(jroen 'wartrjexelsin het L, Voor half geld op onderdag naar Texel Oud-Texelse para gewond na val Het winst gaat Teso niet om maar om spaargeld N •ÜUffiECO Experiment met derde wisseldag UJim fflets DAttance Cêxramsn? en last vernield rouw gewond door voetbal Kleurrijk peloton fietst eiland op VERDER IN DIT ummer Zonder konijnen kan Toon niet leven 2 f> Plan: Strend borden-vrij 4 fk Texel'94 in laatste kwartier gelijk 4 Teso: tinvrije verf en lintje voor Hoogerheide? 5 •c Paarden: men-evenement en ploegwedstrijden 7 Vernieler snel gepakt „Goede sfeer" in gesprek RST en Koger horeca Brommercontrole TEXELSE^COURANT drogisterij BRIGHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR 11218 DINSDAG 29 SEPTEMBER 1997 Uitgave: Uitgeverij Langeveld en de Rooy bv nbaan 6, 1791 MC Den Burg, telefoon 0222 - 36 26 00 Advertenties/abonnementen/bezorging: telefoon 0222 - 36 26 00, fax 0222 - 31 41 11 VERSCHIJNT DINSDAGS EN VRIJDAGS. INNEMENTSPRIJS /55,65 PER HALF JAAR, LOSSE NUMMERS 1,55 Redactie: tel 0222 - 36 26 20. fax 31 41 11 Buiten werktijd: Harry de Graaf, Pelikaanweg 75, De Koog, tel. 31 72 66 B.g.g. 06 - 53 73 33 82, 06 - 53 14 91 08 of 06 - 52 78 43 20 lenkort gaat een experiment van start om interesse te l <en voor de donderdag als toeristische wisseldag naast ebruikelijke vrijdag en zaterdag. Met steun van Teso, Ie overtocht voor half geld aanbiedt, wil men op die ma- proberen de wachttijden op vrijdag terug te dringen, diverse van het toerisme afhankelijke bedrijven heb- er baat bij, met name de schoonmaakbedrijven die nu grootste moeite hebben om voor de massale schoon- (van bungalows op vrijdag voldoende personeel te krij- lef 'Of! eviwtiatief van Stichting VVV promotie en de Texelse Ver- zc igvan Logiesverstrekkers is lerkgroep in het leven geroe- lie zich buigt over de vraag ;aai etoeristen en logiesverstrek- voor deze derde wisseldag en worden geïnteresseerd. De bestaat uit directeur Veroni- van VVV Texelpromotie, di- laaflur Rob Wortel van Teso, m itter Harry Wuis van de TVL, Warnaar van Recron en Ko van het Texels verbond van ilcirnemers. urn eb: ndb eta ge genoemde pleitte al enkele ja- lel gleden publiekelijk voor een wisseldag, omdat zijn ira§imaakbedri|f de grootste heeft om op vrgdag voldoende vrtfieel te recruteren. Op dit mo kt de donderdag het meest ge- als derde wisseldag, eventueel andag. De gasten zullen finan- kto eprikkeld worden om hiervan 3(l de maken, door het aanbie dt 'an aantrekkelijke arrange- 'Pal i die van donderdag tot dif idag lopen, Teso maakt dat 8rte jkdoor 50% reductie te geven «ervoer van zowel passagiers o. Klein risico t ojtreft de medewerking van de 'erstrekkers lijken de jkheden voor de grotere bedrij- gunstigst. met name in het hoi oen De vraag naar accommo- dan groter dan het aanbod, het niet zo riskant is om een d®! inde huizen van een bepaald te bestemmen voor donder- mderdag verhuur Momenteel is men bezig met het uitzoeken van bedrijven die aan het experiment zou den kunnen meedoen Of er vol doende publieke animo bestaat voor accommodatie die alleen ingaand donderdagen kan worden gehuurd, is niet te zeggen Recreatie- ondernemers die een deel van hun huisjes of andere accommodatie daarvoor beschikbaar stellen, lopen dus enig risico. Om die reden is deel name nodig van meerdere wat gro tere bedrijven, die allen een naar verhouding klein aantal eenheden inbrengen voor de „donderdag- aanbieding", Bovendien is de af spraak gemaakt dat het experiment wordt afgeblazen als in het voorjaar blijkt dat de verhuur als gevolg van het experiment sterk achterblijft De donderdagaanbieding zal uitslui tend gebeuren met arrangementen die worden geboekt via de reserve ringsdienst van VVV Texelpromotie. Het verloop van het experiment kan dan scherp in de gaten worden ge houden. De VVV verzorgt tijdig en voldoende grootscheeps de centrale promotie voor de donderda-aan- bieding van de deelnemende bedrij ven Imago De wenselijkheid van een derde wisseldag kwam ook aan de orde op de vrijdagavond gehouden aan deelhoudersvergadering van Teso, waar directeur Rob Wortel aan de hand van lichtbeelden vrij uitvoerig inging op de bedrijfsontwikkeling Die ontwikkeling is zoals bekend veel gunstiger dan verwacht omdat de groei van het vervoersaanbod de stoutste verwachtingen overtreft