Teso doet proef met tinvrije aangroeiverf Waar bleef lintje „or Hoogerheide? „Stroom bezwaarschriften is niet onrustbarend" TEXELSE C0URANT Teso Brigida goochelt in bibliotheek Barendregt: Gemiste kans' anleg van nieuwe stukken tuinwal ieen ontheffing lieuwe festivals Kawasaki maakt foto's op Texel wende VERVOLG PAGINA 1 DINSDAG 29 SEPTEMBER 1997 lening die Teso aan De Krim heefl verstrekt voor de aanleg van de golf baan Dat laatste betekent voor De Krim een jaarlijkse rentelast van f60.000,-- De Ruijter wilde weten of De Krim die rente ook werkelijk be taalt aan Teso Bob Bakker beves tigde dat laatste „Stipt op tijd" Ongelijk De Ruijter is nog steeds van mening dat de bezitters van aandelen onge lijk worden behandeld wat betreft de vijftig gratis retouren waarop zij te genwoordig recht hebben Wie zel den met de boot meegaat, heeft er weinig aan. Ook klopt het niet dat het voordeel van 50 retouren geen onder scheid maakt tussen aandelen van f25,- en f5.- Teso zou daarom niet alleen gratis retouren moeten aanbie den. maar ook de tegenwaarde in geld als dat voor de betrokkenen be ter uitkomt. Bakker reageerde direct afwijzend. ,,lk ben het fundamenteel met u oneens en ik wens er met over te discussiëren in deze vergadering". In 1996 kwam het 46 keer voor dat burgers bezwaar maakten tegen gemeentelijke besluiten. Dat aan tal is precies gelijk aan dat van 1995, zodat niet gesproken kan worden van een verontrustende ontwikkeling. Temeer daar in aan merking moet worden genomen dat burgers steeds mondiger wor den en steeds minder geneigd zijn zich neer te leggen bij hen onwel gevallige overheidsbesluiten. De gemeentelijke bezwaar- en beroepschriftencommissie, die in vrij wel alle protestgevallen" advies uit brengt inzake het gegrond zijn van een bezwaar of beroep, kwam in 1996 zeven keer voltallig bijeen en twee keer in „klein comité". Dat laat ste gebeurt als het gaat om sociale kwesties zoals sancties als niet is voldaan aan de voorwaarden om een uitkering te krijgen en bij algewezen urgentieverklaringen voor huisves ting. De beroepschriftencommissie bestaat uit vertegenwoordigers van de raadsfracties alsmede een twee tal ambtenaren voor het secre- verschillende lokaties schoot foto graaf Hans Hogenbeuk van reclame bureau New Marketing Communi cation BV plaatjes ter promotie van negen verschillende types motorfiet sen. De keus viel op Texel wegens de rust en het licht en vooral de heldere lucht, waardoor de kleuren volgens de fotograaf goed tot hun recht ko men. Terwijl hij zijn camera richtte op de sportieve Ninja-racemotor, werd deze supersnelle Kawasaki-telg ge presenteerd op een motorbeurs in Milaan Op Texel werden plaatjes geschoten bij de vuurtoren, aan de Zanddijk en bij hotel Opdum, waar het gezelschap verbleef. Kawasaki hecht er waarde aan te vermelden dat de motorfietsen geen spoor van vervui ling hebben achtergelaten in de na tuur. Om verontreiniging te voorko men bleven de tanks leeg en werden de oliekarters met gevuld. Het gezel schap, waaronder enkele fervente motorliefhebbers, kon dus niet echt een ritje op de glimmende machines maken. De motoren moesten netjes blijven voor de MotorRai die binnen kort wordt gehouden. Om aangroei van zeepokken en an dere organismen te voorkomen be handelen de meeste rederijen hun schepen met een speciale verf. Deze bevat een langzaam oplos send vergif, veelal een tin verbinding. In de rondvraag van de aandeelhoudersvergadering van Teso wees de NlOZ-toxicoloog (gif- deskundige) Jan Boon erop dat deze verf schadelijk is voor andere zeedieren, met name wulken en purperslakken. Het nagenoeg ver dwijnen van deze dieren uit de Waddenzee zou daarmee te maken kunnen hebben. Ook in uiterst geringe concentraties die niet alleen in havens maar ook in open zee bereikt kunnen worden, veroorzaakt de tinverbinding geslachtsverandering. Vrouwelijke slakken krijgen mannelijke geslachts kenmerken. zoals een penis. Bij pur perslakken leidt