Toon van Haastrecht: al 60 jaar konijnen frM iwrMp TEXELSE COURANT- Konijnen en kippen bij Kotex Wat ik zeggen wou. Wat ik zeggen wou. Gemeentebegroting: list bedrog? „Overheid moet oud kerkhofje op Vogelmient kopen" Geen huisjes op graf Cas-Telijn Does Wat ik zeggen wou... Militair incident Agenda teso (jtslaagd Zwemmers sterk ik zeggen wou... Natuur en mens lers feestje in De Lindeboom =- Mensen -E Warme maaltijdei vrijwilligers nod -fSALILMSYHDE ~WË ÓDRl$J;E)iE IN 1 u sDINUEER-DNT5L€ 1 U:|PEY-^PUSTlN\AM ÖflAERARBÖTflUïl1 i ®G|N-HAt.RN..\Di j M AltKlPiTteG^AUèÉ Sp m Ét HTE.LV \NF 11/1 DINSDAG 29 SEPTEMBER 1997 Zonder konijnen kan hij niet leven. Dat was ruim zestig jaar geleden al zo en is nog niet veranderd. Toon van Haastrecht (72) fokte toen hij nog aan de Rozendijk woonde ooit zo n tachtig dieren. Zóveel kan hij er nu niet meer onderbrengen. Aan de Schoudieck houdt hij er nu nog twintig. De kwaliteit is er niet min der om. Met zijn Nederlandse hangoordwergen was hij dit week end present op de jongdierendag van Kotex. Als jonge knaap was Van Haastrecht al weg van konijnen De fokkerij heb ik altijd een prachtige hobby gevon den. Toen ik nog in Zoeterwoude woonde werd ik op 20 juni 1936 lid van de sportfokkersveremging in Lei den. Ik had destijds Deilenaars. Grote rood/bruine konijnen." Tweeentwintig jaar geleden verhuisde de landarbei der naar Texel om aan de slag te gaan in de melkfabriek De konijnen gingen natuurlijk mee. ..Ik fokte ha vanna's. Sinsilla's, Duitse hangoren en Russen Ik ging shows af door het hele land Niet zonder succes Thuis heeft hij een kast vol prijzen. Minder ruimte Nu hij wat minder ruimte om huis heeft, is hij overgestapt op de Neder landse hangoordwerg, een soort Franse hangoor, maar dan in dwerg- vorm. De opmerkelijke kleur wordt aangeduid als salemander. ..In deze soort wordt nog niet veel gedaan. Joop Veltkamp, Klaas van der Meer Wil Rijk en ik zijn eigenlgk de enige in het land. De fokkerij is met eenvou dig. maar dat maakt het juist zo boeiend De kleur van de kronen op door de ouders, maar op eigen initia tief lid van Kotex geworden Zo'n zes tig procent van de geshowde dieren is grootgebracht door jeugdleden Omdat ze voor het eerst aan een show deelnemen, was de keuring voor hen extra spannend. De jeugd was één en al oor toen keurmeester Rook (konijnen) en Geerts (hoen- Toon van Haastrecht (links) aanschouwt hoe hangoordwerg beoordeelt. de kop, de breedt van de kop de oordracht, ze moeten goed hangen en de grond- en tussenkleur van de vacht en de conditie. Als je met zo'n dier een prijs wint, ben je toch hart stikke trots." Van Haastrecht was bij Kotex-keuring present met elf Neder landse hangoordwergen Jeugd Naast fokkers van respectabele leef tijd. heeft de kleindierenverenigmg een flinke jeugdafdeling van veertien leden één van de grootste van Noordholland. Zeker de helft is niet keurmeester Rook zijn Nederlandse Foto Gerard Timmerman) ders) hun beoordeling mondeling toe lichtten De jeugdafdeling komt maandelijks bi|een om het nodige over de fokkerij te leren. Bijvoorbeeld over de toilet teren voor een show of andere zaken. Graag zouden ze wat vaker naar shows aan de vastewal gaan, om wat meer kennis te vergaren. Het kosten plaatje dat hieraan kleeft, geeft ech ter de nodige problemen Om dit op te lossen is Kotex op zoek naar één of meer sponsoren die een steentje willen bijdragen In de