in geld uitge- "'i gering is, ging Poster er uit- 'jk mee akkoord om de onver- "s meevaller in te zetten voor het rad Bllery Het Posthuys in De Koog =nteert zondag van 14.00 tot 'oor de nieuwste expositie. Er is 'e hen van Sahi Kuiper (olie- Gilty Jatzek (gemengde tech- |"len Erik du Chatenier (koper- koren) De muziek wordt lr9d door violist Gerhard inkon pianist Johan Ran. dinsdag 30 september Veld A gemengd 18.30 Kees de Waal-Cavo Latuco Rabo 19 15 Rabo-LenR Cavo Latuco 20 00 EcoMare-Ass. Waayer LenR 20.45 Tatenh. 2-Euroase Ass. Waayer 21 30 Fitt-Dennenoord Tatenhove2 Veld B mannen/dames 18 30 Kobeko-Tatenhove 1 Frans 19.15 Amro-Are dag ogensTatenhove 1 20.00 Wiersma meub -Zeilmakerij Amro 20 45 Top Tien-Jozefschool Wiersma 21.30 Nioz-De Rival Top Tien 22.15 Grote Slock-Cinema Nioz Veld C dames 18 30 Durper Drup-Klif 12 Nokanto 19.15 Haarstudio-Nokanto Klif 12 20.00 Westerlaken-Ouestion Haarstudio 20.45 Eierl. Huis-Waayer 2 Westerlaken 21 30 Gimsel-Leydekkers Slag de Boer 22.15 Slag. de Boer-bak.TimmerGimsel Wedstrijdleiding Frans en Guus (314171) Uitslagen: Tex Autocentrale-Teso 3-0, Handicap'94- Sportshop 3-0; O S G -Graaf Spuiterij 3-0; Su per-Graaf Spuiterij 2-1, Paal 28/De Knm- Maarcobouw 3-0,12 Balcken-Kobeko 2-1Top Tien-Zeilmakerij 1-2, Nioz-Wiersma Meubelen 2-1; Grote Slock-Jozefschool 1-2; Smash'68- De Rival 1-2; ABN/Amro-Cinema Texel 1-2; Westerlaken-Haarstudio 1-2, Durper Drup- Question 0-3; Eierlandsche Huis-Klif 12 1-2, Nokanto-Leydekkers 1-2; Keurslager Dros- Timmers Bakkerij 0-3 Na twee keer vijfentwintig minuten bleek het Texelse team met 25-9 te hebben verloren. Score: Saskia de Vey 5, Gerda Kui per 2; Odile Nitzsche 1 en Annette van Koutrik 1 punt Volgende wedstrijd, dames: zaterdag 27/9, 18.00 uur: De Marels- Enkhuizen 2; heren: zaterdag 27/9, 19.00 uur: Break Out 2-De Mareis Beide wedstrijden in de Sportlaanzaal in Den Helder. In sporthal 't Stappeland start op vrij dag 3 oktober om 19.00 uur de eer ste racketavond. Onder leiding van Theo van Maanen wordt eerst drie kwartier groepstraining gehouden De resterende 45 minuten worden wedstrijdvormen gespeeld De avon den zijn steeds op maandag en vrij dag, waarbij de deelnemers zo veel mogelijk naar speelsterkte worden ingedeeld. D2 en D1 spelen maandag steeds vanaf 19.00 uur, terwijl D1 en hoger om 20 30 uur aantreden Vrij dag vanaf 19 00 uur speelt D2 en E. terwijl 20.30 uur E en (bijna- )beginners een balletje slaan. De kos ten van negen aansluitende maandagavonden zijn ƒ100,- terwijl de acht aansluitende vrijdagen 90,- kosten. Opgave bij Theo van Maanen, tel 31 64 34. De tweede onderlinge wedstrijd van paardrijdend Texel werd getekend door een ongedwongen sfeer en prima weersomstandigheden. Acht endertig overwegend jeugdige combinaties bonden bij manege Akenburg de strijd met elkaar aan in dressuur, spel en springen. De wedstrijd telde mee voor het club kampioenschap. Uitslagen: Rijbaan 1 federatie (wedstrijdruiters) B-paarden 1 Marjolijn Smidt, JJ v/d L 162 pnt; L-paarden 1 Tessa Blom, Hannelou. 159. Mi- en M2-paarden 1 Eva v/d Linde, JJ v/d L, 152, M1- en M2-ponies I.Susanne Eelman, Baranie 142; L-dressuur ponies D/E. 1 Sanne Lampers. Murphen 173; B-dressuur ponies A/ B/C 1 Mariska Witte Doortje 169. B-dressuur Een groep jagers stapt bij paal 28 over de heining om de duinen rich ting vuurtoren af te speuren. Ze zijn op jacht naar konijnen, maar de meesten hebben hun geweer thuis gelaten. Hagel is vandaag niet nodig, want acht haviken die nen als levende wapens. Jagen met behulp van haviken of valken gebeurt op Texel één keer per jaar. Deze week is het weer zo ver Een delegatie van de Valkeniers Ver eniging Nederland (VVN) vertoeft momenteel op het eiland. Het circa 20 personen grote gezelschap koppelt er een vakantie aan vast. Men verblijft in zomerhuisjes op Slufteroord en ontmoet elkaar 's avonds steevast in café De Slufter. Gisteren was