Met als nadeel dat Texel ook weer veel eerder met de gevreesde wachttijden te maken zal krijgen Die wachttijden zijn nu meestal nog met langer dan een half of een heel uur, maar als de vervioersontwikkeling van de laatste tijd doorzet, zullen ze binnen enkele jaren oplopen tot drie of vier uur. Daardoor zal het nog maar nauwelijks gevestigde gunstige imago van de goede bereikbaarheid van Texel te met worden gedaan wat schadelijk is voor de (toeristische) eiland economie In de vergadering werd door een aan deelhouder cynisch gereageerd op het idee van een wisseldag midden in de week „Dat lukt nooit", aldus A. Boerhorst, die het een zaak van eigenbelang vond van Ko Vinke en die de zondag als wisseldag veel beter vond. De werkgroep voelt daar voor echter weinig Wisselen op zon dag zal wel een gunstig effect hebben op de wachttijden van vrijdag, maar levert voor bedrijven problemen op omdat op zondag moeilijk personeel kan worden ingezet, tenzij tegen ui terst hoge kosten Ook langs een andere weg komen binnenkort gegevens beschikbaar inzake de bereidheid van (aspirant)toeristen om op een andere dan de gebruikelijke dagen naar Texel te komen. Exploitatie- maatschappij De Krim houdt momen teel een enquête onder haar gasten waarbij de mening over een andere wisseldag wordt gepeild De 35-jarige parachutespringer Elias Polderman is vrijdagmiddag zwaar gewond geraakt toen hij tij dens een sprong ernstig ten val kwam. Op enkele tientallen meters boven de grond raakte een andere springer de lijnen van zijn para chute, waardoor de matras dicht klapte en ging draaien. De oud- Texelaar is per traumahelikopter naar het AMC-ziekenhuis in Alkmaar overgevlogen. Zijn toe stand is inmiddels stabiel. Het ongeval met Polderman, een voormalig para-instructeur bij het Paracentrum die er zon 1 200 spron gen op heeft zitten, gaf een smet op de open wedstrijden formatiesprmgen die op Texel werden gehouden. Aan het internationale para-evenement deden teams mee uit verschillende landen. Winnaar werd de Engelse ploeg, tevens Europees kampioen, gevolgd door een Texels team Bel- gie eindigde als derde Polderman, die deel uitmaakte van het als zesde geeindigde team Coyo tes, maakte met zijn ploeg een sprong vanaf 14.000 voet en formeerde ver schillende figuren. Op vijftig meter boven de grond maakten de para's zich klaar voor de landing. Hiervoor moeten een aantal manoeuvres wor- Als Teso over een jaar of zeven een nieuw schip laat bou wen ter vervanging van de „Molengat" zal deze voor ruim de helft uit eigen middelen moeten worden betaald. Dat betekent dat Teso tegen die tijd een spaarpot moet hebben van zestig miljoen gulden, opgebouwd uit de winsten van de jaren ervoor. Die winst wordt dus besteed aan de conti nuïteit van het bedrijf, kwaliteit en veiligheid. aggemast bij een horecabedrijf Kogerstraat is in de nacht van ag op zondag afgebroken, het materiaal moet er grof laan te pas zijn gekomen. Het oken gedeelte is door de da- leegenomen. talie had niet misstaan in een a Laurel en Hardy. Het is zon- ten voor twaalf uur, de locatie vetbalveld aan de Boodtlaan fsln/d tussen de recreanten Koog en De Cocksdorp ver- i de slotfase, wanneer Frans ■en schot waagt DeSVC-eris 'faamd schutter, maar de bal keer doel en vliegt over de eg. op het fietspad Alsof een '■k-regisseur er de hand in pedaleert daar juist op dat 'I een nietsvermoedend echt- 'I het Duitse Bielefeld. De bal vrouw in het gezicht, haar bril fenzevaltvanhaarfiets, mid- m >sen de aan het fietspad gren- homen. kiotlijk, zoiets is nog nooit ge- bericht correspondent Jan ■ek van SV De Koog. ..Er vlie- vaker ballen over de schut- aat die belanden altijd een stuk weg tussen de bomen of op Deze viel met een boogje "el over de schutting, precies ketspad. toe de Stamhui werd samen ggjjsnsen van de politie de schade lit toien De ongelukkige toeriste Hel "k geschrokken en enigszins Daarnaast bleek ze schaaf- <el ln het gezicht en een gek- 8 hand te hebben opgelopen, tiling werd met een zak ijs be- de schrik met een kop kof- gesneuvelde bril is een zaak ;airf k verzekering. Meer dan 600 fietsers kwamen zater dag naar Texel voor de veldtoertocht die hen langs bos, duin en strand en zou voeren Het omvangrijke peloton arriveerde in twee groepen: helgroot ste deel met de boot van