continuing story inzake de OZB wil ik nu ook eens een duit in het zakje doen. In mijn ogen krijgt de heer Does gelijk De teveel betaalde OZB krijgt de Texelse burger met terug Een kort resumé Tengevolge van de hertaxatie van de onroerende zaken ontving de Gemeente Texel ƒ340.000 meer dan voordien. Uit gangspunt was echter, dat de lasten voor de burger gelijk zouden blijven. Wethouder Poster verklaarde her haaldelijk dat hij daarvoor zou zorgen. Tengevolge van een meevaller (van het Rijk, de gemeentelijke voor- en najaarsnota's vertonen alleen maar tekorten) meende het college daar aan tegemoet te komen door het (eenmalig) te storten in het egalisatiefonds voor de reiniging Dit geeft een tijdelijke korting van 20 per huishouden. Weliswaar verdeelt over vier jaar maar toch tijdelijk. Wat dit zelfde college er echter met bij vertelt, is dat zij de meeropbrengst in 1998 en volgende jaren gewoon structureel in de meerjaren begroting heeft opgenomen. Het college meldt trots dat de OZB met zal worden ver hoogd. Deze move betekent echter een stiekeme verhoging van 13%! Samen met de 10% die dit gezel schap al in 1995 invoerde betekent dit (cumulatief) een verhoging van ruw weg 25% En dat voor deze ver klaarde tegenstanders van belasting verhogingen1 Dit deed bij mij de vraag opkomen of wij worden bestuurd door een college TB CDA of dat de benaming L B meer op zijn plaats is. Ongetwijfeld zal de PvdA-fractie hierover in de al gemene beschouwingen ook nog wel enige harde noten kraken Om de heer Does en medestanders verder te informeren, de PvdA heeft in de algemene beschouwingen van vorig jaar wel degelijk gezegd dat het college aan het potverteren was en op slinkse wijze de burgers een lastenverhoging in de maag splitste Het college in haar wijsheid oor deelde deze beschouwingen echter beneden peil en ging er inhoudelijk met op in. K. Modder Voorzitter PvdA afd. Den Burg De gemeente, de provincie of het rijk moet de oude begraafplaats op bungalowpark Vogelmient in De Koog kopen en definitief tot monu ment verklaren. Deze aanbeveling doet de afdeling Texelse monu menten van de historische vereni ging. Gehoopt wordt zo het voort bestaan van deze „cultuur historisch belangrijke plek" te ga randeren. De afdeling stelt dit in een artikel in het nieuwste nummer van het verenigingsblad. .Wij willen naast al die huisjes waaraan vakantievierders uit binnen- en buitenland behoefte hebben, nog een paar oude plekjes Texel bewaren Zo'n plek is hel oude Koger kerkhof op de Vogelmient", schrijft de redactie in het voorwoord Aanleiding is de verkoop van het bun galowpark, dat per 1 november in andere handen overgaat. Bedoeling is de bestaande vakantiehuisjes te vervangen door nieuwbouw Ge vreesd wordt dat plannenmakers geen rekening houden met het kerk hofje en graafmachines de historie letterlijk en figuurlijk overhoop zullen halen Schrijver Jan van der Pijl gaat in hel artikel in op de eeuwenoude historie van het kerkhofje Deze voert terug tot 1415, toen op een heuvel na toe stemming van hertog Willem van Beieren een eigen kapel werd ge bouwd voor de Koger vissers en hun familie. De kapel werd tot in 1559 verheven tot parochiekerk, zonder toren maar met klokkenstoel. Na de bouw van de huidige Ned. Hervormde kerk (begin 18e eeuw) werd de kerk op de Vogelmient in 1789 gesloopt. Van het oude kerkhof is nu met veel meer over. Alleen de zerk uit 1691 