dat tot onvruch tbaarheid Bij proeven in het NIOZ is gebleken dat dergelijke effecten zich al voordoen bij een concentratie van een nanogram van het vergif per liter water oftewel een deel vergif op duizendmiljard delen water. Boon vroeg Teso daarom de schepen voortaan met minder schadelijke anti- aangroeiverf te behandelen. Hij werd op zijn wenken bediend. Directeur Wortel zei dat juist was besloten de Schulpengat bij de eerstvolgende dokbeurt te behandelen met tinvrije verf. bij wijze van proef (Sport)clubs ,,U hebt geld geleend aan een parti culiere onderneming Wilt u ook eens denken aan de verenigingen van Texel?". Dries Veltkamp brak een lans voor de Texelse verenigingen, vooral sportclubs die wel eens geld nodig hebben voor investeringen. Als zij dat krijgen van de gemeente moe ten zij het dubbele betalen van de marktrente. Mogelijk kan Teso onder gunstiger condities geld beschikbaar stellen President-commissaris Bakker wekte de indruk dat dit idee welwillend zal worden bekeken. Twee fietsen Ruud Wilner klaagde dat de tarieven die Teso berekent voor het vervoer van fietsen en brommers veel te hoog zijn Het komt neer op f720.- per jaar voor wie dagelijks zijn fiets of brom- mer meeneent Veel mensen nemen daarom geen fiets mee met de boot, zodat het rijwieldek grotendeels leeg blijft en Teso er dus ook niets mee opschiet. Menige dagelijkse reiziger houdt er dan ook twee fietsen op na: de ene voor op Texel en de andere voorde overkant. Directeur Rob Wor tel noemde het tarief voort rijwielen en brommers redelijk, maar Bob Bakker wekte hoop door te beloven dat er in de raad van commissarissen nog eens over gepraat zal worden Goed doel Aandeelhouder Schmidt herinnerde eraan dat het beperkte dividend dat Teso uitkeert voor de aandeelhou ders geen bedrag van betekenis is. mede door de belasting die eraf gaat Hij stelde daarom voor het dividend niet langer uit te keren aan de aan deelhouders maar het beschikbaar te stellen voor een goed doel, waarbij hij dacht aan de KNRM Notulen Het Teso-bestuur is van plan de saaie notulen van de vorige vergadering met meer voor te lezen maar ze voor belangstellenden ter inzage te leg gen. Bij verschillende aandeelhou ders viel dat niet in goede aarde om dat het zin heeft dat nog eens in herinnering wordt gebracht wat be sproken en beloofd is in de vorige vergadering Het inzien van notulen is vooral voor overkanters bezwaar lijk Er werden tegenvoorstellen ge daan: een besluitenlijst In plaats van notulen, toezenden van de notulen aan belangstellenden nadat een com missie van aandeelhouders ze heeft gecontroleerd, het opnemen van de notulen in het jaarverslag of gewoon doorgaan met het voorlezen van no tulen tenminste tot het 100-jarig be staan van Teso over tien jaar. Bakker hield vast aan het schrappen van het voorlezen maar zei dat aandeelhou ders die daar prijs op stellen de notu len voortaan toegestuurd kunnen krij gen tariaatswerk Voorzitter is Peter Bak ker van Groenlinks. Bakker constateerde met voldoening dat Teso er zo goed voorstaat dat het mogelijk was om vorig jaar de tarie ven te verlagen en nadien af te zien van verhoging. Andere openbaar ver voer bedrijven hebben hun tarieven de laatste jaren regelmatig opgetrok ken. waardoor de Teso-tarieven bijna 20% zijn achtergebleven. Het is alle maal te danken aan het dubbel dekkersconcept en aan het feit dat Teso zijn winst bijna helemaal voor het eigen bedrijf gebruikt houder J de Ruijter uit Bakkum die in het verleden vergeefs heeft gepleit voor het opnemen van „kern gegevens" van Teso in het jaarver slag. Volgens Bob Bakker heeft bui ten De Ruijter niemand daar behoefte aan De Ruijter liet weten dat hij de gegevens zelf maar op papier had gezet en verspreidde ze later in de zaal. De Ruijter informeerde ook naar het mogelijk verband tussen de over name door De Krim van het Teso aandelenpakket van Doeksen en de en de gaande commissaris: Dirk de Lugt en Klaas Barendregt. (foto