half negen uit Den Helder, de rest een uur later. Teso hield het bovenste autodek vrij voor de bont gekleurde meute Nadat alle auto's op de Texelse veerhaven de boot hadden verlaten, gingen de deuren van het bovenste dek open en kregen de fietsers ruim baan Bij het steile pad naar de Mokbaai was het nog even dringen, maar daarna konden de deelnemers geme ten van de rust en ruimte waarom dit waddeneiland bekend staat. Niet al leen had de organiserende Toerclub Taxi 312000 een fraai parcours uitge zet, ook werkten de weergoden opti maal mee. Waar een stormachtige wind de passage van het strand vo rig jaar nog tot een helletocht had gemaakt, freewheelden de fietsers ditmaal langs de waterlijn. Toch was het zeker geen ..makkie Vooral de mulle paden in De Dennen en het slappe zand in De Slufter gaven pro blemen. Sommige deelnemers kamp ten met pech, maar met een beetje hulp kon die in de meeste gevallen worden verholpen. Zo repareerde ie mand in de schuur van De Zilver meeuw zijn gebroken ketting zodat hij de rit kon voortzetten. Al met al was de toertocht pure Texelpromotiezo bleek uit diverse reacties Een echtpaar uit Boskoop dat hun zoon kwam aanmoedigen. was voor het eerst op Texel en keek de ogen uit De man en vrouw knoop ten er meteen maar een bezoekje aan het zeehondjes voeren aan vast en waren van plan nog eens vooreen vakantie terug te keren Sommigen maakten er nu al een lang weekend Texel van. Onderhen een verslagge ver van het magazine Fiets en diens vriendin. Ook zij waren enthousiast over de fietsmogelijkheden op het eiland In het novembernummer ver schijnt een terugblik Ind br*;: anti en "pd at ui an Pi m r< g. Honderden fietsers stromen het bovendek van de Schulpengat af. Het kweken van die reserve is een van de belangrijkste doelen van het bedrijfsbeleid, zo maakte directeur Rob Wortel vrijdagavond in de aandeelhoudersvergadering duide lijk. Als Teso blijft draaien zoals nu, wordt dat doel makkelijk gehaald. Sinds twee jaar is sprake van flinke groei van het vervoersaanbod en daarmee van de omzet. Het mooie is dat die groei zich buiten het hoogseizoen voordoet, waardoor het bestaande materieel beter wordt benut Tegen over de omzetgroei staan daarom naar verhouding lage kosten. Wortel waarschuwde echter voor overdre ven verwachtingen wat betreft de verdere toekomst. „Twee zwaluwen maken nog geen zomer". Als recrea tiegebied krijgt Texel steeds meer concurrentie Ook elders is men er achter dat het bieden van kwaliteit belangrijk is en Texel krijgt dan te maken met de wet van de remmende voorsprong. Dagjesmensen Overigens pikt Teso een graantje mee van de concurrerende recrea tieve bedrijvigheid op het vasteland. Het dagtoerisme naar Texel neemt opvallend toe, voor een groot deel als gevolg van de bouw van grote bun galowparken in de kop van Noordhol land De recreanten die daar verblij ven willen er opuit en een dagje naar Texel is dan één van de mogelijkhe den. Niet alleen in het na- en voorseizoen krijgt Teso steeds meer vervoer te verwerken maar ook in de winter. Het hoogseizoen blijft als geheel stabiel, al zijn er sterke fluctuaties binnen deze periode. Volgend jaar zal Teso de prognoses voor de vervoersontwikkeling op nieuw bekijken en aan de hand daar van definitieve besluiten nemen wat betreft de capaciteit van de nieuw te bouwen schepen Op dit moment wordt er nog steeds vanuit gegaan dat Teso het aanbod tot in lengte van jaren moet kunnen verwerken met twee dubbeldekkers ter grootte van de Schulpengat. Telkens na de ingebruikname van een nieuw schip krijgt Teso te maken met de kapitaalslasten daarvan, zo dat de onderneming een aantal jaren met verlies draait Wortel benadrukte De zwaar gewonde parachutist werd vrijdagmiddag met de helikopter van traumateam naar het ziekenhuis overgebracht. (Folo Gerard Timmerman) den gemaakt. Tijdens één zo'n beweging raakte een collega-springer de parachute van Polderman, waardoor de matras dichtklapte en begon te draaien. Vol gens ooggetuigen viel hij vanaf zo'n twintig meter hoogte loodrecht naar beneden „Het is alsof je van de derde verdieping van een flat naar beneden valt", aldus een woordvoer der van het Paracentrum Polderman kwam hard terecht op zijn benen en onderlichaam Hij liep daarbij bot breuken op in beide bovenbenen en een scheurtje