van Hendrick Dircks. kastelijn van het Eierlandsche Huis. staat nog over eind. Vanuit de lucht en onder het gras zijn echter nog volop sporen uit het verleden te vinden Op ongeveer 20 centimeter diepte moeten nog meerdere grafstenen verborgen zijn. Nieuwe blad HV: De Historische Vereniging doet méér dan bewaren wat oud is. De vereniging zet zich tevens in voor tekenen uit het verleden, zichtbaar in de Texelse samenleving. Zo ook het oude kerkhof op het terrein van de Vogelmient in De Koog. Een verhaal over dit monument staat in de nieuwste editie van het blad van de HV. Het blad staat weer vol interessante wetenswaardigheden. Zo staat er een speurtocht in naar plaatsen waar bijvoorbeeld ooit het Doopsgezinde Preekhuys ofte Schuyr was (Groene- plaats) en andere memorabele plek ken. Ook is er aandacht voor de ver anderingen in het leven, bijvoorbeeld door technische ontwikkelingen, zo als de komst van het „knoppies-licht" Tachtig jaar geleden had Texel geen elektriciteit Eigenlijk ondenkbaar in deze tijd, nu we niet meer zonder kunnen. In het blad staan tevens rij men en dichten De uitgave is in alle boekhandels op het eiland verkrijgbaar. Graag wil ik eens reageren op de vele ingezonden stukken van de heer J. A Does uit Oosterend De toon en ten dens van zijn brieven zijn naar mi|n mening ver beneden peil Over de jaren (sinds 1992) uitgerekend zou je er denk ik wel vijf Texelse Couranten mee kunnen vullen Geen enkele overheidsinstantie kan in zijn ogen ook maar iets goed doen. Vooral het gemeentebestuur moet het ontgel den Iedere week weet deze import- Texelaar wel wat te bedenken om tegenaan te schoppen. Voordat deze „heer" echter naar Texel emigreerde, schreef hij derge lijke stukken als inwoner van Achter veld (gemeente Leusden) ook al in de plaatselijke kranten De toon en de tendens waren hetzelfde, afbreken, kraken, schoppen en altijd beter we ten was zijn motto. Hoewel ook ik op dit moment niet bepaald sta te juichen bij de benade ring van de verschillende problemen door het gemeentebestuur, en dan met name door de „regeringspartijen" Texels Belang en het CDA, moet ik zeggen dat het wel héél gemakkelijk is kritiek via de kranten te bedrijven. Ik zou het volgende tot de heer Does willen zeggen. „Meneer Does, het is een voorrecht op het eiland Texel te mogen wonen Ik neem aan dat u daar bewust voor hebt gekozen U was de gemeente Leusden en dan met name het gemeentebestuur „zat" en dacht, kom ik ga het op Texel eens proberen Maar ja. u nam uzelf mee en daar ligt mijns inziens het pro bleem. Kritiek is goed en er zijn vol doende wegen om dat aan de betref fende instanties te laten weten, maar om dit altijd via de krant te doen, noem ik ronduit gezegd laf Besturen, heer Does, is niet gemakkelijk. Keu zes maken voor anderen, knopen doorhakken - ook als het gaat om minder plezierige zaken - gaat meestal met over één nacht ijs. Er zijn altijd groepen van mensen, die liever andere keuzes hadden gezien. Maar zo zit de democratie nu eenmaal in elkaar Ik kan niet beoordelen of u, heer Does, op Texel op enige manier ver antwoordelijkheid t.o.v. de gemeen schap hebt genomen, bijv. door deel uit te maken van besturen van orga nisaties en dergelijke Zo met, dan heeft u de boot zeker gemist. Ik be grijp overigens niet waarom u nog langer op Texel blijft wonen, als u zo uw buik vol heeft van dit gemeente bestuur, Teso en andere (overheids)instanties op het eiland. Probeer het nog eens ergens anders Wie weet Heer Does, houd u koest of neem een stuk bestuurlijke verantwoordelijkheid - met de gemeenteraadsverkiezingen in zicht moet dat niet zo moeilijk zijn - of verdwijn van het toneel. De Texelse Courant zal zonder uw storende stukjes dan weer leuk zijn om te lezen." Siem Lakeman. (oud-Texelaar), Leusden. Nu eens geen verhaal over camping Kogerstrand. Over kampeerders die voor twee met-aanwezigen toeristen belasting moeten betalen omdat zij een plaats voor zes personen bezet ten en maar met z'n vieren zijn. Nee, dit verhaal speelt zich af aan de zee kant van de duinen bij De Koog tus sen paal 19,5 en 20. Het was op een prachtige zomera vond ergens in augustus. Op het strand veel mensen die wilden genie ten van het ondergaan van de zon. In de schemering naderde een militair voertuig. Wat moest het leger op het strand? Vanuit paviljoen Pad Opduin keek Cees Burgman aandachtig naar de jeep die bij de oprit van paal 20 met verder wilde Burgman startte zijn „voiture" en reed naar de gestrande mariniers De commandant van de legerjeep had zijn mannen opdracht gegeven te graven. Dus zakte de jeep steeds verder weg. Eerst sleepte Cees de aanhanger weg, maakte toen een touw vast aan het voertuig van Defensie en sleepte daarna de jeep uit de vier diepe wiel- gaten. „Instappen", beval de com mandant, „en wegwezen." „Niks in stappen", zei ik. „Eerst de gaten dichtgooien." „De Duitsers doen dat ook met", antwoordde de generaal in spé. ,,U is op Texel te gast", zei ik. „Ik ben in Nederland", vond hij „Ik ben hier te gast", liet ik weten, „en u ook." Uiteindelijk werden de gaten dicht gegooid en als een haas gingen de militairen er vandoor Ik weet nog met waarom zo'n jeep over het strand moet rijden. Mis schien is het iets voor de Texelse politiek om dit soort militaire overlast te verbieden. Van Cees hoeft het mis schien met. Hij heeft vast wel vaker militaire voertuigen vlot getrokken. Cees vond het eigenlijk wel mooi. Ik trouwens ook Al dat oefenen helpt toch met, in de praktijk gaat het vrij- Dinsdag 30 september In het Eierlandsche Huis begint om 19.30 uur hel openbaar overleg tussen de dorpscommissie en het college van b en w. In Cinema Texel draait om 16 00, 18,45 en 21.30 uur The Lost World (Jurassic Park II). Woensdag 1 oktober In Cinema Texel draait Lady en de Vagebond (Nederlands gespro ken) om 14,00 uur en The Lost World (Jurassic Park II) om 16 00, 18.45 en 21.30 uur. In dorpshuis „De Hof' in De Koog start om 19 30 uur het openbare overleg tussen de dorps commissie en het college van b en w Aansluitend om 21.30 uur wordt een hoorzitting gehouden over de herinrichting van de Boodtlaan. Jongeren kunnen tussen 15.00 en 17.00 uur in Time Out oefenen voor het theoriegedeelte van het bromfietscertificaat Gratis en tree en thee. Donderdag 2 oktober Van 15.30 tot 17.30 uur wordt bij De Cocksdorp een wadexcursie gehouden Deelname kost 7,50; opgave en inlichtingen bij EcoMare. In De Lindeboom te Den Burg treedt de Engelse folkgroep Ceile op. Aanvang 20.30 uur; toe gang ƒ10,-. In Cinema Texel draait The Lost World (Jurassic Park II) om 16.00, 18.45 en 21.30 uur. Vrijdag 3 oktober Jongeren kunnen tussen 15.00 en 17.00 uur in Time Out oefenen voor het theoriegedeelte van het bromfietscertificaat Gratis en tree en thee. Van 17.30 tot 21.00 uur wordt inde aula van de OSG te