Harry ae Graat) Krim-Teso Eén van de opposanten was aandeel- Natuurlijk waren de aandeelhouders daarvoor niet gekomen, maar evengoed was het na afloop van de aandeelhoudersvergadering weer best gezellig. Het traditionele koud buffet liet zich goed smaken. <Fo'° H*rrr Graart Wisselend Het aantal bezwaren en beroepen dat de commissie onder ogen krijgt is sinds het begin van de jaren sterk wisselend, maar nam gestaag toe. Het laagterecord was 14 bezwaar schriften in 1983 een enorme uit schieter omhoog waren de 78 geval len van 1993 Sindsdien is er afname, al laat het lopende jaar weer een lichte stijging zien, onder andere ver oorzaakt door negen bezwaren tegen de rotonde Pontweg-Emmalaan De dalende tendens is vrijwel zeker te danken aan het feit dat de gemeente naar aanleiding van de diverse ge schillen „leergeld" heeft betaald in de vorm van aangepast beleid dat meer rekening houdt met de belangen van derden De rapporteurs die het jaar verslag van de commissie hebben gemaakt stellen echter nadrukkelijk dat het met mogelijk is om aan de hand van de gegevens harde conclu sies te trekken over de kwaliteit van de besluitvorming van de gemeente Texel,. Van alles Wat betreft de aard van de kwesties die de commissie te behandelen kreeg: in vijf gevallen betrof het een bewaar tegen het weigeren van een bouwvergunning, in veertien gevallen was het protest tegen het verlenen van een bouwvergunning en in vijf gevallen ging het om verkeersmaatregelen. Drie kwesties gingen om vrijstelling voor kamperen bij de boer. in vier gevallen betrof het een geweigerde urgentieverklaring voor het verkrijgen van huisvesting en twee gevallen hadden betrekking op het weigeren van vergunning voor gokautomaten Éénmalig waren kwesties op het gebied van bouwen zonder vergunning, het houden van een tentoonstelling, een aanschrij ving met dwangsom, weigeren van een kapvergunnmg, afwijzen van een schadeclaim volgens artikel 49 van de wet ruimtelijke ordening, het toe laten van kramen met Texelse producten, het vervallen verklaren van een standplaatsontheffing en het niet toestaan van een reclamezuil In verreweg de meeste gevallen han delde het college, de burgemeester of de gemeenteraad conform het advies van de commissie. In drie gevallen werd er door het college van afgewe ken en in één geval door de gemeen teraad. In negen gevallen werd door de bezwaarmaker beroep ingesteld of werd om een voorlopige voorziening gevraagd Wat betreft de afloop van die zaken wordt gemeld dat het pro test tegen het toelaten van de Dino- tentoonstelling in het Stappe- landgebouw in De Koog werd inge trokken en dat de gemeente in het gelijk werd gesteld wat betreft de twee gevallen waarbij vergunning voor gokautomaten werd geweigerd. Hetzelfde geldt voor de zaak die werd aangespannen tegen de bouw van een zwembad op het terrein Sluftervallei en voor één geval van strijdige activiteiten (kwestie vis- afhaalcentrum Blom). Aan het kortste eind trok de gemeente in de kwestie rond het gedogen van acht tenten om boerenerven, wat in eerste instantie ook het geval was met betrekking tot de twee woningen aan de Wittekruis- laan waartegen een aantal buurtbe woners de strijd aanbond De afloop van deze kwesties stemmen het col lege niet bezorgd omdat er met uit blijkt dat sprake is van structurele pro blemen Signaal De bezwaarschriftencommissie vindt dat van haar activiteit een signaal functie uitgaat. De commissie vroeg naar aanleiding van de diverse kwes ties aandacht voor: - het als „laagdrempelig" aanwijzen van strandpaviljoens waardoor daar Peuter Sil van Angeren volgt de goocheltrucs van Brigida uit Sesamstraat De schrijfster/illistrator uit het kinderprogramma was zondag gast in de openbare bibliotheek ter afsluiting van de peutermaand. Ze kwam in gezelschap van Tan Tan en Jongetje Jan, herkenbare figuren uit Sesamstraat. De kleintjes volgden haar voorstelling ademloos. Waf teleurstellend was de magere opkomst, maar