in het bekken en leed veel pijn. Om die te bestrijden werd besloten de hulp in te roepen van een anesthesist, die werd overgevlogen met de traumahelikopter. Het slacht offer is per heli naar het ziekenhuis overgebracht. Volgens het Para centrum is geen sprake van inwen dige bloedingen en is de kans groot dat Polderman weer volledig herstelt van zijn kwetsuren dat dit allerminst onrustbarend is. Het hoort bij de cyclus van Teso". Druk Het aantal aandeelhouders dat naar de vergadering was gekomen over trof de verwachtingen. Er waren er 431 waarvan er opvallend veel over machtigingen beschikten zodat ze totaal 536 stemmen konden uitbren gen Voor zoveel mensen was op de begane vloer van de Burgemeester De Koning-hal geen plaats, zodat ook het balkon nodig was om iedereen een plaatsje te geven Er is geen twij fel aan dat die toeloop te maken had met de commissarisverkiezing Pleitbezorgers van beide kandidaten hadden in de voorafgaande dagen mensen aangespoord om naar de vergadering te gaan of machtigingen te regelen. Kenners van de Texelaars en van de plaatselijke verhoudingen constateerden vrijdag zonder aarze len dat vooral de lobby voor Dirk de Lugt veel stemmen heeft opgeleverd, al durfde weinigen te beweren dat hij anders met zou zijn gekozen De toenemende belangstelling voor de Teso-vergaderingen is echter ook een trend Die heeft te maken met de groei van het aantal aandeelhouders en het feit dat die nieuwe aanwas voornamelijk op Texel woonachtig is. President-commissaris Bob Bakker maakte in zijn openingswoord bekend dat er het afgelopen jaar 100 aan deelhouders zijn bijgekomen. Moge lijk zal de volgende aandeel houdersvergadering weer worden gehouden in de sporthal. Lees verder pagina 5 Een 23-jarige eerstejaars student uit Utrecht pikte vri|dag in Den Burg een fiets en liet deze vervolgens totaal vernield achter in de bosies langs de Waalderstraat Getuigen hadden hem gezien en zetten de politie op het spoor. De groep waar hij deel van uitmaakte werd gevonden en na enige overreding maakte de dader zich bekend Hij kreeg een bekeuring en moet de schade regelen met de eigenaar van de fiets Vruchtbaar en in een goede sfeer. Zo kenschetsen vertegenwoordi gers van de Koger natte horeca en de Recreatiestichting het gesprek dat ze donderdag ten burele van de RST met elkaar voerden. Veel meer willen de betrokkenen niet vertel len over de ontmoeting, aangezien de achterban van de horeca nog niet van de conclusies op de hoogte is gebracht. Het gesprek vond plaats op initiatief van de RST. Gesprekspartners wa ren Rein Stam en Henk Jan Klok na mens de horeca, de RST werd verte genwoordigd door directeur Menno Hofmann en een deel van het be stuur. Aanleiding was het ongenoe gen dat bij de RST was ontstaan, nadat de horeca vorige maand in een open brief kritiek op het beleid van de RST had geleverd en had aangekon digd plannen te hebben voor een ei gen jeugdcamping De RST vond het met juist dat de klachten in een open brief waren gedeponeerd. „Bovendien was ons niet duidelijk wat we ermee moesten. In de brief werd kritiek geleverd, maar in interviews was Rein Stam weer veel lovender over ons beleid. Daarom hebben we ze uitgenodigd om een toelichting te geven." Wat er precies gezegd is donderdag blijft onduidelijk. Hofmann wil best reageren op Stam, maar de Koger cafébaas wil eerst collega's van zijn bevindingen op de hoogte stellen Erg veel moet daarvan echter niet worden voorgesteld, aldus Hofmann. „Er is plezierig gesproken, meer kunnen we niet voor elkaar betekenen. Wij had den dit seizoen weer bijna 40.000 overnachtingen op het jeugdterrem, naast de jongeren die verspreid staan over onze gezinsterreinen. Als de horeca vindt dat er te weinig slaap plaatsen op Texel zijn of dat teveel kampeerplaatsen worden omgezet in bungalowbedden, dan moet ze zich tot de politiek wenden." De politie heeft vrijdag een bromfiets controle uitgevoerd. Op de Pontweg bij de boot en op de Bernhardlaan zijn vijftien bromfietsen aan een nadere beschouwing onderworpen. Twee keer werd een bekeuring uitgedeeld omdat de bestuurders niet in het be zit waren van een bromfietscertificaat (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Daar kun Jc me© lezen en schrijven!

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 1