Den Burg een bloedafname-avond gehouden door het CLB en het Texelse Rode Kruis In Cinema Texel draait The Lost World (Jurassic Park II) om 16.00, 18.45 en 21 30 uur In kantine De Spil houdt ZDH vanaf 20 30 uur de jaarlijkse leden vergadering Zaterdag 4 oktober In de Witte Burcht wordt tussen 9 00 en 16.00 uur een verkoop van tweedehands winterkleding ge houden Oudeschilder ondernemers pre senteren zich van 10.00 tot 22.00 uur tijdens een feestelijke dag in de loods van de firma Rab (naast Texgro) op de Vlamkast te Oude- schild. In Cinema Texel draait Lady en de Vagebond (Nederlands gespro ken) om 14 00 uur en The Lost World (Jurassic Park II) om 16 00, 18.45 en 21.30 uur Jeugd tussen 10 en 16 jaar is van 20 00 tot 22 00 uur welkom in Time Out voor een disco. Entree jj Thema: new games, gel high «j hout drugs In de NH kerk van Oosterend i een optreden van het Eerhar Dubbelkwartet uit Weesp, aa vang 20.00 uur. Toegang vrij, es lecte na afloop Halfuursdienst Teso maakte«r afvaarten op vrijdag 3 oktoberi« sen 9 35 uur (afvaart Texel) tolt' met 16.05 uur (afvaart Den Hs der) De afvaarten van 10 05 a, uit Den Helder en van 13.35 u" van Texel zijn echter uitsluiten bestemd voor het vervoer van ge vaarlijke stoffen. Wachttijden. Op vrijdag 3 oktofc wordt op Texel tussen 10 00 e 12.00 uur een wachttijd vervras van een half uur. Koers aandelen. De koers vs een Teso-aandeel van nommai f25,- is nog steeds f3.100,- Hoogwater te Oudeschili Di. 30 8.24 en 20.55a Wo. 01 9 15 en 21 40u Do. 02 9.34 en 21.57u Vr 03 10.10 en 22.35 a Za 04 10 56 en 22.57u Zo. 05 11.15 en 23 30u Ma. 06 11 34 en 23.30a Di. 07 1145 Aan het strand is het ongeveer een uur« der hoogwater De zon komt 8 oktobero om 07.51 uur en gaat onder om 19.00w 1 oktober nieuwe maan, 3 oktober spn* tij. Aan de Universiteit van Amsterdam is oud-Texelaar Enk van Bruggen (28) geslaagd voor zijn doctoraal examen Nieuwste Geschiedenis. Als doctoraalscriptie schreef hij een bio grafie over oud-kamervoorzitter Anne Vondeling Het accent daarin ligt op de politieke werkzaamheden in de laatste tien jaar van zijn leven. Erik van Bruggen is sinds 1 september werkzaam bij de PvdA als campagne medewerker voor de parlements- en gemeenteraadsverkiezingen van vol gend jaar. De Texelse wedstrijdzwemmers zijn het nieuwe seizoen sterk begonnen. Leandro van Karsen plaatste zich gelijk voor de nationale winter- en zomerkampioenschappen door zijn snelle tijd van 1 18.6 op zijn favoriete onderdeel: de 100 meter schoolslag. Zijn clubgenote Nina Willemse werd in Den Helder tweede op de 200 meter wisselslag in een persoonlijk record van 3.14.4. Het is onbegrijpelijk dat de oppositie partijen in grote paniek raken over de eventuele zetel van Stichting Natuur en Mens in het overlegorgaan van het Nationaal Park in oprichting Duinen van Texel. De oppositiepartijen die liever „niet-college-partijen" ge noemd willen worden. Nu begrijp ik het pas. er is zeker altijd bedoeld „niet-collega-partijen" De spottende opmerkingen van de oppositie illustreren de wanhoop waarmee zij te werk gaan. Ook de zinsnede van de heer Terpstra waarin hij stelt dat de Stichting nog met heeft bewezen voor de hele bevolking te spreken, snijdt geen hout. Immers, namens welk (klein) deel van de Texelaars denkt de oppositie te kunnen spreken met dit misselijk makend gewroet, waar inhoudelijke argumenten er schijnbaar niet toe doen. Nee, dit