dat hield wellicht ver band met het prachtige zomerweer. gokautomaten kunnen worden tegen gegaan. - het formuleren van criteria voor de beoordeling van aanvragen voor kamperen bij de boer; - het maken van een wachtlijst voor kamperen bij de boer op grond van de datum van binnenkomst van de aan vraag: - evaluatie van de beleidsuit gangspunten voor de notitie bedrijventerreinen; - actualisering van de marktver- ordenmg en tenslotte de wenselijk heid van het voeren van verweer door een collegelid in gevallen waarin van het ambtelijk advies wordt afgewe ken. Het college heeft aan dit alles gevolg gegeven, waarmee mogelijk is ver klaard dat per onderwerp slechts een klein aantal bezwaarschriften hoefde te worden behandeld. streekplan „Ik kan u verzekeren dat de discussies in de raad van commis sarissen niet eenvoudig waren als wéér een tariefsverhoging van 8% moest worden doorgevoerd. In zo n sfeer zie je hoe belangrijk het is dat bedrijfsbeleid en doelstellingen helder zijn en dat er standvastigheid heerst door alle onzekerheden en pessi misme heen". Barendregt onderstreepte de nood zaak voor Teso om wat betreft het bedrijfsbeleid ver In de toekomst te kijken De onderneming moet daarbij onafhankelijk opereren, zonder poli tieke bemoeizucht of commercieel winstbejag. Elke aanslag op deze onafhankelijkheid dient bestreden te worden". President-commissaris Bob Bakker vond dat Barendregt een „groots" afscheidswoord had gesproken en hij vond ook dat de scheidende commis saris zich in de afgelopen vijftien jaar meer dan waar heeft gemaakt. Bak ker had daar destijds wel zorg over gehad „Toen je binnenkwam had je ook een politieke pet op Ik had daar weerstand tegen, maar je hebt de politiek en de boot altijd gescheiden gehouden" Volgens Bakker had Barendregt zich altijd kritisch opge steld, maar nooit zijn afkomst verloo chend en met name de belangen van de agrarische sector goed behartigd Opvolger Dirk de Lugt uit Eierland werd vrijdag de nieuwe commissaris. Hij kreeg 329 van de 563 stemmen. Mede kandidaat Paul Krugers kreeg 227 stemmen. Zes stemmen waren blanco en een was ongeldig De nieuwe commissaris zei in zijn dankwoord „verrast en geroerd" te zijn door het vertrouwen dat de aan deelhouders in hem stelden schappelijk gezien de invloed van de ingreep beperkt. De aanvragen kunnen worden gefi nancierd uit het budget van de Rege ling Onderhoud en Aanleg Landschapselementen (ROURAL). Jaarlijks staat hiervoor een bedrag van 35.000.- op de begroting. Daar naast beschikt de gemeente over een fonds, waarin momenteel zon ƒ100 000,- zit. Dit geld is beschikbaar voor tuinwallen en kolken. „Voor het behoud van het karakteristieke land schap zou het jammer zijn als tuin wallen verdwijnen door het ontbreken van financiële middelen", stellen b en w. „Daarom stellen wij voor het fonds voor dergelijke zaken beschikbaar te houden. Ook kunnen hieruit eenma lige bijdragen worden gedaan voor het plegen van achterstallig onder houd." ipvatting dat de veerdienst op leest efficiënte wijze wordt on- louden als dat gebeurt met beldekkers en daarop afge- nde aanleginrichtingen, heeft te praktijk bewezen de juiste atting te zijn. Teso en dus I, plukt er nu volop de vruch- »an Het was vooral oud-direc- Theo Hoogerheide die in de zeventig en tachtig vasthield deze visie en uiteindelijk zijn reeg, hoewel hij daarbij zeer politieke en economische te- lind kreeg. eb tot vandaag de dag nooit epen waarom dat bij zijn af- id niet heeft geleid tot een blijk lublieke waardering. Jammer ik dat. Een gemiste kans", al- scheidend commissaris Klaas ndregt, vrijdagavond in de leelhoudersvergadering van ndregt vindt dat Hoogerheide jnderscheiding had moeten krij- endat het gemeentebestuur wat betreft jammerlijk tekort is hoten. „De erkenning van de ndere verdiensten van Hooger- door de overheid zou impliciet erkenning zijn geweest van de sbare functie van Teso als parti te onderneming bij het realiseren lange