de eer ste van de drie jachtdagen- Vergezeld door jagers van de Wild- beheer Eenheid Texel zocht de groep de duinen in de noordkop naar konij nen Er lieten zich maar weinig exem plaren zien. Vroeger huppelden er duizenden, maar wegens ziekte is hun aantal aanzienlijk terug gelopen „Toch houden we de stand kort, ge zien de schade die ze kunnen veroor zaken. Konijnen planten zich nou pomes D/E 1 Mariska Witte Sisi, 161 Z1-dres suur ponies D/E 1 Ester Koom. Bidar, 160 Rijbaan 2 (met-federatie) B-dressuur ponies A/B/C. 1 Roselinde Trap, Chieka, 159; B-dressuur ponies D/E 1 Dyanne van Egmond, Ester, 163; B-paarden 1.Nancy Wetsteen Ivain, 165 Springen met-federatie ponies A/B/C klasse B. 1 Lonneke Kikkert, Glenn, 0 fout, 42 stijl; met- tederatie ponies D/E 1 Dyanne van Egmond, Ester 0 fout, 38VS» stijl federatie ponies D/E 1 Maria Zegel. Jacob, 0 fout, 40Vi stijl, federa tie ponies D/E L-klasse 1 Susanne Eelman Baranie 0 fout, 42'/2 stijl, niet-federatie paard 1 Wendy van Elk Orlando, 35 stijl; federatie paard. 1 Annemieke Bos, Simon, 0 fout; 39V^ fout. Clubkampioenschap Kleppertjes. 1 Jacobien Zijm. Pepper, 457 punten reserve-kampioen: Susanne Eelman. Baranie, 454M? Clubkampioen Waddenruiters; Eva van der Linde, JJ v/d L. 455'* eenmaal snel voort", aldus éen der jagers. Tijdens de jacht worden de haviken vastzittend aan een kettinkje op de arm meegevoerd. Als een konijn wordt ontwaard, mag er slechts één vogel achteraan. ,,Als er twee havi ken tegelijk op een prooi duiken, loop je de kans dat ze elkaar afmaken", verklaart valkenier Frans Helthuis uit Oldenzaal. Hij torstte een 16-jarige, zelfgefokte havik met zich mee. ..Jachthaviken kunnen 25 jaar wor den. Zelf heb ik er één van 20, die zit in de vut." Valkeniers mogen maximaal twee haviken of valken houden Deze week behandelt de Tweede Kamer een wetsontwerp, waarbij de minister voorstelt om de huidige regels te ver soepelen ..Hopelijk krijgen echt ge motiveerde liefhebbers straks de kans om méér soorten te houden en zelf te kweken. Nu is er slechts een beperkte vergunning en dat werkt prijsopdrijvend Vogels die worden geïmporteerd uit Duitsland kosten nu zo n 3.000 mark", vertelt Herman Wesselink, secretaris van de VVN Over de traditie om jaarlijks op Texel te jagen toont Wesselink zich opge togen. ..Daar zijn we verschrikkelijk gelukkig mee Verscheidene leden hebben nauwelijks jachtveld en de vogels krijgen hier de kans om in con ditie te komen. Daarnaast kunnen aspirant-valkeniers, die op de wacht lijst staan, zo mooi ervaring opdoen. Voor ons is dit de opening van het seizoen Het is zelfs zo dat we vol gende week al beginnen met aftellen. 'Over 51 weken gaan we weer naar Texel', zeggen we dan." Jagen in de duinen is voor de leden, die uit het hele land afkomstig zijn, een bijzondere ervaring. ,,Je hebt hier een prachtig ruim uitzicht. Op een duintop kun je kilometers ver zien, zonder dat er bomen of bebouwing tussen zit Daardoor kun je een prooi goed volgen In deze tijd van het jaar is het op Texel ook druk met andere vogel liefhebbers. de ..birdwatchers" met hun kijkers en camera's. ,,We lopen elkaar wel eens tegen het lijf", glim lacht Wesselink Vogelkijkers gaan vaak met ons discussie aan, maar het wordt nooit vervelend Wesselink kan in zulke situaties wij zen op zijn vogelasiel in Doetmchem, waar hij jaarlijks circa tachtig zieke of gewonde roofvogels opvangt Daar bij krijgt hij hulp van een dierenarts van Burgers Dierenpark, die gebro ken vleugels herstelt. ..Ook belt EcoMare me wel eens als een zieke roofvogel wordt gevonden." Als de dieren zijn opgeknapt, worden ze weer uitgezet in de vrije natuur. ,.Dat is belangrijk, want roofvogels staan tenslotte aan de top van de voedsel keten." - v - e*" y>* ,v ill V» A ii Valkenier Frans Helthuis en zijn havik speuren de Texelse duinen af. (Foto Frans Hopman)

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 9