voor de zoveelste keer weer op de man spelen, verdient een brevet van onvermogen. Ook de be zorgdheid van de heer De Groot over de te grote invloed van de heer Drijver en de familiebanden zit de oppositie duidelijk niet lekker Als deze opposanten net zo integer waren als Dick Drijver, was er voor hen geen vuiltje aan de lucht. Nic Dros, Harkebuurt. wel altijd mis. Nog steeds moeten wij het hebben van Michiel de Ruyter, die op de rede van Texel water innam, omdat het van goede kwaliteit was. Vechten maakte in die tijd al dorstig Nadien zijn eigenlijk alle veldslagen verloren. Legeroefenmgen horen niet op Texel en helemaal met op het strand van De Koog De officier had Cees Burgman een hand gegeven en bedankt. Ik vond dat karig. In het leger moet worden bezuinigd, maar dit was toch wel heel mager. Jan Klugkist, Arnhem. Een van de vooroordelen over goede folkmuziek is dat deze voor namelijk gemaakt wordt door vijf tigers als Dubliners en Fureys. Dat het ook anders kan, bewijst de Engelse formatie Céile. Dit jonge vijftal uit Manchester tekent don derdag voor de opening van het folk-siezoen in De Lindeboom. Hoewel ze op foto's ogen als de eer ste de beste popband, kozen zanger Gerald Stenson. violist Colin Farrel, bassist Nathan Finn, gitarist Colin Harris en accordeonist Eamon Dinan voor een andere aanpak, pure Ierse muziek. Daar lag hun hart toen zij vier jaar geleden, op de terugweg van een inspirerend Iers Festival, besloten met elkaar verder te gaan Inmiddels beheersen zij een keur aan bekende Ierse „reels" en „jigs", waarbij ook het snelle werk niet uit de weg wordt ge gaan. Sinds twee jaar staan zij op het Stefan Bousma (24) uit Den Burg is afgestudeerd aan het CIOS in Heerenveen. Het hoofdvak van de kersverse sportleraar was voetbal; als oefenmeester 2 mag hij clubs uit de tweede klasse en lager trainen. Daarnaast is hij bevoegd klim- en kayakinstructeur. podium van het Edinburgh Folkf tival, optredens waarvoor Sten ook een aantal songs in een m jasje heeft gestoken. Dit alles me: sluitend voor het publiek. Ook groep zelf beleeft veel lol aan de; tredens. Men treedt niet voor nik onder de naam Céile, Iers i „Feestje" Donderdagavond komt dit fes naar De Lindeboom, waarbij ze len proberen Texel ervan te over gen dat Manchester meer Ie bia heeft dan groepen als Oasis en T- That. Het optreden in De Lindebv begint om 20.30 uur. de entree ƒ10,-. Korting gevende passep outs. ook geldig voor drie anderel optredens, zijn te bestellen va 312041 De Stichting Welzijn Oud» Texel (SWOT) zoekt mensen i bereid zijn één week per vierwtl warme maaltijden rond te breng in Den Burg. Per dag kost het ron brengen hoogstens één uur(n het middaguur). De SWOT goedt geen tijd, wel de kostem het rijden. In enkele jaren is het aantal gaf kers van de warme-maat voorziening meer dan verdubbeld dit ogenblik krijgen bijna 150 Te laars elke dag een warme prak tb: bezorgd. Het totaal aantal maalt!* zal dit jaar ver boven de 30 000 komen. Door deze sterke groei zijn meer vrijwilligers nodig. De verga ding bedraagt ƒ0,60 per kilomet- met een minimumbedrag van Wie interesse heeft, kan contact nemen met de SWOT, Molenstra-' (De Buureton), Den Burg, tel 31 96. De grafzerk van de kastelijn van het Eierlandsche Huis is éen van de weinige restanten van het oude Koger kerkhof. <Fo,° archioi Toteise Courant)

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 2