termijn vervoersoplossin- Spreker noemde de strijd die zich destijds afspeelde rond de veerdienst een botsing tussen korte en lange termijndenken. „Texel stond in die tijd op een kruispunt van wegen, kiezen voor een vervoersconcept dat hoort bij een open economie of kiezen voor een veerverbinding als kraanfunctie zoals de provincie en enkele politieke stromingen op Texel voorstonden." Barendregt nam afscheid na 15 jaar als commissaris in het Teso-bestuur te hebben gezeten In zijn afscheids woord bracht hij naar voren dat zijn opvolger terecht komt in een gezond en goed geleid bedrijf en kan rekenen op uitstekende informatievoorziening en een prettige en constructieve sfeer. Barendregt bracht in herinnering dat de situatie van Teso en Texel bij zijn aantreden zorgwekkend was. De Nederlandse en de Texelse econo mie zaten zwaar in het slop. Er heer ste hoge werkloosheid (op Texel 20% in de winter), er werd nauwelijks in de Texelse economie geïnvesteerd, de rentestand liep op tot 13%. de brandstofprijzen waren hoog, de dub beldekker Molengat kon slechts één dek gebruiken terwijl aanpassing van de aanleginrichtingen nog ver weg was en de veertaneven stegen sterk terwijl het vervoersaanbod achter bleef Tot overmaat van ramp stelde de provincie zich afwijzend op tegen het Teso-beleid. zoals bleek uit het van J, Hin voor verplaatsing van tuinwallen bij „De Baronie" (Zuidhaffel). rschijnlijk worden langs de |waal in De Waal en nabij de nde Elemert-Pontweg nieuwe «allen aangelegd. Onlangs gaf aadscommissie ruimtelijk en vestingsbeleid hierover een lief advies. Ook stemde de missie in met een aanvraag siting van het sluitingsuur worden aangevraagd bij de «ente. Er zijn criteria opge- Uie aansluiten op de praktijk. el sgrip ontheffing is niet nieuw. In er pmeentelijke evenementennota echter een nogal vage omschrij- zodat een nadere uitwerking test was. Momenteel wordt jaar ontheffing verleend voor luilak. Sunderklaas, Nieuwjaars- Texel Seafestival, Texel LS i Night, Jazzfestival, Blues- »el en Hollandfestival, eerste drie zijn volksfeesten, Aij bedrijven onbeperkt open en «zijn Voor Nieuwjaarsmorgen H« I echter dat de café's de dage Bd ertussen 18 00 en 20 00 uur den dienen te zijn. Dat is geba op een onderlinge vrijwillige raak van de Texelse horeca. «livals worden jaarlijks gehou- IHdoor een organiserende verem- IB of stichting. Er is dus één Ik'eekpunt en er is sprake van Utiliteit Bovendien doet meer '5 procent van de horeca in het "aar het evenement is mee, aan lijst van deelnemers over at wordt hoofdzakelijk levende fit ten gehore gebracht De ont- voor festivals is tot uiterlijk uur. "ra evenementen moeten zich (wijzen Het Holland Festival ^Pas in het tweede jaar van het Na ontheffing Het verzoek voor een tuinwal langs de Langwaal is afkomstig van de Waalder dorpscommissie Bedoeling is het typisch Texelse landschaps element te plaatsen met hulp van het Agrarisch Museum. Onder de mede werkers bevinden zich enkele specia listen die tuinwallen op traditionele wijze kunnen opbouwen. Bij de rotonde is het met de bedoe ling dat deze met een tuinwal wordt „opgekalefaterd" Wel gaat het om aanvulling van een ontbrekend stuk tuinwal in de directe nabijheid. Het verzoek van Hm is in het kader van een herverkaveling. Bedoeling is 530 meter tuinwal te verwijderen, waarvan 380 meter elders wordt her- plaatst Volgens de gemeente is land- De stoere motorfietser en z'n beeld schone duopassagiere parkeren hun glimmende cruiser langs de kant van de weg en koesteren zich in het zon netje naast hun vervoermiddel. De mens en de motorfiets tegen het de cor van het schilderachtige Texelse landschap vormen de nieuwe ver koopformule voor de jongste genera tie Kawasaki motorfietsen Om een fotoreportage te maken voor de nieuwe promotiegids streek de motor fabrikant in gezelschap van zes oog verblindende fotomodellen eind vo rige week neer op het eiland. Op

Texelsche Courant | 1997 | | pagina 5